Chinese crisis in de U.N.O. Kosten van levensonderhoud sinds October 1948 stabiel gebleven Radio geeft Donderdag Smokkelboot van John Lie door Nederlands korvet opgebracht [iep we Uifgaveij Het Nederlandse standpunt inzake de financieel-economische problemen Woensdag 5 ÖctoEer 1949 IN DE WERELDPOLITIEK Met de erkenning ven de Chinese volks- republiek, het nieuwe China onder com munistisch bewind, door de Sövjet-Unie en een (ongetwijfeld binnenkort volledige) reeks van Russische satellieten is er in de verhoudingen in het politieke strijdperk op de wereld een verschuiving van machten gekomen, die in feite reeds haar invloed heeft doen gelden. Die machtsverschuiving, gepaard gaande met een toeneming van de invloed van het communisme in het Verre Oosten, heel't immers sinds maanden reeds de aandacht der Westelijke democratieën geconcentreerd op maatregelen om het communisme in de gebieden waar zij kolo niale belangen hebben of waarmede zij door economische en politieke banden verbon den zijn, tegen te gaan en in te dammen. Er is sprake van een Pacificverdrag volgens model van het Atlantisch pact, er zijn plannen om Amerikaanse wapenen en cre- dieten aan de landen van het Verre Oosten toe te staan en er is een intensief overleg te Washington over de vraag hoe landen als India. Pakistan, do Philippijnen, Japan, Korea, Ceylon, Malakka, Birma en Indo nesië tegen liet gevaar van uitgroei hunner communistische kiemen kunnen worden beveiligd. Formeel en spectaculair zal deze machts verschuiving echter zich pas demonstreren vanneer dc Veiligheidsraad en do andere UNO-organen hun zetels voor China zullen zien ingenomen door afgevaardigde van de Chinese volksrepubliek, inplaats van de gedelegeerden uit Kanton. Deze mutatie zal vooral in de Veiligheidsraad een periode van nieuwe verhoudingen inluiden, want China is een van de vijf groten die perma nent zitting hebben en beschikken over het veelgesmade recht van veto. De positie van de Sovjet-Unie, welk land tot nu toe vol komen geïsoleerd tegenover de vier Weste lijke grote naties stond en tot veler ver- ontwaardiging zijn veto-wapen bij de ge ringste aanleiding uit de schede trok, krijgt nu een medestander,- en, wat het zwaarst weegt, een medestander die uit 't „andere" kamp komt. De verhouding wordt dus drie tegen twee en daarbij komt nog dat Frankrijk, tenge volge van verschillende oorzaken niet altijd door dik en dun met Engeland en Amerika verbonden, als een soort van „weifelende derde" moet worden gezien. Frankrijk heeft immers altijd nog te kampen met een ge vaarlijke binnenlandse tweespalt, waarbij de communisten een grote rol spelen en bovendien heeft het verschillende grieven tegen de handelwijze van zijn twee Weste lijke collega's ten aanzien van Duitsland. Dit Duitse probleem is nog steeds een bron van wrijving in het Westen, ook al is er thans tamelijk vlot een West-Duitse rege ring totstandgekomen. Die wrijving zal te zijner tijd, 'wanneer het vredesverdrag in kannen en kruiken moet worden gegoten, duidelijk genoeg aan de dag treden. Er is dus in de Veiligheidsraad niet lan ger sprake van een onbetwiste en voor het Oosten ontmoedigende meerderheid der Westelijke landen. Enerzijds zal dit in de toekomst misschien het veelvuldig veto- gebruik beperken, anderzijds verhoogt deze situatie de mogelijkheid van onoverkome lijke .impasses. Veel hangt inderdaad van Frankrijk af. De rol van bemiddelaar, die de Fransen zo goed ligt, lijkt thans meer dan ooit de, Franse delegatie in de Veiligheidsraad toer bedeeld en het is de invloedrijke Engelse „Manchester Guardian" die daarin vol gens een recent hoofdartikel de moge lijkheid ziet dat de taak van de Veiligheids raad in soepeler gang zal kunnen worden vervuld. Deze krant brengt er nog een psychologisch element bij te pas. Het blad schrijft dat het Russische gevoel van min derwaardigheid en het Westelijlc besef van overwicht verminderen zullen door de nieuwe verhouding, wat een beter resul taat belooft ten aanzien van de onderhan delingen over vitale kwesties in de UNO. Het blad tekent daarbij aan dat Frankrijks rol inderdaad die van een bemiddelaar zal dienen te zijn, en geeft in het algemeen blijk van eer. merkwaardig optimisme over de verwachtingen die men van de UNO- activiteiten in het nieuwe stadium mag koesteren. Wanneer men deze beschouwing koppelt aan de onmiskenbare voortekenen die er zijn ten aanzien van een spoedige Engelse erkenning van het communistisch bewind in China, dan is de veronderstelling dat de Engelsen bezig zijn zich zo geruisloos moge lijk aan te passen aan wat' zij in China als onvermijdelijk zijn gaan beschouwen, al lerminst boud. Men mag aannemen dat de Engelse erkenning wanneer die vandaag of morgen afkomt slechts na overleg en overeenstemming met Washington zal plaats hebben. Het feit dat nu reeds in min of meer bedekte termen op deze aanstaande erkenning gezinspeeld wordt en dat de openbare mening vertrouwd wordt gemaakt met de situatie die daardoor in de UNO ontstaat, zou aanleiding kunnen zijn tot de veronderstelling dat deze overeenstemming reeds bereikt is. Intussen maakt men zich in Kanton ook weinig illusies moer. Wel heeft de Chinese nationalistische regering zeer positief als haar mening te-kennen gegeven dat de Ver enigde Volken niet accoord zullen gaan met het verdringen der Chinese nationalisten /an de UNO-zetels door afgevaardigden van Peking, doch dit is waarschijnlijk meer als Toen ik in een café de ober belde Een fijne borrel aan hem bestelde, Vroeg hij verder niets meer, Zette 'n TIP VAN BOOTZ voor me neer: „Voor fijnproevers", zo hij me vertelde. Inz. Hr. W. F. te Utrecht ontv. 1 fl. TIP (Adv.) Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS suggestie dan als overtuigde meningsuiting bedoeld geweest. De waarnemend president van China, Li Tsjoeng Yen, heeft inmiddels in Kanton een officiële verklaring uitge geven waarin hij zegt, dat de Chinese rege ring de erkenning van het communistisch bewind zou beschouwen als een onvriende lijke daad. Dat zal wel speciaal gericht zijn aan Westelijk adres, temeer, daar dc offi ciële bekendmaking ook nog aan „bevriende mogendheden" het ernstige advies geeft de kwestie van erkenning zorgvuldig te over wegen. Hij bedoelt daarmede wellicht dat de militaire kansen van de nationalisten nog niet geheel en al verloren zijn. Het is waarschijnlijk dat Li's nota weinig resultaat zal hebben. De onontbeerlijke economische betrekkingen met China wegen in het Westen zwaar. 1-Iet vertrou wen in de nationalistische kracht is onder mijnd, de grote handelscentra in China lok ken, ook al is hun burgemeester een com munist. Het begint er op te lijken dat de rol van de Chinese nationalisten in de ogen der Westelijke mogendheden zo onbeteke nend is geworden, dat zij reeds bezig zijn zichzelf te verzoenen met de toelating van een nieuwe medespeler op het wereld toneel: De Chinese communistische autori teit. De Chinese crisis in de UNO zal spoedig aanbreken. Als de voortekenen niet be driegen zal het een korte crisis zijn. J. L. Publieke opinie zegt: De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesiëdr. A. H. J. Lovink, reikte op het terrein van de marinekazerne „Weltevreden" te Batavia het commandeurskruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uit aan de commandant der Zeemacht in het Oosten, viceradmirual A. S. Pinke. Dr. Lovink .(links) in gesprek met de vice-admiraal na de uitreiking van het commandeurskruis. Het publiek klaagt veel over de hoge prijzen. Enquêteurs en enquétrices van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie hebben daarom aan huisvaders en huismoeders, over het gehele land verspreid de volgende vraag voorgelegd: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of sala ris, heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee minderjarige kinderen nodig, om juist rond te komen?" Een gezin van vader, moeder en twee kinderen is het typische „gemiddelde" ge zin. En wat daar nodig is om elke week net- aan rond te komen is hieronder aan de hand van de antwoorden van het Nederlandse publiek zelf weergegeven. Nodig per week NU in Juni 1949 Tot 30,— Tot 40,— Tot 50,— Tot 60— Tot 70,— 70,en hoger en geen antwoord Gemiddeld Zes en vijftig gulden heeft de gemiddelde huisvrouw op het ogenblik nodig om net- aan rond te komen. Dat is ongeveer het zelfde als in Juni 1949. Sinds October 1948- zijn de kosten van levensonderhoud dus stabiel gebleven. Reeds vele malen heeft het NIPO dezelfde vraag gesteld, zodat een ver gelijking met vorige perioden mogelijk is. Hier is.het staatje: Gemiddeld nodig per week: Maart 1946 42,— Maart 1947 50, April 1948 5f,— October 1948 55, Januari 1949 ,56, Juni 1949 „55,— September 1949 56, Van Maart 1946 tot het najaar 1948 stegen de kosten van levensonderhoud sterk. Maar 3% 3% 26% 63% 28% 66% 86% 86% 14% f 56,— 14% 55,— Hartelijk afscheid van de Arnhemse Orkestvereniging Ter gelegenheid van het afscheid van de dirigent Jaap Spaanderman, is gisteren de Arnhemse Orkestvereniging volgende week: het Gelderse orkest door de Arn hemse muziekminnaars gehuldigd. Ook van vele plaatsen uit het gewest waren afge vaardigden aanwezig. Collega's van de Utrechtse en Groningse orkesten toonden eveneens belangstelling. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was door dr. C. L. Walther Boer vertegen woordigd. Deze deelde mede. dat de Koningin aan de oudste twee orkestleden, de gebroeders Jah en Bernharcl Bussink, de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje 'Nassau had toegekend. In hen, zo zeide dr. Walther Boer, wordt het gehele orkest gehuldigd. MINISTER MANSHOLT: Kwaliteit van het fruit moet verbeterd worden Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst (CPN) over dc moeilijkheden bij de afzet van fruit heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat de fruitoogst weliswaar overvloedig is, doch dat de kwaliteit van een deel van het fruit te wensen laat. Een deel van het ter veiling aangevoerde fruit vindt geen koper en wordt als vee voeder gebruikt. Hoezeer zulks ook valt te betreuren, bij een fruitoogst, welke in omvang de vraag in belangrijke mate over treft, kan dit niet worden vermeden. Ook een grotere verwerking door de conserven- fabrieken kan hier geen oplossing brengen, daar het zogenaamde zomerfruit voor ver werking minder geschikt is en bovendien de conservenfabrieken. nog over een voor raad verwerkt product van de vorige oogst beschikken. De huidige prijzen van het in de winkel en door de straat- en mafkthandel aange boden fruit acht de minister wel zodanig, dat een ruime consumptie van vers fruit binnen het bereik oolc van de kleinere beurzen ligt. Naast een spreiding van de aanvoer van fruit, welke kan worden bevorderd door sortimentsherziening, uitbreiding van de bewaarcapaciteit en kwaliteitsverbetering, lijken een verruiming van de exportmoge lijkheden, welke mede op de hiervoren aangegeven wijze kan worden bevorderd, en een vergroting van het verbruik van vers fruit in het binnenland aan de minis ter de enige middelen toe om de Neder landse fruitteelt op een gezonde basis te plaatsen. Handleiding voor vestiging in de Beneluxlanden De Nederlandse Kamer van Koophandel voor België in Brussel heeft ten behoeve van personen en ondernemingen die zich I 4 in een der Beneluxlanden willen vestigen, 19.30 Clavichord" 19.45 Regëringsvöorïich-een sludie gemaakt van alles wat aan een tingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Aetualitei-dergelijke vestiging verbonden is. In een ten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. jji 21.00 Hoorspel. 22.15 Orkestconcert. 22.45 HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Och tendblad. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. &40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Dansmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populaire muziek 10,50 Voor de kinderen. 11.00 Orgel. 11.45 Voordracht. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 ,,'t Spionnetje". 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 17.00 Kaleidoscoop. 17.50 Ronde Tafel-conferentie. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Avondschool. Jarenlang wapenvervoer tussen Atjeh en de overwal Over Nieuw Guinea. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen, 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Mede delingen. 12.33 Septet. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 PJalen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Populaire mu ziek. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Platen. 18.15 CNV-kwartier. 18.30 Zang en piano. 18.50 Platen. 18,50 Voor een goede zaak. 19.00 Nieuws, 19.13 Muziek-causevie, 19.40 Radio- krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gram. 21.00 Familiecompetitie. 21.35 Orkest. 22.0.1 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL. 322 M. 12.00 Lichte muziek. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.0015.00 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22,15 Strijk- kwariet. 22.50 Nieuws. 22.5523.00 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.0014.30 Platen. 17.10 Licht ensem ble. 18.30 en 19.00 Omroeporkest. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 22.15 Platen. drietal vestigingsrapporten een voor elk I land zijn alle gegevens verwerkt. In het rapport voor vestiging in België treft men bijvoorbeeld alles aan wat be trekking heeft op de vestiging van perso nen; zoals voorwaarden voor en de forma liteiten te vervullen bij binnenkomen res pectievelijk verblijf en de reglementering van de uitoefening van een beroep in België door buitenlanders. Het tweede gedeelte van het rapport bevat gegevens over de economische regle menten, de bouwvergunning, de vestigings- vorm, de overdracht van kapitaal, de toe passing van de Belgische wetgeving (fis cale lasten, sociale lasten, deviezenregle- ment) en de grondstoffentoewijzing. Op deze wijze komt men alles voor een vestiging in een der landen te weten. De drie rapporten worden uitgegeven door het bureau der Kamer in Brussel en door het bijkantoor in Den Haag. Diplomaat smokkelde goud Een diplomaat uit Costa Rica, werkzaam bij de U.N.O., kwam per vliegtuig uit Amerika naar Schiphol. Daar trok het de aandacht dat hij een zware koffer bij zich had. Omdat hij doorvloog naar Parijs, werd de Franse recherche gewaarschuwd, die de diplomaat bij aankomst op het vliegveld Le Bourget aan de tand voelde. Zijn koffer werd geopend en er kwam 18 kg. goud te voorschijn. De Nederlandse rijksrecherche heeft zich teruggetrokken toen vast kwam te staan, dat deze smokkelzaak geen ver- J takkingen in ons land had, EATAVIA, 4 October (Aneta) De Ko ninklijke Marine is er in geslaagd in de nacht van Zaterdag op Zondag beslag te leggen op de beruchte smokkelboot'v. John Lie. de man, die jaren lang 'verboden"handel tussen Atjeh en de overwal bedreef. De boot, die op weg was van de haven Phuket in Siam naar Atjeh, is na een opwindende jacht van anderhalf uur in beslag genomen door het korvet' „Boeroe". Dit wordt nog geaccentueerd door het feit, dat het smok- kelschip van John Lie niet alleen het meest beruchte, doch bovendien voor zover bekend de laatste „speedboat" was, waarover de smokkelaars in Straat Malakka beschikken. John Lie was zelf niet' aan boord. Volgens de Javaanse gezagvoerder, Kusno, bleef Lie wegens ziekte te Phuket achter. De bemanning bestond uit 18 Indo nesiërs, 'inclusief de gezagvoerder. Het waren merendeels Javanen. De lading van het schip bestond uit twee auto's, een truck, twee motorfietsen, een hoeveelheid binnen- en buitenbanden en een hoeveelheid medi cijnen, waaronder penicilline. Het korvet „Boeroe" patrouilleevde in de nacht van Zaterdag op Zondag voor de kust van Atjeh, toen de speedboat door middel van radar werd opgemerkt, waarna het signaal tot stoppen gegeven werd. De speedboat rea geerde echter niet. Integendeel, met volle kracht ging het schip er vandoor en de af stand tussen het korvet en de speedboat werd vergroot van anderhalf tot drie mijl'. Het korvet schoot voortdurend lichtgrana- ten af om de boot niet uit het oog te ver liezen. Op een gegeven ogenblik draaide het schip af, aangezien de smokkelaars vrees den in hancjen van andere schepen van de marine te zullen vallen. Na dit afdraaien werd de afstand kleiner en was het korvet in staat de speedboat onder vuur te nemen met een mitrailleur. Na een jacht van anderhalf uur, om onge veer vier uur, stak de boot plotseling alle lichten op en minderde haar vaart. Een sinds het najaar van 1948 zijn de kosten van levensonderhoud weinig meer geste gen. Vlak vóór de devaluatie van de gulden had het gemiddelde gezin evenveel nodig als een jaar geleden. (NADRUK VERBODEN) Faillissementen Wegens gebrek aan actief werd opgehe- .en het faillissement van Jac. Bos, kantoor bediende, wonende te Beverwijk, Duinwijk- laan 41. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement- van Jacob van Praag, koopman, wonende te Zandvoort, Dr. Metzgerstraat 34. Surséance van betaling Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is voorlopig surséance van beta ling verleend aan Johannes Franciscus Jo- sephus Maria Erens, kweker, wonende te Zandvoort, Zandvoortselaan 315, met be noeming van mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder, Het verhoor der schuldeisers is bepaald op Maandag 5 December. George Mikes, 'k Was vreemdeliJ in Engeland Naar 's lands aatf verdietst door F. van der Molen- Scheffer en Sikkema, Amsterda: George Mikes, van oorsprong Honga; heeft een boekje geschreven over eigena»;. digheden in het Engelse' karakter, W3> een aantal grappige dingen in staat. So-j mige van zij observaties zijn wel jujl maar niet oorspronkelijk, en de geestighel van zijn formulering is niet altijd pita genoeg om dat goed te maken. Andere zj niet juist, en pretenderen ook niet het zijn, maar verwerven zich een soort lat w'ekkendheid door het eenzijdige van ha voorstelling van zaken. Daartussen vin? men de geslaagde grappen, zoals 'n beknoi hoofdstuk over het liefdeleven, de woorrit] van een.Engelse dame tegen Mikes: ,1 spreekt een voortreffelijk accent zonder etl greintje Engels", en hbt hoofdstuk ova compromissen („Het in dienst nemen val een Engelse werkster is een comprond tussen een vuil huis en zelf gaan schoot! maken"). Het zijn alleen beminnelijke afwijkingsj van een strikt door de rede bepaald gedraj die Mikes bespreekt de uitgever hou zich niet zo te verbazen dat. de Engelsen he boekje aardig vonden. Deze vorm va scherts staat of valt met een enkele nuam in het woordgebruik. De verdietser heel zich daar niet veel zorgen over gemaal? zijn woorden zijn voortdurend leuk, en ht ergste is dat hij de vertaling van de tilt „How to be an alien" niet in overeensterc ming heeft gebracht met de uitspraak in •inleiding „Eenmaal een vreemdeling, alt een vreemdeling" (in Engeland, waar Mikej ■nu genaturaliseerd woont). S.ü] Ronde Tafel op de „Hoge Vuurse Partijen kwamen niet dichter bij elkaar van de motoren was door de snelle vlucht over zijn 'toeven gedraaid en uitgevallen. Het korvet staakte het vuren en met de scheepsroeper werd de bemanning van-het smokkelsehip opgedragen zich op het voor dek te verzamelen. Geen der smokkelaars verzette zich tegen arrestatie. .Tevoren was een aantal papieren overboord gegooid en aan boord bevond zich geen enkel wapen. De smokkelaars hadden -echter alle tijd zich van eventuele wapens te ontdoen. Het schip was 30 September van Phuket ver trokken en wachtte nabij het eiland Perak in Straat Malakka tot het vallen van de avond,.alvorens naar Atjeh over te steken. In Atjeh zou' rubber voor de terugtocht worden ingenomen. Zondagmiddag drie uur kwam het korvet „Boeroe" met de speed boat in de haven van Belawan in Deli aan.- OPLICHTERS GEARRESTEERD In Friesland zijn een man en een vrouw gearresteerd, die tal van zakenlieden in Bolsward en omgeving hebben opgelicht. Zij kochten diverse artikelen, namen een gedeelte mede, en verzochten de rest te laten bezorgen in het hötel te Bolsward waar zij logeerden. Inmiddels hadden zij hun operatiegebied naar Sneek verplaatst, doch als camouflage van hun vertrek lieten zij enige bagage in het hotel te Bolsward achter, voorgevende terug te zullen komen. In Sneek „kocht" het duo vier paar schoe nen; een paar namen zij mee. Het adres, waar de andere bezorgd moesten worden, bleek gefingeerd te zijn. De winkelier waarschuwde de politie, die de vrouw spoedig kon inrekenen. De man wist nog per taxi naar Harlingen te ont komen, maar werd daar eveneens ge arresteerd. Zij hebben reeds een aantal bekentenissen afgelegd. In Amsterdam is een 75-jarige vrouw op de Overtoom tegen een tram opgelopen. Zij liep een schedelbasi'sfractuur op en overleed ter plaatse. 's-GRAVENHAGE, (A.N.P.) De sfeer der besprekingen op de „Hoge Vuurse" was vriendelijk, maar de standpunten der partijen zijn niet nader tot elkaar gebracht, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. nader over de afgelopen weekeindconferentie der Ronde Tafel. De hoofdpunten van de besprekingen be troffen het vraagstuk van de schulden regeling en het probleem der circulatiebank en de garanties betreffende de monetaire politiek der R.I.S. Wat de schuldenkwestie betreft heeft men van Nederlandse zijde op de „Hooge Vuursche" het bedrag van 6.3 milliard tot basis genomen. Hiervan is 3.3 milliard externe schuld en 3 milliard interne schuld. Men wees er echter op, dat de cijfers niet geheel exact gecalculeerd kunnen worden, aangezien de verschillende „pro memorie" posten ook mede berekend moeten worden. Over de interne schulden en overneming daarvan door de R.I.S. is van Nederlandse zijde niet gediscussieerd. Men beschouwt het als geheel natuurlijk dat deze worden overgenomen. Ten aanzien van de externe schulden heeft men de volgende tegemoet komingen voorgesteld: 1. Een belangrijke reductie op het totale schuldenbedrag. 2. Men heeft zich bereid verklaard tot een regeling, die de nieuwe staat voor de eerstkomende periode ontheft van betaling van aflossingen. Hierbij werd gewezen op het grote offer, dat Neder land hiermede brengt, gezien de om vang van de Nederlandse staatsschuld. Ten aanzien van het vraagstuk der mone taire politiek, de circulatiebank en wat daarmede samenhangt is gebleken, dat overbrugging van de meningsverschillen mogelijk is. Men is van Nederlandse 2ijde namelijk bereid de formule van de Inter- Indonesische conferentie over te nemen. Deze luidt als volgt: „Zolang de R.I.S. schulden heeft, afkomstig van het voor malige Nederlands-Indië, zal de regering van de R.I.S. besprekingen voeren met de Nederlandse regering' alvorens zij belang rijke veranderingen of vernieuwingen aan brengt op het gebied van de financiële wet geving, de wetten betreffende de federale bank en de koersverandering van de munt der R.I.S.". Het werd van Nederlandse zijde echter nodig geacht, dat Indonesië waarborgen verschaft dat de financiële verplichtingen zullen worden nagekomen. Over de aard dezer waarborgen werden van Nederlandse zijde suggesties gedaan, die thans door de Indonesische delegaties bestudeerd worden. Het was ons echter niet mogelijk hierover nadere inlichtingen te verkrijgen. Betreffende de militaire uitgaven stelt de Nederlandse delegatie zich op het stand punt, dat de militaire schulden niet afzon derlijk in discussie moeten worden gebracht en men verwees hiervoor naar hetgeen reeds in de Renville-overeenkomst was be paald. Men kwam echter op de „Hoge Vuurse" tot de mening dat er aan Indo nesische zijde overdreven voorstellingen bestonden ten aanzien van de omvang van deze uitgaven. Daarom heeft men zich be reid verklaard informeel aan de Indonesi sche delegatie inzage te verschaffen in de militaire cijfers hetgeen deze week zal ge schieden. Hierbij wees men voorts op het feit, dat verschillende belangrijke posten 54. Het hele land leefde met de Grote Knol Ren mee! Je had Bernard Bulker eens moe ten horen, die bekende sport-v er slag gever van de A.B.C. Radio Omroep Vereniging, zoals hij daar achter zijn microfoon te keer ging! „Ze naderen de eindstreep.ze naderen,.,.,.*, ze gaan,.,.,.,, daar is de eind streep. hup! Hup! Ja.Ik zie.ik zie.... er snelt iets.... voorbij! Voorbij! De eindstreep! Ja! De eind-eind-eind-de EINDSTREEP!! JA!! JA!!" En ivie was dat, die zo de eindstreep over ging? Wie anders dan Panda op Tsjoeketsjoek! De stukken vlogen er af, maar dat hinderde niet meer. (vond Panda) f hij was'er!. Hij. hoorde schorre kreten van alle tribunes, en toen bracht hij zijn voertuig met een laat ste, ferme handgreep tot stilstand. Het sta len dier zakte onmiddellijk door de over spannen knieën en Prnida keek, verward en duizelig maar triomfantelijk om zich heen. Hij had het gewonnen! voor militaire uitgaven reeds door Neder- land zijn voldaan, aangezien zij als poste: op de Nederlandse begrotingen zijn ver-| schenen. Tenslotte heeft men van Nederlands! zijde duidelijk en met nadruk gesteld, dai| de boven ontwikkelde plannen een ondeel baar geheel vormen en dat veranderinj op een der onderdelen niet mogelijk ii| zonder het gehele plan op losse schroeve: te zetten. Men werkt thans yan Nederlandse zijdl| aan de opstelling van een zogenaamds „mondelinge nota" (oral note) naar aan leiding van het besprokene op de „Hogt| Vuurse". De door Nederland voorgestelde tege-| moetkomingen zijn: 1. Ten einde de financiële last van ds| nieuwe regering in Indonesië te verlichte» stemmen de Nederlanders erin toe, dat ds| vlottende schuld van Indonesië met 25 pro cent wordt verminderd, hetgeen naar ver luidt een aftrek van 500 millioen gulden| zou betekenen. 2. De Nederlandse delegatie zou voorts| bereid zijn voor een periode van bijvoor beeld 2 jaren de regering van de R.I.S. ver lichting te schenken in de noodzaak tot be talingen van rente en aflossingen aan Ne-| derland. 3. Indien de regering van de R.I.S. wenst zou de Nederlandse regering bereidl zijn de bestaande credietregeling voor de leverantie van goederen aan Indonesië te| continueren. Financiële conferentie te Parijs] Op dé Frans-Italiaans-Belgisch-Neder- landse financiële conferentie, die 11 October| te Parijs zal aanvangen, zullen de deel nemende landen door hun respectievelijke! ministers van Financiën vertegenwoordigd! zijn. De conferentie zal worden voorafgegaanl door een bijeenkomst van deskundigen, die] op 7 October zal beginnen. Populair. In alle scholen van Mecklenburg in de Russische zóne van Duitsland zal op bevel van de politie-autoriteiten een opstelwedstrijd worden uitgeschreven om de volkspolitie populair te maken. Alle leerlingen van de vijfde en hogere klassen zullen hieraan moeten deel nemen. De beste opstellen zullen een prijs krijgen. Nieuw geluid. Het Sovjet-Russische hoog gerechtshof heeft vastgesteld, dat „de wens van een of van beide partijen om het huwelijk te beëindigen" geen vol doende grond voor echtscheiding ge acht kan worden, aldus meldt radio- Moskou. In zijn arrest stelt het hol vast, dat huwelijken niet dan om ern stige en goedgegronde redenen kunnen worden ontbonden en dringt er op aan dat de gerechtshoven „een juist begrip van het belang van het gezin en het huwelijk in de Russische staat moeten bevorderen en eerbied voor het gezin en het huwelijk moeten kweken". Bedorven water. De langdurige periode van droogte veroorzaakt voor duizenden guldens schade aan schepen in de Lon- dense havens. Er komt geen vers water meer van de bovenloop van de Thames en uit het bedorven water in de havens stijgt een gas op, dat de verf en de tuigage van de schepen aantast. Dit pro ces gaat zo snel, dat schepen, die keurig in de verf de haven binnenkomen, er na een week haveloos uitzien. Kanaalzwcmmen. Een zeeleeuw is door een krokodil uitgedaagd tot een zwem wedstrijd over het Kanaal. Burt Kenne dy, scenarioschrijver uit Hollywood en manager van de zeeleeuw, heeft 'n tele gram van een sportvereniging uit Cairo ontvangen, die aanbiedt om „Timsah" de krokodil naar Calais te zenden voor een Maandag te houden wedstrijd. Pier re de zeeleeuw, van wie Kennedy ver wacht, dat hij alle records zal breken door in drie uur de overtocht te maken, arriveerde gisteren per vliegtuig in Pa- rijs en verblijft in de dierentuin te Vin- cennes. Allicht. Hongarije heeft heden de nieuwe Chinese volksrepubliek erkend en zijn betrekkingen met Kanton verbroken. Behalve Hongarije hebben Bulgarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Polen thans het Russische voorbeeld gevolgde Waar blijft Albanië?

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2