Stichting van industriegebouwen in de provincie Noordholland verdient aanbeveling Steun van rijk en gemeente is nog onvoldoende PHILIPS H0OGTEZON I DillAV 1 ^wielen kleine wereld Donderdag 6 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscKe Courant 3 In het jaarverslag van de Economisch- (echnologische dienst van Noordholland over de periode 1 September 1948 tot en met 31 Augustus 1949 wordt meegedeeld, dat de werkzaamheden zijn toegenomen, De dienst heelt tot taak, voorlichting, in het bijzonder op economisch gebied, te ver schaffen aan Gedeputeerde Staten, andere overheidsinstanties en aan particulieren, met betrekking tot ontwikkelingsmogelijk heden van een bepaald gebied. Het verslag maakt melding van het feit, dat de Ka ad van Advies van de dienst zich bezig gehouden heeft met de werkloosheid in de provincie, die in het voorjaar van 1948 ï-eeds tot enige ongerustheid, vooral wat betreft de bouwvakken en het agra risch bedrijf, aanleiding gaf. De Raad van Advies heeft als zijn mening uitgesproken, dat stichting van gemeen schappelijke industriegebouwen aanbeve ling verdient, maar dat de thans geldende regeling van de steun, welke door rijk en öemeente kan worden verleend, onvoldoen de is. Gedeputeerde Staten hebben zich tot de minister van Ecnomische Zaken gewend roet verzoek te willen bevorderen, dat de regeling zodanig wordt gewijzigd dat pogin gen om te komen tot stichting van zoge- Wcsterontfrekking IJselmeer Op de begrotingen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland voor de jaren 1937 en 1938 zijn credieten van twee maal 20.000 toegestaan voor het doen van onderzoekingen en beproevingen ten aanzien van een eventuele wateront trekking aan het IJselmeer nabij Enk huizen. Deze credieten zijn geheel verwerkt. Aangezien de proefnemingen met betrek king tot de winning en de. reiniging van het IJselmeerwater nog moeten worden voortgezet en daardoor enige voorzie ningen ter plaatse moeten worden getrof fen, stellen Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten voor een aanvullend crediet van 25.000 te verlenen. Deelneming aan Belgische Vredesdemonstratie De Belgische Nationale Vredesraad or ganiseert op 16 October, ter afsluiting van het Belgisch Vredescongres, een vredes demonstratie te Brussel. Het Haarlems Vredescomité heeft Neder landse jongelieden opgewekt deel te nemen aan deze demonstratie. Men kan zich opgeven bij het secretariaat: mevrouw G. Beerthuis—Timmerman, Mar- nixstraat 94rd. te Haarlem. KLAVERJASWEDSTRIJD TUSSEN „HET GEVLEUGELDE WIEL" EN „DE VIER AZEN In de cantine van de Ripperda-kazerne aan de Kleverlaan is voor de tweede keer een Klaverjaswedstrijd gespeeld tussen de Onderofficieren Ontspanningsvereniging „Het gevleugelde wiel" en de Haarlemse Klaverjaselub „De Vier Azen". Evenals de vorige maal won „De Vier Azen". Na afloop heeft de voorzitter van de win nende vereniging, de heer Maas, een ver zilverd takje, dat zijn club als prijs be schikbaar had gesteld, aan „Het gevleugel de wiel" ter herinnering aangeboden. Namens „Het gevleugelde wiel" dankte sergeant-majoor Gaas voor deze attentie. De wedstrijd-leider deelde mede, dat er plannen bestaan .om binnenkort een aan vang' te maken met het houden van een serie van vijf onderlinge wedstrijden tus sen beide verenigingen. Burgerlijke stond van Haarlem HAARLEM, 5 October 1949 ONDERTROUWD: 5 Oct., P. J. Ronde en M. G. van Altena; S. Sindorf en J. W. Faas; L. F. van Galen en P. C. G. Verhoef; A. P. van Zeist en A. de Keizer; F. Halderman en M. A. G. van Assema; W. F. J. Laarhoven en J. E. de Doelder; R. Pan en A. M. van Hoorn; B. Moolenaar en C. A. Schipper; P. C. M. van de Vliet en F. J. B. Aussum; H. J. van den Tuin en J. J. Berens; W. Robijn en T. Z. C. van der Werf; J. Robijn en D. J. van Rooden; J. M. Bakker en M. J. Berk hout; II. W. Wilms en P. J. de Vries; H. de Ruiter en M. Rijlaarsdam; W. F. Pel en E. P. Horn; C. J. M. van de Vliet en M. J. M. H. van Tongere; P. A. van Laarhoven en J. M. Philippo; J. R. Jansen en II. M. M. Lef- felaar; A. A. Rogers en A. Jansma; G. van den Dool en A. H. van der Kwaak; J. van Es en C. P. van Dijk; R. M. Poole en J. Veen; J. D. W. Hemelrijk en J. N. de Hertog. m GEHUWD: 5 Oct., P. J. M. Giele en W. T. Mathijssen; M. A. de Jong en W. van Ton geren; N. Lacourt en W. van Wageningen; A. van de Nes en A. C.' van der Meer; C. Veldhuteen en P. J. J. van den Heuvel, C. F. van den Brink en C. J. M. Ilogema; A. Kossen en G. A. Whitby. P. Windt en A. C. M. van der Pauw Kraan; A. J. W. Akker mans en G. Brandsen; C. J. Platerink en J. Fokkema; N. T. Lambrechtsen en A. L. van der Vlugt; P. T. Smakman eh W. M. Bak ker: A. L. Hoozemans en Q. II. M. Janssens; J. C. Arens en A. de Vries; J. J. Kreeft en H. Scheper. BEVALLEN van een zoon: 3 Oct., G. A. Helmighvan der Raad; N. E. EliasHar vey; 4 Oct., M. VerbeekKuipers. BEVALLEN van een dochter: 4 Oct., J. M. MeijerIleijboer; R. Julsingvan der Meeren; C. M. BlokRoemers. OVERLEDEN: 3 Oct., M. van Veen, 76 j.. van 't Hoffstraat; G. Veen, 65 j„ Station; 4 Oct., C. Koger, 69 j., Van Nesstraat: F. van Aggelen, 54 j.. Judith Le ij ster straat; C. BakkerKan, 74 j., Rijksstraatweg; W. A. Wildschutvan Amstel, 67 j., Hazepaters- laan. naamde industrie flats meer kans van sla gen zullen bieden. Van groot belang voor de industrievesti ging acht de Raad van Advies de beschik baarstelling van bouwrijpe industrieterrein in de verschillende daarvoor in aanmerking komende gemeenten. Deze industrieterrei nen moeten goede weg- en waterverbindin gen bezitten, maar tevens moet aansluiting aan het electrisch net op gemakkelijke wijze zonder grote kosten voor de betrok ken industrieën mogelijk zijn. De raad con stateert, dat het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland meer tot taak heeft het platteland van goed water te voorzien dan de behoefte der industriële grootverbruikers te dekken. Aan het ambachtsonderwijs is aandacht besteed. De conclusie is, dat op de reeds bestaande en in oprichting zijnde ambachts scholen en dagvakscholen de helft van het aantal jongens, dat in de eerstvolgende jaren in de industrie geplaatst zal moeten worden, opleiding in een vak zal kunnen krijgen en dat dit voorlopig als voldoende moet worden beschouwd. Gedeputeerde Staten hebben zich tot de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting gewend met het verzoek ten be hoeve van de industrie, een groter bouw volume ter beschikking te'stellen, teneinde de werkloosheid in de bouwvakken te doen afnemen. Een vijf en twintigtal industriëlen wendden zich tot de dienst met het verzoek te adviseren over vestigïngsmogelijkheden in de provincie. In bijna alle gevallen werd de eis gesteld, dat een gebouw ter plaatse beschikbaar moet zijn. In enkele gevallen werd ook in relatie getreden met hen, die per advertentie een gebouw zochten. Het groot tekort aan werkplaatsruimte maakte echter, dat slechts in een tweetal gevallen een nieuwe Vestiging tot stand kwam. Met de oprichting van gemeenschappe lijke industriegebouwen werden geen vor deringen gemaakt. B. en W. van Haarlem hebben de dienst verzocht hen nog verder van advies te dienen over de plannen van de stichting van een dergelijk gebouw. De hoge bouwkosten vormen voor de ver wezenlijking van deze plannen ook hier een onoverkomelijke moeilijkheid. Verkoop en verhuur THEO v. AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Advj Agenda. voor Haarlem DONDERDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg': Dilettanten-operette Gezelschap „Diogé", Hongaarse bruiloft" 7.30 uur. City: „Jody en het hertenjong" 14 j., 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „Het tijgermeisje", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans "Hals: „De dertien lanciers", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Na regen komt zonneschijn", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rio Rita", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gangster", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 7 OCTOBER Bioscopen: Midclag- en avondvoorstel lingen. Financiële verhouding rijk en gemeenten Voor 1951 is het wachten op de voorstellen der commis sie Oud Eind 1947 werd door de Kamers de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten opnieuw geregeld. Gebaseerd op voorstel len van de commissie Oud, werd een tijde lijke regeling vastgesteld, die zou gelden gedurende de jaren 1948, 1949 en 1950. Aan de commissie Oud werd opdracht ge geven nadere voorstellen te doen over een definitieve regeling, die dan zou moeten in gaan met 1951. De gemeentebesturen zien belangstel lend uit naar de nieuwe voorstellen. Intussen lopen er geruchten dat de com missie Oud niet tijdig met haar zeer om vangrijk werk zal klaar komen, waaraan dan tevens de conclusie wordt vastgeknoopt dat de regering zal voorstellen de thans geldende regeling ook te laten gelden voor 1951. Wij hebben informaties ingewonnen. De commissie Oud is geregeld aan het werk. Op dit moment is nog niet met zekerheid te zeggen of zij tijdig met haar voorstellen gereed zal komen. Wij schrijven bovendien zo merkt onze zegsman op pas 1949. Wel werd ons verzekerd dat in de commis sie de noodzakelijkheid om de tijdelijke regeling ook te doen gelden voor 1951, niet aan de orde geweest is. Weg door de Waarderpolder was vele uren geblokkeerd Gisteren is weer eens gebleken, dat de smalle weg door de Waarderpolder niet ge schikt is als toegang tot de grote indu strieën aan het Spaarne. Een met tien ton asfalt beladen vracht auto met aanhangwagen reed voor een deel van de bèfm af en zakte een halve meter weg. Het verkeer naar en van Figee, Stork- Hijsch en de Haarlemse Scheepsbouw maatschappij is verscheidene uren ge stremd geweest tot een kraanwagen erin slaagde het obstakel weg te slepen. NEEM GEEN RISICO Bestel Uw TKOUWAUTO'S, uitsluitend le klas 6 pers. BOUCKAERT ZN., ROZENSTRAAT 7-9 Gevestigd sinds 1910. (Adv.) Wijd en zijd, bekend door 1 kwaliteit Amateurtoneel Gysbert Japicx speelde „Simmertwirre" Het Frysk Selskip „Gysbert Japicx" zal voortaan, om alle leden in de gelegenheid te stellen ieder programma tezelfdertijd bij te wonen, zijn gewone samenkomsten in de gerestaureerde toneelzaal van het gebouw ,,St. Bavo" houden, waar men over vol doende plaatsruimte daartoe beschikt. In zijn rede ter opening van het seizoen maakte de voorzitter gisteren nog enkele belangrijke maatregelen van het bestuur bekend. Zo is men van plan bij wijze van proef ditkeer minder voorstellingen te geven teneinde het gehalte hoger op te voeren. Men krijgt thans vier grote stuk ken benevens een paar gevarieerde avon den. Voorts komt waarschijnlijk in Januari de zustervereniging „Friso" uit Alkmaar hier ter stede spelen, waarop het Haarlem se gezelschap een tegenbezoek aan de Kaas stad gaat brengen. Het blijspel „Simmertwirre" door H. Cats, dat gisteren in de nieuwe omgeving tot vertoning kwam, gaf een enigszins mo derne versie van het thema, dat reeds tien tallen comedies van het boerenland heeft •beheerst. Hier deed het geval zich voor dat twee stijfhoofdige broers al een kwart eeuw in onmin leven sinds een geschil om een erfenis, waarbij geen van beiden de eerste wil zijn om toenadering te zoeken. De dochter van één hunner geeft zich ech ter uit voor een nicht van de huishoudster van de ander en brengt zodoende door een mist van verwikkelingen de zaak in het reine. Vele perikelen op het terrein der liefde droegen bij tot het vermaak van het goedlachse publiek. Zoals bijna steeds zag men ook nu weel een aardige opvoering. De spelers hebben aan de Friese taal uiteraard een machtig hulpmiddel om de handeling de gewenste kleur te verlenen, maar zij bezitten boven dien voldoendè talenten om daar een na tuurlijk gebruik van te maken. Vele dilet tanten zouden aan hun houding, hun leven dige mimiek en hun typerende manier van bewegen een voorbeeld kunnen nemen. Alleen wordt soms wel eens de toon van het gesprek geweld aan gedaan door een te zware beklemtoning van als gewichtig ge voelde woorden. Voor het laatst zat op deze avond de heer Lindeman achter de piano van het strijkje dat de samenkomsten met vertrouwde mu ziek pleegt op te fleuren en het zingen der vaderlandse liederen begeleidt. De voor zitter bood hem een geschenk aan en noem de zijn heengaan, door de verslechtering van'zijn gezichtsvermogen noodzakelijk, een groot verlies voor de vereniging. Har telijk «applaus van alle aanwezigen was de beloning voor zijn jarenlange medewerking. SCHEEPVAART Abbekerk, Rotterdam—Sydney 5 Oct. v. Karachi naar" Bombay. Alphard, Buenos Aires—Rotterdam 5 Oct. van Victoria. Amstelveen, 6 Oct. van Colombo te Madras. Asturias, BataviaRotterdam pa6s. 5 Oct. Finisterre. Bali, BataviaAmsterdam 6 Oct. te Port Swettenham. Blommersdijk, BaltimoreRotterdam 5 Oct. te Gravesend, Boschfontein, AmsterdamBeira pass. 5 Oct. Finisterre. Java, 6 Oct. van Pladjoe te Makassar. Klipfontein, AmsterdamBeira 5 Oct. van Teneriffe. Lieve Vrouwekerk, CalcuttaRotterdam pass. 5 Oct. Wight. Mapia, 5 Oct. van Singapore naar Rangoon. Mariekerk, 5 Oct. van Manilla naar Hong kong. Mataram, RotterdamJava 5 Oct. v. Belawan. Modjokerto, 6 Oct. van Makassar te Soerabaia. Indrapoera, 5 Oct. van Soe- rabaja te Semarang. Kamerlingh Onnes, JavaRotterdam pass. 4 Oct. Finisterre. Kota Baroe, RotterdamJava pass. 5 Oct. Finisterre. Kota Gede, RotterdamBatavia 5 Oct. van Genua. Ternate, Mombassa Rotterdam 6 Oct. van Port Said 18 Oct. te Rotterdam verwacht. Tosari, 5 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Volendam, Rot- l terdamJava pass. 5 Oct. 19 uur Malta. Marinierskapei speelde voor Marine-Sanaforiumfonds Veel belangstelling was er" voor het popu laire concert, dat in de Haarlemse Concert zaal gegeven werd ten bate van het Marine Sanatoriumfonds. De adjudant-ziekenver pleger Swiebel sprak een woord van wel kom en lichtte in 't kort het doel van het M.S.F. toe, alsmede de noodzakelijkheid om daadwerkelijke belangstelling voor het werk te tonen, want het aantal longlijders, ook onder het Marinepersoneel, is heden ten dage schrikbarend Een stevig programma werd uitgevoerd door de Muziekkapel der Koninklijke Marine, onder leiding van Kapitein Gijsbert Nieuwland. Het werd geen goëdkope selectie van populaire nummertjes, al kwam ook nog een specimen van moderne neger- cultuur het programma besluiten; maar ook dat was ih zijn aard voortreffelijk. Het was e'en lust naar de fraaie klank van het orkest te luisteren' bij de vertolking van Pomp and Circumstance van de be roemde Engelse componist Edward. Elgar. Zeer belangrijk als interpretatie was voorts de ouverture Ruy Bias van Mendelssohn, alleen lijkt mij hiervan de orchestr'ale be werking niet in alle delen gunstig; het zou geen kwaad kunnen ter verkrijging van een meer doorzichtige klank, het arrangement enigszins uit te dunnen. Prachtig was echter de voordracht van de bewerking van Les Préludes van Liszi; de uitvoering van dit brillante stuk werd het hoogtepunt van de avond. Fraai van klank en zeèr vlot van uitvoe ring was ook de ouverture van „Die schone Galathé" van Suppé. Veel lof verdiende mede de Balletmuziek uit Wilhelm Teil van Rossini. Kapitein Nieuwland heeft het or kest stevig onder de duim en hij weet de klank precies af te meten; een kapelmees ter die er wezen mag. Het publiek kreeg ook het bekende Haagse Matrozenkoor te horen, onder lei ding van Theo van .Elferen. Wat aangaat de stemont wikkeling van' deze knapen, mag het Matrozenkoor een voorbeeld genoemd worden voor alle Nederlandse jongens ensembles. Maar daar is ook alles mee ge zegd, want wat de dirigent er allemaal mee uithaalt kan niet door de critische beugel; hij heeft zelfs niet het. minste besef voor maatverhoudingen en speculeert alleen Vijf locomotieven van de Hoogovens zijn thans ook niet een mobilofoon uitgerust. Achter aan de locomotief ziet men de antenne, daaronder is de zend- en ontvang- apparatuur bevestigd Jean Marin over generaal Leclerc Voor „Les Conférences frangalses" heeft het Parijse gemeenteraadslid Jean Marin gisteravond in Brinkniann een voortreffe lijke lezing gehouden over de grote Franse generaal Leclerc, die in de geschiedenis voort zal blijven leven als de bevrijder van Parijs. Dit feit alleen al zou voldoende zijn geweest om hem grote roem' te doen ver werven, maar neemt men zijn gehele, snelle carrière in de oorlog die wij achter de rug hebben, in ogenschouw, dan wordt het zon der twijfel duidelijk waarom het Franse volk deze soldaat de plaats in zijn hart heeft gegeven, die gereserveerd blijft voor zijn zéér grote zonen. Reeds in 1940 besloot de kapitein Leclerc (eigenlijk is Leclerc zijn schuilnaam) naar Londen uit te wijken om zich te voegen bij de vrije Fransen. In Londen ontving hij van generaal De Gaulle opdracht zich als mili tair-gouverneur naar Kameroen te begeven en te trachten zodra de tijd daarvoor rijp. was, dwars door de woestijn naar Tripolita- nië te trekken. Die naar alle redelijke be grippen onmogelijke tocht over duizenden kilometers woestijngebied en een onover winnelijk schijnende bergketen is door Le clerc en zijn mannen volbracht. Op die tocht heeft Leclerc bewezen naast de door tastende eigenschappen van de cavalerist, die hij was, over fenomenale organisatori sche kwaliteiten te beschikken. Met bril- liante improvisatie wist hij keer op keer de 'numeriek sterkere Italiaanse troepen een nederlaag toe te brengen. Zo gaat het ver haal dat hij een Italiaans fort tot overgave bracht door het enige kanon waarover hij beschikte, rond het fort te laten rijden, daarbij om de tien minuten enige schoten lossend. De Italianen dachten dat zij om singeld waren. Na Leclerc's successen waarvoor hij eerst tot brigade-generaal en later tot divisie- generaal werd benoemd, al had hij noch een kepi noch de sterren om zijn rang ken baar te maken, ging de tweede Franse pantser-divisie onder zijn leiding naar En geland om zich voor te bereiden op de be vrijding van het vaderland. En toen na de landing in Normandië en de geallieerde opmars door Frankrijk, de binnenlandse strijdkrachten in Parijs open lijk de strijd met de gehate bezetter aan bonden en voor de zoveelste maal in de straten van Parijs bloed vergoten werd om der wille van de vrijheid, waren het de pantserwagens van Leclerc, die voortraas den naar het hart van Frankrijk en op tijd kwamen om tesamen met de kameraden van de ondergrondse de hoofdstad van Frankrijk met Franse troepen te bevrijden. Later nog kwam de dag dat de dure eed die Leclerc en zijn mannen in de woestijn zwoeren, dat zij niet zouden rusten voordat de tricolore boven Straatsburg zou. waaien tot werkelijkheid. En nog verder ging de opmars. De Rijn over. Beieren door, tot ten slotte in Berchtesgaden voor deze Fransen het einde van de oorlog kwam. 'Leclerc keerde naar zijn land terug, ge vierd door zijn volk, waarin hij een onwan kelbaar geloof had. Helaas verongelukte hij op 45-jarige leeftijd bij een vliegtuigonge luk in de woestijn, waar hij zo lang ge streden had. Het Franse volk was in diepe rouw om de generaal die alles van zijn troepen kreeg zonder ooit te vleien of be loningen in het vooruitzicht te stellen om dat hij bemind en begrepen werd. maar op klankeffecten, en zulks met over dreven nuanceringen. En het publiek vliegt er in, bekoord als het wordt door die reine kinderstemmen. Het amuseerde zich, niet ten onrechte, met een komische scène uit de oude doos „Een landelijke repetitie", waarbij een der knapen heuselijke diri gentengaven mamfesteerde. De firma Goldfchmeding had voor deze avond welwillend een vleugel afgestaan en de firma Bosch versierde de zaal gratis met planten. JOS. DE KLERK. Evenals het vorig jaar is in Velsen ook nu weer een hondenparade gehouden door de jeugd, die deze keer nog meer belangstelling voor de wedstrijd toonde, dan de eerst9 keer. Kinderen met hun honden paraderen langs de jury. Naar een stamboom wordt niet gevraagd en de prijzen zijn bedoeld als een stimulans, om de kinderen liefde voor hun dieren bij te brengen. Gabriël Smit waarschuwt tegen bureaucratie in de kerk „Het Christendom is een levende wer kelijkheid, doch deze gaat vaak verloren in de praktijk van het kerkelijk leven". Aldus vatte de bekende dichter Gabriël Smit het betoog samen, dat hij gisteren in „Domi" voor de Vereniging „Katholiek Overveen" onder de titel „Het Katholicisme in de branding" hield. Overigens waarschuwde de spreker zijn gehoor al dadelijk dit motto niet te alar merend op te vatten. Men is nu eenmaal geneigd, aldus Smit, de kwalen en moeiten van zijn eigen tijd en eigen gemeenschap zwaarder te nemen dan de problemen die een vorig tijdperk bezig hielden. Er is zeker alle reden om met vreugde te spreken over de ontwikkeling van het Katholieke leven in de laatste vijftig jaar, zo ging Smit verder. Vele organisaties en instel lingen op politiek en sociaal gebied doen prachtig werk, doch anderszijds stelde de spreker, mede naar aanleiding van eer) rede van de Hilversumse uitgever Paul Brands, een culturele achterstand vast. Inzonderheid leest de gemiddelde Katholiek minder dan de socialist of de Protestant. Men is vaak nog niet gekomen tot zelfstan dig nadenken en in de vorming van een eigen oorspronkelijk oordeel blijft de Ka tholiek, volgens Smit, bij zijn andersden kende landgenoten ten achter. Wij moeten meer zijn dan Ja-broers, zo betoogde de dichter en bij een vergelijking' tussen het Katholieke leven hier te lande en bijvoor beeld in Frankrijk was hij tot de slotsom gekomen, dat de religieuze belangstelling der gelovigen ginds vaak enkele graden warmer was dan hier. Aan de hand van enkele voorbeelden het positie kiezen ten aanzien van Franco en China toonde Gabriël Smit aan, dat „zelfstandig nadenken" een verre van een voudige zaak is. In het bijzonder vond hij dat men de dingen in het kerkelijk leven niet te organisatorisch en niet te admini stratief moest zien. „De organisaties zijn de Kerk niet en haar positie moet men niet afmeten naar het aantal leden van de Ka tholieke Arbeidersbeweging". Met Soren Kierkegaard was spreker van mening, dat het geloof een voortdurende verontrusting moet zijn. Geloof vraagt een persoonlijke beslissing. Wat de wereld van ons eist zijn niet nog grotere en betere or ganisaties, wel het geloof in het nieuwe leven en een nieuwe mens, zo besloot Smit zijn aandachtig gevolgde causerie. De avond werd artistieke luister bijgezet door een kamerkoor onder leiding van Jan Mul, die toelichting gaf op de techniek van het a capella-zingen. Uitgevoerd werden werken van Mozart, Lassus, Palestrina, Bruckner, Mul en Poulenc. Bazar van Dierenbescherming geopend Met toespraken van de echtgenote van Haarlems burgemeester, mevrouw C. G. E. M. Cremersde Bruyn, en de inspecteur van politie, de heer J. F. II. van Daelen, is gistermiddag in „De Leeuwerik" de bazar geopend van de Vereniging tegen het Mis handelen van Dieren, beter bekend als de Dierenbescherming. Mevrouw Cremers vestigde in haar korte rede de aandacht op de woorden van Ko ningin-Moeder Emma, die indertijd de eer ste ere-voorzitster was van deze vereniging: „Dierenbescherming is mensenbesehaving". De moeilijkheden, waar de Dierenbescher ming sinds de oorlog mee te kampen heeft gehad zijn zwaarder dan ooit geweest. On opzettelijke dierenkwellingen, die overi gens even erg zijn als de opzettelijke, kwa men de laatste jaren weer veel voor. En om een doeltreffende campagne voor het goede doel te voeren, is veel geld nodig. Geld dat ook zo noodzakelijk is voor de in standhouding van de ambulance-dienst van het asyl in de Ridderstraat. Mevrouw Cre mers wenste de vereniging met deze bazar alle, succes. En dat succes scheen deze eerste middag al haast verzekerd, want zeer velen ver drongen zich voor de stands en de poppen kast trok talrijke, hoewel voornamelijk jeugdige, belangstellenden- „Benelux in gevaar" Alarmerend artikel in de Belgische Standaard Onder het opschrift „Benelux in gevaar" meente de Standaard te moeten wijzen op de grote verantwoordelijkheid, die de Ne derlandse regering draagt met betrekking tot de vorming van de Benelux. Het. blad betoogt, dat België op het ogenblik zonder veel moeite een grote economische ruimte buiten de Benelux zou kunnen scheppen. Omdat men dit weet, worden de Belgen ongeduldig. Zij hebben volgens de Stan daard de indruk dat met de Nederlanders tijd wordt verloren en het doel veel ge makkelijker met andere middelen bereikt kan worden. Volgens het blad zou in toon aangevende en in leidende economische kringen thans de mening heersen: „Benelux moet er zijn binnen zes maanden of men doet beter er over te zwijgen". Het blad wijst er op, dat indien België een ecenomische samenwerking met Frank rijk en Italië en later met West-Duitsland kan organiseren, Nederland voor een moei lijke keuze wordt gesteld. Het zou geïso leerd worden en zou slechts kunnen trach ten zich nauwer bij Engeland aan te sluiten. Naderhand zou het wellicht in het conti nentale blok opgenomen kunnen worden, doch België zou dan veel sterker staan. De Standaard merkt op, dat het dit alles zonder vreugde schrijft en slechts beoogt de Nederlanders te waarschuwen. „Als Vlamingen zouden wij ten zeerste betreuren indien Benelux schipbreuk leed". Het blad schrijft dan verder: „Een economische unie met Frankrijk en andere Latijnse landen is echter vol gevaren, zolang de Duitse in vloed zich niet kan doen gelden. Het feit aleen reeds, dat het Waalse congres de Benelux heeft afgekeurd en een econo mische unie met Frankrijk eist, moet ons wantrouwig stemmen". De Standaard schrijft verder het grootste belang te hechten aan het culturele aspect van de Benelux, doch dat de economische zijde niet mag verwaarloosd worden. Een unie kan slechts volledig zijn, indien beide landen elkaar aanvullen. „Doch indien Nederland op kunstmatige wijze zijn jonge industrie beschermt en in zijn eigen be hoeften op het gebied van textiel en metaal producten wil voorzien, welk voordeel heeft België dan nog bij de unie?", zo vraagt het blad. Het besluit met de woorden: „België heeft de indruk, dat het veel offers heeft ge bracht op het altaar van Benelux. Het wil eindelijk eens het bewijs krijgen, dat men het onder voorwendsel van internationale shamenwei-king niet heeft meegesleurd op een weg, die niet parallel loopt aan zijn be langen". Metgezel Daar slaan en liggen in de schemering van een muffe opslagplaats nu alle dierbare dingen van een eenzaam gestorven man: Zijn boeken, zijn inktstel. zijn uitgezakte stoelen, zijn schrijftafel van wortelnoten hout, zijn koperen kandelaars en wat al niet. Hij is gestorven temidden van zijn eigendommen die zijn dagelijkse vrienden waren. Zij stonden rondom hem te glanzen en te glimlachen in het zwakke licht van een vertrouwde ouderwetse kamer, zij vormden met het paars-en-goud behang een onveranderlijk décor voor de gestalten zijner gedachten, die in deze laatste jaren zo moe en zo oud geworden waren als hij zelf. Nu is de kamer leeg. De dagelijkse dingen hebben een rouwkleed van grauwe stoffig heid gekregen in de opslagplaats, waar zij bij eengedrongen staar: ais'moederloze kin deren. De wortelnoten tafel glanst niet meer, de kandelaars zijYi hun koperen glim lach kwijt. De inkt in het glazen potje is verdroogd en de globe heeft een koddige ronde muts van stof op zijn hoofd. Die globe 'moet deze laatste jaren in vele stille uren vaak langzaam door die oude. knokige vingers zijn rondgedraaid. Die man in de schemerige kamer moet gedacht heb ben: Dat is de bol waarop ik leef, daar zal ik vandaag of morgen vandaan genomen worden. Hij zal van zijn globe gekeken hebben naar alles om hem heen, hij zal zijn dikke boeken langs de wanden peinzend hebben aangezien. Die boeken met wijs heden en wuftheden, die alles te vertellen wisten van wat er op de globe zoal gebeu ren kan. Waarom zouden wij die globe niet red den uit de vergetelheid van deze stoffige ruimte en hem voor een luttel bedrag mee nemen? Wij vegen hem thuis de muts van stof van het hoofd en zetten hem te pronk op een plaats in het licht. Die man moet niet zo eenzaam geweest zijn als het leek, samen met zijn globe. Hij heeft de hele wereld in zijn kamer gehad. Hij heeft de wereld kunnen overzien en er zichzelf aan kunnen afmeten. Hij zal zijn vinger gelegd hebben ergens op die wirwar van lijnen en stippen, ergens midden op een van die gele en rode stukken wereld temidden van blauwe oceanen met meridianen en keerkringen: Daar ben ik geboren, in een grote stad die ik hier met een vergrootglas nauwelijks zien kan. En hier zal ik wellicht begraven worden dat is een afstand van elkaar die niet de moeite waard is, het is de lengte van een speldeknop. Ik ben niet ver van huis ge raakt als ik dat zo bekijk. Ik heb het niet ver gebracht in de wereld. Hij heeft het niet ver gebracht. Er zijn mensen die het verder brengen, die raken soms wel tien of vijftien centimeter van huis af. I-Iet is jammer dat alle grote dingen zo klein en nietig worden op deze globe. Steden als speldeprikken en zeeën als halve stuivers, werelddelen als mislukte panne koekjes, dat allemaal samen op een bol die een van de kleinste is tussen milliarden. Hij heeft het niet ver gebracht op de wereld. Maar hij denkt daar het zijne van. Als de schemer is gekomen in de kamer niet het malle paarse behang en zijn oude ogen Afrika niet meer van IJsland konden onderscheiden, zal hij zijn teruggezakt in zijn scheve stoel en 'hij zal hebben ge peinsd: Het is een aardig wereldje, maar wij moesten er niet zoveel drukte over maken. Het is daar te klein en te eng voor. Wij moesten niet om iedere milimeter moord en brand schreeuwen en niet bij elke centi meter een paal met douanen zetten. Wij moesten er frank en vrij overheen wande len en goedendag zeggen met een vriende lijk gezicht tegen iedereen onderweg. Het is jammer dat ik al zo oud ben, ik had eens wat eerder op die globe moeten zien en wat minder dikke boeken lezen. Maar ik ben blij dat ik op mijn oude dag nog wat wijzer geworden ben. Als ik ster ven ga kan ik dat doen zonder er lawaai bij te schoppen. Want liet is de moeite niet waard. Wij moeten over onszelf en onze wereld eens wat minder drukte maken. Zo heeft hij daar het zijne van gedacht. Deze globe is een plezierige metgezel -in eenzame dagen. Hij houdt zijn ereplaats in het licht zolang ik er iets over te zeggen heb. Hij is, met zijn koperen voet, kostbaar als goud. J. -L. (Adv.) Veredelde lupine geschikt voor menselijke consumptie De Duitse geleerde dr. R. von Sengbusch uil Göttingen heeft in Wageningen voor hoogleraren van de Landbouwhogeschool een lezing gehouden over de veredeling van de lupine. Dr. von Sengbusch is er in 1927 in geslaagd mutanten te vinden van de lupine, die geen bitterstof hadden, zodat deze plant geschikt werd voor veevoeder. Door kruisingen gelukte het in de volgende jaren de lupine, die slechts geschikt was voor groenbemesting, van een wilde plant tot een cultuurplant te maken. Het gaat er nu om, aldus de Duitse onderzoeker, de lupineplant nog verder le veredelen. Het moet mogelijk zijn, deze plant met een zeer hoog eiwitgehalte (45 tot 50 pet.) ook voor menselijke consumptie geschikt te maken. Slaagt men daarin, dan zal volgens dr. von Sengbusch de lupine spoedig ons hoofd- voedsel kunnen worden. Zij heeft dezelfde eigenschappen als de sojaboon. KUNSTMATIG BOTERKLEURSEL VERBODEN. In de Nederlandse Staatscourant is een wijziging van de Botermerkenbeschikkin» gen 1927 en 1928 gepubliceerd, waarbij is bepaald, dat boterkleursel als kleurend bestanddeel slechts mag bevatten Orleans (verkregen uil Anattozaad) en/of Caroteen (carotine). Hierdoor is het gebruik van alle niet van plantaardige oorsprong zijnde kleurstoffen verboden. De Centrale Commissie voor de Boter- contrölestations voegt hieraan toe naar aanleiding van een recente publicatie van buitenlandse oorsprong, waarin botergeel als kankerverwekkende stof wordt genoemd dat het hierin genoemde botergeel (een synthetisch product) in ons land nooit is gebruikt voor het kleuren van boter. De schadelijke eigenschappen van dit botergeel waren hier le lande reeds lang bekend. Ten overvloede is thans van overheidswege het gebruik van alle kunstmatige kleurstoffen verboden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5