c J Rekenkamer critiseert financieel beheer bij diverse instanties De radio geeft Zaterdag Economische eigenaardigheden in Indonesië Het grootste vliegtuig ter wereld verwekt veelsoortige critiek Vrijdag 30 September 1949 Dare diplomaten en kabels, die een schip bleken te zijn In haar verslag over 1948 maakt de Al gemene Rekenkamer aanmerking op het overschrijden van begrotingscredieten. Zij stelt vast dat liet budgetrecht van de Sta- ten-Generaal hierdoor aanmerkelijk wordt aangetast. Ook is de Rekenkamer niet te spreken over de wijze waarop de reserves van de radio-omroep zijn belegd. Volgens een be sluit van de regering worden deze reserves niet in handen van de omroepverenigingen gesteld, maar door de'regeringscommissa ris voor het radiowezen belegd in kort lopende geldleningen. De Rekenkamer vindt deze methode onjuist en voor zover de reserves in schalkistpapier worden be legd nodeloos omslachtig. Het komt haal beter voor dat de reserves worden gestort in de schatkist en dat het departement van Financiën daarmee een rekening zou openen ten name van de regeringscommis saris. Zij acht het bovendien-een weinig wenselijke figuur dat de regeringscommis saris voor het radiowezen naast zijn eigen lijke functie ook nog die van belegger op de geldmarkt zou gaan uitoefenen. De ministers van Financiën en van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heb ben inmiddels medegedeeld, dat overeen komstig de wenken van de Rekenkamer te werk zal worden gegaan.' Kastjes inpiaats van schrijfbureaux Uit nadere inlichtingen welke de Reken kamer heeft ingewonnen over onregelma tigheden bij de intendance der vroegere staatspolitie is gebleken, dat deze dienst indertijd honderd schrijfbureaux had be steld en betaald. Er waren echter slechts afgeleverd65 rechterkastjes en 36 lin kerkastjes. BoVendien zijn uit de maga zijnen'grote partijen veters tegen inkoops prijs aan een sluikhandelaar verkocht. De vermogenspositie van de hiervoor verant woordelijke personen is mede door de be langrijke vorderingen welke de fiscus nog op hen heeft, zodanig, dat verhaal niet mogelijk is. Zoekgeraakte boeken De exploitatie van de omroep „Herrijzend Nederland" heeft, zo deelt de Rekenkamer verder mede, nagenoeg geen baten, maar vrijwel alleen lasten opgeleverd; zodat het nadelig saldo op ongeveer 4000.na overeenkomt met de totale exploitatiekos ten van 24 September 1944 tot begin 1946. De boeken van het tijdvak 24 September 194431 Augustus 1945, waarin een bedrag van 600.000.verantwoord is, zijn zoek geraakt. Dure diplomaten Ernstige critiek heeft de Rekenkamer op drie gevallen, waarin zeer hoge verblijfs vergoedingen en toelagen aan ambtenaren van de buitenlandse dienst zijn -toegekend. Het eerste geval betrof een diplomaat, die ter bekostiging van het verblijf van zijn gezin in Nederland gedurende een deel van een jaar een verblijfsvergoeding ontving van 1250 per maand. Gedurende de tijd dat de betrokken diplomaat zelf ook in Nederland vertoefde, werd hem boven dë maximumtoelage van 35.per dag, waar op hij volgens het reglement van de buiten landse dienst aanspraak kon maken, ook nog een extra-toelage van 1000.per maand uitgekeerd, omdat dit bedrag nódig was ter dekking van de kosten van het verblijf van hem en zijn gezin en van representatieve verplichtingen, waaraan hij zich niet kon onttrekken. Een tweede geval betrof een diplomaat aan wie vergunning was verleend een ver- HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Platen. 8.40 Orgelspel. 9.00 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 13.30 Hawaiian muziek. 14.00 „liet Nederlandse lied". 14.30 Gramofoonmuziek. 14.50 Fries programma. 15.15 Kamerorkest en soliste. 16.00 „Komt u binnen". 16.15 Amateursuitzending. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano en zang. 18.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbel lezing. 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Propaganda-toe- spraak. 20.20 Promenade-orkest en solist. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socia listisch commentaar. 22.00 Weense muziek. 22.25 Voordracht. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Religieuse muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws- en weerber. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.00 Voor de'kinderen. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Utrechts Stedelijk Orkest, koor en soliste. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Pianospel. 14.20 Engelse les. 14.40 Orgelconcert. 15.10 „Werk aan de winkel", causerie. 15,20 Fanfare orkest. 15.45 Platen. 16.00 a Cappella koor. 16.30 „Dë schoonheid van het Gregoriaan". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Amusements orkest. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Amusementsorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Piano, orgel en zang. 19.50 Amerikaans commentaar. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 21.00 Ge_ varieerd programma. 21.45 Puzzle. *21.55 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zon- «ag in. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Residen tie-orkest en soliste, BRUSSEL, 322 M. Vlaams programma. 12.00 Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Causerie over melaatsheid. 14.10 Platen. 15.00 Orgelspel. 16.00 Carillonspel. 16.12 Vlaams omroep gemengd koör. 16.32 Volksmuziek. 17.05 Nieuws. Accordeonmu- ziek. 17.30 Studenteleven. 18.00 Accordeon- muziek. 18.15 Platen. 18.30. Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Omroeporkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.10 Platen. 12.30 Orkest van Nice. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 13.30 Voor de arbeiders. 14.00 Nieuws. 14.12 Orkest van Lyon en solisten. 15.30 Debutantenpro gramma. 16.00 Platen. 16.50 Orkest met' solisten. 18.25 Platen. 18.30 Amerikaanse •uitzending. 19 20 Orkest Armand Bernard en soliste. 20.00 Nieuws. 20.30 Hoorspel,met muizek. 22.15 Kunstoverzicht, 22.45 Platen. 23.00—23,15 Nieuws, lof van een jaar buiten Nederland doch niet in het land waar hij was geplaatst door te brengen, gedurende welk verlof hij boven zijn traktement meer dan 21.000. per jaar zou genieten als verblijfsvergoeding Na het verlof jaar zou de betrokkene nog enige tijd ter beschikking worden gehouden (met een toelage van 35.per dag maxi maal) en daarop zou dan pensionnering' volgen. Een derde géval, waarop de Rekenkamer aanmerking maakt, was dat van een diplo matiek ambtenaar, die voor overplaatsing naar een andere post teruggeroepen werd uit zijn standplaats, doch zonder op die andere post te zijn geplaatst, een halfjaar later weer naar hetzelfde land moest terug keren, waar hij voordien werkzaam was. Dientengevolge was een bedrag aan ver huiskosten van 17.815,54 geheel onnodig uitgegeven, hetgeen de Rekenkamer een ontoelaatbare verspilling acht. Ten onrechte uitbetaalde kostwinnersvergoedingen Bij controle op de door de gemeenten in 1948 uitbetaalde kostwinnersvergoedingen is gebleken, dat voor dienstplichtigen van het leger te veel is uitbetaald 305.125,50 en over volgende tijdvakken vermoedelijk 270.000.Voor dienstplichtigen van de vloot is 14.274,77 te veel aan kostwinners vergoeding uitbetaald. Niet zuiuig Het bleek de Rekenkamer, dat het voor lichtingsbureau van de Voedingsraad in Haarlem een pand had doen inrichten voor een bedrag van 18.000.Daar deze kos ten in een gehuurd pand waren gemaakt, stelde de Rekenkamer de vraag of zij wel verantwoord waren. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft naar aanleiding hiervan medegedeeld, de mening van de Rekenkamer te delen, dat in het onder havige geval zeer zeker niet van een zuinig beheer kon worden gesproken, hetgeen on der de aandacht van de directeur van het voorlichtingsbureau is gebracht. Overbodige adviseur Bij beschikking van de minister van Economische Zaken van 1 April 1948 is bij het departement van Economische Zaken de functie gecreëerd van adviseur van de minister en de secretaris-generaal, met be trekking tot klachten' van het personeel over het personeelsbeleid en het beramen van maatregelen tegen personeelsleden, die zich hebben misdragen of hebben gehandeld in strijd met bestaande voorschriften, rege lingen en instructies. De Rekenkamer stelde de vraag, waarom hiervoor een aparte functionaris, in. het genot van de maximumbezoldiging verbon den aan de rang van administrateur, was aangewezen. Naar haar oordeel behoorden deze werkzaamheden tot de taak van de afdeling personeel van het departement. De minister van Economische Zaken heeft inmiddels medegedeeld, dat de betrokken ambtenaar met ingang van 1 Januari 1949 eervol is ontslagen. Een schip, geen kabels In de P.T.T.-begroting voor 1948 is een bedrag van 400.000.opgenomen onder het hoofd „kabels". Het komt de Reken kamer voor, dat een duidelijker toelichting wenselijk was geweest, waaruit bleek, dat met deze kabels een schip was bedoeld; U kijkt er wel op.... maar niet er in. In tegenstelling met onze monteurs. Laat het ons even weten als er iets hapert aan Uw stofzuiger. Alle mer ken stofzuigers en onderdelen voorradig. Stofzuigershuis „Ritsa", Gr. Houtstraat 132 Vo Luxor, tel. 16693, Haarlem. (Adv.) Lord Brabazon verdedigt zijn reusachtig troetelkind (Van onze luchtvaartmedewerker) Het grootste verkeersvliegtuig ter wereld, dat nu eens niet een Amerikaans, maar Engels ontwerp is en in het begin van Sep tember voor het eerst vloog, staat reeds geruime tijd aan min of meer ernstige critiek bloot. Het is de Brabazon, gebouwd door de Bristol-vliegtuigfabriek en ge noemd naar lord Brabazon of Tara, die destijds voorzitter was van de regerings commissie, welke reeds zeven jaar geleden, dus nog tijdens de oorlog, tot de bouw adviseerde. De Brabazon metjcijn totaal gewicht van 130 ton, zijn vleugelspanning van 70 meter en zijn acht'zware motoren met een gezamenlijk vermogen van 20.000 paardekrachtenzal gemakkelijk 120 passa giers kunnen vervoeren. Dezer dagenheeft lord'Brabazon „zijn" vliegtuig verdedigd tegen aantijgingen van critici. Het is ongetwijfeld waar dat de bouw van het reuzentoestél jaren is ver traagd en dat het nog de eerste jaren niet in staat zal zijn geld te verdienen. Dit eer ste exemplaar is namelijk uitsluitend be stemd voor experimenten; de volgende twee die nög lang niet klaar zijn zijn voor lijndiensten bedoeld. Sommigen beweren, dat het type tegen die tijd verouderd zal zijn. Zijn grote vliegtuigen voordelig? Het is intussen niet hiertegen dat lord Brabazon stelling heeft genomen, doch meer in het bijzonder tegen de sceptische stemmen ten aanzien van de exploitatie mogelijkheden van dergelijke monstervlieg- tuigen. Het is nooit onder stoelen .of^ban ken gestoken, dat het Brabazon-project vele millioenen'pond sterling heeft gekost en het is dan ook geen wonder dat in vrij grote kring wordt betwijfeld of dit er in de latere exploitatie ooit uit kan komen. Lord Brabazon tracht de beschuldiging te weerleggen als zou de eerzuchtige opzet zijn geweest een enorm super-luxieus vlieg tuig te bouwen. De doelstelling is geweest, zo zeide hij, een toestel te bouwen, dat LondenNew York non-stop kan vliegen en dan komt men vanzelf op zulke afmetin gen. Wat de hoge kosten betreft: deze om vatten volgens hem voop een groot deel ontwikkelingskosten, die toch gemaakt moésten worden en in het belang van de luchtvaart in het algemeen zijn. De netto- kosten van dit ene toestel, aldus lord Bra bazon, bedragen „slechts" 1.2 millioen pond (rond 12 millioen gulden) en op die basis moet het toestel winstgevend geëxploiteerd kunnen worden. Frestigekwestie Dit laatste zal wel afgewacht moeten worden, want ei' zijn tal van factoren die hierbij een woordje kunnen meespreken. De oude vraag, zo oud als het luchtverkeer zelf, rijst weer: wat is voordeliger, één De Brabazon 1" groot vliegtuig of vijf kleinere? De snelheid van het luchtverkeer is op zichzelf van weinig belang, wanneer daarnaast niet tevens een behoorlijke frequentie bestaat en liet gaat er nu maar om of het lucht verkeer zich in de toekomst zodanig zal ontwikkelen, dat zelfs met Brabazons een behoorlijke fréquentie is te onderhouden zonder dat ze half leeg vliegen. Men vraagt zich ook af, of het onderhoud van de reus achtige machines niet te veel tijd zal kos- •ten en:zo -zijn er nog meer dingen, die eerst in de praktijk kunnen blijken. Men zal het geval wel dóórzetten, want enigszins zal het toch ook wel een prestige kwestie zijn géwordén, zoals men dat ook wel in de scheepvaart heeft kunnen waar nemen. Het schijnt voor een land iets waard te zijn zich 'op het grootste schip of'het grootste, vliegtuig.te kunnen beroemen, (Nadruk verboden.) De ambassadeur van Frankrijk heeft aan minister mr. D. U. Stikker de versier selen van. 't Grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd, welke onderscheiding mr. Stikker is verleend door de president van de Franse republiek. Stoffelijk overschot van jonge vrouw langs spoorbaan Donderdagavond vonden voorbijgangers langs de spoorbaan Kesteren-Nijmegen bij het dorpje Valburg het ontzielde lichaam van de 26-jarige echtgenote van de 26-jarige arbeider Van de B. Zij waar schuwden de politie, die aanvankelijk een ongeval veronderstelde. Later is echter de man aangehouden en na een verhoor door de justitie te Arnhem in arrest gesteld. Het stoffelijk overschot van de vrouw is voor een gerechtelijke schouwing naar Nijmegeh overgebracht. Er zijn aanwijzin gen, dat de vrouw niet door een trein is aangereden. De 26-jarige vrouw was moe der van twee jonge kinderen. Nijmegen protesteert tegen beperking nieuwbouw-volume Het Tweede Kamerlid (tevens lid van de gemeenteraad te Nijmegen) mr. J. de Haas stelde deze week in de Nijmeegse raad aan B. 'en W. de vraag of het niet hoog nódig is, dat het gemeentebestuur zich wendt tot de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting terzake van diens besluit dat bij nieuwbouw het volume der nieuwe huizen niet hoger mag zijn dan 385 m3 en ettelijke honderden kubieke meters meer bij be drijfsgebouwen. Dit besluit achtte mr. De Haas fnuikend voor een gemeente als Nij megen, waar door het oorlogsgeweld zoveel grotere woningen zijn vernield en vooral beter gesitueerden, die gedupeerd zijn, hui zen 'met groter inhoud willen bouwen. Burgemeester mr. Ch. Hustinx antwoord de, dat door deze ministeriële besluiten .zwaar getroffen stéden als Nijmegen geen .mogelijkheid meer hebben zich cultureel, sociaal en economisch te ontwikkelen tot de hoogte, waarop zij vóór de Oorlog ston den. Er werd met algemene stemmen besloten aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting dringend te verzoeken yoor steden als Nijmegen een uitzondering toe,te staan. Vrouw van Haagse winkelier ensceneerde een inbraak Enige weken geleden wérd bij' de Haag se pöHti'e aangifte gedaan' dat bij een in braak bontmantels en bontvellen ter waar de van f 20.000 uit een wirfkel aan de Plet Heinstraat te 's-Gravenhage waren gestolen. Uit het onderzoek is thans ge bleken dat de inbraak gefingeerd was. De echtgenote" van de winkelier had de sleutel van de winkel gegeven, aan de 43-jarige C. V., die in. de nacht van 16 op 17 Sep tember de. bontmantels en de bontvellen uit de winkel had gehaaid en naar een opslagplaats te Scheveningen gebracht. Het bont was eigendom van een firma voor wie de winkelier de goederen ten verkoop in voorraad had. Enige bontvellen waren reeds door V. in Amsterdam verkocht. De winkelier zou van de handelingen van zijn vrouw niet op de hoogte zijn geweest. De recherche nam in de opslagplaats in Scheveningen twee bontmantels in beslag die in 1948 in Den Haag en in Amsterdam waren ont vreemd. Ook werd nog een bontmantel van f 2250 aangetroffen, die in 1946 in Den Haag was gestolen. De vrouw van de winkelier en C. V. zijn ter beschikking van de justitie gesteld. HELENA VEEN TREKT DE ONDER WIJZERS NIET AAN Men is er na maandenlange pogingen niet in geslaagd een leerkracht te vinden voor de drie lagere klassen dér openbare lagere school te Helenaveen. De oorzaak hiervan moet vooral gezocht worden in de geïso leerde ligging van dit Peeldoi'p, dat over geen enkele trein- of autobusverbinding met de naastbijzijnde plaatsen Deurne en Helden beschikt. Men wil nu de kinderen ih een ander dorp naar school laten gaan, maar de moeilijkheid is een vervoersonder- nemer te vinden, die bereid is zijn mate riaal aan de erbarmelijk slechte wegen te wagen. De onderhoudsplicht van de wegen en bruggen in Helenaveen rust op de maat schappij Helenaveen, die sinds de opbrengst der veenderijen sterk gedaald is niet draag krachtig is en het onderhoud van de wegen niet meer kan betalen. „Escort" gedevalueerd Er bestaat natuurlijk geld in Indië. Pa pieren geld van dubbeltjes, kwartjes, halve en hele guldens en al die andere vaste bedragen tot honderd gulden toe. En voor dat geld kan men wel dingen kopen, hoewel daar over het algemeen een hele hoop van die papiertjes voor nodig is. Maar er is nog een ander betaalmiddel, dat men in de kleinhandel met veel succes kan aanwen den. Het bestaat .in drie soorten: in volg orde van waarde heten die „Metropole", „Escort" en „Kansas". Dit zijn sigaretten, die beslist niet lekker zijn, maar waarvan de „Kansas" toch als verre supérieur kan worden beschouwd. Het zijn de sigaretten, waar iedereen zijn rantsoenen in krijgt „uitbetaald". Burger zowel als militair. De militairen krijgen er vijfhonderd in de maand (waarvan twee honderd voor niets) en de burgers een hoe veelheid, die nog wel eens verschilt, maar toch als regel daar niet ver van af ligt. Met deze sigaretten zijn goede zaken te doen, vooral na de twintigste van de maand als de voorraden beginnen te minderen. En nu zijn kortgeleden niet alleen de officiële papieren betaalmiddelen gedeva- lueerd, maar een enkele maatregel van het departement van Economische Zaken heeft ook de andere monetaire waarden een klap naar beneden gegeven: de accijns heeft de prijs van de sigaretten van 45 op 85 cent gebracht. Een inflatie op kleine schaal trad in en E. Z. (zoals iedereen dit departement noemt) stond voor een economisch raadsel. Het vreemdste van dit betaalmiddel is de dekking, waar het op berust. Dit is namelijk niet anders dan de smaak en behoefte aan tabak van de misschien tweehonderddui zend Europeanen, die hier temidden van zeventig millioen Indonesiërs leven. Want zij zijn de enigen, die deze sigaretten roken. De Javaan of de Madoerees of welke andere inwoner ook van het enorme eilandenrijk houdt het liever bij zijn strootje. Dat overi gens een naar onze begrippen buitengewoon onplezierige lucht voortbrengt. Het is een vreemde dekking :de smaak van nog geen half procent van de bewoners.... Maar hoe vreemd ook, Indonesië heeft hiermede zijn tweede, zij het interne devaluatie gehad. Suiker-escapades Het inwendige economische leven in In dië heeft overigens meer vreemde zijden. Zo vraagt de gemiddelde burger in Indone sië zich af, hoe het komt, dat dit land, dat ongelofelijke hoeveelheden èuiker produ ceert en die door de hoge prijs geenszins volledig kan verkopen, een tekort op de suikermarkt kent. Hoe het komt, dat vorig jaar de suiker in de distributie zestig cent per kilo kostte, vervolgens werd vrijge geven en officieel 85 cent (maar in i'eite f 3.50) kostte en nu binnenkort maar weer gedistribueerd wordt en verkocht voor 1.20 per kilo. Dit alles heeft' een betrekkelijk redelijke verklaring, maar voor vele mensen voor al voor hen, die de toestanden in Indonesië niet kennen blijft het betrekkelijke van deze redenering toch groot. Toen de prijs van de gedistribueerde suiker nog zestig cent bedroeg, had de „vrije markt", die heel wat omvangrijker is dan de distributie, de prijs op 85 cent bepaald. De volgende stap van economische zaken was, om de .prijs van de- suiker aan't'e passen aan diq van deze vrije markt. Een maand later werd de distributie afgeschaft en gedurende enige maanden waren er werkelijk winkeliers, die zich aan de voorgeschreven prijs hiel den. Tot er plotseling geen suiker meer op de marlet was; als bij toverslag schenen de reusachtige suikerbronnen van Java te zijn uitgeput. Dat scheen zo, maar in feite was het an ders, want de geduldige Chinese tokohou der die toch een teveel aan kapitaal heeft hield de suiker, die een goede belegging is, vast. En verkocht haar slechts peper duur in hoeveelheden van enkele grammen voor veel, erg veel geld. Na enige tijd echter heeft E. Z. de situatie weer onder controle gekregen en de prijs Marinier wilde taxi roven Doch chauffeur kon zijn belager ontwapenen Een taxihouder reed Dinsdagmiddag van het Stationsplein in Maastricht een mari nier op diens verzoek eerst naar een der buitenwijken van de stad en daarna naar Nijmegen. In deze stad beval de marinier de chauffeur door te rijden naar Arnhem. Ter hoogte van Eist liet de passagier de taxichauffeur een stille zijweg inrijden en gebood hem toen halt te houden. De mari nier trok een revolver en wilde de chauf feur dwingen zijn auto te verlaten om er met de nieuwe Ford vandoor te gaan. De chauffeur wist echter het wapen te grijpen, waarna een worsteling ontstond. De mari nier liet tenslotte het wapen vallen en maakte zich uit de voeten. De chauffeur keerde naar Maastricht terug en met be hulp van het signalement dat hij opgaf, kon de maréchaussée nog diezelfde avond de marinier opsporen. De man werd in Doorn aangehouden en naar Maastricht over gebracht, waar hij Woensdag met de chauf feur werd geconfronteerd. Hij is daarna in verzekerde bewaring gesteld. PANDA EN DE MEESTER.UITVINBER 50. Schreeuwend en tierend stormde -Er- nest Klapper naar Panda toe. Doe iets! Geej het nog niet op!" riep hij. Dat eeu wige ophouden ook altijd! Druk op knop A! Druk op knop C! Trek aan handle PS! Doe iets!" „Ik heb alles al geprobeerd baas", mompelde Panda neerslachtig. Zondt ge zo vriendelijk willen zijn om al dit ijzer-afval te verwijderengoede lie den?" vroeg Joris irlmiddels, op veront waardigde toon. „Dit beneemt ons het uit zicht. Nietwaar zo ging hij voort, zich tot zijn buurman wendend, „het is ons onmogelijk omEn verder kwam hij niet. Nu had Joris namelijk een kleine vergissing gemaakt. Toen hij zich zo plot seling tot zijn buurman wendde, zwaaide hij -een beetje slordig met zijn sigaret. En daardoor kwam die brandende sigaret tegen Tsjoeketsjoek aan en dan nog wel tegen een onderdeel van Tsjoeketsjoek, dat nogal willekeurig uit zijn hals stak en waar niemand tot nu toe aandacht aan had geschonken. Maar de gevolgen waren ver schrikkelijk. Toen het vuur tegen dat tuit je aankwam, begon het tintje plotseling vlammen te spuwen, én Tsjoeketsjoek be gon sissend wild te steigeren weten te stabiliseren tussen de tachtig e negentig cent. Het departement van Fina: ciën zag echter de kans schoon voor verhoogde accijns en de suiker klom (j 1.20. Een maatregel, die de Chinese hand nog niet kras genoeg voorkwam, want eigen initiatief verhoogde zij de prijs 3.50. Het gevolg was natuurlijk ontevii denheid bij het publiek en nu komt er dj weer distributie. En de suiker kost lj E. Z. heeft het moeilij Het is begrijpelijk, dat het voor dit depai tement van Economische Zaken lang ni eenvoudig is om de touwtjes in handen houden, zolang dergelijke gevallen n< geenszins uitzonderingen zijn. Het economisch bestel in de overzee gebiedsdelen van ons, de West-Europe landen, is al van het eerste begin af, vierhonderd jaar geleden, een vreem aangelegenheid geweest, maar nu in de zo moeilijke overgangsjaren voor Indonëi heeft dit vreemde vaak wel een soort mas mum bereikt. Een maximum, dat het levi voor de Europese en Indo-Europese burge vaak geducht moeilijk en vooral ook he erg duur maakt. E. p, Kinderbescherming blijve een zaak van particulier initiatief Leidinggevende taj voor de overheid In de te Utrecht gehouden jaarvergad ring van de Nederlandse federatie van ve enigingen voor kinderbescherming hebbi de directeur-generaal van het gevangen! wezen, mr. E. A. M. Lamers en de secr taris van de Sociale Raad, dr. H. P. CIoe< inleidingen gehouden over het aan de gering uit te brengen rapport inzake reorganisatie der voogdijraden en de par! culiere kinderbescherming. Mr. Lamers noemde de beslissingj waarvoor men thans staat, van even gr« belang als de besluiten tot instelling v. de kinderwetten, ongeveer een halve eeii geleden. De organisatie van de justitie kinderbescherming valt uiteen in een ove heidstaak en een taak yoor de particulie liefdadigheid. De overheid heeft een lt dmggevende taak. Zij bevordert de arbe van de particuliere organisaties, die jeugdverwaarlozing, -verwarring en -ir„ dadigheid ter kennis van de overheid brei gen. De leidende gedachte van het rappe is, met inzet van moderne wapenen en zii richtend naar de nieuwe wetenschappelijl methoden, alle krachten samen te voegi voor het behoud van onze bedreigde jeug De tweede stelling is, de fundamentele g dachte onaangetast te laten, dat de eigei lijke zorg blijft bij het particulier initiati van alle richtingen. Volgens de conclusi van het rapport zijn arrondissementsjeugi raden onmisbaar en zal per ressort een eet trum moeten worden ingesteld, waar ove; heid en particulieren elkaar treffen en v: waaruit de draden lopen naar de vele orgi nisaties. In dit centrum, waaraan het ti dusver heeft ontbroken, zullen alle gegevei verzameld worden. Het landelijk leidinggevend orgaan gevormd worden door een centrale land lijke jeugdraad. Daar zullen de beste prai tici en theoretici worden samengebracht daar zal ook regelmatig de verhouding de overheid worden bezien. Naar de mening van de tweede inleide dr. Cloeck, heeft de gestichtsverpleging ni altijd bevredigend gewerkt. Door Verbrei! keling dekten vele goede particuliere jnitie tieven elkaar, niet. Meer leiding van ove heidswege is nodig, speciaal voor de samei werking tussen gezins- en gestichtsverpli ging. De nauwere samenwerking zal h peil der kinderbescherming verhogen. Spri ker deelde voorts' mede, dat de planne veel gëld zullen kosten: 75.000 tc 100.000 zal er per jaar nodig zijn voor elk jeugdraad, die moet bestaan uit goed g> schoold personeel. Alles staat of valt mi de personeelsbezetting en de financierii dooi,- de overheid. Na de inleidingen volgde discussie, tij der welke mr. W. H. Ariëns uit Vught enke bezwaren formuleerde die bij de katholiek kinderbescherming tegen het rapport nar voren zijn f ekomen. Dr. Franco. Naar men meent te wetei treft generaal Franco voorbereidinge voor een bezoek aan Portugal In Octo ber, waarbij hij zal worden vergezel door zijn minister van Buitenlands Zaken, Artajo, en de minister van Ou derwijs, Martin. Tijdens zijn bezoek zi hem het eredoctoraat van de universite van Coimbra aangeboden worden. Einde van een brug'. De luchtbrug Berlijn zal heden te middernacht woi den stopgezet, na meer dan vijftie maanden onafgebroken te hebben ge werkt. De luchtbrug zou tot 31 Octo ber doorgaan, maar er zijn thans vol doende voorraden in Berlijn. Het loopt niet op rolletjes. Op bevel va: de drié Westelijke Hoge Commissaris sen is gisteren een besluit afgekondigi volgens hetwelk de aflevering van ii West-Duitsland vervaardigde kogella gers aan de Sovjet-zóne en de Oost Europese landen onder toezicht is go steld van het gemeentebestuur vai West-Berlijn. Slechts een beperkt aan tal groothandelaren zullen voortaai vergunning krijgen om kogellagers verkopen. Bombardement. Vannacht zullen 100 Lin coins, Lancasters en Mosquito's.^van d R.A.F. een bombardement op Helgo land uitvoeren, zo heeft het minister! van Luchtvaart te Londen medegedeeli De toestellen zullen bommen werpe: van 500, 1000 en 4000 Engelse ponden Oefening. Het Amerikaanse ministerl van Defensie maakt bekend, dat Januari tot omstreeks half Maart in he gebied van Porto Rico leger-, vloot en luchtmanoeuvres zullen worden ge houden, waarbij „het grootste aante mensen, dat ooit bij een gecombineerd! oefening in vredestijd op het Westelijl halfrond heeft samengewërkt" betrok ken zal zijn, namelijk 80.000 man. Ad miraal L. H. P. Blandy, opperbevel hebber van de Amerikaanse vloot in d Atlantische Oceaan, zal het g leiden. Berouwvolle boodschap. Duitsers hebbel de laatste dagen in hun brievenbusse: pamfletten gevonden waaron in rodl letters vermeld staat: „Hitiers"stern ka: thans dagelijks gehoord worden ove: de 21-meter band". Het opschrift luid de: „Luister naar Hitiers boodschap uit het Hiernamaals". Reuter tekent hier bij aan, dat een „occult" tijdschrÜ kortelings verklaarde, dat Hitlers geest op een séance gesproken had en be rouw had getoond over zijn daden tij' dens het leven.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2