mimsm Aanleg fietspad op Heemsteedse Dreef is in de toekomst te verwachten Gegrovax" keerde terug uit Indonesië Amsterdamse Beurs Vrijdag 30 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Gemeenteraad Heemstede In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Heem stede is besloten het schilderij van de oud burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn voor de raadszaal te aanvaarden. De burgerij had het schilderij aan de scheidende bur gemeester aangeboden. Alvorens daartoe besloten werd merkte mr. Zeelenberg (VVD) op, dat het gepast is tc herinneren aan jhr. Van Doorn, die steeds een wel willende en tegemoetkomende houding heeft aangenomen. Zijn eigenschappen ko men op het schilderij bijzonder tot uiting. De loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent, deelde mee, dat hij Woensdagmid dag het schilderij heeft aanvaard en toen verklaard heeft, dat de gemeente het ge schenk op prijs stelt. Het schilderij is een aanwinst voor het raadhuis. Een uitvoerige gedachtenwisseling ont stond over het voorstel van B. en W., om de presentiegelden voor de raacls- en com missievergaderingen te verhogen. Mr. Van W ij k (AR) zeide te weten, dat het voor stel reeds geruime tijd geleden voorbereid is en hij zag in het indienen er van een waardering voor het werk der leden. Nu de devaluatie aan de orde is geweest achtte hij het ogenblik van behandeling minder geschikt. De heer Kamerbeek (Vrije Katho lieke lijst) meende, dat het ogenblik er weinig mee te maken heeft. Het voorstel is wel verantwoord. Mr. Zeelenberg stelcle voor het voor. stel aan te houden, welk voorstel met 10 tegen 7 stemmen werd aanvaard. De raad besloot een geldlening aan te gaan van 260.000,de politieverordening te wijzigen, om het brandgevaar te beper ken, het hertenhuis in Groenendaal uit te breiden, waarvoor een crediet van 1750, nodig is, mee te werken aan de stichting van een districtsdienst nazorg voor licha melijk en geestelijk misdeelden en aan de ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken te verzoeken de gemeente Heem stede met ingang van 1 Juni 1950 in een la gere klas voor de personele belasting te plaatsen. Tot leden van de commissie, bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947 werden opnieuw benoemd de heren H. M. van Unen, E. Honderdors, N. J. van der Lin den, J. A. Verspoor en J. A. A. M. van der Weiden. Als adviseuse treedt op mevrouw J. L. Visser-Brutel de la Rivière. Nadat alle leden herkozen waren, sprak de heer Van Lent woorden van waardering voor hun arbeid. - Bij de rondvraag werd aan de heer Ka merbeek meegedeeld, dat de halte voor de bus op het Jozef Iraëlsplein opgeheven is doordat de route gewijzigd werd. Dit is in overleg met het college geschied. Rijwielpad op de Heemsteedse Dreef? De heer Reijnders (Arbeid) merkte op dat het verkeer op de Heemsteedse Dreef, de Zandvoortselaan en de Binnen weg door het steeds groter wordende aan tal fietsen moeilijkheden oplevert, vooral als een auto of bakfiets langs de kant van de weg geparkeerd staat. Kan er niet wor den overgegaan vluchthavens te.maken, zoals die in Amsterdam bestaan. Een proef is bijvoorbeeld te nemen met de Binnenweg, welke binnenkort toch veranderd wordt. De heer Van Lent deelde mee, dat er reeds enige jaren een plan bestaat het trot toir op de Heemsteedse Dreef smaller te maken, een verhoogd rijwielpad aan te leggen en de rijweg met één meter te ver smallen. De kosten bedragen J 60.000,— Op den duur zal de raad daartoe wel moe ten overgaan. De Dreef leent zich niet voor 'zogenaamde vluchthavens en de Zand voortselaan alleen op enkele plaatsen. Spre ker zegde een nader onderzoek toe. Mr. Zeelenberg merkte op, dat het beter is het bedrag uit te geven dan niets SCHEEPVAART Aalsum, Calcutta—Rotterdam 1 Oct. te Madras verwacht. Boissevain, 29 Sept, van Hongkong naar Kobe; Groote Beer, 29 Sept. van Soerabaja naar Semarang. Indrapoera, 29 Sept. van Panaroekan te Banioewangi. Ittersum, Basra—Rotterdam 29 Sept. van Karachi. Maasland, Buenos AiresAmster dam 29 Sept. van Bahia. Madoera, Java- Amsterdam pass. 29 Sept. Kaap Guardafui. Ternate. Mombassa—Rotterdam 29 Sept. v. Aden. Waterman, RotterdamBatavia 29 Sept. van Aden. Zuiderkruis. Batavia— Rotterdam 29 Sept. v. Suez. Oranjefontein, Basra—Amsterdam 29 Sept. te Marseille. Kempang, BataviaAmsterdam pass. 22 Sept. Finisterre. Streefkerk, CalcuttaRot terdam pass. 29 Sept. Lissabon. Tarakan, New York—Java 29 Sept. van Alexandne. Asturias, BataviaRotterdam 29 Sept. van Port Said. Kamerlingh Onnes, Java—Rot terdam pass. 29 Sept. Kaap Bon. Kota Gede, RotterdamJava pass. 29 Sept. Gibraltar. Volendam, Rotterdam—Batavia pass. ,30 Sept. Ouessant. TIJDELIJKE AANBIEDING BMEIWOL per 50 gram kleuren! wit champagne oud rose licht blauw koren blauw zwart jaeger §9 Ct. Ca naar REEMERS Kruisstr. 35 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 September 1949 GEHUWD: 29 Sept., P. J. van Tiggelen en A. H. van Ravensberg; A. J. Bersee en A. E. Eijs; W. Floor en M. Beekman; C. Wal kers 'en W. Mes; K. Kramer en J. Coert.; H. Broekema en A. H. Kwappenberg; H. T. de Haan en L. Punt; B. L. Hubert en B. A. Leij dekker. BEVALLEN van een zoon: 27 Sept., E. Groeneveldvan der Tuin, 2 z.; 28 Sept., M. WestermanVerrijzer; J. C. Schreurs Terpoorten; F. J. Sckoltensvan den Haak; M. A. D. Vosvan Lunenburg; 29 Sept. H. PaapKoper. BEVALLEN van een dochter: 27 Sept., S. C. Snoekvan der Horst; 28 Sept. M. Inpijnvan der Zwan; 29 Sept., T. Brok de Hitster. OVERLEDEN: 28 Sept., A. M. Luking, 86 j., Kleverparkweg; H. Klok, 70 j.. Zaanen- 'straat; J. D. Hoffman, 16 d.. Koningstraat; E. GrootendorstChaplin, 91 j., Voorting- straat. te doen, omdat er veel slachtoffers vallen. De heer VanLent antwoordde, dat de ongelukken met dodelijke afloop niets te maken hebben gehad met het al of niet de beschikking hebben over een rijwielpad. De heer Van der Linden (KVP) in formeerde, wanneer de tramrails verwij derd zullen worden, waarna de heer Van Lent meedeelde, dat vermoedelijk Maan dag begonnen zal worden bij de Blauwe Brug. De werkzaamheden zullen vrij spoe dig gereed kunnen zijn. Volgend jaar wordt de Binnenweg veranderd. Naar aanleiding van een politiek debat tussen de heren Reynders en Van Wijk merkte de heer VanHouten (WD) op, dat hij door dit debat minder aangenaam getroffen was. Hij deed een beroep op de leden het in de toekomst achterwege te laten. Mr. Van W ij k antwoordde, dat de raadsleden zitting hebben in een politiek samengesteld lichaam. Gemeentebelangen en politieke belangen zijn geen tegenstel lingen. Een politiek debat moet wel wor den toegestaan, als het noodzakelijk is. De heer Reijnders zeide, dat hij het met mi\ Van Wijk eens was. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: W. Kolk en A. van der Veer; B. J. T. Grob en A. A. M. Meijer; J. M. Vercruijse en J. Schelling. Getrouwd: M. Otten en C. F. van den Berg; J. D. J. Smit en E. van Runt; M. J. A. Loof en E. de Wolff. Geboren: Petronella Wilhelmina Eliza beth Maria en Geertruida Engelbetha An- tonia Maria, drs. van L. P. F. Kramer en M. P. van der Plas; Paulus Henricus zn. van A. T. Boland en J. M. G. Rinders; Eleonora Johanna, dr. v. L. W. van Ca- pelle en E. van den Brink; Cornells Gijs- bertus/dr. van H. W. van Marsbergen en M. van der Tang; Marco Willem, zn. van W. Koopman en G. Lancetti; Paulina Ba- rendina Theodora, dr. van T. L. Duindam en M. de Groot; Cornelis Pieter Adriaan, zn. van C. A. van Gelder en M. de Maire. Overleden: J. Weijers, 67 jaren; W. Herenius, 85 jaren; P. A. Zwaanswijk, 56 jaren; D. J. van der Maal, 66 jaren; W. J. J. Webber, 46 jaren; A. I. Terlouw, 4 jaren. VOOR EEN juwÊÊt; VAN EEN KONINKLIJKE HAARDUN FA Bïf.IEK. '.H r t V E S U M.-J Bloemendaal Die heesters weg! Enige bewoners van de Zandvoorterweg hebben bij ons hun nood geklaagd over de heestei-s die daar op de grasstroken tussen de rijweg en het fietspad groeien. Zij me nen en naar onze mening en ervaring vol komen terecht dat dit struweel het uit zicht voor het verkeer ernstig belemmert en dat geldt zowel voor de kruispunten als voor de uitritten van particuliere garages die op de weg uitkomen. Er zijn punten waar men deze voorrangsweg opkomt in de zalige on wetendheid of er al of niet eenautomobiel met 80 kilometer per uur aan komt suizen, zodat men slechts twee dingen kan doen om zijn doel te bereiken. Het eerste daarvan is: stoppen, uitstappen er. kijken of er niets aankomt en dan weer in te stappen in de wetenschap dat er inmiddels alweer best een wagen in aantocht kan zijn. De tweede en meest toegepaste methode is een druk op .de claxon, een schietgebedje naar St. Christoffel en een druk op het gaspedaal, in de hoop dat de weg vrij is. Nu is het bekend dat de Bloemendaalse plantsoenen-dienst een ongekende eerbied aan de dag legt voor alles wat groeit en bloeit en er vrijwel niet toe te bewegen is ook maar een fractie van het in de gemeen te zo rijk voorhanden geboomte te ont wortelen. Nochtans menen de mensen die dagelijks hun leven op deze weg wagen, dat het uiterlijk van de weg er niet onder zal lij den wanneer de bedoelde heesters, al was het alleen maar bij de kruispunten en de zijwegen, zouden sneuvelen. Schijvenaar gewond na een auto-botsing De achterspeler van EDO Schijvenaar, die in Amsterdam woont en zich Donder dagavond naar het Noorder Sportpark in Haarlem wilde begeven om met zijn club te oefenen, is in Amsterdam bij een aan rijding betrokken geweest. Hij stuurde een auto welke tegen een andere auto botste en liep een wond aan zijn gezicht op. Schij venaar begaf zich naar een ziekenhuis, waar hij verbonden werd. Hij moet énige dagen thuis rust houden en zal Zondag niet met EDO tegen HBS in Den Haag kunnen spelen. Levenslang geëist tegen chef „beurspolitie" De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, eiste Donderdagmiddag levenslange gevan genisstraf tegen de Amsterdammer F. K. Deze wordt ervan beschuldigd dat hij in 1943 en 1944 te Haarlem en omgeving als chef van de zogenaamde „beurspolitie" van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haai-lem personen, die zich aan de Duitse „Arbeits- einsatz" onttrokken, heeft opgespoord, con trole heeft uitgeoefend op bewijzen van vrij stelling voor deze „Arbeitseinzatz" onder duikers heeft opgespoord, gearresteerd en naar de kampen Amersfoort en Ommen heeft getransporteerd.. Het hof zal in deze zaak op 13 October uit spraak doen. PHILIPS ERRE3 WALDORP RADIO met prima service 3. G. KAASENBROOD... Technisch groot! „Alles Rood-Blauw" „Haarlem" viert zestigjarig bestaan met grootscheepse jubileumrevue Grote brokken, van de revue, welke door de auteur Henk Bakker in 1939 ter viering van het tiende lustrum van de HFC „Haar lem" was samengesteld, doch tengevolge van de mobilisatie onopgevoerd moest blij ven, dienen thans aangepast en uitge breid - tot meerdere luister van de fees telijkheden ter ere van het zestigjarig be staan. Dinsdagavond ging in de Haarlemse Schouwbui'g cle première van het grote divertissement „Alles Rood-Blauw" en ook Woensdag en Donderdag werd het werk der oevreuses in het theater overge nomen door enige in voetbaltenue gestoken jongens, die de bezoekers van dit schouw spel aan hun programma's hielpen. Henk Bakker stond voor een moeilijke taalt. Het leven van een voetbalclub speelt zich nu eenmaal voor het belangrijkste cleel op de groene velden af en deze activi teit is uiteraard vrijwel niet te dramatise ren, in welke voi-m dan ook. De schrijver heeft er daarom verstandig aan gedaan zeer veel nadruk te leggen op de sportbeoefe- ning in het algemeen, de verdienste daar van huldigend en de excessen hekelend, er daarbij natuurlijk wel voor wakend dat de jubilaresse zo dikwijls mogelijk in het mid delpunt kwam te staan. Dat lukte hem vrij aardig, al moet gezegd worden dat vele taferelen er aan de haren zijn bijgesleept en bij voorbeeld met niet minder zin op een kegelbond of een viscollege betrekking konden hebben. Voorts mag men zich af vragen of er uit de geschiedenis van de hereniging niet meer stof te'plukken ware geweest. Het voornaamste is echter hoe de supporters hier over denken en deze toon den zich luidkeels ingenomen met het.ge- bodene. Dit gelegenheids-spel, vrolijk van begin tot einde en rijk aan afwisseling, bezit dan ook een menigte uitstekende kwaliteiten. Het is een echte revue in oude stijl ge worden, met grootscheepse decoratie, met een aantal muzikanten in de orkestbak, met een koor en een ballet. De proloog speelt zich af in een komische vergadering van de antieke goden op de Olympus, waar het besluit wordt genomen de voor dit doel in aanmerking komende muzen onder aanvoering van Apollo naai de Spaarnestad af te vaardigen. De ge noemde beschermer van spoi-t en spel treedt dan voor de rest van de avond als compère ten tonele om tezamen met de Haarlemse Stedemaagd als commère de achttien volgende beelden aan het publiek te presenteren. Het is onmogelijk om zelfs maar een. op somming te geven van alle veertig tafrelen u^, heden en verleden. De hoogtepunten vmdt men na de pauze. Speciaal de panto mimische wedstrijd om het kampioenschap, waarbij het publiek zich door een amusante levendigheid ondei-scheidde, bracht de ware animo in de zaal. Leuk hoewel niet bepaald oorspronkelijk waren verder de groteske Olympian-act en de sketches, welke met zeer veel komische verve gespeeld wer den. Dit moet trouwens met de meeste na- druk gezegd worden: er was aan het ge heel een niet genoeg te waarderen zorg be steed met de kennelijke bedoeling om dit feest tot een lang in de herinnering blij vende gebeui'tenis te maken. De medewerkers zijn gerecruteerd uit leden en donateurs van de vereniging, in welke gelederen men gelukkig vele ge oefende dilettanten vond, die de prestaties soms hoog opvoeren. De regie had een vaste hand en lanceerde talrijke leuke trouvailles met costuums, licht en geluidseffecten. Het ballet van Tilly Sylon en de musici onder leiding van Jac. Timmerman zorgden voor de verdere streling van oog en oor. DAVID KONING Donderdagavond was de officiële feeste lijke bijeenkomst, welke werd bijgewoond door de heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs en lichamelijke opvoeding, de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. en afgevaardigden van vele voet balclubs. Aan het einde van de voorstelling bracht de voorzitter van de jubilerende club, de heer J. P. van Balen Blanken, hulde aan Henk Bakker en de vele dames en heren, die medewerking hadden verleend. Henk Bakker werd een krans aangeboden en mevrouw Eki OostwaldBouwer ontving een fraaie mand met bloemen. J. de Nooy 90 jaar In het rusthuis der Ned. Herv. Gemeente in de Jansstraat viert cle heer De Nooij 30 September zijn negentigste verjaardag. De negentigjarige De Nooy heeft vooral als clamproblemist veel van zich doen horen; hij speelt nog steeds zijn par tijen met animo. Ook zijn schilderwerk en pentekeningen vervaardigt hij nog steeds met vaste hand. 60-Jarig bestaan van „Proza en Poëzie" Het mannenkoor „Proza en Poëzie" viert binnen enkele weken zijn 60-jarig bestaan. Haarlem _kan bogen op enkele hoogbejaarde mannenkoren, en Proza en Poëzie is er een van. Het gedenkwaardige feit zal niet onop gemerkt voorbijgaan. Zaterdagavond 8 October zal het bestuur bij „Brinkmann" recipiëren. Op 15 October vindt in besloten kring van leden en hun dames, een intieme viering plaats, waarop een feestavond volgt, aangeboden aan leden, donateurs cn genodigden. Het hoogtepunt van de feestviering zal het jubileum-concert zijn, dat op 22 No vember in het Concer gebouw gegeven wordt. Uitgevoerd zal worden de Missa in E kl. terts (mis voor mannenkoor, orkest en solostemmen) van cle Nederlandse com ponist Nico van der Linden. Medewerking verlenen: Han le Fèvre, tenor: Herman Hulsmann, bariton; het Amsterdams symphonieorkest onder leiding van Nico van der Linden, de mannenkoren „Proza en Poëzie" en het Amsterdams Postaal Mannenkoor „Kunst naar Kracht", bij elkaar ruim 200 zangers. Voormalige directeur van „De Telegraaf" staat terecht Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam begon Donderdag met de behandeling van de zaak tegen de 42-jarige voormalige di- ï-ecteur van het dagblad ..De Telegraaf" H. H., Hij was NSB'er en nam in Maart 1941 dienst bij de SS. Na besprekingen, die zijn vader met de vroegere seci'etaris-generaal der NSB, ir. C. J. Huygen, had gevoerd, werd hij te ruggeroepen van het Oostfront en benoemd tot directeur met de bedoeling de Duitsers daardoor gunstig te stemmen. Hem was ten laste gelegd, dat hij mede gewerkt heeft in die functie aan de aan stelling van enkele zeer pro-Duitse of na- tionaal-socialistische redacteuren aan de krant. Voorts wordt hij er van beschul digd goede i-edacteuren ontslagen te heb ben en tenslotte wordt hem ten laste ge legd de administrateur G. J. van de Linde te hebben verraden, waardoor deze ruim een jaar in een concentratiekamp werd opgesloten. H. erkende alle hem ten laste gelegde feiten. Als eerste getuige verklaarde de heer Van de Linde, dat toen verdachte werd vei-pleegd in een ziekenhuis, enkele pei-soneelsleden hem waren gaan bezoeken en hem daarbij bloemen hadden gebracht. De heer Van de Linde had hun dit verweten met de opmerking, „dat men landverraders geen bloemen moest aanbieden". Zes maan den later, toen hij over iets anders onenig heid had met verdachte, had deze laatste dit schriftelijk aan de Sicherheitspolizei medegedeeld. De voormalige, thans gedetineerde secre taris-generaal van de NSB, ir. C. J. Huy gen, vertelde hoe hij door verdachte in contact was gekomen met diens vader met wie hij uitvoerig had besproken hoe „De Telegraaf" uit de handen van de Duitsers kon worden gehouden. Niét alleen de Duit sers maar ook de NSB toonde belangstel ling. De heren sloten een contract af: Huy gen kreeg maandelijks een bedrag uitge keerd voor het uitbrengen van adviezen aan „De Telegraaf" en zou pogingen doen verdachte terug te roepen van het Oost front, zodat H. M. C. H. hem als directeur kon aanstellen. Getuige verklaarde, dat Mussert een op positieblad van „De Telegraaf" had willen makep. De president, mr. A. C. N. P. Ruys, vond dit een „kinderachtige opmerking". „U weet toch wel dat in geen enkel land waar dictatuur heerst, oppositie is toege laten?" De getuige bleef echter bij zijn verkla- ring en zei dat de krant als anti-Duits be kend stond. De advocaat-fiscaal, mr. A. H. van de Veen, las echter een brief uit het dossier voor waaruit bleek dat het „Reichs- propagandaministerium" in Berlijn het blad als „Deutsch-freundlich" beschouwde. Vol gens ir. Huygen had verdachte geen in vloed op het redactionele gedeelte van de krant kunnen uitoefenen. Hierna werden vele getuigen a décharge gehoord, voor het. merendeel personeels leden van het blad. Zij verklaarden dat verdachte hen geholpen had met „Aus- weise" ter vermijding van uitzending naar Duitsland, dat hij zijn bemiddeling had ver leend bij moeilijkheden, die enkelen hun ner van de Duitsers hadden ondervonden en dat hij persoonlijk was meegereden op vrachtauto's, die tijdens de hongerwinter in de Noordelijke provincies voor het per soneel voedsel gingen halen. Hij kleedde zich dan in zijn SS-uniform, zodat de chauffeurs geen last ondervonden. De zaak werd hierna aangehouden tot 17 October voor het horen van nog drie getuigen. Mariniers met grote plannen Ook wanneer u onze geregelde aanbeve ling van de Groentjes in Haarlems Dag blad niet zou geloven, moet het u toch wat zeggen, dat u er jaar in jaar uit zelf zo veel in de krant ziet. De Haarlemse H.B.S. A viert haar veertigjarig, bestaan met de leut en de vlotheid die altijd kenmerkend zijn geweest voor deze school. Gisteravond ivas cr op het binnenplein een Kermesse d'étè, die er wezen mocht. Zestien stands met spullebazen die hun Attracties om het hardst aanprezen, door de Haarlemse winkeliers beschikbaar gestelde prijzen die niet mis waren en een feestelijke stemming maakten deze kermis tot een hoogtepunt van de viering. Het zijn niet alleen de uit Nederignd uit gestuurde NIWA-artisten, die de soldaten op de buitenposten in Indonesië het zo nodige vermaak brengen. Zelf verzorgen zij ook een deel van dat amusement; de besten onder hen worden met zorg uitgekozen en zij mogen het patrouille-lopen en wacht kloppen vaarwel zeggen om zich geheel te wijden aan wat met een groot woord wordt genoemd, de welzijnsverzorging". Eén van die met zorg geselecteerden, de marinier Jan Schouw uit Haarlem, zat dezer dagen tegenover ons om te vertellen over zijn mogelijkheden. En niet alleen die van zichzelf, maar ook die van zijn mede werker George Grootenboer uit Dordrecht. Drie weken geleden repatrieerden zij met de „Waterman". Het zijn geen alledaagse artisten; zij zingen geen Hawaiian- of cow boy-liedjes, goochelen niet en vertellen ook geen al of niet geslaagde grapjes. De ge broeders Gegrovax, zoals zij zichzelf noe men, zijn respectievelijk „gchcugenwonder" en „telepaath", En dat zijn zij met zoveel overgave, dat zij dat optreden voor de troe pen op Oost Java eigenlijk als een inleiding zien voor een loopbaan op de planken, hier in Europa. „Mirin Gegrovax" Herinnert U zich nog de naam Mirin Dajo? De man, die zichzelf op alle plaatsen van zijn lichaam doorstak met zwaarden, dolken en naalden? Welnu, tot op zekere hoogte, houdt George Gegrovax zich op het zelfde terrein bezig, want ook hij heeft de gave ontwikkeld om zichzelf te kunnen doorsteken zonder enige nadelige gevol gen. Maar verder dan een breinaald dooi de beide wangen gaat hij niet, en waarom zou hij ook? Maar dat is niet het hoofdnummer van de telepaath. Dat is de hypnose. En nu vier weken geleden heeft hij zijn grootste pres tatie geleverd, toen hij door de scheeps- omroep van de „Waterman" een bypnose- proef op de opvarenden heeft toegepast. Niemand zag hem dus (want dat is al een voudige kost voor deze jonge acrobaat des „De democratie functioneert onbevredigend" Manifest van de Neder landse Volksunie De Nederlandse Volksunie heeft een manifest uitgegeven, waarin de politieke onverschilligheid van* een groot deel dei- bevolking wordt toegeschreven aan de on bevredigende wijze waarop volgens de Nederlandse Volksunie de democratie functioneert. „Het ontbreken van een vaste lijn leidt tot een vermindering van vertrouwen en zal ons volle op geestelijk terrein zodanig verzwakken, dat de gevaren van deze tijd niet op de vereiste wijze bestreden kun nen worden. De deugd van trouw aan po litieke partijen en politieke leiders dreigt te ontaarden doordat men haar en hen ook trouw blijft wanneer zij dwalen".. Het kwaad ziet de N.V.U. niet in de be ginselen der partijen, maar in hun wijze van optreden. Het verlangt een krachtiger standhouden voor de nationale zaak. De Nederlandse Volksunie ziet slechts één middel om hierin verbetering te brengen. Niet door de integriteit der staatkundige groeperingen aan *e tasten, doch door meer personen aan te moedigen doelbe wust en energiek aan het politieke leven deel te nemen en de politiek onverschilli gen te brengen tot politieke interesse. De N.V.U. wenst versterking van een krach tige buitenparlementaire actie ter bestrij ding van opportunistische partijpolitiek en aan onze volksaard vreemde practijken. Deze buitenparlementaire actie mag niet leiden tot de bestrijding of verzwakking van de in ons volksleven gewortelde con fessionele en andere beginselen. De buitenparlementaire actie zal in de politieke partijen een andere geest tot uit drukking brengen. De trouwhartige volg zaamheid der kiezers zal ophouden te be staan. De politieke leiders zullen worden gedwongen om rekening te houden met de wil en de eisen van het volk. De N.V.U. verwacht hiervan, dat de Staten-Generaal dientengevolge een flin kere houding zullen aannemen, waardoor de regering gebracht kan worden tot het voeren van een krachtiger en constructie ver beleid. Op sociaal-economisch terrein zegt de N.V.U. te streven naar de ontvoogding van het particuliere initiatief, dat, zo wordt gezegd, de bestaanszekerheid van de steeds toenemende bevolking moet waarborgen. Als voornaamste gevaar ziet de N.V.U. het communisme, dat bij het toenemen der economische moeilijkheden haars inziens steeds driester zal optreden. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 313 312% 246% 248% 238 240% A. K. U 186J4 188% 145 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 302 v. Berkei's Patent 122 Scheepvaart-Unie. 1621/, 164% Holl.Amerika Lijn 174% Deli Maatschappij 151% 152% H. V. A 169 168% A'dam Rubber 144 142% Ned. Handel Mij. 164 N.-I. Handelsbank 104% Billiton Mij. II 330 De Gegrovax-brocrs tijdens een voorstel ling te Soerabaja geestes), maar uitsluitend door zijn stem wist hij verscheidene mensen aan boord zo sterk onder zijn hypnotische invloed te brengen, dat zij de handen, die hij ze in een had laten vouwen, niet meer uit elkaar wisten te krijgen. En hij laat de eventuele liefhebbers uit het publiek (waar wij hoe vol vertrouwen ook zeker niet bij zouden horen) een balletje in de mond nemen, wat hij dan geblinddoekt in scherf jes schiet. Met een echte buks. Geen garnaal Sommige mensen wordt het geheugen van een garnaal verweten. Dat zal men zeker niet kunnen doen met de Haarlemse broeder Gegrovax. Wij schreven dertig willekeurige woorden in ons notitieboek en lazen die voor. Van 1 tot 30. „Wilt U, dat ik ze van voren naar achteren of andersom nazeg?" vroeg hij en deed toen beiden. .Veertien", droegen we hem daarna op, en „Fiets" zei hij. „Jenever", vroegen wij en „26" was heit juiste antwoord. Dat zijn de „gebroeders Gegrovax", wier moeilijk uitspreekbare toneelnaam zich nu in Nederland bekendheid moet gaan ver werven. En dat zal zeker lukken, als zij hun optreden op hun zelfde peil houden (of .nog opvoeren), als dat in Indonesië hun 'gewoonte was. „Wonderen van het Heelal" Een wetenschappelijke film met godsdienstige strekking Dinsdag zullen in het Frans Hals-theater bij wijze van experiment twee avondvoor stellingen plaats hebben, die van de gang bare programma's wel zeer sterk verschil len. Dan komt namelijk een tweetal vooral door inhoud en strekking buitengewone films tot vertoning, die vervaardigd zijn door het Moody Instituut voor Wetenschap, uitgaande van de bedoeling om meer dan tot dusver geschiedde, speciaal ter opvoe ding van de jeugd, de cinematografie te maken tot een machtig apparaat om het christelijk evangelie uit te dragen. „De Wonderen van het Heelal" is een drie kwartier durende geluidsfilm in tech nicolor met een in het Nederlands gespro ken tekst, waarin door machtige telescopen de peilloze diepten der sterrenwereld wor den onderzocht. Op zeer suggestieve wijze krijgt de toeschouwer een indruk van de kolossale afstanden en hoeveelheden in de nog altijd raadselachtige macrocosmos. Maar dat anderzijds een waterdruppel niet minder geheimen bevat dan laten wij zeg gen de melkweg, openbaart het tweede ge deelte van deze rolprent, die haar aan dacht richt op het kleine. Door microlenzen bespionneert men het groeiproces van al lerlei planten, insecten en ééncellige or ganismen. Stellig het sterkste deel van deze film brengt de wonderbaarlijke ontwikke ling van rups tot vlinder in beeld. Ter il lustratie van de bloeiwijze van edele ge wassen bedienden de makers zich van een zogenaamde interval-camera van geheel nieuwe constructie, zonder hiermede ech ter resultaten te bereiken die de vooroor logse op dit gebied overtreffen. De verto ning van al deze wetenschap in populaire vorm dient ter voorbereiding van een ori ginele predikatie door de evangelist dr. Moon, welke al deze wonderen aanvoert ter versterking van het geloof. De nasynchro- nisatie is verre van ideaal. In de niet minder interessante documen taire „De Stem der Diepte" maakt men een toepassing mee van een oorlogsvinding ten dienste van het wetenschappelijk on derzoek, Door het uitzetten van zogenaamde hydrofoons (dat zijn onder-water-micro foons), welke er op gericht waren de af standen van vijandelijke duikboten te be palen, kwam men tot de ontdekking dat er ook geluiden-voortbrengende vissen be staan, waarvan men een grote collectie te zien en te hoven krijgt. De meergenoemde dr. Moon trekt een parallel tussen dit voor dien onbekende instrument ter registratie van supersonische onderzee-klanken en de onvolkomenheden van onze instelling met betrekking tot de dingen van de geest. Twee boerderijen afgebrand in Finsterwolde Te Finsterwolde is Donderdagmiddag brand ontstaan in de modelboerderij van W. ten Have. De brandweer van Finster wolde, die le hulp geroepen was, kon niets uitrichten, daar de brandspuit weigerde. De ter assistentie geroepen brandweren uit Beerta en Mid'wolda moesten onder zeer moeilijke omstandigheden werken, daar de gracht, die langs de boerderij loopt, zeer weinig water bevatte. Waterleiding is er in Finsterwolde niet. Weldra stond de boerderij in lichterlaaie. Het vuur sloeg over naar de modelboerderij van de heer O. Smith. Men kon niet voor komen dat ook deze boerderij, die op twin tig meter afstand van die van de heer Ten Have staat, een prooi der vlammen werd. Tijdens de blussingswerkzaamheden stortte een muur in, waardoor de brand weerman P. 'Jurjens uit Finsterwolde ge noodzaakt werd van zes meter hoogte uit een venster te springen. Hij werd daarbij aan armen en benen gewond en moest naar het Winschoter ziekenhuis worden overge bracht. De boerderij van de heer O. Smith werd mede bewoond door twee arbeidersgezin nen. Zeventien personeiv zijn door deze brand dakloos geworden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 9