Haarlems Dagblad n Noorwegen Noorse communisten leden verliezen in de algemene verkiezingen Militair bestuur in Oost-Duitsland wordt vervangen door commissie Tezamen met president Auriol zal hij heden weifelaars „bewerken" De weg naar Kanton ligt open voor Chinese communistenleger Weerbericht 64e Jaargang No. 19369 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 106 00. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 11 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- er. Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4.75, Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij óe Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt ^pretljtc ïjaarlcmertjc Courant (anno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De NOREN ZIJN OPGEROEPEN om hun nieuwe volksvertegenwoordiging het Storting te kiezen en volgens de eerste berichten hebben de communisten 00k in dit geval een aanzienlijke nederlaag geleden. Zij namen al geen sterke positie ju met hun elf zetels op een totaal van honderdvijftig, maar nu schijnt die vrijwel «ehalveerd te zijn. De socialisten, die met Ï6 zetels juist op het nippertje de meerder heid hadden en die samen met de Boeren partij (10 zetels) de regering hadden ge vormd, hebben zich blijkbaar gehandhaafd. De Conservatieven (25 zetels) en de Libe ralen (de Venstre partij: 20 zetels) boeken vooruitgang. In het algemeen ziet men dus ook in Noorwegen weer hetzelfde gebeuren dat zich al in zoveel Europese landen heeft afgespeeld: in Denemarken, België, Neder land, Italië, onlangs ook in West-Duitsland. De communisten gaan snel achteruit, de socialisten winnen stemmen op hun linker vleugel en verliezen er op hun rechter; een zekere beweging naar rechts is overal merkbaar. liet is belangwekkend dat zo veel overeenstemming in het politieke ver loop van zaken optreedt. Voor de oorlog hebben wij dat anders gekend en deden zich binnen het gebied der landen, die nu «eregeld onder de verzamelnaam West- Ij Europa worden aangeduid, nog sterke ver- schillen voor. Het is geen wonder dat het anders geworden is voorzover het de com munisten betreft: ten aanzien van de be dreiging van hun positie varen allen in dezelfde boot en lijden-aan dezelfde zwak heden. Zij zijn er zich welbewust van. Minder gemakkelijk verklaarbaar is het verloop van zaken ten aanzien van de overige partijen. Men kan er verklaringen van zoeken, zij zullen tot dezelfde slotsom moeten leiden: toenemende eenheid in het denken en handelen van West-Europa is bezig zich te ontwikkelen. Nu "in Groot- Brittannië de verwachting wordt uitge sproken dat daar inderdaad nog in deze herfst Lagerhuis-verkiezingen zullen wor den gehouden (zelfs wordt al een datum genoemd) zal wel blijken dat velen ook 'daar een overeenkomstige loop van zaken verwachten. Die zou overigens de Labour- partii in de positie van sterkste partij kun nen laten. Een verzwakking van haar meerderheid in het Huis zou evenwel ten gevolge kunnen hebben dat de liberale partij, nu de zwakke derde die in de afge lopen jaren weinig invloed heeft kunnen doen gelden, op de wip kwam. Een loop van zaken, die overeenkomst met de politieke ontwikkeling óp het vaste land toonde, zou de Engelsen heel wat te denken geven. Velen onder hen zijn nog steeds geneigd hun land als een afzonderlijk gebied te be schouwen en met „Europa" alleen het vas teland te bedoelen. De betekenis van de partijen, die bij de Noorse verkiezingen aan bod zijn geweest, hebben wij in een kort overzicht in dit nummer aangegeven. Met de Noren, in hun langgerekte uithoek van Europa, hebben wij in dit land voor de oorlog en eigenlijk .erna te weinig contact ge- Er bestaat vanouds de sympathie lussen twee zeevarende volken en onzer zijds bovendien een. niet geringe belang stelling voor de Noorse litteratuur. In de oorlogstijd heeft liet uitgestrekte land met zijn kleine bevolking ervaringen opgedaan die in hoofdzaak met de onze overeen stemden. De leider van de Noorse Nazi's, de befaamde majoor Quisling, heeft meer internationale aandacht getrokken dan zijn geestverwant in Nederland, hetgeen overi gens alleen een kwestie van persoonlijk heden geweest moet zijn. Na de oorlog, bij de sterke toeneming van het aantal per soonlijke contacten tussen de West-Euro- jiese volken en de talrijke bezoeken over- en-weer (ondanks alle grens-bqlemmerin- gen) is Noorwegen bij ons minder aan bod gekomen dan verscheidene andere landen. Dat is eigenlijk jammer. Er leeft een klein maar sterk volk daar in het Noorden, dat ien niet geringe ondernemingsgeest ifd is en op een iioge trap van ont- (wikkeling staat. Ons volk is driemaal zo talrijk als het Noorse; Noorwegen is een tienmaal zo groot land als het onze en dit eenvoudige statistische feit duidt even op sterk-ver:schillende levensomstandigheden, :die wederzijds contact evenwel des te inte ressanter doen zijn. Als het tot Verenigde Staten van West- europa komt zal Noorwegen een belang rijke factor in het geheel zijn omdat het zoveel bekwame mensen telt, zoveel initia tief bezit en de Noren als zeevarend volk [een brede kijk op de wereld hebben ont wikkeld. Men kan zulke begrippen niet in statistieken uitdrukken, maar de bewijs kracht van statistieken is, behalve vaak misleidend, ook beperkt. De gewoonte om [in getallen te rekenen en de betekenis van pensen en dingen naar aantal en omvang te schatten heeft al tot heel wat foutieve [uitkómsten geleid. Het Noorse volk is, ge lóóf ik, een van dié sterk aan ons verwante [.volleen waarmee wij in de Europese ont wikkeling, waartoe de gebeurtenissen lei den en die zich onweerstaanbaar zal voort zetten, een veel nauwer contact dan in het verleden tegemoet kunnen zien. Onge twijfeld tot ons voordeel, in meer opzichten dan de erkenning van zijn grote capaci teiten als zeevaarders, de schoonheid van zijn fjorden, de waarde van zijn litteratuur en de bewondering voor de muziek van de grootste onder zijn componisten, Edvard [Grieg. R. P. RIJDEN IN DE MIST Aangezien de K.N.A.C. is gebleken, dat i talrijke bestuurders van motorvoertuigen onbekend zijn met de bepalingen omtrent het gebruik van de verlichting bij mistig Weer, wordt er op gewezen, dat bij dichte mist voor alle voertuigen, ook rijwielen en karren, het voeren vaYi een verlichting ver- Wicht is gesteld. Bij mistig weer is het rijden met stads lichten, dan wel gedimde koplampen, aan [te bevelen en geoorloofd; bij dichte mist verkrijgt men het beste resultaat met ge- jdimde koplampen. Het ontsteken der parkeer lichten bij mis tig weer heeft geen nut. Het verdient zeer veel aanbeveling een mistlamp te gebruiken met het oog op het rijden in mist. Deze lamp moet zo laag mo gelijk worden aangebracht, op grond van het feit, dat de mist zich niet geheel tot op het wegdek voortzet. De mistlamp moet worden aangebracht aan de linkerzijde van het motorrijtuig, terwijl de lichtbundel niet anders dan be hoorlijk naar rechts moet zijn gericht. Socialistische partij behoudt wellicht haar absolute meerderheid OSLO, 10 October (Reuter) De uit slagen van de Zondag in Noorwegen ge houden algemene verkiezingen beginnen binnen te komen. In Noorse politieke krin gen is men van mening dat deze eerste resultaten erop wijzen, dat de Noorse so cialistische partij haar absolute meerder heid in het „Storting" (het Noorse parle ment) zal behouden. De communisten lijden verliezen; volgens de laatste uitslagen ver loren zij bijna de helft van hun stemmen. Van de rechtse partijen boekte de chris telijke volkspartij onverwachte vooruit gang. Deze partij had dit jaar veel meer candidaten gesteld dan tijdens de in 1945 gehouden verkiezingen De eerste 'uitslagen, waaronder zich de resultaten bevinden van de stemming in elf kleinere steden, luidden: socialistische partij 439,594 stemmen, tegen 343.926 in 1945 in dezelfde districten. Liberale partij 128.000, hetgeen 4000 stemmen meer is dan de in 1945 in dezelfde kiesdistricten verkregen stemmen. Conser vatieve partij 107.000 (91.000). Christelijke volkspartij 97.000 tegen 65.000 stemmen in 1945. In deze kiesdistricten werden in 1945 on geveer 23.000 stemmen op de communis tische partij uitgebracht, tegen nu 14.000. De Noorse partijen In Noorwegen wordt de wetgevende macht uitgeoefend door de volksvertegen woordiging, het Storting, dat bestaat uit 150 leden, waarvan een vierde, 38 leden, het Lagting vormt onze Eerste Kamer terwijl de rest der leden in het Odelsting onze Tweede Kamer zitting hebben. De wijze van kiezen is evenredig en direct. Iedere Noorse onderdaan, sinds 1907 ook vrouwen die 21 jaar oud is en 5 jaar in het land heeft vertoefd, heeft recht van stemmen. In het Storting zijn de partijen als volgt verdeeld: 1945 (1936) Arbeiderspartij 76 (70) Conservatieve partij 25 (36) Liberale partij (Venstre 20 (23) Communistische partij 11 Boerenpartij 10 (18) Christelijke Volkspartij 8 (2) Samfunn 'partij (1) Bij de eerste verkiezingen na de tweede wereldoorlog verdween de onbeduidende Samfunnpartij, waarvan de leider geduren de de oorlog met de Duitsers had gesympa thiseerd. De Nasjonal Samling, de Quisling partij, was in 1936 ook niet vertegenwoor digd geweest. Ook verkreeg voor het eerst sedert 1918 één partij de meerderheid, na melijk de Arbeiderspartij. Hoewel deze partij slechts 41 van alle stemmen op zich zag uitgebracht, verkreeg zij toch deze 26 zetels dus meer dan de helft door een bijzonder verkiezingssysteem dat in Noorwegen gangbaar is en dat de grootste partij met overschotszetels bevoordeelt. Sedert 1924 zijn er ook communisten in het Storting. Hun aantal ging bij de ver kiezingen in 1945 sterk omhoog, hetgeen te verklaren is zowel door hun zeer loyale houding gedurende de bezettingstijd als wel door het feit, dat de stemming in Noor wegen vlak na de oorlog sterk russophiel was. De Liberale (Venstre) partij heeft de grootste traditie in de Noorse politiek; mo menteel is zij slechts een schaduw van haar 'vroegere grootheid. (1918: 51 tegen 40 con servatieven en 18 sociaal democraten; 1921: 37, 43, 29; 1936: 23, 36, 70). Met haar leider Johan Ludvig Mowinckel had zij in de tussenoorlogse jaren nog een machtige positie. De Boerenpartij is een typische klassen- partij. Bij de eerste verkiezing waaraan zij deelnam (1921) verkreeg zij 17 zetels, de meeste ten koste van de Liberalen. De Christelijke volkspartij heeft grote aanhang in het Westen, waar de minder goede communicatie-mogelijkheden tenge volge van de woeste natuur de bewoners meer van de buitenwereld afsluiten en hen behoudender maken in hun godsdienst en in hun politiek. In sociale aangelegenheden neemt de partij een onafhankelijke plaats in, terwijl zij zich vooral laat gelden bij de debatten over culturele aangelegenheden. De Conservatie partij is ondanks de sterke achteruitgang nog steeds de grootste Nederlands amendement in de politieke UNO-commissie LAKE SUCCESS, 10 October (ANP- Aneta) mr. G. J. van Heuven Goedhart, Nederlands afgevaardigde bij de UNO, heeft heden in de politieke commissie der UNO in een amendement op de Ameri kaanse resolutie over schending van de mensenrechten door Hongarije, Bulgarije en Roemenië, voorgesteld het internationale gerechtshof te laten vaststellen of er in de zin der vredesverdragen een geschil be staat tussen deze drie landen en Engeland en Amerika. Het Nederlandse amendement houdt onder meer in, dat „de Assemblée van mening is dat de weigering van de drie regeringen om deel te nemen aan de po gingen tot opheldering van deze ernstige beschuldiging, de bezorgdheid van de Al gemene Vergadering over de stand van zaken in deze drie landen in dit opzicht rechtvaardigt" Manoeilsky, de Oekrainse gedelegeerde, verklaarde vervolgens in de politieke com missie ad hoc van de Algemene Vergade ring, dat Engeland en de Verenigde Staten de fascisten in Bulgarije, Hongarije en Roemenië aan de macht wensten te zien. Hij was van mening, dat deze drie landen „de vredesverdragen nauwkeurig naleven en er zorg voor dragen alle aggressieve fas cistische elementen te elimineren". Het proces tegen kardinaal Mindszenty had volgens Manoeilsky niets met gods dienst te maken, daar de kardinaal terecht had gestaan als een agent van buitenlandse mogendheden. burgerlijke partij. Aan het hoofd van deze partij staat de in de internationale wereld alom bekende C. J. Hambro. De kamer fractie wordt geleid door Herman Smitt- Ingebretsen, de redacteur van de grootste krant in Noorwegen, Aftenposten. De partij staat op de bres voor grotere bijdragen voor defensieve doeleinden. Ook heeft zij een sterke nationale inslag, zij dreigde vóór de oorlog haar leden te royeren, indien zij met de Nasjonal Samling sympathiseerden. De conservatieve partij voert heftige oppositie tegen de subsidering's- en reguleringspoli- tiek van de regering. In de befaamde klokkengieterij der ge broeders Van Bergen te Heiligerlee is voor de St. Maartenskerk te Neiv York (Har lem) dit carillon vervaardigd, bestaande uit 40 klokken met een gewicht van 10000 kilo. Dit carillon werd gisteren in Heiliger lee door de bekende Mech'else beiaardier Staf Nees voor de eerste maal bespeeld. Figl zal een nieuw Oostenrijks kabinet vormen Naar men verwacht zal het Oostenrijkse kabinet heden aftreden. De bondskanse lier. Leopold Figl, zal door de bondspresi dent, Karl Renner, verzocht worden een nieuwe regering te vormen. Figl is leider van de volkspartij. Het centrale stembureau te Wenen geeft de volgende eindcijfers: Volkspartij 1.844.850 (242.623 stemmen meer dan in 1945); So cialisten 1.621.275 (186.377 stemmen meer dan in 1945); Links blok 212.651 (38.394 stemmen meer dan de communisten in 1945 alleen); Liga van onafhankelijker. 489.132; Democratische Unie 12.167; Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 96.8 procent vergeleken met 93 procent in 1945. Amerikaanse politici verander den van mening over Indonesië Uit brieven van Amerikaanse senatoren onder wie Fullbright, Foster Dulles, Ives en Anderson en van leden van het Huis van Afgevaardigden aan „Knickerbocker Magazine" blijkt, dat een aantal vooraan staande politieke figuren in de Verenigde Staten hun mening over de toestand in Indonesië hebben gewijzigd na het lezen van het boekje „Last Testimony", dat arti kelen bevat van Amerikaanse journalisten, die bij de ramp met de „Franelcer" om het leven zijn gekomen. Zo schrijft de demo cratische senator en ex-minister van Land bouw Clinton Anderson: „Het boekje leerde me begrijpen wat de Nederlanders in Indo nesië gedaan hebben en corrigeerde som mige van mijn vorige indrukken." (ANP- Aneta). Nieuwe Zwitserse wisselkoersen ZURICH, 10 October (Zw. tel.ag.). De Zwitserse nationale bank maakt be kend: In' aansluiting op de devaluaties in het buitenland werd het opnieuw vast stellen van wisselkoersen, welke gelden voor de bilaterale betalingsovereenkomst, noodzakelijk. Met ingang van heden gelden de vol gende koersen: Aankoop Verkoop België 872 877 Engeland 12,23 12,26 Nederland 114,82% 115,32^ Noorwegen61,07 61,37 Zweden 84,32% 84,72% Tsjechoslowakije 8,72% 8,77% Duitsland 103,90 104,30 „Eerste Kamer" van Oost-Duitse staat bestaat voor de helft uit communisten De Russische militaire 'gouverneur in Duitsland, generaal Tsjoeikof, heeft mede gedeeld, dat het militair bestuur in Oost- Duitsland zal worden afgeschaft en ver vangen door een Russische commissie van toezicht. De generaal legde deze verklaring af op een receptie van het praesidium dei- Tweede Kamer van het nieuwe Oost-Duitse parlement. Hij zei dat de Russische regering besloten had de bestuursfuncties, die tot dusver bij het militaire bestuur berustten, over te dragen aan de nieuwe regering. De vervanging van het militaire bestuur door een commissie van toezicht zal Maandag geschieden. De commissie van toezicht zal toezien op de uitvoering van de overeenkomst van Potsdam en andere overeenkomsten van de vier bezettende mogendheden. „Ik kan het streven van Duitse demo cratische kringen om het herstel van de Duitse eenheid en de wederopbouw van Duitsland op democratische en vredelie vende basis in eigen hand te nemen slechts als wettig erkennen", .aldus generaal Tsjoeikof. Diekman, voorzitter van de Tweede Kamer, en Grotewohl, kabinetsformateur, dankten de generaal „uit naam van het Duitse volk". Laatstgenoemde zei dat zijn regering „zich zou baseren, op de overeen komt van Potsdam en andere geallieerde verklaringen. Wij erkennen erkennen de plicht tot het verrichten van herstelbeta lingen. Wij zijn voornemens een democra tische staat op te bouwen en vriendschap pelijke betrekkingen aan te knopen met alle landen van de wereld", aldus Grote wohl. „Eerste Kamer" De vijf provinciale parlementen van de Russische zóne hebben Maandag uit hun eigen bezetting 34 vertegenwoordigers van de „Lander-Kammer" gekozen. Zeventien hiervan zijn lid van de eenheidspartij, negen zijn liberalen-democraten, zeven christelijlc-democraten en één is lid van de boerenbond. De drie geallieerde Hoge Commissarissen hebben te Frankfort een verklaring uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de Oost- Duitse regering geen wettelijke basis heeft en er geen aanspraak op kan maken Oost- Duitsland te vertegenwoordigen. In de verklaring, die na een onverwachte bijeenkomst van de Hoge Commissarissen is uitgegeven, wordt West-Berlijn de ver zekering gegeven, dat de geallieerde mo- Ronde Tafel-conferentie Ministeriële uiteenzetting aan leiders van Kamerfracties Naar het ANP verneemt, zal morgen ochtend een bijeenkomst plaats hebben van de minister van Overveese Gebiedsdelen met de fractieleiders van de Eerste en de Tweede Kamer en de „Commissie van Negen". De minister zal een uiteenzetting geven over de stand van zaken ter Ronde Tafel conferentie, overeenkomstig een vroeger aan het parlement gedane toezegging. gendheden „haar missie in de voormalige hoofdstad zullen blijven voortzetten". Minister Grotewohl zal, naar de ANP- correspondent te Berlijn verneemt, in zijn regeringsverklaring van Woensdag de over tuiging uitspreken, dat de eenheid van Duitsland slechts bereikbaar is op basis van vriendschap met de Sovjet-Unie en met uitschakeling van wat Oost-Duitse politici aanduiden als „de herleving van het fascisme". Zijn achttien man sterke kabinet is thans gereed. De belangrijkste posten daarin zijn alle direct of indirect in handen van de socialistische eenheidspartij gelegd, terwijl de „burgerlijke" 'partijen zich tevreden hebben moeten stellen met de bezetting van vakministers. Een aantal der sleutelposten wordt bezet door communisten, die hun opleiding in de Sovjet-Unie hebben ont vangen. Treinaanslag op Oost-Java acht doden BATAVIA, 10 October (United Press) Op de trein die de verbinding onder houdt tussen Soerabaja en Malang is van daag bij Soelomito een aanslag gepleegd, waardoor acht passagiers werden gedood en drie gewond, aldus wordt de Nederland se autoriteiten medegedeeld. De trein liep op een aantal mijnen, die langs de spoor baan waren aangebracht. Naar hier voorts wordt vernomen zullen drie militaire waarnemers, waaronder de Australische brigade-generaal William Prior zich naar Soerabaja begeven om een onderzoek in te stellen naar de militaire situatie op Oost-Java, welke naar zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde is bericht, ongunstiger is geworden. Militaire voertuigen aangevallen Bij drie aanvallen op militaire voertuigen die Zondag in het Cheribonse plaats had den, werden in totaal zeven militairen ontvoerd of gedood, aldus verneemt Aneta. Twee militairen werden vermist na een aanval op een jeep, 15 1cm ten Zuiden van Cheribon. Een jeep met 5 militairen werd aangehouden door een in burger gekleed persoon en werd vervolgens besprongen door een twintigtal gewapende personen, die in het bezit waren van brenguns en andere automatische wapens. Drie van de vijf inzittenden konden ontkomen, twee worden vermist. Zes km ten Noorden van Koeningan werd een militaire truck aangetroffen, die geheel was verlaten en doorzeefd van ko gelgaten. Drie inzittende militairen werden gedood of ontvoerd. Tenslotte werd een militaire jeep met Het woord is aan.... Milton: Hij, die niet teleurgesteld wil ivorden in zijn verwachting goed te schrijverimoet zelf een ivaar- achtig poeem zijn. drie militairen uit Cheribon, die op weg waren naar Koeningan, het laatst gezien om 3 uur 's middags ten Noorden van Koeningan. Sedertdien is er noch van de inzittenden, noch van de jeep iets verno men. Vrijlating van gevangenen op Sumatra MEDAN, 11 October (Aneta). Bij de zeven Nederlandse militairen die in Atjeh worden vastgehouden doch die binnenkort zullen worden vrijgelaten, bevindt zich de officier van gezondheid, kapitein van Bom mel, die met zes militairen 13 Juli nabij Telega ontvoerd werd bij een overval op een fourageconvooi. In de loop van deze week zullen de Nederlandse autoriteiten een aanvang' maken met de vrijlating van de gevangenen op Noord-Sumatra. Tachtig leden van de TNI, die thans in Sabang en Belawan geïnterneerd zijn, zullen kunnen vertrekken waarheen zij willen. Verder zal de republikeinse delegatie in de plaatse lijke gemengde commissie van Medan een republikeinse officier zenden naar de commandanten van alle republikeinse troe pen voor het inwinnen van inlichtingen omtrent de verblijfplaats van 202 ingezete nen van de Negara Sumatera Timoer, waarvan verondersteld wordt, dat zij in handen van de republikeinen zijn. Moch maakt een goede kans Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Gisteravond om goed 10 uur, na de vierde dag van de Franse kabinetscrisis, heeft Jules Moch bij president Auriol verslag uitgebracht van de resultaten, die zijn eer ste besprekingen met de partijleiders der regeringsmeerderheid hebben opgeleverd. Zoals men weet was Moch een voorlopig informatieve taak opgedragen en had pre sident Auriol hem nog niet de officiële titel van kabinetsformateur toegekend, In politieke kringen gelooft men, dat vandaag, nu de eerste obstakels uit de weg zijn geruimd, Moch's opdracht een bindend karakter kan krijgen en hij zijn besprekin gen in concreter zin voort zal kunnen zetten. Toch is het nog geenszins zeker, dat zijn onderneming met succes zal worden be kroond. In principe heeft hij de medewerking verkregen van alle coalitie-partijen, enkele staking" Regeringstroepen „gingen in wegens achterstallige soldij HONGKONG (United Press). De Chinese nationalistische regering is begon nen uit de voorlopige hoofdstad Kanton weg te vluchten. Men verwacht dat deze stad binnen enkele dagen in handen dei- communisten zal vallen. Ook de buitenlandse ambassades en lega ties zijn al begonnen met de evacuatie uit deze stad. Intussen hebben de communisten die Zuidwaarts langs de Kanton-spoorweg trekken, Jingatak zonder tegenstand bezet en hebben zij een colonne vooruit gescho ven tot een punt op ongeveer 65 kilometer ten Noorden van Kanton. De verdedigers van Kanton hebben in derhaast twee legercorpsen van het eiland Hainan en ^an de haven Swatau opge vraagd om aan de communisten verzet te kunnen bieden. Van nationalistische zijde wordt verno men dat de nationalistische defensie voor Kanton ineenstortte, toen de nationalisti sche troepen die sedert Augustus al geen soldij hebben ontvangen in „staking" gingen en zich uit de strijd terugtrokken. De defensie van Kanton is verdwenen door dat ongeveer 300.000 man onder de bevel hebber van Centraal China, generaal Pai Tsjoeng Hsi, een algemene terugtocht be gonnen uit het Hengijang gebied naar de provincie Kwangsi. Het verluidt dat zowel generaal Pai als waarnemend president Li Tsjoeng Jen zeer verbitterd zijn op Tsjang Kai Sjek wegens de weigering gelden beschikbaar te stellen voor het betalen van de troepen. Volgens Reuter wordt in Chinese krin gen te Lake Success verklaard, dat de Chinese nationalistische regering van 15 October af van Tsjoengking uit zal func- tionneren in plaats van Kanton. De waarnemende premier en andere hoge functionnarisseii worden tegen 20 October te Tsjoengking verwacht. Uit Kanton wordt vernomen dat zes vlieg tuigen zijn aangewezen om te helpen de buitenlandse legaties te evacueren. De goederenprijzen in Kanton zijn bijna 50 procent gedaald, doordat de handelaars proberen van hun voorraad af te komen voordat de communisten arriveren. Chinese diplomaten te Parijs lopen over naar Peking Volgens mededeling van de ambassade raad van de Chinese ambassade te Parijs hebben de functionarissen van de ambas sade en het Chinese consulaat zich thans gesteld onder het gezag van de Chinese volksrepubliek. In een door de staf van de ambassade en het consulaat uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat men op zijn post zal blijven in afwachting van verdere instructies van de regering van Peking. Toean Maolan, zaakgelastigde op de nationalistische Chinese ambassade te Parijs, heeft aan diplomaten verklaard, dat zes man van zijn staf van negen naar de communistische regering zijn overgegaan. In welingelichte diplomatieke kringen te Parijs is men van mening, dat de zes Chi nese diplomaten hun status hebben verloren daar de Franse regering het communisti sche regiem niet erkend heeft. De nationalistische en communistische diplomaten blijven het zelfde gebouw ge bruiken. onafhankelijken van de uiterst rechtse zijde uitgezonderd, die bezwaren maken tegen de voorlopige salarispremie, waardoor de laagste loonklassen tot een minimum van 15.000 francs zou worden verhoogd. Omdat deze stemmen een dertigtal ongeveer voor de noodzakelijke Kamer meerderheid juist onontbeerlijk zijn, zal de dag van heden voornamelijk worden be steed aan pogingen deze weifelaars te over tuigen. Tezamen met Moch zal president Auriol zijn krachten daar vandaag aan wijden. Wanneer Moch slaagt en men moet erkennen, dat zijn papieren sedert twee dagen ongetwijfeld zijn gestegen dan verwacht men de samenstelling van een regering op bredere basis, waarin ook figu ren als Rgné Mayer, Reynaud, Bidault en Pleven een plaats zouden kunnen vinden. Reuter meldt: Moch had compromis voorstellen opgesteld, welke de goedkeuring verwierven van zijn eigen socialistische partij en van de partij der volksrepublikei nen, welke beide partijen respectievelijk 99 en 150 afgevaardigden in de Kamer hebben. De radicale partij, onder leiding van de voormalige minister van Financiën René Pleven, met 58 zetels in de Kamer van Afgevaardigden (waaronder een aantal volksvertegenwoordigers, die niet ten volle het radicale standpunt onderschrijven), be sloot de voorstellen van Moch onder voor behoud goed te keuren. Drie en twintig onafhankelijke afgevaar digden, onder leiding van de voormalige 'premier Paul Reynaud, de door veertien afgevaardigden vertegenwoordigde Boeren partij en de Rechtse partij der republikein se vrijheid, die over 31 zetels in het par lement beschikt, weigerden de voorstellen van Moch goed te keuren. Minder staatsuitgaven Alle partijen waren het erover eens, dat er een einde moest komen aan het door de regering vaststellen van de lonen en dat dit stelsel zo spoedig mogelijk moest wor den vervangen door in vrijheid gevoerde onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Doch dit vraagstuk diende slechts als fagade voor de eigenlijke oorzaak van de weigering van midden-, conservatieve en rechtse partijen om Moch's programma te steunen. De leiders dezer partijen zijn na melijk van mening dat thans de tijd is aan gebroken om tot een oplossing van het ernstigste economische probleem van Frankrijk te komen, namelijk de strikt noodzakelijke beperking van de uitgaven van de staat. Deze politici wijzen erop dat het paaien van de leiders van vakverenigingen, die hun eisen van de daken schreeuwen, niet het minste vooruitzicht biedt voor een regeling van het onmiddellijk om een oplossing vra gende probleem van het verkrijgen van gelden ter dekking van het dreigende be grotingstekort van dit jaar. Officiële opdracht President Auriol heeft de socialist Jules Moch thans officieel opdracht gegeven, een nieuwe regering samen te stellen, aldus meldt het Franse persbureau AFP. ZACHT WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot "Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht in het binnenland weinig wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Overigens tamelijk veel bewol king met hier en daar enige lichte regen of motregen en meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Voornamelijk in de nacht en ochtend iets zachter. 12 October: Zon op 6.58 uur, onder 17.54 uur Maan op 19.47 uur, onder 13.09 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 October: Hoog water: 5.49 en 18.02 uur. Laag water: 1.42 en 13.45 uur. Woensdag 12 October Hoog water: 6.21 en 18.34 uur. Laag water: 2.06 en 14.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1