Haarlems Dagblad Balkan Publicatie van het Unie-statuut op aanstaande Vrijdag verwacht Benelux Voor-unie zal nief op 10ctober in werking kunnen treden Scherpe aanval van Churchill op de socialistische regeringspolitiek Onbetrouwbaarheid van Russische kant noodzaakt tot stopzetting van besprekingen Weerbericht 64e Jaargang INo. 19359 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 29 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <@prcrt}te 'iijaariettisttie Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De BALKANISCHE TROEBELEN van deze tijd wekken herinneringen op aan stormen, die in het verleden in hetzelfde deel van Europa hebben gewoed. Ofschoon omstandigheden en verhoudingen nu zo veranderd zijn dringt de gedachte zich op, dat in alle omstandigheden en verhoudin gen de Balkan-landen met korte afwis seling van rustperioden een stormcen- trum zullen blijven vormen. Tot, op den duur, kalmerende invloeden van stijgende ontwikkeling en beschaving verandering zullen brengen. Maar de toestand, waarin de Balkan onder Russisch toezicht met op gedrongen regeringen verkeert is daar niet bevorderlijk voor. Dat Joego-Slavië, onder de zich niet onderwerpende Tito, geëist heeft dat negen leden van het Hongaarse gezantschap binnen de vier-en-twintig uur het land zullen verlaten, omdat de Hon gaarse regering negen leden van het Joego slavische gezantschap heeft doen verdwij nen, doet aan oude tijden denken. De we reld placht toen ook vaak verbaasd te staan over balkanische vindingrijkheid. De hui dige wederzijdse afbraak van gezantschap pen sluit zich daar bij aan. Het is geen diplomatiek gebruik, gehele teams van diplomaten weg te sturen. Dat een enkele diplomaat, een militaire attaché bijvoor beeld, de uitnodiging krijgt te verdwijnen is ook in andere landen' meermalen voor gekomen. Maar dat men negentallen weg stuurt is „geen stijl". De Joego-Slavische gezant in Boedapest, beroofd van zijn naaste medewerkers maar zelf nog op zijn post geduld, zal zich afvragen of het zin heeft een nieuwe ploeg te laten komen. Zal men die toelaten? Doet men het niet, dan blijft hij wellicht tenslotte alleen over, als Tito tenminste de diplomatieke betrekkingen wil handhaven en hem dus niet terugroept. Hetzelfde zou, in revanche, dan het lot van de Hongaarse gezant in Belgrado zijn. Ons Êedachtenoog ziet de beide heren moeizaam memoranda en nota's tikken zij zullen de routine wat kwijt zijn en moeizaam rondtobben tussen mappen, dossiers en kaartsystemen, die hun vrouwen zullen moeten bijhouden. Het ziet hen ook van het ene telefoontoestel naar het andere rennen en de dag verwensen, waarop zij besloten communistisch diplomaat te worden. Maarschalk Tito zelf heeft intussen weer eens stoere taal gesproken. Hij beschuldigt Russische leiders ervan dat zij een prin cipe der oude Romeinen: verdeel en heers (divide et impera) op de Balkan toepassen. Misschien heeft hij daarbij aan (nu wijlen) de Bulgaarse leider Dimitrof gedacht, die een paar jaar geleden een Balkan-federatie wou stichten zonder eerst aan Moskou ge vraagd te hebben of het mocht, en binnen enkele dagen haastig moest terugkrabbelen. Overigens doet het, als mep zich het ver leden herinnert, wat wonderlijk aan dat iemand zich moeite zou moeten geven om verdeeldheid op de Balkan te zaaien. Zijn onveranderlijke trouw aan het Marxistische Leninisme betuigend heeft Tito gezegd: Wij zijn niet bang. Wij blijven communisten, en in principiële kwesties zijn de Joego-Slavische vertegenwoordigers bij de U.N.O. met Rusland blijven meestem men, maar voor het overige zullen wij zelf de dienst wel uitmaken. Men kan de kleine volken niet met voeten treden, heeft hij •aan toegevoegd en wat hun geest betreft is dat waar. Maar men kan ze wel militair overhoop lopen en jarenlang tiranniseren, zoals Hitier kort geleden nog duidelijk heeft aangetoond. De Joego-Slaven kunnen dat evenmin als wij (en anderen) vergeten zijn en daarom zullen zij deze Tito-verkla- ring met enige verwondering hebben ge lezen. Het is merkwaardig dat hij zo be- paald-uitdagend tegen Sovjet-Rusland blijft optreden, zonder dat hij zich daarbij ook maar in het minst op het Westen beroept. Integendeel: hij heeft er uitdrukkelijk bij verzekerd dat Joego-Slavië niet naar „het Westelijke blok" is overgegaan. Hij heeft zijn verzekering, dat men de kleine volken niet met voeten kan treden, zowel tot de grote mogendheden in het Westen als tot die in het Oosten gericht. Hij legt er zich evenwel op toe de Russen te sarren. Dat zij Truman's onthulling over een atoom explosie in Rusland bevestigd hebben met mededeling, dat zij de atoom-bom heb ben gefabriceerd, deert maarschalk Tito niet. De vrees dat zij zijn land wel eens konden uitkiezen om er hun Bikini-proeven te némen is hem blijkbaar vréémd. Hij niet onder de indruk van de'kracht van de Russische beer, al constateert hij dat er met wapor.s gekletterd wordt langs zijn grenzen er. dat loopgraven worden aange legd in Hongarije en Roemenië. In menige hoofdstad in hot Westen zal men zich dan nek afvragen: op grond van welke informa- vergaard in de tijden van zijn goede verstandhouding met Moskou. o;> grond van welke zekerheid omtrent Sovjet-Rusland neemt hij deze uitdagende houding aan? Hij zou immers alleen maar onwillig kun nen zijn en zich in zijn redevoeringen kun nen bepalen tot de rechten der kleine vol ken, zijn zuivere bedoelingen en zo meer. Maar hij gaat verder. Hij tart. Daarmee tast hij het machts-prestige van de Sovjet- Unie in de buitenwereld aan. Dat dit laatste niet zonder uitwerking blijft bewijst het toenemende verzet tegen Russisch-gezinde regeringen in landen Hongarije gn Tsjecho-Slowakije, waar arrestaties en de processen talrijk zijn en de onrust kennelijk groot is. Wie erg slim poogt te zijn en veronderstelt, dat Tito In overleg met Moskou slechts een komedie opvoert en daarmee Westerse hulp poogt te krijgen, ziet dit weersproken door zijn luid verkondigd communisme en door de schade die hij de Russen in andere landen toe brengt. Zou tenslotte het Engelse weekblad gelijk krijgen, dat onlangs verzekerde dat men in Moskou cle Molotof-politiek van de „veiligheids-gordel" in het Westen wil prijsgeven omdat men er meer nadeel dan 'voordeel in ziet? R. P. Noodweer in Spanje kostte vijftien levens Een hevig noodweer dat Spanje teisterde, heeft vijftien doden en enige honderden gewonden en daklozen geëist. Verscheidene honderden woningen kwa men onder water te staan, spoor- en ver keerswegen wei-den letterlijk weggespoeld. De storm, gepaard gaande met zware regenval, woedde het hevigst in de distric ten Malaga en Cadiz. Twaalf vrouwen werden door de bliksem getroffen en gedood, een vrouw en een visser verdronken. Een man verloor het leven toen zijn huis instortte. Haagse conferentie spoedig weer aan de Ronde Tafel Vlotte gang van zaken in de culturele commissie 's-GRAVENHAGE 28 September (ANP). Het statuut van de toekomstige Neder lands-Indonesische unie zal ruim twee do zijn, waarschijnlijk 26 artikelen bevatten, aldus verneemt de speciale correspondent van het ANP. De redactie der artikelen is gebaseerd op de reeds bereikte overeen stemming en wordt opgesteld door de heren Blom, Anak Agoeng en Soepomo, die nog deze week met het werk hopen ge reed te komen, zodat de reeds eerder ge dane veronderstelling, dat in de week van 2 tot 8 October een plenaire vergadering kan worden gehouden, aan waarschijnlijk heid wint. De datum 5 October wordt thans reeds in conferentie-kringen genoemd. De grote ovale tafel wordt intussen in de Ridderzaal weer in gereedheid gebracht. Men verwacht Vrijdag na de vergadering' van de centrale commissie de officiële pu blicatie van de inhoud van het unie-statuut. Het charter van de souvereiniteitsover- dracht zal dezer dagen in de betrokken sub commissie ter sprake komen. De BFO en de Nederlandse delegatie hebben hiervoor reeds een concept opgesteld. Over het verloop van zaken na het einde van de Haagse conferentie verneemt de correspondent van het ANP nog de vol gende bijzonderheden: Van Indonesische zijde stelt men het verloop van zaken zo voor, dat onmiddel lijk na terugkeer in Indonesië de resul taten ter ratificatie aan de verschillende parlementen zullen worden voorgelegd. Tevens zal de tekst van de voorlopige con stitutie aan goedkeuring moeten worden onderworpen. Daarna zal een voorlopige regering van de RIS worden benoemd en een president worden aangewezen. Deze voorlopige regering zal dan een afvaardi ging naar Den Haag zenden om de souve- reiniteit in ontvangst te nemen en het charter van de overdracht te ondertekenen. De tekst van de voorlopige constitutie van de RIS is thans bijna gereed. Naar wij voorts vernemen verlopen de besprekingen in de culturele commissie zeer bevredigend. Bij informele contacten is reeds gebleken dat geen der delegaties bezwaren maakt tegen instelling van een culturele raad ter verwerkelijking van de Chinees-Russisch geschil op de UNO-agenda De Chinese afgevaardigde bij de UNO, dr. Tsiang, heeft de Sovjet-Unie in de agenda commissie ervan beschuldigd, dat zij de verplichtingen van het Chinees-Sovjet- Russische verdrag van 1945 niet nakomt. Het verdrag was volgens hem op twee pun ten door de Sovjet-Unie geschonden, name lijk met betrekking tot de territoriale inte griteit van Mandsjoerije en de controle van Dairen. De Chinese regering was van oordeel, dat de enig juiste handelwijze voor haar er in bestond om de zaak voor de algemene vergadering der UNO te brengen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, zeide in ant woord hierop, dat de Chinese regering thans de blaam van haar nederlaag in China op de Sovjet-Unie poogt af te schuiven. Er zijn geen bewijzen aanwezig van Sovjet- Russische wapenhulp aan de Chinese com munisten, aldus Wysjinski. „Uit het Ameri kaanse witboek over China is gebleken, dat Amerika de Chinese regering" met al zijn kracht geholpen heeft." Met 11 tegen 2 stemmen werd besloten de kwestie op de agenda te plaatsen. De Sovjet-Unie en Polen stemden tegen. Wy sjinski onthield zich van stemming toen de commissie besloot de zaak aan de politieke commissie voor te leggen. culturele samenwerking. Deze samenwer king denkt men te regelen in een aan het unie-statput toegevoegd accoord. Van Ne derlandse zijde heeft men bij de nadere formulering van dit accoord de bestaande culturele overeenkomsten van Nederland met België, Frankrijk en Engeland tot voorbeeld genomen. In dit accoord zullen dus voorzieningen worden getroffen over uitwisseling van wetenschappelijke krachten, studenten, ge lijkstelling van diploma's, onderwijs in de talen van de twee landen en onderwijs in elkanders cultuurgeschiedenis. De leden van de culturele raad zullen worden benoemd door de regeringen en zo veel mogelijk worden genomen uit alle schakeringen van het maatschappelijk leven. Trumans hulpplan thans wet geworden President Trumans program voor Ameri kaanse wapenlevering aan het buitenland ten bedrage van 1.314.010.000 dollar, waar van de bij het Atlantisch pact aangesloten landen een milliard dollar ontvangen, is gisteravond wet geworden, doordat het zo wel door het Huis van Afgevaardigden (met 223 tegen 109 stemmen) als door de Senaat (bij mondelinge stemming) werd goedge keurd. De wet behoeft alleen nog de hand tekening van de president om officieel van kracht te worden. Het bedrag, dat is vast gesteld voor de landen van het Atlantisch pact en zes andere landen, moet nog door de commissies voor toewijzingen worden goedgekeurd: Het Huis van Afgevaardigden had bij eerdere gelegenheid slechts 580.495.000 dollar voor het wapenprogram willen uit trekken. Het wapenprogram heeft thans de nieu we naam „wet betreffende hulp voor we derzijdse verdediging" gekregen. Er wordt in bepaald, dat de landen van het Atlan tisch pact 500 millioen dollar in contanten zullen ontvangen en dat 500 millioen dollar zullen worden gebruikt voor aankoopmach tigingen ter betaling van wapenbestellin gen. Van de 500 millioen in contanten zullen er honderd millioen onmiddellijk ter be schikking worden gesteld. De overige 400 millioen zouden worden gegeven, wanneer het defensie-comité van de Atlantische landen samenhangende defensieplannen heeft opgesteld. De republikeinse afgevaardigde John Vorys (Ohio) verklaarde, dat de jongste atoomexplosie in de Sovjet-Unie de mening van vele leden van het Huis met betrekking tot dit program had beïnvloed. Hij zei, dat „halve maatregelen in de V. S. en Europa geen antwoord zouden zijn op de Sovjet- Russische vorderingen op atoomgebied. De republikeinse afgevaardigde Lawrence Smith (Wisconsin) zei, dat president Tru mans mededeling over de Sovjet-Russische atoomexplosie de levering van wapenen aan Europa een „ijdel gevaar" had gemaakt. Sympathiseerde Dimitrof met Tito's plannen? Volgens „Borba", het blad van de Joego slavische communistische partij, sympathi seerde wijlen Georgi Dimitrof, minister president van Bulgarije, tot aan zijn dood in Juli met Tito's afkeer van de cominform ondanks zijn duidelijke pro-Sovjet-Russi sche politiek. Toen Dimitrof in Maart 1948, kort nadat Joegoslavië de eerste diplomatieke nota met critiek van de Sovjet-Unie had ontvangen, in Belgrado was, zou hij hoge Joegoslavi sche functionarissen aangespoord hebben „standvastig te blijven". „Dimitrof was ech ter ziek en verkeerde in een moeilijke situa tie. Hij kon niet riskeren, een Trotskyist genoemd te worden. Hij was bij ha de enige man in de Bulgaarse communistische par tij, die oprecht broederlijke betrekkingen met Joegoslavië wenste", zo voegt het blad er aan toe. Op de Radiolyvipia-tentoonstelli?ig in Lon den trekt vooral de apparatuur voor kleu rentelevisie van de radiofabriek van Pye in Cambridge de belangstelling. De op- neemcamera, hier afgebeeld, is voorzien van een roterende schijf die in drie filter segmenten (rood, geel en blauw) verdeeld Deze schijf draait 1500 maal voor de lens langs zodat in elk televisiebeeldje deze drie hoofdkleuren dus eigenlijk pas na elkaar verschijnen. Het menselijk oog kan dergelijke snelle „indrukken" echter niet uit elkaar houden" en ziet de opeenvol gende eenkleurige beelden op het televisie scherm samenvallen tot één beeld, waarin door „optische vermenging'' van het rood, geel en blauw alle kleuren natuurgetrouw weergegeven zijn. Devaluatie van de mark wekt beroering in West-Duitsland Piotesten van Adenauers kabinet Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage mededeelden, hebben de ge allieerde Hoge Commissarissen voor Duits land na een bijeenkomst, die bijna onafge broken achttien uur had geduurd, bekend gemaakt, dat zij waren overeengekomen een devaluatie van de West-Duitse mark tot een nieuwe dollarkoers van 23,8 dollar cent toe te staan. De hoge commissie voeg de daar echter aan toe, dat elke bestaande methode van discrimininering en vorm van dumping dient te worden tegengegaan. Een onderzoek zal worden ingesteld om vast te stellen, welke maatregelen voor de uitvoering van dit besluit noodzakelijk zijn. Binnen zeven dagen zullen maatregelen worden genomen om te verzekeren, dat de belangen der kolen-importerende landen niet worden benadeeld door de huidige koerswijziging. In een poging om tijd te winnen, in ver band met deze belangrijke kwestie van de kolenprijzen, heeft de West-Duitse rege ring enige uren na deze geallieerde bekend making verklaard, dat zij de beslissing over de devaluatie heeft uitgesteld. Dr. Ade nauer, de West-Duitse kanselier, deelde mee, dat zijn regering onder geen enkele omstandigheid de binnenlandse kolenprijs zal verhogen. En later op de dag voegde de kanselier daar aan toe, dat het Duitse kabinet, hangende de besprekingen, die het nog met de commissie wil voeren, de voor gestelde nieuwe wisselkoers niet als finaal beschouwt. Het kabinet had de geallieerden name lijk om een grotere devaluatie verzocht, namelijk 22,5 procent (in plaats dus van twintig procent). Duitse economische kringen beschouwen dit geallieerde besluit als een overwinning van het Franse standpunt; Frankrijk im mers had een devaluatie voorgesteld van vijftien procent, de andere bondgenoten van 25 procent. Franse deskundigen zijn evenwel van oordeel, dat een verdere de valuatie van de mark de Duitse economie buiten de normale concurrentie in Europa zou hebben gebracht. In de West-Duitse Bondsdag verklaarde de sociaal-democratische leider, Kurt Schumacher, onder luid applaus, dat het geallieerde besluit was genomen in het voordeel van andere belangen dan de Duit se, en ten koste van de economie van Duits land. En andere gedelegeerden spraken hun vrees uit voor de toekomst van de Duitse steenkoolindustrie. Vandaag zou de Hoge Comrrimissie deze kwestie met dr. Adenauer en zijn collegas bespreken. Later op de dag komt de Com missie dan weer in besloten zitting bijeen. Sinkiang erkent communistisch bewind Sinkiang, de Noord-Westelijke grens provincie van China, heeft besloten de communistische regering in China te erken nen. De provincie had al eerder de be trekkingen met de nationalistische regering verbroken. Twee straaljagers hadden pech Noodlandingen bij Leeuw arden en Volendam Om vier uur gistermiddag stegen twee straaljagers op van het militaire vliegveld bij Leeuwarden. De motor van één der toe stellen sloeg nog tijdens het starten af, zo dat de. piloot zijn toestel onmiddellijk weer tot stilstand wilde brengen. De straaljager had echter inmiddels zoveel snelheid, dat de machine over een dijkje vloog en ver volgens over een sloot, en tenslotte in een weiland tot stilstand kwam. Een grote rook kolom steeg onmiddellijk uit het toestel op; de brand werd door de luchtmacht-brand weer geblust. De schade aan het toestel is vrij belangrijk. De piloot is ongedeerd. Het tweede toestel' was niet veel for tuinlijker, want enige tijd later moest het een noodlanding maken bij Volendam. De oorzaak hiervan is, dat de piloot als gevolg van weersomstandigheden de koers is kwijt geraakt en toen met benzine-gebrek te kampen heeft gekregen. De noodlanding trok uiteraard in Volen dam een zeer grote belangstelling en aller wegen in het dorp werd met lof gesproken over de wijze waarop de sergeant-vlieger het toestel aan de grond heeft gezet. Hoe wel het toestel vrij zwaar werd beschadigd, bleef de piloot volkomen ongedeerd. Het woord is aan.. J ean Giono Men weet nooit het gewicht van een zonnestraal. Afroming van devaiuatiewinst (Van onze parlementaire redacteur) Van bevoegde zijde verneem ik dat zo wel voor het Bedrijfschap voor Visserij producten als voor het Bedrijfschap voor Zuivel verordeningen bestaan die de moge lijkheid scheppen tot afroming van deva luatiewinsten. De voorzitters van de des betreffende bedrijfschappen hebben de be voegdheid uit te maken of er aanleiding bestaat over te gaan tot een dergelijke maatregel en zo ja, tot hoever die afroming zou moeten gaan. Zelfs indien een dergelijke extra-winst geheel aan het Landbouw-Egalisatiefonds zou moeten worden afgedragen, zou de normale winst van de exporteurs niet wor den aangetast. Men gaat thans in Den Haag na of er bizondere exportbeffingen moeten komen voor het geheel of gedeeltelijk afromen van devaluatiewinsten bij de uitvoer naar dol- largebieden. Ik kreeg de indruk dat men een dergelijke afroming ten opzichte van kaas wel zeer nuttig zou achten, niet om de uitvoer te doen verminderen, maar om het binnenlandse prijspeil te beschermen, het geen zeer nodig blijkt te zijn. Wat men van de Voor-unie kan verwachten (Van onze correspondent te Brussel) Het staat nu reeds vast, aldus deelde men mij in officiële Belgische kringen mede, dat de voor-unie der Benelux op October niet van kracht zal kunnen worden. Men is niet klaar gekomen met de administratieve conventies. Bel gen en Nederlanders zijn het nog niet eens over de lijst van producten, die zullen vrijgegeven worden in de wederzijdse ruil en tenslotte maakt de devaluatie een herziening noodzakelijk van de specifieke voorwaarden, waar op de economische unie gesteund zal worden. Wat kan de Benelux-verbruiker van de voor-unie verwachten? Men hoede zich voor gevaarlijke alge meenheden: De voor-unie is niets meer maar ook niets minder, dan een gewoon handelsverdrag, een goederenruil, die n schien nog niet eens zo uitgebreid zal zijn als de vooroorlogse Belgisch-Nederlandse handel, alhoewel dat reeds een enorme verbetering betekent op de huidige toe stand. De voor-unie betekent inderdaad dat bepaalde producten volledig vrij gegeven worden in de ruil tussen Nederland en Devaluatie-debat ïn het Britse Lagerhuis „Hef is onmogelijk om de minister van Financiën voortaan nog te geloven" Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat Ruslands bezit van de atoombom en de financiële crisis „een somber uur" voor Engeland hebben doen slaan. Hij diende een amendement van de oppositie in op de regeringsmotie, die in feite een vertrouwensvotum voor de eco nomische politiek der regering vraagt. Churchill's amendement wijt de devaluatie van het pond aan het „voortdurend finan cieel wanbeheer" van de regering. Churchill achtte het de hoogste tijd, dat Engeland een ander parlement zou krijgen, waarin alle moeilijkheden een grotere kans op oplossing zouden hebben. Weer strubbelingen in Berlijn Spoorwegconflict nog steeds met geliquideerd De Westelijke geallieerde commandanten van Berlijn hebben hun Russische collega, generaal-majoor Kotikof, doen weten, dat zij de viermogendheden besprekingen met hem niet kunnen voortzetten, zolang de Russische autoriteiten in gebreke blijven de aangegane overeenkomsten na te komen. In een brief aan Kotikof verklaren de commandanten, dat zij van de geallieerde Hoge Commissarissen liet. verzoek hebben ontvangen om de onderhandelingen over de normalisatie van het leven te Berlijn, die door de vier ministers van Buitenlandse Zaken na hun Parijse zitting waven aanbe volen, stop te zetten. Zij verklaren, dat het geen nut heeft de besprekingen voort te zetten, daar de Rus sen de overeenkomst over de Berlijnse spoorwegstaking niet waren nagekomen en représaille-maatregelen hadden genomen tegen een groot aantal West-Berlijnse spoorwegarbeiders, die gestaakt hadden. In een geval, aldus de brief der Weste lijke commandanten, had de Franse com mandant, generaal Ganeval, om een onder houd over deze kwestie met generaal Koti kof verzocht en had hij ten antwoord ge kregen, dat generaal Kotikof met verlof was. Dezelfde dag had de Britse comman dant, generaal Bourne, echter over een ander onderwerp een gesprek met Kotikof. De Westelijke commandanten hebben de West-Berlijnse magistraat gelast de aan vullende betaling van 40 procent in Wes telijke marken ten behoeve van de spoor wegarbeiders na morgen te staken. Op een persconferentie zeide generaal Ganeval: „Wij namen deze verplichting van de door de Russische autoriteiten ge controleerde „Reichsbahn" over. Wij kun nen deze betalingen echter niet voortzetten daar wij geen gewoonte wensen te maken van het overnemen van Sovjet-verplich tingen en de fondsen waaruit de gelden afkomstig waren thans in handen der West-Duitse regering zijn. Ik ben niet van oordeel, dat dit besluit een hernieuwing van de spoorwegstaking ten gevolge zal hebben". Reuter tekent hierbij aan, dat 29 Juni besloten werd genoemde 40 procent van de salarissen te betalen in het kader van de overeenkomst ter beëindiging van de Ber lijnse staking. Deze overeenkomst, loopt morgen ten einde. De Britse plaatsvervangende comman dant, brigade-generaal Benson, heeft ver klaard, dat het besluit om de viermogend- hedenbesprekingen te beëindigen, slechts betrekking heeft op de besprekingen over de normalisatie van het leven in Berlijn. Dit behoefde niet noodzakelijk invloed te hebben op de besprekingen op een ander niveau. „Over al onze moeilijkheden hangt de schaduw van de atoombom, die de Russen om nog niet uiteengezette redenen vóór de Engelsen hebben kunnen maken, ofschoon gelukkig niet vóór de Amerikanen", zo zeide Churchill. Churchill critiseerde de nationalisatie- politiek en de hoge directe belastingen en wijdde vervolgens uit over de hogere kos ten van de invoer uit het dollargebied, die de devaluatie heeft meegebracht. Hij zeide niet te kunnen geloven, dat de Amerikanen hun hoge' tarieven onmiddellijk zouden ver lagen. Churchill had het pond liever tot op zekere hoogte vrijgelaten ïn plaats van de huidige strakke methode om de koers op het allerlaagst denkbare peil vast te zetten. „Dit is wat wij in 1931 hebben gedaan: de laatste keer, dat wij de socialistische financiële wanorde moesten opruimen", zo zeide hij. Churchill, die verschillende malen ge durende zijn rede door uitroepen van de Labourbanlten werd onderbroken, ver klaarde: „Gewone mensen kunnen moei lijk begrijpen hoe een minister met al zijn kennis en reputatie voor integriteit het met zijn geweten in overeenstemming heeft kunnen brengen om rond te draaien als een eekhoorn in zijn kooi en al zijn vroegere uitspraken te vergeten". Labourleden scheeuwden „neen", toen Churchill hieraan toevoegde: „Hij staat jammerlijk te kijk met zijn verzwakte repu tatie". Churchill bracht in herinnering hoe sir Stafford Cripps negen maal ontkend heelt, dat het pond zou devalueren en hij zeide, dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn neg langer te geloven in de verklaringen, die hij als minister van Financiën zal af leggen. „De ijdele waan van het socialisme", zo besloot Churchill, „is principieel tegenstrij dig met de menselijke natuur en kan slechts in de onverkorte vorm van het commu nisme aan volken worden opgelegd." Nederlaag in Hogerhuis De Britse regering is in het overheer send conservatieve Hogerhuis met 93 tegen 24 stemmen verslagen ten aanzien van haar devaluatie-politiek. Een regeringsmotie, waarin in feite om vertrouwen in haar financiële en economische politiek werd verzocht, werd namelijk verworpen. Deze nederlaag heeft geen invloed op de positie der regering, daar het Hogerhuis geen bevoegdheid heeft in financiële zaken. Deze zijn gereserveerd voor het Lagerhuis. België en dat geen enkele deviezen- of administratieve moeilijkheid deze vrije ruil mag beletten. Men kiest deze producten onder die, waarvan de markt reeds gedeel telijk verzadigd ïs. Waarom? Uitsluitend, omdat de deviezen- positie van Nederland in gevaar zou komen, indien een bepaald schaars product zou worden vrjjgemaakt. Teveel van dergelijke producten vrij in Nederland te laten binnen komen, bijvoorbeeld katoenen onderkle- ding, huishoudartikelen en anderen zou een extra-uitgave van Belgische francs tot ge volg hebben en tot nu toe heeft Nederland grote bedragen in goud moeten betalen om zich de nodige francs aan te schaffen. Langzamerhand wil men de lijst van „voor-unie"-producten uitbreiden, totdat de circa 2000 posten goederen van het Benelux-douane-tarief vrij over de Bel gisch-Nederlandse grens zullen gaan. Dat Belgische verbruiksgoederen op de Nederlandse markt komen, moet dus tot gevolg hebben, dat de Nederlandse verbrui ker beter bediend wordt voor hetzelfde geld. Tegen einde 1949 vervalt in Neder land de textielrantsoenering en men kan zich afvragen, of het werkelijk zo nadelig is, dat de eigen Nederlandse industrie met de Belgen zal moeten ocncurreren. Een in dustrie, die te veel beschermd wordt door de import vergunning, slaapt" in en verliest haar concurrentiekracht. Nu de Nederlandse industrie in een sterke concurrentiepositie verkeert als ge volg van de 30 procent devaluatie en met name 18 procent gunstiger dan de Belgen die met 12 procent devalueerden, eisen de Belgische industriëlen vrije concurrentie op de Beneluxmarkt. Een delegatie van het verbond der Belgische nijverheid heeft aan minister-president, dr. G. Eyskens on omwonden verklaard (en deze laatste be aamde het volkomen) dat de devaluatie van de gulden het begin moet zijn van een ruime voor-unie. Amerika gaat méér atoombommen maken De Verenigde Staten moeten meer atoombommen maken, nu er een atoom explosie in de Sovjet-Unie is geconsta teerd, aldus heeft senator Momahon, de voorzitter van de congrescommissie voor atoomenergie heden te Washington ver klaard. Deze overweging is door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie en de ge meenschappelijke congrescommissie voor atoomenergie in een besloten zitting una niem aanvaard. Ofschoon geen besluiten werden geno men, heeft men op deze bijeenkomst, die door drie andere gevolgd zal worden, over eenstemming bereikt over een plan om de Amerikaanse voorraad atoombommen te vergroten en geleerden, die thans voor particuliere instellingen werken, te verzoe ken hun medewerking aan het ato.ombom- project te verlenen. Een Amerikaanse bfficier heeft verklaard, dat het gehele Amerikaanse leger spoedig een oefenprogram zal beginnen tegen de uitwerking van de atoombom. Sommige troepenonderdelen in Duitsland hebben reeds officieuse instructies ontvangen voor individuele verdediging tegen de gevolgen van een ontploffing. Hoge Amerikaanse deskundigen zouden spoedig overkomen om de Amerikaanse troepen in Europa te instrueren. RUSTIG HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist of laag hangc-nde bewolking. Later op de dag plaatselijk opklaren. Zwakke en af en toe matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. 30 September: 6.38 uur, onder 18.21 uur 16.34 uur. onder 23.40 uur Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 September: Hoog water: 8.33 en 21.05 uur. Laag water: 4.02 en 16.23 uur. Vrijdag 30 September: Hoog water: 9.51 en 22.32 uur. Laag water: 5.02 en 17.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1