Het Hek van de Dam. Dr. A. Plesman commandeur in de orde van Oranje Nassau mmmm wi J. G. MARTIN ZONEN Twee belangrijke voetbalwedstrijden Zaterdag 8 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Dertig jaar K. L. M. i(Toen ik dertig jaar geleden als jong [ligger-officier in de deftige kamer van de notaris zat en luisterde naar de statuten, had ik nooit kunnen dromen, dat ik ooit tot een dergelijk aantal mensen van ons bedriji spreken. Ik wist niet hoe romantisch de zou zijn, hoe mooi en hoe zwaar. Zwaar die weg vaak, maar toch is het een iroots gevoel, dat we vandaag die weg heb- ien afgelegd." Staande temidden van 4000 op Schiphol iverkende employés, zo uit hun werk ge komen, sprak dr. A. Plesman, president- directeur van de K.L.M. Vrijdagmiddag in een der hangars van het vliegveld over zijn bedrijf, dat hij 30 jaar geleden stichtte. Dr. Plesman zwaaide de regering lof toe voor haar begrip en medewerking. „Als de regering van de eerste dag der oprichting af niet begrepen had wat de luchtvaart was en als zij niet bereid was geweest de lucht vaart te helpen, hadden we het niet kun- doen en had de K.L.M. niet eens be staan", zeide hij. Dr. Plesman herinnerde aan de recente moeilijkheden op de route naar Batavia, die de K.L.M. ten gronde zouden hebben gericht, als de regering niet geholpen had. Hij memoreerde, welk een jeugdig bedrijf de K.L.M. eigenlijk is: bijna negentig pro cent van het personeel werkt nog geen vier jjaar bij de K.L.M., pas vijf-en-dertig K.L. IM.'ers ontvangen pension. Desondanks om- Fyat het luchtnet van de K.L.M. honderd- veertigduizend kilometer, groeide het be- [i'ijf in dertig jaar van twaalf man tot bijna veertienduizend man. In die dertig Ijaar verloor het bedrijf 100 man door ziekte, [9? bij vliegtuigongelukken en 54 door oor logshandelingen. De duizenden in de han- ar herdachten hen op verzoek van dr. 'lesman gedurende enkele minuten stilte. ,Als ik over enige jaren het bedrijf zal dienen over te geven in andere handen, ben ik er van overtuigd, dat ik met uw hulp het bedrijf zal overdragen als een groot en sterk bedrijf", zo besloot dr. Ples- tian. De minister van Verkeer en Waterstaat, r. D. G. W. Spitzen, constateerde, dat de luchtvaart op ons volk een magnetische aantrekkingskracht heeft, omdat de Neder lander verlangt naar vrijheid en ruimte. ,Met alle respect voor alle anderen, die aan de bouw van de K.L.M. hebben mede gewerkt, is dr. Plesman voor de K.L.M. de leider, de oprichter en de stuwkracht, Ex-politieke delinquenten terug uit Nieuw Guinea la twee jaar arbeid in Nieuw Guinea, lijn Vrijdag 84 ex-politieke delinquenten inet de „Asturias" in Nederland terug ge- eerd. In drie ploegen zijn destijds 250 man uit gestuurd naar de goederenbases Hollandia en Biak. Daar moesten grote hoeveelheden nateriaal, door de Amerikanen achterge- aten en door ,het Indische gouvernement ivergenomen, worden opgeruimd, verpakt n door geheel Indonesië verzonden. De nannen gingen vrijwillig een arbeidscon- ract aan voor twee jaar. Onder ben wa ai veroordeelden, die voorwaardelijk in /rijheid waren gesteld en voorwaardelijk miten vervolging gestelden. „Als de men sen zich twee jaar lang onder moeilijke omstandigheden voortreffelijk hebben ge dragen, mogen wij de maatschappelijke aanpassing niet tegen gaan", verklaarde de heer J, C. Woestenburg, adviseur van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Natuurlijk kwamen er ook misdragingen voor. Een zevental maakte zich schuldig' aan diefstallen. Zij zitten hun straf nog uit. Als een typisch voorbeeld van omschake ling noemde de heer Van de Wall, die als leider van de ploeg is opgetreden, het ge val van een 36-jarige oud-belastingamb tenaar, ex-lid van de NSB, die in Neder- dag in dag uit „in de kohieren" had gezeten. Hij maakte zich verdienstelijk, door in Nieuw Guinea een woordenboek van de taal der papoea's samen te stellen en mineralogische onderzoekingen te doen. Binnen twee jaar werd hij beschouwd als een deskundige en toen hij vertrok, werd hij uitgeleide gedaan door de papoea's en de blanke bevolking. Hij wil "zo spoedig mogelijk terug. Aan boord van de „Asturias" is er wel enige wrijving met andere passagiers ge weest. In het algemeen was de onderlinge Verstandhouding meegevallen. iemand, wiens naam altijd in de Neder landse historie een begrip zal zijn". De minister deelde daarop mede, dat dr. Plesman bevorderd is tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De onderdirecteur financiën, de heer D. Millar, werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nasau. Gezagvoerder Viruly „wiens pen ook nog heel jong Nederland boeit" ontving dezelf de onderscheiding. De ere-medaille in goud viel ten deel aan de hoofdwerkmeester reparatie, de heer B. Elzerman en de employé yan de vracht afdeling F. J. van Marle, een van de zes man personeel, waarmede de K.L.M. op Schiphol is begonnen. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd de telegrafist K. W. F. Groothoff, boord werktuigkundige P. Th. Jonker, gezagvoer der G. J. de Haas en telegrafist D. K. R. Sweitser voor hun buitengewone prestaties tijdens de vluchten via Mauritius. LINCOL Linoleum, en Meubelwas een hoge glans en niet glijdend. 4 CENT ontvangt U voor de ledige doos. H. STAM, Haarlem - Tel. 14214 (Adv.) Nachtdienst apotheken Haarlem: Th. A. Klinkhamer. Koningin neweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telefoon 11000. Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 28320. Bloemendaal: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Gcd. Oude Gracht 52 t/o de Kerk - Tel. 127G2 't Dans-seizoen begint 15 October DANS-ACADEMIE (Anno 1875) Inlichtingen Inschrijving elke dag 14.17 uur 1921 uur Dans.Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 1Q80é Het ontslag bij de Holland-Nautic Een delegatie naar Economische Zaken Naar wij vernemen is door het Gewes telijk Arbeidsbureau uitspraak gedaan in het ontslag dat aangevraagd is voor 126 man (arbeiders en employés) van de Hol land-Nautic te Haarlem. In 100 gevallen is het ontslag toegestaan, in 1 geval is het afgewezen. 25 gevallen moeten nog behandeld worden. Voor de metaalarbeiders is de volgende regeling toegepast die gegrond is op de arbeidsovereenkomst: 1 week uitbetaling als er minder dan 5 dienstjaren zijn, 2 we ken bij 5-7 jaar en 3 weken bij 7-9 jaar. Een delegatie van de ontslagenen en de heer I-I. B. Hillebrand, hoofdbestuurslid van de EVC-Metaal hebben Vrijdagmiddag ge tracht met de minister van Economische Zaken een onderhoud te hebben. De mi nister was evenwel door ambtsbezigheden verhinderd, maar zij werden te woord ge staan door een der hoofdambtenaren van zijn departement. De delegatie drong aan op het ondernemen van. stappen om daar door werkopdrachten aan de Holland-Nau tic mogelijk te maken, alsook op het onge daan maken der ontslagen. Ook werd de Oostenrijkse order van 6V2 millioen gulden ter sprake gebracht. De delegatie meende dat een uitgaaf van 125.000 dollar toch te rechtvaardigen is als het hier gaat om werk voor zeer veel ar beiders, temeer omdat dan een massa-ont slag vooi'komen zou kunnen worden. De hoofdambtenaar wees er op, dat de ontslagkwestie niet-onder Economische Za ken valt, maar zegde toe dat aandacht besteed zal worden aan de belangen van de Holland-Nautic en het personeel dat daar bij betrokken is. Internationele congressen in Zandvoort In de afgelopqn week werd in Zandvoort in hötel „Welgelegen" een internationaal toeristisch congres gehouden. Directeuren van reisverenigingen uit vele Europese landen waren op uitnodiging van de Nederlandse Reisvereniging bijeen en bespraken diverse problemen die zich bij de internationale gezelschapsreizen voor doen. Behandeld werden de gevolgen van de devaluatie, de vacantie-spreiding, het hotelwezen en dergelijke. Er werd een reunie-avond gehouden, waarop men in vele gesprekken waarde ring voor Holland uit toeristisch oogpunt kon beluisteren en hoe men Zandvoort een goecle toekomst als internationale badplaats voorspelde, vooral ook door de aanwezig heid van de prachtige auto-toerweg en de gunstige ligging ten opzichte van de grote steden. Einde October verwacht men in het door de Nederlandse Reisvereniging geëxploi teerde hötel „Welgelegen" nog een gezel schap van negentig Engelsen en in Novem ber arriveert nog een Zweedse groep. Congres voor verliclitingskunde In hötel „Keur" hebben de deelnemers aan het internationale congres voor ver liclitingskunde hun intrek genomen. De bijeenkomst is voor iedereen die er niets mee te maken 'heeft, taboe. Het kan nog wel enige weken duren en dan wordt er voor de pers een communiqué verstrekt. Ook bij de verlichtingsproeven die geregeld op het circuit worden gehouden, wordt iedere publiciteit geweerd. De verlichting prevaleert dus nog boven de voorlichting, De proeven hebben zowel betrekking op de verlichting van de weg als op die van de voertuigen. Op het wegdek zijn voor leken onbegrijpelijke tekens aangebracht: cijfers, dunne en dikke kalklijnen, cirkels en vierkanten. Ingewikkelde apparaten staan langs de toegangswegen opgesteld en in een tent is een radio-apparaat te zien. Uitzonderingen op de prijsstop Doorberekening van hogere importprijs voor een aantal artikelen toegestaan Het Directoraat-generaal van de Prij zen deelt mede, dat in de Staatscourant van 7 October een derde uitzonderingsbe schikking op de Beschikking Prijsstop 1949 is gepubliceerd. 1 Op grond van deze uitzonderingsbeschik king is het geoorloofd bij het bepalen van de prijzen van hieronder vermelde goede ren, die onder de Beschikking Prijsstop 1949 vallen, de verhoging van de import- prijs van de in deze goederen verwerkte importgoederen door te berekenen, voor zover ten minste deze verhoging ook in derdaad betaald of verschuldigd is. De Directeur-generaal voor de Prijzen kan in bijzondere gevallen afwijkingen vaststellen. De beschikking treedt Zaterdag in wer king. De bedoelde goederen zijn: Rijwiel-, motorrijwiel-, auto-, en trac torbanden; gerubberiseerde stoffen; rub berschoeisel en rubbermateriaal voor zolen en hakken, alsmede alle overige geheel of grotendeels uit rubber, latex of thermo- plastiek vervaardigde producten, met uit zondering van rubber kunstgebitten; na tuur-, synthetische, regeneraatrubber en latex; verf in iedere vorm en samenstel ling; verf af bijtmiddelen en verf verdun ningsmiddelen, met uitzondering van na- tuurterpentijn, terpetina en de bij het ver ven van textielgoederen toegepaste kleur stoffen; appendages uit non-ferro metaal vervaardigd; gietwerk van non-ferro me talen; uit metaal vervaardigde sanitaire artikelen; metalen huishoudelijke artike len vervaardigd van aluminium, met uit zondering van verwarmings- en kookappa- raten; kurk en kurkproducten; accumula toren, aetherische oliën, synthetische reuk stoffen en essences; insecticiden en plan- tenziektebestrijdingsmiddelenaluminium- en koperzouten; ammonium- en magne- siumzouten (andere dan voor bemestings- doeleinden), badzouten voor galvanische baden en chemische hulpmiddelen voor de galvanische techniek; borax en natrium- perboraat. Sport op Zondag Voor Kennemerland zijn twee belang-1 rijke voetbalwedstrijden vastgesteld name lijk EDO—Ajax en VSV—Haarlem. Duizen den zullen naar de velden trekken en te verwachten is, dat er fel gestreden zal worden. De kans is groot, dat EDO aan Ajax de eerste nederlaag in dit seizoen toebrengt en dan zal er meer spanning ont staan in de strijd om de leiding. Een zege voor de Haarlemmers zou tevens beteke nen, dat zij een belangrijke rol vervullen met de clubs uit de bovenste helft. 'EDO verschijnt vermoedelijk in de vol gende opstelling: doel: Van den Berg; achter: Van Straaten en Vrenegoor; midden: Oden thai, Karpes en Dweelaart; voor: Steendam, Verdam, Roodselaar, Helling man en Molenkamp. Het is niet uitgesloten, dat Schijvenaar, die de vorige week bij een autobotsing ge wond werd, zal meespelen. VSVHaarlem wordt in het Velsense Sportpark gespeeld. Beide clubs zijn nog ongeslagen en wij veronderstellen, dat zij ongeslagen blijven. Voor de derde maal komen de elftallen dit seizoen tegenover elkaar. In een vriendschappelijke wedstrijd won VSV met 21 en tijdens het tournooi om de Spaernebeker was het resultaat 22. VSV nam daarna beter de strafschoppen. De ploegen zijn als volgt samengesteld: VSV: doel: Snijders; achter: Van Gelder en Kunst; midden: Hazeveld. Spaans en Stijger; voor: Stek, Strieker, Van Onselen, Balvers en Sterk. Haarlem: doel: Kluit; achter: Van der Linden en Laan; midden: Barendse, Meer- tens en Van Gooi; voor: Pastoor, Boeree, Roozen. Smit en Groeneveld. RCI-I trekt, met Hanse op de midden voorplaats, naar Neptunus en zal het niet gemakkelijk krijgen. De Rotterdamse ploeg versloeg vorige week SW en bezet daar door de 3e plaats. Mogelijk slagen de Haar lemmers er in een aantal doelpunten te maken, want twee na drie wedstrijden is LINCOL POLISH met de practische sproeier, doet alle me talen schitteren. 4 CENT ontvangt U voor de ledige bus. H. STAM, Haarlem - Tel. 14214 Het propagandaschip van het comité Onze Marine" de „Vander steng"waarvan u hierbij een foto ziet, zoals het op het ogenblik 's avonds verlicht in de haven van Ümuiden is te zien, komt volgende week ook via Spaarndam naar Haarlem. Van Woensdag af tot en met Zondag de 16de zal het zijn ligplaats hebben aan het Spaarne bij het Teylermuseum. Dit schip van 300 tondat de bedoeling heeft de belangstelling van het Nederlandse volk wakker te maken voor onze talrijke belangen bij allerlei vormen van zeevaart, zal 's ochtends en 's middags speciaal geopend zijn voor de leerlingen van de Haarlemse scholen, 's Avonds is een ieder, die eens kennis wil maken met een echt zeeschip op klein formaat, welkom. Doorstoken hart overleefd De 42-jarige Canadese zeeman Carl Car niel is een van de zepr weinigen die kan navertellen dat men zijn hart met een •Jagersmes heeft doorboord. Twee weken geleden werd hij met een doorstoken hart naar een ziekenhuis overgebracht en nu is het reeds zeker dat hij het ziekenhuis bin nenkort gezond en wel weer zal kunnen Verlaten. De chirurg die hem heeft behandeld, heeft verklaard dat zijn redding te danken is geweest aan zeer snel ingrijpen. Zijn hart werd onmiddellijk blootgelegd en snel genaaid. Het hart was geheel doorboord. De sneden werden met acht steken gesloten. Een week later kon Carniel al weer voor zichtig door het ziekenhuis scharrelen. Carniel was gestoken door de gewezen echtgenoot van zijn hospita na een woor denwisseling. Carniel heeft de raad gekregen het eerst komende jaar geen zware lichamelijke ar beid te verrichten. (United Press. Eerste lijntrekkers Donderdagmiddag was het feest op Schiphol: ter ere van de viering van het dertigjarig bestaan van de K.L.M. arri veerden daar om drie uur aan boord van de hypermoderne Convair „Albert Cuyp" enige pioniers, die op de een of andere wijze betrokken waren bij de opening van de eerste geregelde lucht lijn ter wereld. In de cockpit zag men het tanige hoofd van captain Shaw (on der geen enkele omstandigheid te ver warren met de gelijknamige heer met de baard) welke op 17 Mei 1920 de een- motorige kist aan de grond zette, die in twee uur en een kwartier de sprong van Londen naar Amsterdam had volbracht. Naast hem zat de heer Harold Rhodes, destijds jongste verslaggever van de Evening Standard, op zijn gemak van de eer te genieten aan ongeveer drie millioen burgers het goede voorbeeld te hebben gegeven door zich tot eerste pas sagier te laten verkiezen. Ook de heer Spry Leverton was meegekomen. Tegen woordig is hij een van de regionale di recteuren van de K.L.M. in Engeland, maar in het grijze "verleden verdiende hij de kost als technisch verzorger der van Croydon opstijgende toestellen. Het ging bijzonder hartelijk toe bij hun ontvangst. Op een gegeven ogenblik lcwarn zelfs het traditionele oranje-zon netje te voorschijn om zich echter na een stralende blik op de kalender met bekwame spoed weer achter het laag hangend wolkendek terug te trekken. De laatstgenoemde heer vertelde toen maar een vrolijke geschiedenis, die hier zeker niet mag ontbreken. In de dagen dat heel Schiphol in rep en roer geraakte als er iemand passage besprak en er vaak niet meer dan één passagier per vlucht werd vervoerd, ge bruikte men bij wijze van ballast een aantal tegels, die men van het primitieve platform langs de startbaan afbrokkelde. De heer Spry Leverton vond deze tegels zo mooi, dat hij ze na aankomst in Lon den ogenblikkelijk verwisselde met een hoeveelheid zandzakken tot een gelijk gewicht. Dientengevolge loopt nog heden ten dage de enige buitenlandse straat der gemeente Amsterdam door een ach tertuin in de omgeving der Engelse hoofdstad. Als men dit trottoir terug wil hebben, verklaarde de eerlijke dief, dan moet de K.L.M. maar weer voor het transport zorgen. Later op de dag ontdekten wij dat de heer G. Aylwen, burgemeester van Lon den, zich aan een ernstige overtreding van het internationale postverkeer heeft schuldig gemaakt, door aan de piloot een brief voor zijn Amsterdamse collega mee te geven. Deze handelwijze is streng ver boden, doch maakt het gebaar niet min der vriendelijk. De heer Shaw overhan digde deze gelukwens in een der recep tiekamers van het stadhuis. De edelacht bare heer mr. A. J. d'Ailly toonde zich zeer verrast door deze onverwachte at tentie en haalde vervolgens zonder om wegen het keurig getikte antwoord uit zijn binnenzak. Dit noemen wij een schitterend staaltje van vooruitziend beleid. Ale eregasten ontvingen vervolgens een fraai boekwerk en twee Delftse kruiken ten geschenke. In de loop van de avond heeft men zich te goed gedaan aan enige Schiedamse kruiken, zoals dat pioniers betaamt. Postaal genoegen Er zijn nog steeds hele volksstammen in ons land die menen het adresseren van een brief tot de blote vermelding „mevrouw J. Stofzuiger, alhier" te kun nen beperken. Daarom heeft de P.T.T.- propag'anda-dienst in het schoolgebouw Da Costastraat 38 een uiterst leerzame expositie irigericht, waar men jong kan leren hoe men het oud moet doen. Met evenveel goede smaak als jolige fantasie heeft men daartoe vier lokalen oehangen met kleurig en overzichtelijk materiaal. Men geraakt bij het inspec- ieren van de duizendtakkige huishouding van tante Pos een beetje bedremmeld van ontzag. Dank zij de hier uitgestalde voorbeelden beseft de bezoeker pas goed hoeveel ingewikkelde moeite het kost om zijn hartelijke groeten aan nicht Clazina in Sappemeer of zijn jaarlijks rantsoen champagne in Fleury-.a- Rivière te bestellen. De opvoeding tot postale bekwaam heid wordt met kracht ter hand geno men. De jeugd mag er met stapels nage maakte formulieren agentschapje spelen, de klikkende sleutel van een seintoestel bedienen en tien minuten pret uit een sorteermachine halen. Allemaal zonder strafport. Want hier, vrienden, heerst de loutere vreugde der hogere paedagogie. In een der lichtzinnigste vertrekken kan men zich scholen in het voeren van telefonische gesprekken op korte af stand. Daar maakten wij het mee dat Kareltje, een schoffie van een jaar of tien, zijn vriendje Louis van drie turven hoog, opbelde, die een paar meter ver der in de-hoorn stond te blazen. Het ging letterlijk zó: „Ha die Loetje. Lang niet gesien. hoestermee ouwe taaie?" „Nou met mijn gaattut lekker jonge!" „En hoe is met je frou?" „Ach je weet wel hè?" zei Loetje met het tegen de heupen wikkende handge baar van populaire weerprofetën. „Al leen dat gedonder altijd met die sente. Wij trokken hieruit de conclusie dat men in het gezin van dit jongmens, gelet op de dikte der muren, voorlopig nog geen huistelefoon van node heeft. Wachten met dichten Uit doorgaans zeer goed ingelichte kringen, die juist stonden aangetreden voor het aloude volksspel „zakdoekje leggen, niemand zeggen" op de binnen plaats van het stadhuis, vernamen wij nog net voor het ter perse gaan van dit nummer een zeer gewichtig besluit van het gemeentelijk conclave tot viering van feesten in het openbaar. In afwijking van vroeger gevolgde gedragslijnen zal dit jaar de intocht van Sinterklaas reeds op de laatste dag van November plaats hebben. Men is namelijk op grond van ervaringen bevreesd dat ons volk, in de dagen die onmiddellijk aan de ver jaar- lag van de krasse eminentie vooraf gaan, zo door kooplust en dichtwoede zal zijn 2ijn aangestoken, dat zijn verschijning te paard niet die aandacht trekt, welke de vakbond van erkende kindervrienden wenselijk acht. Luizige zuivering „Der zitten wandluizen in de tram". Ziedaar vrienden de ontstellende mede deling, die het communistische raadslid Barning dezer dagen de Amsterdamse vroedschap inslingerde. Hij zei het wat links, omdat het nou niet zó'n prettig onderwerp is, maar hij zei het dan toch maar en voegde eraan toe, dat het komt omdat er onvoldoende poetspersoneel is. De raad die door zijn zuinigheid dus een lelijke poets gebakken is, luisterde belangstellend toe hoe deze niet-betalen- de passagiers, die bovendien nog dol zijn op overstapjes, het parasiteren op de gemeentelijke vervoersdiensten onmoge lijk moet worden gemaakt. De heer Bar ning, zelf tram-bestierder, bleek een In het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark kan men op een expositie van zijn wer ken nog gedurende enkele dagen de voorstudies bezichtigendie Charles Eyck maakte voor zijn veelomstre den schilderij van de inhuldiging der Koningin. Gisteravond begon in hel Centraal- Theater een reeks voorstellingen van het blijspel „De zilveren fluit" door Robert E. McEnroe onder regie van Cruys Voorbergh, die er zelf een oxide drankzuchtige juffrouw in speelt. Cor Ruys vertolkt de hoofd rol. Vandaag en morgen hebben in de Stadsschouwburg herhalingen plaats van het probleemstuk „De Wereld heeft geen Wachtkamer" door Mau- rits Dekker dat een gunstig onthaal vond bij pers en publiek in de hoofd stad. Het Zwitsers Tone el-ensemble In de hoofdstad uit van Albert Bassermann geeft Zon dag bij wijze van matinée een extra voorstelling van „Faust" in theater Carré. In het Concertgebouw speelt Zon dagmiddag voor het eerst in ons land de Israëlische pianist Menahem Pressler, die in 1946 in Amerika winnaar van de zogenaamde Debits- sy-prijs werd. Die avond geeft het Concertgebouw-orkest onder direc tie van Eduard van Beinum een volksconcert met medewerking van Samuel Brill, violoncel. Op het pro gramma staan werken van Elgar, Gluck, Tsjaikofski en Ravel. In de kleine zaal zingt Jo Vincent op Maandagavond, begeleid door Gerard Hengeveld. liederen van Schubert en Hugo Wolf. Van het ook hier bekend gewor den toneelstuk „Huis der Dapperen" over rassenkwestie en oorlogserva ring door sergeant Arthur Laurents draait met ingang van heden een filmbewerking in Alhambra, aange- kondigd als première voor Europa, j expert in doeltreffende uitroeiings methoden. „Uitroken", sprak hij op duistere toon, „slechts een uitgebreide zuiveringsactie kan hier redding bren gen." De raad nam het graag van de heer Barning aan. En ging te voet naar huis. BOEDA. niet veel. De opstelling is: doel: Van der Vliet; achter: Lasschuit en Van Rheenen; midden: Heyerman, Vos en Biesbrouck; v.: Koster. De Wette, Hanse, Willemink en Bleeker. Een lastige wedstrijd staat er voor Storm vogels op het programma, dat een bezoek moet brengen aan OSV in Oostzaan. De Haarlemse derde klassers spelen elders. Schoten bindt de strijd aan tegen De Meer, DIO tegen Always Forward en HFC tegen Roodenburg. In het Heem- steedse Sportpark komen twee bekende tegenstanders tegenover elkaar en wel HBC en TYBB. Fel wordt er steeds gestre den tussen deze ploegen en de kans op een gelijk spel is groot. HOCKEY BMHC zet de hockeycompetitie tegen La ren voort. De Bloemendalers moeten win nen. om niet bij HHYC achterop te raken. BDHC (dames) krijgt bezoek van Kieviten en zal zich niet laten verrassen, zoals de vorige week. Rood Wit kan zich na de nederlaag herstellen door op eigen ter rein van Be Fair te winnen. KORFBAL Haarlemse overwinningen in de lijn der verwachtingen. Oosterkwartier en SVK ontmoeten voor de korfbalcompetitie elkaar op het terrein aan de Zomervaart. Beide clubs verloren tot nu toe alle wedstrijden, zodat Zondag de voorlopige beslissing valt, wie de rang lijst zal sluiten, Oosterkwartier speelt thuis tegen SVK altijd zeer gelukkig; komt de Haarlemse ploeg volledig uit, dan kan op een Haarlemse overwinning worden ge rekend. Sport Vereent en Aurora ontvangen ook twee zwakke twaalftallen respectievelijk KCN en Victoria, zodat ook hier Haarlemse overwinningen te verwachten zijn. Animo Ready ontvangt aan de Klever laan KVH uit Den Helder, dat zich geen willoos slachtoffer zal tonen. Tenslotte zijn nog vastgesteld Ooster kwartier 2Westerkwartier 3, Rohda 3 Aurora 2 en Watervliet 2Groen Geel 2. HANDBAL - COMPETITIE Voor Zondag vragen vooral de heren van Rapiditas en de dames van Concordia de aandacht. Eerstgenoemden krijgen Vriend schap, Amsterdam op bezoek en zullen daarin een waarlijk geen gemakkelijke tegenstander vinden. Concordia ontvangt UDI, Arnhem. Wij venvachten, dat de thuisclub het vooral in de verdediging zwaar te verduren zal krijgen. UDI beschikt namelijk over zeer goede schutters, Con cordia heeft twee uitvalsters. De heren van Concordia hebben na de twee nederlagen wat goed te maken, waar van hun gastheer AHC, Amsterdam het slachtoffer kan worden. Van de heren van HOC verwachten wij een overwinning op het Zaanse Animo en waarschijnlijk zal het de dames van dezelf de club wel lukken Rood-Zwart (Kromme nie) te bedwingen, hoewel deze club enige versterking heeft gekregen. De dames van Rapiditas gaan naar Nieuwe Niedprp waar zij met hun grotere routine in de tweede districtsklasse een goede kans maken de punten te veroveren. Gita gaat naar HAV in Den Helder, waar het grote tegenstand zal ondervinden. Na een ongelukkige start verwachten wij ech ter, dat Gita zich zal herstellen. Voetbal Nederlandse militaire ploeg I verloor met 3—1 van België Vrijdagmiddag werd te Parijs om de der- 1 4e en vierde plaats gespeeld in het inter nationaal militair voetbaltournooi tussen "cn Belgisch en Nederlands militair elftal. De Belgen wonnen met 31, waardoor Ne- •lerland op de vierde plaats eindigde. Golf Maple leafwedstrijden Drie jaar geleden, toen de Canadezen nog in ons land waren, werd een golf- tournooi op de banen van de Amsterdamse Golfclub gehouden, dat de naam „Maple leafwedstrijden" kreeg. Sindsdien is het tournooi ieder jaar gehouden. Vrijdag zijn de wedstrijden begonnen. Er werd slechts een partij gespeeld, na melijk tussen Van Dijk van de Amster damse Golfclub en Jurriaans van de Ken- nemer Golfclub. Van Dijk won met 4 en 3. „Molen van Stoop" in Herstel Toen de bebouwing van de weilanden ten Noorden van de Kleverlaan een aan vang nam, heeft men tussen de Kleverlaan en de Heussenstraat een vierkant stuk wei land behouden en de oude watermolen van „Stoop", hoewel buiten bedrijf, daarop laten staan. Zomers grazen er enkele koeien op dat stukje weiland, en zo werd daar een idyllisch plekje tussen de stads- bebouwing behouden. De molen is echter wat in verval geraakt. Hij staat, als vleugellam, met één wiek, die recht de lucht in steekt. Men is evenwel met reparatiewerkzaamheden bezig en ho pelijk zal ook de tweede wiek wel weer worden aangebracht. Kleuterhuis „Margriet" houdt een nieuwe loterij Het Kleuterhuis „Margriet", dat sinds 1945 gevestigd is aan het Kennemerplein 3, heeft dringend behoefte aan een nieuw ge bouw. Het tehuis, waar dagelijks ongeveer zestig zwakke kinderen van één tot zes jaar op advies van de Gemeentelijke Genees kundige dienst worden verpleegd, is vier jaar geleden met steun van de Zuidelijke provincies gesticht en sinds die tijd onder gebracht in het herenhuis aan het Kenne merplein. Na de bevrijding was men met dit ge bouw gebaat, maar van een ideale huisves ting kon niet gesproken worden. Een spe ciaal voor dat doel gebouwd, geheel naar de eisen des tijds ingericht kleuterhuis is dan ook een dringende noodzakelijkheid. In de loop der jaren heeft het bestuur onder andere door de loterij van vorig jaar reeds gelden bijeen gebracht. Deze geiden zijn echter nog niet toereikend om met de bouw van een nieuw huis te beginnen. Daarom houdt het bestuur thans een tweede en laatste loterij, na afloop waarvan met de bouw begonnen kan worden. Deze loterij heeft vele zeer aantrekke lijke prijzen. De eerste prijs is een ver plaatsbaar dubbelwandig houten landhuis met maximum 2000 voor verplaatsings kosten; de tweede prijs is een auto. Verder zijn beschikbaar: wire-recorder, radiotoe stellen, solexrijwielen, naaimachine, fiet sen enzovoort. Het landhuis, alwaar loten verkrijgbaar zijn, is te bezichtigen aan de Willielmina- straat tegenover de H.B.S. A. Door het kopen van een of meer loten kunnen de stadgenoten meewerken aan het welslagen van deze loterij. Een speciaal Haarlems belang, de preventieve gezond heidszorg van het Haarlemse kind van alle gezindten, is hiermede gebaat.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7