c Huiduitslag DEBRAUNE De P.E.N.-club in Venetië c^erince Radio geeft Woensdag Nog geen ernstige ongerustheid ondanks acties der vakcentrales PANDA EN DE MEESTERXJITVINDER r Wereldnieuws Dinsïlag 27 SéptemEer 1949 Gesprek over de litteraire critiek temidden van historische schoonheid Van onze correspondent te Rome) Venetië is een stad van schilders. Het heeft weinig grote architecten of beeldhou wers voortgebracht en ook in de Italiaanse litteratuur speelt het geen belangrijke rol, al is de grootste toneelschrijver van dit land, de kostelijke Goldoni, Venetiaan. Zeker hebben in al de eeuwen van Vene- tië's verleden nooit zoveel dichters, schrij vers en critici rondgedoold door de doolhof van slopjes en pleintjes, die tezamen met de kanalen Venetië vormen, als deze maand ter gelegenheid van het 21ste jaarlijkse congres van de internationale P.E.N.-club, waarbij 500 meer of minder bekende lit teratoren bijeen waren. De stad leent zich voor een dergelijk congres. Zij is een levend cultuurcentrum en daarbij rijk, welhaast te rijk aan monu menten, die van haar groot verleden ge tuigen. Wel nooit zal een P.E.N.-congres zijn geopend in een zaal als die van :„Mag- gior Consiglio", in het Dogenpaleis, een vergaderzaal van 50 bij 25 meter, die door congressisten en genodigden lang niet werd gevuld. Achter de autoriteiten, de vice- president Denis Saurat, de secretaris Her- mon Ould, de Italiaanse minister van On derwijs Gonella, waren de troon der Doges van Venetië en de monumentale zetels der vroegere regering van de eenmaal mach tige republiek. Het onderwerp, waarover de congres sisten voornamelijk spraken, war de critiek, de litteraire critiek. Onmiddellijk bij de opening kwamen twee opvattingen naar voren. De voorzitter der Italiaanse P.E.N.- club, Ignazio Silone, verdedigde de alge hele vrijheid van het intellect en citeerde als ideaal, dat men moet nastreven, een uit spraak van Voltaire: „Mijne heren, ik ver afschuw alles wat gij schrijft, maar ik zou mijn leven veil hebben om de mogelijkheid te handhaven, dat gij schrijven kunt zoals gij schrijft". Een half uur later stelde de katholieke minister Gonella aan het con gres als doel der critiek de woorden van St. Augustinus, in de „Bekentenissen" voor ogen: „De denkende mens is een rechter over alle dingenDeze macht ontleent hij aan die intelligentie, die het hem moge lijk maakt al datgene te onderscheiden, wat uit de geest Gods herkomstig is. Hij kan derhalve oordelen en wat goed is goed keuren, wat hij slecht acht, verwerpen. Hij oordeelt over deze dingen en heeft tevens de macht ze in goede richting te leiden". Italië is het land, waar met Dante de moderne litteratuurcritiek begint die in Vico, Foscolo, de Sanctis en vooral in Bene detto Croce haar hoogtepunt vindt. Zeer terecht koos de internationale P.E.N. de grijze Croce tot haar ere-president, die daarmee de onlangs overleden Maeterlinck opvolgde. Het programma was rijk en aantrekke lijk. Een concert van hedendaagse Itali aanse muziek (Malipieri, Pizzetti, Casella) in het oude theater „La Fenicë" was een hoogtepunt. Verder was er een tocht naar Vicenza, waar graaf en gravin Valmarana in hun- beide prachtige landgoederen, de door Palladio in 1560 gebouwde wereldvermaar de „Rotonda" (zo geheten naar de ronde middenzaal, die door een machtige koepel wordt bekroond) en dè villa Valmarana, waarvan 16 zalen door .Tiepolo mét muur- en' plafondschilderingen werden getooid, de congressisten ontvingen en feestelijk onthaalden. 's Avonds werd ter eré van het congres in het unieke theater van Vicenza, een houten theater in 1582 door Palladio ge bouwd met een vast toneel, een der oud ste Italiaanse opera's opgevoerd. „Nero of de kroning van Poppea" door Claudïo Monteverdi, een stuk dat voor het eerst werd opgevoerd in 1642. De al te geringe aanwijzingen in het antieke manuscript maken het onmogelijk deze opera geheel in ^tofzuiger &ÖOR ALLE RE/ARATIESi (£!AAjy.EM,-£RiH0UTSIRJ94 X HAARL DAG (RAD (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Niews. Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Ge wijde nnuziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Blaaskwintet met piano. 10.00 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Vigol en piano. 11.30 Platen. 12.00 Kon. Militaire Kapel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgelcon cert. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en solist. 13.55 Koorconcert. 14.20 „Elias', oratorium. 15.25 Strijkkwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Harmonie-oi-kest. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Piano-duo. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Platen. 19.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 20,00 Nieuws. 20.00 Programma-proloog. 20.15 Jeugd uitzending. 21.30 Radio Philhai-monisch orkest en solist. 22.30 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.00 „Kinderen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Sextet. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kwartet. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de zieken. 15.30 Kinderkoor. 15.50 Voor de jeugd. 16.00 Platen, 15.15 Voor de kinderen. 17.15 Accordeonmuziek. 17.45_ Regerings uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara varia en socialistisch nieuws. 18.25 Platen. 18.30 Radio volksuniversiteit. 19.00 Causerie over esperanto. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 „De Hollandse gemeente in Londen causerie. 19.45 Klankbeeld. 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten. 20.15 „Paljas", opera. 21.30 „Het proces", hoorspel. 22.30 Orgel spel. 22.45 Boekbespreking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 322 M. Vlaams programma. 12.00 Platen. 12.32 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest en solist. 14.00—15.00 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.30 Voordracht, 17.40 Kamermuziek.. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 „Der Zigeu. nerbaron", operette. 21. Actualiteiten. 22.00 iNeuws. 22.15 Klassieke platen. 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL, 484 M. Frans programma. 12.05, 13.10, 13.32, 14.00, 14.15—15.30, 17.10, 18.30, 19.00 en 19.40'Platen. 20.00 Symphonie orkest. 21.20, 21.30 en 22.15—22.55 Platen. originele zetting op te voeren. We kregen dus een bewerking te horen van Malipieri, die beschouwd wordt de beste kenner te zijn van het werk van de grote meester. De orkestbezetting was dus min of meer modern, in kwantiteit en kwaliteit gewij zigd. Voorts werd het stuk door Malipieri, waarschijnlijk met reden, bekort. De op voering in 17de eeuwse, zeer fraaie cos- tuums werd een welverdiend succes eh was voor de congressisten een uitgezochte ge legenheid het oudste der twee nog bestaan de renaissance-theaters van Italië te leren kennen en tevens te zien, hoe men hier de kunst uit de vorige eeuwen nog steeds in ere houdt. De Nederlandse P.E.N.-club werd offi cieel vertegenwoordigd door de heren N. A. Donkersloot en Victor E. van Vriesland. West-Duitsers mogen vrij naar het buitenland Inwoners van West-Duitsland zullen des gewenst mogen emigreren, zo wordt in een Brits-Amerikaanse bekendmaking gezegd. De beperkende bepalingen voor bezoeken aan andere landen zijn opgeheven om de Duitsers zoveel mogelijk vrije toegang tot de buitenwereld te geven en bovendien om het vluchtelingen- en werkloosheidspro bleem te verzachten, aldus' de bekendma king. Tot dusver werd voor 'reizen naar het buitenland slechts toestemming gegeven wanneer de reis in het directe belang van het militaire bestuur of van de heropvoe ding van Duitsland was, dan wel wanneer een dringende reden aanwezig was. De bezettingsautoriteiten behouden zich echter het recht voor een uitreisvergun- fting te weigeren, wanneer een bepaalde reis afbreuk zou doen aan haar gezag of strijdig met de belangen van Duitsland zou zijn. Bestuur der Partij van de Arbeid over de devaluatie „Binnenlandse offers terzake moeten redelijk verdeeld worden" Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid onderzocht ineen vergadering te Amsterdam de situatie, ontstaan door de devaluatie van de Nederlandse gulden. Het stelde daarbij vast dat na de devalu- .atie yan hét Britse 'pohS'èën-waardëyèvmin- derihg vart de gulden-tep: opzichte van de dollar' onvermijdelijk was gewórden. Het partijbestuur „begroet vóórts de door vergalt Uw leven. Gij zult _f verbaasd zijn over de snelle |^en afdoende werking van het beroemde huidgeneesmiddel Postzegels type Konijnenburg op 1 October ongeldig Zij waren door Duitsers ge roofd en kwamen clandestien terug r Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Beernink (C.H.) betreffende het bui ten gebruik stellen per 1 October van de frankeerzegels van het type Konijnenburg, uitgegeven in 1940, heeft de minister van Verkeer en "Waterstaat geantwoord, dat tijdens de bezetting postzegels van het type Konijnenburg uit de voorraden, onder be rusting van P.T.T., door de Duitsers zijn weggevoerd. Na de oorlog kon slechts een gedeelte van die zegels worden achterhaald. Gebleken is, dat in de laatste tijd exempla ren van de niet opgespoorde zegels in Ne derland worden binnengesmokkeld en tegen een lagere dan de nominale waarde tè koop worden aangeboden. Het is de minister niet bekend, dat op verschillende handelskantoren nog hoeveel heden van dit type, waarvan de uitgifte in 1945 is voortgezet, aanwezig zijn. Met het oog op de toekomstige buitengebruikstel ling van de postzegels van het type Konij nenburg is in de tweede hell't van 1947 reeds een begin gemaakt met de uitgifte van nieuwe zegels in de meest gebruikte waarden. Het is dus niet waarschijnlijk dat handelskantoren, die geregeld zegels voor frankeerdoeleinden gebruiken, de Konij nenburgzegels nog in hoeveelheden van be tekenis in voorraad zouden hebben. Om aan het naar Nederland smokkelen van deze zegels eën einde te maken worden- zij op 1. October ongeldig en wordt geen gelegenheid tot inwisseling gegeven. Spoorwegpersoneel was onwelwillend In een ingezonden schrijven maakte men ons attent op het volgende: „Zaterdagochtend 17 September arriveer den met de Parijse trein in Roosendaal 22 kinderen uit Twente, begeleid door een Franse dame en heer. De kinderen keerden terug van een verblijf van zés weken in Frankrijk. De enkele guldens, die de leiders bij. zich hadden, werden gebruikt om de kinderen, die 26 uur gereisd hadden, iets warms1 te laten drinken. Kinderen noch geleiders had den toen nog voldoende geld om kruiers- te betalen voor het vervoer van de bagage. Het verzoek van de Franse leiders om een. Jtruierswagentje te mogen lenen,, werd door het p'ersonéel van de Nederlandse Spoor wegen afgewezen. De Franse dame en heer 'waren toen genoodzaakt herhaaldelijk heen eri weer te lopen om de vele zware valie zen der' kinderen te transporteren; eerst naar de douane, daarna naar het perron, waar de trein naar het Oosten des lanfis stond te wachten. Deze-houding van het N.S.-persónèel trof de Franse leiders des te meer", daar 'de Franse spoorwegen de Nederlandse kinde ren gratis hadden vervoerd en zij bovendien de regering afgekondigde prijssiop, als een d J t eerste maatregel, met instemming, doch verwacht een weerslag van de devaluatie door het duurder worden van vele Neder landse importen. Die stijging van de prij zen, die hierdoor zal ontstaan, indien geen tegenmaatregelen worden 'genomen, zal mede leiden tot een verhoging van de kos ten van levensonderhoud. Het partijbestuur spreekt uit, dat, na de ontwikkeling' van de verhouding tussen lo nen en prijzen, welke in het laatste jaar heeft plaatsgevonden, een teruggang van het aandeel van de loonarbeid en van de economisch zwakkere groepen in het natio naal inkomen, niet kan worden aanvaard, en acht dus een redelijke verdeling nood zakelijk over de verschillende bevolkings groepen van de offers, welke in verband met de verder te voerexx- economische poli tiek van het Nederlandsé vólk zullen wor den gevraagd. Het partijbestuur acht het op boven staande gronden noodzakelijk, dat de ge volgen van de devaluatie voor de loon- en prijspolitiek, gezamenlijk met de reeds aan hangige maatregelen opnieuw worden onderzocht, waarbij als richtsnoer dient te worden genomen, dat de gevolgen van de devaluatie zoveel mogelijk dienen te wor den opgevangen, hetzij door het opnieuw overgaan tot het verstrekken van subsidies, hetzij door een compenserende loonsverho ging of lastenverlaging, hetzij door een combinatie van beide systemen." Nog geen rapport van India over ramp van de „Franeker" 's-GRAVENHAGE, 26 September. Naar wij vernemen is bij de NedexTandse autoriteiten tot dusverre geen rapport ont vangen van de luchtvaartautoriteiten in India, die het onderzoek naar de ramp met de „Franeker" hebben geleid. hotel van deze maatschappij. PATER H. MOERKERK OVERLEDEN. In het St. Canisiuscollege te Nijmegen is op 42-jarige leeftijd overleden pater H. Moerkerk, een zoon van de bekende kunst schilder Herman Moerkerk, die onlangs in Haarlem is gestorven. Pater Moerkerk was overste van het Retraitehuis Manresa te Venlo. De oorlogsjaren hadden zijn gezond heid zwaar geschokt. Het troepenschip „Volendam" zal Woensdag met aflossingsdetachementen van het K.N.I.L., de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Het begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Rheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, heelenmaal niet naór, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eerste kopje thee of zo maar met schoon water wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuive rende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uit bannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw wederkerende energie, die veer kracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) Katholiek Thuisfront treedt uit de N.I.W.I.N- De NIWIN deelt mede, dat de bestuurs leden van Katholiek Thuisfront uit het hoofdbestuur van de NIWIN zijn ge treden. Van de zijde van Katholiek Thuisfront werd de uittreding als volgt gemotiveerd: „De principiële instelling van Katholiek Thuisfront is andex-s dan die van de NIWIN. Zoals de naam reeds zegt beoogt deze laat ste in de eerste plaats welzijnsverzorging, een materieel doel dus. Katholiek Thuis- froxit streeft in de eerste plaats de geeste lijke verzorging van de Rooms Katholieke militairen in Indonesië na. Katholiek Thuisfront heeft geruime tijd rechtstreeks aan het NIWlN-werk deelge- ïxomen, omdat gehoopt werd, dat op den duur de geestelijke exx de materiële ver zorging van de joixgens overzee samen kan gaan binnen het kader van de NIWIN. Dit bleek evenwel niet mogelijk, vooral niet omdat de afdelingen van Katholiek Thuis front contact met de parochieleden overzee dienen te ondex'houden en de NIWIN zich in het algemeen tot de militairen in Indonesië richt." De NIWIN deelt mede, dat bij de laatste bestuursverkiezing het bestuur van Ka tholiek Thuisfront is gewijzigd. Het nieuwe bestuur, aldus de NIWIN, kan de overwegingen van het oude bestuur, die indertijd bij de toetreding golden, niet meer tot de zijne maken. De NIWIN betreurt dit besluit in hoge mate, temeer, omdat zij ineent, alles in het werk te hebben gesteld om tot een vrucht bare samenwerking met het Katholiek Thuisfront te geraken. Voorts deelt de NIWIN mede, dat zij ook in de toekomst werkzaam zal blijven ten bate van alle Tnilitaii'en in de tropen. Het Katholiek Thuisfront zal nog tezamen met de NIWIN de Kerstpakkettenactie-1949 verzorgen. Koningin onthult Zaterdag een monument in Putten Zaterdag zal de Koningin in Putten een monumeixt onthullen dat opgericht is ter nagedachtenis van de weggevoerde man nelijke bevolking van deze plaats. Die dag 'is het vijf jaar geleden dat de Duitsers de gehele mannelijke bevolking Van Putten wegvoerden en de huizen iix brand staken, als représaille voor een aanslag op een auto met Duitse officieren. Deze daad van de bezetters heeft aan 552 personen het leven gekost. De burgerij heeft voor het gedenkteken een bedrag van 10.000 bijeeix gebracht. De HaaxTemse beeldhouwer Mari Andries- sen heeft het beeld een treurende we duwe in Veluwse di-acht vervaardigd. Zatei-dagmiddag zal de Koningin eerst een herdenlcingsdienst bijwonen in de Ned. Hervormde kerk, waai'in vijf jaar geleden alle mannen van het dorp bijeeix werden gedx-even. Daarna zullen de families, die het zwaarst getroffen zijn, aan de Koningin wox'den voox-gesteld. Viermogendheden-conferentie over Oostenrijk „niet erg hoopvol" De ministers vaix Buitenlandse Zaken der „grote viex-" besprakexx Maandag drie uur lang het Oostexirijkse vredesverdrag in het Waldorf Astoria hotel te New York. Er werd weinig voortgang gemaakt. De meeste tijd was gewijd aan een nabeschouwing van het werk sinds de laatste ministex'raad. Woensdag zullen de ministers weer bijeen komen. Van gezaghebbende zijde werd verklaax'd, dat de ministers zich beperkten tot een' dis cussie van artikel 35 van het verdrag, dat de Duitse activa in Oostenrijk behandelt. Van welingelichte zijde verklaarde men, dat zo goed als geen vorderingen werden gemaakt en de bespreking „niet erg hoop vol" was. De Piasecki HRP-2 Rescuer", die de bijnaam kreeg van de vliegende banaan", is eèn groot hefschroefvliegtuig, dat onder meer reeds door de Amerikaanse kustivacht wordt gebruikt voor het redden van schipbreukelingen. Daar het bij sommige reddin gen kan gebeuren dat hei vliegtuig op zee, ijsvelden, sneeuw of moerassige, grond] moet dalen, heeft men het wielonderstel voorzien van opblaasbare nylon drijvers. De drijvers liggen in opgevouwen toestand om de drie wielen (inzet rechts onder). Wanneer de drijvers moeten worden gebruikti -draait 'de piloot de kraan van eeh gascylinder opendie de drijvers in 90 seconden opblaast. Herfst is in Frankrijk stakingsseizoen (Van onze correspondent te Parijs) Sedert een drietal jaren leidt de Frans man aan een nieuw bijgeloof. Het bijgeloof, dat het najaarseizoen behalve met stormen, vallende bladeren en een nieuwe hoeden- mode ook met een onafwendbare stakings golf gepaard moet gaan. Er is niets aan te doen. 's Winters vriest en sneeuwt het, in de hei'fst stormt en hagelt het en wordt er gestaakt. Zo is het de laatste jaren geweest. Kan men hetzelfde ook voor de komende maan den verwachten? De voorwaarden daarvoor zijn momenteel niet aanwezig. De arbeidex's zijn ontevreden met hun lot, zeker, en veelal niet ten onrechte, doch wanhopig zijn zij niet. Zij zullen daarom naar alle waarschijnlijkheid hun hoofd niet vexTiezen. Van die ontevredenheid worden inmid dels de symptomen bij de dag duidelijker. De drie grote vakcentrales: de communis ten, die in omvang en invloed vex'reweg de machtigste is, de socialisten en de katho lieken, waarschuwen de regering met steeds meer Idem, hun eisexx xiiet in de wiixd te slaan en hun dreigementen winnen aan aggressiviteit. Opmerkelijk daarbij is, dat de communistische C.G.T. aan de andere syndicaten meestal het initiatief laat. De bedoeling daaxwan is duidelijk: Wetende dat de georganiseerde eenheid van actie door haar beide rivalen uit principe wordt afge wezen, wensen zij zich aaxxvankelijk op de 47. „Zo gaat het aardig ik kan niet anders zeggen!" mompelde Panda in zich zelf, terwijl Tsjoeketsjoelc met passen van honderden m,eters tegelijk langs de renbaan wipte. Hij nam nu geiuoon maar een paar sprongen, loaarbij hij zo nu en dan eens even met één poot. de grond raakte om zich af te zetten. Het ivas maar een kwestie van een enkel ogenblik, voordat hij al die andere paarden weer had ingehaald, en toen nam hij niet eens de moeite ze aan de zijkant voorbij te lopen; hij sprong er gewoon overheen! Wat al die andere paar den en hun berijders daarvan dachten, hoef ik je zeker niet uit te leggen. Maar ze konden er niets aan doen. „Nu winnen we gemakkelijk de prijs," dacht Panda, ter wijl hij ver voor de anderen uitstoof. Nog een paar keer de hele baan rond en dan zijn we er en dan heeft die aardige meneer Klapper zijn prijs en het geld van de wed denschap. .Wat zal hij tevreden over me zijn!" Nu Klapper was op dat ogenblik tevreden! Met een zachte glimlach op het ontspannen gelaat staarde hij over de baan, terwijl hij mompelde: „Een goed paard, mijn Tsjoeketsjoelc! En daar heb ik een weddenschap op van duizend tegen één! Wat eeh buitenkansje, wat een buitenkans je! Ik zou kunnen lachen!" Maar wie niet lachte toas Joris Goedbloed, die nu dus plotseling al zijn gemene plannen /teniet gedaan zag. „Dit schouwspel grieft mij," siste hij tussen de tanden. „Een ergerlijke vertoning! Ik zal op moeten treden!" vlakte te houden om pas later, wanneer de actie goed op gang is gekomen, zich open lijk in de strijd te werpen en er dan de politieke leiding van te nemen. De lessen die de communisten uit hun nederlaag van het vorig jaar getrokken hebben, hebben hen tot deze tactiek gebracht, die op klei nere schaal al enige malen met succes werd toegepast. De verschillende eisen der onderscheiden vakcentrales, die elkaar overigens weinig ontlopen, zijn vervat in een programma dat iedere Franse arbeider in de gedachten is geprent. Terugkeer naar de veertiguren week, dat is punt één, salarisverhoging voor de ambtenaren en alle werkers in de genationaliseerde bedrijven dat is twee, en texx derde „bevrijding" van de lonen van de overige arbeiders, opdat in de toekomst werkgevers en -nemers niet meer gebonden zijn aan de voorschriften van hoger hand, en in ondexTing ovexTeg hun contracten zullen kuxmen afsluiten. Loonsverhoging druist rechtstreeks in tegen de politiek der regering, welke streeft naar vexTaging der prijzen en verhoging der productie: De twee factoren, die de franc tegen verdere waardevermindex-ing behoeden, de koopkracht der tegenwoor dige salarissen beschermen, en het levens peil der ax'beiders verzekeren. Aan den lijve hebben de Franse arbeiders ondervon den dat deze zienswijze juist is en over het algemeen zijn zij redelijk genoeg dat ook te erkennen. Maar de vraag blijft: heeft dit juiste streveix van de regering ook metterdaad vx-uchten afgeworpen? Ook hierover zijn de meningen verdeeld. De economen van de regeringsdiensten, die iedere drie maan den de indexcijfers der voornaamste le vensmiddelen publiceren, zijn niet onte vreden. Over de eerste helft van dit jaar zijn die cijfers van ongeveer 1900 op circa 1700 gezakt, hetgeen intussen betekent dat het leven nog 17 maal duurder is dan in 1939. Maar sedert Juli zijn veel prijzen, in het bijzonder van groenten en zuivel producten weer niet onaaxizienlijk gestegen, ofschoon over het geheel genomen de alge mene toestand onmiskenbaar nog steeds beter is dan een jaar geleden. Alle sta kingen die dit jaar tot dusverre zijn uit gebroken onder de doodgravers, de midinettes en de beambten van de Wagon- Lits schenen dan ook aan wat kortade migheid te lijden. Men wilde wel loon eisexx stellen en men was desnood bereid er het werk voor neer te leggen, maar om door te zetten mankeerde de energie. Misschieix temperde ook de werkloosheid die in be paalde takken heerst wel enigszins de strijdlust. Over het algemeen hervat men het werk eerder, waixneer bekend is dat een ander klaar staat om op de lege plaats in te springen. Alles tezamen genomen kan men zeggen dat de sociale barometer in Frankrijk „weest op uw hoede" wijst, maar dat, voor lopig althans, de stormbal ixog niet ge hesen behoeft te worden, fseuwe Uitgaven Uit de Wereld van het Nieuwe Testament door dr. A'. Sizoo; Uitg. J. H. Kok N.V. ti Kampen; 2de druk. Bijbelse Geschiedenis, door dr. Jos. Keu. Iers met tekeningen van Jos. Speybroucï Uitg. J. J. Romen Zonen te Roermonó en Maaseik; 5de druk; aflevering 6 en 7. Nieuwe Reeks Weten en Kunnen; No 236: Ons hart in gezonde en zieke dagen no. 237: Hoe kunnen wij ziekten voorko men?: No. 241: Rheumatische ziekten; dezi drie nrs door dr. P. Peverelli; N.V. Uitge vers Mij Kosmos, Amstei'dam. Geriefelijk wonen in beperkte ruimten door Ep. Simons; N.V. Uitgevers Mij Kos mos, AmsterdamAntwerpen; 2de druk Koken in de Tropen, Warenkennis-Voe dingsleer-Recepten, door A. W. Loggen N.V. Uitg. Mij Kosmos, AmsterdamAnt werpen. Encyclopedie voor Iedereen, door Jok, Kooy: Uitgevers Mij W. de Haan N.Y Utrecht; 5de geheel herziene druk. Onderdrukking en Vei-zet, o.r.v. Mr. J. van Bolhuis, prof. dr. C. D. J. Brandt, 1 M. van Randwijk, prof. mr. B. C. Slotc maker; Uitgevers J. M. Meulenhoff, Am sterdam en Van Loghum Slaterus N.V Arnhem: aflevex-ing 12 en 13. Kunstgeschiedenis, Deel I: Algemeiï beschouwingen, de kunst van deOudheic de Christelijke kunst tot de 11e eeuw, di kunst van de Middeleeuwen, de kunst va' de Renaissance in Italië; Deel II: de kuns van de Renaissance, de kunst van de T_ rok, van de 19e en de eerste 40 jaren van df 20ste eeuw; W. L. J. Brusse's Uitg. Mi N.V., 2de uitgebreide en herziene drui met 765 afbeeldingen. Van Meegeren's faked Ver meers and L Hoogihs, a scientific examination, by dr. P B. Coremans, dir. of the Central Laborator; of Belgian Museums; Uitgever J. M. Men lenhoff, Amsterdam. Amsterdam in de vier jaargetijden, foto. grafie Emmy Andriesse en Cas Oorthuyj tekst Han G. Hoekstra; Uitgeverij Contac', Amsterdam/Antwerpen. Camera Obscura van Hildebrand, illustraties naar teekeningen van Jo Spier Uitg. De Erven F. Bohn N.V., Haarlem 50ste druk. Schroot, door P. H. de Wit; A. W. Sijt, hoff's Uitg. Mij N.V., Leiden. Kleine Diefjes worden groot, door B Stroman; A. W. Sijthoffs Uitg. Mij N.V, Leiden. Ontslag van rechtsvervolging geëist tegen Hiiversums politieman Tegen de 51-jarige, voormalige recher. cheur van politie te Hilversum J. A. van G eiste mr. B. J. Besier, advocaat-fiscaal bij1 Amsterdamse Bijzondere Gex-echtshof ont slag van alle rechtsvervolging. De ver dachte, die blijkens de stukken en verkla ringen van getuigen, een onverdacht goet vaderlander is geweest tijdens de bezetting stond terecht, omdat hij in 1943 in Hilver sum twee Joodse onderduikers' had gear resteerd en naar het bureau had overge bracht met het gevolg, dat zij naar Amster dam en vandaar naar Duitsland werdei getransporteerd en nimmer terugkeerden en omdat hij een jaar later, toen hij opper-' luitenant van politie te Zaandam was ge' worden, de distributie-ambtenaar W. Kj aan de Sicherheitsdienst had uitgeleverd. Daartegenover kwamen talloze gevallei| aan het licht, waarin hij opdracht ixad ge-j kregen tot arrestatie en steeds eerst d? betrokkenen had gewaarschuwd, zodat zij op vrije voeten bleven. Getuige mr. J. W. Bosch, officier van justitie te Breda, die tijdens de bezetting substituut-officier in Amsterdam was en in' die functie veel met de verdachte te maken heeft gehad, brak een lans voor hem erl zeide, dat de houding, die men na de be-J vrij ding tegen deze onverdacht goede Ne] dexTandse politieman had aangenomen, hem uitermate verwonderd en geërgerd had. Verdachte zelf beriep er zich in de twee genoemde gevallen op, dat hij in Hilversum de Joodse onderduikers gelegenheid hae geboden te ontvluchten, maar dat zij daar] van geen gebruik hadden gemaakt, en dat men in Zaandijk de gearresteerde distribu] tie-ambtenaar algemeen voor een N.S.B.'ei versleet. Deze als getuige gehoord, beves tigde dit, maar ontkende werkelijk bij d( N.S.B. aangesloten te zijn geweest. Hij wa: na drie weken door de S.D. weer vrijge laten. Mr. Besier sprak uitvoerig over de moei lijke positie, waarin zich de politie tijden; de bezetting bevond. Hij veiklaarde voorts dat er vele agenten en rechercheurs ir Nederland zijn, die in opdracht van hur chefs Joodse Nederlanders hebben gear resteerd en aan de Duitsers uitgeleverd er dat die na de bevrijding daarvoor niet zijr gestraft. Aangezien deze vex'dachte, zoals duidelijl; is gebleken, zich tijdens de bezetting bete: heeft gedragen dan de gemiddelde anden politiemaxx en dit de twee enige gevallet zijn, waarin hij verkeerd gehandeld heeft geloofde mr. Besier dat het juridisch er menselijk juist en rechtvaardig was in deze zaak ontslag van alle rechtsvervolging t? eisen. Het hof zal 10 October om half tien des ochtends uitspraak doen. Uranium. Het met Franse verguxxning ver schijnende Berlijnse blad „Kurier" meldt, dat te Eisleben in de provincie Saksen (Russische zóne) nieuwe lager, uraniumhoudend erts zijn ontdekt.; Meer dan duizend arbeiders zouden hier onder toezicht van een Russische inge nieur te werk zijn gesteld. De weg- terug". Elf Perzische soldaten, die vorige maand bij een grensincident door de Russen gevangen zijn genomen, zijn' naar Perzië teruggezonden na bespre-: kingen tussen de beide landen. Van officiële Perzische zijde is kort na het incident verklaard dat de soldaten' op Perzisch grondgebied gevangen zijn genomen. Nieuw middel. Na maandenlange onderzoe kingen heeft het laboratorium vooï scheikundige synthese te Gent volgens een nieuw procédé een pijnstillend ge neesmiddel vervaardigd. Dit product is drie tot vier keer zo sterk als morphine en bezit niet de nadelige gevolgen daar van. Verwacht wordt, dat het nieuwe geneesmiddel een ommekeer zal teweeg brengexx ixx de behandeling van pijn in al haar vormen. De wetenschappelijke naam van dit middel is dimethylamixxoi diplhenylheptanonechlorhydraat. En nog een nieuw middel. In de Verenigde Staten is de laatste hand gelegd aan een geneesmiddel tegen verkoudheid dat in negen van de tien gevallen spoedige volledige genezing, tot gevolg heeft. Het nieuwe geneesmiddel is vervaardigd door eeix arts van de Amerikaanse mai'ine. Bij toediening binnen het uur na de eerste ziekteverschijnselen bi'engt het geneesmiddel de ontwikkeling van de verkoudheid onmiddellijk tot stil* stand.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2