«KIS», F Hotel „DE SCHELP" Zandvoort i. O. MARTIN ZONEN Fa E. BELLAART aler'dag 1 ÖctoEer 1949 Haarlems DagBlad en Opreclile Haarlemsclie Courant mm H p de. groenteveiling te Averhorn werden deze week ten gevolge van het feit dat i uitvoer naar Duitsland stop staat, grote hoeveelheden doorgedraaid, in het hijzonder uien knolbieten (rechts op de foto). Deze groente wordt nu nog eens geveild voor veevoeder en als zij dan weer wordt doorgedraaid, vernietigd. ilsing in de Jansstraat Geen voorrang, geen papieren Ie omstandigheden van een ongeluk, dat eravond gebeurde op de hoek van de uwe Gracht en de Jansstraat, waren erad. en motorrijder, die van de Nieuwe jcht af kwam en in Westelijke richting j, verleende geen voorrang aan een auto weg naar het station. De achterzijde de motorfiets werd gerepen door de waarvan de bestuurder echter niet jiet gelukkige bezit bleek van een rijbe- nummerbewijs, rijvergunning en we- belastingkaart. De auto werd nauwelijks Ie motor werd echter tegen de grond ge- gerdde bestuurder kreeg enkele lichte eafwonden, doch zijn duo-passagier, een rtigjarige Amsterdammer moest met hersenschudding en een kaakfractuur r het Grote Gasthuis worden vervoerd. laar het volle leven" Honderdste voorstelling et toneelstuk „Naar het volle leven" Henk Assmann, waarin de wensen en en van. onze blinde medeburgers door del van een goed gekozen en met warm tht behandeld voorbeeld onder de aan- üt van het publiek worden gebracht, eft Dinsdagavond de honderdste voor- iing. Deze zal plaats hebben in de jssehouwburg te Haarlem ten bate van Nederlandse R.-K. Blindenbond St. lia. Evenals destijds de première wordt deze jubileumvoorstelling verzorgd r de rederijkerskamer „Alberdingk jra" welke het stuk reeds ongeveer vijf maal speelde. Wijlen Herman Moer- had hiervan de regie. (laas de Vries Mulo-school won honkbaltournooi nder grote belangstelling is Vrijdag- dag' iri het Noorder Sportpark de eind- jd van het honkbaltournooi voor scho- gespeeld tussen het Lorentz Lyceum en Klaas de Vries MULO school. De strijd bijzonder spannend. De leerlingen der loschool behaalden een voorsprong van 3 welke de tegenpartij in de laatste slag- rt inhaalden. De Mulo moest nog één- 1 aan slag en maakte een punt, waar- t een zege van 76 werd behaald, la afloop reikte de heer D. Beets, voor- er van de Nederlandse Honkbalbond, de selprijs, een medaille van het ministerie Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- aan de aanvoerder van de winnende eg uit. Hij maakte van de gelegenheid mik er de aandacht op te vestigen, dat d in Haarlem als elders zinloos wordt chreeuwd bij honkbalwedstrijden. De ij aanmoedigen is natuurlijk goed, ar te schreeuwen als spelers van de enpartij fouten maken, is niet gepast. De r Beets hoopte, dat hierin verandering komen. Nachtdienst apotheken laarlem: Firma Duyn en Keur, Keizer- at 6, telefoon 10378. potheek Begemann en Sneltj es, Kruis- 30, telefoon 10043. arnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele- eemstede: Heemsteedse apotheek, Bin- weg 98, telefoon 28197, erdenhout-apotheek, Zandvoortselaan telefoon 26772. loemendaal: Santpoorter apotheek, emendaalsestraatweg 145, Santpoort ion. Iswout aptoöheek, Bloemendaalseweg Overveen. Onthulling monument in Bloemendaal Achter de Nederlands Hervormde kerk in Bloemendaal is een monument ge plaatst, ter herinnering aan de Bloemen- daalse gevallenen in de oorlog. Het monu ment zal Vrijdagmiddag 7 October om drie uur onthuld worden. - ONCOL LiBioHeitsm- em ÜVSeubeiwas een hoge glans en niet glijdend. 4 CENT ontvangt U voor de ledige doos. H. STAM, Haarlem Tel. 14214 (Adv.) Motorrijder op de Zeeweg over de kop geslagen De brigadier van de Bloemendaalse politie J. T. reed Vrijdagmiddag op de motor in de richting van het strand. Bij de watertoren reed een truck met oplegger achteruit en vermoedelijk heeft de politie man gedacht, dat de chauffeur wilde draaien, waardoor de weg afgesloten zou zijn. J. T. week naar rechts uit en bij het oversteken naar het rijwielpad raakte hij in een kuil. De motorrijder sloeg over de kop en bleef bewusteloos liggen. Met een hersenschudding is hij naar het zieken huis Joannes de Deo overgebracht. Van morgen was zijn toestand gunstig te noemen Jac. Zwaan 25 jaar bij Doopsgezind Zangkoor Het is reeds 25 jaar geleden, dat de heer Jac. Zwaan als opvolger van de heer K. H. Kerkhoff, tot dirigent van Doopsgezind Zangkoor te Haarlem werd gekozen. In een feestelijke bijeenkomst in „Dreefzicht" zal op Donderdag 6 October dit jubileum worden gevierd. Vanaf 1 October iedere Zaterdag- en Zondagavond Orkest }AN BUURMAN (uit „Extase", Amsterdam) HBS a-reünisten in de oude school bijeen De grote dag van de jubileum-viering van de HBS A, die haar veertigjarig be staan herdenkt, begon vanochtend met een reünisten-bijeenkomst in de school. Oud leerlingen en oud-leraren, die in groten getale waren opgekomen haalden herinne ringen op uit de goede oude tijd, vonden zichzelf terug op de klasse-foto's die er uitgestald waren en zagen er hun school vrienden en vriendinnen weer, zodat het „weetjenogwel" niet van de lucht was. In de aula sprak de directeur, dr. A. Dekker, de verzamelden toe. Hij had als bindend element van zijn rede de offer vaardigheid genomen, die kenmerkend is voor alles wat er op en met de school ge schiedt. Hij wees op de offers van de leraren voor hun jeugd, van de bereid willigheid der oud-leerlingen als er wat voor de HBS A gedaan moet worden en loofde tenslotte de houding van de leer lingen van thans, in wie hij het volste vertrouwen heeft. De heer E. B. Molenaars, secretaris van de oud-leerlingenvereniging de HHV, leid de vervolgens de korte stilte in, die in 'acht werd genomen voor hen die de school ontvallen zijn. Hij memoreerde in het bij zonder de twee vroegere directeuren, de heren Borgman en Voorzanger en de oud leerling Lex Althof, die hij als symbool zag van al de leden van de HBS A-ge meenschap die in het verzet gevallen zijn. Na deze plechtigheid werden de reünis ten in de gelegenheid gesteld, nog eens te voelen hoe een schoolbank zit en nog wat na te praten. De leerlingen van de school zijn gister avond in de HKB door het Politie-amuse- ments-orkest Vergast op een alleraardigst cabaret-programma. De kleine bezetting van dit orkest leverde tot slot nog de mu ziek voor een dansje na. Stads Bibliotheek en Leeszaal van Haarlem Met goedkeuring van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mag de contributie voor leden ener Open bare leeszaal en bibliotheek 5,bedra gen; het College van B. en W. van Haarlem besloot deze contributie voor de lezers der Stads-Bibliotheek en Leeszaal voor 1950 niet hoger te stellen dan 3,per jaar (was 2,voor inwoners van Haarlem en 4,(was 3,voor lezers der bui tengemeenten. De contributie voor jeugdige lezers van 1618 jaar blijft ongewijzigd 1,en 2.50 per jaar. UNCOL POLISH met de practische sproeier, doet alle me talen schitteren. 4 CENT ontvangt U voor de ledigé bus. H. STAM, Haarlem - Tel. 14214 De Haarlemse NIWIN-brigade in actie Hedenavond zal deze brigade, bestaande uit Haarlemse jongelui, haar campagne ten bate der NIWIN-Kerstpakketten beginnen. Zij zal, vergezeld van een geluidswagen, in de volgende weken op verschillende avonden in de stad wijksgewijze de coupons voor deze1 pakketten verkopen-. Gehoopt wordt dat de Haarlemmers deze brigade goed zullen ontvangen en de Kerst- pakkettenactie zullen steunen. De coupons zijn ook dagelijks verkrijg baar op het Secretariaat van de NIWIN, Bureau U.V.V., Stadhuis Haarlem. De Rederijkerskamer „Alberdingk Tliym" geeft Dinsdagavond in de Stads schouwburg de honderdste opvoering van het toneelstuk „Naar het volle leven". De opbrengst is bestemd voor de R.K. blinden bond „Sint Odilla". 't Dans-seizoen begint 15 October DANS-ACADEMIE (Anno 18 75) Inlichtingen Inschrijving 1112 uur élke dag v 1417 uur 1921 uur Darts-Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 N.V. „Arnoud" wordt continu-bedrijl Enige maanden geleden kondigde de directie van de N.V. Kunstzandsteenfabi'iek „Arnoud" te Hillegom als haar voornemen aan, de productie van kalkzandsteen op te voeren door de invoering van een twee- ploegenstelsel. Hetzelfde systeem zou dan worden toegepast op de zuster-onderne- ming, de Katwijkse Kalkzandsteenfabriek. Aanleiding tot deze maatregel was de door de Minister van Wederopbouw mr. in 't Veld uitgesproken wens, dat Nederland in zijn eigen behoefte aan Kalkzandsteen geheel zou kunnen voorzien. Het Centraal Verkoopkantoor voor Kalk zandsteen kwam echter tegen deze voor nemens van de „Arnoud" in 't geweer en sommeerde de directie in kort geding, hier mee te wachten tot 1950, wanneer een overeenkomst tussen de bij dit Verkoop kantoor aangesloten industrieën (waaron der ook de „Arnoud") zou zijn geëindigd. De Haagse Arr. Rechtbank beval beide partijen het geschil vóór October te onder werpen aan arbitrage. Zo ver is het inmiddels niet gekomen, want mr. in 't Veld heeft zijn invloed aan gewend om een minnelijke oplossing van het geschil te bevorderen. De Minister gaf als zijn mening te kennen dat het landsbe lang eiste, dat Nederland geheel in de kalk zandsteen behoefte zou kunnen voorzien, in het belang van de wederopbouw, en dus het algemeen belang zou moeten praevale- ren boven een onderlinge overeenkomst in het belang der kalkzandsteen-industrieën. Het Centraal Verkoopkantoor heeft zich daarop accoord verklaard met de plannen der „Arnoud"-directie. De Rijksbemidde laar heeft zijn goedkeuring gehecht aan de loonregeling, de Arbeidsinspectie verklaar de zich accoord met de werktijdregeling. En zo zal op 3 October de Arnoud haar continu-bedrijf starten, hetgeen betekent dat het tekort van 130 a 150 millioen kalk zandsteen per jaar door de eigen industrie zal kunnen worden gedekt. Een personeelsuitbreiding van 50 a 60 man zal hierdoor tevens nodig worden. De „Arnoud"-directie heeft in het wo ningtekort reeds enigszins trachten te voor zien door een aantal personeelswoningen op het terrein der fabriek te doen bouwen, welke bijna gereed zijn. De Katwijkse Kalkzandsteenfabriek zal eveneens in continu-bedrijf gaan. werken, echter niet voor November a.s. De produc tie der beide fabrieken, welke thans 200.000.000 stuks per jaar bedraagt, zal door deze reorganisatie stijgen tot 300:000.000 stuks. Vooral voor de weder- opbow in het Westen des lands is de ver hoging van de productiecapaciteit dezer fabrieken van het grootste belang. (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW- EN ONDERHOUDSWERKEN „Jody en het hertenjong" (C ity). Enige maanden geleden is in Haarlem de film „Jody en het hertenjong" vertoond en velen waren toen onder de indruk van het verhaal van een jongen die een hert verzorgde. Deze week wordt de film opnieuw gedraaid. „De dertien lanciers" (Frans Hals). Een reprise van een voortreffelijke voor oorlogse Russische film, die de lotgevallen behandelt van dertien lanciers, die in de steppen een eindeloos schijnende serie aan vallen van een rebellerende stam te door staan krijgen. Een film die om zijn sobere expressiviteit de hoogste lof verdient. „Na regen komt zonneschijn" (R e m- b randt). In deze film wordt in het bijzonder de aandacht gevestigd op num mers uit Amerikaanse shows en houdt men van groots opgezette scènes, dan biedt zij veel aantrekkelijks. De film is niet' van het begin tot het einde aan het toneel gewijd en niet altijd belangwekkend. Het leven van Jerome Kern, die de muziek geschre- ven heeft van „Show boat", wordt in beeld gebracht. Deze musicus doet veel moeite plaats te veroveren in het amusements leven van New York, doch hij ondervindt vele tegenslagen. Hij wordt echter ijverig gesteund door 'n vriend, die hem aanspoort verder te werken en heeft hij eenmaal een hoge trede op de ladder, welke naar het succes leidt, bereikt, dan wordt hij een ge vierd man. Tot welke prestaties de artisten met zijn werk in staat zijn blijkt dan in het laatste gedeelte van de film, welke aan de „Show boat" gewijd is. „Na regen komt zonneschijn" is een grote musical show in technicolor, waaraan een groot aantal revue-sterren medewerking hebben verleend. A. O. „The gangster" (Lu x o r). Wie achter deze „veelbelovende" titel wilde achtervol gingen of sensationele schietpartijen ver wacht, vergist zich. Behalve in de slot scène, waarin het. terwille van een spec taculaire climax, toch nog even schijnt te moeten knallen, benadert deze film het conflict tussen goed en kwaad in de mis dadiger geheel van de psychologische zijde. En het is vooral aan het prachtige sobere spel van Barry Sullivan als de aan zijn menselijke behoefte aan genegenheid ..mis lukkende" bendeleider te danken dat de tragiek van dit dualisme geheel overtuigend en diep ontroerend wordt. Prachtig past zich bij dit zielsconflict de achtergrond aan: een morsig brokje Lower Manhattan, waar grote en kleine zondaars, afgetobde kleine luyden en onschuldige kinderen even grillig dooreengesmeten zijn als schuld en on schuld in de ziel van de gangster. Een uitstekende film. H. C. Gerepatriëerde militairen vragen werk Gratis advertenties in ons blad De grote zorg voor de jongens, die hun militaire plicht in Indonesië of de West vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zullen zij in het vaderland werk voor mij hebben? En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités, arbeidsbureaux, werkgeversverenigingen spannen zich ex- voor om hun zo spoedig mogelijk passend werk te bezorgen en dat deze inspanning met volledig succes bekroond wordt\is niet alleen de vervulling van een plicht jegens hen; maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestel. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. Haarlems Dagblad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatriëerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driemaal een advertentie geheel gratis en tot een maximum van vijf regels op 1 kolom breedte in ons blad te plaatsen. De inhoud der advertentie mag alleen betrekking hebben op het vragen van werk en moet aan onze adressen Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 worden aangeboden onder overlegging van enig bewijs dat de be- gerepatriëerd militair is en niet langer dan drie maanden geleden is gerepatrieerd. Rio Rita (Pal ace). De onafscheide lijke dwazen Bud Abbot en Lou Costello ontmaskeren hier een bende nazi-spion- nen in Amerika, die tegen de kolderach- (Adv.) jge methoden van het edele tweetal niet Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 September 1949 GEHUWD: 30 Sept., A. Sanders en H. kis tra. 3EVALLEN van een zoon: 28 Sept., M. J. melisseLusthuis; 29 Sept., M. C. Valk Jaspers; A. van de PavertHuurdeman; P, VersluisEnder; 30 Sept. C. T. Nijs- i—Groenewoud; T. J. Beerester Metz. BEVALLEN van een dochter: 28 Sept., S. van DeldenHopman; 29 Sept., M. .OudhoffRijbroek; C. P. van den Ho- a—Hoppenbrouwer; 30 Sept., A. M. 'lenaarVerboom; F. M. E. Cornet agejan; C. PlantVuijst. OVERLEDEN: 29 Sept.. D. Wolters—van tWal, 76 j„ Kloosterstraat; A. C. N. fcrsnijder, 65 j., Gasthuisvest; ,E. Bos, 79 Delftlaan, Koning Louise J. J. L. ten Kate leeft iu de geschie denis van onze letterkunde om der wille van het spotrijm voort als koning der cantate. Wij hebben echter mogen con stateren, dat de handelaren die de da gelijkse markt bevolken in de naar hem genoemde straat, deze letterkundige monarch in waarachtig dichterschap naar de kroon steken. Hier geen torens van ongenaakbaar ivoor. Integendeel: de muze gaat er rond, gekleed in schort of boezelaar, tussen de manden met malse andijvie en de hoge stapels vers gestoken biet.» Wie zou niet tot tranen toe bewogen worden bij het aanhoren van de ge durfde lyriek van tante Mijntje met dat rondborstige refrein: potverdikkie alles voor een prikkie! Waarom in 's hemels naam moest die Bertus Aafjes een voet reis naar Rome maken, als de bezieling voor het opscheppen ligt tussen karre- vrachten sperciebonen op de hoek van de Kinkerstraat? Eén knieval zou vol doende zijn geweest voor veertig klin kende sonnetten. Een dichterlijke vrijheid van onge kende diepte, getuigend van een sociale deernis als zelfs een Tollens, die toch ook een koopman was, niet heeft kunnen opbrengen, vonden wij in de slagzin van een simpele snoeptent: goedkoper dan het goedkoopste! Wie te beweren durft dat dit onmogelijk is, geeft daarmee blijk van een meer dan ontstellend ge mis aan metaphysisch inzicht in het wezen van het ongerijmde. Laat hij zich schamen en zijn schoojgeld terughalen. In het voorbijgaan lazen wij in de éta lage van een slager boven een paar met kunstzinnig temperament versierde schalen: onze bloedworst enkel spek! Deze schijnbare tegenspraak openbaar de peilloze perspectieven voor ons naar schoonheid hunkerend gemoed. De krui denier die nu de geestelijke moed be zit om te adverteren: ons zout is enkel suiker, die schenken wij de lauweren van onze klandizie. Kocht u ooit drie pond g'oudreinetten voor een kwartje? Hoe bestaat het, zult gij u in kernachtig Nederlands afvragen. Inderdaad en toch hebben we ze niet gestolen, voegt Jacob Veldhuis aan zijn luide aanprijzing toe. Men behoeft de man maar even aan te zien om een dergelijke beschuldiging van plagiaat naar het rijk der afgunstige laster te verwijzen. Van de prozaschrijvers is voor ons de grootste, die boven het meesterwerk van zijn negotie de tot in merg en been ont roerende titel plaatste: Bonne Louise, de koning der maagdeperen. Maar ook het treurspel vindt er beoefening, daar in die straat van Ten Kate, doch daar tegen bleken onze zenuwen niet be stand. Wij kunnen nu eenmaal geen bloed zien en een „moord-afslag van Zeeuwse drielingen" zou ons werkelijk te machtig zijn. Daarvoor deinsde zelfs Shakespeare terug', die toch overigens, naar kenners beweren, talrijke helden aan zwaard en degen toevertrouwde. Maar een drielingen dan tergend langzaam met een aardappelmesje, dat lijkt ons zelfs artistiek niet verantwoord. Gretchen bij daglicht Na veel vergeefs telefoneren slaagden wij er gisteren eindelijk in om een ver binding tot stand te brengen met de to neelspeelster en filmactrice Maria Schell, die weldra ook in Haarlem naast de krasse Bassermann de rol van Gret chen in de tragedie „Faust" van Goethe komt spelen. Zij was echter geenszins treurig gestemd. Met enige overdrijving zou men zelfs mogen zeggen dat wij haar troffen kort na een feestelijke re ceptie in een toestand van lichtvaar dige spraakzaamheid, waaraan slechts een kop sterke koffie een redelijke ba sis kon verlenen. Om haar naar waarheid te beschrij ven zouden wij onze penhouder met nectar en ambrozijn moeten vullen. Zij is kleine en slank, maar in haar vrien delijke ogen ligt stof voor een lijvig boekdeel aan sprookjes opgesloten. Het haar draagt zij strak langs de schedel gekamd met een forse scheiding in het midden. Zij deed soms denken aan een kostschoolmeisje als zij zich in het vuur van het gesprek naar ons toeboog om ons nieuwe regels voor deze rubriek te verschaffen. Net alsof zij ons een groot geheim verklapte. Welaan dan. Maria Schell werd gebo ren in Wenen, maar ging reeds op zes tienjarige leeftijd naar Zwitserland om daar in haar eerste film te verschijnen. Met het verdiende geld voltooide zij haar opleiding aan de toneelschool. Haar moeder was actrice, haar vader schrijft gedichten en korte verhalen. Op onze vraag of iemand dan in Zwitserland van zijn pen kan leven, antwoordde zij dat hij in elk geval genoeg verdiende om zijn vier kinderen een prachtige op voeding te geven. Zij speelde onder meer Ophelia, Pygmalion en Overschotje, doch verlangt nu naar minder sentimentele rollen, waar het succes niet zo gemak kelijk afdruipt. Na de oorlog besefte zij dat in de toe komst het Engels haar meer te pas zou komen dan het Duits en daarom wendde zij zich tot Alexander Korda, die haar een contract verschafte volgens hetwelk zij 's winters moet filmen hl Londen en 's morgens toneel mag spelen. De En gelse taal moet men in Engeland leren en niet van een stel slordige Ameri kaanse soldaten, is haar mening. Zij vindt het toneel heerlijk. Er is nog niets veranderd sinds de tijden der rondzwervende zigeuners, betoogt zij hartstochtelijk. Want net als vroeger raken de acteurs in extase zolang zij op de planken vertoeven. Maar zodra het doek voor het laatst is gevallen, werpen zij het masker af om de inhoud van de kassa te tellen. Er bestaat geen mooier leven. Maria Schell is gewoon wèg van Am sterdam en verkondigt aan wie het horen wil dat de hijskranen in de ha vens het geweldigste schouwspel ter wereld bieden. Kunst heeft geluk Schipper Kunst is sinds enkele dagen de gelukkigste mens, die wij kennen, want zijn reeds in de luiermand gekoes terde droom is eindelijk na jaren en jaren in vervullling gegaan: deze ver weerde rot op 's lands kanalen bezit thans een eigen veerpont over de Am- stel, die volwassen passagiers voor de magere somma van zeven cent van oost naar zuid vervoert. Zijn fraai gerestaureerde dekschuit ligt aan de Omval bij de Weespei-zij en zet om de tien minuten koers naar de uitloper der Rivierenbuurt aan de over kant. Maar het heeft heel lang geduurd voor hij de vereiste vergunningen kreeg, omdat van de zevenhonderd klotsende meters, die hij al varend oversteekt, achtereenvolgens brede stroken aan drie instanties toebehoren: het Koninkrijk der Nederlanden, de gemeente Amster dam en de provinciale waterstaat. Wie nu gedacht had deze eigendomsrechten in de kleuren van het water weerspie geld te zien, die komt wel zeer bedrogen uit. Het blijft allemaal troebel, van be gin tot eind, zonder zelfs ook maar een zweem van oranje. De zotste verwikkeling deed zich voor toen hij toestemming vroeg om een steiger te bouwen. De wallebaas (be lichaamd in burgemeester d'Ailly) vond het allang best, maar de watervoogd (met een provinciale inborst) had be zwaren tegen het neerlaten van palen in zijn domein. Daarom hangt er nu Regisseur G. W. Pabst en hoofdrol speler Ernst Deutsch hebben Vrijdag nacht in het City-theater de première voor Nederland bijgewoond van hun film „Het Proces" ter verdediging van de rechten der minderheden, welke daar in elk geval een week lang wordt vertoond. Pabst verwierf zich vooral bekendheid door zijn verfilming van de Drie-stuivers opera. In het Leidsepleintheater staat deze maand het gezelschap van Wini Kan op de planken. Onder de titel „Mees ter A.B.C." worden daar levenslessen uitgedeeld. Van de medewerkers noe men wij: Corry Vonk, Sophie Stein, Louis Borel en Chris Baay. In de kleine zaal van'het Concert gebouw draagt Nel Oosthout op Zon dagavond het treurspel „Iphigeneia In de hoofdstad uit in Taurus" van Goethe voor in de vertaling van dr. P. C. Boutens. Het wordt een feest in diibbele zin: de herdenking van de geboortedag van de dichter en tevens de 75ste uitvoe ring van het werk door deze solo actrice. In de grote zaal geeft Alexander Brailowsky op de middag van die dag een pianorecital. Dinsdagavond be spelen Eileen en Joan Lovell twee vleug els cn Woensdagavond is Nicole Henriot soliste op het abonnements concert, dat uitsluitend werken van Maurice Ravel en Richard Straxiss bevat. De tentoonstellmg van West-Duitse kerkelijke kunst Uit de schat kamers der middeleeuwen" in het Rijksmusetim wordt onherroepelijk op 31 October gesloten. U heeft dus nog een hele maand gelegenheid om deze unieke expositie te bezoeken. slechts een lekke autoband tegen de kade om de schok op te vangen, want een steiger zonder palen houdt niet lang, zoals het spreekwoord zegt. Hij is geweldig populair in Amster dam, deze schipper Kunst, die vroeger in loondienst het veer bij het Amstel- hötel bediende. Hij verklaarde trots dat passagiers, die zich hem nog van toen herinneren, speciaal naar de Omval ko men om zich door hem te laten overzet ten. Dit dunkt ons nu een vreemde ge woonte van lieden, die niets in de ove rigens zeer fraaie Rivierenbuurt te zoe ken hebben. BOEDA Zouden zij werk voor mij hebben? Plaatsing zal geschieden in een afzon derlijke rubriek op door ons te bepalen dag of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. De drie advertenties kunnen desgewenst te gelijk voor achtereenvolgende plaatsing worden opgegeven, maar kunnen ook met tussenpozen worden aangeboden. De tekst kan, met handhaving van het eerder ge noemde voorbehoud, telkens verschillend zijn. De rubriek zal een tijdelijk karakter dragen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Gedemobiliseerd militair zoekt werkkring als KOK in rusthuis of pension. Brieven no. 4091. (Adv.) B.z.a. pas uit Indië teruggekeerde militair als 2e banketbakkersfrediende Brieven no. 4104. (Adv.) opgewassen blijkt. De scheut romantiek die men niet heeft na kunnen laten aan deze belevenissen toe te voegen, is wel heel erg synthetisch, maar men kan per slot de ogen sluiten wanneer de opgedraafde bariton en de sirene-sopraan aan elkaar toekwelen. De grollen van de twee potsenmakers ver goeden deze gesuikerde narigheid ruim schoots. W. L. B. Het Uigermeisje (Spaarne), Een ver haal over een spannende strijd om olie bronnen die gelegen zijn in een wildernis. In dat struweel woont voorts een stam, die onder de lieftallige leiding van het „tijger meisje" staat. Tussen boeven en braven, komt deze gevlekte schone in de knel en als wij nu nog verklaren dat zij wel eens de erfgename van een groot fortuin zou kun nen wezen dan is het voor deze week ge noeg. De ontknoping komt pas volgende week. In het voorprogramma is stamgast Roy Rogers in de weer met „De zonen van Sa tan". Als Roy van de heup begint te schie ten, lijkt het inderdaad of alle duivels uit de hel zijn losgebroken. W. L, B. Plaatselijke raad van de Nationale Vrouwenraad Bij de Plaatselijke Raad Haarlem zijn aangesloten zowel de vrouwenverenigingen alsook tal van organisaties, werkzaam op sociaal, cultureel of opvoedkundig gebied. Het ondex-ling contact wordt gestimuleerd op bijeenkomsten, waar aan het werk van de aangesloten verenigingen bekendheid wordt gegeven. Ook worden meer algemene onderwerpen door deskundigen behandeld. De eerste bijeenkomst is op Dinsdag avond 11 October 8 uur in gebouw Cultura, alwaar de heer J. W. Bos, zenuwarts te Haarlem, zal spreken over: Theorie cn praktijk van het Medisch Opvoedkundig Bureau. 4 CENTEN voor de ledige bus. Alleen UNCOL POLISH doet alle metalen schitteren. H. STAM, Dr Spaarne 20, Haarlem (Adv.) Nieuwe leden van verdienste van de voetbalclub „Haarlem" In de Vrijdagavond onder leiding van de heer J. P. van Balen Blanken gehouden buitengewone algemene vergadering van de I-IFC „Haarlem" is besloten te benoemen tot leden van verdienste de heren N. .T, Twisterling, C. N, Nagtzaam en B. Kleef- stra. I-Iet I-Iaarlem-Nobelspeldjc werd uitge reikt aan de heren H. L. F. E. Baum, lid van het bestuur, A. W. Roggeband, leider van de jeugd en de spelers, die in 1946 in het elftal speelden, dat kampioen van Ne derland is geworden. Deze onderscheiding is door wijlen de heer C. N. Hin ingesteld en wordt uitgereikt aan die leden, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de voetbalclub. Na de vergadering bleven de leden bijeen voor de viering van de oudejaarsavond. Het hoogtepunt was de rede, welke de heer Van Balen Blanken om twaalf uur uitsprak.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7