Het eerste besluit Buitenplaatsen in en nabij Haarlem De hoge hoed Amsterdamse Beurs Dinsdag 27 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlcmsche Courant PALAR OP SCHIPHOL: ,,ln hef buitenland wordt men ongeduldig' SCHIPHOL, 27 September. Met de Constellation „Norway" van de American Overseas Airlines arriveerde vanmorgen uit de Verenigde Staten de heer N. Palar, republikeins woordvoerder bij de UNO, op Schiphol. „Ik ben naar Nederland gekomen", zo zeide hij, „om persoonlijk contact op te nemen en mij zo volledig mogelijk op de hoogte te stellen van het verloop der Ronde Tafel-conferentie. Mocht er een slop drei gen in de conferentie, dan ben ik zeker van plan het probleem Indonesië wederom in de algemene vergadering der UNO te brengen. Zolang alles goed verloopt heb ik daaraan geen behoefte. Maar ik wil in ieder geval volledig ingelicht zijn om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Een andere dringende factor is, dat de Aziatische landen zo spoedig mogelijk tot een nauwe samenwerking willen komen en hiermede kan pas begonnen worden wan neer een beslissing inzake Indonesië is ge vallen. Er is dus ook van buiten af grote aandrang op een snel verloop van de con ferentie. Ik mag wel zeggen: in het buiten land wordt men ongeduldig". Glimlachend vervolgde de heer Palar: „De positie van de republiek is niet slecht in het buitenland en dan druk ik me nog heel voorzichtig uit. De financieel-economische besprekingen zullen de grootste moeilijkheden opleveren'" zo verzekerde hij op een desbetreffende vraag. Het waarom? „Volgens mijn indruk streeft men van Nederlandse zijde er nog steeds naar een gecamoufleerde souvereini- teit voor Indonesië te bereiken door mid del van het economische en dat zullen wij volledig afwijzen. Wij staan hierin ook in ternationaal sterk. Mijn vriend Van Royen legt u vooral nadruk op mijn vriend, want wij zijn inderdaad goede vrienden heeft in Lake Success gezegd, dat de over dracht „unconditional, real and complete" zal zijn. „Complete" betekent, dat er geen enkele restrictie zal zijn, dus ook niet op economisch terrein. Nederland en Indonesië moeten twee volledige souvereine staten worden. Wij willen dezelfde souvereiniteit als Nederland en dan zal later beslist wor den welk deel der souvereiniteit overgedra gen zal worden aan de. unie, die dus een orgaan, ondergeschikt aan de beide souve reine staten moet worden." Wat de besprekingen te Namen betreft, hierover kon de heer Palar zich geen oor deel vormen. „Wat ik er van weet", zo zeide hij, „is te weinig om er een duidelijk beeld van te hebben. Wel kan ik zeggen, dat ik vóór Namen dodelijk ongex-ust ben geweest en alles klaar was om de fJNO in te scha kelen. Naar mijn oordeel was er toen wel degelijk de dreiging van een slop". De heer Palar denkt ongeveer een week in Nederland te blijven en dan onmiddellijk naar de Verenigde Staten tefug te keren. Faalleraarwerd handlanger der Duitsers Rechtbank veroordeelt hem tot de doodstraf zij De bijzondere strafkamer van de recht- J bank te Leeuwarden heeft de 49-jarige an taalleraar F. E. L. uit Leeuwarden conform n§ de eis tot de doodstraf veroordeeld, in De rechtbank achtte de verdachte schul- dig aan hulpverlening aan de vijand, mis- ei} handeling van arréstanten en het misbruik >ei maken van macht, hem door de vijand ge- fej boden. De rechtbank overwoog dat ver- dachte na het begin van de bezetting tot aan het einde daarvan de vijand steeds in- tensiever hulp verleende, eerst als tolk 1T» daarna als „Polizei-Angestellter". Hij ao, maakte jacht op onderduikers, illegalen, irj Joodse landgenoten en artsen, waardoor ïafj- zijn1 naam in Friesland berucht is gewor- 'uj den. Ook heeft hij de vijand hulp verleend 'e1 bij de besti-ijding van de algemene staking, waardoor vele Nederlanders het leven heb- d't ben verloren. Hij had de leiding bij de ver- horen van gevangenen, waarbij hij zeer bruut is opgetreden. Tenslotte kwam de j rechtbank ook tot de doodstraf, omdatde eij verdachte geen enkel blijk van spijt heeft getoond. Hij heeft alles ontkend. Het op- leggen van de zwaarste straf aan deze man, "j wiens mentaliteit een gevaar voor de sa- un. menleving betekent, achtte de rechtbank volkomen gerechtvaardigd, en ij!j Buitenlands materiaal $j voor het Nederlandse leger Onlangs is in de Verenigde Staten de wet tot militaire hulpverlening aangenomen. Men is thans begonnen aan de verdeling van de beschikbaar gestelde gelden. Het staat echter nog niet vast in welke vorm en in welke omvang ons land geholpen zal worden. Verwacht wordt dat vooral de zware bewapening uit Amerika zal komen, doch het is nog niet bekend,/n hoeverre de aanvankelijke veronderstelling, dat de ge- hele Nederlandse artillerie van Ameri kaanse makelij zou zijn, bewaarheid zal J worden. Waarschijnlijk zullen enkele Ne- derlandse militairen naar het buitenland gaan om de bediening van het buitenlandse materiaal te bestuderen. Ook zullen enige buitenlandse instructeurs naar Nederland komen. De lichte Gapens zal men vermoedelijk 4 in Europa kunnen kopen, bijvoorbeeld in Frankrijk en België. Ook Nederland zelf zal het leger van verschillende benodigd- héden kunnen voorzien, zoals vliegtuigen, jljchte munitie en vofertuigen. Een deel van ■??|de Amerikaanse dollars is bestemd voor Verhoging van eigen productie. In militaire leringen legt men er de na ns druk op, dat deze nieuwe aanschaffingen te® Zonder betekenis zullen zijn, zolang het ■iMtfederlandse leger in eigen land niet over 1 geschikte oefenterreinen kan beschikken. 36'Schietoefeningen en infanterie-oefeningen' het buitenland zijn te kostbaar. Ook al ondervindt ons land vooral van België grote medewerking, men kan toch niet ver- i? langen, dat België en andere landen hun ine oefenterreinen blijvend ter beschikking l zullen stellen, we Voor oefeningen in bergachtig terrein zal in men echter op het buitenland aangewezen blijven. Daar staat evenwel tegenover, dat ïoi de Nederlandse kanalen en rivieren voor de genietroepen van andere legers een zeer geschikt oefenterrein zijn, waarvan' zij, in- >en dien de wens daartoe te kennen wordt ge ilt geven, gebruik kunnen maken, igej Voor het houden van schietoefeningen Iel met pantserdoelartillerie worden thans nog 'twee projecten bestudeerd: de schietheide te Oldebroek en het eiland Schiermonni koog'. Voor deze oefeningen is een zeer lange schietbaan nodig omdat dit geschut an een reikwijdte heeft van ongeveer 15 kilo- il"j ïr-eter. Een keuze tussen Oldebroek en Schiermonnikoog is nog niet gemaakt, Tweeduizend ambtenaren minder aan Wederopbouw Uit het hoofdstuk Wederopbouw en Volkshuisvesting van de rijksbegroting voor 1950 blijkt, dat het totaal van gewone dienst en buitengewone dienst I (uitgaven van aflopend karakter) voor 1.950 ten op zichte van 1949 2,3 millioen hoger is ge raamd. De kapitaalsuitgaven geven een verlaging te. zien van rond ƒ15,2 millioen. De verhoging in 1950 ten opzichte van 1949 wordt voornamelijk veroorzaakt door een toeneming van de noodzakelijke uit gaven voor bijdragen in exploitatietekorten van woningwet- en particuliere bouw in voorgaande jaren en in de tewerkstelling van een belangrijk hoger aantal arbeiders bij de DUW. Verder drukt ook de decen tralisatie der wederopbouwwerkzaam heden haar stempel op de uitkomst van deze begroting. Door de geraamde vermindering van het aantal ambtenaren met 1986 man konden de personeelsuitgaven voor 1949 4.241.982 lager worden geraamd dan voor 1949. De belangrijke vermindering van personeel mede een gevolg van de overdracht van wederopbouwwerkzaamheden aan ge meenten. Bodemkartering en uitbreidingsplannen Door bodemkartering zal worden onder zocht of een uitbreidingsplan ligt op gron den, welke daarvoor het meest geschikt zijn. Het ligt in de bedoeling de uitvoering van deze werkzaamheden op te dragen aan de Stichting voor Bodemkartering, welke onderzoekingen ten behoeve van provin cies, gemeenten en andere openbare orga nen verricht. Zodra de omstandigheden zodanig zijn gewijzigd^ dat weer op behoorlijke schaal kan worden gebouwd en de ergste nood toestanden zullen zijn opgeheven, zullen de regelingen voor het verlenen van finan ciële steun voor krotopruiming zodanig moeten worden herzien, dat op groter schaal dan voor 1940 krotten kunnen wor den opgeruimd. Het ligt in de bedoeling' de in 1949 aan- ningbouw met kracht te vervolgen, gevangen normalisering van de volkswo- Voor rijksbijdragen voor herstel van oor logsschade is 103.225.000 en voor aan vullende herstel-financiering 82.900.000 geraamd. Voor bijdragen in tekorten op de exploi tatie van particuliere nieuw gebouwde woningen is een totaal bedrag van 6 mil lioen uitgetrokken. Montagebouw Teneinde de woningproductie zo sterk mogelijk te verhogen, wordt de toepassing van montagebouw krachtig gestimuleerd. Hierbij neemt het rijk een bemiddelende positie in tussen de betrokken fabrikanten en afnemers, waarbij er .naar wordt ge streefd, de financiële transacties geheel tus sen partijen te doen plaats vinden. Ten einde evenwel de mogelijkheid open te houden, dat het rijk in voorkomende ge vallen, waarbij zich moeilijkheden ten aan zien van de financiering mochten voor doen, zo nodig zelfstandig opdrachten kan verstrekken, is een bedrag van 5 millioen opgenomen. Ook in 1950 zal voor de financiering van woningen worden gestreefd naar een zo ruim mogelijke inschakeling van institu tionele beleggers. Er is uitgegaan van de verwachting, dat het grootste gedeelte dei- benodigde gelden door hen beschikbaar gesteld kan worden en dat ten hoogste 30 millioen door het rijk beschikbaar zal be hoeven te worden gesteld om 'een bouw volume van 270 millioen te verwezen lijken. De regeling voor het verkrijgen van eigen woningen is nog niet gereed. K. SIKKEMA OVERLEDEN Te Leeuwarden is op 83-jarige leeftijd overleden de heer Keimpe Sikkema, die zijn leven dienstbaar heeft gemaakt aan de verheffing van de heidebevolking bij Zwaagwesteinde, waar hij hoofd van een school was. Hij heeft steeds geijverd voor betere sociale toestanden voor' de mensen, die in holen en plaggenhutten woonden en geen vaste bron van inkomsten hadden. Meester Sikkema, zoals hij werd genoemd, wist te bereiken dat de streek in het spoor wegverkeer werd opgenomen, dat er nieuwe wegen en een dorpshuis kwamen en dat er een rietmeubelindustrie werd gesticht. Door oprichting van een bouw vereniging konden de woningtoestanden worden verbeterd. Van 1919 tot 1938 had de heer Sikkema voor de S.D.A.P. zitting in de Provinciale Staten van Friesland. - De Haagse Luchtvaart Club houdt Zondag op Ypenblirg een internationale wedstrijd met modelvliegtuigen, waaraan door clubs uit Denemarken, België, Enge land en een 60-tal Nederlandse luchtvaart- clubs wordt, deelgenomen. Een speciaal team uit Engeland zal demonstreren met radiografisch bestuurde modelvliegtuigen. Belgische verkoopmogelijk heden in de Verenigde Staten Ambtenaren van de Belgische ambassade te Washington, die belast zijn met de Bel gische exportcampagne in de Verenigde Staten, hebben tegenover Aneta verklaard, dat het nog te vroeg is om een definitieve gevolgtrekking te maken ten aanzien van de uilwerking der devaluatie van de Bel gische franc op de verkoopmogelijkheden van Belgische producten in de Verenigde Staten. Men mag veronderstellen, dat de Belgische producten in de toekomst gemak kelijker in de Verenigde Staten zullen kun nen worden afgezet, maar daartegenover zijn er gevallen dat Belgische producten, als textiel, moeten concurreren met Britse artikelen op de Amerikaanse markt. Men verwacht thans, dat de Britse producten belangrijk in het voordeel zullen zijn tégen over de Belgische, als gevolg van de grotere devaluatie van het pond sterling. Naar de mening van deze ambtenaren is echter de belangrijkste vraag, of de Belgische prijzen, in francs uitgedrukt, onveranderd zullen blijven, of misschien verhoogd zullen wor den als gevolg van loonsverhogingen. Het antwoord op deze vraag zal pas in de komende weken gegeven kunnen worden. Op het bureau van de handelsadviseur wacht men met spanning op de eerste prij zen van Belgische producten na de devalua tie. Men wees er echter op, dat, zelfs wan neer de Belgische prijzen, in francs uit gedrukt, onveranderd zouden blijven, de Amerikaanse kleinhandelaar op zijn best genomen als gevolg van vele toevallige kosten als vracht, kosten van aan de markt brengen enzovoort voor de Belgische pro ducten In' de Verenigde Staten slechts een kleine prijsdaling zal constateren. Men ver wacht niet, dat door de devaluatie van de franc wijziging gebracht zal worden in de tevoren tot in bijzonderheden uitgewerkte plannen voor een krachtiger Belgische exportcampagne. Diamantimporteurs te New York, die zo wel met België als met Nederland handel drijven, zijn over het geheel genomen van mening, dat de devaluatie misschien voor Nederland gunstiger zal blijken te zijn. De aandacht werd er evenwel op gevestigd dat het Londense diamantsyndicaat zijn prijzen onmiddellijk met dertig procent had ver hoogd, zodat de kleinhandelsprijzen voor diamant slechts een kleine daling te zien zullen geven, zo er al wijziging komt. Een belangrijke diamantimporteur is in het algemeen gesproken van mening, dat de devaluaties en de daarop volgende grotere verkopen naar het dollargebied gezond zullen blijken te zijn en op den duur voor de Verenigde Staten goedkoper dan de recht streekse Marshall-hulp der Verenigde Staten. Nederlandse Meteorjager in Engeland verongelukt Majoor-vlieger Mulder kreeg geen letsel Maandagmiddag omstreeks zes uur is een der aan de „Operation Bulldog" deelnemen de Nederlandse Gloster Meteor straalvlieg tuigen, bestuurd door majoor-vlieger J. Mulder, bij de landing op het vliegveld van Thorney Island vernield. Het vliegtuig had vermoedelijk een hoge snelheid en is daar door over het vliegveld heengeschoten. Het kwam neer op een terrein achter het vlieg veld en werd ernstig beschadigd. De staart brak af en de wielen werden van het-toe- stel afgerukt. Majoor-vlieger Mulder werd niet gewoed. Hij. kon ongedeerd uit het wrak kruipen. Amerikaanse zakenlieden bezoeken Nederland De goodwill-delegatie uit de staat Indiana die onder auspiciën van' de „Indianapolis Chamber of Commerce" en- van de „Indiana State Chamber of Commerce" een vierdaags bezoek aan ons land brengt, is op Schiphol aangekomen. De uit dertig personen bestaande dele gatie heeft vandaag in Amsterdam een diamantslijperij bezichtigd en een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, waarna een tocht werd gemaakt naar Volendam en Marken en door de Amsterdamse grachten. Woensdag gaat het gezelschap naar Leer dam en naar de Philipsfabrieken in Eind hoven. Daarna wordt nog een kort bezoek gebracht aan een der distilleerderijen in Schiedam. Donderdag gaat het gezelschap naar Delft. Een tocht door de havens van Rot terdam en een bezoek aan de Rotterdamse Droogdok Maatschappij staan voorts de laatste dag op het programma. Vrijdag ver trekt de delegatie naar Frankrijk. FONDS VOOR PELGRIMS. DIE ÏN 1950 NAAR ROME GAAN Het ligt in het voornemen om ten be hoeve van pelgrims, die in het heilig jaar 1950 naar Rome zullen trekken, speciale fondsen in te stellen, die de Nederlandse deviezenpositie niet zullen aantasten. Tus sen Nederlandse en Italiaanse instanties zijn hierover voorbereidende besprekingen gaande. De ^bedoeling is, in lires luidende tegoe den van enkele maatschappijen beschik baar te stellen. Daarnaast wordt overwogen l\oeveelheden Nederlandse producten, die in Italië gewenst zijn, doch die buiten de normale handelsbeweging vallen, te expor teren en de daarvoor te ontvangen lires eveneens in het fonds voor de pelgrims te storten. Het buiten „Bosch en Vaert" Hierboven een afbeelding van het buiten „Bosch en Vaert" dat aan de Herenweg gevonden werd. Deze weg was in het begin der 18e eeuw nog niet bestraat. De post koets en diligence (de enige vervoermidde len te land in die tijd) moesten maar zien dat zij door de zandvlakte kwamen. In regendagen was er natuurlijk veel modder. Dit buiten was van de weg af gezien niet mooi. De koepel moet wel een gezellig zitje geboden hebben. Bovendien was bij dit bui ten, dat in 1730 bewoond werd door de heer David Leeuw van Lennep Dirks, veel land, waarop mooie tuin- en bospartijen waren aangelegd. Kort verhaal door Steven Marsing Elsje keek op toen hij het voorkantoortje weer in kwam. Hij haalde geërgerd en ont moedigd zijn schouders op, maar glim lachte toen hij haar zag. „Ik hoop dat het geweld uw arbeid niet gestoord heeft?" „Helemaal niet." Ze lachte verlegen, met een lichte blos. Een aantrekkelijke lach wel, over een weinig zeggend en wat rimpelig gezicht. De waarheid was, dat zij stijf van ontzetting, met beide handen aan de tafel geklemd, naar de donderende twist der twee mannen achter de matglazen deur had ge luisterd, „Wij konden helaas geen volledige over eenstemming bereiken. Jammer." Hij nam zijn jas en hoed van de ronde standaard. ,In ieder geval bedankt voor uw mede werking en voor het gezellige gesprek, dat we vooraf hadden." Hij knikte haar vrien delijk toe en verdween. Met haar kin op de handen gesteund bleef Elsje van hem zitten dromen. Dat ge sprek met hem, al duurde het maar vijf minutenNegen-en-twintig jaar oud en er bezorgd over, was ze verrukt. Was hij ook wel helemaal onverschillig geweest? Was dit niet de man waarop ze had moeten wachten? Meer dan ooit haatte ze haar chef, toen het korte getinkel van het belletje haar naar binnen riep. Met weerzin zag ze hem achter zijn bureau zitten, rood en zwaar, met enkele dorre sprietjes haar en een grove neus. Als gewoonlijk gaf hij geen blijk dat hij haar gevoelens opmerkte. „Ik zal nog een brief dicteren" zei hij kortaf. „Het advies aan de secretaris van de centrale raad over de benoeming van de adjunctsecretaris. De meneer die net ver dween heeft zijn kans mooi vergooid. Hij zal er spijt van hebben als hij zich de be tekenis van mijn advies realiseert. Hij hoeft niet te denken, dat iemand er tegen mijn advies in komt." Hij keek haar aan om te zien of ze hierop reageerde, maar haar ogen bleven strak op de blocnote gericht Hij was afschuwelijk, steeds opsnijdend over zijn eigen invloed, Zijn ellendige supei'ieure lach hinderde haar toch altijd al en de houding die hij aannam alsof zijn oordeel op ieder terrein de uiteindelijke autoriteit bezat. En nog erger was, dat hij nooit enige persoonlijke belangstelling voor haar had getoond. Als zij niet "allang haar baan had opgegeven, kwam dat doordat hét op de een of andere manier toch weer een triomf voor hem ge weest zou zijn en doordat hij zo goed be taalde, waar ze jammer genoeg ook om moest denken. En nu haar mr. A. L. Rensma afblaffen! Elsjes neergeslagen ogen zonden een flui- dum van afkeuring uit. Hij zou het wel niet merken, maar-het uitzenden gaf haar toch voldoening. „Onbeschaamde vlegel!" De baas zat te grauwen over zijn vloeiblad. „Leveren ze tegenwoordig zulke jongens af van de uni versiteiten! Nou, ze zullen een boel moeten inbinden als ze iets willen bereiken." Hij snoof en verwisselde met een smak twee stapels papieren op zijn bureau, „Noteert u maai"." Met tegenzin krabbelde haar potlood de tekens. Mr. P. Lakking had zij ook gezien: een jongeman met een blozend rond hoofd en een magergeaf&cteerde stem, die zijn sigaretten niet rookte maar pafte, als een ondeugende bakvis. „Van deze sollicitant heb ik een bijzonder gunstige indruk, waar om ik hem dan ook van harte aanbeveel. Hij paarde een schrander doorzicht aan een gemakkelijk optreden en een prettig voor komen." Het was gewoon gelogen. Toen het klaar was, zei hij: „Als u dat verstuurd hebt, kunt u wel naar huis gaan. Ik ga nu." Hij trok de deur achter zich dicht en Elsje stond lang voor het raam, met haar pot lood tegen haar tanden tikkend. Niet omdat ze haar besluit nog moest vatten, maar om dat het zo heerlijk was er over na te den ken. Neen, het besluit stond vast Rens ma stond gauw genoeg voor Lakking in de plaats. Haar directeur zou razend zijn eindelijk de doorbraak van zijn ongenaak bare superioriteit: daar had ze haar ontslag nu voor over en Arnold Rensma zou de adjunct-secretaris worden. Ja, Arnold zou hij heten. Elsje vond dat plotseling een mooie naam. Ze glimlachte gelukkig bij het tikken van de brief. Toen drie dagen later het antwoord geopend werd, stond ze voor het bureau en wond haar kettinkje om haar potlood. De rimpels in zijn lelijke voorhoofd werden groeven terwijl hij las. Elsjes lichaam was van top tot teen gespannen. „Juist", zei hij tenslotte. „Rensma is be noemd. O, dat wist u niet. Ik heb 's avonds nog opgebeld om te zeggen dat er door een vergissing de verkeerde naam in de brief stond. Toen ik wat bekoeld was van de ruzie, vond ik dat een das die mij niet aan stond toch geen voldoende reden was om de beste man niet te nemen." Hij lachte met een soort kwajongensach tigheid, die Elsje het hart verscheurde en tot zijn verbazing draaide ze zich om en holde haar kantoortje door en de gang op. Wel keerde ze halverwege de trap terug, maar toch was ze nu voorgoed woedend. Ook op Rensma, toen hij 's middags kwam voor een bespreking, met een andere das aan, (Nadruk verboden). Vliegramp in Mexico Vermoedelijk 28 slachtoffers Maandagmiddag heeft zich in de omstre ken van de vulkaan Popocatepetl, nabij Mexico City, de grootste vliegramp voor gedaan, die ooit de Mexicaanse burgér- luchtvaart heeft getroffen. Tengevolge van het neerstorten van het lijnvliegtuig Oaxaca-Mexico van de „Compania Mexi- cana d'Aviacon" zijn vermoedelijk 28 do den te betreuren. Onder de vermoedelijke slachtoffers be vinden zich verscheidene vooraanstaande personen, onder wie Gabriel Ramos Millan, .voorzitter van de maiscommissie bij het ministerie van Landbouw, de filmster Blanca Estela Pavon, haar vader, Miguel Acruz, de fotoreporter Maco Mazo en de archeoloog Salvador Toscano, diens echt genote en twee kinderen. De ramp zou aan de ongunstige weers gesteldheid te wijten zijn. Volgens een oog getuige zou he? toestel nabij de vulkaan rakelings over de bomen zijn gevlogen en daarna brandend neergestort. De passagiers en de bemanning zouden de tijd niet heb ben gehad om zich van een valscherm te bedienen. Het is evenwel niet uitgesloten dat er toch overlevenden zijn. Ambulance wagens en reddingsploegen zijn aanstonds nadat de ramp te Mexico bekend was, uit gerukt. Auto vernield bi| botsing met trailer Inzittende dame op slag gedood Onder het viaduct van de rijksweg Den .Haag—Utrecht in de gemeente Zwammer- dam is Maandagavond een personenauto met vrij grote snelheid tegen, een trailer gereden. De 40-jarig'e echtgenote van de bestuur der van de personenauto mevrouw G. E. B.de Z. uit Gouda werd op slag gedood. Haar echtgenoot kreeg een wond aan het hoofd. De trailer, toebehorende aan de Ge broeders Van Bergen te Midwolde (Gr.) geladen met torenluidklokken, reed zeer langzaam in de richting Den Haag, omdat de bestuurder ter plaatse niet bekend was. Door nog onopgehelderde oorzaak heeft de heer B. de trailer niet opgemerkt. De weg is ter plaatse niet verlicht. Of de ver lichting van de trailer in orde was is niet bekend; de politie heeft dit nog in onder zoek. De auto van de heer B, werd totaal vernield. Van de trailer werd het achter stel ontzet. De trailer was op weg naar Lisse. Het voertuig kon de reis niet voortzetten. Nieuwe aanwinsten voor de Koninklijke Marine Zoals reeds enige tijd geleden werd be kend gemaakt, zijn thans drie opnemings vaartuigen voor de afdeling hydrografie van de marinestaf in aanbouw. Twee van deze opnemingsvaartuigen zijn bestemd voor de Indonesische wateren, en staan op stapel respectievelijk bij de scheepswerf en machinefabriek van P. Smit Jr. te Rotter dam en bij de werf Gusto te Schiedam. De tewaterlating zal vermoedelijk plaats vin den in de zonter van 1950. De schepen krij- gen een standaard-waterverplaatsing van "1.275 ton en worden uitgerust met twee Stork dieselmotoren van 1.000 aplc. elk. De afmetingen zijn als volgt: grootste lengte 71.50 meter, breedte 10.980 meter en een diepgang van 3.60 meter. Bovendien is nog een opnemingsvaartuig bestemd voor de Nederlandse wateren, ter vervanging van de in de oorlog verloren gegane „Eilerts de Haan" besteld. Voor dit vaartuig, dat gebouwd zal worden bij J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk hoopt men binnen veertien dagen de eerste kielplaat te leggen. Deze opnemer zal een standaard waterverplaatsing krijgen van 368 ton en moet voor 1 Augustus 1950 worden opge leverd. Twee nieuwe lichtschepen Tenslotte zal begin volgend jaar op de Rijkswerf te Willemsoord een aanvang worden gemaakt met de bouw van de licht schepen 10 en 11. Deze krijgen de volgende afmetingen: grootste lengte 45 meter, breedte 7.90 meter', holte 4.50 meter en een maximum-diepgang van 2.70 meter. Naar uitvoering zullen deze lichtschepen vrijwel gelijk zijn aan het thans in dienst zijnde lichtschip „Terschellingerbank", alleen zul len de nieuwe vaartuigen niet meer worden uitgerust met het onderwater-kloksignaal. Het licht, dat een sterkte zal krijgen van 800.000 kaars en zich zestien meter boven de waterspiegel bevindt, zal het mogelijk maken het lichtschip op een afstand van 12.6 zeemijl (circa 235/2 km) bij duisternis waar te nemen. De stroom wordt opgewekt door twee diesel-electrïsche aggregaten er bevinden zich bovendien nog twee re serve-aggregaten aan boord van respec tievelijk 50 en 25 kw. Deze energie wordt gebruikt' voor de optiek-lamp (4.2 kw), voor het electrische mistsïgnaal. (anuto- foon) van 6 kw, de electrische ankerlier en andere hulp werktuigen, de electrische scheepsverlichting. Voorts zullen deze kombuis en ten slotte voor de normale schepen worden uitgerust met een radio baken (mistsïgnaal) en radiotelefonie voor communicatie met de wal voor het doorge ven van meteorologischewaarnemingen. De bemanning zal uit elf koppen bestaan. Haai op de kust Zondagmiddag zat aan het Castricumse strand een-man in zee te vissen. Na eerst enige krabben uit het water gehaald te hebben, kreeg hij beet van iets zwaars. Langzaam werd de vis binnengehaald. Wie schetst echter zijn verbazing, toen de vangst bleek te bestaan uit een doornhaai, die schijnbaar op het verkeerde spoor was geraakt en dicht onder de kust zat. Het is een grote bijzonderheid als deze dieren, die gewoonlijk de scholen haring gezelschap houden, zo dicht onder- de kust komen. Wel worden ze veel door haringloggers gevan gen en als zeepaling verkocht. SCHEEPVAART Boissevain, Buenos AiresJapan 26 Sept. te Hamburg. Groote Beer, 26 Sept. van Ba tavia naar Soerabaja. Nigerstroöm, 26 Sept. van Amsterdam te Lobito. Oranje, Amster damJava 26 Sept. van Villefranche. Tara- kan, New YorkJava 27 Sept. te Alexan dre. Tawali, AmsterdamJava 26 Sept. v. Genua naar Bona. Asturias, BataviaRot terdam 26 Sept. bij Port Soedan. Kertosono, JavaRotterdam pass. 26 Sept. Ouessant. Kola Gede, RotterdamJava pass. Sept. Ouessant. Waterman, RotterdamJava pass. 26 Sept. Suez. Zuiderkruis, JavaRot terdam 26 Sept. van Aden. Haarlem voor 50 jaar Onze medewerker Elias heeft enige dagen geleden minister Lieftinck met zijn hoge hoed in het zonnetje gezet. Maar het pro tocol eist nu eenmaal dat de Excellentie, die naar dc Tweede Kamer tijgt om de Millioenennota aan te bieden, met „de hoge zije" gedekt is. Nu is een heer zo hoog gedopt bijna een bezienswaardigheid geworden in het stads beeld dat niet in de nabijheid van een stadhuis of een kerkhof ligt, want alleen bij trouwpartijen en begrafenissen wordt nog en daarbij zijn de uitzonderingen ook al bijna regel geworden! de hoge hoed gedragen. Een halve eeuw geleden was dat anders. Wie ernstig of deftig wilde zijn droeg een hoge hoed. De dominés gingen daarmee niet alleen op Zondag naar de kerk, maar ook op dagen in de week, als zij bij gemeente leden op huisbezoek gingen. Daarbij be hoorde dan natuurlijk ook de geklede zwar te jas. Op Zondag waren ook de ouderlingen diakenen en collectanten in.het zwart, ter wijl ook de hoge hoed niet ontbrak. Zelfs vele gemeenteleden die geen ambt bekleed den volgden dit voorbeeld. Ook bij de dokters was dezelfde verering voor de hoge hoed. Als zij visites gingen maken, wandelend of rijdend met het be kende dokterskoetsje, moest die gedragen worden. Pas toen de doktoren gingen fiet sen werd met het kaasbolletje genoegen genomen! Ook verscheidene raadsleden gingen in die tijd nog met de hoge hoed naar de ver gaderzaal der vroede vaderen. In deze wilde de heer Andrjes Winkler niet in def tigheid onderdoen voor de burgemeester jhr. mr. J. W. G, Boreel van Hogelanden. De heer Joh, de Breuk, wethouder van de Reiniging en de Plantsoenen, veroorloofde zich alleen zijn zwarte verschijning iets op te vrolijken door een smetteloos wit vest. Natuurlijk duurde het ook nog enige tijd voor de leraren van het Gymnasium de hoge hoed thuis aan de kapstok durfden te laten hangen. De heer Van Goor, Commissaris van Po litie, werd nooit gezien zonder geklede jas en hoge hoed, plus zwarte wandelstok met zilveren knop. Een enkel schoolhoofd meende het oolc nog aan zijn stand verplicht te zijn. zich zo officieel te kleden. Als er een feestje in het openbaar was, verscheen geen enkel commissielid zonder die uiterlijke tekenen van zijn waardigheid. Geen notabele, geen notaris, geen rechter, geen griffier der Staten, geen Kamerlid, liet, als hij ambtelijk ergens verschijnen moest, zijn hoge hoed thuis. Het was alles zo ijzig deftig in het Haar lem van 50 jaar geleden. Maar de fabrikanten van hoge hoeden en de kleermakers die specialiteit waren in het maken van geklede costuums, hadden goede dagen. Hoe groot de Hout vroeger was In de 12e eeuw reikte het bo3 tot Noordwijk en Sassenheim De heer K. Blauw, chef van het archief der Provinciale Griffie van Noordholland, geeft in zijn bijlage over de geschiedenis, die toegevoegd is aan het rapport der commissie Ter Veen, bijzonderheden over de Haarlemmer Hout. Indertijd 'werd de grens tussen Kenne- merland en Rijnland (omstreeks 1200) gevormd door de Zuidelijke grens van de Haarlemmerhout, welk woud zich toen uitstrekte van Haarlem tot Noordwijk en Sassenheim. Uit een stuk van 1273 blijkt, dat Boek horst (ten Oosten van Noordwijk) paalde aan „nemus de Herlem" (bos of woud van Haarlem); de naam „Voorhout" wijst op het zuidelijk einde van het bos, waar in „Nortich in den Houte" (nu Noordwij- kei-hout) lag. Naarmate door ontginning het bos werd ingekort, werd ook bedoelde grens verlegd, totdat deze eindelijk was opgeschoven tot de Kennemerbeek (die nu nog langs de Zandlaan loopt op de grens der provinciën Noord- en Zuidholland) en meer westelijk tot de Hillegommerbeek. In 1418 werd gesproken van „wildernisse" tussen Maes en Kennemerbeek en in 1425 van „wildernisse tusse Maeze en Hille gommerbeek". In de kroniek van Haarlem vonden wij de volgende data opgetekend over de Hout: 1314: Willem III, graaf van Holland, bij genaamd de Goede, belooft aan Heer Gijsbert van IJsselstein hem jaarlijks een hert uit de Haarlemmer Hout te geven. (Er kwam dus toen ook nog edel wild in dit bos voor). 1406: De Hout wordt bij vergunning der Raadslieden van I-Iolland verkocht. (Er staat niet bij aangetekend wie de koper was). 1426: De Iiout en de boomgaarden rond om Haarlem worden op last van de Ste dehouder van Holland, Jacob van Gaes- beek, voor het te verwachten beleg, ge heel omver gehakt, om de vijand tc kun nen gadeslaan. (Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse Twisten rukte de tegenstan der van Jacoba van Beieren, hertog Phi lips van Bourgondië, met een groot leger op Haarlem aan). 1429: Er wordt weer met het beplanten van de Hout begonnen. 1583: De Hout die' tijdens het beleg (15721573) geheel vernield is, zodat al leen de Spanjaardslan nog over was, wordt hernieuwd. De Staten van Holland staan aan Haarlem de grond van de Hout af tegen een erfpacht van 325 pond 's jaars. 1703: Bij een storm worden in de Hout 200 a 300 bomen ontworteld. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 314 313% 2511/» 248 238% 235 190 187 145 Nederlandse Ford 284 Nederlandse Kabel 298 v. Berkel's Patent ,121 Scheepvaart-Unie. 164% 1641/z Holl.Amerika Lijn 173i/2 Deli Maatschappij 15644 1501/2 H. V. A 168% 167% A'dam Rubber 146>4 143% Ned. Handel Mij. 162 N.-I. Handelsbank 105 Billiton Mij. II 332 ÏS

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3