Laah BRIDGE Sent U gelukkig een hoekpand De balans van de hongerwinter De brandweer Amsterdamse Beurs Associatie „NEVEDA" SMYRNA-HANDKNOOP behangen stofferen bedden repareren d@or THSJS JUBILEUMS SUSTELEIN P. SCHOUTEN Amerik. Ford Sedan 't Hollandse Huis Winkel- of etalage-ruimte WoensSag 5 October 1919 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemselïe Courant Cijfers over de ellende der oorlogsjaren Eerst thans wordt ons het jaarverslag over 1944 en 1945 gezonden van de Genees kundige Hoofdinspecteur van de Volks; zondheid. De vertraging in de verschijning vondt haar oorzaak in de omstandigheid dat een deel van het feitenmateriaal ver loren gegaan was, zodat veel tijd vereist, werd om aanvulling mogelijk te maken. In deze verslagen' wordt de ellende van het laatste oorlogsjaar en cle hongerwinter in cijfers vastgelegd. Er waren daarover wel reeds gegevens gepubliceerd, maar eerst nu is een volledig beeld te verkrijgen. Opgemerkt wordt dat de hongerperiode de meeste slachtoffers gemaakt heeft, voor al in de provincies Utrecht, Noord- en Zuidholland. In die provincies leeft onge veer de helft van onze geheele bevolking. Bovendien liggen de 5 grote steden Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem er in. In die 3 provincies, in de officiële stukken onderscheiden als het B. 2 gebied, stiervan 15000 mensen van de honger, terwijl er 80.000 gevallen van hon geroedeem bekend werden. 75 procent van degenen die aan onder voeding stierven waren mannen, niettegen staande veel mannen naar Duitsland wer den getransporteerd en-ook veel mannen waren ondergedoken, meestal in gebieden waar de voedseltoestand gunstiger was. Het sterftecijfer aan mannen in het B. 2- gebied had dus nog aanmerkelijk hoger kunnen zijn. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten is in de oorlog ook sterk gestegen. 1939 1943 1944 1945 Febris typh. 172 527 472 4827 Roodvonk 11155 28566 22487 4813 .Diphtherie 1273 56790 4813 50005 In 1943 stierven 2519 lijders aan diph therie. In 1944 werden 221 gevallen van menin gitis cerebro-spinalis epidemica geconsta teerd, met 51 sterfgevallen. In 1943 werden er niet minder dan 103 gevallen van kinderverlamming in behan deling genomen. De sterfte aan tuberculose nam sterk toe. Het sterftecijfer was per 10.000 inwoners in 1939 410, maar in 1943 699, in 1944 748 en 1945 858. Het aantal lijders aan t.b.c. nam snel toe. Het sterftecijfer aan t.b.c. was in Haar lem over 1945 12.59, Voor het gehele rijk was het 8.59. Haarlem had het hoogste cij fer, in Amsterdam was het 11.57, in Rotter dam 10.72, 's Gravenhag'e 10.20 en Utrecht 10.58. Voor Noordholland was het gemid delde 10.37. Gegevens over Haarlem Het sterftecijfer per 1000 inwoners was in Haarlem in 1945 19.0. Voor Amsterdam was het 19.6, voor Rotterdam 20.5, voor Den Haag 21.1 en voor Utrecht 18.8. Over 1945 was het geboortecijfer voor Haarlem per 1000 inwoners 17.9. Amster dam 17.4, Rotterdam 15.5, Den Haag 17.0 en Utrecht 20.0. Al deze grote steden hadden dus over dat jaar geen geboorteoverschot, maar een sterfteover schot Maison „Hartje" jubileert Morgen bestaat de dameshoedenzaak „Hartje"" in de Grote Houtstraat dertig jaar en omdat men in de oorlog het 2.5- jarig bestaan niet wilde vieren, heeft men de gestelij kheden tot deze datum opge schort. Eigenlijk bestaat de zaak al vijf-en-veer tig jaar, maar het was dertig jaar geleden, dat het echtpaar Kolderie haar overnam. In die dertig jaar is er met de hoeden overigens wel het een en ander gebeurd. Indertijd droegen de dames van fluweel en veren vervaardigde slagschepen op het hoofd, die individueel werden gemaakt. Nu is dat allemaal wat eenvoudiger gewor den. Het allersimpelste was het wel in de „blote bollen-periode", maar die is ge lukkig', zo vinden de heer Kolderie en zijn collegas voorbij. Zelfs de jonge meisjes dragen nu al hoeden en men stimuleert dat op alle mogelijke manieren. Toen wij de heer Kolderie vroegen hoe hij het had uitgehouden om 30 jaar lang de weifelmoedigsten aller wezens te hel pen besluiten bij de aankoop van hun hoofdbedekking, glimlachte hij en zei: „Het is een psychologisch vak". Hetgeen wij gaarne van hem aannemen. Mr. dr. A. F. HL Schreurs Vrijdag vijf en twintig jaar advocaat Vrijdag 7 October is het vijf en twintig' jaar geleden, dat mr. dr. A. F. H. Schreurs zich te Haarlem vestigde als advocaat en procureur. Daarvoor had hij reeds als .junior" de advocatenpraktijk in Den Haag beoefend. De heer Schreurs, die op 26 Ja nuari 1898 te Beek en Donk geboren is en het Bisschoppelijk college te Roermond ge volgd heeft, studeerde van 1916 tot 1921 aan dé universiteit in Leiden rechten. Daar na.werkte hij nog een jaar aan zijn disser tatie, getiteld „Autonomie van partijen in het privaatrecht", onder leiding van prof. mr. E. M. Meyers. Op 11 November 1924 promoveerde mr. Schreurs tot doctor. Mr. dr, Schreurs heeft in Haarlem in enkele colleges en besturen zitting gehad. In 1946 werd hij gekozen tot wethouder van Haarlem, welke functie hij tot 1 September j.I. heeft vervuld. In de gemeenteraad heeft hij nog zitting. Vrijdag van 11 tot 1 uur houdt de jubi laris een receptie in hotel Fimckler. Bazar van Dierenbescherming In „De Leeuwerik" is hedenmiddag de bazar van de Dierenbescherming geopend. Deze bazar die in een grote zaal is inge richt zal behalve vandaag, ook morgen en Vrijdag geopend zijn, om de Haarlemmers de gelegenheid te- geven wat geld te offeren, waarvoor deze loffelijke instelling een „öieren-ambulance" zal aanschaffen. Wie hoort welk een ontstellepd groot aan tal dieren vooral honden elke dag weer het slachtoffer wordt van het snel verkeer, zal het nut van deze ambulance, die achter een motorfiets zal worden ge koppeld, zeker inzien. Behalve de bazar biedt de Dierenbescher ming de jeugdige bezoekers speciaal nog een andere attractie, namelijk een poppen kast. De bazar toont de gewone aanblik van stands, waar allerlei nuttige zaken te koop zijn (en natuurlijk ook propaganda-mate- riaal van de vereniging voorhanden is), aangevuld met een nieuw en vernuftig ap paraat, waarmee men hengelend naar in de lucht geblazen ping-pongballen prijzen kan v/innen. 's Avonds zal het amusementsorkest vén politie in kleine bezetting voor een mu zikale begeleiding van deze actie voor Mimi, Monty en Pluto zorgen. Groot was de sterfte van de kinderen be neden 1 jaar. Per 1000 kinderen beneden 1 jaar stier van: In Amsterdam 96.2, Rotterdam 84.9, Den Haag' 82.8, Utrecht 103.7 en Haarlem 103.1. Op Utrecht na liet Haai'lem dus het ongunstigste cijfer zien. Op 1000 kinderen beneden het jaar stierven er te Haarlem namelijk 103.1, of bijna 10 i/2 procent. In 1939 was dit percentage niet meer dan 2.8. Ook in 1944 was het percentage al zeer ongunstig, namelijk 45.3. Per 1000 kinderen beneden het jaar stier ven er in 1945 in Haarlem 18.3 beneden één week, 14.9 van 1 week tot 1 maand, en 64.9 van 1 maand tot 1 jaar. Hervormd rusthuis houdt hazar ITet Rusthuis van de Nederlands Her vormde Gemeente aan de Jansstraat heeft een nieuwe ketelinstallatie nodig. Om die te kunnen bekostigen is in één van de zit kamers van het gebouw een bazar ingericht, die vanmiddag door de heer J. Vernhout, voorzitter van de commissie van dit rust huis is geopend. De directeur, de heer A. F. Beeks, die ons rondleidde langs de di verse stands, toonde vol trots hoeveel van het te koop aangebodene door de ouden van dagen zelf is gemaakt. Het hoogtepunt van al deze eigen in dustrie is wel een schilderijtje van de heer P. A. Nooy, wiens negentigste verjaardag- wij nog onlangs hebben vermeld. De bazar, die vandaag en morgen is geopend zal zeker vele bezoekers ontvangen. Daar hopen ook de homjlerdtien ouden van dagen in dit rusthuis op. Bezitters van wolfshonden verenigen zich Na een vergadering, waarop de heer W. A, Metz, voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandse Vereniging van Wolfshond- bezitters, gevestigd te Dordrecht, een rede heeft gehouden, is besloten tot oprichting van een afdeling Kennémerland. De heer Metz zette het doel en streven der vereni ging uiteen en merkte op, welk een belang rijke plaats de honH in het dagelijkse leven inneemt. Hij treedt op, om een blinde te geleiden en helpt de politie bij het opspo ringswerk. Het. bestuur der afdeling Ken- r.emerland bestaat uit de heer H. Heese mans, voorzitter, mevrouw Kok, secreta resse, de heren II. I-Iuizinga, penningmees ter, Somevdijk Vermees en dr. Kas, com missarissen. Hef Roosendaalse spoorwegpersoneel Antwoord van de N.S. Naar aanleiding van het ingezonden stuk, dat wij dezer dagen (27 September) plaat sten over de weinig welwillende houding van het spoorwegpersoneel op het station Roosendaal', ontvingen wij een schrijven van de-Nederlandse Spoorwegen. Hierin wordt geconstateerd, dat het be treffende geval, waarbij een gezelschap Nederlandse kinderen met Franse geleiders het gebruik- van een bagage-wagentje werd ontzegd, geen enkele blaam werpt op het N.S.-personeel, daar de stationslcruierij door de spoorwegen verpacht wordt en de N.S. dus niet deze diensten verrichten. Doch ook de oriwelwillende houding van de kruierij, aldus dit schrijven, is slechts schijnbaar. „U kunt u toch voorstellen, dat een kruier zijn transportwagentje waarmee hij. bij aankomst van een trein zijn werk moet verrichten, niet kosteloos afstaat. Dit zou hetzelfde zijn als tegen een taxi-chauf feur te zeggen: „Blijf hier maar even wach ten, ik rijd zelf wel." Tenslotte constateert de schrijver, dat de stationschef van Roosendaal van dit geval niets bekend is, hoewel dit natuurlijk niet uitsluit, dat het zich toch heeft voorgedaan. Boeren vinden pachten in de Npordoostpolder te hoog Kwestie spoedig in Tweede Kamer aan de orde Verwacht wordt, dat bij de behandeling van de begroting voor het Zuiderzeefonds in de Tweede Kamer vragen over pacht- vraagstukken in de Noordoostpolder zullen worden gesteld. Pachters in de Noordoöstpolder hebben namelijk geweigerd contracten te tekenen, waarin door de overheid in December 1948 vastgestelde pachtsommen zijn opgenomen. Deze werden te hoog geacht. Op het ogen blik is door de Grondkamer nog geen oor deel over deze kwestie gegeven. De boeren maken zich thans bezorgd, hoe zij op den duur de achterstallige pachtsommen, hoe hoog die ook uitvallen, zullen moeten vol doen. De eerste pachttermijn verviel op 1 Mei 1948. De eerstkomende vervaldag is 1 November aanstaande. De directie van de Noordoostpolder meent echter dat de boeren, die nog pacht moeten betalen, toch zeker wel geld hebben gereserveerd om aan deze verplichtingen te kunnen voldoen. De pachtsommen, zoals die oorspronkelijk werden vastgesteld, be dragen ongeveer 100 tot 200 gulden per hectare, afhankelijk van bodemgesteld heid en opstallen. Een bewering, dat de polderbedrijven over het algemeen te groot zouden zijn, wees men van de hand met de opmerking, dat vele boeren gaarne nog grotere kavels zouden hebben gepacht dan hun zijn toegewezen, omdat grotere be drijven dan de thans bestaande beter ren dabel zouden zijn. Gezien het grote aantal gegadigden heeft men echter de gereed ge komen gronden in niet al te grote, rendabel te maken bedrijven verkaveld. HAARLEM 50 JAAR GELEDEN Gisteren hebben wij een verslag ge-' geven van een demonstratie van de Brand weer, die liet zien hoe de Haarlemse torens thans beveiligd zijn tegen brand. 50 jaar geleden waren er ook wel voorzorgen ge nomen, maar die gaven slechts weinig waarborg. Het water moest van de ene om gang naar de andere worden opgepompt, waarbij spuiten als aanjagers dienst deden. Trouwens de inrichting van onze gehele Brandweer was tegen de eeuwwisseling nog zeer primitief. Er waren 12 handspui ten ter beschikking die ook met de hand naar het terrein van de brand gereden moesten worden. Het was een belang rijke vooruitgang toen gemeentelijke wa terleiding in bedrijf gesteld werd. Toen Haarlem nog water van Amsterdam betrok waren er alleen in de binnenstad brand- kranen. Hun aantal bedroeg niet meer dan 202. In 1949 kwamen er 515 bij. De alarmering liet nog veel te wensen over. Als de politie bericht kreeg dat er brand was, belde zij de commandant en naaste helpers op, die dan maar moesten zien, dat zij, met behulp van de weinige telefoons die er waren (het aantal tele foonaansluitingen in Haarlem en omgeving was nog beneden de 300!) voldoende vrij willigers naar de door het vuur be- dreigde plaats kregen. Aan het brand spuithuisje naast de Vishal op de Grote Maakt werd met krijt op een bord ge schreven waar de brand was. Overdag werd dit aangekondigd met een rode vlag, 's avonds en 's nachts door het uit hangen van een rode lantaarn. De vrijwil ligers moesten dan ook zelf maar zorgen dat zij hun spuit op het terrein van de brancl kregen. Ladderwagens kende men nog niet. Op 8 plaatsen in de stad had de Brandweer- ladders hangen. Het was altijd een sjouw- partij om die bij de brand te krijgen. „Spuit X" was een organisatie van vrij willigers die aan de Brandweer waren ge gaan omdat zij daardoor van schutters plicht werden vrijgesteld. De jongelui wa ren zeer actief, want bij elke blussing na men zij het leeuwenaandeel voor hun reke ning. Op de toren van de St. Bavo waren des nachts brandwachten, die geregeld hun wakend oog over de stad lieten gaan en bij brand een rode lantaarn hingen aan de kant van de toren waar het vuur was ge- Toen er meer telefoonaansluitingen kwamen verbeterde de alarmering. De automatische schel in de huizen der vrij willigers werd in 1925 in gebruik gesteld. 19C7 is een belangrijke datum in®de ge schiedenis van de Haarlemse Brandweer. Toen kwam de eenpaardsslangenwagen, kortweg „Jetje" genoemd. De gemeente kocht een slangenwagen waarvoor een paard gespannen kón worden. Met de stal houder W. Ileins in de Ridderstraat werd, voor een vergoeding van 1500 per jaar, overeengekomen dat hij nacht en' dag een paard en een voerman beschikbaar had om op een belsignaal van de politie on middellijk te kunnen uitrukken. Binnen 5 minuten moest Jetje voor het bureau van politie in de Smedestraat staan, anders kreeg de heer Heins boete. In 1924 werd de eerste auto bij Spuit X ingevoerd voor het vervoeren van brand weermateriaal. Een jaar daarna kwam de eerste motorspuit. Nu heeft de Brandweer de beschikking over 4 auto-motorspuiten en 12 motor spuiten die achter een auto gehangen kun nen worden. Er is reeds lang een nieuwe motorspuit in bestelling, maar de afleve ring laat nog op zich wachten. Al het grote materiaal is ondergebracht in de Brandweerkazerne aan de Ged. Oude gracht. In de laatste tijd wordt wel onder vonden dat dit niet meer het centrum van onze lang-gerekte gemeente is. Ook al heeft de Brandweer niet meer dan 7 minu ten nodig om naar Spaarndam te komen, toch nadert de tijd dat er ook in Haarlem- Noord een motorspuit gestationneerd moet worden. Maar omdat daarbij dan ook nacht, en dag personeel moet zijn, eist dit een belangrijke extra uitgaaf. Internaatschip der Ned. Herv. Kerk voor onderwijs aan schippers kinderen In Rotterdam is het internaatschip „Prin ses Irene" voor het schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Nederlands Hervormde Kerk in gebruik genomen. De voorzitter van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, ds. H. J. F. Wesseldijk, sprait hierbij over het ontwaakte verantwoordelijkheidsbesef van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat blijkt uit het feit, dat na de oorlog verschil lenden stichtingen in het leven zijn geroe pen. Het schip was oorspronkelijk ingericht om onderdak te bieden aan personeel van de Nederlandse Spoorwegen, dat werk zaam is bij de electrificatie. Thans is het ingericht als internaat voor schipperskin deren. Het biedt plaats aan honderd kin deren. Hillegom Tuinbouwcursus in nieuwe omgeving De avondtuimbouwcursus, welke reeds jaren staat onder leiding van de heer P. W. Verbeek werd voor hel seizoen 1949/1950 ge opend in een nieuwe omgeving, die een aan zienlijke verbetering betekende. De cursisten zijn thans ondergebracht in de nieuwe Prin ses Marijkeschool. Wethouder P. H. Fijma drukte de cursisten op het hart, te tonen, dat zij op het gebouw prijs stellen door de lokalen keurig in orde te houden. De heer J. G. Stokman voerde namens de Commissie van Toezicht het woord en be sprak de waarde van het einddiploma, vooral voor hen, die willen emigreren. Tenslotte sprak de heer Warmerdam namens de Unie van Landarbeidersbonden» Na een dank woord van de heer Verbeek vertrokken de gasten en de cursisten begonnen aan hun taak. Aiberdingk Thijm speelde ten bate van blinden Tn behoeve van de R.K. Blindenvereniging St. Odilia heeft de Haarlemse toneelvereni ging Aiberdingk Thym een opvoering gege ven van '„Naar het Volle Leven", een stuk dat in het bijzonder de strijd, der blinden om een plaats in de maatschappij in beeld brengt. Vooral de heren Kruyver en Boeree vielen op door subliem spel. Ook mevrouw Kruy ver en mejuffrouw Beyk dienen te worden genoemd. Met grote aandacht volgden velen het spel. De heer Jac. Meyer uit Lisse had in zijn openingswoord de nadruk gelegd op de plaats der blinden, op het nog steeds ontbreken van leerplicht voor het blinde kind, en had be toogd, dat wanneer de blinden een behoorlijke opleiding kunnen krijgen, zij zéker een plaats in de maatschappij kunnen innemen. WEDSTRIJD SIZO VOOR DE RADIO De wedstrijd welke de voètbalclub Sizo Zaterdag te Hillegom speelt tegen VVGA en die een strijd zal worden om de bovenste plaats, zal door de reportagedienst van de NCRV gedeeltelijk worden opgenomen en Maandagavond uitgezonden. VOLKSCREDIETBANK B. en, W. van Hillegom hebben aan de ge meenteraad voorgesteld, medewerking ie verlenen aan de stichting „Volkscrediet- bank" te Haarlem. Advies is in deze gevraagd bij de Hille- gomse Middenstandscentrale. die zich bereid verklaarde met dit systeem de proef te nemen. Heemstede Serenade Dinsdagavond werd door het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" een serenade ge bracht aan het echtpaar v. d- PuttenFloris, ter gelegenheid van zijn gouden huwelijks feest. Het gouden echtpaar werd namens de vereniging gecomplimenteerd door de voor zitter, de heer E. v. Pel. Zandvoort Woningen op het Dorpsplein Namens het gemeentebestuur is vanmor gen aanbesteed het bouwen van zes wonin gen met souterrain aan het Dorpsplein. In gekomen waren dertig bi':etten. Laagste inschrijfster was de N.V. Bouwbedrijf „Ha- eu" te Driehuis voor 84.910 en de hoogste firma C. Keur te Aerdenhout voor 113.400. De begroting was 92.180. Te koop aangeb, 28 RIETEN STOELEN en 7 TAFELS. Te bevr. bij Café-Rest. „Het Heerenhek", Plein, Haarlem Fotocopiën beter, sneller en goedkoper F®fc© HiEaffiMS GROTE HOUTSTRAAT 102, Telef. 10866 HANDELSHUIS DE DOELEN heeft gekocht 1001 stuks Kraagjes vanaf 65 cent, 600 soorten Knopen vanaf 2 ct. partij Poppen 45 cent, Alpino mutsen 69 ct., ruche voor kraagjes 70 ct. per meter. Whist speelkaarten 53 stuk 69 cent, enz. enz. DOELSTRAAT 28 bij de Grote Houtstraat. O ft O Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 312 312% 250 248% 243i/o 241% A. K. 197 1961/z 155 Nederlandse Ford 293 Nederlandse Kabel 309 v. Berkel's Patent 123 Scheepvaart-Unie. 167 164% Holl.Amerika Lijn 1741/a Deii Maatschappij 155% 153% H V A 174% 173 A'dam Rubber 148% 146% Ned. Handel Mij. 164 N.-I. Handelsbank 106 Billiton Mü. II NOLF's Apotheek de meest beleende Apotheek van Haarlem en om geving, is fhans geheel GEMODERNISEERD. Neen, stel U gerust, de Renaissancegevel bleef intact; alleen het intérieur onderging een volledige ge daanteverwisseling. Nu: LICHT, LUCHT, HYGIëNE, gepaard aan moderne EFFICIENCY, Op intieme, bescheiden wijze vindt de officiële opening plaats VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 van 2-4 uur. KRUISSTRAAT 26 - TEL. 11174 Wij zijn aangesloten bij de Rijksverzekeringsbank en alle te Haarlem werkzame ZIEKENFONDSEN. Nieuwe leden zijn welkom! Secr. Rijksstraatweg 127, tel. 11642 Ilandknoopwerk voor tapijten, kleedjes, lopers, wandkleden enz. wordt door ons uitgevoerd tegen matig tarief. Deskun dig advies. WONSINGRUIL AANGEBODEN: WINKELHUIS met ROYALE BOVENWO NING in centrum der stad. Direct aanvaard baar. GEVRAAGD: Vrijstaand huis op goede stand in Haarlem of omgeving, voor gezin yan 6 personen. Brieven onder no. 4114 bureau van dit blad. voor billijke prijs THIJS WILDSCHUT Doverstr. 12. Lorentzkade 190 Tel. 20790, De mensen willen allemaal zo graag gelukkig zijn, maar het gelukt de meesten niet. Er is zoveel gebrek, zoveel onrust, smart en pijn in de wereld, dat de meeste mensen nu niets anders verwachten dan zorgen en ongeluk. Maar het behoeft niet zo te zijn. Zelfs heden kan een mens vrede, hoop en blijdschap vinden, mits hij ze op de juiste plaats zoekt. SMIet in Ongeloof. Volta'ire was een zeer vurige ongelovige. Hij schreef: „Ik wou, dat ik nooit geboren was." Niet in Plezier. Byron, de Engelse dichter, gaf zijn leven volkomen aan plezier over. Hij schreef: „De worm, de kanker en het verdriet zijn de mijne alleen." Niet in Geld. Gólild, de Amerikaanse millionnair, had genoeg om alles te kopen. Toen hij op zijn sterf bed lag, zei hij: „Ik. geloof, dat ik de ellendigste kerel ter wereld ben." Niet in Positie of Roem. Beaconsfield had meer dan zijn deel van beide, maar hij schreef: „Jeugd is een vergissing, wasdom een worsteling, ouderdom een leedwezen." Zij bevestigen allen de woorden van Salomo: „Het is al ijdelheid en kwelling des geestes." (Prek. 2 17). De wereld lean U geen geluk aanbieden, want de wereld heeft het niet; de wereld zoekt 'zelfs tevergeefs naar blijdschap en geluk. Waar kunnen wij Het Geluk dan vinden? Petrus schreef: „In denwelke ge nu, hoewel Hem niet ziende, maar geloovende, u ver heugt met eene onuitsprekelijke en heerlijke vreugde." Jezus zei: „Ik zal u wederzien, en uw hart zal zich verblijden, en niemand zal uwe blijd schap van u wegnemen." Het antwoord op onze vraag is dan eenvoudig: IN CHRISTUS ALLEEN kunnen wij blijvende vreugde, vrede en vrijheid vinden. Het is gemakkelijk dit antwoord van de hand te wijzen, maar is dat verstandig? Zonder Christus bent U al rusteloos en ontevreden. Onbewust zoekt Uw ziel altijd naar iets, dat hoger, schoner en reiner is dan wat hjj in de wereld kan vinden. Wat kan U verliezen? Doet Uw hart open en laat Jezus binnenkomen; Ily zal U liefde, licht, blijdschap en zalig heid geven. Wilt U Jezus leren kennen? Komt U dan en woont de samenkomsten van de GEMEENTEN VAN CHRISTUS bij. Daar kunt U Hem ontmoeten en zaligheid vinden door Hem te volgen. Plaats: .Jansstraat 85 (gebouw de Nijverheid, zaal 4). Tijd: Zondagochtend om 10.15 uur; Zondagavond (2de eA •1de week van de maand) om 8.00 uur. Toegang vrij. Of hebt U interesse in een reeks schriftelijke Bijbelse lessen te ontvangen? Deze lessen bevatten geen diepzinnige vraagstukken en zij proberen geen nieuwe openbaring bekend te maken. Maar ik ben blij, dat ik mijn Heiland gevonden heb en wil, dat U Hem ook leren kenne door middel van Gods woord. Deze lessen zijn gratis gegeven aan allen, die belang erin stellen. Of wilt U, dat ik bij U op bezoek kom om over God en Zijn Zoon te spreken? Hoogachtend, B. L. PHILLIPS Evangelist, Gemeente van Christus Kloppersingel 163, Haarlem m f Vang de komende koude op met warme tricotages! Speciale jubileum-aanbiedingen Zuiver wollen damespantalon in fantasieweefsel. Maten: Dames- en kindertricotages in zuiver wol en interlock 44 345 46 £70 48 395 schaarse huishoudgoederen Uw Modehuis 1 Te koop gevraagd in omge ving Blauwe Brug te Heem stede een Sisjïs met garage voor zelfbewoning. Aan te bieden een huurhuis m. tuin zonder garage, bev. 5 kamers badk. met bad en zolderka mer. Brieven no. 4121 Onder de bekwame leiding van onze ervaren leraren wordt het goed leren brid gen voor u tot een echt ge noegen AANVANG der cur sus Donderdagavond 6 Oct. van 8-10.30 u. in Rest. MUN- NIKS. Gr. Markt 10. Vanaf half 8 nog gelegenheid tot inschrijving. Te koop gevraagd: een HUIS OF FLAT voor drie personen, badka mer of badcel, centr verw. Bloemendaal of omgêv. vrij te aanvaarden. Koopprijs f 20.000. Brieven no. 4110. KASTANJESTRAAT 47 hoek Pijnboomstraat. Tel. 22492 Na 6 uup 29363 Het adres voor RADIO, SANITAIR en ELECTRISCHE ARTIKELEN 1947, kleur zwart, met radio en overtrek hoezen, zeer weinig bereden, wordt nog met fabrieksgarantie ver kocht. Molenlaan 10, Heem stede. Tel K 2500—28323. Woniregruii Oegstgeest-Haarlem of naaste omg. aangeb. ruim Heren huis, gelegen aan tramlijn ©egstgeestLeiden Gevr. zelfde soort woning op goe de stand, huurprijs pl.m. f 45 a f 60 p. m. Spoed gewenst. Brieven no. 4119. EEN MOOI 3-ZITS BANKSTEL F 384- of slaap- en eetkamer en clubstellen hebben wij in ruime keus en in prima kwa liteiten. Goed voor een men senleven! En wij geven U gaarne (en zonder verplich- tingl deskundige adviezen, LANGE VEER STRAAT 28 Tel. 21379. TE KOOP TE HAARLEM inger. voor slagerij en worstmakerij met ruime cellen, rokerijen en gekoelde zouterij, kleine vriescel met kleine woning en eventueel vestigingsvergunning aan wezig. Geheel leeg te aanvaarden. Koopprijs incl. koeling 25.000. Inl. Makelaarskantoor VAN OOSTEN EN HONDER- DORS, Bronsteeweg 45, Heemstede, tel. 28391, 26379. TE HUUR GEVRAAGD (zonder woning). Liefst centrum Haarlem. Brieven onder no. 4120. Wilt U nog profiteren van onze aanbieding? Wij hebben nog een kleine voorraad: Echte Egyptisch dubbele linnen regenmantels en jassen in alle maten. Een keurcollectie: Kamgaren costuums prachtige gabardine regenjassen in alle maten. Winterjassen in pracht kwaliteit KLOOTS' Kledingmagazijn KLEINE HOUTSTRAAT 2A (by de Anegang) Tel. 20092

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3