Haarlems Dagblad Emigratie „Rechten der kleine landen worden door Moskou met voeten getreden" Vooraanstaande Tsjechische communisten gearresteerd wapens in beslag genomen Tsjechoslowaakse versie van Boedapester proces op komst? Sir Stafford Cripps verdedigt de devaluatie in het Lagerhuis Weerbericht 64e Jaargang No. 19358 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactier 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 28 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per weck 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post f 4,75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©pretlitc Haarlemaclje Courant (Anno 165-6) Directie: P. VV. Peereboom en Robert Peereboom MET ONZE tienmilüoenste landgenoot en een voorlopig voortgezette bevol kingsaanwas van een kleine tweehonderd duizend per jaar in het vooruitzicht begin nen wij Nederlanders sterk belang in het emigratie-vraagstuk te stellen. De pas uitgesproken Troonrede heeft ons ook al doen horen dat de regering er aandacht aan wijdt. En onze totale emigratie in het jaar 1948 is niet boven de zestienduizend ge komen, hetgeen duidelijk heeft gemaakt dat bij zulk tempo het gedrang snel zal blijven toenemen. Op deze plaats is betoogd dat onze overbevolking een der belangrijke argumenten in ons grote belang bij de schepping van Verenigde Staten van Europa is. Immers zouden openstelling van de West-Europese grenzen en nieuwe indeling van het arbeids-potentieel der staten er toe leiden dat het bevolkings-surplus der over bevolkte landen een levenstaak vond in diegene, die meer arbeidskrachten kunnen gebruiken. Dit is nu wel een erg eenvoudige voorstelling van de zaak en in een paar jaar tijds zou zulk een proces zich niet kunnen voltrekken, maar op den duur zou toch deze ontwikkeling zich doen gelden. Nu is hét interessant te vernemen, dat Sir Norman Angell zich met het onderwerp emigratie bezighoudt pn er een nieuwe ont- wikkelings-phase van het Britse Gemene best in ziet. Zijn naam zal menigeen zich uit voor-oorlogse jaren herinneren en met verwondering horen dat hij nog leeft. Want wij hebben in zo lang niets van hem ge hoord. Hij heeft zich aanvankelijk onder scheiden als een der kopstukken van de Engelse journalistiek en werd een groot strijder tegen de oorlog. Zijn boek „The Great Illusion" verwierf zelfs wereldver maardheid; het kwam voor het eerst uit in 1910 en werd in 1933 nog herdrukt, nadat het in vele talen verschenen was. Verschei dene andere werken op politiek en econo misch terrein bevestigden Angeli's reputa tie. Hij was enige jaren lid van het Lager huis. In 1931 werd hij Sir Norman; in. 1933 werd hem de Nobelprijs voor de vrede toe gekend. Sir Norman Angell is nu 75 jaar. Ivor Brown schrijft in The Observer, dat hij tegenwoordig een diepe belangstelling in de wereldse zaken verenigt met een niet minder sterk verlangen om er persoonlijk buiten te blijven. Hij bestudeert de kosmos op hetgeen Brown een „demi-island" in Essex noemt: alleen bij laag getij is dit eiland bereikbaar. Zijn voornaamste aan dacht geldt een nieuw tijdperk van emi gratie. De wereld is eenmaal gered, betoogt hij, doordat Amerika gedurende lange tijd zijn gebied voor landverhuizers openstelde. Bij de dood van president Lincoln (in de zestiger jaren van de vorige eeuw) had het dertig millioen inwoners. Met de bronnen van welvaart, die het grote land hun bood verwerkten zij zo gemakkelijk een aanwas met honderd millioen, dat een groots bol werk der Vrijheid werd opgebouwd. Het Britse Gemenebest, zeggen Sir Norman en zijn medestanders, ziet nu een overeenkom stige gelegenheid voor zich, ja: een over eenkomstige plicht. Want grote gebieden onontgonnen en onderbevolkt te laten is een beleid, dat onafwendbaar tot moeilijk heden voert. Europa telt de millioenen die men tot zich trekken kan. Op het moment is het Dominion, dat dit het beste beseft, Australië, dat (gelijk Groot-Britannië zelf) veel van de vluchtelingen en uitgewekenen toelaat, die West-Europa nog herbergt. Een sterk punt in dit betoog is onge twijfeld, dat men moeilijkheden tegemoet kan zien als men grote gebieden onontgon nen en onderbevolkt laat. Het zijn dergelijke motieven, die in deze wereld tot de meeste actie aansporen: worden wij bedreigd? Sir Norman Angell heeft zijn plan bekend ge maakt met de mededeling, dat discussie omtrent de vele moeilijkheden die het biedt hem welkom zal zijn. En wij kunnen met belangstelling afwachten welke uitwerking dat in de Britse Pers, ook in die der Domi nions, zal hebben. De belangstelling der West-Europese landen zal ongetwijfeld in sterke mate beïnvloed worden door de vraag, of Groot-Brittannië uitgesproken bereidwilligheid tot deelneming aan Ver enigde Staten van Europa zal gaan tonen en er daarbij in slagen, zijn verbintenissen in het Britse Gemenebest met nieuwe Euro pese te verenigen. Het is overigens niet het enige der West-Europese landen, dat grote belangen en verbintenissen buiten Europa heeft. Ge ziet hieruit opnieuw, voor hoe grote veranderingen deze tijd rijp is omdat de ontwikkeling van zaken in zulke rich ting dringt. R. P. Italiaanse staking geëindigd De Italiaanse zeeliedenstaking die 18 da gen geduurd heeft en honderden schepen in Italiaanse havens vasthield, is Dinsdag avond geëindigd, nadat op het ministerie van Scheepvaart overeenstemming was be reikt tussen de werkgevers en de werk nemers. Mevrouw Hess won een nul in denazificatie-proces Ilse Hess, de vrouw van de voormalige plaatsvervanger van Hitier, zag haar von nis van een denazificatiehof in hoger beroep verlicht van 2000 mark, haar opgelegd in Maart 1948, tot 200 mark. Haar echtgenoot is veroordeeld tot levenslange gevangenis straf en zit in de Spandau-gevangenis in Berlijn. De advocaat van mevrouw Hess zeide dat zijn cliënt weliswaar nooit gekant was ge weest tegen het nationaal socialisme, maar wel tegen de terreur van de nazipartij. Tijdens het verhoor sprak mevrouw Hess met het grootste respect over de „Führer" en vertelde dat naar haar mening Heinrich Himmler, de voormalige chef van de Gesta po, het goede element in de partij en Mar tin Bormann het kwade element in de par tij vertegenwoordigde. DE EERSTE STAD. Burgemeester Martin Kennelly van Chi cago heeft een vergadering belegd van hooggeplaatste plaatselijke autoriteiten om plannen te maken voor de verdediging van de stad tegen een eventuele aanval met atoombommen. Enige experts uit Washing ton werd verzocht om de vergadering bij te wonen. Kennelly wees erop dat Chicago waarschijnlijk de eerste plaats was in de Verenigde Staten die in aanmerking zou komen voor een aanval met atoomwapenen. (United Press.) Tito toornt naar alle kanten Hongaars legatiepersoneel uit Belgrado gewezen Joegoslavië heeft geëist, dat negen leden van de Hongaarse legatie te Belgrado bin nen 24 uur het land zullen verlaten, als représaille tegen de Hongaarse eis, dat negen leden van 'de Joegoslavische legatie staf te Boedapest zouden vertrekken. Tezelfdertijd heeft de Joegoslavische legatie te Boedapest een „zeer krachtig protest" tot Hongarije gericht tegen de uit wijzing van de Joegoslaven. In een officiële verklaring te Belgrado wordt de Hongaarse daad beschreven als een poging om de ver breking van de diplomatieke betrekkingen te bewerkstelligen. De Joegoslavische gezant te Boedapest, Djauro Yovalovic, heeft de ambassadeurs van de Sovjet-Unie en Engeland en de Amerikaanse zaakgelastigde te Boedapest heden een brief aangeboden, waarin gepro testeerd wordt tegen wat genoemd wordt de Hongaarse schending van het vredes verdrag. In de brief wordt er bij Engeland, de Sovjet-Unie en de V. S. op aangedrongen in overeenstemming met artikel veertig van het vredesverdrag Hongarije's weige ring sedert September 1948 om herstel betalingen te verrichten tegenover Joego slavië te bestuderen. In de brief wordt verder gezegd, dat, aan gezien Hongarije had geweigerd het geschil met Joegoslavië door onderhandelingen te regelen, deze kwestie thans door de ver tegenwoordigers van de drie mogendheden moet worden behandeld. Tito beschuldigt Moskou van „verdeel en heers" Maarschalk Tito heeft de Sovjet-Russische leiders er heden van beschuldigd „rondom onze grenzen met hun wapens te kletteren" en hij beweerde, dat zij „loopgraven laten aanleggen" in Hongarije en Roemenië. Hij beschuldigde de Russische leiders er verder van het oude Romeinse principe „verdeel en heers" toe te passen op de Balkan. Hij zei, dat sommige Russische lei ders en leiders van de volksdemocratieën jaloers waren op Joegoslavië's prestige en reputatie. De maarschalk sprak te Stolich in Servië ter gelegenheid van de verjaardag van de eerste bijeenkomst van het Joegoslavische militaire comité, dat in 1941 een verzets- plan ontwierp. De Russische leiders, die een geweldige verantwoordelijkheid dragen tegenover de geschiedenis, doen hun best om de banden tussen de volken te verbreken teneinde hen gemakkelijker te kunnen exploiteren, zo voegde Tito er aan toe. Tito beschuldigde Moskou er verder van de rechten van de kleine landen „met voe ten te treden". Hij zei, dat Joegoslavië „niet bang is voor Sovjet-Russische bedreigin- China klaagt bij UNO over Sovjet-Unie Peiping hoofdstad van communistisch China China zal er de Sovjet-Unie officieel van beschuldigen het Chinees-Sovjet-Russische verdrag te hebben geschonden en de poli tieke onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van China te hebben be dreigd, aldus heeft dr. T. F. Tsiang, het hoofd van de Chinese delegatie bij de UNO te Lake Success verklaard. Tsjiang verklaarde, dat hij om opneming van deze beschuldiging op de agenda van de algemene vergadering en spoedige be spreking ervan verzocht heeft. Tsjiang wei gerde de hoofdpunten van zijn beschuldi ging bekend te maken; de volledige détails zouden te zijner tijd bij de bespreking in de politieke commissie aan het licht komen. De algemene commissie van de Algemene Vergadering zal vandaag bijeenkomen om China's verzoek in overweging te nemen. De radio-omroep van de Chinese com munisten heeft gemeld, dat Peiping, de hoofdstad van het oude China, gekozen is als hoofdstad van de Chinese volksrepu bliek. De stad zal opnieuw haar oude naam Peking dragen. De communistische politieke raadplegen de conferentie, die te Peiping wordt ge houden, heeft tevens een nieuwe nationale vlag', een voorlopig volkslied en statuten voor de organisatie der nieuwe republiek aangenomen. De „historische resoluties werden temidden van scènes van groot enthousiasme met algemene stemmen aan vaard," aldus het radiostation. De nieuwe vlag. zal in de bovenhoek aan de stok een vijf puntige gouden ster, ge flankeerd door een boog van vier kleinere gouden sterren, op rode achtergrond dra gen. Het voorlopige volkslied zal „de mars der vrijwilligers" heten. Volgens Chinese persberichten hebben de communistische troepen een punt op twee honderd kilometer te Noorden van de voor lopige hoofdstad Kanton bereikt. Doodstraf voor Ravensbruck- bewaaksters Een Frans gerechtshof voor het berech ten van oorlogsmisdaden heeft drie voor malige bewaaksters van het beruchte con centratiekamp voor vrouwen te Ravens- brück ter dood veroordeeld, wegens het bedrijven van misdaden tegen de mensheid. De ter dood veroordeelden, de zes en twin tigjarige Maria Minges, de acht en twintig jarige Ingeborg Ruth Schumann en de eveneens acht en twintigjarige Ingeborg Schulz hoorden het uitspreken van de doodvonnissen met onbewogen gezichten Drie andere voormalige bewaaksters, die in dienst van de S.S. waren geweest, wer den tot gevangenisstraffen veroordeeld. Het waren Hildegard Beck, die tot twintig jaar dwangarbeid, Irene Imort, die tot vijf tien jaar dwangarbeid en Hildegard Dahl, die tot acht jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. gen". „Wij zullen, hoewel wij een klein land zijn, ons strikt aan onze buitenlandse politiek houden, die gebaseerd is op de be ginselen van het marxistisch-leninisme. Wij willen alle grote mogendheden, en dit betekent de grote mogendheden zowel in het Oosten als in het Westen, het volgende zeggen: Men.kan de kleine volken niet met de voeten treden." Hij ontkende, dat Joegoslavië naar het Westelijk blok is overgegaan. Het bewijs hiervoor is, zo zei hij, dat Joegoslavië samen met de Sovjet-Unie stemde en zal stemmen in alle principiële kwesties. Maarschalk Tito zei, dat het proces tegen Rajk en anderen in Hongarije was gevoerd om „iedere toekomstige ongehoorzame com munist te intimideren". „Indien -men zijn eigen weg tracht te gaan, wordt men een Amerikaanse spion genoemd". Garry Davis krijgt hechtenis Garry Davis is Dinsdag in Parijs voor de rechter verschenen wegens het posten voor een gevangenis, waar een principiële dienstweigeraar is opgesloten. De „wereld burger no. 1" was van plan zolang voor de deur van de gevangenis te blijven, tot de dienstweigeraar werd vrijgelaten. Hij is herhaalde malen door de politie verwijderd. Dinsdag werd Davis veroordeeld tot hech tenis tot 4 October. Door middel van zijn advocaat wees hij een aanbod van de recht bank tot voorlopige invrijheidstelling van de hand. Hij verklaarde dat hij vastbesloten was „met woord en daad" zijn strijd ten behoeve van principiële dienstweigeraars voort te zetten. Amerika zal Joegoslavië als Veiligheidsraad-candidaat steunen Uit kringen der Amerikaanse delegatie te Lake Success wordt vernomen, dat de Ver enigde Staten de Joegoslavische candida- tuur zullen steunen voor de Veiligheids raadzetel, die door uittreding van de Oekraïne zal vrijkomen. De Sovjet-Unie zal Tsjechoslowakije steunen. De Amerikaanse delegatie zou echter geen pogingen doen om stemmen te win nen voor Joegoslavië. Men neemt aan, dat de Britse delegatie haar houding nog niet bepaald heeft. Dinsdag is in Den Haag een tentoonstelling van leermiddelen door de wethouder van Onderwijs de heer J. van Zwijndrecht geopend. De wethouder (tweede van links) krijgt van dr. H. Nieuwenhuis, directeur van het Paedagogisch Centrum, een lesje van de leespla?ik. Te Praag is van een betrouwbare zegs man, die geacht kan worden over inlich tingen uit de eerste hand te beschikken (aldus Reuter), vernomen dat Dinsdag minstens twintig vooraanstaande commu nisten in het Hradec Kralove-district in Bohemen zijn gearresteerd. De arrestaties hadden plaats, nadat een geheime opslag plaats van wapens was ontdekt onder de vloer van een der bij de plaatselijke Sokol- organisatie in gebruik zijnde openbare ge bouwen. Uit dezelfde bron wordt nog vernomen, dat de autoriteiten het onderzoek voort zetten. Men verwacht, dat het bestaan van een revolutionnaire samenzwering zal wor den onthuld. Het vinden van een geheime opslagplaats voor wapens wordt in verband gebracht met de berichten (welke hun oorsprong vinden in een uitlating van de Joegoslavi sche beklaagde Lazar Brankof in het pro ces tegen Rajk c.s., waarin deze verklaar de dat de „Titoïstische communisten" in Tsjechoslowakije hun werk veel beter deden dan die in Hongarije), dat ook in Tsjechoslowakije mogelijk binnenkort een geruchtmakend proces tegen „van de partij lijn afgewekenen" zal plaats hebben, zulks in de trant van het te Boedapest gevoerde proces tegen een aantal Hongaarse com munistische leiders. Van officiële zijde is nog niets bekend gemaakt. De gearresteerde communisten namen sleutelposities in de partij-organisatie in het Hradec Kralove-district in. De' meesten van hen waren plaatselijke bestuersleiders, terwijl zij belangrijke posities bekleedden in het controle-stelsel der Tsjechoslowaak se communistische partij, ingevoerd om een krachtige partij-discipline en onwrikbare trouw aan de „partijlijn", zowel in plaat selijke partijafdelingen als in de organisatie door het gehele land te verzekeren. Sinds de verklaringen van Brankof in het Zwitserland devalueert niet De Zwitserse bondspresident, Ernest Nobs, bevestigde Dinsdag voor het Zwit serse parlement opnieuw het besluit van zijn regering om niet tot devaluatie van de Zwitserse franc over te gaan. Hij verklaar de, dat hoewel de financiële wereldaard beving voor Zwitserland zowel voordelen als nadelen zou opleveren, devaluatie van de Zwitserse franc objectief beschouwd niet gerechtvaardigd zou zijn. Hij voegde hier aan toe, dat Zwitserland met kalmte de ontwikkeling der gebeurtenissen kan af wachten. In zijn rede gaf de president geen recht- steeks antwoord op het verzoek van de lei ders van het Zwitserse hötelbedrijf tot een regeringssubsidie voor de vitale Zwitserse touristenindustrie. Hij verklaarde dat de Zwitserse regering met de belanghebbende partijen besprekingen zou voeren op welke wijze men het beste de hinderpalen uit de weg kon ruimen voor het tourisme en de exporthandel, welke laatste eveneens als gevolg van de sterlingdevaluatie een verlies te boeken zal krijgen. Hij verklaarde, dat ongeveer de helft van de huidige Zwitserse export naar landen ging, welke niet hadden gedevalueerd. Met 101 tegen 34 stemmen werd besloten om geen onmiddellijk debat te houden over de rede van de president. proces tegen Rajk c.s. hebben de commu nistische bladen en de partijleiders nieuwe waarschuwingen geuit, inhoudende dat de Tsjechoslowaakse communisten op hun hoede dienen te zijn voor spionnen, sabo teurs en terroristen. West-Duitse mark met ruim 20 procent gedevalueerd West-Duitsland heeft heden de Deutsche mark gedevalueerd tot 23.8 dollarcent. De oude koers bedroeg 30 dollarcent. De nieuwe koers van 23.8 dollarcent komt overeen met de vóór het Hitlerrégime be staande koers 'van 4.20 mark per dollar. De koers voor het pond sterling wordt 11.76 mark tegen tot dusverre 13.33 mark. Het percentagevan de devaluatie der West-Duitse mark bedraagt 20.67 procent. Door de geallieerde Hoge Commissarissen is bepaald, dat de exportprijzen voor Duitse kolen en cokes in Duitse marken niet moe ten worden verhoogd, hetgeen betekent, dat de dollarprijs van de uitgevoerde Duitse cokes moet worden verlaagd met hetzelfde percentage, als waarmee de dollarwaarde van de Duitse mark wordt'verminderd. TREINBRAND IN JAPAN. Een overvolle wagon van een- electrische trein is tussen Osaka en Kioto in Japan in brand geraakt, waardoor 140 personen zijn gewond, van wie 40 ernstig'. De machinist, die niets van de ramp ge merkt had, bracht de trein tot stilstand nadat voorbijgangers hem beduid hadden te stoppen. Daarop sprongen passagiers met brandende kleren uit deuren en ramen naar buiten. Italië breidt zijn strijdmacht uit ROME, 27 September (Reuter). Italië ROME, 27 September (Reuter). - Italië zal zijn leger uitbreiden lot de volledige sterk te, die door het vredesverdrag wordt toe gestaan en in Januari beginnen met het bouwen van een nieuwe vloot, aldus heeft de minister van defensie, Randolfo Pac- ciardi, meegedeeld. Pacciardi vertelde de kamer van afge vaardigden, dat de vloot kruisers, torpedo boot jagers en kleinere schepen zou tellen en dat Italië van plan is het laatste type straalgevechtsvliegtuigen te kopen om zijn luchtmacht te moderniseren. Hij zei, dat het leger tot 250.000 man (soldaten en ge wapende politie) zou worden uitgebreid. Het aantal infanterie-divisies zou worden uitgebreid van acht tot twaalf, waarvan sommige pantserwagens zouden hebben. Italië's gewapende macht zou in het be lastingjaar 1949-'50 naar schatting veertig milliard lire meer kosten dan het vorig jaar. De uitgaven voor de defensie bedroe gen het vorig jaar 262.281 millioen lire. Pacciardi zei niet, waar de straalvlieg tuigen zouden worden gekocht, maar men gelooft algemeen, dat dit in Engeland zal geschieden. Hij deelde mede, dat Italië ook onderhandelingen voert over vergunningen voor het bouwen van straalvliegtuigen in eigen land. Hij verklaarde, dat door verouderde Italiaanse vliegtuigen dit jaar 110 onge lukken zijn veroorzaakt, waarvan vijftien een dodelijke afloop hadden. De clausules in het vredesverdrag, waar in Italië militaire beperkingen worden op gelegd, vervallen volgend jaar. Het woord is aan... Pearl S. Bu c 1c: Verwarring is de voornaamste vijand van vooruitgang. Indonesië vijfde punt der politieke UNO-agenda De Indonesische kwestie is als vijfde punt op de agenda van de politieke com missie der Algemene Vergadering van de UNO geplaatst. De Griekse kwestie en de voormalige Italiaanse koloniën zullen eerst behandeld worden. Als derde punt staat de Russische resolutie, die de „voorbereidingen voor een nieuwe oorlog" veroordeelt, op de agenda, als vierde punt de Palestijnse kwestie en als zesde en laatste punt het rapport van de Veiligheidsraad. ARGENTIJNS VLIEGTUIG VERONGELUKT. De politie te Buenos Aires heeft bekend gemaakt, dat 15 personen om het leven zijn gekomen en verscheidene anderen verwon dingen hebben opgelopen als gevolg van een vliegtuigongeluk in de buurt van Casti-lla op 160 km afstand van Buenos Aires. Het vliegtuig keerde terug uit Ecua dor, waar het had meegedaan aan de hulp actie voor de slachtoffers van de aard beving. Op het vliegveld te Buenos Aires werd de komst van het vliegtuig afgewacht door Eva Peron, echtgenoot van de Argen tijnse president, en regeringsfunctionaris- Oppositie verwijt de regering dat zij geen overleg pleegde met andere West-Europese landen De Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, heeft Dinsdag in het La gerhuis de devaluatie verdedigd. De op komst van de afgevaardigden op deze speciale bijeenkomst was zeer groot. Hij kondigde aan, dat de belasting op uitgekeerde winsten van 25 tot 30 procent zal worden verhoogd. Waarnemers zien in deze .maatregel de invloed van de vakbe weging. De minister zeide zich vry te achten in zijn volgende begroting de grootte van de dividenden wettelijk vast te stellen, indien de maatschappijen nog verder van de vrij willige overeenkomsten tot beperking van de dividenden afweken. Loonsverhogingen aan arbeiders zouden slechts in uitzonderingsgevallen worden goedgekeurd. De rest van zijn rede betrof in hoofdzaak hetgeen hij reeds eerder ten aanzien van de devaluatie en de te Washington genomen besluiten heeft gezegd. Cripps voorspelde, dat door de devalua tie de kosten van levensonderhoud tegen het einde van het jaar slechts met ongeveer één procent zullen zijn gestegen. Voor de conservatieve oppositie ver klaarde Oliver Stanley, dat zijn partij geen vertrouwen in de regering had. Hij achtte het „oneerlijk" om een motie van vertrou wen te aanvaarden. Hij noemde de devaluatie een lapmiddel temeer in een i-eeks lapmiddelen. Stanley verklaarde niet voor een vrije wisselkoers te zijn, doch vroeg zich af of er niet een middenweg, een „fluctuerende koers" kon zijn gevonden. Stanley verklaarde, dat de oppositie be zwaar maakte tegen „de oneerlijke en ge vaarlijke" poging om het volk te doen geloven, dat het alternatief van devalua tie massa-werkloosheid en inkrimping der sociale voorzieningen zou zijn. David Eccles, die het debat voor de Conservatieven Dinsdag besloot, verklaar de, dat de regering de dominions en de Europese landen had moeten raadplegen in een gezamenlijke bestudering van de koers, welke de beste uitzichten op grotere dol larverdiensten zou openen. In plaats daar van is een eenzijdige devaluatie „de West- Europese landen in het gezicht gesmeten, op het ogenblik dat zij bereid waren een unieke stap vooruit in economische samen werking te doen". Het debat werd verdaagd tot heden. Naar men verwacht zullen vandaag Win ston Churchill, de leider der oppositie, en Harold Wilson, de minister van Handel, spreken. Niets over atoom-explosie Premier Attlee heeft geweigerd aan de Deze drie prachtige Duitse herders zijn voor fokdoeleinden door een Amerikaan in Frankfort aangekocht voor het respectabele bedrag van vijftienduizend dollar, hetgeen een welkome variant van de hond in de (deviezen-)pot mag heten. Natuurlijk reisden zij overeenkomstig hun ..standing", namelijk per K.L.M. Constellation, naar New York, waar zij na aankomst welwillend poseerden voor de persfotografen. leider van de oppositie, Churchill, nadere inlichtingen te verstrekken over de atoom explosie in Rusland. Onder luide toejuichingen van de oppo sitie vroeg Churchill of Atllee een ver klaring had af te leggen over de ontwik keling van de atoombom in Rusland. Attlee antwoordde ontkennend. „Ik ge loof niet, dat het doen van verdere mede delingen het openbaar belang zou dienen", aldus de premier. Sultan van Djokja over het Indonesisch leger BATAVIA. 27 September (Aneta). De Sultan van Djokja heeft hedenmorgen anderhalf uur op doorreis van Sumatra naar Djokja, te Batavia vertoefd. Hij confereerde in het gebouw van de republikeinse delegatie en op het vlieg veld Kemajoran met vooraanstaande re publikeinen, onder meer met oud-minister Natsir en oud-premier Sjahrir. Behalve het uitgebreide gezelschap van 19 personen, dat de reis van de sultan naar Sumatra heeft meegemaakt, reisden de vice-premier voor Sumatra, Sjafroeddin Prawiranegara, en de militaire commandant van Sumatra kolonel Hidajat, naar Djokja. In een kort gesprek met de pers verklaarde de sultan, dat de militaire toestand op Sumatra over het algemeen goed te noemen was. Er zijn enkele plaatselijke moeilijkheden, zoals te Padang, doch deze kunnen teruggebracht worden tot sentimentskwesties en zijn zeker niet onoverkomelijk. Gevraagd naar de mening van de sultan over berichten uit Den Haag als zou tussen de Indonesische delegaties reeds een ruime mate van overeenstemming bereikt zijn over de toekomstige verhouding tussen de TNI en het KNIL, zeide hij, dat hij van mening was, dat het ontvouwde schema voor de republiek niet aanvaardbaar was. De verdeling in gesplitste commando's en een administratieve indeling onder afzon derlijke secretariaten-generaal ging veel te ver. De psychologische redenen, die een spoedige samensmelting van de TNI en het KNIL in de weg zouden staan, achtte de ■sultan niet van die aard, dat om die rede nen een gesplitst commando nodig zou zijn. Twee afzonderlijke legers in de toekom stige RIS achtte hij niet mogelijk. Het KN IL wilde hij niet'zien als toekomstige kern van het Indonesische leger: „daarvoor zijn wij niet bevrijd", aldus de sultan. Veroorzaker van auto-ongeluk in Den Haag meldt zich Gisteren heeft zich bij de Haagse politie de 32-jarige vertegenwoordiger W. W. ge meld, die in de nacht van 'Zaterdag op Zondag met een auto een dodelijk ongeluk in de Badhuisstraat in Scheveningen had veroorzaakt. W. was na het ongeluk doorgereden. De politie heeft de auto een bestelwagen in beslag genomen. W. had, toen hij de dodelijke aanrijding veroorzaakte, een vijf of zes borrels gedronken. Voor hij zich aanmeldde, was de politie er reeds achter gekomen, wie de bestuurder van de bewuste auto was geweest. oocoocoooooooooocooocooocoaoocccooococooaccoocococMOCCO' RUSTIG HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond iot Donderdagavond, opge maakt ie 10 uur: Vrij frisse ochtend met op vele plaat sen nevel of mist. Later op de dag fraai herfstweer met ongeveer dezelf de middagtemperaturen als vandaag. Zwakke wind hoofdzakelijk uit Ooste lijke richtingen. 29 September: 6.36 uur, onder 18.24 uur 15-55 uur. onder 22.25 uur (Eerste kwartier) laag water in IJmuiden Woensdag 28 September: Hoog water: 7.32 en 10.58 uur. Laag water: 3.11 en 15.29 uur. Donderdag 29 September: Hoog water: 8.33 en 21.05 uur. Laag water: 4.02 en 16.23 uur. Zon op Maan op Hoog

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1