Letterkundigen en letterlievender) huldigden K. J..L. AlberdingkThym Indonesisch communisme „nog niet belangrijk KONINKLIJKE De musicus Gerbrand Schürmann beschuldigd van plagiaat Een snoek als een manskerel aan een werphengel van twee onsjes Vrijdag 23 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Vijf jaar geleden, in de maand Septem ber van 1944, hadden, vele letterkundigen en vrienden van dr. K. J. L. Alberdingk Thijm plannen naar Haarlem te komen, om hem ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag geluk te wensen. Doordat er geen treinen en trams meer reden kwam slechts een kleine groep Haarlemmers bij een, om te luisteren ndar Godfried Bomans, die in zijn inleidend woord opmerkte dal het Thijm-comité lange tijd had kunnen oproeien tegen de stroom der omstandig heden, maar in het zicht van de haven de riemen heeft moeten inhalen en het is aan land gestapt, overtuigd dat vex-der varen tot de maritieme onmogelijkheden be hoorde. Godfried Bomans vervolgde toen, dat gans Europa zich tegen de verjaardag van dr. Thijm had verklaard. Een leger van veertig millioen soldaten moest uit rukken om de herdenking van de geboor tedag onmogelijk te maken. Men heeft de tremen in Nederland moeten stil leggen, men heeft zelfs de stadstram van Haarlem uitgeschakeld om de bewonderaars te ver hinderen tot hem te komen. Door dat alles is de stoffelijke hulde gemetamorfoseerd in een onstoffelijke, een geestelijke. Dr. Thijm had niet nadrukkelijker geëerd kunnen worden. Als geschenk bood Godfried Bo mans een stuk zeep aan. Donderdagmiddag waren letterkundigen en vrienden wel in de gelegenheid naar Haarlem te konten en zeer velen waren in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum bijeen om de inmiddels vijf en tachtig geworden dr. Thijm geluk te wen sen. Het bestuur van de Haarlemse Socië teit „Teisterbant" had het initiatief geno men om de vermaarde stadgenoot te hul digen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, 'die de jai-ige het eerst toesprak, herinnei-de aan de bijdrage, welke Lodewijk van Deys- sel voor de Nieuwe Gids geschreven, heeft over zijn verblijf van drie maanden in Haarlem. Welk een opmerkingsgave had de schrijver. Hij had de Stadsbibliotheek be zocht en oude folianten dooi-gebladerd, om veel te lezen over de geschiedenis van Haarlem, hij had gewandeld in de zalen van het Frans Halsmuseum, hij was op be zoek geweest bij Jac. van Looy en hij heeft de beau monde van Haarlem, die Wel de Bacnconcerten, maar niet andere concerten bezocht, gade geslagen. De burgemeester haalde nog meer herinneringen op, waarna hij opmerkte, dat het debuut in de vorm van de bijdrage, alvorens dr. Thijm zich in de zomer van 1918 definitief in Haarlem vestigde, prachtig genoemd moet worden. In de loop der jaren is Haarlem een deel van de jarige geworden en de stad heeft hem geïnspireerd. Spreker hoopte, dat dr. Thijm nog vele jaren van goede gezond- _heid en geluk mag genieten en wenste Haarlem toe, dat de gemeente de eer mocht behouden hem als inwoner in hef midden te hebben. Bij afwezigheid van Godfried Bomans, die op het ogenblik in Amerika vertoeft, sprak mr. L. Ali Cohen namens de sociëteit „Teisterbant", die meedeelde dat dr. Thijm tot erevoorzitter was benoemd. Spreker schetste de betekenis van de jarige voor de letterkunde en noemde hem een vriend voor velen, die met hem in contact kwa men en vaak een bemoedigend woord van hem hoorden. In aansluiting op deze toe spraak overhandigde mevrouw Schröder- Van Gogh namens „Teisterbant" de verza melde werken van Marsman. Prof. dr. Willem Asselbei-gs (Anton van Duinkerken) die de feestrede uitsprak, bracht de jarige namens de letterkundi gen hulde en dank voor zijn arbeid, waar van allen, zo veel geleerd hebben. De waar de van zijn beoefening van de kunst lag hoger dan van anderen, die zich wijden aan de letterkunde. Zijn taal-was helder en het lezen van zijn werk inspireerde tot het schrijven met meer .directheid. Volgens prof. Asselbergs is er in het bui tenland niemand, die gevoelens zo in woor den kan „vertalen" als dir. Thijm. Spreker herinnerde tenslotte aan de humor in de werken van de jarige. Overziet men de vele gaven dan is hel te begrijpen, dat de letterkundigen en de letteriievenden dr. Thijm dankbaar zijn. Prof. Asselbergs overhandigde de jarige nog een foto van een oom van dr. Thijm, welke hij dezer dagen ontvangen heeft van een Haagse dame. Deze had de foto in haar familie archief gevonden en aan prof. Asselbergs toegezonden. Hierna bestond er gelegenheid de jarige geluk le wensen', waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Onder hen waren: In a Boudier Bakker, Marie van Zeggelen, mevrouw Jacqueline Eoyaards-Sandberg. Anna Van Gogh- Kaulbach, Top Naeff, Jo Vincent, Emile Erens, Frans Mijnssen, Cornelis Veth, A. Roland Holst, I-Iarry van Tussenbroek, C. 'J. Kelk, dr. Garmt Stuiveling, Paul Huf. Johan van der Woude, Rein Blijsti'a en Wouter Paap. Mevrouw Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe had bloemen gezonden. Anton van Duinkerken feliciteert Lodewijk van Deyssel (dr. Alberdingk Thijm) tijdens de receptie in het Frans Halsmuseum. Eerste uitkering uit het landbou w-bedrijfspensïoenfonds Dertig landbouwers in Klaaswaal en Zoe- termeer zullen de eersten zijn die uitkering krijgen van het dit jaar op 1 Mei ingestelde bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Deze eerste uitkeringen van ouderdoms pensioen, weduwen- en invaliditeitspen sioenen zullen geschieden tijdens een bij eenkomst, waar het bestuur van het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw de directie van het fonds, leden van de hoofd afdeling Economische Zaken van de Stich ting voor de Landbouw aanwezig zullen zijn. Dit zal de eerste maal zijn, dat in Ne derland door een bedrijfspensioenfonds, vallende onder de zogenaamde Wet-Joekes, uitkeringen worden gedaan. SN Het nieuwste type ERRES-RADIO $5 is zojuist door ons ontvangen! Sr Vraag onze vrijblijvende demon ie siratie bij U thuis van dit unieke toestel! 'qL ((ROUL/E/J In MalvernEngeland, is een tentoonstel ling geopend van dc nieuwste vindingen het gebied van radar-onderzoek en Nederlandse Opera bracht Bizets „Parelvissers" Theo Baylé blonk uit boven allen en alles Een optreden te Haarlem van de Neder landse Opera is een te zeldzaam voorko mende gebeurtenis om er niet de grootste belangstelling voor te mogen verwachten. Zelfs met „Les Pêcheurs de Perles" van Bizet, een opera die toch niet tot de kas stukken kan gerekend worden (zoals Faust, Carmen, Bohème, enz.), lukte het een nagenoeg volle schouwburg te krijgen. Dramatisch is het stuk niet sterk; het publiek neemt kennis van het gegeven en volgt de psychologisch weinig belangrijke ontwikkeling, maar het leeft er niet in mee. .Dit is dan ook de oorzaak geweest dat het werk bij de première in 1863 zo niet gevallen, dan toch na één seizoen van de affiche verdween. Pas 26 jaar later werd de vergeten opera ontdekt door de Italia nen, en als „I Pescatori di perle" werd het van toen af een répertoirestuk. De Italia nen, die zich wel eens minder bekommeren om een sterke handeling dan om de kracht van het bel-canto, grepen niet mis, want zij vonden in de melodische rijkdom van Bizet's partituur een kolfje naar hun hand. Zij wisten er het publiek warm voor te maken, vooral voor het duo voor tenor en bariton, welke melodie, als het ..Leitmotiv" van de vriendschap, door het hele werk geweven is. En zo de opera het blijft doen, dan ls het bijzonder om deze zangerige kwaliteiten, die, met de fraaie doorzichtige en kleurige orkestratie,, dan ook wérkelijk van dien aard zijn, dat men er met ge noegen naar kan blijven luisteren en er de zwakheden van het libretto bij vergeten. Mits de drie hoofdpersonnages, Léila, Nadir en Zurga, vocalisten zijn van eerste rang. Een opera-gezelschap, dat deze drie rollen met magistrale krachten kan be zetten, mag met „Les Pêcheurs de Perles" steeds succes verwachten. Zonder de minste bedenking kan men van de bariton Theo Bayl' zeggen dat hij aan deze hoogste eis voldoet. Hij was deze avond de figuur die alles en allen domi neerde, niet alleen door zijn "prachtig ge luid, maar ook door de vlotte natuurlijk heid waarmee hij dat aanwendt, een na tuurlijkheid, die ook zijn spel kenmerkt. Bovendien heeft zijn Franse uitspraak niets gedwongens. Minder overtuigend bleek de sopraan Marjo Ingen Soet, hoewel ze als coloratuur-zangeres uitstekend werk le verde: maar Bizet eiste van deze partij bijna het onmogelijke, namelijk ook op menig moment het karakter van een dra matische sopraan, en dan is Margo Ingen Soet, met haar op de coloratuur ingestelde zangtechniek wel eens wat scherp van toon. De tenor Chris Scheffer bezit in zijn orgaan alle mogelijkheden om zijn dank bare partij schitterend te vervullen, een volumineus geluid en een prachtige „demie teinte". Maar hij mag er zich niet met kopstem van af maken en zijn spel mag wel wat leniger worden. Er was overigens alle reden voor een spontaan „open doek je" na zijn fameus duet met Baylé. De opperpriester van de bas Jan Duive- man klonk waardig en statig. De koren van de Nederlandse Opera zijn buitengewoon mooi en hun acteren ver- raadt een knappe regie, die niets aan het toeval overlaat. Het ballet wist zich op de geringe be schikbare ruimte nog tamelijk goed te bewegen. Voor de complete mise-en-scène ver dient de regisseur Abraham van der Vies alle lof; hij zorgde er voor dat de grote ensembles ook een kleurig kijkspel werden. Otto Glastra van Loon leidde het geheel met vaste hand en deed met het mooie or- kest de kleurige partituur van Bizet alle eer aan. JOS. DE KLERK. De „Times" geeft een overzicht Taxi 7 Bei HOOO DAG EN' NACHT Het is nu een jaar geleden, dat de Indo nesische communisten onder leiding van de in Moskou opgeleide Moeso en de vroegere minister-president Sjarifoeddïn een po ging deden de republikeinse regering opzij te zetten. De Bataviase correspondent van de „Times" heeft thans een belangwekkend artikel geschreven over de huidige stand van zaken in het communisme in Indo nesië. „Er zijn in Indonesië twee verschillende stromifigen in het communisme, te weten de Chinese en de Indonesische. Natuurlijk hebben de communistische overwinningen in Cfciina een zeker effect op de gang van zaken gehad, maar dit is toch nimmer groot geweest. Het 'grootste deel van de Chinese minderheid, die ongeveer twee millioen bedraagt, heeft slechts in een vrij negatieve reactie de portretten van generaal Tsjang Kai Tsjek uit de huizen en de winkels weg gehaald en enkele Chinese kranten hebben een kleine wending in hun politiek ge maakt. Net zo als voor de oorlog zijn Batavia, Soerabaja, Palembang en Medan de centra van het Chinese communisme, maar toch zijn er bewijzen dat er vrijwel geen toe neming is geweest, ondanks het feit, dat de kansen daartoe op het ogenblik zeker beter zijn. De Chinese communisten onderhou den voortdurend contact met hun mede standers in Chinese kustplaatsen, en in het bijzonder ook Hongkong. Dat is ook de stad, waar vandaan de meeste communistische lectuur in het Chinees naar Indonesië wordt gesmokkeld, maar het grootste deel daarvan bereikt zijn bestemming nooit, want de Nederlandse autoriteiten weten grote partijen ervan tijdig te bemachtigen. Het is zeker dat de Chinese communis ten hun eigen organisatie hebben, die apart staat van de Indonesische, maar het is niet onwaarschijnlijk dat de topfiguren van de beide bewegingen contact onder houden. Drie Indonesische groepen Het Indonesische communisme verkeert op het ogenblik in een moeilijker situatie, daar het zich nog geenszins heeft hersteld van de zware klap, die het vorig jaar bij Madioen heeft ontvangen. De Partai Kom- nioenis Indonesia werd voor een gi'oot deel uil haar verband gerukt en had vooral ook zwaar te lijden door het feit, dat enige van dc voornaamste leiders, zoals Moeso, Sjari- foeddin, Soeripno, Harjono, Maroeto, Da- roesman en Sardjono sneuvelden: de mees ten van hen voor een republikeins execu- ti-peloton. In Nederlandse kringen be staan ernstige vermoedens, dat Alimin zich nog ergens in de omgeving van Madioen schuil houdt. De activiteit van deze communisten, al dus de correspondent van de „Times", is nog onbelangrijk, hoewel zij zich enige malen hebben schuldig gemaakt aan het ontvoeren van godsdienstige leiders. De kracht van het communistische leger is sterk afgenomen, maar niettemin is het nog wel in staat een paar duizend man aan ge regelde troepen op de been te brengen, voor namelijk op Zuid-, Midden- en Oost-Java. Tan Malaka Maar dan zijn 'er de communisten van Tan Malaka, die tot nog toe actiever zijn geweest dan de P.K.I. Na de opstand bij Madioen liet Hatta vorig jaar September Tan Malaka vrij. Deze had al gauw een vrij grote groep volgelingen om zich heen verzameld in de uiterst linkse „Revolution- naire Volkspartij". Toen hij echter na de tweede politiële actie het republikeinse leger begon te crïtiseren, werd hij weer door de republikeinen gearresteerd en vermoedelijk is ook hij geëxecuteerd. Doch het is geenszins onmogelijk, dat zijn volge lingen zich op het ogenblik aansluiten bij te vergroten door een congres van guerilla- organisaties te houden, doch dit werd dooi de republikeinse regering verhinderd. Indonesië, zo besluit het artikel, is een land, waar het communisme, naar het oor deel van velen, slechts weinig kans heeft. Het grondbezit vormt er geen probleem en het Mohammedanisme vormt een sterke kracht tegen het communisme. Daar staat natuurlijk tegenover, dat de politieke on rust en de economische chaos een steun voor deze uiterst-roden vormen. De Neder landse autoriteiten geven toe, dat de over dracht van de souvereiniteit de communis tische kansen zal verminderen, maar twij felen er aan of de republikeinen in staat zullen zijn. het vacuum tussen deze Neder landse en de Indonesische periode te over bruggen". Auto met 35 kalveren brandend achtergelaten Donderdagmorgen vroeg werd op het rijwielpad tussen Bergeijk en Riethoven een vrachtauto aangetroffen die in brand stond. Er was niemand bij de auto. De brand werd geblust waarna men de rijks politie waarschuwde. De lading bleek te bestaan uit 35 kalveren, die vermoedelijk bestemd waren voor frauduleuze uitvoer naar België. De vrachtwagen was gepant serd en had verwisselbare nummerborden. De rijkspolitie stelt in samenwerking met de douane een onderzoek in naar de her komst van de auto. De wagen heeft vermoedelijk wegens motorpech moeten stoppen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de inzittenden de auto in brand hebben gestoken en daar na de vlucht hebben genomen. Lading en wagen zijn in beslag genomen. Bij werkzaamheden in Plan-Zuid te 's Hertogenbosch heeft men grote" ijzeren en stenen kogels gevonden, waarschijnlijk daterende van het beleg van 's Hertogen bosch door Frederik Hendrik. Ook trof men beenderen van een zeer groot dier aan. VOOR EEN JUWÊÉL EEN HAAROi HAARDUN FA Hifi EK Ó.M.M8SMA H I l V E R S U M.> Olympische dag 1950 De heer K. J. J. Lotsy heeft de wens te kennen gegeven het voorzitterschap van de commissie tot voorbereiding van de Olym pische dag, welke functie hij reeds tien maal heeft waargenomen, neer te leggen. De heer Lotsy heeft dit besluit genomen wegens drukke werkzaamheden. Bovendien acht hij het gewenst 'de leiding aan een ander over te dragen, aangezien nieuwe krachten ook met nieuwe ideeën kunnen komen. Hef bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité heeft tot voorzitter van de commissie Olympische dag 1950 benoemd de heer W. van Zijll, directeur van het N. O. C. Cramofoonplaten met twee etiketten; het onderste was van Brailowsky Aan een door de heer Frank Onnen in muziekkringen geen onbekende aan ons gericht schrijven uit Parijs., ontlenen wij het volgende: „In enige bladen is onlangs melding ge maakt van een merkwaardig geval van plagiaat door een medewerker van de NCRV. Het plagiaat werd ontdekt toen enige maanden geleden een technische functionaris in de NCRV-studio een gra- mofoonplaat wilde opzetten. Het etiket van de plaat liet los en er bleek een ander on der te zitten. Op het bovenste etiket stond de naam van Gerbrand Schürmann. een jonge Nederlandse pianist en op het onder ste die van Alexander Brailowsky, pianist van internationale faam. Van Schürmann, die sedert enige tijd het uit voortreffelijke krachten samengesteld NCRV-kameror- kest dirigeert, bevatte de discotheek nog verscheidene andere platen. Toen men deze eens op de keper bekeek, bleek dat geen van deze platen door hem zelf waren ge speeld. Sinds maanden en misschien sinds de^niüëke" r" de NCRV dus SeheeTte goe- der trouw overigens piano-recitals uit- Islam beweging, die op vele plaatsen van West-Java grote onrust zaait. Guerilla-congres Onder leiding van Mohamed Djoni ope reert een derde communistische groep; deze partij, die nooit erg belangrijk is geweest, scheidde zich in 1947 van de P.K.I. af. Djoni heeft onlangs getracht zijn invloed gezonden onder de naam van Schürmann. die hem daardoor een niet geringe reputatie bezorgden. Schürmann werd in Nederlandse mu ziekkringen beschouwd als een der meest- belovende jongeren, welhaast als een fe nomeen. Zijn faam was overgewaaid uit Engeland waar hij in de oorlog zich op muziek-gebied zo zeer zou hebben onder- Wij monsteren de lucht en de helder heid van het water en delibereren lang over de spinnerkeuze, want dit is een plech tig ogenblik. Neef besluit tot de Simax, die door ieder normaal mens als een groen stukje koper wordt gezien, maar door een snoek als een van zijn kinderen en dies goed om te eten. Wij nemen 'n gewone ko peren met een mooi rood kwastje eraan. Wij speculeren er daarbij op dat de snoek zijn intelligentie beledigd zal achten en uit „Veertien pond" zei Neef afgunstig 1 l 1 1 intelligentie beledigd omdat hij hem niet kon vangen woede gaat toehappen. Dan zwiept het split-cane stokje door Wanneer gij ons voor een paar dagen had zeggen: „Best weer voor de snoek" en gezien, toen wij in de badkamer van Neef dronken een glas van Neefs bier, dat weer op onze knieën voor het bad lagen, druk in best voor o;is was. Wij praatten lang en de weer om koperen lepeltjes heen en weer aanhoudend over de beste manier om een door het water te sleuren, dan had gij uw snoek voor het lapje te houden, over kroos- commentaar waarschijnlijk gevoegd bij dat damnien en weteringen en kregen daarmee ™eer bmnen van de vrienden van Neef, die zeiden: de rest van het gezelschap naar bed. Na- ^bben zien wij Neef m de top van een „Nou ja. misschien zijn ze niet gevaarlijk", dal wij nog een regeling hadden getroffen ,.V1 „u aarhe^" Z1ln Simax b ge- daarmee doelend op de acute verstands- over de culinaire toebereiding van de verbijstering waardoor zij ons bevangen „juijanners", die wij besloten hadden tc dat het hier de )acht °P kraaien betiof. achtten. vangen en onze oude snoek-lijn aan het Had gij ons daarbij horen kouten over been van Neef hadden gebonden, teneinde „splitcane", anti-klink-lood, spinners, war- hem om 5 uur 's ochtends te wekken, be tels, werpmolens, dertig-honderdste nylon gaven wij ons te ruste. Wij vingen daarna en de mérites van rode dreg-camouflage. zeven snoeken, maar die tellen niet mee. dan had gij waarschijnlijk belangstellend want toen 's ochtends de wekker ratelde. rondgekeken of er niet een thermometer bleken zij verdwenen. (1)lirmnc - bij de hand was. Nochtans vrienden was dit Dat vroege opstaan heeft zo zijn aparte vaSranletsmt rnagons nS deren want alles slechts een ouverture van een evene- bekoring. Gij stoot in het donker uw grote anf" is n0g lang Wh bevestigen deze ment van visserij-historische betekenis, teen tegen de kolenkit m de keuken, die dag sa"°: Neef en wij, weleer snoekvissers met zware met donderend geraas omvalt. Terwijl gij iaan hengel, kabeltouw en staaldraad om een - daarbij volkomen overbodig de vingers "iet*fi®Y'nfg!!n.hebben' slaan olifant aan vast te binden, prut-soppers in de mond stekend, om de pijn te doen ineens «n Neef te jennen acht baarzen de lucht en fluit het nylon weg voor een worp, die perfect zou' zijn geweest, wan neer hij tien meter korter ware gebleven en niet de rug van een oude zeug had ge raakt, die knorrend weggaloppeert. Wan- Snoek. ho-maar Na dat zenuwachtige begin gaat het ech ter beter. Worp op worp gelukt en wij vissen bedachtzaam de wetering af. Wij eten af en toe een eitje, drinken een slokje van de poldersloten, zijn bekeerd tot de verminderen rondhirikt. komt de thee werphengel. pot mee wanneer ge de muts er af wilt misnoegd na trekken en draagt verbranding in de W^kijken ze misnoegd na. achter elkaar het water uit. ..Katvis' meent Neef en geeft ze hun vrijheid weer. Met spinner en splitcane Hengelaars zijn conservatieve mensen. Zulks ligt trouwens^ al in hun mediteren de aard. Wanneer zij eenmaal op een bepaalde manier een bepaalde vis heb ben gevangen, dan blijven zij bij deze manier. Tot de dag althans waarop zij een buurman op een andere manier een grotere vis zien vangen. Dan zullen zij plotsklaps hemel en aarde bewegen het ook zo te doen. En daaruit is misschien de rage van de werphengel ontstaan. Een vederlichte, dunne en korte hengel, 75 meter glanzende nylon-lijn van 30/ 100 milimeter op een werpmolen en aan het eind dat wonder van listigheid, de „spinner". Een voor iedere roofvis fas cinerend apparaatje, dat bestaat uit een asje waaraan een lepeitje (zonder steel) tit dat gaat draaien, wanneer de spinner door het water wordt getrokken. Hel lijkt meer op een visje dan een echt visje wanneer het door het water snort en de trillingen die het blinkende ding in het water veroorzaakt, zijn onweer staanbaar voor de snoek, die er mei al zijn wilde vraatzucht op „slaöt". Dan begint het gevecht ivaarvoor de visser voor dag en dauw is opgestaan. Een vis als een manskerel aan een lijntje dat nog niet de helft van zijn gewicht kan dragen. Het nerveuze „split-cane" hen geltje dat kletsend achter de felle ruk ken van de rover aan zwiept. Een eerlijk gevecht waarin vis en visser een kans hebben. Een sport van het zuiverste water. Vandaar de onderwater-experimenten in tweede' graad toTuw goede stemming bij. Het hgt ,met aa" °ns' want wij proberen badkamer van Neef, om te zien of de Geheel opgevrolijkt laadt gij dan de hele de complete pi oductie van de kunstaas- spinners wilden draaien. Vandaar de vele he„Eelspprtwinkel in de auto en rijdt naar 5?" snaken Z r.hm IT. de badkamer van Neef, om spinners wilden draaien. Van r uren aan de Ringvaart om het werpen )ie| kujs van Neef. Gij ontlaadt daar uw ven het water. Wij doen vrijwel alles be- snaar en het 'iai't bonst ons bij dat meester 'te' "worden: Da t waren uren "van ^Je ee^^we^^ Tan het ,halve de P°lder droogponip«i. Maar snoek, vecht afwisselend in J ghoencn en de ö.-ntP vrenfrip en diene wanhooo. Vreugde w L,-ct «r ho-maar. Wij gaan te twee uur mismoedig «eel. Neef «anst inmiddels van het ene grote vreugde en diepe wanhoop. Vreugde (ouw en voor het eerst komt er dan wer- wanneer de spinner netjes aan de andere i^eli.jl-c een zonnetje in uw leven, omdat de de jveg terug. Dan gooien wij uit balong- ^reg nog aan het lijntje zit en zich diep in scheiden, dat hij cultureel attaché van de Nederlandse regering werd en een Konink lijke onderscheiding kreeg voor een com positie die hij zou hebben geschreven. Ook werden door radio-Londen regelmatig „zijn" gramofoonplaten gespeeld. Schür mann gaf zich uit als leerling van Willem Pijper wiens manuscripten zich nog onder zijn beheer moeten bevinden maar wij weten nu dat Schürmann enige malen muziek van Benjamin Britten en Allan Rawthorne onder zijn naam heeft laten spelen. Een in de Nederlandse pers door Schür mann verspreid bericht, als zou hij voor de Comédie Frangaise met veel succes bal let- en scène-muziek hebben geschreven, bleek bij navraag onjuist te zijn". Tot zover de mededelingen van de heer Onnen, die ook nog meldt dat Schürmanns contract bij de NCRV niet vernieuwd zal worden. De heer Onnen stelt echter de vraag of daarmee de rekening vereffend is, daar hij reden heeft aan te nemen dat Schürmann ook een grote Nederlandse pia nist en componist heeft geplagieerd, die zich hierbij niet wenst neer te leggen, om dat Schürmann ten onrechte auteursrech ten zou hebben getoucheerd. Proef op de som Temeer daar men de prestaties van de heer Schürmann tot nog toe vrijwel alleen via plaat en radio heeft kunnen beoor delen, stelt de heer Onnen nu voor om Schürmann (a la Van Meegeren) een re cital in het openbaar le laten spelen en hem in afzondering de kans te geven een compositie te maken. Wij hebben ons te dezer zake in verbin ding gesteld met een violist van naam. die eveneens deel uitmaakt van het voortref felijke NCRV-ensemble dat onder Schür manns leiding furore heeft gemaakt en deze zeide ons, dat hij niet twijfelde aan de gaven van de heer Schürmann, al voegde hij eraan toe dat naar zijn mening deze jonge dirigent nog een begrijpelijk gebrek aan ervaring heeft. Wij vernamen voorts nog dat het overplakken van de eti ketten in Londen zou hebben plaats gehad en volgens Schürmann berustte op een ver gissing die niet door hem gemaakt was. De heer Schürmann vertoeft op het ogen blik in Londen en alvorens men een oor deel over deze zaak wil vellen, zal men er goed aan doen af te wachten totdat er een onpartijdig onderzoek heeft plaats gehad, waarbij de heer Schürmann de kans heeft gekregen zich te verdedigen tegen de on getwijfeld zeer ernstige beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht. Wal het neusje van de zalm is. (Voor de kenners extra fijn) Zal voor liefhebbers van ijsjes 't Heerlijk ijs van Rccmcrs zijn. Clingc Doorenbos UITSLUITEND ROOMIJS Agenda voor Haarlem been op het andere door hel weiland en liant van de vaart in het water plonsde, drëc nol''aan'hoThintie rit en zich diep in held nog éénmaal een spinnertje uit en bë- schreeuwt wijze raad. Dan begint do groene wanhoop wanneer wij na een „drukfout" Neegfs bfceen boorl om'bem te brengen tot gmnen voor de 184ste maal in te winden. «TCT te kalmeren^ kamt tffipbu Maar «ndrwiilnziln Neef nofzUn'"e'eSte tadk- hf U'te" ,T j1Ierlei scheldwoorden die Veertien Pond zijn laatste kans. Hij schiet vijf meter naai- gen. Wij zien Neef nog zijn eeiste „back- ?1J nog nIet kende voreni krijgt zijn ,iSiack» jn de lijn en cceft hand-cast beproeven die e spinnm m Op weg Daar krijgen wij ineens een klap vrien- een „kwispel" om een olifant buiten westen wiskundige zekerheid aan de bagagediagei Dan yol t de tocht door de stiUe poiders den, om van te rillen. De hengel wordt ons te slaan. Maar de stok buigt mee en wij van een langs-fietsende pohtie-agent kop- naar het viswater en dat is een van de bijkans uit de handen gerukt Fluitend verspelen hem niet. J nfnn '"hlLp,nïn wLpns ^Hihridsbe beste dingen V3n de goede etl lange dag' s!3uit het nylon van de trommel. En ter- Ziedaar vrienden het verhaal dat wij aan wou eet bekeuren wegens jneiaso Aan de einder steekt een kerktoren tegen wijl Neef van opwinding zowat in het wa- Nicht vertelden, toer. wij haar de snoek rovm0. Wij moesten zeer lang su_sen. he). ocktendgloren zijn spits omhoog. Een ter valt, begint de slag met de snoek die presenteerden, die wij ten eind.- raad van De vooravond melkwagen boldert over een landweggetje. 14 pond zou wegen. Die kadakker neemt hei ?en broodvisser hadden gekocht. Wij had- Er hangt een verwachtingsvolle stilte en rit aan, dat het bar en boos is en met wilde ien er eerlijk met Neef om geloot, wie hem Het werd tenslotte de vooravond van de Neef biedt ons een Lucky Strike aan. Wij zwiepen vangt het split-cane zijn vecht- gevangen had. detectie. Vooral deze ïiieitioc radar-.,lens". grote dag. De regel viel bij bakken uit de arriveren in Vissersveen (zoek maar op de lust op. Dat treint van links naar rechts Volgende keer echter vangen wij er zélf - die me', ecu beeldboek i-cit 36 graden aan- hemel en het leek ons zeer problematisch kaart, gij zult het toch niet vinden) en vin- door de wetering alsof het geen geld kost. een. j Stadsschouwburg: ..Wie 't iaatst lacht' zienlijk sneller een hemefsector kan afzoe- I of wij de volgende morgen het viswater den er onze pieremegoggel. Dan roeien wij Het is winden wanneer hij nageeft en Gij zult er meer van horen. I Jeugd_v^.rsLei]jng-. "De, spoor- ken dan de lot nog toe gebruikelijke j van de weilanden zouden kunnen onder- de polder ^n en gaat het spel in ernst be- geven wanneer hij trekt. Gedurende de eer apparaten, trekt veel belangstelling. 'scheiden. Wij troostten ons echter door te ginnen. ste tien minuten trekt hij de lijn fina»! deor SPINNER VIJDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Haarlemse Kunst gemeenschap, pianoconcert, Willem An- driessen, 8 uur. Gom. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Luxor; „De engel met de bazuin", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het eiland der verdoemden". 14 j„ 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De blanke godin", 14 j.. 2.30. 7 er. 9.15 uur. Frans 'lals: .Onts'uimigc ieugè'. 14 j. 2.30. ;n 9.15 uur Rembrandt: Thuis komst' 14 j„ 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Bestemming Tokio". !4 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 24 SEPTEMBER zoekers", 2 uur. Openluchttheater: Judo e jiu-jitsu-demonstratie. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5