Haarlems Dagblad Volkspartij verliest volstrekte meerderheid in het parlement Ook Tsjechoslowaakse regeringspersonen zouden afvallig van Moskou zijn geworden Chinese regering verlaat Kanton Voorsprong van Rusland verwacht bij de toepassing voor vredesdoeleinden Weerbericht IA 64e Jaargang No. 19368 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 10 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn 6prctbte igaarlcmsttje Courant (Intra 165:6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Oostenrijkse verkiezingen Nationalistische partijen behaalden 16 zetels Bij de gisteren gehouden Oostenrijkse verkiezingen hebben de regeringspartijen (Volkspartij en socialisten) ruim 87 procent der stemmen veroverd. De communisten kregen ruim drie procent, de rechtse par tijen ruim negen. De opkomst der kiezers was groot. Bijna 90 procent kwam stem den. Hedenmorgen maakten functionarissen van het ministerie van Binnenlandse Zaken volgende cijfers bekend: Volkspartij 77 zetels Socialisten 67 zetels Onafhankelijke!! 16 zetels linkse blok, waar onder comraun. 5 zetels 3.03 (46.65 (40.65 9.67 Totaal 165 zetels De verdeling der zetels in het oude par lement was: Volkspartij 85, Socialisten 76, Communisten 4. Men neemt algemeen aan, dat thans weer .in coalitie tussen de Volkspartij en de socialisten noodzakelijk zal zijn om een stabiele regering te verkrijgen. De Volkspartij ondervindt sterke st^un ,un de zijde der R.K. kerk, landbouwkrin- gen en gróte zakenbelangen. De communistische partij had in ,het hui dige parlement vier zetels. Een linkse groep Socialisten heeft zich bij deze verkiezingen piet de communisten verbonden. Dan zijn tr nog drie nieuwe partijen, namelijk de ,liga van onafhankelijken" (ultra natio nalistisch), de democratische unie (partij ,van de middenweg") en de „ergocraten", ten rechtse groep. Van het aantal kiezers zijn 56 procent Vrouwen. Ongeveer anderhalf millioen Vroegere „kleine nazi's" en teruggekeerde krijgsgevangenen hebben voor het eerst na fie oorlog medegestemd. fRANSE KABINETSCRISIS Jules Moch informateur De Franse socialist Jules Moch heeft faterdag op uitnodiging van president Auriol zich belast met de taak, na te gaan 'n hoeverre hij steun zou krijgen als toe- :omstig premier. Moch was minister van binnenlandse Zaken in de regering Queuil- e, die deze week aftrad. Moch verklaarde tegenover de journalis- ten, dat hij zou proberen de verschillende roalitie-partijen tot een compromis te brengen over de loonkwestie, die oorzaak V/as van het aftreden van Queuille. Tot nu toe zijn geen vorderingen bekend Van de door Moch gevoerde besprekingen. Moch tracht overeenstemming te bereiken over 'n politiek ter verhoging van de laagste lonen zonder de algemene loonstandaard te „ontdooien". Zijn dilemma is aan de toenemende ontevredenheid onder de ar beiders tegemoet te komen, zonder een in- flationistische beweging te veroorzaken, waardoor de précaire stabiliteit van de valuta, in de afgelopen acht maanden ver kregen, ondermijnd zou worden. Naar men zegt stelt Moch zelf een kleine gratificatie voor de laagste lonen voor en wederinvoering van de subsidie op levens middelen en het bespoedigen van het vrije lijk sluiten van collectieve arbeidsovereen komsten tussen werknemers en werkgevers. In dit geval zou de regering uiteindelijk de verantwoordelijkheid voor het loonpeil laten varen. „Zeer birtr ^korf" Engelse verkiezingen De Britse minister van Gezondheidsza ken, Aneurin Bevan, heeft in een toespraak te Byker on Tyne verklaard, dat de alge mene verkiezingen „binnen zeer korte tijd" plaats zullen hebben. De datum wenste hij echter niet te noemen. Reuter tekent hierbij aan, dat Bevan liaar men zegt, nog dit najaar algemene verkiezingen wenst, hoewel de regerings termijn pas in Juni van het volgende jaar afloopt. Men is hier en daar van oordeel, dat de premier met het oog op de econo mische crisis tot een eerdere ontbinding van het parlement zal overgaan. Amerikaans admiraal noemt de B-36 „een slechte gok" WASHINGTON, (Reuter). Admiraal Arthur Radford heeft tegenover de com missie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse I-Iuis van Afgevaardigden Verklaard dat de concentratie van de Amerikaanse militaire kracht in de „B- 36"-bommenwerper, welke het grootste toestel in zijn soort ter wereld is, als „een slechte gok met de Amerikaanse veilig heid" moet worden beschouwd. Hij ver klaarde dat de theorie, volgens welke met strategische bombardementen een „goed- kope en gemakkelijke overwinning" zou kunnen worden behaald, ongezond is. Volgens admiraal Radford zou de „B- 36" in een oorlog, waarin atoomwapens De rechtse partijen hebben hun zetels vooral te danken aan Stiermarken en Tirol, waar vele stemmen ten koste van de Volks partij werden verworven. In Wenen zelf hebben de rechtse partijen weinig aanhang. De communisten behaalden het grootste aantal stemmen in de industrie-centra der Russische zone. De Volkspartij had haar grootste aanhang in de landbouwgebieden. De „Nieuw Amsterdam" in zware storm SOUTHAMPTON, (United Press). De „Nieuw Amsterdam" arriveerde hier Zaterdag met 24 uur vertraging als gevolg van een storm midden op de Atlantische Oceaan. Vele passagiers zeiden dat de storm „verschrikkelijk" was en achten veertig uur duurde. Passagiers en leden van de bemanning werden her- en derwaarts gesmeten en sommige hunner werden ge wond, meubilair en serviesgoed sloegen stuk en patrijspoorten werden ingedrukt. Op het hoogtepunt van de storm werden de deksels van de patrijspoorten afgerukt en stroomde het water de hutten binnen. Uit waardering voor de bemanning die dag en nacht had moeten werken om de schade te herstellen, werd onder de pas sagiers een collecte gehouden die 500 dollar opleverde. Duitse ministers maken een speciale studie in Engeland. Meer dan dertig Duitsers onder wie ministers, burgemeesters en redacteuren van grote dagbladen, volgen een serie voordrachten over „Britse politiek" in Wilton Park, Beaconsfield (Engeland). Lord Henderson, een Brits parlementslid, houdt hier een referaat voor de buitenlandse bezoekers, onder wie zich ook gasten uit Frankrijk, Nederland, Zwitserland en Denemarken'bevonden. Geruchten en vervolging op de Balkan Duizenden gevangenen stromen de werkkampen binnen Tsjoengking of Koenming nieuwe residentie Het woord is aan.... Reuter meldt uit Hongkong dat een kleine afdeling communistische troepen tot 112 kilometer ten Noorden van Kanton is door gedrongen. Op een ander frontgedeelte heeft het onder bevel van generaal Lin Piao staande communistische leger een punt be reikt, dat op veertig kilometer van de grens van Kwangsi afligt. Deze troepen rukken in Zuidelijke richting op. Gemeld wordt, dat de voorhoede van de legers van generaal Tsjen Keng, die door plaatselijke ongeregelde troepen worden bijgestaan, de spoorwegstad Jingtak, die 140 kilometer ten Noorden van Kanton is gelegen, links heeft laten liggen. Deze com munistische troepen hebben thans het 32 kilometer Zuidelijker gelegen Tsjingjoeau bereikt. Militaire waarnemers zijn van mening dat, nu Jingtak gepasseerd is, er vrijwel geen hinderpalen meer zijn voor de naar Kanton oprukkende troepen van generaal Tsjen. Tien Chinese passagiersvliegtuigen zul len heden van Hongkong naar Kanton vlie gen om nationalistische regeringsambtena ren met hun gezinnen van het bedreigde Kanton naar Tsjoengking te brengen, z< wordt uit betrouwbare bron te Hongkon; vernomen. Chinese kringen te Hongkong verwach ten de val van Kanton binnen een dag of tien. Naar A.F.P. nog verneemt, hebben de communisten een eiland op enige kilometers van de nationalistische basis Ting Hai bezet. Diplomaten te Kanton verklaarden te verwachten, dat het nationalistische mini sterie van Buitenlandse Zaken heden zou mededelen, dat de regering ofwel naar Tsjoengking of eventueel naar Koenming aan de weg van China naar Birma was verhuisd. Bijtijds De uitvoerende yoean, het kabinet van de Chinese nationalistische regering, heeft besloten de arrestatie te bevelen van Mao LONDEN, 8 October. Volgens de En gelse „Observer" behoren Antonin Zapo- tocky, minister-president en Klement Gott- wald, president van Tsjechoslowakije, tot de vier vooraanstaande Tsjechoslowaakse regeringspersonen die „het vertrouwen van Moskou hebben verloren". De andere twee zijn volgens dit bericht Vlado Clementis, minister van Buitenlandse Zaken, die zich thans te Lake Success bevindt, en Vaclav Nosek, minister van Binnenlandse Zaken. Deze personen zouden verdacht worden van „Titoïsme". Week van angst en tragiek Volgens communistische bronnen te Praag hebben de arrestaties in Tsjechoslowakije plaats naar aanleiding van de ontdekking van een uitgebreide ondergrondse organi satie, het ernstigste tot nu toe ontdekte complot. De autoriteiten en de plaatselijke pers hebben nog steeds gezwegen. Sommige waarnemers zijn van mening, dat duizenden personen gearresteerd zijn. ~)e vorige maand is te Hradec Kralove een wapenopslagplaats ontdekt en er heb ben schietpartijen in het land plaats gehad. In de „verbeterings- en werkkampen" van Tsjechoslowakije, aldus meldt Reuters correspondent te Praag, komen nog steeds nieuwe gevangenen binnen. Voor honder den gezinnen te Praag is de vorige week er een van angst en tragiek geweest, aldus de correspondent. Velen uit de zakenwereld en het vrije beroep, als advocaten, dokters, slagers, drogisten en bakkers werden ge arresteerd. In Praag alleen zouden, volgens mededelingen uit de eerste hand, vele hon derden van deze „kapitalistische restanten" opgepakt en na een kort verhoor direct naar de kampen gedirigeerd zijn. De zuivering zou, naar uit berichten van buiten de hoofdstad gebleken was, in het gehele land zijn uitgevoerd. Te Brno, een industriestad en hoofdstad van Moravië, kregen de ge zinnen van gearresteerde mannen opdracht hun huizen te verlaten om plaats te maken voor arbeiders. De uitgewezenen kregen geen andere keus dan naar de verlaten grensgebieden, waaruit in 1945 en '46 drie millioen Duitsers verdreven zijn, te ver zonden worden gebruikt, „bij de verdedi ging nutteloos en bij offensieve doeleinden onvoldoende" blijken te zijn. „De theorie van de „atomische bliksem- oorlog", welke woi'dt gesymboliseerd in de „B-36", is niet afschrikwekkend genoeg om een oorlog af te wenden; een eenmaal uitgebroken krijg kan niet worden gewon nen, louter en alleen omdat wij de be schikking hebben over een aantal „B-36"- bommenwerpers, aldus Radford. Indien de „B36" bij bombardements- vluchten- niet door jachtvliegtuigen zou worden beschermd, zou er een niet te to lereren aantal van deze vliegtuigen om laag worden geschoten. Bovendien is de •3-36", wanneer hij op grote hoogten wordt gebruikt, geen bommenwerper, van Waaruit het mogelijk is een bombarde ment nauwkeurig uit te voeren", aldus Radford. Admiraal Arthur Radford is opperbe velhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, Eervol ontslag aan mr. J. C. baron Baud Als particulier secretaris van Koningin Juliana De Koningin heeft met ingang van 1 November haar particulier secretaris en kamerheer in buitengewone dienst, mr. J. C. baron Baud, eervol ontslag verleend als particulier secretaris, onder dankbe tuiging voor de vele en belangrijke dien sten, gedurende een lange reeks van jaren aan het Koninklijk Huis bewezen. Mr. Baud is benoemd tot Hr. Ms. grootofficier in speciale dienst. Voorts heeft de Koningin de raad-adviseur van haar Huis op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de raad van beroep voor het personeel der koninklijke hofhouding en als zodanig mr. J. C. baron Baud be noemd. De Koningin heeft verder op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan de kan selier der Koninklijke Huisorden, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek en als zo danig benoemd mr. J. C. baron Baud. huizen. In Praag zou eenzelfde proces gaande zijn. De door de communisten be heerste gemeenteraad heeft voortdurend er op aangedrongen de stad van niet-arbei- ders te zuiveren om de industrie-arbeiders betere huisvesting te verschaffen. De ver wijzing naar de kampen, zo schrijft Reuters correspondent verder, geschiedt op last van commissies van drie leden, gekozen uit communistische leden van plaatselijke be sturen. Gelijktijdig met de zuivering van de middenstand zijn er zuiveringen geweest op de departementen en onder de plaatse lijke autoriteiten en in de communistische partij zelf. Communisten, die de ene dag nog belangrijke functies bekleedden in het openbare leven waren de volgende dag, zonder dat hiervoor een verklaring gegeven werd, verdwenen. De partij pers heeft tel kens weer de leden gewaarschuwd steeds meer op hun hoede te zijn voor „de vijand", zo besluit Reuters correspondent. Mutaties in Bulgarije Nadat Zaterdag Stefan Tontsjef, de Bul gaarse minister voor de Spoorwegen en zijn plaatsvervanger Vassil Markof ontslagen waren, „daar zij niet tegen hun werk waren opgewassen", heeft het praesidium van de Bulgaarse Nationale vergadering Zondag Petko Koenin, minister van Financiën van zijn functie ontheven, evenals zijn plaats vervanger Georgi Petrof. Lazaref, voorzitter van de planningscommissie, is tot zijn op volger benoemd, mevrduw Vela Loeanova tot opvolgster van Petrof. Wesf-Europese defensie nog niet in orde Volgens senator Millard Tydings, voor zitter van de Amerikaanse commissie voor de gewapende diensten, die een tocht door West-Europa heeft gemaakt en met de hoogste militaire en burgerlijke autoritei ten, die bij de defensie betrokken zijn in Frankrijk, België, Nederland en Engeland heeft gesproken, is de stand van de defen sie in deze landen niet zo goed, als hij gehoopt had. „Een begin is gemaakt, maar er moet nog een hele weg worden afgelegd, voor dat deze landen een redelijke defensie voor vredestijd hebben bereikt", aldus Tydings. „Naar mijn mening heerst er een verlangen, de militaire verantwoordelijk heid op zich te nemen, maar maken bar rières van politieke en economische be perkingen het moeilijk dit direct te doen". De luchtmachten van de geallieerde Europese landen bevinden zich volgens Tydings in een redelijk goede positie, doch de landmachten acht hij een zwakke schakel in de keten. Op het gebied van standaardisatie der wapenen is aanzien lijke vooruitgang geboekt, maar het uit eindelijk doel is nog lang niet bereikt. Tydings verwacht in de naaste toekomst geen oorlog. Hij sprak de hoop uit, dat West-Duitsland op redelijke voorwaarden te zijner tijd in het Atlantisch pact zal worden opgenomen. i De snelle Pierre Pierre, een 18 maanden oude zeeleeuw, heeft Zondag het Kanaalrecord van de I Fransman Georges Michels met 6 uur en i I 1 minuut verbeterd. Hij zwom de af- 5 i stand kaap Gris Nez naar Dover in vijf j uur en 4 minuten. Pierre is de eerste 1 i zeeleeuw, die het Kanaal is overge- I zwommen. I Doordat het Kanaal woelig was, werden bijna alle persmensen in de volgboot j zeeziek. Pierre echter bleef onverstoor- i baar en liet zich door zijn trainer trac- teren op haringen. Nadat hij de Engelse kust bereikt had. rustte hij een half uur j i uit, liet zich daarna in zijn kooi stoppen j j en aanvaardde de terugreis per boot. j Tse Toeng, voorzitter van de nieuwe com munistische regering, generaal Tsjou En Lai, waarnemend minister-president en me vrouw Soen Yat Sen, weduwe van de stich ter der Chinese republiek! Hun namen staan op de lijst van 85 com munisten of met het communisme sympa- thiserenden. Volgende maand weer Raad van Europa De volgende bijeenkomst van de minis teriële commissie van de Raad van Europa zal op 3 November te Parijs gehouden worden, zo is te Brussel besloten. Het lis- sluit werd genomen op een bijeenkorrist van Jacques Camille Paris (Frankrijk) secretaris-generaal van de Raad van Eu ropa, Paul Henri Spaak, voorzitter van de raadgevende vergadering en Paul van Zeeland, voorzitter van de ministeriële commissie. Voorts werd besloten, dat de volgende bijeenkomst van de Raad van Europa kort 11a de zitting van de ministeriële commis sie zou worden gehouden. De plaats van de bijeenkomst werd niet vastgesteld. -te" De fabriek voor spoorwagons der firma Beijnes zal over een jaar Haarlem verlaten hebben en in Beverwijk geheel nieuwe nu in aanbouw zijnde complexen betrokken hebben. Omstreeks'September 1950 zullen, naar de directie hoopt, de gebouwen in gebruik genomen kunnen worden. Het geheel bestaat uit drie hallen (waarvan één als opslagplaats dieiit) en een kantoorgebouw. Het bouivterrein beslaat een oppervlakte van tien hectaren. Sedert Juni 1948 is men nu reeds met het werk bezig, thans verrijst de derde en laatste hal. Het wordt geen klein gebouwtje, de oppervlakte is 105 bij 90 meter. Als het weer gunstig blijft, hoopt men eind Januari de ijzerconstructie klaar te hebben en in Maart de hal waterdicht. Naast de fabriek komt een blok nieuwe woningen voor de arbeiders. Hier is men bezig de stijlen voor de derde hal te plaatsen. Guy de Maupassant: Laat 'ons er op uit zijn. uitstekende stylisten te zijn, liever dan verza melaars van zeldzame uitdrukkin gen. Ambulance-auto door elecfrische trein vernield Chauffeur overleden; ver pleegster ernstig gewond Zaterdagmorgen had de overwegwach ter van de spoorwegovergang in de Hof straat te Eindhoven de bomen gesloten voor een rangerende locomotief. Toen hij de afsluitbomen even later omhoog haalde en een ambulanceauto van de medische dienst der Philipsfabrieken de overweg opreed kwam een electrische trein in volle vaart aangereden en sleurde de ambulance wagen mede. Toen de trein tot stilstand gebMacht was bleek dat de auto totaal ver nield was. De chauffeur, die gehuwd was en vader van drie kinderen, is later aan zijn ver wondingen overleden. Een 24-jarige ver pleegster was zeer ernstig gewond. Wetenschapsmensen over de atoomenergie Professor J. D. Bernal, docent in de phy- sica aan het Birkbeck-college te Londen, heeft op een bijeenkomst van de Vereniging Groo't-BrittanniëSovjet-Unie aldaar ver klaard, dat de atoombom in Amerika niet door de regering wordt vervaardigd, „doch door grote privé-concerns, die er aan de ene kant politiek belang en aan de andere kant economisch belang bij hebben". Bernal was afgevaardigde op de recente vredesconferentie te Moskou. Dr. Burhop, eenbekend geleerde op het gebied der atoomenergie, zeide dat, indien Engeland toestond dat zijn vliegvelden ge bruikt werden voor het werpen van atoom bommen op de Sovjet-Unie, dit land zelf „een regen van atoombommen" zou krij gen, niet omdat „terreurbomb'ardementen" deel uitmaakten van de Sovjet-Russische oorlogs-theorie, doch omdat de atoombom een tactisch wapen is voor de vernietiging van grote vliegvelden, die nodig zijn voor het gebruik van atoomwapens. Men kan de ogen niet sluiten voor het feit, aldus Bur hop, dat Britse vliegvelden door de V.S. ge bruikt worden voor bommenwerpers van het type B-36, waarvan men algemeen ver klaart, dat zij in staat zijn atoombommen naar de Sovjet-Unie te brengen. Het enige middel Leopold Infeld, Amerikaans professor van Poolse afkomst aan de universiteit van Toronto, die in 1946 de voorspelling deed dat dè Sovjet-Unie over drie jaar over een atoombom zou beschikken, verklaarde heden de vrees te koesteren dat Sovjet- Rusland op het gebied der atoomenergie grotere vorderingen zal maken dan de Wes telijke landen. In een persgesprek voorspelde professor Infeld die in 1936, op uitnodiging van Albert Einstein, naar de Verenigde Staten kwam, om met laatstgenoemde samen te werken aan het te Princetown gevestigde instituut voor wetenschappelijk onderzoek nog dat de Verenigde Staten mogelijk binnen tien jaar tijds op uitgebreide schaal in de industrie van atoom-energie gebruik zullen maken. Professor Infeld zeide dat hij op mili tair gebied niet bevreesd was voor de Sov jet-Russische concurrentie bij het tot ont wikkeling brengen van de atoom-energie, doch dat dit wel het geval was met be- 350 Gevangenen te Malang uitgebroken BATAVIA, 10 October (Aneta). Zon dagmiddag zijn uit de gevangenis te Ma- lang 350 gevangenen ontsnapt, nadat zij de wacht hadden overrompeld en de sleutels hadden bemachtigd. De uitbraak had plaats op het tijdstip, dat de gevangenen na de maaltijd naar hun cellen werden' terugge bracht. De meeste gevangenen verspreid den zich in de stad, waar politie en mili tairen er in de loop van Zondag 110 heb ben achterhaald. Hierbij zijn enige doden en gewonden gevallen. Moordenaar van Egyptisch premier ter dood veroordeeld Het hoge militaire gerechtshof te Cairo heeft Abdoel Megid Hassan, de moorde naar van premier Nokrasji Pasja, ter dood veroordeeld- Hassan bekende hoe hij eind vorig jaar in politie-uniform de premier in het departe ment van Binnenlandse Zaken neerschoot, toen deze een lift wilde binnengaan. Nokrasji, die op korte afstand door een aantal revolverkogels getroffen werd, stierf korte tijd later. De moordenaar behoorde tot de verboden geheime organisatie, de Mohammedaanse broederschap. West-Berlijnse gemeenteraad ver zoekt inlijving bij West-Duitsland In een speciale zitting die belegd was om de situatie te bespreken die geschapen is door de vestiging van een door de com munisten beheerste regering in de Russi sche zone, heeft de gemeenteraad van West-Berlijn Zaterdag eenstemmig een be roep gedaan op de Westelijke mogendheren om de Westelijke sectoren van Berlijn op te nemen in tie West-Duitse republiek. De gemeenteraad meent, dat de geallieerde be zwaren tegen zulk een opneming niet langer opgaan. De gemeenteraad gaf aan de partijleiders opdracht om een beroep te doen op de Westelijke mogendheden om haar standpunt te herzien en opneming van Berlijn in de federale republiek goed te keuren. trekking tot de industriële en economische ontwikkeling. „Tegen de atoombom", aldus besloot pro fessor Infeld zijn persgesprek, „bestaat maai' één verdediging, namelijk niet ten strijde te trekken".- Twee van Amerika's vooraanstaande atoomdeskundigen hebben Zaterdag ver klaard, dat het „een vreselijke misvatting zou zijn. nog eens te onderschatten wat de Sovjet-Unie vermag." Dr. Harrison Brown, voormalig onder directeur van de chemische afdeling der laboratoria te Oakridge verklaarde: „Wij kunnen zeker verwachten, dat de Sovjet- Unie in de komende twee jaar een aanzien lijk aantal bommen zal vervaardigen. Met „een aanzienlijk aantal" bedoel ik genoeg bommen om verduiveld veel schade aan te richten." Volgens dr. Harold Urey, winnaar van de Nobelprijs, „wist generaal Bedell Spiith, de voormalige ambassadeur in de Sovjet-Unie, eenvoudig niet, waar hij over sprak", toen hij onlangs zij, dat Moskou minstens 10 jaar nodig zou hebben om de huidige massa productie van de V.S. te evenaren. Finse partijen willen ambtsperiode van de president verlengen Alle Finse partijen behalve de commu nistische partij hebben Vrijdagavond hun goedkeuring gehecht aan een plan om pre sident Juho Paasikivi tot 1952 in functie ie laten, in plaats van zoals aanvankelijk was vastgesteld in Januari 1950 presidentiële verkiezingen te houden. De communistische partij zal voor Dins dag haar besluit over het plan aan de pre mier meedelen, aldus werd door een zegs man van de communistische partij bekend gemaakt. Opvarenden van „Zuiderkruis" komen vandaag thuis Ten gevolge van de dichte mist is de „Zuiderkruis" met militairen uit Indonesië aan boord, pas Zondagmiddag om kwart over vier in de Rotterdamse haven aange komen. Voor de soldaten was het een teleur stelling dat toen niet meer met de ont scheping werd begonnen, maar ook voor hun familieleden overal in het land, die gedacht hadden, Zondag hun terugkomst te vieren. Zelfs de Rotterdammers moesten aan boord blijven. Hedenmorgen om acht uur is de ontscheping begonnen. Het conflict bij Werkspoor Directie neemt zestig procent van het aantal ontslagenen terug De directie van de N.V. Werkspoor te Amsterdam, die vorige week 135 arbeiders ontsloeg 48 weigerden hun arbeidspres taties door tijdmetingen te laten vastleggen, de andere legden uit solidariteit het werk neer heeft zich, na een bespreking met de uniebonden, bereid verklaard, een groot aantal van de ontslagen arbeiders in het bedrijf terug te nemen. Van de zijde van de uniebonden werd medegedeeld, dat ongeveer 60 procent van de arbeiders in het bedrijf zou worden te ruggenomen. BIJNA NERGENS MIST. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt' te 10 uur: Koudere nacht met bijna nergens mist. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke, later meest matige Zuid-Oostelijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen. 11 October: Zon op 6.57 uur, onder 17.56 uur Maan op 19.12 uur, onder 11.57 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 October: Hoog water: 5.19 en 17.33 uur. Laag water: 1.12 en 13.20 uur. Dinsdag 11 October: Hoog water: 5.49 en 18.02 uur. L" g water: 1.42 en 13.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1