Tram Zand voort-Haarlem-Amsterdam in 1954 tot verdwijning gedoemd? Slinkende zalennood in Haarlem Een aardje naar zijn vaartje De ne wereld Vrijdag 30 September 1949 3 Een uiteenzetting der moeilijkheden In ons nummer van 15 Juli deelden wij reeds mede, dat het voortbestaan van de electrische tramlijn HaarlemAmsterdam bedreigd wordt, omdat er verschil van mening is tussen het gemeentebestuur van Amsterdam en de tramdirectie over de concessie-voorwaarden. De concessie der N.Z.H.V.M. eindigt in 1954. Het gemeentebestuur van Amsterdam wil we! medewerken om de concessie te verlengen maar dan met een ander eind punt. Men wil de tram uit de binnenstad weren en haar van Sloterdijk af. door de Houttuinen naar het Centraal Station laten lopen. De tramdirectie heeft daartegen overwegende bezwaren, omdat de tram juist aan het feit dat de passagiers naar het Spui, het hart der binnenstad gebracht worden, haar populariteit dankt. De N.Z.H.V.M. had plannen om voor de I lijn nieuw materiaal aan te kopen, maar heeft van de definitieve bestelling afgezien tot de beslissing over de concessie gevallen 'is. Onder de abonnés wordt thans een door de tramdirectie georganiseerde enquête gehouden omdat zij overtuigd is, dat die zal aantonen, dat de grote meerderheid zich zal uitspreken voor het Spui als eindpunt. Er komen veel antwoorden op deze enquête in, vijftig procent der vaste' reizigers heeft al een antwoord ingezonden. Bij informatie te Amsterdam vernamen wij dat de kans dat het" gemeentebestuur zijn bezwaren tegen het Spui als eindpunt der tram zal laten varen, zeer gering geacht wordt. Wij hadden over deze aangelegenheid een nader onderhoud met de heren J. J. Juris- sen en Th. Ketem, directeur en adjunct directeur der N.Z.H.V.M. Daarbij werd ons verklaard, dat de maatschappij voor een critieke beslissing komt te staan. Verleg ging van het eindpunt zou gepaard gaan met grote uitgaven. De aanleg van de nieuwe baan van Sloterdijk, via de Hout tuinen, zou zeker 1.300.000 kosten. Boven dien zou de maatschappij dan nog ruim ƒ3.000.000 moeten uitgeven voor het nieuwe materiaal. Die uitgaven zijn niet verantwoord wanneer daarnaast de tram in een ongunstiger conditie zou komen. Nu gaan veel mensen met de tram omdat zij in de binnenstad aankomt. Dat voordeel zou vervallen als het eindpunt bij bet Centraal Station komt. Dan zouden de electrische trein _en de electrische tram vrijwel naast elkaar rijden en dan zou de grote meerder heid der passagiers ongetwijfeld voorkeur geven aan de trein, die veel sneller rijdt. Wel zal het nieuwe materiaal der tram op het onbebouwde deel van de weg Haarlem-, Sloterdijk met grotere snelheid kunnen rijden dan nu mogelijk is, maar het maxi mum zal toch wel 70 kilometer zijn en dat wil dan zeggen, dat op de tegenwoordige rijtijd slechts enkele minuten gewonnen kan worden. Dus niet genoeg om in dit op zicht te concurreren met de trein. Blijft Amsterdam bij zijn inzichten volharden, dan kan wel aangenomen worden zo verklaarde de tramdirec tie ons dat daarmee een einde komt aan het bestaan van de tram. Het zou onverantwoord zijn er dan nog zulke grote, kapitalen aan te investeren, want ook in Haarlem staan wij voor grote nieuwe uitgaven. In Haarlem ligt reeds vele jaren het plan om de tram uit de Anthoniestraat te weren, welk plan dan ook gelijk tijdig uitgevoerd zou moeten worden. De tram zou dan van de rijksweg ter hoogte van de Joodse begraafplaats gaan rijden over de nieuwe weg, die van dat punt wordt aangelegd naar de nieuwe provinciale weg naar Schiphol en die aansluiting geeft op de Buiten- rustbrug over het Zuider Buiten Spaarne. Door de Rustenburgerlaan komt de tram dan weer in het Frede- rikspark en de Tempeliersstraat. Aanleg van dit nieuwe baanvak zal ook zeker meer dan 1.000.000 kosten. Bij elkaar dus ongeveer 5.500.000. De tramlijn HaarlemZandvoort Hoe zal het dan in dat geval gaan met de tram HaarlemZandvoort? zo vroe gen wij. Het antwoord der tramdirectie was: Als wij om economische overwegingen zouden moeten overgaan om de tramlijn Haarlem Amsterdam op te geven, zou er waarschijn lijk ook weinig reden zijn om dé lijn Haar lemZandvoort te laten voortbestaan. Het vervoer op de lijn heeft niet veel te beteke nen. De verbinding met Zandvoort ontleent haar betekenis aan de lijn Haarlem Amsterdam. De verbinding met Zandvoort zou in dat geval uitstekend in stand ge houden kunnen worden met autobussen. Tot zover de verklaring van de tram directie. Wij kregen de zeer stellige Indruk, dat alles gedaan zal worden om het voort bestaan der electrische tramlijn mogelijk te maken, maar daarvan kan alleen sprake zijn als de gemeente Amsterdam wil mede- werken om een lonende exploitatie moge lijk te maken. De N.Z.H.V.M. had reeds deviezen toe gezegd gekregen voor de aanschaffing van het nieuwe materiaal. Nu is die toezegging wel ingetrokken, maar dit geeft nog" geen moeilijkheden, omdat toch pas tot de be stelling zou worden overgegaan als de be slissing van Amsterdam in gunstige zin uit valt. In dat geval wordt verwacht, dat de deviezen opnieuw beschikbaar gesteld zul len worden. (HINDS Of 4U HUW* JENEVER DRY GIN LIKEUREN JOHs DE KUYPER ZN., SCHIEDAM Agenda voor Haarlem VRIJDAG 30 SEPTEMBER Begijnhofkapel: Voordracht Marguerite Couperus, 8 uur. Brinkmann, Grote Markt, openbare vergadering verzekerings- en zie kenfondsagenten, 8 u. Frans Halsmuseum: Costuumshow en voordracht Cruys Voor- bergh, 8 uur. City: „Jody en het herten- jong", 14 j., 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u. Spaarne: „Het tygermeisj.é", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dertien lanciers", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Na regen komt zonneschijn", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rio Rita", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gangster", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 1 OCTOBER Stadsschouwburg: „Goud en antiek" (Co- media), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Twee aanwinsten „St. Bavo" in de Smedestraat en het feestgebouw „Haarlem" in de Jansstraat Kort na de oorlog was de zalennood in Haarlem groot. Dit kwam omdat in de oor logsjaren enkele gebouwen vernield of buiten gebruik gesteld waren. Enige tijd geleden is „Dreefzicht" her opend, mooier dan het vroeger was. Nu zijn er nog belangrijker aanwinsten gekomen. Het gebouw „St. Bavo" in de Smede straat, van de Katholieke Arbeiders Be weging, was na de oorlog in beslag geno men door het Centraal Distributiekantoor. Maar nadat het op 1 Januari vrijgekomen was, is het, althans wat de grote zaal be treft, geheel gerestaureerd. Er is nu een modern ingerichte zaal verkregen, die zich uitstekend leent voor het geven van toneel-, zang- en muziekuitvoeringen. Het aanzien der zaal is gezellig en het meubilair laat niets te wensen over. Ook is op de verto ning van films gerekend. In de zaal is plaats voor 550 personen. De zaal heeft dus juist de capaciteit die door verscheidene verenigingen gewenst wordt. Natuurlijk is er voor verdere accomoda- tie gezorgd. De kleedkamers zijn onder het toneel. Er is een flinke vestiaire en een ruime koffiekamer. Geen wonder dat de zaal al door vele verenigingen voor het komende seizoen be sproken is. "Verder zijn er in het gebouw 9 andere zalen en zaaltjes die zich uitstekend lenen voor repetities van zang- en muziekvereni gingen, ledenvergaderingen, enz. Het gebouw is wel eigendom van de K.A.B., maar op enkele uitzonderingen na zijn de zalen voor alle verenigingen te huur. In de percelen Jansstraat 48-50, die na de oorlog door een veilingsgebouw gebruikt werden, is nu door de heren W. Gardien en G. L. Vriend' een Feestgebouw geopend. De zaal is flink-opgeknapt en heeft een doel matig uitgebouwd toneel gekregen, dat geschikt is voor uitvoeringen, van amateur- verenigingen. De zaal biedt plaats voor 300 toeschou wers. Kleinere verenigingen hebben daar voldoende aan, hetgeen blijkt uit het feit, dat er al veel avonden zijn gereserveerd. Ook hier is de accomodatie in orde. Er zijn. een koffiekamer, kleedkamers en een vestiaire. Het gebouw 'is eigendom der gemeente Haarlem, die in de toekomst de bedoeling heeft het af te breken, omdat op de grond een nieuwe school moet komen. Maar de exploitanten zijn van" 3 j. huur zeker, zodat zij het voornemen hebben het volgend jaar de koffiekamer belangrijk te vergroten. Een groot vergaderlokaal in Haarlem-Noord In het centrum der stad is het tekort aan zalen dus belangrijk verminderd. Maai' in Haarlem-Noord blijft behoefte bestaan aan een flink gebouw, waar ver gaderingen, concerten, enz. gehouden kun nen worden. Indertijd heeft het gemeentebestuur aan de N.Z.H.V.M. gevraagd of zij voor dit doel het remisegebouw aan het Soendaplein AMERIKA KLAAGT: „Waar blijven de offertes van Nederlandse exporteurs)" Het in Den Haag gevestigde bijkantoor van de Nederlandse Kamer van Koophan del in de Verenigde Staten deelt mede, van het hoofdkantoor te New York bericht te hebben ontvangen, dat de importeurs in de Verenigde Staten klagen en de import stagneert, doordat Nederlandse exporteurs talmen met het uitbrengen van hun nieuwe offertes, gebaseerd op de gedevalueerde guldenkoers. Er liggen belangrijke orders voor kaas, ham in blik, jam, chocolade, cacao, goudse pijpen en turfmolm te wach ten, totdat de Nederlandse exporteurs met hun offertes gereed zijn. Hoewel het begrijpelijk is, dat de Neder landse exporteurs hun nieuwe prijzen, welke het gevolg zijn van de devaluatie eerst willen berekenen, voordat zij nieuwe offertes uitbrengen, kan het van belang zijn te weten,.dat Zweden de chocolade- prijzen reeds met 20 procent en Noorwegen de Jtaasprijzen reeds met 20 procent hebben verlaagd. Het bureau van de Kanier van Koophan del merkt op dat spoedige offertes van groot belang zijn als men niet wil dat andere landen Nederland voor zijn op de Amerikaanse markt. GEEN VISUM NODIG VOOR ARBEID IN ZWITSERLAND Met ingang van 15 October behoeven Nederlanders, die in Zwitserland of Liech tenstein arbeid willen verrichten geen vi sum meer. Indien zij daar in dienstbetrek king wensen te gaan, dienen zij zich echter door tussenkomst van een Zwitserse diplo matieke of consulaire vertegenwoordiger of hun toekomstige werkgever de verzeke ring te verschaffen, dat hun een ver blijfsvergunning zal worden verleend. Nederlandse onderdanen, die niet de Nederlandse nationaliteit bezitten, moeten in het bezit zijn van een Zwitsers consulair visum om in Zwitserland te worden toege laten. n - - wilde afstaan. De directie verklaarde zich wel bereid mede te werken, mits zij "een ander gebouw kan krijgen voor het stallen van de autobussen. Daarin is zij tot heden niet geslaagd. Wel is haar gevraagd of zij genoegen kon nemen met hel huren van de fabrieksgebouwen der firma Beynes aan het Stationsplein voor 10 of 15 jaar, maar op dit aanbod kon niet worden ingegaan, omdat men geen voldoende zekerheid voor de toekomst kan bieden. Met dit alles blijft het zalen-tekort in Haarlem-Noord dus bestaan. Reorganisatie-commissie geestelijke volksgezondheid De minister van Sociale Zaken heeft de Reorganisatie-commissie voor de Geeste lijke Volksgezondheid geïnstalleerd. Deze commissie bestaat uit 'n 40-tal leden, repre sentanten van de instellingen, die op dit gebied werkzaam zijn, zowel van particu liere organisaties als van overheidsinstel lingen benevens vertegenwoordigers van de Kerken. Tot voorzitter is benoemd- dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezondheid. - De commissie heeft tot taak advies uit te brengen over wettelijke voorzieningen op het gebied van de geestelijke volksge zondheid en de te nemen maatregelen ter verheffing van het zedelijk peil van het Nederlandse volk, de te treffen geestelijk- hygiënische voorzieningen, zowel voor de jeugd als de organisatie van de praeven- tieve en de psycho-therapeutische zorg voor volwassenen. Ook wordt er advies verlangd inzake de vorming van het medi sche, sociale en psychologische kader op het gefeied van de voorzieningen ten be hoeve der geestelijk gestoorden. Hoofdredacteur van „De Waarheid" wegens smaad veroordeeld De hoofdredacteur van „De Waarheid", de heer Fred Schoonenberg, is door de rechtbank te Amsterdam wegens smaad tot een geldboete van 150 gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 weken met een proeftijd van 3 jaar veroordeeld. In „De Waarheid" van 2 December 1948 had een artikel gestaan, waarin de toenma lige voorzitter van het NW, de heer E. Kupers, ervan werd beschuldigd de kar- totheek van het NVV en het kapitaal van deze vakvereniging 35 millioen gulden aan het begin van de bezetting aan „mof fenknechten" te hebben uitgeleverd. BEZOLDIGING RECHTERLIJKE MACHT Binnenkort is de indiening te verwach ten van een wetsontwerp tot herziening van de bezoldiging der leden van de rechterlijke macht op basis van de technische herzie ning van het bezoldigingsbesluit burger lijke rijksambtenaren. Gouden servies veroorzaakt narigheid. Een Maharadjah uit India had ongeveer een jaar geleden hij een goudsmid te Bir mingham opdracht gegeven tot het ver vaardigen van een gouden thee- en eet servies ter waarde van 100.000 gulden. Nadat enige delen van het servies naar de opdrachtgever waren gezonden, verbood de regering van India de import van het restant, omdat import van buitenlandse goederen in India sterk beperktdiende te worden. Hiermee begon de narigheid. Eerst probeerde men het servies over Amerika naar de Maharadjah te zenden. Toen dat mislukte deed een 45-jarige hótel eigenaar een poging de delen van het servies per vliegtuig naar India te smok kelen. Deze poging kostte hem vijfhonderd pond sterling of drie maanden hechtenis. Thans probeert men voor de fraaie stukken kopers in Engeland te vinden. Als dit niet lukt, (wat wel zo goed als zeker is, omdat de hoge jirijs voor het 18 karaats goud nog wordt verhoogd met 100 procent belasting) zal het gouden servies in de smeltkroes een einde vinden. Enige delen van het servies. Ten bate van Wijk V der Nederlands Hervormde gemeente wordt heden, Vrijdag avond in de Begijnhofkapel een bijeen komst gehouden, waarop Marguerite Cou perus volksliederen uit verschillende landen en tijden zal voordragen. Rie Bielle zal haar begeleiden. Mr. F. J. D. Tkeyse is benoemd tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. Ge> meente van Bloemendaal. Eerst even kijken bij omwiel" Grote keuze Zwitserse Broderie f 7.95, 90 cm breed Wanneer er in Heemstede één jongen is, die door al zijn kornuiten wordt benijd, dan is dat de neg en-jarige Leopold Beels uit de Molenlaan. Want Leopold heeft een échte race-auto. Niet zo'n ding met pedalen, maar één met een heuselijke benzine motor, een levensgrote versnellingsbak en echte remmen. Heta apparaat heeft de ge stroomlijnde carrosserie-in-miniatuur van een Mercedes Grand Prix-wagen en wan neer Leopold er mee door de straat snort, lopen alle kinderen van de buurt te hoop. Gelukkig is de snelheid met de afmetingen evenredig geringer geworden, want de 350 kilometer per uur die Caracciola uit een echte Mercedes haalde, zouden in de Molen laan minder gewaardeerd worden. Leopold vindt de 35 kilometer per uur die hij uit zijn wagentje kan schroeven echter nauwelijks genoeg en hij loopt al met plannen rond om eens wat aan het energie-departement te gaan sleutelen om het motor-vermogen op te voeren. Hij had dan ook laatst het hele mechaniek uit elkaar geschroefd, maar keek nogal beteuterd toen hij alles moest monteren. Deze plannen worden door zijn vader overigens wijselijk onderdrukt, aangezien deze op overtredingen der maximum-snel heid door zijn spruit nauwelijks gebrand is. Leopold dankt het trotse bezit van zijn Grand Prix-monstertje wezenlijk aan het feit dat zijn vader, A. H. Beels, een coureur is, die naast zijn rijvaardigheid over niet geringe technische capaciteiten beschikt. Vader Beels kocht het ding, dat eigenlijk als rijdend model was bedoeld, in verre gaande staat van ontbinding. Hij zaagde het dwars door midden en verlengde het appar- raat wat, zodat er plaats voor zoonlief kwam, zette er een oude 80 cc JLO-motor in, en completeerde het geheel met een twee versnellingsbak en remmen. Voor enthousiaste vaders die hun zoons ook met zoiets willen verblijden, zij nog vermeld, dat het karretje op één achterwiel (Vlie gende Hollander-principe) wordt aange dreven. Zoals dat in een echte renwagen hoort, zit" er geen startmotor in en moet het geval aangeduwd worden. Leopold zit terwijl allerlei volwassenen met hun tong uit de mond hijgend lopen te sjorren met vol maakte coureurs-onverschilligheid aan het volant en informeert af en toe of er niet wat krachtiger geduwd kan worden. Als Wat de Fiscus ontvangt Lage opbrengst der kohier belastingen in Augustus De aanslagregeling van de inkomsten belasting, boekingstijdvak 1948-1949. le verde in Augustus met slechts 18 millioen opnieuw een lager bedrag dan in de voor gaande maand. Ook de stijging van.het kohierbedrag van de vermogensbelasting was gering, namelijk nog geen 0,9 mil lioen. De regeling van aanslagen voor de ven nootschapsbelasting maakte daarentegen zeer belangrijke voortgang, het kohier bedrag vermeerderde met 51,5 millioen tot 207 millioen. Aan ondernemingsbelasting 1949 werd voor het eerst een bedrag van betekenis namelijk in hoofdsom 6,6 millioen opge legd. Het betreft hier met name aanslagen opgelegd aan lichamen. Het boekingstijd vak 1948-49 van deze belasting betrekking hebbende op oudere jaren, vorderde nog met bijna 3 millioen. De invordering op de genoemde kohier belastingen beliep in Augustus 139 mil lioen. Dit is de laagste ontvangst van de afgelopen 12 maanden, over welke periode het gemiddelde 178 millioen bedraagt. Toch vertoonde het nog in te vorderen be drag gedurende Augustus een verdere da ling en wel met 35 millioen tot 1.085 millioen. Van het in de afgelopen maand ge- inde bedrag werd f 14,7 millioen voldaan door afboeking op zekerheidstellingen. Zekerheidstellingen Tengevolge van teruggaven verminder den de totale ontvangsten aan zekerheid stellingen met 19,2 millioen tot 1.919,1 millioen. Inclusief het nog in te vorderen bedrag ad 124,1 millioen was per ultimo Augustus gestort en opgelegd 2.043,2 millioen. Op zekerheidstellingen werd de afgelo pen maand 22,3 millioen afgeboekt, waar door het totaal op 1.915,6 millioen lcwam. Van deze bedragen had respectievelijk 7,6 millioen en 621,7 millioen betrekking op de beide bijzondere heffingen. Van de ge storte zekerheidstellingen was 3,5 millioen nog niet afgeboekt. Dit betekent een ver mindering ten opzichte van de stand per ultimo Juli met 41,5 millioen. Niet-koli ier-belastingen De niet-lcohierbelastingen leverden i: Augustus een opbrengst van f 241,6 mil lioen, welk bedrag hoger is dan in enige voorgaande tweede maand van een kwar taal (Mei had 234,5 millioen opgebracht) De drie middelen welke per kwartaal wor den afgedragen, de loonbelasting, de ver eveningsheffing en de omzetbelasting, le verden voor de tweede maand van een kwartaal bevredigende opbrengsten. Een vergelijking van de uitkomst van Juli en Augustus tezamen met die van overeenkomstige perioden van voorgaande kwartalen wettigt de verwachting, dat de terugslag, welke in het tweede kwartaal van dit jaar aan de dag trad, goeddeels zal worden ingehaald. De ontvangst uit hoofde van de invoer rechten was met ƒ29,5 millioen zeer be vredigend. Als gevolg van het vervallen van vijf crediettermijnen in Augustus was ook de opbrengst van de accijns op suiker boven normaal. Verwacht mag worden, dat deze accijns in September de jaarraming overschrijdt. De uitkomst van dê tabaks accijns, bijna 20 millioen, is hoger dan in enige voorgaande maand. Buitengewone heffingen Het bruto-kohierbedrag van de beide buitengewone heffingen is als gevolg van een stijging gedurende de maand Augustus van 17,5 millioen gekomen op 3.378 mil lioen en wel ƒ2,317 millioen voor de Ver- mogensaanwasbelasting en 1.061 millioen voor de Vermogensheffing Ineens. De te ruggaven vermeerderden daartegenover met 16 millioen, waardoor het netto- kohierbedrag per saldo een kleine toe neming vertoonde tot circa 3.112 millioen. De inning op de beide heffingen leverde met ƒ31,1 millioen opnieuw een lager be drag dan de voorgaande maand, in Juli werd 35 millioen ontvangen. De totale op brengst der heffingen beloopt thans 2.635 millioen. Hiervan werd volgens tot dus verre bekende gegevens voldaan door af boeking op zekerheidstellingen 621,7 mil lioen, met geblokkeerd tegoed en inschrij vingen Grootboek 1946 1.030,4 millioen en met ovei'ige geconsolideerde staats schuld 471 millioen. De inschrijvingen Grootboek 1946 ver minderden in Augustus met 10 millioen. de motor eindelijk aanslaat, zwaait hij met grote sierlijkheid het tuinhek uit. Het schoonste moment in zijn jonge leven kwam, toen hij een race mocht rijden tegen P. Richardson, een enthousiast -deelgenoot van vaders stal, die in een invalide-wagen tje reed dat voor een meisje uit de buurt op soortgelijke wijze gemotoriseerd is. Leopold kreeg klop, maar zijn dag was goed, toen alle kenners zijn bochtentech niek roemden. Vraagt men hem, wat hij later wil gaan doen, dan zegt hij: „Scheuren, net als vader". En iedereen die met het race-jargon op de hoogte is, begrijpt daaruit dat vader en zoon trots op elkaar zijn. De zoon omdat vader met zijn 500 cc Cooper-JAP zoveel succes boekt (derde in Zandvoort en vorige week tweede in Goodwood in Engeland) en de vader, omdat zijn zoon bewijst dat hij een aartje naar zijn vaartje heeft. En dat vaartje kan hier gerust tweeledig worden opgevat. VADER EN ZOON. Rechts Beels Sr. aan het stuur van zijn 500 cc Cooper-JAP, een ren wagen van de nieuwe en populaire, kleine klasse, die tegen de 170 km. per uur kan draaien en zo ongeveer de snelste accelera tie geeft van alles dat op vier wielen rijdt. Beels Jr. toeft achter het volant van zijn Mercedes-in-miniatuur die het tot 35 km. per uur brengt. Men moet de proporties in het oog houden, vindt de familie. Het Consumentencredlet Nadat de dienst van het consumenten-cre- diet te Haarlem zich enkele maanden met het afwikkelen van de nog lopende credie- ten heeft beziggehouden, zal het kantoor aan de Hoofmanstraat than? worden opge heven. De verdere liquidatie van de dienst is aan de gemeente-ontvanger opgedragen. W ij ooievaars Daar hoog op zijn karrewiel, dat een goedertieren boer hem elke zomer leent om te wonen, staat de ooievaar op zijn ene been peinzend en berekenend over de lan den te zien. Hij begint erover te denken om zijn koffertje maar eens te pakken. Dat is een gemakkelijk heer, die ooievaar. Ze kunnen van hem veel vertellen over kleine kindertjes en dit en dat, maar als er hier en daar een geel. kleurtje aan de bomen komt, laat hij Gods kindertjes over Gods akker lopen en steekt hij zijn rode spitsneus naar het Zuiden. Dan zwiert hij met haastige vleugelslag over de landen en grenzen naar de warme zon van Afrika. Dan laat hij ons hier in de kou zitten met onze kindertjes. Het kan zijn dat een of andere Arabier daar in het Zuiden hem een paal met een karrewiel leent, of misschien heeft hij daar zijn jaarlijks bergtopje gereserveerd. Maar het een of het ander, hij zit ons een paar maanden lang uit te lachen met onze sjaals en onze jekkers, met onze blauwe neuzen en overschoenen. Hij lacht en kijkt genoeg lijk over een warme zandvlakte met vele schone zomerse kleuren. Hij ziet daar be neden de rode mutsen boven de witte bur- noezen door de woestijn wandelen, hij ziet het groen der oasen en cactussen en hij knipoogt naar een luie kameel, die zijn bulten gemakkelijk tegen een rotswand in de schaduw heeft gevleid en hoopt dat de toestand zo een paar eeuwen blijven zal. Ge moet er niet aan denken, dat wij dan hier allemaal verkouden achter de kachel zitten te wachten op het nieuwe jaar en de nieuwe lente. Zo een ooievaar is een ge makkelijk heer, hij wacht op zijn gemak tot we hier weer zonder overjas naar bui ten durven en komt dan prinsheerlijk op zijn elf-en-dertigste eens boven onze hoof den cirkelen om zijn karrewiel te vinden. Hij is dan zo goed om onze kikkers te komen opeten alsof wij ze in het winterse ijs van de sloten voor hem hebben bewaard. Neen, ze kunnen veel van hem vertellen over kindertjes en zo, maar hij doet nie mand een plezier dan zichzelve. Hij vliegt de zon achterna en wentelt zich in haar warmte zonder de tol van de winter te betalen. Maar wij zullen hem straks toch weer gaarne zien komen. Want hij strooit snip pers goudgele warmte uit het Zuiden over onze winterdode landen. Snippers goud, inplaats van kindertjes. Het is gemakkelijk "om te zeggeYi: Zo een ooievaar denkt alleen aan zichzelf, maar wie zou er niet voor voelen om met hem een paar maanden naar de Arabieren te gaan? Ge kunt het nog even aanzien, ge kunt nog wat genieten van de herfstkleuren en de schone avonden en'mórgens met wat kilte en mist, maar als de scherpe kou uit het Oosten aan uw oren komt trekken: Dan snel op zijn ooievaars de Zuidelijke leant op. Dan eens gaan kijken wat de Bedouinen en de kamelen te vertellen hebben. En een bad nemen in het warme zand van de Sahara. En eens flink drinken van het frisse bronwater in de oases. En lui op uw blote rug tegen een pyramide liggen lonfc- ogen naar een charmante sphinx en het laatste nieuws in de drommedarisbode lezen. En maar denken: Ze kunnen van mij en 'de ooievaars zeggen wat ze willen, maar wij hebben het nog niet zo slecht aan de steel gestoken. Zo omtrent Pasen zullen wij wel weer eens gaan kijken of Hollandse crocussen al wakker zijn. We zullen het er maar niet verder over hebben. Want we zullen moeten gaan opendoen 'voor de kolenboer, die zijn vrachtje kwijt wil. J. L. Oostenrijk wil bezoek van Nederlanders bevorderen Op het ogenblik voert een vertegenwoor diger van de Oostenrijkse toeristenver- keersorg&nisatie besprekingen met Neder landse autoriteiten, onder andere met die van de Nederlandse Bank, ten einde na te gaan, of het mogelijk is het Nederlandse bezoek aan Oostenrijk te bevorderen. In 1948 kon Oostenrijk op grond van een com pensatie-overeenkomst 35.000 Nederlandse overnachtingen boeken, maar voor dit jaar bedroeg het aantal overnachtingen slechts 15.000 tegen 290.000 in 1937. Naar de ver tegenwoordiger van de Oostenrijkse toeris- tenverkeersorganisatie aan het Handels blad mededeelde, is zijn land'weer volledig in staat buitenlanders te ontvangen. De moeilijkheden van het hótelbedrijf zijn vopr het overgrote deel overwonnen. Hoewel het Nederlandse bezoek aan Oos tenrijk voornamelijk afstuit op het gebrek aan deviezen, vormt toch ook de reis daar heen een groot bezwaar. Reizen per trein is vrijwel onmogelijk. De Nederlandse Reis- vereniging, die na de oorlog vacantiegan- gers naar Oostenrijk bracht, deed dit per touringcar. Stichting van een Kees Boeke-fonds Dezer dagen is ir. C. Boeke, die nu bijna een kwart-eeuw de „Werkplaats" te Bïlt- hoven leidt, 65 jaar geworden. In een te Amsterdam gehouden vergade- ï'ing van de Centrale Werkgroep van de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs, waarvan de heer Boeke sedert de oprichting in 1935 voor zitter is en die de Nederlandse sectie is van de New Education Fellowship, is naar het Handelsblad verneemt, besloten het initia tief te nemen tot de oprichting van een fonds, waaraan de naam van de heer Boeke zal worden verbonden. Het fonds zal tot- doel hebben de opleiding van leerkrachten in het vernieuwde onderwijs te bevorderen door het beschikbaar stellen van beurzen, voor hen die de eigenschappen voor deze opleiding bezitten maar financieel niet in staat zijn die opleiding geheel of gedeelte lijk te bekostigen. „Grossierderij" in gesmokkelde nylonkousen en horloges De economische recherche te Amsterdam heeft een man en een vrouw gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan het smokkelen van nylonkousen en horloges. In een perceel in de Javastraat. hadden zij een „grossier der ij" in gesmokkelde hor loges en nylonkousen. De man en de vrouw werden gearres teerd toen, zij met een auto in de Java straat aankwamen. In de bagageruimte van de wagen vond de politie 700 paar nylonkousen, 200 horloges en 100 horloge bandjes. De man, een garagehouder uit Den Haag en de vrouw, die in de hoofdstad woont, zijn ter beschikking van de justitie gesteld,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5