Schilderij van oud-burgemeester jhr. Van Doorn aan de gemeente Heemstede aangeboden 'n betrouwbaar advies Twee politie-agenten staan terecht wegens huisvredebreuk en mishandeling Maison Trieny Kort en Bondig vdVeexb Donderdag 29 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant T'f Na de aanbieding van het schilderij van oud-burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn. Van links naar. rechts dr. J. Laeyendecker, jhr. J. P. ,W, van Doorn, de heer E. J. vaiï Lent en Otto B. de Kat. Woensdagmiddag werd in de raadzaal te Heemstede het geschenk van de burgerij aan de oud-burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn ter gelegenheid van diens aftreden aangeboden. Daartoe waren te ongeveer halfvijf het werkcomité, de oud-burge meester en diens echtgenote en de schilder Otto B. de Kat met zijn echtgenote bijeen gekomen. Dr. J. Laeijendecker herinnerde eraan, dat veel eerder dan men had durven hopen, ijet ogenblik gekomen was om het geschenk van de ingezetenen te kunnen overhandi gen. Hij dankte de schilder Otto de Kat Voor de grote ijver, welke hij aan de dag heeft gelegd. Vervolgens richtte hij zich tot de burgemeester en naar het schilderij wijzend, stelde hij vast dat men zich, bij het zien daarvan wel even tijd moet gunnen om het beeld in zich op te nemen. Dan echter is de gelijkenis sprekend. Spreker bood hierna het schilderij aan als een uiting van dank aan jhr. Van Doorn voor hetgeen hij als burgemeester voor Heemstede heeft gedaan." Jhr. Van Doorn gaf uiting aan zijn vreugde, dat dr. Laeyendecker als voor zitter van het Comité dit geschenk namens G00 ingezetenen, die daaraan hebben mede gewerkt. aanbiedt. Hij dankte de schilder Otto de Kat die een uitstekend stuk werk Een differentieel tarief voor gas en electriciteit? B. en W. van Haarlem be studeren de mogelijkheid Het college van B. en W. van Haarlem bestudeert thans de mogelijkheid om een differentieel tarief voor. gas en electrici teit in te voeren. Indertijd is daarop uit de raad aangedrongen, waarbij werd uitgegaan van de wenselijkheid om enige verlichting van lasten te brengen in de minst-draag krachtige eri grootste gezinnen. Er worden nu verschillende bereke ningen gemaakt. Wij vernemen evenwel dat de bestudering van de gegevens nog niet zo ver gevorderd is, dat al gezegd kan worden of B. en W. met een voorstel zullen komen om tot invoering van zo'n tarief over te gaan. Verhoging Van het electriciteitstarief Zoals men weet is enige tijd geleden door de gemeenteraad van Haarlem besloten om, ter opvanging van de verhoging van de kolenprijzen, de gasprijs met 2 cent te ver hogen. De regering had daartoe aan de be drijven machtiging gegeven. De verhoging der kolenprijzen was, men zal zich dit her inneren, een gevolg van de gedeeltelijke afschaffing van de subsidie van het rijk op de kolen. Verhoging van het electriciteitstarief was toen niet toegestaan. Later is evenwel aan de bedrijven vrijheid gegeven om ook de tarieven voor electriciteit te.verhogen. De gemeente Haarlem heeft daarvan tot heden geen gebruik gemaakt, uitgezonderd de ge vallen waarin de kolenclausule in de con tracten is opgenomen. Het is evenwel nog niet te zeggen hoe het in de naaste toekomst met het electri citeitstarief zal gaan. De quaestie moet nader onder ogen gezien worden als zeker heid bestaat of en hoeveel de kolenprijzen zullen stijgen als een gevolg van de deva luatie. bij het kopen van een nieuwe of gebruikte auto, kunt U een beroep doen op de vak kennis en ervaring van een expert Beëdigd taxateur OLIESLAGERSLAAN 36-44 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEFOON 12403 (Adv.) voor Haarlem DONDERDAG 29 SEPTEMBER Grote Kerk: Concert door Aerdenhouts Vrouwenkoor, Jo Vincent, Annie Hermes, George Robert, 8 uur. Luxor: „De engel met de bazuin". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het eiland der verdoemden", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,.De blanke godin", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onstuimige jeugd", 14 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Thuiskomst", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bestem ming Tokio", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 30 SEPTEMBER Begijnhofkapel: Voordracht Marguéritè Couperus, 8 uur. Brinkman», Grote Markt, openbare vergadering verzekerings- en zie kenfondsagenten, 8 u. Frans Halsmuseum: Costuumshow en voordracht Cruys Voor- bergh, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. heeft geleverd. De oud-burgemeester heeft twaalf maal geëxposeerd, telkens ander half uur. Daarna wendde jhr. Van Doorn zich tot de loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent en bood hem het schilderij aan ter plaatsing in de raadzaal. De heer Van Lent aanvaardde nameps de gemeente het schilderij. Marinus Adam tweede dirigent bij de HOV Naar ons wordt medegedeeld heeft het bestuur der HOV gisteren tijdens een be stuursvergadering besloten de heer Mari nus Adam te benoemen tot tweede diri gent bij de Haarlemse Orkestvereniging. Kerkconcert in Kapel Nieuw Vredenhof Er is een goed orgel in de Heemsteedse kapel Nieuw Vredenhof en de acoustiek is er uitstekend. Van deze gunstige omstan digheden maakten de heer A. D. C. Kok en mevrouw Rie Roosjen-Ott gebruik om er een concert te geven van orgelmuziek en zang. Mevrouw Roosjen-Ott beschikt over een fris getinte, vrij sterke sopraanstem, die echter het nadeel heeft iets te veel te flak keren. Maar dat kan zij heel waarschijn lijk wel overwinnen, 't Is grotendeels een kwestie van adembeheersing. En daaraan is nog heel'wat te doen. De stem verbruikt nog te veel lucht, zodat de zangeres op on gelegen momenten genoodzaakt is een adempauze te nemen; wanneer dit in het midden van een woord gebeurt is het wel heel duidelijk dat er wat hapert aan de zangtechniek. Wij menen dat de zangeres er goed aan zou doen de kracht/van haar geluid zoveel mogelijk te matigen; dit kan mede de zuiverheid van intonatie ten goede komen. Het ademverbruilc zal dan tevens geringer zijn en de ldank zal minder golven. Aldus beheerst en in staat, een be-, hoorlijke frazering te maken, zullen de werkelijk mooie kwaliteiten van deze so praanstem tot him recht kunnen komen. Mevrouw Roos jen maakte een beschei den programma van oud-Nederlandse lie deren en geestelijke gezangen van Bach en J. W. Franck, die zij eveneens in het Ne derlands zong. De organist A. D. Kok vergastte het pu bliek op composities van Handel, Bach, César Franck en Mendelssohn. Rhythmisch was zijn spel nogal zvak. al was het niet altijd zo bedenkelijk als in het eerste num mer van het programma, het aanvangsdeel van Handels Concert in Bes, waarin zo wat geen enkele rust haar preciese waarde kreeg. De variaties uit de 6e Sonate van Mendelssohn- waren in dit opzicht iets beter, maar de laatste variatie had toch ook te veel rhythmische ongelijkheden. De ver tolking van het Cantabile van Franck zal muzikaal nog moeten groeien om werkelijk zangerig te worden en aldus zijn titel eer aan te doen. Het koraal „Wachet auf" van Bach had wel een paar swaklce momenten maar voldeed als registratie. De beste pr.estatie, en die was waarlijk niet onver dienstelijk, was de vertolking van het fraaie koraalvoorspel van Bach „Wer nur den lieben Gott last walten". JOS. DE KLERK Vrouw verliet haar kinderen om met man op stap te gaan Voor de Haarlemse rechtbank stond van morgen de 22-jarige vrouw W. C. T.-van R. terecht, die in Juni van dit jaar haar zoontjes, die respectievelijk drie en één jaar oud waren, in de steek had gelaten. Haar man was een jaar tevoren wegens een politiek delict gearresteerd en zij moest rondkomen van drie en twintig gul den steun. Zij was daarop begonnen man nen te ontvangen. Op deze wijze kwam zij ook in contact met een zekere H. die haar voorstelde met hem naar België te gaan. Zij ging op dit voorstel in en vertrok met H. naar de Belgische grens, haar kinderen achterlatend in wat een inspectrice van de Kinderpolitie een Augiasstal noemde. Zo erg was de vervuiling in huis, dat teilen met wasgoed enige dagen na haar vertrek al stonden te gisten. Haar metgezel, die nog een straf op te knappen had werd echter in Rozendaal gearresteerd en de vrouw keerde naar Haarlem terug. Haar kinderen waren inmiddels in een inrichting opge nomen. Ter zitting verklaarde verdachte dat zij gedacht had dat haar schoonmoeder wel voor de kinderen zou zorgen. Zij zei nog dat zij over haar zenuwen was. De Officier, mr. G. W. T. van der Valk Bouman, vond het feit diep-treurig en wilde haar niet eens als- ontaarde moeder qualificeren, omdat 't woord moeder nog 'n eretitel zou zijn. Hij achtte de primair ten- laste gelegde verlating met de bedoeling zich van de kinderen te ontdoen bewezen en eiste acht maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr, A. A. Th. Boenders, achtte niet bewezen dat zij de bedoeling heeft gehad zich van de kinderen te ont doen. Hij betoogde dat H. een grote rol in dit drama heeft gespeeld en wees op de jeugdige leeftijd van verdachte. Hij pleitte clementie. Incassodienst te Haarlem Opheffing of voortbestaan? Reeds enige tijd zien B. en W. van Haar lem de vraag onder ogen of de Incasso- dienst gehandhaafd of opgeheven moet worden. Het gaat hierbij, zoals wij inder tijd al medegedeeld hebben, over de vraag of het gewenst is de meteropnemingen voor gas, electriciteit en water, alsook de incasso van de daarvoor verschuldigde bedragen bij de Incassodienst te laten, of die werk zaamheden weer over te dragen aan de bedrijven. Daarover zijn vele rapporten opgesteld en berekeningen gemaakt. B. en W. hebben hun standpunt in deze nog niet bepaald. Wel werd ons verklaard dat de quaestie nu in een stadium gekomen is, dat binnen niet te lange tijd een beslissing kan worden verwacht. Over Engelse humor Lezing van Michael Barsley Zijn lezing illustrerend met talloze voor beelden, sprak gisteren in de grote zaal van Brinkmann, Michael Barsley over „The English sense of humour". De lezing op zichzelf was al een voorbeeld van het on derwerp; het publiek, dat in vrij grote ge tale was'opgekomen, had bijna voortdurend die kleine, en zich soms verbredende, glim lach om de mond, die zich vanzelf opdringt bij het luisteren naar een goed specimen van het humoristische ras, dat aan onze Westzijde woont. Want het was geenszins een droge lezing, die handelde over bijvoorbeeld de oor sprong, de ontwikkelingsgang, de terugslag en de wederopbloei van de humor tot op de huidige dag. Barsley's bedoeling, zo zei hij, was om zijn toehoorders iets te ver tellen, over wat er omgaat in het gedach- tenl'even van de Engelsman, waarom hij lacht en wanneer hij lacht. En al moge de heer Barsley dan door het buitengewoon korte tijdsbestek, waar hij dit alles in moest samenvatten, niet volkomen in deze opzet zijn geslaagd, ongetwijfeld was zijn lezing verhelderend, duidelijk en, vooral ook, zeer plezierig om naar te luisteren. Spreker, die programma-leider is bij de B.B.C., bleek volkomen de gave te hebben zijn publiek zonder enige geforeëerde methoden aan dachtig luisterend naar zichzelf te houden; al moeten we daarbij natuurlijk in aanmer king nemen, dat hij zich wel een ongemeen dankbaar onderwerp had gekozen. Een on derwerp overigens, dat reeds langer zijn belangstelling heeft, want al enige malen heeft Barsley boeken over de Engelse hu mor uit alle kringen van het volk ge schreven. En wij hebben ons gisteravond, 'toen hij deze lezing al lang niet meer voor de eerste keer hield, want zij is opgenomen in een toumée door ons land, vrijwel voortdurend geamuseerd, terwijl wij luisterden naar de verhalen over en de uitlatingen van allerlei soorten' Engelsen, van Churchill en van een Cockney, van de Schot, de soldaat en het dier. Daarbij de nonsens, die het Engelse volk zo dierbaar is, geenszins buiten be schouwing latend. De „English Association" heeft met deze eerste spreker van het seizoen zeker een verdienstelijke keuze gedaan. Haarlemse Bestuurders Bond Een nieuwe voorzitter en secretaris gekozen De ledenvergadering van de Haarlemse Bestuurdersbopd, die zeer druk bezocht was, stond onder leiding van de waarne mend voorzitter, de heer N. C. J. Lignian. In zijn openingswoord releveerde deze het overlijden van de heer A. Mars, die als voorzitter voor de Haarlemse Vakbewe ging veel belangrijk werk voor de arbei dersklasse heeft verricht. Verder vestigde de voorzitter de aan dacht op de binnenkort aan te vangen cur sussen van de plaatselijke avond-en kader- school en wekte de vakbonden op, het kader en leden te activeren deze school te bezoeken. Voor propaganda zullen toneel- en filmvoorstellingen voor de leden wor den gegeven. Ook werd belangstelling ge vraagd voor cursussen die vanwege de Volksuniversiteit worden gehouden, op welke cursussen o.m. de heer E. Kupers, oud-voorzitter van het NW, een 3-tal in leidingen over de vakbeweging zal houden. Bij de bestuursverkiezingen werd tot voorzitter gekozen de heer D. Verbaan van de Transportarbeidersbond en als secre taris de heer A. N. H. Bruseker van de Bouwarbeidersbond, die het secretariaat heeft overgenomeh van de heer W. v. Don selaar, die was afgetreden in verband met zijn pensioengerechtigde leeftijd. De nieuw gekozenen brachten dank voor het in hen gestelde vertrouwen en drongen er bij de vakbonden op aan, alle medewerking te blijven geven, om tot verder uitbouw van het NVV te geraken. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer F. H. W. Vliegen, secretaris van de vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag „Humanilas", die een inleiding gaf over het doel en stre ven van deze vereniging. De algemeen-secretaris van het NW, de heer H. Korte jr., besprak de propaganda in het komende winterseizoen. De propa ganda zal vooral gericht zijn op het behoud van de leden, maar daarnaast zal het win nen van nieuwe 'leden voor het NW on verzwakt blijven voortgang vinden. Mede in verband met het feit, dat op korte' ter mijn verschillende wetten tot stand zullen komen of reeds tot stand gekomen zijn (zoals de publiekrechtelijke bedrïjfsorga-. nisatie, de wettelijke werkloosheidsvoor ziening) waarbij het NW ten nauwste betrokken zal worden, is het noodzaak, dat bet NW in ledental zal toenemen, Spreker betoogde verder dat de aangesloten vak bonden, maar ook de NW-Vrouwenbond. alle aandacht op de komende propaganda- vergadering zullen moeten richten, opdat het NW spoedig de 400.000 leden zal heb ben gepasseerd en de Bestuurdersbond de 10.000 leden. Nadat de waarnemend voorzitter aan de afgetreden secretaris, de heer W. van Don selaar, dank had gebracht voor zijn werk, werd de vergadering gesloten. Haarlemmer gedood bij auto-ongeluk Woensdagochtend is, waarschijnlijk door schuiven van de lading, op de rijksweg bij 's Heer-Arendskerke (Zuid-Beveland) een militaire auto uit Alphen aan de Rijn over de kop geslagen. Eén der inzittenden, af komstig uit Haarlem, werd op slag gedood. Een ander moest met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis te Goes worden opgenomen. De speeltuinvereniging: „D.V.S." opent a.s. Zaterdagmiddag haai- clubgebouw op het terrein aan de Vondelweg, hoek Ekster straat. Sportvliegtuig maakt noodlanding bij Abbenes Twee Zweden, die met een eenmotorig sportvliegtuig op weg waren van Frankrijk naar Zweden en op Ypenburg een tussen landing hadden gemaakt, kwamen gister avond omstreeks zeven uur boven de Ka- gerplassen in een .zo dichte mist. dat zij besloten een noodlanding te maken. De bestuurder zette het toestel zonder onge lukken neer op het land bij de boerderij van de landbouwer J. Biemond aan de Hoofdweg. Vandaag zou men, zodra de mist optrok, opstijgen om de vlucht voort te zeiten. Militaire auto met wapens sloeg om Op de Kruisweg bij de Bennebroeker- weg in de Haarlemmermeer is gisteravond een militaire vrachtauto, geladen met wa pens, gekanteld, waardoor de lading over de weg geslingerd werd. De oorzaak van dit ongeval was dat de chauffeur bij het inhalen van een voor hem rijdende auto te ver naar links uithaalde en een langs de weg staande paal raakte. Hij verloor de macht over het stuur waardoor de wagen omsloeg en ernstig beschadigd werd. De chauffeur kreeg geen letsel. Rotterdamse politie-mannen amuseren Haarlemse collega's Gisteravond heeft in De Leeuwerik het Rotterdamse polïtie-amusements orkest „Hermandad" de Haarlemse collega's ver gast op een aantrekkelijk cabaret-pro gramma. Nadat de voorzitter van de Haar lemse politie personeelsvereniging „Con tact", de heer G. Endlich, de gasten had verwelkomd, openden dezen met een pit tige mars „Anchors Away". Onder leiding van de dirigent Chr. van den Bosch werden nog enige nummers geblazen en daarna was de beurt aan de solo-artisten. Fred Colet te en Leo Verheul zongen aardige liedjes, er was een mondharmonica-virtuoos en Piet Bakker parodieerde zeer verdienste- lija. „Ukëlelemike", achteï welke schuil naam zich een Haarlemse inspecteur ver bergt, zorgde nog voor een aardig inter mezzo en het feest werd besloten met een geanimeerd bal. De toneelgroep van de Friese vereni ging „Gysbert Japicx" te Haarlem geeft op 5 October in de nieuwe toneelzaal van ge bouw St. Bavo in de Smedestraat een op- voering van „Simmertwirre", een vrolijk stuk in drie bedrijven. Haarlemse Vredesraad Donderdagavond vergaderde voor het eerst in dit seizoen weer de Haarlemse Vredesraad, het coördinatielichaam van een tiental Haarlemse verenigingen wier activiteit zich op pacifistisch terrein be weegt. De heer F. S. Noordhof opende dc bijeenkomst, die in de HKB plaats had en gat het woord aan de heer H. Ch. van Mandere uit Den Haag. Deze hield een boeiend en instructief betoog over het ont staan en de ontwikkeling van de vredes beweging gedurende de laatste vijftig jaar. Tenslotte werd een voorstel aanvaard strekkende tot het organiseren van een grote propaganda-avond tegen het einde van October of het begin van November. De Vredesbetogirig Het werkcomité te Haarlem voor de Wereld-Vredesdag op Zondag 2 October, deelt ons nader mede, dat in de bijeenkomst in het Gemeentelijk Concertgebouw op a.s. Zondagavond het woord gevoerd zal wor den door de heren G. F. Snoeks, R. Langen uit Haarlem, J. Horsméyer jr. uit Bloemen- daal, B. Blokdijk van het landelijk comité en mevr. F. Jansen de Jager uit Haarlem. Er zal zang en declamatie ter afwisseling zijn. Tussen 7 en 7.30 uur verzamelen de deel nemers zich bij het Vredesmonument op de Dreef, om half acht wordt via de Gr. Houtstraat gewandeld naar de Gem. Con certzaal. ,,'t Sal waerachtigh wel gaen!" De demobilisatieraad heeft een boekje samengesteld, dat ter voorlichting aan de uit Indonesië terugkerende militairen wordt aangeboden. De titel van het boekje is ,,'t Sal waerachtigh wel gaen". De commissaris van de Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, merkt in een voorwoord op, dat het probleem, om alle terugkerende militairen weer een plaats in het arbeidsproces te geven, een nationaal probleem is. Een ieder staat klaar, om daar aan naar zijn beste krachten mee te werken, maar de belangrijkste medewerking moet toch van de militairen komen. Het boekje bevat gegevens over de werk zaamheden van de demobilisatieraad, over de Gewestelijke Arbeidsbeurs en het bureau voor volkshuisvesting. Meegedeeld wordt, dat de vooruitzichten voor werk er lang zamerhand niet beter op geworden zijn. De huidige arbeidsmarkt biedt minder kansen. Gelet wordt op leeftijd, kennis en vakbe kwaamheid. Ongeschoolden worden daar om opgewekt cursussen voor scholing, her scholing of omscholing te volgen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. die voorzitter van de Haarlemse Demobili satieraad is, schreef een slotwoord. Officier van Justitie vraagt vrijspraak Voor de Haarlemse rechtbank stonden vanochtend een Heemsteedse en een Haar lemse poli'tie-agent terecht, verdacht van huisvredebreuk en mishandeling. Het wa ren vader en zoon K. die op eerste Paasdag 1948, nadat de jongste zoon vaii de familie, die kattekwaad had uitgehaald, door een medebewoner van de straat om de oren was geslagen, naar zijn huis waren gegaan om de man die de klappen gaf, te arres teren. Zij belden aan en de vrouw des huizes vroeg hen om even te wachten, tot zij haar man gehaald had en zij liet de deur zolang aanstaan De oudste agent ging echter toch naar binnen. Hij trof daar de schoonzoon des huizes aan die het jongetje geslagen had en vroegen hem „even mee te gaan". De schoonzoon vroeg daarop een arrestatie-bevel te mogen zien. De agent weigerde dit en zei „U is mijn arrestant" en greep hem in de kraag. Onbehoorlijk opgetreden? Van dat punt af liepen de verklaringen van getuigen en verdachten uiteen. De ge tuigen, vader, moeder, schoonzoon en doch ter verklaarden, dat de agenten zeer onbe hoorlijk waren opgetreden door te vloeken, te slaan en te schoppen. Bovendien zou men de politiemannen herhaaldelijk hebben ge sommeerd het huis te verlaten. De agenten verklaarden dat zij correct en geheel volgens hun bevoegdheden hadden gehandeld. Wel gaven zij toe dat er ge worsteld was. maakt momenteel de ALLERNIEUWSTE PERMANENT zonder toestel voor f 8.compleet. Gcm. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte of zwaarte op 't hoofd. Specialiteit in haarverven en blonderen Grote Houtstraat 26 rood boven Vogelzang t/o Anegang Tel. 17856 Intergeailieerde vriendschapstrein Gedurende drie dagen staat: op het eerste perron van het Haarlemse Station de „In- tergeallieerde vriendschapstrein", waarin een tentoonstelling van het internationale verzet is ondergebracht/ Vanmorgen heeft de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M.' Cremers, de tentoonstelling officieel ge opend, nadat de heren G. A. Groenewoud, namens het rayon Haarlem van de Stich ting 19401945 en G. van Meurs, namens de directie der Nederlandse Spoorwegen, inleidende woorden hadden gesproken. De burgemeester herinnerde er aan, hoe kunstenaars vroeger de oorlog uitbeeldden. Uit schilderijen en gedichten blijkt, dat het heroïsme op de voorgrond stond. Thans is het heel anders. De strijd wordt niet meer uitgebeeld, maar het lijden. Spreker zeide, dal de 17e September in stilte herdacht is. Op die dag kwamen de herinneringen aan de slag bij Arnhem en het verzet van het spoorwegpersoneel weer naar voren. Hoe wel het vijf jaar geleden is, dat de actie van dè spoorwegmensen begon, heeft het toch zijn waarde aan het verzet een ten toonstelling te wijden, zoals die in de inter geailieerde vriendschapstrein te zien is. Bij het bezichtigen komt men tot de conclusie, dat de Nederlanders veel dank verschuldigd zijn aan de spoormannen en aan andere verzetslieden. Die dank kan tot uiting wor den gebracht door een bijdrage te verlenen aan de Stichting 19401945. welke zich tot doel heeft gesteld de nabestaanden van de slachtoffers van het verzet te steunen. Vervolgens werd de tentoonstelling be zichtigd en de genodigden woonden ook een filmvoorstelling bij. De president, mr. H. J. Ferwerda uitte zijn bevreemding over het feit, dat zïj als agenten die een arrestatie gingen verrich ten in hemdsmouwen waren en de vader een sigaar rookte. De oudste agent zei nog: „Ik moet tot mijn schande bekennen, dat ik bij de worsteling onder lag". De president informeerde voorts waarom de verdachten hun arrestatie-plan opgaven, toen gedreigd werd met een telefoontje naar de hoofdinspecteur. De verdachten zeiden dat zij geen verdere moeilijkheden wilden uit lokken. De dochter verMaarde nog, dat de jongste agent haar gedreigd had de „tengels" te zullen breken. Vrijspraak gevraagd De Officier van Justitie mr. G. W. T. van der Valk Bouman zei over déze poli tiële actie niet zeer te spreken te zijn. Nochtans was hij van mening dat de ver dachten hun bevoegdheden niet te buiten waren gegaan, al hadden zij ze verkeerd toegepast en hij eiste vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Nieuwe raad koopt oude beelden „Regeringskwestie" in Velsense vroedschap De nieuwe gemeenteraad van Velsen heeft Dinsdag besloten tot aankoop van een aantal bizonder mooie voortbrengselen der zeventiende-eeuwse beeldhouwkunst, waar onder een blankmarmeren Vulcanus met Venus en Cupido. De beelden stonden in „Spaarnberg", waar zij ,reeds lang gevaar liepen door baldadige jeugd beschadigd te worden. Voor 5300 werd Velsen nu eige naar van de fraaie sculpturen. Over de bestemming der beeldhouwwerken zal later beslist worden. Verder kwam aan de orde de ontworpen zolderverbouwing van het voormalige hotel Velserbeek ten dienste van Openbare Wer ken, die in dit gebouw zetelen moet. Uit de raad werd gevraagd of deze verbouwing het statige gebouw niet wat al te veel geweld aan zou doen; andere leden waren in dit verband van mening dat wat meer oog voor definitieve verbouwingen, die goed zijn voor een verve toekomst, gewenst ware. Wethouder Visser bleek met pijn in het hart tot de verbouwing van „Velserbeek" te zijn besloten, maar meende, dat uit vele kwaden het beste is gekozen, nu er over een heel nieuw gebouw voor zijn dienst niet gedacht kan worden. Uw regering en mijn regering De samenstelling van de commissie van advies voor de woonruimteverdeling werd door een vrij uitgebreid debat gelardeerd en de heer Th. Kruisman (Comm.) maakte bezwaar tegen het niet-aanvaarden van de E.V.C. als candidaat-stellende orga nisatie. Wethouder S t r ij b o s c h (Kath., Sociale Zaken) zag in de E.V.C. een niet-erkende vakcentrale, een daardoor niet in aanmer king komende organisatie en over deze strijdvraag ontspon zich een woordenwis seling tussen de heer Kruisman en enige andere leden. De heer Kruisman toornde, nadat hij de uitblijvende goedkeuring der E.V.C. had aangestipt: „Dat is de schuld van uw rege ring". De heer Maas: „Toch zeker ook uw regering!" De heer Kruisman: „Mijn regering niet!" De heer Van Leusen: „Uw wettige regering dan!" De rest van dit bij interruptie gevoerde onderhoud ging verloren in uitroepen van vele zijden als: „Zo zo", „Jonge jonge", „Ach zo" en „Wat een atoomplof". Toen de rust was weergekeerd, koos de raad uit de reeds gestelde candidaten de woonruimte-commissie. BINNENLAND Gistermiddag- werd bij bet. kruispunt van de verkeersweg UtrechtDen Bosch, nabij Zaltbommel, het zoontje van zeven jaar van de familie van H. uit Herwenen door een vrachtauto doodgereden. Het kind stak de verkeersweg over. juist toen een vrachtauto met aanhangwagen passeerde. Hoewel de chauffeur zo krachtig remde, dat zijn wagens een slag omdraaide kon hij de noodlottige aanrijding niet meer voor komen. Tegen de 30-jarige accountant K. W. W. te Rotterdam is anderhalf jaar gevange nisstraf geëist, omdat hij 10.000 ten na dele van zijn cliënten had verduisterd. HAARLEM EN OMGEVING De negen en twintigjarige P. H. B., die in het begin van dit jaar een inbraak had gepleegd in het gebouw van Publieke Werken te Overveen en een aantal kantoor- machines had gestolen, werd door de Haar lemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De heer J. G. C. Honkoop, die 41 jaar bij de N. Z. H. gewerkt heeft, wordt nu gepensionneerd. Hij zal als conducteur hedenavond omstreeks 8 uur zijn laatste rit maken met de tram dje uit Amsterdam komt. Familie en kennissen hebben het voornemen aan die rit een feestelijk tintje te geven, Benoemd is tot hoofdassistent-titulair van 's rijks belastingen de assistent J. Bor ger te Haarlem. De heer W. Spa werkzaam ter inspec tie inv. en accijnzen te Haarlem, is be noemd tot hoofdassistent-titulair van 's rijks belastingen alhier. De lieren B. van Solkema en B. Vla ming, ambtenaren bij de rijksbelastingen te Velsen, vieren 1 October hun 25-jarig dienstjubileum. De accountant bij de rijksaccountants dienst te Haarlem H. H. van Ark werd eervol ontslagen. Ingaande 1 November is aan de schrij ver le klasse ter parketle kantongerecht Haarlem A. Jansen eervol ontslag verleend. Benoemd tot hoofdverificateur der invoerrechten en accijnzen de verificateur A. H. Vermaas te Haarlem. Per 1 October is verplaatst de inspec teur der dir. belastingen mr. A. C. Grendel van Haarlem naar Amsterdam. Benoemd zijn tot hoofdcontroleur van 's rijks belastingen G. J. van Houten en W. Beukenkamp beiden te Haarlem. Deze zomer heeft de Jonge Kerk te Haarlem een zomerkamp van 50 man in Ommen gehouden. Nu wordt op Zaterdag en Zondag 1 en 2 October een reünie ge houden en is een extra kerkdienst belegd op Zondagmorgen in de Bakenesserkerk. Spreker is ds. Joh. Bronsgeest. Organist: Feike Asma. Naast oud kampgenoten wor den ook vele ouderen en jongeren verwacht. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd voor het candidaats- examen in de geneeskunde H. H. A. M. Eysvogel, Th. H. Heeremans. J. Jeurissen en mej. H. de Langen, allen te Haarlem. Voetballer gedood door electrische stroom Na een oefenwedstrijd op het SVA- ter rein in Assendelft, welke bij kunstlicht gespeeld werd, wilde de 17-jarige J. van der Laan uit Assendelft het licht uitscha kelen. Toen hij een stekker uit een aan een paal bevestigd stopcontact trok, werd hij door de stroom getroffen en op slag gedood. De politie heeft de lichtinstallatie in beslaggenomen, daar deze waarschijnlijk niet voldeed aan de hiervoor bestaande voorschriften. Journalist hield zijn inlichtingenbron geheim De rechtbank te Amsterdam heeft de journalist H. A. Lunshof tot 100 boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd veroordeeld, omdat hij geweigerd ha& de naam te noe men van degene, die hem ambtelijke stuk ken had verschaft, waarover hij in een brochure heeft geschreven. NEEM GEEN RISICO Bestel Uw TROUWAUTOS, uitsluitend le Mas 6 pers, BOUCKAERT ZN'.. ROZENSTRAAT 7-9 Gevestigd sinds 1910. (Adv.) TIL.OP of TIL.UIT nieuwe modellen met opvouwbaar onderstel VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 September 1949 ONDERTROUWD: 28 Sept., G. W. Hoo- gendorp en J. M. Ruifrok; A. van den Brink en J. de Jong: D. Schouten en I. C. W. Wallaard: C. Roos en E. Smit; P. W. Voge laar en A. W. M. Veldt; J. J. Bruijn en A. E. M. Covers; B. J. de .Jager en T. Riksman; M. van der Voort en P. Gompelman; J. M. van Leeuwen en C. M. J. Logger; F. Snel en G. E. David; P. Molenkamp en H. Meijerj J. Speelmans en A. H. C. Joppe; B. Mink ert J. T. van de Polder; J. A. M. J. van der Zant/en M. J. Maas; J. P. de Ridder en L. W. Meier; P. J. W. Smink en H. C. Groes; J. C. J. van Baren en A. van Roon; N. de Vriendt en R. M, Smit; J. P. ter Maat en G. Woppenkamp; G. W. Willemsen en A. P. A. Koster; J. Ur'banowitz en M. C. Adams; H. G. Beertsen en G. G. Hartog. GEHUWD: 28 Sept.. T. H. B. Arens en A. J. C. J. M. van den Heuvel: B. J. Beren schot en A. M. Kappelhof; J. C. B. M. Huij- zer en E. M, Thoolent M. .J. Klaassen en C. W. Vogel; J. de Nobel en M. F. de Prez; T. van de Reep en A. A. Bosch; J. Roubos en J. Ploeg; A. C. Janmaat en A. J. J. Jacobs; P. C. Derks en L. M, de Jong; T. M. G. Lommerse en A. W. van Hoorn; J. Steene ken en A, M, Vliek; I-I. Does en C. de Kwant. A. Enters en B. M. Koopman; G. van Tihel. en A. R. Borst; A. B. M. Blank- water en I. M. M. Dekkers; E. J. Nolet en I-I. van Munster; A. K. de Jong en W. van de Vlag; A. M. Pel en S. J. van Krugten; L. G. BijsUve en B. J. Wolters. BEVALLEN van een zoon: 27 Sept., M. S. StouthartArts; W. van Halemvan Broeckhuijsen; 28 Sept., C. Si valGriek- spoor; C. M. Boumanvan Lieshout; A. M. van DijkHaanebrink; E. B. A. Hekster Marlow. BEVALLEN van een dochter: 24 Sept., C. H. BrediusAdams: 26 Sept., C. M. J. RuhlingPhilippi: 27 Sept., H. P. Kuit IJlstra; I. J. HeijdemanRose: G. Kuiper de Ruiter; 28 Sept.. M. F. Kokvan Dam. OVERLEDEN: 26 Sept., F. Beekman, 7 j., Dr. Schaepmanstvaat: N. J. Haanstra— Meijer, 55 j.. Jan Haringstraat; 27 Sept., O. Eliam, 64 j„ Damiatestraat.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5