Haarlems Dagblad K.L.M. Frankrijk's achtste na-oorlogse regering hield het iets meer dan een jaar uit Nederland geeft 24 procent van per 10 October zijn invoer vrij De Oost-Duitse Volksraad promoveert tot voorlopige Tweede Kamer Weerbericht 64e Jaargang No. 19365 Bureaux: Grote Houtstraat. 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 6 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en 6ptetljtc Ij aaricmstlje Courant (Kinno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DERTIG JAAR bestaat de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij; vijf jaar ge leden kon niet aan het zilveren jubileum gedacht worden en daarom kiest Nederland deze datum om van zijn bewondering te getuigen. Wij hebben Dinsdag al aan be langrijke gebeurtenissen uit het leven der dertigjarige herinnerd. „Op de dag zelf" voelt men dat het daarbij toch niet blijven kan. Want de K.L.M. heeft veel voor ons volk gedaan: in werkelijkheid veel meer dan vliegen, dan met grote ondernemings geest nieuwe luchtlijnen openen en ettelijke moeilijkheden overwinnen om ze tot bloei te brengen. De K.L.M. is een der grote ondernemingen geweest die ons volk nieuwe energie en nieuw zelfvertrouwen geschonken hebben. Misschien de belang rijkste van alle: niemand kan zeggen hoe zich in betekenis tot de ontwikkeling van een wereld-firma als Philips en tot een jo grote zaak als de drooglegging van de Zuiderzee verhoudt. Behalve dan, dat zij ongetwijfeld, het sterkst tot de volksver beelding gesproken heeft en dat nog steeds doet. Het blijft merkwaardig dat de periode 19191939, het tijdvak tussen twee wereld oorlogen dat menigeen later als een „wa penstilstand" betiteld heeft en dat zoveel onrustbarende verschijnselen heeft getoond, in ons land tevens een tijd van nieuwe on dernemingsgeest is geweest. Want in dat tijdvak zijn de grote nieuwe dingen, die ik noemde met nog veel meer belangrijke initiatieven ontwikkeld. En wie tot de ouderen behoort en de jaren voor de eerste wereldoorlog gekend heeft weet, dat het toen niet zo was. Wel leefde men toen in ;ustiger, evenwichtiger mensenmaat schappij. met stabieler politieke verhoudin- :n beter onderlinge verstandhouding'. Br heerste niet die gedachte aan be dreiging, die in Juli 1914 de wereld beving haar sindsdien niet meer verlaten heeft, Maar wij waren wel een klein volk, dat ondernemingsgeest achterstond bij de groten; er was ook een soort berusting op dat punt, een stemming van: het is nu een maal zo. Het was eigenlijk in menig opzicht een nogal slaperige tijd, al ontbraken er misstanden in die later zouden ontstaan, indien men een volledige vergelijking tus sen die tijd vóór 1914 en de periode tussen de wereldoorlogen zou maken, zou ten aan zien van beide tijdvakken een balans moe- worden opgemaakt, zouden er in beide jevallen een debet- en een creditzijde zijn. Zoals dat trouwens altijd dient te gebeuren als men het menselijk bedrijf eerlijk analy seren wil;'men kan geen tegenstellingen in zwart en wit tussen zijn phasen maken zon der de waarheid geweld aan te doen. Al is dat erg moeilijk voor hen, die liefst in de gemakkelijke phrasen van moderne propa ganda denken, omdat het zo weinig inspan- iing kost. 1 Tot de grootste posten in ons Nederlandse :redit, die het tijdvak.van nieuw-ontwa- ;ende energie hebben gekenmerkt dat door ie jaartallen 1919 en 1939 wordt aange- ;even, behoort de K.L.M. Dat deze bron fan kracht en ondernemingsgeest tot leven jewekt werd is zonder twijfel in de eerste !n verreweg belangrijkste plaats het. werk an Plesman. Alleen als het dergelijke jote figuren in zijn midden tëlt kan een ;olk grote dingen tot stand brengen. Hij ïeeft vele voortreffelijke medewerkers ge zonden, zowel organisatoren als .harde, noedige vliegers en men zou hun niet aarne het geringste tekort doen. Maar iguren zoals hij trekken dergelijke mede werkers aan. Men herkent elkaar en be grijpt' dat het 'goed is, dat het doel zal worden bereikt. Plesman blijft, in de histo id van die dertig jaar, de grote drijvende :racht met de ijzeren volharding en de sterke, vertrouwend-vooruitziende blik. Het is goed dat te begrijpen; het geldt niet Heen voor de K.L.M. maar in zo velerlei aderneming en bedrijf, van verschillende sard en afmeting, dus ook in verschillende jraad. Het heeft geen zin goedkope tegen stellingen tussen particulier initiatief en teleicle economie (of „dirigisme", dat een ligemener term is) te maken. In tijden zoals vij beleven is vergrote mate-van dirigisme inverniijdelïjk. Maar wie het particulier nitiatief kleineren willen en menen dat men het wel door systemen en regelingen van-bovenaf vervangen kan, vergissen zich deerlijk en zouden dat bitter ervaren als hun inzicht overwon. Het zou de Plesman- nen uitschakelen; en zij zijn te allen tijde schaars, een volk kan niet zonder hen. Daal de historie van de K.L.M:, die zoveel vreugde en nieuw zelfvertrouwen in ons land heeft gewekt, weer een overtuigend bewijs van. Men kan zich wel voorstellen dat het. met de verdeling der menselijke capaciteiten en mogelijkheden anders ge stéld1 zou kunnen zijn, maar dat heeft, geen zin en werkt alleen maar misleidend. Plesman heeft het anderen vaak niet ge makkelijk gemaakt en zichzelf nooit. Hij heeft een zware strijd om te slagen moeten voeren en de tegenslagen zijn hem niet bespaard gebleven. Zij zijn blijven weder keren en een grote beproeving is hem on langs ten deel gevallen toen zijn zoon, ge zagvoerder op de trotse lijn naar 'Batavia, n dienst der K.L.M. viel. Moedig en sterk heeft hij zijn taak voortgezet. Het moge lem op een dag als deze tot enige yergoe- zijn te beseffen, dat zijn voorbeeld voor zovelen een inspiratie in hun leven is geweest en nog is, dat hij dit volk een aan sporing' tot nieuwe daadkracht heeft ge geven die grote uitwerking heeft gehad. Het heeft zulke mannen nodig. Op een dag als deze moge dat ronduit erkend worden. Mét dankbaarheid. R. P. GEWAPENDE VREDE TUSSEN DE RQOSENDAALSE WINKELIERS Na de „koude oorlog" tussen de winke liers in Roosendaal is de vrede weer ge tekend. De winkeliers, die in een spoed- Isende vergadering waren bijeengeroepen, besloten met 32 tegen 8 stemmen, in No vember een gezamenlijke winkelactie voor gehele stad te organiseren. Daarna kwamen de afzonderlijke acties .ter sprake. De hevige concurrentiestrijd werd uit den boze geacht. Eveneens met 32 stemmen voor en 8 tegen werd besloten, dat de statuten van de winkeliersvereniging zullen worden gewijzigd. Men wil namelijk de mogelijkheid openen om degenen die iets ondernemen tegen het belang van de gehele middenstand te royeren als lid van de vereniging. De vergadering stelde tevens de bepaling vast, dat geen enkele straat of wijk een actie mag ondernemen Diet daaraan verbonden prijzen, premies of attractieSj voordat overleg is gepleegd Het béstuur van de winkeliersvereniging. Kabinet-Queuille afgetreden Onenigheid over loon- en prijspolitiek PARIJS, 6 October (Reuter). Gisteren lieeft de Franse premier, Henri Queuille, hekend gemaakt dat hy en zijn regering hun ontslag aangeboden hebben. President Vincent Auriol heeft heden het ontslag aanvaard. Aanvankelijk had Auriol geweigerd het ontslag te aanvaarden, doch Queuille had verklaard niet anders te kunnen handelen door de onenigheden in de regering over de loon- en prijspolitiek. Eerder op de dag verklaarde de woord voerder der regering, Mitterand, dat de regering „in feite reeds afgetreden was". De premier had volgens een communiqué naar aanleiding van de onenigheden over de loon- en prijspolitiek hesloten de pogingen om dit vraagstuk op te lossen, door de abnor maal lage lonen te verhogen, gestaakt. Plet aftreden, aldus de woordvoerder, was nog slechts een procedurekwestie tussen presi dent en premier. Momenteel bevinden zich ministers buitenlands, het zijn Ramadier, Defensie, Schuman, Buitenlandse Zaken, beiden in Amerika. J President Auriol zou gaarne zien, dat Queuille een volledige uiteenzetting van de situatie aan het parlement geeft en de ver trouwenskwestie stelt. Premier Queuille wenst de zaak echter niet aan stemming te onderwerpen. Mogelijk zal hij'als compro mis aan het parlement de redenen van zijn ontslag mededelen. Ruim een jaar Het huidige kabinet heeft een levensduur gehad van iets meer dan twaalf maanden. Het trad 11 September 1948 in functie. Het is de achtste regering sinds het einde van de oorlog en alle vorige regeringen bleven korter. Het bestuur van de socialistische partij nam gisterenavond een motie van solidari teit met de socialistische ministers aan, in het bijzonder met de minister voor arbeids zaken, Daniel Mayer. Mayer had de leiding bij het uitoefenen van druk om de laagste arbeiderslonen te verhogen. „Figaro" noemt de vroegere minister van Financiën René Mayer als mogelijke op volger van Queuille. De ontslagaanbieding van de premier is volgens het blad het ge volg van pressie van de vakverenigingen. „Het is thans niet meer mogelijk tegen de wil der vakverenigingen in of zelfs maar zonder de vakverenigingen te regeren", al dus het blad. „Hetzelfde verschijnsel doet zich in Engeland en Amerika voor. De re gering moet buigen voor organisaties, welke geen verantwoordelijkheid dragen". „L'Humanite" (communistisch) noemt het aftreden der regering een overwinning dei- arbeidersklasse. Het merendeelder Britse ochtendbladen geeft Engeland de schuld van de Franse regeringscrisis, door de wijze waarop het de devaluatie van het pond ten opzichte van de dollar bekend heeft gemaakt. Over het algemeen wordt het aftreden van Queuille betreurd. Onrust Inmiddels groeit de arbeidsonrust in Frankrijk. Uit verscheidene delen van hei land worden demonstraties en stakingen hogere lonen gemeld. De socialisten wensen loonsverhoging voor de meeste categorieën van arbeiders, terwijl de radi calen en gematigden slechts loonsverhoging' voor de minst betaalden voorstaan. De Franse premier Queuille, die gisteren de ontslagaanvrage van zijn kabinet mede gedeeld heeft, verlaat in gezelschap van minister Jules Moch het Elysée. Queuille's regering is een jaar aan het beioind ge bleven en had dus „de langste adem" van alle na-oorlogse Franse kabinetten. Nieuwe Russische voorstellen tot ontwapening in voorbereiding De Sovjet-Unie bereidt nieuwe voorstel len tot ontwapening voor en zal deze Dins dag in de Veiligheidsraad indienen, aldus heeft de Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Malik te Lake Suc cess verklaard. Hij vroeg uitstel van het debat over een Franse ontwapeningsresolutie, die met Ruslands stem tegen door de commissie voor conventionele bewapening was goed gekeurd. De New York Times meldde heden, dat andere gedelegeerden Maliks aankondiging uitleggen als een poging om belangstelling voor de nieuwe Russische ontwapenings voorstellen te wekken. Een Westelijke ge delegeerde verklaarde te verwachten, dat de Russische regering met „iets opzienba rends" voor de dag zou komen. Ministers zeggen onderzoek naar oorzaak prijsstijgingen toe Bij de behandeling van de rijksbegroting voor 1949 heeft de regering toegezegd, dat de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek overleg zou plegen met de Stichting van de Arbeid over de te nemen maatregelen op het gebied van de loonpolitiek. Dit overleg is op het ogenblik gaande en de ministers van Sociale Zaken, Economi sche Zaken en. Landbouw hebben daarom de heer H. Oosterhuis, lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid, in antwoord op zijn vragen meegedeeld, dat zij, hangende deze besprekingen, het on juist vinden van een bepaald standpunt over deze kwestie blijk te geven. De ministers stellen er prijs-op te ver klaren, dat het verloop van de indexcijfers door hen steeds met grote aandacht wordt gevolgd. De loonbijslag, zo verklaren zij verder, heeft nimmer ten doel gehad alle fluctuaties in het prijspeil op te vangen, doch slechts prijsverhogingen te compenseren, voor zo ver deze voortvloeiden uit de vermindering der subsidies. De ministers zijn bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de prijs stijgingen, die hebben plaats gevo'nden, in het bijzonder bij voedingsmiddelen. Amsterdamse politie treedt op tegen voetbalpool-exploitant De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam vestigt de aandacht op een zekere G. K., die sedert enige tijd per post weke lijks circulaires verspreidt, waarop de ont vangers de voetbaluitslagen kunnen ver melden en insturen aan de „Club van des kundige amateurs", postbus 5044, Amster dam. Gelijktijdig moet men een zelf te bepalen bedrag overmaken (minimum één gulden). Is het oordeel juist geweest, dan ontvangt de inzender een veelvoud van zijn inleg- geld terug. In het andere geval is hij zijn geld kwijt. Tegen de houder van de post box is proces-verbaal opgemaakt wegens Het woord is aan.... Honoré de Balzac: Er zijn dingen, die alleen onwaar schijnlijk zijn in boeken. overtreding van de Loterij wet. De stukken en gezonden gelden zijn in beslag genomen. Van een vereniging zo bleek bij het on derzoek is geen sprake. De man was voornemens een club op te richten, maar wilde eerst een honderdtal leden bij elkaar hebben. Tegenover de politie verklaarde K.s dat hij niet met zijn werkzaamheden zou ophouden. Geld, dat nog gezonden wordt, zal door de politie in beslag worden genomen. Vrijere handel tussen de Marshall-landen Onderhandelingen over het vrijgeven van nog 60 procent zullen binnenkort beginnen Goederentrein botst tegen locomotief Treinverkeer bij Oudewater gestremd In de afgelopen nacht om kwart over twee is bij het station Oudewater een door een electrische locomotief getrokken goe derentrein uit de richting Utrecht- in bot sing gekomen met een stoomlocomotief, welke via het spoor, waarop de goederen trein binnenreed, naar een ander spoor werd gerangeerd. Door de schok van de botsing ontspoorden vijf goederenwagons en kwamen dwars over de rails te staan. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hedenmorgen vroeg moest het treinver keer tussen Utrecht en Den Haag over Lei den worden geleid. Om h'alftien had men een der sporen bij Oudewater vrijgemaakt. Er kon toen een pendeldienst tussen Gouda en Woerden worden ingesteld, zodat de aanvankelijk op dit traject ingelegde bus dienst kon worden opgeheven. Een onderzoek naar de oorzaak van de botsing wordt ingesteld. Synode der Geref. Kerken Geen aansluiting bij Wereld raad van kerken De Generale Synode der Gereformeerde Kerken heeft zich Woensdag bezig gehou den met een van de belangrijkste punten van haar agenda: namelijk het al of niet aansluiten bij de Wereldraad van Kerken. Deputaten hadden een meerderheids- zo wel als een minderheidsrapport ingediend. Namens de meerderheid voerde het woord prof. dr. G. Ch. Aalders uit Heemstede en namens de minderheid prof. dr. G. B. Wurth uit Kampen. Na dë discussie dienden zeven leden een voorstel in om thans geen uitspraken te doen voordat een nader advies hieromtrent door de volgende Gereformeerde Oecume nische Synode zal zijn uitgebracht. De synode nam met 45 tegen 4 stemmen ver volgens de beslissing, dat de Gereformeerde Kerken het afwijzend standpunt ten op zichte van de aansluiting bij de. Wereld raad van Kerken, zoals dit door de synoden van Zwolle en Eindhoven werden ingeno men, te handhaven. Overeenkomst tussen twee Duitse regeringen mogelijk geacht, indien de Oostelijke zich binnen de zonegrens houdt Gisteren zijn in het vroegere minis terie van Propaganda van Goebbels in Oost-Berlijn vooraanstaande politici uit de Sovjet-zóne, leden van het prae- sidium van de Duitse Volksraad en het „blok van democratische partijen" bij eengekomen om de definitieve plannen voor de proclamatie van een Oost- Duitse regering op te stellen. Men be sloot dat de Volksraad Vrijdag bijeen geroepen zal worden en zich zal uit roepen tot „voorlopige Tweede Kamer" in antwoord op de vorming van de West-Duitse regering. Er zal dan een „constitutionele regering van de Duitse democratische republiek" gevormd worden, overeenkomstig de arti kelen van de in Mei j.l. door de Volksraad aanvaarde grondwet. In een communiqué worden de Westelijke geallieerden ervan beschuldigd door hun politiek een „ernstige nationale noodtoestand" geschapen te heb ben. De voor geheel Duitsland bestemde grondwet voorziet in een „Volkskamer" van 400 vrij en geheim gekozen afgevaardigden en een Eerste Kamer, bestaande uit ver tegenwoordigers dei' staten in de verhou ding van één afgevaardigde per vierhon derdduizend inwoners. De Tweede Kamer zou de eerste rechten hebben in verband met wetgeving en financiën. De grondwet voorziet tevens in de verkiezing van een president door beide huizen. Otto Iiuschke, voorzitter van de Chris ten-Democratische partij in Oost-Duitsland en medevoorzitter van de Volksraad, heeft medegedeeld, 'dat de provinciale verkiezin gen, die deze maand zouden worden ge houden, voor onbepaalde tijd zijn uitge steld in verband met de uitroeping' van de nieuwe regering. De verkiezingen zullen later gehouden wotden volgens de kieswet van de door de Volksraad goedgekeurde grondwet. Hij zei, dat de ministeries van de komende regering gecontroleerd zouden worden door het parlement en dat de bui tenlandse politiek onder de verantwoorde lijkheid der nieuwe regering zou vallen en niet onder de controle van een vreemde mogendheid. S.E.D. heeft vele wensen De communistische S.E.D. aanvaardde een negenduizend woorden tellende reso lutie, die men algemeen beschouwt als een program van de politiek, die de partij in een nieuwe regering zal volgen. De reso lutie wordt een „gemeenschappelijke basis' genoemd, „waarmede alle vaderlandslie vende elementen het eens kunnen zijn". Verzocht wordt een verenigd Duitsland onder één regering, een vredesverdrag en het terugtrekken van alle bezettingstroe pen. Verder wordt de nietigverklaring van het statuut voor het Ruhrgebied verzocht, onmiddellijke normalisering van het Ber- lijnse leven, wederopbouw van de ver woeste steden, vrijheid van meningsuiting en volledige erkenning van de besluiten Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 19 en L 19 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 19 kan men kopen een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een la- boratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 19 kan men kopen een werkbroek of werkjasje van keper, drill, ttijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 tot en met H 18 en L 13 tot en met L 18 blijven voorlopig geldig. van Potsdam over democratisering en demt- ïitarisering van Duitsland. De S.E.D. ver klaart bereid te zijn met' alle „Duitse va derlanders, inclusief voormalige leden der n«tionaal-socialistische partij, vroegere officieren, kleine en middelgrote kapita listen en die sectoren der hogere burger klassen, die de belangen van Duitsland in hun hart dragen" samen te werken. Bo vendien acht de Socialistische Eenheids partij het, volgens deze resolutie, nood zakelijk om aan voormalige leden van het Duitse leger, generaals en ander-e officieren inbegrepen, de volledige burgerrechten terug te geven. Professor Hermann Kastner, een 63- jarige gewezen advocaat, voorzitter van de Liberaal-Democratische partij en mede voorzitter van de Duitse Volksraad, wordt in politieke kringen als mogelijke Candi da at voor het presidentschap beschouwd. Bij zijn recent bezoek aan de Sovjet-Unie werd hij door Stalin ontvangen. Enige andere personen, die een rol in de nieuwe regering zouden kunnen spelen zijn Wilh. Pieck en Otto Grootewohl, voorzitters van de door de communisten overheerste S.E.D.. Walter Ulbrich, plaatsvervangend voorzitter van de S.E.D. en lid van het politieke bureau, Heinrich Rau van de eco nomische commissie in de Sovjet-zóne, Gerhart Eisler en Otto Nuschke. Mogelijkheid tot overeenkomst Geallieerde functionarissen zijn van oor deel, dat tussen een Oost-Duitse en een West-Duitse regering een overeenkomst mogelijk zou zijn. Maakt deze regering ech ter aanspraak op geheel Duitsland, dan zou alle grond aan deze overeenkomst ont nomen worden. Ook de hervatting van de interzónale handel, die deel uitmaakte van de overeenkomst te Parijs, zou opnieuw in overweging genomen dienen te worden. De Geallieerden hebben tot nu toe „om tech nische redenen" het betreffende ontwerp- handelsverdrag tusen Oost- en West-Duits- land niet goedgekeurd. Vandaag zouden zij wederom bijeenkomen om hierover te spreken. Naar Woensdag op een persconferentie in Den Haag op het departement van Econo mische Zaken werd medegedeeld door de heer D. P. Spierenburg, directeur-generaal voor de Buitenlandse Betrekkingen, heeft Nederland 24 procent van de totale invoer in 1948 uit de Marshall-landen quantitatief vrijgegeven, zodat per tien October geen restricties meer voor deze goederen zullen gelden. Dit contingent omvat ongeveer 10 procent van de totale Nederlandse invoer. Duitsland valt buiten deze regeling, aan gezien met dit land onlangs een apart han delsverdrag tot stand kwam. Het aantal vrijgegeven goederen is vastgelegd op een lijst, die inmiddels bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking is ingediend. Deze vrije lijst telt goederen ter waarde van 450 millioen gulden. Binnenkort zullen in Parijs (of elders) onderhandelingen plaats hebben over de vaststelling van een tweede lijst, die nog verdergaande vrijmaking van het Marshall- verkeer beoogt. Deze tweede lijst zal voor Nederland goederen bevatten die 60 pro cent van de totale invoer in Nederland uit de Marshall-landen? gedurende 1948 ver tegenwoordigen. Wanneer dus de komende onderhandelingen een maximum succes boeken, zou de invoer in Nederland uit dc Marshall-landen voor 84 procent wor den vrijgegeven. Ten aanzien van Zwitserland wordt medegedeeld dat de vrijmaking voor de invoer uit dat land eerst zal kunnen gelden, indien regelingen zijn getroffen waardoor wordt voorkomen dat verlies van goud of dollars het gevolg van de te verwachten grotere invoer zou zijn. Een zo groot mogelijke vrijheid in het handelsverkeer tussen de Europese landen zal naast de onderlinge inwisselbaarheid der Europese valuta's een der voornaamste De vrije lijst De lijvige lijst van goederen, die per 5 10 October voor invoer in Nederland i quantitatief vrij zullen zijn, ligt van 8 I heden al ter inzage op ons bureau, Grote j Houtstraat te Haarlem. Zij geldt voor goederen die in een der Marshall-landen uitgezonderd Duits land worden gefabriceerd, of anders- zins in een der Marshall-landen hun origine hebben. Zes en zestig schilderijen en 76 tekeningen van Vincent van Gogh, tezamen een waarde vertegenwoordigend van drie millioen dollar, zijn per Westerdamin Amerika aangekomen en zullen te New York worden geëxposeerd. Vincent W. van Gogh, een neef van de schilder, die de schilderijen op hun reis naar de Verenigde Staten verge zelde (rechts), en A. M. J. W. Hammachee (midden), directeur van het museum Kröller Muller, bij een der schilderstukken middelen zijn tot het bereiken van een economisch sterk Europa, dat na de beëin diging van de Amerikaanse hulp op eigen benen kan staan. De verplichting tot het indienen van bo vengenoemde lijsten is een uitvloeisel van de beslissing, die de Raad van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking op 4 Juli nam ten aanzien van het vrijmaken van het Europese handels verkeer. Gunstiger bepalingen voor oorlogsschade-vergoeding Uitkering van 100 procent voor schade aan huisraad Als resultaat van het mondeling overleg tussen de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer en de minister van Financiën over het wetsontwerp betreffen de de materiële oorlogsschade, is thans een Nota van Wijziging verschenen. De commissie heeft aangedrongen op een bijdrage a fonds perdu tot een bedrag der prijsstijging voor woningen en courante bedrijfspanden. De regering gaf te kennen, dat op deze suggestie niet kan worden ingegaan. Wel is de regering op de gedachte ingegaan om de financieringsregelingen met haar hypo theken en credieten door een bijdrage in eens te vervangen. Zij heeft te kennen gegeven, dat zij in studie heeft gegeven de vraag of naast de financieringsregeling een premieregeling in het leven zou kunnen worden geroepen, welke voor de betrokkenen zo aantrekke lijk is, dat men liever daarvan gebruik zal maken dan van de huidige financierings regelingen, die bestendigd zullen blijven. De commissie had bezwaar tegen het ar tikel van het wetsontwerp, waarin credieten en uitgestelde bijdragen in uitzicht worden gesteld voor herbouw van niet courante bedrijfspanden en herinstallatie van be- drijfsuitrustingen. Voor de regering zijn deze bezwaren aan leiding geweest een bijdrage ineens in uit zicht te stellen voor de herbouw en de her installatie van alle bedrijven met een be drijfsvermogen beneden de 500.000 gulden. Deze toeslag zal voor de herbouw van bedrijfspanden en schepen naar gelang de kapitaalsgrootte van het bedrijf variëren van 100 procent tot 40 procent der bouw kosten van Mei 1940 en voor de bedrijfs- uitrustïng van 150 proeent tot 50 procent van de verleende bijdragen. Wat de huisraadschade betreft heeft de commissie vooral bezwaar gemaakt tegen de z.g. „beschadigingsfactor", welke er toe leidt, dat bij gedeeltelijke beschadiging de toeslag relatief geringer zal zijn dan bij volledige schade. De regering: heeft nu verklaard, dat zij met betrekking tot het meubilair in de pan den met geringere huurwaarde de bescha digingsfactor buiten toepassing zal laten. In die gevallen zal dus in het algemeen ook bij gedeeltelijke schade de toeslag 100 procent bedragen. Buiten deze drie belangrijke wijzigingen zijn nog andere aangebracht, die voor de belanghebbenden verbeteringen betekenen. In Londen is deze week een kinderhötel geopend, waar ouders die voor zakelijke of andere redenen een of meer nachten van huis moeten zijn, hun nog niet schoolgaande kroost kunnen bezorgen. Overdag kunnen de jeugdige gasten van dit hótel, dat op Sussex Square gevestigd is en „Panda Children's hótel" gedoopt is, in de recreatiezalen lawaai maken, spelen of aan ABC-lessen deelnemen. Hier brengt de eigenaresse van „Panda" twee van haar logeetjes naar bed. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M. I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag wolkenvelden, afge wisseld door enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 7 October: Zon op 6.50 uur, onder 18.05 uur Maan op 18.09 uur, onder 7.04 uur (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuïden Donderdag 6 October: Hoog water: 3.25 en 15.40 uur. Laag water: 11.26 en 23.40 uur. Vrydag 7 October: Hoog water: 3.53 en 16.10 uur. Laag water: 11.57 en 00.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1