„Haarlem" werd zestig jaar geleden opgericht Sport in het kort Prijsdaling van goederen uit niet-dollargebieden is mogelijk De kleine wereld Dinsdag 27 September 1949 3 Het moet zestig jaar geleden vele malen gebeurd zijn, dat jongens, die een balletje schopten, besloten een club op te richten. Een kleine ruzie was oorzaak, dat men weer uiteen ging, waarna een nieuwe vereniging tot stand kwam. In het najaar van 1889 is er ook een club opgericht onder de naam van „Haarlem" welke zich heeft staande gehouden, een zeer geziene vereniging in de lande is geworden en deze maand in het middelpunt der belangstelling staat, omdat het zestigjarig bestaan gevierd wordt. Negen en twintig seizoenen achtereen speelde Haarlem met afwisselend succes in de hoogste afdeling. Twee maal bezette de ploeg de onderste plaats namelijk in 1915/ 1916, toen echter degradatie niet mogelijk was door de mobilisatie en aan bet einde van ihet seizoen 1925/1926. Met de degra datiewedstrijden was Haarlem niet gelukkig en moest een klas lager spelen. In de twee de klas werd terstond bet kampioenschap behaald, dochdat betekende nog' -niet de terugkeer naar de eerste klas. De promotie wedstrijden leverden geen succes op. Twee seizoenen later (1928/1929) werd bet kam pioenschap van de tweede klas door promo tie gevolgd. Haarlem bleef maar een jaar in de eerste klas. De resultaten waren slecht, één maal behaalden de spelers een overwinning en drie keer eindigde een wed strijd in een gelijk spel. In de tweede klas hielden de roodbroeken stand en nadat zij zich eerst met de tweede plaats hadden moeten tevreden stellen, volgde in het sei zoen 1931/1932 het behalen van het kam pioenschap, eveneens promotie, nadat wedstrijden waren gespeeld tegen EDO en HW. Van 1932 af speelt Haarlem regel matig in de hoogste klas. Twee keer reken den de supporters op een kampioenschap en wel in 1934 en in 1938, doch het geluk was niet met Haarlem. Beide keren werd de tweede plaats bereikt. In 1946 ging voor het eerst bij cle ver eniging, die toen bijna zeven en vijftig jaar- bestond, de kampioensvlag voor het behalen van de titel in de eerste klas, omhoog. De spelers slaagdén er tevens in het kampioen schap van Nederland te behalen.'Haarlem bleef zijn goede vorm behouden en het competitieseizoen 1947/1948 werd besloten met een kampioenschap. In de kampioens wedstrijden, waaraan ook EDO deelnam, was Haarlem niet op dreef en bezette de vijfde plaats van de zes. „Moordhol" in Schoten Wij schreven reeds over de moeilijkheden van een terrein. Er zijn verscheidene ver huizingen geweest. In de geschiedenis van de club is het veld nabij het landgoed „Het Klooster" in Schoten berucht geworden. Haarlem leed buiten de stad soms grote ne derlagen, maar op „Het Klooster" werd altijd gewonnen. Daarom noemde men het terrein „het moordhol'. In 1907 nam de club het terrein aan de Sohoterweg nabij de Jan Gijzenvaart in ge bruik, dat in Augustus 1942 verlaten moest worden door de yernlelingen, welke de be zetter had aangebracht. Bij de Jan Gijzen vaart zijn vele beroemd geworden wed strijden'gespeeld, onder andere tegen HFC, waarover oudere stadgenoten aangename herinneringen kunnen ophalen. Op dat veld voetbalden velen, die hun krachten aan het Nederlandse elftal hebben_gegeven en daar zijn kampioensillusies in rook opgegaan, niet alleen van Haarlem, maar ook van tegenstanders. Toen tijdelijk op het terrein van HFC en in het Heemsteedse Sportpark gespeeld moest worden, hebben de getrouwen van Haarlem niet stil gezeten, om de club in stand te houden en om een nieuw terrein aan te leggen. De spelers zorgden voor twee kampioenschappen en het bes turn' met vele leden voor een fraai terrein, waar vele duizenden bijeen kunnen zijn. Nadat het veld in September 1948 in gébruik was ge nomen volgde op 10 December daarop vol gend de officiële opening. Wij hebben hierboven slechts een aantal feiten opgenoemd. Wij willen nog 'herinne ren aan successen tijdens tou.rnooien. Twee maal wonnen de roodbroeken de Holdert- beker en wel in de jaren 1902 (na een over winning van 21 op HBS) en in 1912 (zege van 20 op Vitesse). In laatstgenoemd jaar kwam Haarlem ook in het bezit van de Zilveren bal na een zege van 21 op HFC. De in 1933 door supporters geschonken „Spaarnebeker" won Haarlem ook enkele malen. De prijzenkast toont aan, dat vele tropheën veroverd zijn. Wie waren de voorzitters? Een vereniging met een historie van zestig jaar moet vele leden in haar midden hebben, die de club gesteund hebben. Haarlem heeft zowel op het véld als ach tel de bestuurstafel uitmuntende krachten gehad. Allen te noemen is niet mogelijk. Laten wij een keuze doen door de namen van de voorzitters te vermelden en daarmee hulde brengen aan de vele trouwe werkers: 1 October 1889 tot Maart 1893: P. A. Oharbon; Maart 1893 tot 14 September 1895: G. J. Holtz; 14 September 1895 tot 18 September 1897 C. Kerbert; 18 September 1897 tot 17 October 1903 J. H. Kremer; 17 October 1903 tot 1 September 1906 J. A. Rij kens; 1 September 1906 tot 4 September 1920 J. J. van den Berg (na zijn aftreden werd hij ere-voorzitter)4 September 1920 tot 19 Augustus 1922 J. A. J. Paulen; 19 Augustus 1922 tot 4 September 1926 E. H. J. Hartog. 4 September 1926 tot 7 October 1927 H. N. Visser: 7 October 1927 tot 29 Juni 1934 C. N. Hin; 29 Juni 1934 tot 5 Juli 1935 A. J. Schravendijk; 5 Juli 1935 tot heden J. P. van Balen Blanken. Als men weet hoe het vroeger met het stichten van voetbalclubjes ging is het dus niet vreemd, dat niemand de juiste datum van de oprichting genoteerd heeft. Aan genomen wordt, dat „Haarlem" op 1 Octo ber 1889 is opgericht, Dat is ook gebleken uit een krantenbericht van 1894 van de volgende inhoud: „Maandag 1 October zal de HFC „Haarlem" vijf jaar bestaan, al thans volgens haar statuten, maar in wer kelijkheid zal het aantal jaren groter zijn, want reeds in 1886 moest er een club „Haarlem" bestaan hebben, maar hiervan is niets officieels bekend, waarom het als mythe wordt aangenomen. Eerst toen de heer P. A. Charbon zich onder haar vaandel schaarde, werd ook de buitenwereld haar gewaar en in 1889 speelde de club haar eerste match. Toen eenmaal het ijs gebro ken was, volgden de wedstrijden elkaar vrij vlug op. Onder leiding van de president P. A. Charbon weigerde „Haarlem" een fusie aan te gaan met „Excelsior" en in het sei zoen 1890/1891 deed de vereniging mee in de competitie van tweede klas clubs, waar zij nu ondanks alle pogingen nog mee speelt, naar wij hopen voor het laatst. In de loop der jaren veranderde ook het karakter zeer, want van een ordeloze bende werd „Haarlem" een koninklijk goedge keurde vereniging". Uit dit bericht krijgt de lezer een indruk van de eerste jaren 'van het bestaan, welke Ageoda voor Haarlem) DINSDAG 27 SEPTEMBER Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. Frans Halsmuseum: Concert Lorenzo Pappolo (viool) en Lode Rosquin (piano), 8 uur. Luxor: „De engel met de bazuin", 18 j.,.2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het eiland, der verdoemden", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De blanke godin",14 ji, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onstuimige jeugd", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Thuiskomst", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bestemming Tokio", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 28 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen Feestprogramma van „Haarlem" Deze 'week wordt de viering van het zestigjarig bestaan van de Ii.F.C. „Haarlem" voortgezet. Vanavond, Woensdag en Donderdag wordt in de Stadsschouwburg de revue „Alles rood-blauw" opgevoerd; Vrijdag vordt een buitengewone algemene ver- i gadering gehouden, welke gevolgd i wordt door de gebruikelijke viering van het oude jaar; Zaterdagmiddag houdt het bestuur een receptie in hotel „De Leeuwerik" en Zondag worden voor senioren en junioren onderlinge voetbal wedstrijden gehouden op het terrein nabij de Jan Gijzenvaart. niet gemakkelijk zijn geweest. Er deden zich in het bijzonder moeilijkheden met een veld voor. Het eerste terrein nabij de Phoenix- fabriek aan de Houtmarkt voldeed niet aan. de eisen, het tweede terrein bij de Cavale- riekazerne mocht maar korte tijd bespeeld worden, waarna een verhuizing naar Heem stede volgde. Ondanks de tegenslagen bleef de animo om te voetballen groot en in het seizoen 1896/1897 werd de eerste klas van de Nederlandse Voetbalbond bereikt, na een verblijf van vijf jaren in de tweede klas. Tevoren was een promotiewedstrijd tegen HFC gespeeld en het resultaat was een zege van 20. Wielrennen Clubkampioenschap op de weg Bij het Openluchtmuseum in Arnhem, vormde zich Maandagochtend vroeg een groot wagenpark en honderden racefiet sen werden nog eens zorgvuldig nagekeken. Wederom werd op een parcours op de Veluwe het clubkampioenschap van Neder land van de Nederlandse Wielren Unie ver reden. Vier en twintig clubs hadden zich gemeld, een aantal dat slechts éénmaal voor de oorlog werd overtroffen. Iedere ploeg telde zes renners, zodat in totaal 144 renners aan deze tijdrit deelnamen. Het parcours, dat van Arnhem over Beekber gen, Ugchelen, Hoenderlo, Ötterlo en terug naar Arnhem langs een van de fraaiste gedeelten van ons land leidde, is 58 km lang en moest tweemaal worden afgelegd. De ploegen startten om beurten. De uitslag luidt: 1. „Maastricht" (Maas tricht) 2 uur 41 min. 38 sec.; 2. D.T.S. (Zaandam) 2 uur 44 min. 44 sec.; 3. De Kampioen (Haarlem) met de renners Ger- rit en Adri Voorting, Bijster en Van Roon Lu- 45 min. 58 sec.; 4. Olympia (Amster dam) 2 uur 49 min. 42 sec.; 5. Wilhelmina (Eindhoven) 2 uur 49 min. 53 sec.; 6. Wil- lebrord Wil Vooruit (Rucphen) 2 uur 51 min. 56 sec.; 7. Feyenoord (Rotterdam) 2 uur 52 min. 10 sec.; 8. De Spartaan (Den Haag) 2 uur 52 min. .38 sec.; 9. Hollandia (Den Haag) 2 uur 53 min. 26 sec.; 10. Het Zuiden (Eindhoven) 2 uur 54 min. 6 sec. Voordat de club wedstrijd begon, startten ruim 130 nieuwelingen die in één ronde van 58 km. elkaar het officieuze kampioen schap van de N.W.U. betwistten. Het grote aantal werkte er toe mede dat de eind sprint moest worden uitgevochten door een tachtigtal renners. De uitslag werd: Nieuwelingen 58 km: 1. Rijnders (Amsterdam) 1 uur 24 min. 31 sec.; 2. Verbeek (Eindhoven); 3. Cantineau (Breda); 4. Groffe (Tilburg); 5. Van dei- Velden (Bérghem). Ongeveer dertig renners streden- om de erebeker voor veteranen. Ook hier kwam een grote groep tegelijk aan en moest de eindsprint de beslissing brengen. De uitslag.werd: 1. Vonhof (Amsterdam) uur 33 min. 10 sec.; 2. Vrins (Breda); 3. Nagel Sr. (Amsterdam); 4. Wijnberg (Amsterdam); 5. Krijgsman (Rijswijk). SCHEIDSRECHTER BRONKHORST OP HET INTERNATIONALE PAD. De voet balwedstrijd BelgiëZwitserland, welke Zondag 2 October te Brussel wordt ge speeld, zal geleid worden door de Neder landse scheidsrechter J. Bronkhorst uil Velp. Zijn collega's W. B. Aussum cn H. J. Laar zullen hem als grensrechters bijstaan. Een week na dit internationaal debuut zal Bronkhorst te Helsinki de wedstrijd Finland Ierland leiden. - In Waalwijk is een begin gemaakt met de bouw van een fabriek van electroteoh- nische apparaten voor een Zwitserse firma. Een aantal meisjes zal naar Zwitserland gaan om het fijne mechanische werk te leren en kennis te maken met de, werk methoden in de Zwitserse bedrijven. KLM, SAS en Sabena verdelen Noordelijke route Slechts prijsstijging voor transatlantische vluchten De K.L.M., de Scandinavian Airlines System en de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena hebben eeri overeenkomst gesloten de luchtlijnen naar en van de Scandinavische landen voor het grootste gedeelte gezamenlijk te vliegen. Stockholm zal in het kader van deze samenwerking tweemaal per etmaal te bereiken zijn. Deze route zal overdag wekelijks viermaal door de K.L.M. worden gevlogen met Convairs, tweemaal door de S.A.S. met DC-6-toestel- len en eenmaal door de Sabena met Con vairs. De nachtvluchten worden uitgevoerd in samenwerking tussen K.L.M. en S.A.S. alleen. Alle toestellen op deze route maken een tussenlanding in Kopenhagen. Tevens geldt de overeenkomst voor de lijn Am sterdamOslo visa versa. Van 2 October tot 24 December wordt deze route uitslui tend gevlogen door de S.A.S., van 24 December tot 27 Januari door de K.L.M. en van 27 Januari af tweemaal per week dooi de K.L.M. en eenmaal wekelijks door de Sabena. Voor de lijn ParijsStockholm blijft zo als voorheen de „pool"overeenkomst tussen de K.L.M. en de S.A.S. van kracht. Daar de Air France zieh destijds uit het gehele Noorden heeft teruggetrokken, be heersen de K.L.M., de S.A.S. en de Sabena nu dus vrijwel het gehele luchtruim van Parijs tot Stockholm. Ondanks de devaluatie zal de K.L.M. krachtens internationale overeenkomst uit sluitend tariefsverhoging in guldens toe passen op transatlantische trajecten. Een voorlopige I.A.T.A.-regeling houdt in, dat- de vluchten naar dollargebieden op U.S. dollarbasis berekend zullen worden. De ta- rievencommissie van de I.A.T.A. zal op 5 October te Parijs de nieuwe situatie op nieuw onder ogen zien en wellicht dan reeds met een definitieve beslissing komen. Handenarbeid in dienst van de opvoeding Haarlem was reeds vóór 70 jaren cle stad, waar voorstanders van de handen- arbéid, als belangrijk hulpmiddel in de opvoeding, een begin maakten met prac- tische beoefening daarvan in allerlei vor men. Mochten wij een jaar geleden mel ding maken van het herleven van cle af deling Haarlem van cle landelijke „Ver eniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid", thans blijkt dat deze vereniging niet stil gezeten heeft en heel wat belangstelling heeft getrokken. Wie de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" te Amsterdam heeft bezocht, zal geconstateerd hebben, welk een belang rijk aandeel de zelfwerkzaamheid in mo derne scholen van de kleuter- tot de vol wassenen-leeftijd heeft. 'Nu de materialen weer verkrijgbaar zijn, wil men graag opnieuw beginnen met het beoefenen van allerlei technieken- Het blijkt echter, dat de leiders voor de clubs en voor de klassen ontbreken. Nu stelt de Vereniging voor Handen arbeid, in samenwerking met de Rijks kweekschool voor Onderwïjzers(-essen) aan de Leidsevaart zich tot taak die club- en klasse-leiders en -leidstérs te vormen. Cursussen worden gegeven voor de staatsakte in handenarbeid, in leerbewer- king en in eenvoudige lcinderhandenar- beid, terwijl in 't Kennemer Lyceum, ook vanwege genoemde vereniging, een cursus in metaal- en glasbewerken zal worden gegeven. Ongetwijfeld zal dit alles de jeugd in clubs en in de scholen ten goede kunnen komen. De Noorderkerk 25 jaar in dienst Zondag 2 October zal het 25 jaar geleden zijn dat de Noorderkerk (Velserstraat te Haarlem) in gebruik werd genomen. Dit feit zal op de avond van die dag, te 7 uur, in een bijzondere dienst herdacht worden. Voorgangers zullen zijn: ds. G. J. Waardenburg (oudste dienstdoende pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Haar lem) en ds. A. K. Straatsma, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage. Op Radiolympiade grote jaarlijkse radio-tentoonstelling in Engeland is deze week dit miniatuur ontvangtoestel te zien, dat ij) een binnenzak of damestasje kan worden meegedragen. Het toestel is een vierlamps „superhet" dat gevoed wordt door true9. batterijen en liet geheel weegt nog geen half pond. De nieuwe „zakradio" geopend. Links ter vergelijking van de afmetingen een lucifersdoosje. Dalende wereldmarkt bevordert concurrentie (Speciale berichtgeving) Naar.wij vernemen zal onze regering', in overeenstemming met de waarschuwing van directeur Gutt van de Internationale Monetaire Bank, alles doen wat mogelijk is om te voorkomen dat prijsstijging het nut van de devaluatie teloor zou laten gaan. Natuurlijk zullen bepaalde goederen en grondstoffen, die wij uit de dollargebieden invoeren, de gevolgen van de devaluatie ondervinden. Wij bevinden ons echter in een dalende wereldmarkt hetgeen zich vooral in Amerika doet gevoelen zodat de prijsstijging niet evenredig behoeft te zijn aan het devaluatie-percentage. Onze importen uit de vele landen, die eveneens tot muntcorrectie overgingen, ondervinden geen invloed van de gulden-devaluatie, zo dat het zelfs mogelijk is dat de prijsda lingen zich over het algemeen versterkt zullen voortzetten. Hierbij zijn de ver grote concurrentie-mogelijlcheid en de noodzaak van sommige landen om werk loosheid tegen te gaan, van groot belang. Stijgingen op onze binnenlandse markt van prijzen en lonen, die niet door econo mische verschijnselen gemotiveerd zijn, moeten dan ook als uitermate ongewenst worden beschouwd. Daartegen werd dan ook de prijsstop afgekondigd. Het ligt niet in de bedoeling de prijzen De Bristolse vierling Good groeit als de spreekwoordelijke kool. zeer tot vreugde vooral van de persfotografen wier plaatjes van de evoluties van het kwartet hun geen windeieren leggen. Hier is de laatste foto van Jennifer. Bridgett. Frances en Elizabeth die in de tuin der Goods van het prachtige herfstiveer en de pas verworven draaimolen genieten, terioijl hun driejarig zusje Susan een oogje in het zeil houdt. van direct uit het dollargqbied geïmpor teerde goederen gedwongen op het peil van 17 September te handhaven. Mede in over leg met de betrokken vakgroepen zal te zijner tijd.de prijspolitiek ten aanzien van die goederen worden bepaald. De handel zou de prijzen natuurlijk di rect willen verhogen en de vervangings waarde van de betrokken artikelen als basis voor de prijs nemen. De Prijsbeheersing wees in vroegere gevallen de vervangings waarde als basis voor het bepalen van de prijs af. Dat was theoretisch fout, zo ver zekerde ons een autoriteit op dit gebied, doch in de practijk bleek het juist te zijn. Ten aanzien van het prijsverloop van die goederen, die afhankelijk zijn van grond stoffen uit het dollargebied, valt nog wei nig te zeggen. Hierbij wordt gedacht aan artikelen uit non-ferro metalen en aan alles wat beïnvloed wordt door de prijsstij ging van geïmporteerde granen, bijvoor beeld brood, vlees, melk, boter, kaas en eieren. Een toenemend deel van onze graan- behoeften wordt door de binnenlandse pro ductie gedekt. Voorts bestaat de mogelijk heid van graanimporten op ruilbasis uit Oost-Europa. Naar van bevoegde zijde wordt ver zekerd, ligt het in ieder geval niet in de bedoeling om op onze graanimporten zo danig te bezuinigen dat inkrimping van de (pluim)veestapel daarvan het gevolg zou zijn. „Wat zijn de prijzen van 17 September?" Het bestuur van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond verklaart in een mede deling naar aanleiding van de devaluatie, dat ieder de billijkheid en de noodzaak van de prijsstop zal erkennen. Maar, zo zegt hi:t bestuur, er is ook een andere kant aan deze prijsstop. Men kan zich afvragen wat precies de prijzen zijn van 17 September en welke maatstaf bij controle door de prijzencommissies, die weer een belangrijke taak te vervullen krijgen, moet worden aangelegd. Het is geen geheim, dat in sommige plaatsen door een vrij scherpe concurrentiestrijd voor bepaalde goederen en diensten onredelijk lage prijzen zijn berekend. Het zou onbil lijk zijn, indien men de ondernemers aan deze prijzen zou willen binden, hier moet de algemeen geldende prijs maatstaf zijn. Er moet ook een prijsstop zijn voor de inkoopsprijs en voor de verschillende be drijfskosten, welke aan de onderneming ten grondslag liggen of een aanpassing aan eventueel verhoogde kosten. Verder zegt het bestuur van de bond; „Het is thans nog niet te overzien wanneer en in hoeverre de thans ingevoerde prijs stop zal worden opgeheven. Blijft deze van kracht bij een eventuele loonsverhoging, dan zal de. middenstand terdege op zijn hoede moeten zijn voor een herhaling van het gebeurde met de „gulden van Joekes", die niet mocht worden doorberekend. Een herhaling van deze methode zou voor de middenstand onaanvaardbaar zijn. De zelf standige ondernemers in midden- en klein bedrijf zijn immers niet alleen ondernemers, doch ook consument". Chopin-avond van George van Renesse Het toverwoord „Chopin" deed Haarlems Concertzaal andermaal vollopen. Dc geniale kunstenaar heeft er zeker geen besef van gehad dat zijn werk nog eens de massa zou trekken, hij kwam immmers vrijwel nooit met het grote publiek in aanraking en liet zich slechts in de salons van de „grote wereld" horen. Wat wij nu het „gro te publiek" noemen lag totaal buiten zijn gezichtskring. Trouwens, de maatschappe lijke ontwikkeling der sindsdien verlopen eeuw heeft aan de aard en de omvang van het concertpubliek een uitbreiding gegeven, die weinigen in zijn tijd zullen voorzien hebben. Wij lezen wat George Sand schreef, kort na het overlijden van Chopin, weldra hon derd jaar geleden. Na geconstateerd te heb ben, dat Chopin niet voldoende bekend geworden was en dat de massa het bestaan van zijn kunst niet eens vermoedde, schreef zij: „Er zal een geweldige vooruitgang in smaak en begrip voor kunst moeten komen, eer zijn werken populair zullen worden". Maar George Sand dorst toch de voorspel ling te wagen, dat de tijd voor de erken ning van Chopin komen zou. En heel waar schijnlijk dacht de schrijfster, die aan de toekomst van de democratie geloofde, dat de massa zij spreekt immers ook van „la foule" er eenmaal deel aan zou hebben. Zover zijn wij nu wel; en,het is waarlijk niet nodig opgeschroefde jubileum-reclame te maken om de aandacht op Chopin's fi guur te vestigen; zijn muziek trekt zonder dat ook wel, ja men kan zeggen dat ze op de massa een wonderlijk suggestieve kracht uitoefent. Het is met dat al een merkwaar dig verloop van de dingen, als men zich voorstelt hoe Chopin voor de „élite" van zijn tijd musiceerde en dat nu, in heel de beschaafde wereld zijn kunst gretig be luisterd wordt door het „grote publiek" en de grote concertzalen nu de intieme salons, waarin hij speelde en waarop zijn kunst berekend was, vervangen. Of George van Renesse nu wel de ge schikte interpreet is voor de kunst van Chopin was de vraag die mij heel deze klavieravond bezig hield. Buiten kijf is hij een geweldig pianist, maar door zijn soms ongebreidelde impulsiviteit, die hem tot uitersten van ruwheid en van sentimentali teit drijft, raakt hij wel eens uit het spoor. En dan geeft hij een Chopin „a la Liszt" Soms overdrijft hij de sterkte van zijn aan slag zodanig, dat de klank zijn klaarheid en doorzichtigheid verliest, zoals in de Polonaise in A, waarmee hij het recital opende. Doch zo nu en dan komt er iets verrassends, iets wat overtuigt en bekoort, zoals in een paar Préludes, of zoals in het Largo van de Sonate in b kl. t.; of waarin het vurige karakter dat hij aan de muziek geeft, volkomen op zijn plaats is, bijvoor beeld bij de finale van de Sonate. Of het tempo wordt dermate opgedreven dat men, inplaats van één parelende dui delijkheid, iets onbestemds te horen krijgt (Impromptu in As en ook een paar Etudes uit op. 25). Maar' dan plots weet hij weer te boeien met een zeer beheerste Fantasie- Impromptu en met een zeer fraai en nobel bezield klinkend alternatief, het „sostenu- to" van de 5e Etude. En als Van Renesse dan aan het slot van zijn programma met alle energie die in hem is een magistrale verklanking laat horen van de Polonaise der polonaisen, die in As, en ondanks het heldhaftige karakter dat hij er aan geeft, toch alle indrukken van ruwheid weet te vermijden, dan zou men alle esthetische problemen willen verwensen, terwille van dat sterke bezielende moment, dat toch slechts alleen door een groot pianist kan verwekt worden. En toch. JOS. DE KLERK. Amateurtoneel Door Inspanning Uitspanning speelde „Woningnood" Onder de nu een jaar oude leiding van Willem van dei' Veer heeft de Haarlemse toneelvereniging „Door Inspanning Uit spanning" zulke verrassende vorderingen gemaakt, dat men mag verwachten binnen een zo kort mogelijke tijd ook een verbe- 1 tering in de keuze der stukken te zien in gevoerd. De meeste spelers bewegen zich met een plezierige vrijmoedigheid over de planken en beschikken over een dikwijls prijzenswaardige losheid van toon. Het is nog wel zo dat men achter vrijwel iedere beweging als het ware de sturende hand kan herkennen van de leermeester die alle knepen van het technische vak tot in de perfectie beheerst, maar dit behoeft vol strekt geen reden te zijn om de vooruit gang te onderschatten. Het seizoen 1949-1950 werd gisteravond in de Haarlemse Schouwburg ingezet met een voorstelling van de danig ouderwetse en nogal kleffe klucht met de kwasi-actuele titel „Woningnood" van een schrijver wiens naam zorgvuldig geheim werd gehouden. Dit komisch bedoelde misbaksel zal wel van Blumenthal of Kadelburg afkomstig zijn of anders van een hunner volgelingen op de weg naar moeiteloos succes. Als de toe schouwers deze laffe kolder werkelijk zo grappig vonden als hun vele uitbarstingen van jolig meeleven te vermoeden gaven, dan bestaat er des te meer aanleiding toe om bij de eerste gelegenheid die zich voor doet de vrolijkheid eens uit een edeler vat- te gaan tappen. Laten wij echter niet blind zijn voor de verdiensten van deze vertoning. Wederom was Piet de Wit tot op zekere hoogte de ster van het elftal executanten. Hij dient er zich echter voor te hoeden zijn optreden niet al te mooi te versieren. Aan de andere kant laat hij zich soms zodanig door zijn rol meeslepen dat hij de controle over zijn uitspraak verliest. Het trouwens onver teerbare verhaal van het „pikante" avon tuur in cle lift ging hem tamelijk slecht af, waarschijnlijk omdat hij er zelf ook de pret niet van inzag. Doch bij deze inzinking bleef het. De beide jonge minnaars Wim Bol en I-Ienk Pollack deden vooral door hun manier van spreken meer denken aan handelsreizigers tijdens een demonstratie dan aan vurige vrijers. Overigens voldeden zij wel. Van de medewerkende dames dient Corry de Mon ten zeerste te worden geprezen om haar frisse levendigheid. Alleen het aan gemeten Hongaarse accent leek nergens op, doch dat mag men haar niet aanrekenen. Het andere meisje in dit zouteloze spel van list en liefde kon haar gevoelens niet goed vrij maken uit de klem van haar tekst. Gré van Dam-Cornet en Ad. Antonisse vormden een aardig span recalcitrante bedienden. Waarom het gezellige décor ontluisterd werd door het rode licht op de achtergrond mag een raadsel helen, want het effect van de bekoorlijke kleding der dames werd er grotendeels door teniet gedaan. DAVID KONING A lino Dom mi Zo tussen de vierkante winkels van glas en neonlicht leunt hier en daar nog een oud en scheefgezakt poortje uit het jaar zóveel: Een versleten en gerimpeld souvenir uit cle historie, uit de tijd van wambuizen en degenjonkers. Dat ziet ge hier, dat ziet ge overal in de steden en stadjes. Als ge naar boven kijkt treuren oude trapgeveltjes tegen een lichte lucht; zij staan stom en stil te kijken boven een win kel van electrische wasmachines of motor rijwielen. Zij hangen vreemd en verlegen boven de moderne wereld als vergeten, verflensde guirlandes van een feest. Het is niet om te zuchten cn te steunen van verlangen naar de goede oude tijd er is een vooruitgang, een vaart in het "leven die het oude doet sterven en het nieuwe cïoet leven, men moet die vaart kunnen bij houden en er zijn plezier in kunnen vinden. Maar die oude geveltjes en poortjes met Anno Domini zijn zo sierlijk en vertrouwd, zo genoeglijk van vorm en opsmuk, hun tijd moet toch schoner geweest zijn dan de onze. Hun tijd moet meer gehad hebben van een feest. Ge kunt dat in een of ander museum hier of ginder gewaar worden, daar hoeft ge slechts de schilderijen en tekeningen te zien van Brouwer of Brueghel of wie dan ook. In de koelte en stilte van die zalen schreeuwen zij nu nog, in hunne dood, van vrolijk vertier of van kommer. Als ge in deze of gene stad een rij jong en oud voor een bioscoopcassa ziet dringen om erm te komen, kunt ge beter een poosje een museum binnengaan om de tijd te kor ten. Straks is het niet meer zo druk, dan hoeft ge niet te duwen en te schuifelen met een andermans rug in uw maagstreek. In dat museum hangt de rust en de fris heid van een kerk, ge kunt er binnen lopen zonder dringen. Ge kunt er op de steile houten banken een tijdje wat koele kalmte zitten opdoen en onderwijl zien naar de feesten aan de muur. Daar hangen de grote en kleine herinne ringen aan een andere tijd. De tijd van toen de scheve, verbleekte poortjes nog jong en recht waren, toen er nog fiere jongelieden in fluweel en zijde onderdoor schreden. Toen het leven wat ruwer en ongeregelder was, en wat kleuriger bovendien. Ge kunt hier zien waaruit onze tijd ge groeid is. Ze hangen hier alle bij elkaar in een huis des doods, een museum waarin het leven stilstaat als het water in een vijver. Het i s water, hier spiegelen zich de eeuwen en de mensen. Ze hangen hier roerloos als mum mies aan spijkers langs de wanden, die schilderijen cn tekeningen, die etsen en aquarellen, die gravures en pastels, te voor schijn gekomen van onder het stof der oude zolders, overgebracht uit de paleizen der rijke kooplieden, gevonden in de koestal onder mest en modder, ontdekt in opkopers winkels tussen kralen lampekappen en giet ijzeren engelenbeelden. Hoe kwamen ze daar, nadat de scheppen de vingers der meesters het leven van hun tijd met de drift en woede van talenten hadden vastgelegd? Die meesters. Zij schilderden soms om een half brood of een kan bier, zij maakten een kunstwerk voor een zacht bed en een maaltijd. Of zij werkten in de vorstelijke zalen hunner Maecenassen met twintig knechten om zich heen die verfpotjes moesten vasthouden en penselen aangeven. Of zij schilderden op zolderkamertjes met handen en voeten tegelijk in een koorts van kunstijver en plezier, omdat een vrouw hun een kus be loofd had. Dat hangt hier aan de wanden, het is een warreling en een feest van leven en levens vreugden, van tragedieë'n en grappen, van kommer en vervoering. Het is de erfenis uit een tijd, die meer had van een feest dan cle onze. Een feest waarin de droeve dingen niet ontbraken noch de duivelachtigheden. doch waarin alles, goed en'slecht, zo sierlijk en kleurig was. Die rij voor de bioscoop zal nu wel weg zijn, we zullen er nu gemakkelijk in kun nen. Het is een film over een autorace dit maal. Dat zal ook een feest worden. Het zal er op los gaan. Het zal een feest worden van onze eigen tijd. In zwart en wit. In grote vaart. Met stof en lawaai. Wij zijn nog op tijd om er niets van te missen. En naast het witte licht van de recht schapen kwikdamplampen zakt het oude, moede poortje verlegen weg in de schadu wen, zodat men zijn Anno Domini bijkans niet meer lezen kan. J. L. Strijd tegen de vivisectie De Anti Vivisectie Stichting zal op 4 October, Dierendag, een actie voeren die gericht is op het verkrijgen van een leer stoel in de Vivisecticvrije geneeskunst. Daarvoor wordt een fonds bijeengebracht. In verschillende steden van ons land zullen auto's rijden met spandoeken. Ook wordt met affiches gewerkt. In 20 gemeenten worden propaganda kranten opgesteld ter uitreiking van lec tuur, verkoop van speldjes en prentbrief kaarten, ook in Haarlem en wel op de Houtbrug. Folkloristische liederen Marguerite Couperus draagt haai' folk loristische liederen voor op Vrijdagavond 30 September in de Begijnhofkapel te Haar lem, ten bate van Wijk 5 van de Ned. Herv. Kerk. Zij brengt nu in het bijzonder geeste lijke en wereldlijke zangen yit de Middel eeuwen. Gilde-, arbeids- en liefdesliede ren, het kloppende hart van Bretagnes vissersleven, het lied van cle barden van Wales, uit Engelands historie: rondedansen uit Queen Elizabeths tijd, geestige liederen uit de High en Lowlands van Schotland, melodieuse en melancholieke uit de He- briden. Tenslotte vrolijke boerenliederen uit eigen land. Rie Bielle zit aan de vleugel. Collecte voor „Het Hoogeland" Op Zaterdag, 1 October, wordt in Haar lem, met toestemming van B. en W„ een collecte gehouden voor het Christelijk re- classerings-, opvoedings- en verzorgings- werk van de vereniging „Het Hoogeland". Opgewekt wordt dit Christelijk maatschap pelijk werk te steunen. De vereniging heeft 4 kolonies en 4 tehuizen, waarin personen van alle gezindten worden opgenomen. Daarom is. ook met het oog op cle restau ratie van „Filadelfia" te Vries en de aan koop van het Jongenshuis „De Beele" te Voorst, veel geld nodig.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5