Monument en beeld in Bloemendaal door de burgemeester onthuld SLEUTEL WEG? li.Mil.lj adem fris als morgeadauw is» Radio Moors 2e Banketbakkersbediende Alma's dubbele taak Zaterdag 8 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant In een sobere plechtigheid zijn Vrijdag middag het monument, dat achter de Ne derlands Hervormde Kerk te Bloemendaal, nabij het Wildhoefplantsoen, ter nagedach tenis van de driehonderd ingezetenen, die in de tweede wereldoorlog overleden zijn en het beeld „bevrijding" door burgemees ter jhr. mr. C. J. A. den Tex onthuld. De burgemeester heeft dank gebracht aan de heer K. J. Aanstoot, die het geheel ontworpen heeft, aan mevrouw C. Lim- persRood, die het beeld gemaakt heeft en aan allen, die de oprichting van het monument hebben mogelijk gemaakt. Voorts sprak de burgemeester woorden ter nagedachtenis van de driehonderd in gezetenen, die in de oorlogsjaren veel leed geleden hebben en niet teruggekeerd zijn. Hun leed te beschrijven is niet mogelijk. Zij kwamen uit alle rangen en standen. Een aantal heeft zich moedig verzet en zijn gevallen, anderen waren hulpeloos en leden in kampen en een groep zag geen hoop meer voor de toekomst en maakte een einde aan het leven. Hun nagedachtenis leeft in de harten van velen voort. Een maal zullen ook de harten van dezen niet meer kloppen. Dan is er nog een monument, dat een herinnering bewaart aan het leven van de vele Bloemendalers. Hierna wendde de burgemeester zijn ge laat naar het bèeld „bevrijding" van me vrouw LimpersRood. Na de herdenking van de doden gaan de gedachten uit naar het jaar 1945. Het beeld, voorstellende een vrouwenfiguur, wijst omhoog en in de rich- TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Kerkconcert in Oud-Heemstede Ten bate van het Hervormde Jeugdhuis aan de Herenweg, gaven de zangeres An nie Hermes en de organist Egbert Vos Vrij dagavond een concert in de kerk aan het Wilhelminaplein te Heemstede. Nauwelijks hersteld van een ongesteld heid, die haar verleden week nog verhin derde mede te werken aan het concert in de Haarlemse Grote Kerk, had Annie Her mes deze avond nog een zekere scherpte in haar stem, die we van haar doorgaans niet gewoon zijn; maar desondanks was haar zingen als altijd boeiend, levendig en be zield, en getuigde van haar goede smaak en intelligentie. Zij begon met twee Psal men uit de „Pathodia" van Constantijn Huygens, bijzonder expressieve muziek, die zeer sterk de invloed van Monteverdi ver raadt. Het is wel merkwaardig hoezeer deze dichter-staatsman als muziek-dilettant „au courant" was van de nieuwste muzikale stromingen van zijn tijd. Cultuur-historisch beschouwd, is de 'uitvoering van zo een paar nummertjes, gecomponeerd door de beroemde secretaris van Frederik Hendrik, een interessant geval: maar het is meer dan dat, want Annie Hermes liet horen dat deze dingen bijzonder mooi zijn en om hun artistieke waarde volkomen te waarderen. En er zijn in de 39 nummers, waaruit de „Pathodia" bestaat, nog verrassende ont dekkingen te doen. Heinrich Schütz, die eveneens bij de Venetianen zijn licht had opgestoken, is heus niet sterker van uit drukking dan de Hollandse amateur-com ponist Huygens. De „moderne" helft van het programma bracht het aangrijpende „Pie Jesu" van de jong gestorven Franse componiste Lili Bou- langer: voorts „Fiat Domine" van Hendrik Andriessen en de merkwaardige drie Psal men van Honegger, waarbij Annie Hermes haar buitengewoon grote stemomvang en rake zeggingskracht demonstreerde. De orgelbegeleidingen van Egbert Vos waren doorgaans wel volgzaam, maar soms tamelijk onzijdig: dit geldt echter niet voor „Pie Jesu" van Lili Boulanger of voor de „Psalmen" van Honegger, waarvan de orgelpartij doorleefd klonk. Het orgel van de Wïlhelminakerk heeft heel wat mogelijkheden en eigent zich zo wel voor moderne muziek als voor barok- kunst. De heer Vos wist het instrument smaakvol aan te wenden in gevarieerde stijlen. Walther's partita op „Jesu meine Freude" klonk overtuigend, al miste men in het volle werk node een ruimere gol ving van de klank; maar daar is het kerk gebouw niet op berekend. Acoustisch bleek echter het werk van Franck „Prélude, Fugue et Variation" zeer gunstig. Fraai klonk die omspeling van de holpijp. De vier „Intermezzi" van Hendrik Andriessen de den het ook zeer goed; zomede het „Choral" van Honegger. De „droge" accoustiek van het gebouw is voor dit laatste werk zelfs heel gunstig. Tot slot speelde Egbert Vos „Koraal suite" van Cor Kee, waarvan vooral de Lofzang van Maria (cantus firmus in de tenor) goede indrukken naliet. JOS. DE KLERK, ting van de kerk van Bloemendaal, waar reeds velen bijeengekomen zijn, om God te zoeken en waar nog velen bijeen zullen komen. Nadat twee minuten stilte was betracht legde de burgemeester een krans namens het gemeentebestuur. Bugemeester jhr. vir. C. J. A. den Tex tijdens zijn toespraak bij het monument, dat in Bloemendaal ter nagedachtenis van de driehonderd in de oorlogsjaren omge komen ingezetenen is opgericht. Rechts het beeld „bevrijding". Doopsgezind Zangkoor huldigde zijn dirigent Het Doopsgezind Zangkoor heeft dezer dagen in paviljoen „Dreefzicht" zijn diri gent, de heer Jac. Zwaan, ter gelegenheid van diens zilveren jubileum gehuldigd. Nadat de heer D. Hensen namens het feestcomité de aanwezigen had verwel komd, werd een in hoofdzaak door eigen leden verzorgd programma afgewerkt, waarin zang, voordracht en toneel elkaar afwisselden. Vervolgens bracht de heer C. Overbeek de hartelijke gelukwensen over van de ere-voorzitter ds. J. M. Leendertz, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was aanwezig te zijn. Spreker roemde de onverdroten arbeid van de begaafde musi cus, die steeds naar het betere en hogere streeft. Hij sprak de wens uit, dat de jubi laris nog lange jaren de dirigeerstaf over het koor zou mogen zwaaien en bood na mens bestuur en leden een enveloppe met inhoud aan. De heer Stoeke voegde daar een fraaie gecalligrafeerde oorkonde aan toe. Mevrouw Zwaan ontving bloemen. De heer J. Mol schonk namens Doopsge zind Gemengd Koor van Beverwijk een ge kleurde ets. Van Schotens Christelijk Ge mengd Koor was de heer J. Rabenberg de tolk en de heer D. A. J. Spek feliciteerde namens Haarlems Christelijk Mannenkoor. Vanwege de „Amsterdamse Vrienden" kwam de heer H. Thijssen gelukwensen, die een pentekening en fruitmand overhandig de. De heer H. Tuin sloot zich namens de muziekvereniging „Harmonie Crescendo" bij de talrijke woordvoerders aan en ver grootte de bloemenschat. In een pittige speech dankte de jubilaris de sprekers en gaf de verzekering, dat hij zich met hart en ziel aan de vervulling van zijn levenstaak zal blijven wijden. m7T7^Tjj "landen blank en rein; (Adv.) SCHEEPVAART Alphard, Buenos AiresRotterdam, pass. 7 Oct. Bahia; Johan van Oldenbarnevelt, Am sterdamJava pass. 7 Oct. Gibraltar; Klip fontein Amsterdam—Kaapstad pass. 7 Oct. Dakar; Lissekerk, AmsterdamBasra 8 Oct. te Muscat; Molenkerk, RotterdamJapan, 7 Oct. te Singapore; Oranje, Amsterdam—Java pass. 7 Oct. Dondrahead; Phrontis, Amster damJava pass. 7 Oct. Malta; Randkerk, Am sterdam—Mombassa 7 Oct. van Djibouti; Schiedijk, New YorkJava 7 Oct. van Aden; Stentor, 7 Oct. van Catania naar Rotterdam; Tabinta, AmsterdamJava, pass. 7 Oct. Mal ta; Volendam, RotterdamBatavia, pass. 7 Oct. Kreta; Drente, Java—New York pass. 7 Oct. Azoren; Kota Gede, Rotterdam—Java pass. 7 Oct, Kaap Delarmi; Waterman, Rotte- damBatavia, 8 Oct. te Belawan; Zuider kruis, JavaRotterdam, wordt 8 Oct. 22 uur Hoek van Holland verwacht. Groote Beer, Java—Amsterdam .8 Oct. 2400 mijl van Suez; Nieuw Amsterdam New YorkRotterdam 8 Oct, van Southampton. Leo Meijers jubileert Op 12 October is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer Leo Meijers de zaak op richtte, welke thans bekend is onder de naam van Leo Meijers Metaalhandel. Hij begon zijn zaak in een perceel aan de Zijl- weg, in 1927 vertrok hij naar de Warmoes straat en in 1935 vestigde de aanstaande ju bilaris zich aan de Korte Veerstraat 3. In de oorlogsjaren was de heer Meijers gedrongen het bedrijf te verlaten. Een Verwalter trad op en toen de jubilaris na de bevrijding te rugkeerde vond hij een ontredderd bedrijf. Met inspanning van krachten heeft hij de zaak weer opgebouwd. Met voldoening kan hij over enkele dagen op het verleden terug zien. Behalve aan de Korte Veerstraat zijn er ook nog pakhuizen aan de Kleine Hout straat en aan de Spaarnwouderstraat. Woensdagmiddag wordt in hotel Lion d'Or een receptie gehouden. Haarlemse sigarenwinkeliers tegen ongebreidelde verkoop De Haarlemse sigarenwinkeliers zijn een actie begonnen om paal en perk te stellen aan de verkoop van tabaksartikelen door allerlei bedrijven wier eigenlijke taak dat niet is: café's en restaurants, cantines, thea ters, foyers, stationsrestauraties, hotels,, kappers en kruideniers Zij besloten voortaan' alleen in te kopen bij die grossiers die zich verbinden niet aan dergelijke zaken te leveren en hebben hun collega's in het land opgeroepen eenzelfde gedragsLijn te volgen. Zij stellen voorts voor de voor- en tegen-, standers onder de fabrikanten aan de bestu ren en in de „Tabaksdetaillist" bekend te maken met de opwekking aan de kleinhan del om, zo het niet mogelijk is deze fabri kanten uit te sluiten, dan toch hun artikelen te verwijderen uit de etalages en van de toonbanken. De organisatoren van deze actie merken op, dat men op grond van de Vestigingswet en het vereiste diploma vakbekwaamheid had mogen verwachten, dat het sigarenwin- keliersbedrijf in zekere mate tegen onge oorloofde concurrentie beschermd zou wor den. De rookwaren worden echter weer als markt- en straathandelsproducten verkocht. De landelijke organisaties van sigarenwin keliers staan achter deze actie. De verbetering van het Krelagehuis Een ontwerp is gereed De voorbereiding van een bouwplan voor verbetering en uitbreiding van het Krelage huis is enige maanden geleden door het hoofdbestuur van „Bloembollencultuur" toevertrouwd aan een bouwcommissie die in de laatste vergadering van dit hoofd bestuur het ontwerp dat door ir. Bijvoet is vervaardigd, aanbood. De vergadering ver zocht de bouwcommissie thans om op grond van de begrote bouwkosten een exploitatie rekening op te maken voor het gebouw Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 October 1949 BEVALLEN van een zoon; 6 Oct., G. H. PostKruijd; A. D. van Rijnvan Brug gen; E. Jonkhoutvan Hengel; J. D. Goze- lingHeeremans; 7 Oct., A. H. van Galen van Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 6 Oct., J. P. BruneelStolvoort; J. M. van der Valk Verhoef; J. E. GrootOverbeek. OVERLEDEN: 4 Oct., P. J. Murk, 61 j., Kamperlaan; 5 Oct., H. Brink, 70 j., Java- straat; 6 Oct., G. LondoKotterik, 75 j., Spionkopstraat. Radio in de gevangenis fe Haarlem 1600 Giften maakten de nieuwste installatie mogelijk Er was in de Haarlemse gevangenis een radio-installatie, maar die was zó ver ouderd dat zij onbruikbaar was. Nadat de geestelijke verzorgers in 1948 met succes een inzameling hadden gehouden om de aanleg van een radio in het Huis van Be waring mogelijk te maken, werd de wen selijkheid gevoeld ook een nieuwe instal latie in de gevangenis aan te brengen. Dit laatste was evenwel een kostbaar werk, omdat het nodig was niet alleen een groot ontvangtoestel met versterker te kopen, maar ook een aanleg door het gehele ge bouw te maken om in elk der 240 cellen een luidspreker te kunnen ophangen. Toen de radio-technicus de fieer M. Smit zijn hulp ging verlenen, werden de eisen nog hoger opgevoerd, namelijk ook een installatie om gramofoonplaten te draaien en, wat nog belangrijker was, radio-uitzendingen vast te leggen op de draad, om die door te kun nen geven op het moment dat het past in het radio-programma van de gevangenis. De moderne installatie is er gekomen door de medewerking van de burgerij uit Haarlem en omgeving. Niet minder dan 1600 bijdragen, grote en kleine, kwamen binnen. De gedetineerden hielpen bij de aanleg. - Vrijdagmiddag werd, met een plechtig heid, die niet minder dan 3 uur duurde, de radio-installatie in gebruik genomen. Enige honderden autoriteiten en genodigden had den plaats gevonden op een versierd ge deelte van het grote koepelvlak, de gevan genen konden voor de geopende cellen zittend, alles volgen. Er waren enige ver tegenwoordigers van het Gevangeniswezen uit Den Haag, veel leden van de rechter lijke macht in Haarlem, enige geestelijken en zeer veel personen bij de reclassering betrokken. Namens de geestelijke verzorgers bracht dr. H. v. d. Loos dank aan allen die mede gewerkt hebben om dit grote werk, dat van veel betekenis is voor de uitbouw van ons gevangeniswezen tot stand te brengen. Hij droeg de installatie over aan de ge vangenis, die daarop, namens de minister van Justitie aanvaard werd door de direc teur de heer Th. Boender. Vervolgens spra ken nog de geestelijke verzorgers ds. A. J. van Rhijn en kapelaan H. C. Roozenburg', waarna de heer M. Smit enige technische bijzonderheden vertelde over de installatie. Aan de heer Smit werd als blijk van waar dering voor zijn werk een geschenk aan geboden. Na de thee voerden nog" het woord mr. E. A. M. Lamers, directeur van het Gevan geniswezen, mr. W. M. Paardekooper Over man, voorzitter van het college van regen ten, kapelaan Kroon, hoofd-aalmoezenier, ds. Van der Linden, hoofdpredikant en mr. Th. F. Raedt, voorzitter van de Reclasse- ringsraad Haarlem. Alle sprekers verheugden zich over het mooie werk dat hier tot stand gebracht is en wezen op de grote betekenis daarvan. De opzet is niet alleen het verblijf in de gevangenis te veraangenamen, maar men wil de radio vooral dienstbaar maken aan de ontwikkeling en de heropvoeding der gedetineerden, opdat zij als hun straf achter de rug is weer in de maatschappij terug keren als goede burgers. De radio is van belang om in de cel het contact met het werkelijke leven te behouden. Daartoe is het evenwel nodig dat de programma's met zorg gekozen worden. Tenslotte bood een gedetineerde, namens de gehele gestichtsbevolking, als blijk van waardering, een klok voor de radio-kamer aan. Van ouds bekend. Tel. 14609 alliylliji/ Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) Willem Goossens op glad ijs Zaterdag 15 October heeft in de gemeen telijke Concertzaal te Haarlem een opvoe ring plaats van het toneelstuk „De Half bloed" van Jan Fabricius (zijnde een nieu we bewerking van het bekende melodrama „Dolle Hans" van dezelfde auteur) door het gezelschap van Willem Goossens, die binnen kort naar het buitenland zal vertrekken. Hij is namelijk opgenomen in de artistieke lei ding van een Amerikaans-Zwitserse com binatie tot vertoning van ijs-revues. Reeds een jaar lang bedient hij zich bij de uitvoe ring van deze werkzaamheden en op de af fiches van de schuilnaam Redley. Het Volkstoneel-gezelschap, waarover hij zestien jaar lang de directie heeft gevoerd, blijft voortbestaan. Als de omstandigheden het hem veroorloven komt Willem Goossens zo nu en dan een hoofdrol vervullen, maar dan als gast. Jacöb van Looy en Haarlem Een lezing van dr. Spoelder Het is een genoegen om een zo boeiend spreker als de rector van het Haarlemse gymnasium, dr. C. Spoelder, te horen spre ken over een onderwerp, dat hem zeer na aan het hart ligt. Het was duidelijk, dat dit gisteren het geval was, toen dr. Spoel der voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse vereniging van Huis vrouwen sprak over Jacob van Looy en Haarlem. Is Haarlem nauwelijks in te denken zonder Jacob van Looy, zeker is het, dat men de figuur van Van Looy niet los kan maken van Haarlem, de stad, waar hij ge boren en getogen was en ook later, na zijn periode van reizen, weer in terug keerde. Van Looy, die in 1855 werd geboren, bezat al die goede en slechte, maar toch altijd wel zeer karakteristieke eigenschappen, die de Haarlemmer kenmerken. En die hij, ouder geworden, ook zo perfect wist te be schrijven. Want het was voornamelijk over zij ncapaciteiten als schrijver, dat de heer Spoelder uitweidde; ondanks het feit, dat Van Looy zijn artistieke loopbaan in feite als schilder begon en zeker ook op dat ter rein vele lauweren oogstte. Nog jong kwam hij terecht in het Her vormde Weeshuis aan het Groot Heilig land, waar tegenwoordig het Frans Hals museum staat. Toen hij van daaruit op elfjarige leeftijd uit werken werd gestuurd, begon hij als drukkersleerling, maar dit werd een mislukking en niet lang daarna deed hij zijn intrede in schilderende krin gen. Ook al was het dan als leerling bij een huisschilder. Toen hij zich een zekere faam al had verworven met het penseel, ging hij op reis en lange jaren bleef hij weg van zijn geboortestad. Maar hij kwam terug en schreef het werk, dat hem overal in ons land als schrijver bekend heeft ge maakt: de beschrijving van zijn eigen jeugd in „Jaapje", „Jaap" en „Jacob". Het was aan dit boek, dat dr. Spoelder het grootste gedeelte van zijn lezing wijdde. Nergens blijkt beter Van- Looy's liefde en begrip voor deze stad, voor het stadsbeeld, de vele typisch Haarlemse zeden en vooral ook de mens, de Haarlemmer. En met zijn goed gekozen fragmenten deed de spreker van deze middag het oude Haarlem leven: beschrijvingen van „Jaapje's" tochten dóór en ervaringen van de stad. De dobbel steentjes, het Houthek, de bedeling, de poorten en de kermis speelden een belang rijke rol in het leven van de toenmalige Haarlemmer. En wie in dr. Spoelders talrijk gehoor zal zich verveeld hebben, als hij op plezierige manier over dit alles hoorde vertellen? En als hij stukken hoorde uit Van Looy's be schrijving van deze stad? Een zangkoor onder leiding van mejCor Igesz zong voor en na deze lezing enige liederen van Schubert, Röntgen, Délibes en Bordèse. Provinciale ziekenhuizen Uit de verslagen der Provinciale zieken huizen van Noordholland over het jaar 1948, blijkt dat het personeel in het zieken huis nabij Santpoort uit 537 dames en heren bestond op 31 December. Aan het begin van het jaar was het aantal 498. Het aantal ver pleegden steeg van 1263 tot 1273 (274 m. en 999 vr.). In de loop van het jaar zijn opgenomen 369 patiënten (98 m. en 271 vr.); overleden zijn 39 m. en 81 vr. en ontslagen zijn 69 m. eri 191 vr. Het aantal patiënten der derde klas B bedroeg 136 uit Haarlem, 8 uit Beverwijk, 4 uit Bloe mendaal, 35 uit Velsen en 4 uit Zandvoort. Stelselmatige controle werd gehouden bij personeel en patiënten en het resultaat was, dat onder verplegend personeel vijf geval len van een tuberculeuse primaire infectie werden ontdekt. In Duinenbos te Bakkum werd een on gekend groot aantal, namelijk 528 nieuwe patiënten opgenomen. Dit bracht een aan zienlijke toename van de werkzaamheden in alle afdelingen met zich mee. Het werk tot herstel van de bezettingsschade vorder de gestadig en zal in de loop van 1949 zeker kunnen worden besloten. Het aantal leden van het personeel bedroeg op 1 Januari 258 en op 31 December 303 en het aantal ver pleegden steeg van 603 (306 m. en 297 vr.) tot 805 (391 m. en 414 vr.). Er zijn 97 pa tiënten overleden en 229 zijn vertrokken. 406 patiënten, die voor rekening van de provincie werden verpleegd, kwamen uit Amsterdam, 52 uit Haarlem, 9 uit Velsen, 8 uit Beverwijk, 4 uit Bloemendaal. 4 uit Heemstede en 4 uit Haarlemmermeer. Het ziekenhuis in Medemblik werd met ingang van 1 October 1948 gereorganiseerd. De Oostelijke vleugel werd aangewezen voor een afdeling met 157 plaatsen voor mannen; de Westelijke vleugel bleef met 206 plaatsen voor mannen. Patiënten zon der rechterlijke machtiging kunnen nu ook in het ziekenhuis worden opgenomen. Het aantal patiënten nam in de loop van het verslagjaar toe van 326 tot 379. SCHILDER GEARRESTEERD De Zandvoortse politie hield een, Haar lemse schilder aan, die ten nadele van zijn patroon op een werk in Zandvoort dertig schilderskwasten had ontvreemd. De man heeft bekend en is naar het Huis van Be waring in Haarlem overgebracht. Gerepatriëerde militairen vragen werk Gratis advertenties in ons blad De grote zorg voor de jongens, die hun militaire plicht in Indonesië of de West vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zullen zij in het vaderland werk voor mij hebben? En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités, arbeidsbureaux, werkgeversverenigingen spannen zich er voor om hun zo spoedig mogelijk passend werk te bezorgen en dat deze inspanning met volledig succes bekroond wordt is niet alleen de vervulling van een plicht jegens hen, maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestel. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. Zouden zij werk voor mij hebben? Haarlems Dagblad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatriëerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driemaal een advertentie geheel gratis en tot een maximum van vijf regels op 1 kolom breedte in ons blad te plaatsen. De inhoud der advertentie mag alleen betrekking hebben op het vragen van werk en moet aan onze adressen Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 worden aangeboden onder overlegging van enig bewijs dat de be- gerepatriëerd militair is en niet langer dan drie maanden geleden is gerepatriëerd. Plaatsing zal geschieden in een afzon derlijke rubriek op door ons te bepalen dag of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. De drie advertenties kunnen desgewenst te gelijk voor achtereenvolgende plaatsing worden opgegeven, maar kunnen ook met tussenpozen worden aangeboden. De tekst kan, met handhaving van het eerder ge noemde voorbehoud, telkens verschillend zijn. De rubriek zal een tijdelijk karakter dragen. HAARLEMS DAGBLAD ADMINISTRATIE Jonge man 23 jaar b.z.a. ASS. BOEKHOUDER Referenties Garage „Den Hout", Wagenweg. Biedt zich aan Brieven no. 4152. Javaanse danskunst Gamelanmuziek voor de Ronde Tafel-conferentie Onder auspiciën van het Comité voor Jonge Toonkunstenaars heeft hedenavond in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum een demonstratie plaats van mo derne Javaanse dansen door Raden Mas Pakun, begeleid door leden van het game langezelschap „Babar layar" van Bernard IJzerdraat, die tevens een inleidende cau serie zal houden. De heer Pakun kwam ongeveer een jaar geleden in ons land met een tweeledig doel: ten eerste om aan de Vrije Universi teit theologie te studeren en verder om zich vertrouwd te maken met de voornaamste beginselen en stromingen van de Europese danskunst. Men noemt hem dan ook wel eens gekscherend de dansende dominee. Voordien was hij leraar bij het Nationaal Onderwijs Instituut in Indonesië. Thans doceert hij mede aan de onlangs gestichte School voor Rhythmische Studie te Am sterdam. Het programma voor hedenavond bevat niet alleen voorbeelden van de renaissance der Javaanse danskunst, doch ook enkele klassieke dansen, zoals de algemeen ge liefde Kelono, waarschijnlijk de hoogst ontwikkelde van geheel Azië. Morgenochtend worden in het Frans Halsmuseum enige stereofonische geluids opnemingen gemaakt van het genoemde gamelangezelschap, welke Woensdag ten gehore gebracht zullen worden tijdens het bezoek van de delegatie van de Ronde- Tafelconferentie aan het bedrijf van Phi lips te Eindhoven. Een handelszaak kan niet buiten reclame. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in Haarlems Dagblad FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 84) Gedurende de verdere dagen van zijn bezoek aan Londen was er geen gelegen heid meer, dat ze met elkaar over mevrouw Farraday spraken. De volgende dag zag Alma moeder en zoon nauwelijks, aange zien hij zijn moeder meenam in de auto om vrienden in Surrey te bezoeken, en de daarop volgende Donderdag was hij de gehele dag bezet met zakelijke aangele genheden, hoewel hij beloofd had Alma en z'n meeder des avonds mee uit te ne men. In de namiddag ging Alma bood schappen doen voor mevrouw Farraday en toen ze in de felle zonneschijn op haar dooie gemak langs Regent Street wandel de, hoorde ze opeens haar naam roepen, en werd ze Nan Cardie gewaar, die door het open raampje van haar grote luxieuze auto naar haar wenkte. Alma liep op de wagen af. M'n lieve kind, wat een gelukkig toe val. Ik ben juist op zoek naar jou, want ik wilde je spreken, zei mevrouw Cardie. Rijd mee, ik breng je waarheen je wilt. Ik hoef eigenlijk nergens speciaal heen, bekende Alma. Ik ben klaar met m'n boodschappen en ik liep alleen maar zo'n beetje te genieten van de zon. Schitterend, riep Nan Cardie uit, die vond dat er dus geen obstakels voor haar plannen waren, dan gaan we nu alleen maar een beetje rondrijden, en onderwijl kan ik met je praten. Enigszins tegen haar zin nam Alma in de auto naast mevrouw Cardie plaats. Ze hoopte, dat deze haar niet nóg meer ont hullingen van minder aangename aard zou doen. Lieve kind, het gaat over Zaterdag avond, begon Nan Cardie, terwijl ze met groet handigheid de wagen door het drukke verkeer stuurde. Heeft Sonja je verteld over Zaterdagavond? Ze gaat dan bij u dineren, meen ik. Ja, dat is juist. En nu heeft ze mij overgehaald om hém ook te vragen. Wie, mevrouw Cardie? vroeg Alma, die heel goed voelde wie bedoeld werd, maar die opzettelijk niet de indruk wilde wekken, dat ze alles onmiddellijk begreep. Gerald Illion natuurlijk. Wie anders? Ik geloof, dat Sonja van mening is, dat ze niet aldoor getweeën gezien kunnen wor den, zonder dat erover gepraat wordt. En omdat ik nu haar beste en oudste vriendin ben.Kijk nu eens naar die man voor ons! Wat is hij van plan te gaan doen? Weet hij niet hoe hij rijden moet? Daar.Ik heb zijn achterspatbord geraakt, maar dat is z'n verdiende loon!Waar had ik het ook weer over? U zei, dat u mevrouw Farraday's oudste vriendin was, zei Alma droogjes. O ja. Begrijp je, ze vroeg me heel dringend dit dinertje te arrangeren en ik vrees, dat ik zwak was en toegaf het wordt een dinertje gevieren, alleen zij en Gerald Illion en ik en Toby Carrick, die erg onbelangrijk is, maar wel heel goed hartig. En nu ik eenmaal toegestemd heb, voel ik me opeens erg verantwoordelijk voor de gevolgen. Maar nu heb ik een op lossing bedacht uit de moeilijkheid: ik vraag jou er n.l. ook bij en.laat me eens kijken.Andrew Urquhart als part ner voor jou. Ken je Andrew? Nee, mevrouw Cardie, maar. Wel, ik weet zeker, dat je hem aardig zult vinden. Iedereen mag Andrew. Hij is altijd erg gezellig op feestjes. Dat komt dus prachtig voor elkaar. En vertel me nu alsjeblieft niet, dat je al een andere af spraak hebt gemaakt voor Zaterdagavond. Nee, dat heb ik niet, maar. Goed zo, dan is dat afgesproken. Nee, mevrouw Cardie, dat gaat werkelijk niet zo eenvoudig, zei Alma nadrukkelijk. Het is natuurlijk erg vrien delijk van u mij op uw dinertje te vragen, maar in welke hoedanigheid vraagt u mij eigenlijk? Als mijn gast natuurlijk! Ja, dat begrijp ik, maar ik bedoel, wat verwacht u, dat ik zal doen? U liet het voorkomen, alsof u een situatie ge schapen had, waar u tegen op zag, en dat u, door mij te inviteren, eventuële moei lijkheden zou kunnen voorkomen. Ik moet u zeggen, dat ik er niet aan denk als een soort spion wat betreft mevrouw Farraday op te treden, of welke invloed ook op haar gedrag uit te oefenen. Ik kan alleen maar. Och liefje, natuurlijk verwacht ik dat niet! lachte mevrouw Cardie met een zon nig lachje. Ik bedoelde alleen, dat ik niet de algehele verantwoordelijkheid wil dra gen. Stel, dat ze tot een of ander dwaas besluit komen in mijn huis, of dat ze van mijn huis uit samen er vandoor gaan of zoiets, dan zou iedereen denken, dat ik er iets mee te maken had en geholpen had, en dat is iets, dat ik niet zou kunnen ver dragen. Maar jouw aanwezigheid zal waar schijnlijk als een natuurlijke rem werken, als ik 't zo noemen mag en zal Sonja er vermoedelijk van weerhouden helemóal haar hoofd te verliezen. Alma zweeg. Ze voelde weinig voor deze opzet, afgezien van het feit, dat mevrouw Farraday er allesbehalve mee ingenomen zou zijn, dat zij ook geïnvnteerd was. En tóch zat er iets in het plan, dat dit onbe duidende luxe-vrouwtje naast haar zat uit te werken. Inderdaad zouden de dingen door haar aanwezigheid op dat dinertje waarschijnlijk op een normaler niveau blijven. Nan Cardie zélf zou nooit mevrouw Farraday kunnen weerhouden van dwaas heden, maar het was niet aan te nemen, dat iemand, die bij zinnen was, in tegen woordigheid van haar betaalde gezel schapsjuffrouw compromitterende dingen zou doen. Vooral als zo iemand wist, dat die gezelschapsjuffrouw een behoorlijk gezond verstand had en niet gemakkelijk om de tuin te leiden was. Nuwaarom zit je te aarzelen? vroeg mevrouw Cardie ongeduldig. Mevrouw Cardie, ik wil niet, dat er hier een misverstand is. Er is helemaal geen sprake van mis verstand, dwaas kind! Je hebt niets anders te doen dan gezellig op mijn dnertje te komen. Ik wou, dat u het dadelijk zo een voudig gesteld had, zei Alma ernstig. Wel, het spijt me. Het was helemaal m'n bedoeling niet, je moeilijkheden te veroorzaken. Mevrouw Cardie verkeerde blijkbaar in de mening, dat Alma om het een of ander ontstemd was. Kom alsje blieft. Ik vind het erg prettig, als je erbij bent. En ik weet zeker, dat je Andrew Urquhart aardig zult vinden. Ik kan ook wel iemand anders vragen, als je dat liever hebt Alma haastte zich te verklaren, dat ze tegen de haar onbekende meneer Urquhart geen enkel bezwaar had en dat ze ervoor zou zorgen aanwezig te zijn. Gelukkig, dat is dan afgesproken. Het is een pak van m'n hart, zei mevrouw Car die, die met haar vlinderaard geen enkele last, hoé gering ook, zou kunnen dragen, dacht Alma. Murray is hier de laatste dagen, hè? zei Nan Cardie, terwijl ze de auto voor het Gloria-Hótel deed stilhouden. Ja. Kun je nogal met hem opschieten? Ze keek Alma met een blik vol openlijke nieuwsgierigheid aan. O ja, uitstekend. Werkelijk? Hij stelt mij altijd weinig op m'n gemak. Ik geloof, dat hij me eigen lijk niet mag lijden, zei mevrouw Cardie, als kwam ze tot een ontdekking, waarover ze zich ten zeerste verwonderde. Hij toont zijn gevoelens niet erg ge makkelijk, legde Alma diplomatiek uit. Mevrouw Cardie stemde hiermee in. Daarna namen ze afscheid Alma was van mening, dat ze zich minder bezwaard zou voelen, als ze mevrouw Farraday onmid dellijk op de hoogte stelde van de invitatie voor Zaterdagavond, en ze was blij, dat Murray ook al terug was, toen ze in de zitkamer kwam. Zijn aanwezigheid maakte het gemakkelijker om met enige noncha lance over de invitatie van Zaterdagavond te beginnen. Beiden keken op, toen ze binnenkwam, en mevrouw Farraday zei; Lieve kind, wat zie jij er vrolijk uit. Je schijnt altijd om het een of ander ple zier te hebben. Wel, er gebeuren ook zo dikwijls pret tige dingen, antwoordde Alma, waarop beide anderen lachten. Wat is er dan nu weer? vroeg Murray, terwijl hij haar met die vaag vertederde blik aankeek, die hij gewoonlijk alleen voor z'n moeder bewaarde. Ik kwam mevrouw Cardie tegen, en vindt u dat niet aardig van haar: ze vroeg me of ik óók op haar dinertje op Zater dagavond a.s. kwam. Alma keek mevrouw Farraday aan, ter wijl ze dit zei, aangezien ze het niet wilde laten voorkomen, alsof ze met opzet haar blik vermeed. Maar ze vond het vreselijk de verandering op dit mooie gelaat waar te nemen. De verandering was voor een niet nauwlettend toeschouwer nauwelijks waarneembaar. Maar Alma zag duidelijk de flits van woede, gevolgd door een uit drukking van stomme verbazing. Het lijkt me niet iets, om je erg op te verheugen, zei ze koel tot Alma. Het zal een weinig opwindende, afgezaagde bij eenkomst zijn. Nan geeft nooit dinertjes met veel briljante mensen. Het lijkt me veel beter voor je, dat ik het een of ander excuus bedenk en dat Murray plaatsen neemt voor een werkelijke goede revue of iets dergelijks die avond. Natuurlijk, als u dat prettiger zoudt vinden Murray, die in de krant had zitten kij ken, keek op en bevestigde beleefd zijn moeders voorstel. Nee, dank u. Het lijkt me erg gezellig om naar dat dinertje te gaan. (Wordt vervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6