Nieuwe geest in Nederlands Toneelverbond Een stap in de goede richting Predikbeurten Kort en Bondig Etage of Pension middeiistandswoning MA JA BccOhS BR1DGI Dans-studio BRASSim Auto-veriiuui Zaterdag 8 October 1949 Haarlems Dagblad eu Oprechte Haarlemsche Courant Op een letterkundig congres te Leuven in 1869 werd door mr. J. N. van Hall het denkbeeld geopperd om te geraken tot de oprichting van een lichaam, dat zich op de eerste plaats de „verheffing" van de toen vrij onmaatschappelijke toneelspeelkunst ten doel zou stellen. Nog in datzelfde jaar riep de genoemde initiatiefnemer met steun van enige anderen het Nederlands Toneel verbond in het leven. De belangrijkste werkzaamheden daarvan dienden tot de opening en instandhouding van de Toneel school, die over ruim anderhalve maand het 75-jarig bestaan gaat vieren. Het is wel aardig om er aan te herinneren dat latere grootheden als Anna Sablairolles en Cor Schulze tot de eerste leerlingen be hoorden. Toen er omstreeks 1915 in toneelkrin gen met kracht op werd aangedrongen de school uitsluitend te bestemmen voor de vakopleiding van de leerlingen, bleef het verbond, dat overigens zijn activiteit op dit terrein sterk moest inbinden, zich spannen om het onderwijs een geldelijke basis te verschaffen. Dit was wel nodig, want de subsidies van hoofdstad en pro vincie beliepen tezamen nog geen duizend gulden. In die tijd zwaaide jhr. A. W. G. van Riemsdijk de voorzittershamer. De af deling Haarlem telde toen ongeveer twee honderd leden en kende zelfs het instituut van een eigen serie abonnementsvoorstel lingen in de schouwburg. Ook heeft het Nederlands Toneelver bond gedurende enige tijd een maandblad uitgegeven, eerst onder redactie van de voortreffelijke criticus H. L. Berckenhoff, later van Frits Lapidoth. Dit werd gratis aan de leden toegestuurd. De belangstelling verminderde echter gaandeweg. De bevrijding in 1945 bracht tevens een reorganisatie van het toneel in ons land, welke onder meer (in 1946) de toneelschool onder de naam „Academie voor Dramatische Kunst" tot een zelfstan dig instituut maakte. Tezamen met het Rijk en de gemeente Amsterdam werd het To neelverbond deelgenoot in de stichting. De inbreng bestond uit het gebouw aan cle Marnixstraat, dat op het ogenblik gerestau reerd en uitgebreid wordt. Hoewel een der hoofdbestuursleden deel uitmaakt van de Commissie van Toezicht, heeft het verbond dus geen rechtstreekse verantwoordelijk heid meer, zoals vroeger het geval was. Nieuwe plannen Om een bijna tachtigjarige traditie waar dig voort te zetten, heeft men een nieuwe doelstelling gezocht teneinde het toneel te blijven steunen, dienen en doen waarde ren. Men zal daartoe onder meer streven naar het leggen van contacten tussen ac tief bij het toneel betrokkenen en daarin daadwerkelijk belangstellenden, bijvoor beeld acteurs en letterkundigen. Voorts wil men gelegenheden scheppen tot uitwis seling van gedachten betreffende drama turgie en toneelspel. Tenslotte hoopt men de publieke belangstelling te stimuleren door het houden van lezingen, het gemo tiveerd aanbevelen van bepaalde voorstel lingen en het bevorderen van goede publi caties over de kunst van het theater. Ter gelegenheid van .het jubileum van de Toneelschool wordt begin December een samenkomst van leden en genodigden ge houden, waar twee Vlamingen en twee Nederlanders interessante referaten zullen, houden. Een commissie bestaande uit me vrouw Eminy van Lokhorst en de heren A. Defresne, Johan de Meester, W. Ph. Pos en B. Stroman staat het bestuur ter voor bereiding van dit symposium tei'zijde. De Vereniging van. Toneelkunstenaars, het Nationaal Theater Centrum, de To- V rijheidsstrijder Ons plaatje van de beverrat van negen pond („vergelijk het lucifersdoosje") die deze week in de Meer gesneuveld is, heeft veel commentaar geoogst. Twee jonge dames vonden het 'n griezel en hadden lie ver een foto van Abe in de krant gezien; een lieve oude dame betreurde het, in pré- cieus handschriftje, „dat zo'n zielig geval net op Dierendag in de krant stond", en een student in de biologie had het genoegen, ons ongefrankeerd te kunnen inlichten over de Beverrat in het algemeen, zijn afkomst, liefdeleven en spijsverteringsfuncties hetgeen zelfs voor een biologisch student een ongemene openhartigheid mag heten. Dan was er een bontwerker, die kwam vra gen, waar het lijkje lag, omdat hij 'r een hap eten in zag. Wat, figuurlijk gezien, nog zo dom niet was, omdat een dode beverrat ineens tot nutria promoveert en dan, om zijn fraaie pels,- zijn gewicht in zilver kan opbrengen. En tenslotte onthulde een lezer uit Haar lem-Noord, dat onze beverrat-zaliger reeds in de lente van dit jaar de vrijheid verkoos boven de gedwongen kost-en-inwoning, die hij tot dat ogenblik met een honderdtal soortgenoten op een Haarlemse bontfarm genoot. Zijn on-fcapping uit die zwaar bewaakte gevangeBs was alleen al een kunststukje dat respect afdwingt, maar dat hij zijn vrijheid ruim een halfjaar wist te behouden, mag bijna een wonder heten. Alles was tegen hem; in het vlakke land van de Meer, zijn goede schuilplaatsen zeldzaam en zijn omvang, luidruchtigheid en lichaamsgeur waren van dien aard, dat zelfs een blinde koe met een dubbele oor ontsteking en een chronische neusverkoud- hield hem binnen tien tellen drievoudig „in de link" had. Boeren, waakhonden, dorpsveldwachters en waterratten (van je familie moet je 't maar hebben) zaten hem dan ook onafgebroken op de hielen en dik wijls is hij slechts „by the skin of his teeth" aan een flitsende hooivork of een welge mikte klomp ontkomen. Zenuwziek is hij daar echter niet van geworden, integendeel, zijn optreden werd steeds driester en uit dagender, en vaak wachtte hij gevaarlijk lang voor hij de duik nam, die hem altijd weer buiten bereik van zijn belagers bracht. Misschien vond hij dat goede sport. misschien was het zorgeloosheid, maar die overmoed zou zijn noodlot worden. Op die morgen, in het begin van deze week kregen za hem te pakken, maar hij capituleerde niet. Kansloos omsingeld, gaf hij er nog de voorkeur aan, vechtend ten onder te gaan. Hij vocht, met nagels en tanden, voor al wat hij waard was en verdedigde zijn vrij heid tot het laatste sprankje leven uit zijn felle kopje gebeukt was. Toen hebben ze hem mee naar huis genomen, op een tafel gelegd en die foto gemaakt doosje luci fers ernaast, om te vergelijken. Zielig geval, nietwaar? Maar ik ken ze nog zieliger. Zoals die honderd soortgenoten van hem, die sloom- berustend in hun hokjes voortsuffen tot aan de glorieuze dag, dat zij een bontman tel mogen worden. Die nooit de Meer en de vrijheid gekend hebben en er misschien niet eens naar verlangen in de vadsige rust van hun getralied paradijsje. TL C. neelschool, de Vereniging van Letterkun digen. de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en het P.E.N.-centrum heb ben hun adhaesie met deze plannen be tuigd. Voorzitter van het verbond is de schrijver A. den Hertog, van de afdeling Haax-lem de bekende geneesheer Tjebbo Franken. De 1 O-jaarlijkse expositie van „Bloembollencultuur" Moeilijkheden zijn nog niet opgelost In de laatste vergadering van het hoofd bestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is opnieuw stilgestaan bij de moeilijkheden die tot nu hebben verhinderd dat een besluit tot hel houden ener grote (tienjaarlijkse) tentoonstelling aan de algemene vergadering kon worden voorgelegd. Het in het leven roepen van een permanente vollegrondstenloonstel- ling op particuliere grondslag in het Keu kenhof te Lisse heeft dit voornemen on gunstig beïnvloed, mede omdat de Com missie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomité aan dit comité geen voorstel heeft willen doen be treffende de financiering van een door „Bloembollencultuur" te houden tentoon stelling. De vergadering meent nog steeds dat het nodig is, dat het' historische recht van de vereniging om de algemene mede werking van alle leden te vragen voor een om de zoveel jaar te houden demonstratie van grotendeels collectief karakter, wordt erkend. Zolang dit niet is geschied, worden de moeilijkheden voor het uitvoeren van een desbeti*effend besluit, die thans reeds zo groot zijn, onnodig vermeerderd. Onder deze omstandigheden meencle de vergade ring voorlopig niet ie moeten ingaan op een verzoek van de Stichting voor de ten toonstelling Keukenhof om een vertegen woordiger van de vereniging naar dat be stuur af te vaardigen en werd een ant woord vastgesteld aan het bestuur der af deling Heemstede, waarin de oorzaak zal worden aangeduid, waarom nog niet kan worden begonnen met het maken van een ontwerp voor een tentoonstelling als het laatst in 1935 is gehouden. Vrije handelslijsten ingediend (Van onze financiële medewerker) Er schijnt enige tekening te komen in de internationale handelssituatie. Een reeentjuesluit van de O.E.E.S. (Orga nisatie voor -EAiropese Economische Samen werking) schreef voor, dat alle aangesloten landen per 1 October moesten indienen een lijst van goederen, die vrij mogen worden ingevoerd en een tweede lijst van goederen, waarvoor de betrokken landen bereid zijn vrije invoer toe te staan na voorafgaande onderhandelingen. Tot dusver zijn het België, Engeland, Nederland en Italië geweest, dié aan. dit be sluit gevolg hebben gegeven. België is daarbij het verst gegaan. Het heeft niet al leen de tweede lijst dadelijk geheel vrij gegeven (gedurende zes maanden, in af wachting van het resultaat), zodat thans procent van de Belgisch-Luxemburgse invoer geheel 'vrij is, doch het is ook ten aanzien van de harde valuta-clausule tot concessies beieid. Dat wil zeggen dat de tot dusver geldende bepaling dat bij over schrijding van het bedrag waarmee de in voer uit, de uitvoer naar België mag over treffen, het meerdere door goud of harde valuta moet worden afgedekt, wordt ver vangen door meer soepele bepalingen, waardoor bijvoorbeeld oolc een deel dezer meerdere invoer met guldens of ponden zou mogen worden betaald. Dit is een zeer belangrijk besluit. Het be zwaar imrnerz van alle na de oorlóg tot stand gekomen handelsverdragen was dat zij strikt tweezijdig waren, niet alleen wat de hoeveelheid en soort der goederen be treft, doch ook wat de verrekening aan gaat. Thans is de eerste stap gezet op de weg naar ruimere en vrije handel en naar gemakkelijker betalingsverkeer tussen de Marshall-landen onderling. Engeland en Nederland gingen bij de jongste besluiten minder ver dan België, waarbij men niet uit het oog moet verlie- dat België zich als land met harde valuta, meer veroorloven kan. Het pond en de gulden zijn door de beperkende bepa lingen der Engelse en Nederlandse regering niet vrij onverteerbaar in harde Europese valuta als Zw. franc en Belg. franc. Enge land betrok in zijn invoervergunning alleen de valuta-zwakke landen. Nederland sloot bij zijn ïnvoevverruiming Zwitserland uit. Door Belgiës tegemoetkomende houding, ook verband houdende met de dezer dagen geparrafeerde Voor-Unie, is het risico dat Nederland nam door de invoer uit België ook met een belangrijk percentage (30 vrij te geven, slerk verkleind. Men krijgt langzamerhand de indruk, dat er nu, na de munlcorrecties al zijn ze grotendeels nog als een slag in de lucht le beschouwen iets gewaagd moet wor den. Moge Belgiës goed voorgaan tot goed volgen aanleiding geven. Economisch ego isme houdt niet alleen anderer, maar ook eigen herstel en vooruitgang tegen. Nog verdere samenwerking op Europees luchtnet Er komt groter samenwerking van vijf Europese maatschappijen, te weten de KLM, de Sabena, de SAS, de Tsjechische maatschappij CSA en de Italiaanse lucht vaartmaatschappij zal de frequentie op een aantal lijnen aanzienlijk verhogen. De luchtlijnen van Brussel en Amster dam naar Milaan zullen afwisselend wor den gevlogen met Nederlandse, Belgische en Italiaanse machines, zodat ook de Fiat toestellen van de Alitalia op deze lijn naast de Convairs hun intrede doen. De lijnen van Amsterdam en Brussel naar Praag worden gevlogen in samen werking tussen de KLM, de Sabena en de Tsjechische maatschappij. Ook is besloten tot samenwerking tus sen de KLM en de Sabena op de lijnen van Amsterdam en Brussel naar Lissabon. Op deze lijn zal de Sabena met Convairs vlie gen en de KLM met viermotorige DC 6 toestellen. Tenslotte vliegen de Sabena en de KLM thans gezamenlijk tussen Brus sel, Amsterdam en Hamburg. Christopher Hollis over Britse politiek Voor cle vereniging „Geloof en Weten schap" sprak gisteravond in Brinkmann het Britse parlementslid Christopher Hollis. Met „parlementslid" is de heer Hollis overigens niet voldoende aangeduid, want hij is verder nog auteur, uitgever en redac teur van het Britse Katholieke blad „r" biet". De heer Hollis begon met er op 1e wijzen dat de Nederlanders zich wel voor de Britse binnenlandse politiek behoren te interesseren sinds de Engelsen een Hol landse koning importeerden, te weten Wil lem III, die Engeland een parlementair re geringsstelsel verschafte. Na deze vleiende scherts verklaarde hij, dat hij Church ills regel zou volgen en zijn regering niet in het buitenland aan zou vallen. Nadat hij een kort overzicht van de ""■•itse parlementaire geschiedenis had ge ven, waarbij hij er op wees dat het par lementaire stelsel in Engeland pas sinds 1884 democratisch genoemd kan worden, omdat in dat jaar iedereen behalve krank zinnigen en vrouwen stemrecht kreeg, wees hij op het verschil tussen de kiesstelsels in Engeland en Nederland. Bij onze overzeese buren geldt namelijk het districtsstelsel en bij ons de evenredige vertegenwoordiging. Het Britse systeem- waarbij het parlement in hoofdzaak ver deeld wordt in regeringspartij en oppositie partij heeft volgens hem het voordeel, dat het stabielere regeringen geeft. Over de komende verkiezingen in Enge land, wilde de heer Hollis niets voorspellen, al was hij van mening dat een groot deel van de Labour-pai'ty aanstuurt op ver vroegde verkiezingen, aleer de onvermij delijke prijsstijgingen ten gevolge van de devaluatie, hun nadelige invloed uit kun nen uitoefenen. Hij wees er op dat de so cialisten een grote meerderheid in het La gerhuis hebben, met de 400 van de 625 zetels die zij bezetten, doch vestigde er de aandacht op dat met het Britse kiesstelsel verrassende verschuivingen nooit uitgeslo ten zijn. Nochtans zijn de Britse socialisten zeer zeker van hun zaak. Hij is van oordeel dat een coalitie-rege ring lang niet tot de onmogelijkheden be hoort, wanneer cle conservatieven een groot gedeelte van hun achterstand in zouden lopen. Naast het voordeel dat alle partijen dan weer de regeringsverantwoordelijkheid diagen en daardoor de nationale inspan ning op kunnen voeren, zag hij het nadeel van een ontbreken ener wettelijke opposi tie, die de communisten een kans tot agi tatie zou kunnen geven. De communistische invloed in net parlement is weliswaar zeer gering, maar clie in de vakverenigingen fles te groter. Hij wees er hierbij op, dat de taak van een socialistische vakbondleider veel moeilijker is in een socialistische staat dan in een kapitalistische. Dat deze vakbonds leiders het zij tot hun eer gezegd in de oorlog functioneerden als productie-promo tors voor Bevin, heeft hun positie vaalc. nog moeilijker gemaakt. Hollis wees tenslotte op enige gevaren van de nationalisatie in politiek opzicht, speciaal met betrekking tot de continuïteit oer regering. Het zou zeker een ongelukkige toestand worden, wanneer de partijen elkaar om de vijf jaar aan cle regering opvolgen, aange zien een voortdurende cyclus van nationa lisatie en de-nationalisatie niet bepaald sii- j naderend op, de industrie zou werken. Voorts vroeg hij de aandacht voor de vrij wel onbeperkte macht van de leiders dor genationaliseerde bedrijven. Hij zeicle 1e vrezen dat de politieke strijd wel eens'bui- ten het parlement zou kunnen worden uit gevochten en de invloed van de „klasse der bedrijfsleiders'' op het maatschappelijke leven buiten alle proporties zou kunnen gaan. ZONDAG *J OCTOBER 1943. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Ds. Hoekema, Avondgebed in de Brouwerskapel, ingang Klokhuisplein. Zondag 10: Ds. Joh. Brons- geest. 7: Dr. 1-1 v. d. Loos, Jeugddienst. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. S. H. J. Voors. Noorderkerk, Velserslraat, 10.30: Ds. W. J van Elden. 7: Dr. A. J. Raskerk. Oostcrkerk. Zomerkade 10: Ds E. Dijkhuis, I-I. Avondmaal. Bakenesserkcrk, Vrouwestr. 8.30: Dhr. II. J'. van Houwelingen Kijkhoek, Kinderkerk. Kapel Betliesds, Sarepta. Ha- zepaterslaan. 0.3Ó: Ds. A. J. van Rhijn, Kin derkerk. 10.45: Ds. E. Pot. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. II. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10,30: Ds. M. G. Blauw. Jeug'dkapel. Noord, Wijkgebouw Molenaer- straat, 10.30: Dhr. H, M. v. cl. Giessen. Cen trum, Consistorie Grote Kerk, 10: Dhr. N. Desjardijn. West Wijkgebouw Leidsestraat 10: Dhr. A. Verhoef. Oost. Wijkgebouw Zo merkade 10: Dhr. A. v. cl. Hoeft. Ver. van Vrijz, Herv. Jacobstraat 6 10.30: Ds. J. Hei- ding'a. Alle-Bag-Kcrk. Parklaan 34. Maan dag: Ds. D. E. Boeke. Dinsdag: Ds. H. Schutz Herrnhutter- of Ev. Broedergemeente, met zangkoor. Donderdag: Ds. D, J. D. du Fossé Vrije Ev. Gemeente. Vrijdag: Ds. J. van der Giesen, H. K„ Hoofd-Vlootpredikant; gees telijk verzorger Marine Hospitaal, Overveen Church of England: Sunday: Oct. 9th, 3 p. m. at the Oud Katholieke Kerk, Kinder huissingel: Harvest Festival, Rev. R O, Tasker. Eglise Wallonne, Begijnhof 30 Di- manche 9 Octobre a 15 h. Service d'adieux du Ps. M. Jospin. Stads Evangelisatie, Lange Ilerenstr. 6. 10: Cand. W. Roggeveen. 7.30: Adr Bakker, Evangelist Ziekenzorg, Rot terdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. v. d. Brink. Bloemendaal. 5: Dezelfde Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeen- komst o.l.v. H_ v. d. Brink. Opwekkingssa- menkomsten. Zuiderstraat .15. Donderdag 8: Ds. B. E. J. Bik, Amsterdam. Vrye Evang. Gemeente, Balcenessergracht. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Ned. Herv. Evang. Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. P Zand, van Delft. Evang. Luth. Gcm„ Witte Ilereenstraat 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. Hoekema. Remonstr. Ger. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref Kerk. Kloppersingclkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wil- helmhiakerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkcrk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J, A. van Arkel. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds A. Bos. Geref. Gemeente onder '4 Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den I-Iaag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Iloltrop. Baptiste Ge meente, Parklaan 34. Ö.30 en 5: Ds. J. W. Weeninlc. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem) Leger des Heils, Schagchelstr. 25. 10: Heili- gingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst Ged. Oude Gracht bij de Botermarkt. 8: Verlos singsmeeting o.l.v. Majoor en Mevrouw Bosveld. Ned. Chr. Gemeenschapshond, Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst, Cursus Wereld-Geestesleven, Westerhout- park 1 A. Maandag 8: Ds. A. R. de Jong. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods. Jansstraat 85 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: G odsdienstoefening. Socfi-Bcweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst, Broedergemeente. Pailclaan 34. Zaterdag 7.30:- Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Kerkstraat 248, A'dam, Ds. Schutz. (Oogst feest). De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Ned. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Ds. A. R. de Jong, Haarlem. ,,De Witte Duivel" (Cinema Palace) Dit is de Italiaanse „Rode Pimpernel", al thans een verhaal dat in grote trekken de zelfde inslag vertoont als de beroemde en herhaaldelijk verfilmde avonturenroman van baronesse d'Orczy De geschiedenis speelt zich af in de Russische Czarentijd er gens in de Kaukasus en de hoofdpersonen zijn Russische landedelen, die een wanhopig lijkende strijd beginnen tegen de terreur en onderdrukking van de provinciale gouver neur. Zulk een geschiedenis biedt talrijke mogelijkheden voor spannende en opwin dende scènes cn deze mogelijkheden zijn volledig uitgebuit door de Italiaanse ma kers, die met blijkbaar plezier in het onder werp hun best gedaan hebben om de wel haast klassiek geworden figuur van „be vrijder der onderdrukten en wreker van on recht" in de volle sier van zijn heldendom ten tonele te voeren. I-Iet tweede gedeelte van deze film geeft een opeenvolging van sensaties, een over stelpende hoeveelheid spannende momenten; een enigszins ouderwets aandoend massa gevecht in een weids kasteel besluit deze kleurige historie, die geen geschiedkundige pretenties heeft doch slechts een aloud ele ment van de film, het op rechtvaardig heidszin en avontuurlijke neiging van het publiek speculerende romantische helden verhaal, nieuwe glans wil geven. J Lr De kus des doods. (City) Het is geen grote film, deze „Kus des doods", maar wel een zeer verdienstelijke. Het milieu waarin de film speelt, is dat van de onderwereld, waarin Victor Mature een weinig opmerke lijke, conventionele vertolking geeft van een door een vrouw op het goede pad gebrachte gangster. Coleen Gray een zwakke vertol king van die vrouw en Brian Donlevy een opvallend goede creatie van de bandiet, die geenszins is bekeerd. Donlevy, een weinig bekende figuur in Hollywood is de man, die deze film verheft boven het gewone, alle daagse peil van de gangsterfilm. Het verhaal is niet bijzonder; in anderhalf uur tijd ziet men Nick Bianco (Victor Ma ture) veranderen van de volledige schurk tot een man, die zijn leven waagt om een ex-collega ten val te 'brengen. Deze ex-col lega nu, wie duidelijk is aan te zien, dat zeïfs meisjes als Coleen Gray niet in staat zullen zijn, hem op het eerzame pad van de deugd terug te brengen, is Brian Donlevy. Subliem, met zijn wat domme, maar toch ook zo slimme grijns, zijn eenzijdige natuur, zijn kleine-jongensachtige adoratie voor het „vak", dat hij zelf uitoefent, En dan is er zeker nog een verdienstelijke i. die zijn krachten aan deze film heeft gegeven: Hcnry Hathaway, de regisseur, die oen grdte dosis spanning aan deze film heeft gegeven. Een dosis, die deze film maakt tot één, waar niemand zich bij zal vervelen. E. P. Het Tijgermeisje (Spaarn e) Deze week draait het tweede deel van het Tijgermeisje (men moet dat niet te anatomisch opvatten) dat vorige week in ernstige moeilijkheden raakte door de manipulaties van concurre rende olie-maatschappijen die haar wil dernis onveilig maakten. Haar belevenissen orden dit keer nog angstaanjagender want zij wordt gevangen genomen en men wil haar uit de weg ruimen. Gelukkig komt net op Lijd redding in de nood en de boot is helemaal aan, wanneer in een urn van de tempel die door een Hogepriester ter plaatse beheerd wordt, het bewijs wordt gevonden dat zij werkelijk een rijke erfgename is. Zij staat dan voor de moeilijke keus haar stam trouw te blijven of verstandig tc wezen en van de haar toekomende dollars goede sicr te maken, maar wij willen het verrassend einde niet verklappen. „Hollywood op zijn kop" (Frans Hals) In de filmstudio's doen zich vele voorvallen voor. welke onderwerp kunnen worden voor een filmscenario. En met een keur van ar- tisten is het natuurlijk mogelijk daarvan een grappige film samen te stellen zoals in deze waarin een kind in een bioscoop gevon den wordt. Het kind wordt opgevoed door mensen uit het filmbedrijf. Als het meisje de leeftijd van achttien jaar bereikt heeft, komt zij in de studio en beleeft dan hoe het er achter de schermen naar toe gaat Een ander ondernemend meisje voegt zich bij haar en beiden beleven met de beroemde artisten bijzondere avonturen, welke de toeschou wer wel amuseren zullen. Bod Hope, Bing Crosby en Carry Cooper zijn maar enkele namen van de uitgelezen groep, die aan „Hollywood op zijn kop" meewerkt. A. O. De grote passie (Rembra n d t) David Lean en Ronald Neame, die ook „Brief En- counter" op hun naam hebben staan, maak ten deze film naar „The Passionate Friends" van H. G. Wells en dat is duidelijk te be speuren aan een zekere mate van tweeslach tigheid, waarmee de scenarioschrijver Eric Ambler niet goed raad heeft geweten. Het gevolg is dat men bij het aanschouwen van deze overigens zo verdienstelijke film niet overtuigd wordt van de onoplosbaarheid der problemen, waarvoor de hoofdfiguren wor den gesteld en er feitelijk weinig anders overblijft dan een nogal oppervlakkig be handeld driehoeksgeval. dat niet altijd boeit door de soms langdradige uitwerking van details. Des te groter bewondering moet men echter hebben voor de filmtechnische en artistieke kwaliteiten van „De Grote Pas sie", de bijkans volmaakte harmonie tussen fotografie, geluid en montage, en het vooral in de laatste scones sterk imponerende spel van Ann Todd, Claude Rains en Trevor Ho ward. die ondanks dat het gegeven niet tot een levende werkelijkheid konden maken. S. K. „Le cliable au corps", (van de duivel beze ten) (Lux or). De grote betekenis van deze film van Claude Autant Lara ligt niet in de eerste plaats bij de aanzienlijke technische kwaliteiten van „Le diable au corps", noch in het onvergelijkelijke spel van Micheline Presle en Gérard Philippe, doch bovenal in de zeldzaam zuivere weergeving van Ray mond Radiguets gelijknamige roman. Deze jonge, in 1923 op 20-jarige leeftijd overleden Franse schrijver, heeft in zijn eer ste boek de wereld een weergaloos document voor de kennis van de ontredderde jeugd ten tijde van de eerste wereldoorlog gege ven. Hij onderscheidde zich daarbij door zijn niets en niemand sparende nuchterheid cn een eenvoud van stijlmiddelen die klassiek genoemd kan worden. Deze eigenschappen komen door Claude Autant Lara als regisseur, door Micheline Presle en Gérard Philippe als hoofdrolver tolkers op het witte doek volledig tot hun recht. Deze geschiedenis van de jonge vrouw van een gemobiliseerde soldaat en een ro mantische, onrijpe tl. B. S.'er, die elkaar in een roes menen lief te hebben zal velen te wang voorkomen. Het is mogelijk, maar daar staat dan een waarachtigheid, zoals men zelden in de bioscoop te zien krijgt, te genover. J. H. B. Bijbellezing, Jansstr, 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. HAARLEM-NOOKE. Ned. Herv. Kerk. Julinakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Eerw, Heer Graafland, Cand. t. d. II. Dienst te Zeist. Immanuëlkerk. 10: Ds. G, Koch. 7: Ds. G. II v. d. Woord, van Spaarndam. Jeugddienst. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 cn 10.30: Ds. J. Kroon, Voorber. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10,30: Ds P. v. d Veer. Amsterdam. Ger. Kerk, Noord-Sclioterkcrk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kcrlc op het Wilhclminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. 7: Ds H, Bartlema. H. Avondmaal, Kapel Nieuw Vredenliof 10.30: Ds. F. R. A, Henkels H, AvondmaaL 7: Ds. Adr. Oskamp. Aula v. h. Chr. Lyceum (ing. v. Merlenstr.) 10,45: Ds. J, W. van Nieuwenhujjzcn. Prinsessc- kade 3: 10,30: Jeugdkapel. Leider Dhr, H. Bosch, Jeugdgebouw a. d. Dreef: 10: Jeugd kapel. Leider Dhr. R. Oostra. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16, 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Chr. Ly ceum, 9: Ds. Dondorp. 5: Ds. Middelkoop, St. Pancras. Koediefslaan. 10: Ds. G. Brink man, Amsterdam. Ds. Dondorp. Camplaan 10: Ds. D. Middelkoop. St. Pancras. 5: Ds. G. Brinkman. Geref. Kerk, Kapel „Nieuw Vre- denhof'Vv. Oldenbarneveltlaan. 8.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENKÖUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds H. J. Mispelblom Beyer, Rem. Pred. te Rotterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 cn 10.30: Dr. J. H, Stelrna. 9: Jeugdkapel 12 j. e. o. „Maranatha". Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool 5 j. e. o. „Jeugdhuis", Donkere laan. Ned. Prot, Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr P. A. PI. de Boer. Hv. Leiden. Ger. Kerk. 9,'10.30 en 5: Dr. .T. L. Koole Opwek kingssamenkomst op Schapenduinen, Bre- derodelaan 57 Donderdag 8: PI. v. d. Brink. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez H. Mis. 7.30: Vespers en Lof. Soefi-Be- weg'ing. Bloemend.weg 141. 11: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 18-45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen in de Aula v. h. Kennemer Ly ceum, Stoopplein. SPAARNDAM Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. Woord. PI. Av. 7: Ds. J. Kroon, Voorber. PI Av. Kon. Emma school, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon, Voorber. H. Av. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Ds. A: van Besselaar Sr. uit Am sterdam. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout, H. Doop en ö'Voorber. II. A. 7: Dezelfde. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; dr. P. M. v. d. Cugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29908 en dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, telef. 19920. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17762. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binneweg 206, lel. 28320. BINNENL.1I Op initiatief van de stichting van Weerden Poelmanfonds" zal de Rj Central Band een tournée van tien d; door ons land gaan maken. Het ligt i; bedoeling om de band in verschel; plaatsen van ons land concerten te li geven, waarvan de opbrengst ten goede komen aan de stichting „Het Van Weei Poelmanfonds" dat steun verleent (oud)-personeel van de Luchtmacht derland en aan zijn nagelaten betrekkinj Het ministerie van Landbouw, Visj en Voedselvoorziening waarschuwt heit bliek voor de teleurstellingen en moeö heden, welke kunnen optreden, wan; men zonder kennis van zaken de ch: pignoncultuur g'aat uitoefenen. Met de volgende schepen kan zee; worden verzonden. De datum van it lijke terpostbezorging staat tussen has! achter de naam van het schip verre Suriname: m.s. „Bonaire" (12 Octob Indonesië: m.s. „Polydorus" (17 Octob ■Curagao: m.s. „Delft" (18 October), HAARLEM EN OMGEV! De zilveren eremedaille verbonden de Orde van Oranje Nassau, is toegei aan de heer A. J. Groothengel te Haai] voorman-schakelbordmonteur bij de Groeneveld, Van der Poll en Co.'s Eles technische Fabriek te Amsterdam. Aan de gemeente universiteit te J sterdam is geslaagd voor het candid», examen economie de heer D. van Ulze De tweede gewone zitting van de! vinicale Staten van Noordholland za] Dinsdag 1 November worden geopend, openbare beraadslaging omtrent de be(; tingen zal op Dinsdag 13 December wo: gehouden. De heer M. Rentenaar, agent politie te Bloemendaal, is te Amenfi geslaagd voor het politiediploma met a tekening. „Kunst zij ons doel" houdt ondet devies „Montmartre in Haarlem" op October „een avond vol jolijt" in pavilj Dreefzi.cht, waaraan onder vele anderen Godfried Bomans medewerking verleec Een 7-jarig meisje clat gisteren ii speeltuin aan de Ben Viljoenstraat aan spelen was, viel van de glijbaan en I haar linkerdijbeen. Zij is naar het zie! huis Joannes de Deo overgebracht. De Organisatie Bedrijfsgroep E pei'spersoneel te Haarlem houdt Zatei .15 October een propaganda-feestavoni „Kleine Brinkman". Het programma bes uit dansen en kienen, waarvoor mooie: zen uitgeloofd worden. Dinsdag 11 October houdt de Plas lijke Raad Haarlem van de Nationale Vj wenraad een bijeenkomst in Geb Cultura, Jansstraat, waarop de heer J, Bos, zenuwarts te Haarlem, spreekt o Theorie en Praktijk van het Medisch voedkundig' Bureau. De vereniging NederlandUSSR hl Woensdag 19 October een bijeenkoras het Concertgebouw, waaraan medewer! verlenen dr. E. Rebling, (aan de vleugel de dansgroep „De rode ster". Te koop in Hilversum Kraïdesiierszaak m. woningruil. Goed bestaan. Alleen serieuze kopers. Br, O 32 Mackenzie's Adv. Bur. Hilversum. Te koop gevraagd: plu. 250 m2 bouwgrond voor alleenstaand huisje. Jacobs, Postjesweg 36, Amsterdam-West. Telef. no, 86262. Woningruil Haarlem e. O.- Utrecht of Wassenaar. Gevr. heel huis Haarlem of omstreken, tot f 65 p. m. Aangeb. heel huis Utrecht einde Rijnlaan f 35 p. m. of Wassenaar^ Joh. de Wittstr. f 45 p. m. Brieven no. 4133 Ter overname gevraagd: met of z. meubelen. Brieven no. 4134. Twee woonhuizen te koop, waarin met Novem ber woonruimte vrij komt. Brieven no. 4139. Kantoorruimte te huur pl.m, 35 M.2 1 min. vanaf station m. telef. aansl. Kruis weg 6S. Aangeb. in Rusthuis zit-slaapkamsr Df zit- en slaapkamer c. v. str. w. Tel. 19029. Pieter de Hooghstraat 2, Heemstede. WONINGRUIL Aangeboden: een huis in II.-N., met kamer en suite, gang, keuken; schuurtje, voor- en achtertuin; boven één grote en 2 kleine slaap kamers en badcel, huurprijs f 28 p. m. Gevr.: een groot huis voor 7 pers. gelegen in Hst. of A'hout. Br. no. 4150 Gevr. te Hlem of omg. niet te groot HUIS Agb. te 's Gra- venhage flat of heel huis te Arnhem, Apeldoorn, Nijme gen, Amstelveen of A'hout, voorz. v. c. v. en garage. Br. no. 4147. WONINGRUIL TE HAARLEM Bewoner van groot huis wil ruilen met kleiner huis op goede stand. Br. no. 4144 Te koop gevraagd: die geheel of gedeeltelijk leeg te aanvaarden is. Brie ven no. 4143. English conversation lessons Miss Harold, Oxford dip. Courbetstr, 19 A'dam visits Haarlem, Aerdenhout etc. also club lessons. Inquiries M. Kuijken, Grote Houtstr. 162, Haarlem. ENGELS FRANS DUITS Opl. alle Prakt. Examens KLIPP's Talenschool Kleverparkw. 142. Tel. 13269. ZEEP Krijgen wij binnenkort i beperkte hoeveelheid aan. Laat U daarom inschrijven bij KRUISWEG 35, HAARLEM SCHEMER'S Juffie en j'flBB Aandeelhouders en houders van oprichtersbewijzen in de Bouw-, Handel- cn Exploita tie Maatschappij II. Mulder cn B. van der Monde N.V., te Haarlem, worden opgeroe pen tot het bijwonen van de buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders te houden op 21 October 1941 des morgens elf uur, ten kantore van de Notarissen J. de Reede en J. Brants Kzn„ Ged. Oude Gracht 82, H'lem. Aandeelhouders kunnen van af heden van de te behande len onderwerpen kennis ne men ten kantore der vennoot schap Wagenweg 152, Haar lem. Gesloten BESTEL-AUTO te koop aangeboden tons, zeer zuinig prima in orde 1100. Tel. 23142. DROGE XOLDERS Voor het opslaan van grote en kleine Inboedels en andere Goederen HET JUISTE ADRES HIERVOOR IS: BA AAI VEST 39. Tel. 1481(L Leer nu, op een prettige nier cn in beschaafd mi goed bridgen onder de kwame leiding van erv leraren op onze bridgecu Donderdagavonds v. 8- u. in Rest. MUNNIKS, G Markt 10, V.a. half achtj geilheid tot inschrijving SlCASTELI '7VVVV7TYTT7TT7T NIEUWE GRACHT 1 Nog enige plaatsen voor schaafde dames en herer Zaterdag- en Donderd: gevorderden. Verlaagde tarieven, NEB. HERV. HES WIJK VII Te beginnen op 11 en 12 tober hoop ik in het Wij bouw Molenaerstraat o; volgende uren godsdien derwijs te geven: Dinsdag: 7.00-7.45 meisjes tot 16 7.45-8.30 meisjes bov. 16 8.30-9.30 belijdeniscatecï Woensdag: 4.30-5.15 leerlingen van delbare en air scholen. 7.00-7.45 jongens tot 16 7.45-8.30 jongens bov. 16 Ieder, die een van dezr techisaties wil volgen, wacht ik gaarne diret eerste keer! Dr. A. J. RASI Predi] Spreekuur Donderdags Door de bom* het hos niet meer zien. Lijden wij allen niet mi meer aan deze blindt De strijd om het bestaar vele indrukken die op afstormen, zij leiden ot van het leven, van liet soonlijke leven. Dan kan een tijd aanbi' dat wij ons verdwaald len. Zoekt u een uitweg hebt u hierbij wel eens huwelijksbemiddeling dacht? Maar voelt u all bezwaren daartegen? Vraagt u in dit geval onze nieuwe methode verantwoorde bemiddel Wij zenden u dit boekwt gaarne kosteloos toe blanco enveloppe, zo enige verplichting uwen „MENTOR" BEMIDD LINGSKANTOREN, Den Haag, Pomonalaai tel. 393848. Amsterdam, 1 hovenstraat 18, tel. 2174'

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8