Hogere P.T.T.-tarieven voor verkeer met hef buitenland Indrukwekkende dodenherdenking in het Land van Maas en Waal De oorlog begon na een reeks fatale vergissingen De visie van captain Liddell Hart êA Dinsdag 11 October 1949 Porto voor brieven wordt voorlopig niet gewijzigd Met ingang van Maandag 17 October zui len diverse tarieven voor post-, telefoon- en telegraafverbindingen met het buiten land worden verhoogd. De binnenlandse tarieven en de tarieven voor Indonesië blijven ongewijzigd. Suriname en Curacao vallen onder de internationale regelingen. De tarieven voor pakketpost, telegraaf, telefoon en radio worden voor het buiten land met twintig procent verhoogd. De intercontinentale luchtposttarieven worden met veertig procent verhoogd, uit gezonderd die voor Indonesië. Het tarief voor antwoordcoupons en voor telegrammen met betaald antwoord wordt aangepast aan de afrekening op goudfranc- basis. „Luchtbrief" P.T.T. zal in de loop van November een „luchtbrief" in omloop brengen, die twee- en-een-halve gram zal wegen; Deze „lucht brief" krijgt een opgedrukte postzegel van dertig cent en zal via alle intercontinentale luchtverkeerswegen verstuurd kunnen wor den, dus naar alle bestemmingen ter wereld. Voorlopig zal het normale internationale briefpostverkeer, inclusief drukwerken, monsters en dergelijke, niet aan prijsverho ging worden onderworpen. De verhogingen zijn een gevolg van de de valuatie van de gulden. In de Wereldpost vereniging bestaat de bindende afspraak, dat alle verrekeningen plaats vinden op basis van de (thans imaginaire) goud- franc. Deze goudfranc is door de devaluatie van de gulden van 85 cent tot 1.25 gulden gestegen. Indien P.T.T. de tegenwoordige tarieven zou handhaven, dan zou een ver lies van millioenen guldens geleden worden. De thans aangekondigde verhogingen zullen een tijdelijk karakter hebben. Inter nationaal overleg in de Wereldpostvereni ging en de Internationale Organisatie voor Telecommunicatie, zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. Hierbij bestaat de kans, dat de thans in goudfranc uitgedrukte tarieven gewijzigd zullen worden, hetgeen dan ook in tariefswijzigingen binnenslands tot uit drukking zal komen. Ook wordt met lucht vaartmaatschappijen overleg gepleegd in hoeverre de luchtrechten zullen kunnen worden verlaagd. Over het algemeen zal in de landen, die gedevalueerd hebben, verhoging van P.T.T. tarieven onvermijdelijk zijn. Door de deva luatie zijn vele materiaalkosten en kosten van vervoer gestegen. Ook in Nederland zullen de binnenlandse P.T.T.-tarieven stij gen, indien het financieel-economisch beeld sterk verandert door verhoging van lonen en stijging van andere kosten. Hogere aansluitkosten voor telefoon Voorlopig blijven de binnenlandse tarie ven ongewijzigd. Een uitzondering echter, die geheel buiten de devaluatie staat, is een binnenkort te verwachten verhoging van aansluitkosten voor telefoon. Sinds 1940 tot aan de devaluatie stegen de lonen van 100 tot 160 procent en de materiaalkosten zelfs tot 300 procent. Het blijkt niet langer mo gelijk voor de thans geldende prijzen te werken. De geldelijke afwikkeling van het in- en uitgaande internationale pakketpost-, tele graaf-, telefoon- en radioverkeer is geba seerd op wederkerige verrekening in goud franc tussen de administraties van vrijwel alle landen. Het equivalent is door de devaluatie van de gulden in onze valuta met ruim veertig procent verhoogd. Tegen over het hogere guldensbedrag, dat Neder land op grond van de internationale ver rekeningsovereenkomst ontvangt uit het verkeer naar ons land, staat het hogere guldensbedrag, dat Nederland verschuldigd is voor het uitgaande verkeer. Tesamen met het doorgaande verkeer leveren deze ver keersstromen een niet onbelangrijk tekort op goudfrancbasis op. Ook de luchtrechten voor uitgaand ver keer, overeengekomen met luchtvaartmaat schappijen, ondervinden de gevolgen van de devaluatie, aangezien geen compensatie mogelijkheden bestaan, moest tot tariefs verhoging worden overgegaan. De gewijzigde radio-, telefoon- en tele- graaftarieven gelden voor alle soorten ge sprekken en telegrammen met het buiten land, Chopin-herdenking door Stefan Askenase Ter herdenking van de sterfdag, over enkele dagen een eeuw geleden, van Fré- déric Chopin, gaf de Poolse pianist Stefan Askenase Maandagavond een recital in de Haarlemse concertzaal, dat, als alle vorige Chopin-avonden aldaar dit jaar ge geven, grote belangstelling genoot. Askenase kwam met een waardig, maar sober programma, dat aan het publiek de gewone succes-nummers onthield, doch het blijkbaar opzettelijk de tragiek in Chopins kunst wilde voorhouden. Hij wijdde als het ware de avond in met de Nocturne in cis (op 27 no. 1), geschre ven tijdens een kortstondige verloving van de componist met Maria Wodinska, een stuk waarvan de gelukssfeer getemperd wordt door een vaag gevoel van onvoldaanheid. Dan volgden de Préjudes op. 28, vier-en- twintig stemmingsbeelden uit verschillende perioden van het leven van de kunstenaar; een muzikaal dagboek van zeer intiem ka rakter. Verder de Sonate op. 35 in bes, met de Marche funèbre. die er het uitgangs punt en de kern van is en waar de overige delen zodanig om heen gegroepeerd zijr., dat zij dit tragische moment een sterk reliëf geyen. Ten slotte vier Mazurka's de grillige cis kléin, de kokette As groot (beide uit op. 41), de uitdagende G groot- uit op. 51, en eindelijk de onvoltooid .ge bleven f klein uit op. 68, die Chopin op zijn sterfbed schreef en het eind van zijn schep pend vermogen betekent. „Senza fine" (zonder einde) schreef hij bij de laatste maat. Deze compositie maakt dan ook wer kelijk de indruk dat ze met de componist sterft; het laatst wat ze wil zeggen neemt ze in de eeuwigheid mee. Even sober als dit „In memoriam-pro- gramma" was deze avond ook het spel van Askenase. Wij hebben hem wel eens bril janter gehoord en geloven dat hij dan op zijn best is. De innigheid, waar hij naar zocht in menig onderdeel van de Préludes en in de Marche funèbre, kwam zijn toon niet steeds bezielen. Wel was de vertolking van de- stormachtige 22ste en van de niet minder geweldige 24ste Prélude zeer markant en overtuigend en gaf hij van de finale van de Sonate een huiveringwekkende interpre tatie. Ook de Mazurka's maakten een tref fende indruk; de laatste was zelfs aangrij pend. Voor een zo sterk moment van her scheppingskunst past de grootste bewon dering. Het publiek had niet mogen willen dat de kunstenaar daar nog iets aan toe voegde. JOS. DE KLERK Muziek jubileum-Concert door de „Wiener Sfüigerknaben" Het tegenwoordig alom bekende koor der „Wiener Sangerknaben" dankt zijn ontstaan aan een decreet van keizer Maximiliaan de Eerste van Oostenrijk, die de kerkdiensten in de kapel van zijn hofburcht te Wenen door speciaal geschoolde zangers wilde laten opluisteren. Het door hem gewenste knapenkoor kwam in 1498 tot stand. Ter gelegenheid van het vierhonderdvijftig- jarig bestaan maakt de tegenwoordige ge neratie een langdurige concertreis dóór West-Europa en heeft ook te Haarlem in de gemeentelijke concertzaal (op Dinsdag 18 October) een jubileum-uitvoering plaats. Aanvankelijk leefden de jonge zangers, die gratis hun opleiding genoten, in strenge afzondering, doch allengs kregen zij meer Vrijheid dan de regels van een klooster toestaan. Reeds in de zestiende eeuw bracht het koor ten hove behalve geestelijke liede ren ook wereldse muziek ten gehore. Uit alle windstreken stroomden elk jaar hon derden jeugdige candidaten naar Wenen om te proberen in de gelederen te worden opgenomen. Talrijke later beroemd gewor den musici genoten hier hun eerste scho ling: Joseph Haydn, Franz Schubert, Christoph Willibald Gluck en Anton Bruck ner, om alleen de meest bekenden te noe men. Reeds op twaalfjarige leeftijd maakte Wolfgang Amadeus Mozart voor het koor enige composities, die nog heden ten dage op ieder programma voorkomen. Tegelijk met de Oostenrijks-Hongaarse monarchie stortte in 1918 het koor ineen. Pater Josef Schrriitt echter zette in die pe riode met vijftien jongens op basis van cle oude traditie, maar zonder geld, het insti tuut voort. Ook in de laatste tientallen jaren zijn talrijke prima musici uit dit milieu voortgekomen. Ieder jaar komen zich ruim 2000 soilicitanten^anmelden voor de perio diek vrijkomende twintig of dertig plaat sen. De scholing vergt ongeveer drie jaar. Sedert de eerste wereldoorlog verplaat sen de „Wiener Sangerknaben" zich ook buiten hun vaderland, niet slechts om hun kunst uit te dragen, doch misschien wel voornamelijk teneinde de kosten van het instituut te dekken, nu van overheidswege geen subsidie meer wordt gegeven. Een noodmaatregel waaraan de buitenwereld de vreugde dankt van kennismaking met deze veelbe won derde zangkunst. Het répertoire van de „Wiener Sanger knaben" omvat a-capella-muziek uit de zestiende eeuw, motetten van Palestrina en Orlando di Lasso, liederen van Gluck en Bruckner, Brahms en Schubert, Mozart en Haydn, zangspelen van de drie laatstge noemden en van Offenbach, benevens uiter aard enkele gezongen walsen uit Wenen. D.oor de dichte, mist kon het troepentrans portschip Zuiderkruispas Zondagmiddag Rotterdam binnenstomen. Dit was voor ve len een teleurstellingwant daardoor moest de debarkalie tot Maandag worden uitgesteld. Maar eindelijk loas het dan toch zover. Minister Schokking uit Washington terug De minister van Oorlog, mr. W. F. Sehok- king, is op Schiphol teruggekeerd van de besprekingen, die hij in Washington heeft gevoerd met de ministers van oorlog der mogendheden van het Atlantisch Pact. De minister verklaarde, dat de kleine mogendheden bij de besprekingen „het volle pond" hebben gekregen. Hij verzeker de, dat er bij de ministers zeker „geen oor logszuchtige stemming" was te consta teren. Integendeel; men hoopt, dat het werk, waaraan men bezig is, zichzelf eigenlijk overbodig zal maken. Nieuwe interimregeling voor Suriname Moeilijkheden over onder wijskwestie opgelost Bouw lagere school aanbesteed Maandagmorgen vond Bennebroek de aanbesteding plaats van de bouw van een nieuwe openbare lagere school met een capaciteit voor tachtig leer lingen. Het gebouw zal drie leslokalen be vatten. Er was voor de aanbesteding nogal wat belangstelling; er werden niet minder dan 31 inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Hoog ste inschrijfster was de firma W. Paphuis te Amsterdam, met een bedrag van f 36.784. laagste de firma M. Ebbing te Haarlem met een bedrag van f 26.589. De gunning wordt later bekend gemaakt. De voorzitter van het College van Alge meen Bestuur voor Suriname heeft mede gedeeld, dat de Nederlandse regering een voorstel heeft ingediend ter oplossing van het conflict over de Surinaamse interim regeling. De Staten hebben de oplossing aanvaard en daarvan kennis gegeven aan de regering. De oplossing bestaat hierin, dat aan het artikel betreffende het onder wijs een zodanige inhoud is gegeven, dat volledig wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van de Staten. Met behoud van het raadhuis te het principe is het ter beoordeling van de Staten of de opleiding van leerkrachten voor het bijzonder onderwijs zal worden gelijkgesteld met die voor het openbaar onderwijs. Op de in dit geval goed te keu ren landsverordening is het vernietigings recht van de Kroon niet van toepassing. Er zal een nieuw ontwerp interimregeling voor Suriname aanhangig gemaakt worden. Met de parlementaire behandeling zal spoed woi-den betracht. Luchtlijn Amsterdam-Batavia vrij van overheidsinmenging De tot dusver geldende overheidsmaat regelen op het passagiersvervoer door de lucht van Amsterdam naar Batavia zijn vrijwel geheel komen te vervallen, aldus deelt de K.L.M. mede. De K.L.M. heeft van de dienst algemene personele zaken bericht ontvangen dat, daar thans een evenwicht is verkregen tus sen de aanvragen voor overtocht naar Indo nesië en de beschikbare vervoerscapaciteit, de passagiers worden vrijgelaten, niet al leen ten aanzien van de keuzebepaling van het vervoermiddel, doch de reis tevens, mits uiteraard huisvesting is verzekerd, in familieverband kunnen aanvaarden. De navolgende uiteenzetting moge ter oriëntering bijdragen: 1. Werkers (hieronder te verstaan verlof gangers en eerstuitkomenden), deze catego rie wordt geheel vrijgelaten in de keuze van het middel van vervoer. Het bureau voor coördinatie van arbeids krachten zal bij de oproep van werkers uit Nederland het vrijlaten, de betrokken per soneelsleden per boot dan wel per vliegtuig te laten uitkomen. De tot dusverre gelden de prioriteitsregeling is hiermede komen te vervallen. Tevens kunnen werkers (zowel eerst uitkomenden als verlofgangers zich van hun gezin doen vergezellen, mits de huis vesting in de plaats van bestemming ver zekerd is. 2. Gezinshereniging. Ook bij de gezins hereniging indien het gezin in Nederland nog enige tijd is achtergebleven door huis vestingsmoeilijkheden kan zelf bepaald worden op welke wijze de overtocht naar Indonesië zal geschieden. Een uitzondering hierop vormen echter de zonder gezins hoofd reizende vrouwen met kinderen on der de drie jaar; deze passage-boekingen dienen via het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen in Den Haag tot stand te worden gebracht. Een indrukwekkende dodenherdenking werd Zondagmiddag gehouden door het regiment stoottroepen in het Maas- en Waalse dorpje Leeuwen-Beneden. Duizen den waren getuige van de onthulling van een monument in de vorm van een kapel. Van heinde en verre kwamen de^oud-stoot- troepers naar deze vertrouwde omgeving om hun kameraden te herdenken, die in de Meidagen 1944, '45 waren gesneuveld. Hooggeplaatste vertegenwoordigers van regering en legerleiding waren aanwezig, o.m. de vertegenwoordiger van de Koningin, kapitein J. C. Bührman, generaal mr. H. J. Kruis, de Franse militaire attaché, de bevel hebber van het 3e militaire gewest, generaal majoor S. A. A. Sitsen, de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Ook keuring van films voor besloten voorstellingen Binnenkort is de indiening te verwach ten van het wetsontwerp tot wijziging van de Bioscoopwet, dat een nieuwe regeling beoogt voor besloten filmvoorstellingen. Films, welke in besloten gezelschappen van meer dan 25 personen vertoond wor den, zullen dan gekeurd moeten worden. Ook een ander vergunningstelsel zal wor den voorgesteld, waarbij de vergunning niet meer aan de onderneming is gebon den, maar aan de plaats van vertoning. Het ligt voorts in de bedoeling der rege ring het op 12 Mei 1948 ingediende wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van enige artikelen van de Bioscoopwet in te trekken. Over dit wetsontwerp heeft de Tweede Kamer indertijd een Voorlopig Verslag uitgebracht. Een Memorie van Antwoord is echter nimmer verschenen. Quarles van Ufford, en vele anderen. Des morgens werden kerkdiensten gehouden. In het middaguur verenigden allen zich nabij het genieentehuis. Onder de tonen van de dodenmars, gespeeld door de stafmuziek van het regiment stoottroepen, ging men naar de dodenakker. Als eerste sprak de commandant van het regiment stoottroepen, kolonel C. Walraven, over het geloof en de bezieling van deze jonge kerels, die de strijd hadden aangebonden tegen de overweldiger. De tweede spreker, de voorzitter van de stichting „Herdenking gesneuvelde stoot- troepers", J. de Groot, ontwikkelde de ge dachte: gedenken en herdenken. Na de kranslegging en een toespraak van generaal-majoor Sitsen, hield kolonel Wal raven het doden-appèl. De commandant las 336 namen van hen, die onder dit vaandel reeds vielen. De „Last post" klonk en de vuurpelotons brachten het eresaluut. Kapitein Bührman onthulde de herden kingskapel, waarin op de muren de namen staan van de gesneuvelden. Enige, door atelier De Nobel te Haarlem vervaardigde' gebrandschilderde ramen, betrekking heb bende op het regiment stoottroepen, zijn hierin aangebracht. Uit Haarlem was er van de zijde van de nabestaanden, vrienden en bekenden grote belangstelling. De plechtigheid werd georganiseerd dooi de Bond van Oud-Stoottroepers, waarvan dezer dagen de Kring Haarlem en omstre ken is opgericht. Secretaris is de heer W. Vestering, Duncklerstraat 28. De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen de 55- jarige E. J. W., die in Januari 1943 politie- commandant werd in Bussum en vele Joodse landgenoten heeft gearresteerd. Hitier overwoog aanvankelijk niet de mogelijkheid van een algemeen conflict De 1ste April 1939 bracht de wereldpers het nieuws, dat. de regering-Chamberlain haar verzoeningsgezinde politiek opgegeven had en Brittannië haar woord had gegeven om Polen tegen elke bedreiging van Duits land te verdedigen met het doel om de vrede in Europa te verzekeren. De 1ste September trok Hitier echter de Poolse grens over. Twee dagen later, na van Duitsland vergeefs geëist te hebben om zich terug te trekken, begonnen Engeland en Frankrijk de strijd. Een tweede Europese oorlog was uitgebroken en deze ontwikkel de zich tot een tweede wereldoorlog. Wij begonnen de oorlog, aldus zegt Liddell Hart, met een tweevoudig doel. Het onmid- lijke doel was onze belofte te vervullen om de onafhankelijkheid van Polen te be waren. Het uiteindelijke doel was om een mogelijke bedreiging voor onszelf af te wenden en op deze wijze onze eigen veilig heid te garanderen. Uiteindelijk faalden wij in beide opzichten. Dit is thans alles over duidelijk. Wij zijn niet alleen in onze taak tekort geschoten om Polen voor overwel diging te vrijwaren en zijn deling tussen Rusland en Duitsland te voorkomen, maar na zes jaren oorlog, die eindigde in een schijnbare overwinning, moesten wij ons bovendien zwijgend bij de Russische over heersing van Polen neerleggen, waarbij wij onze beloften aan de Polen, die aan onze zijde hadden gevochten, niet gestand deden. Tegelijkertijd is het eindresultaat van al de inspanning, welke wij ons ge troostten om het Duitsland van Hitier te vernietigen, geweest, dat wij thans van aangezicht tot aangezicht tegenover een nieuwe, grotere bedreiging staan, terwijl Europa zo verwoest en verzwakt is in het oorlogsproces, dat zijn weerstandskracht zeer is afgenomen en wij, tezamen met onze Europese naburen, arme horigen van de V.S. geworden zijn. Overwinning, geen vrede Dit zijn de harde feiten, welke aan de overwinning ten grondslag liggen, die met zulk een grote moeite werd behaald, nadat het geweldige gewicht van de V.S. en Rus land in de schaal geworpen was tegen Duitsland. De afloop heeft de hardnekkige illusie van het volk verstoord, dat „over winning" „vrede" betekent. Te eenvoudig Het was voldoende voor de doelstellingen van het proces in Neurenberg om aan te nemen, dat het uitbreken van de oorlog en al zijn verdere gevolgen te wijten waren aan Hitiers aanval. Maar dit is een te een voudige en bekrompen verklaring. Het allerlaatste, wat Hitier teweeg wilde bren gen was juist 'n tweede grote oorlog. Zijn volk, en vooral zijn generaals, waren Captain Liddell Hart Captain Basil Henry Liddell Hart, de schrijver van ons artikel „Hoe de oorlog in werkelijkheid begon", is in Engeland zeer bekend als een militair expert en historicus. j Hij maakte de eerste wereldoorlog mee in het Britse leger en hij bleef daarna tot 1927 in dienst. Hij legde zich toen al enkele jaren toe op het geven van j militaire adviezen aan grote dagbladeii en hij werd vervolgens militair mede- iverker van de „Daily Telegraph", de j „Times" en ook van „Encyclopaedia Britannica". Gedurende de tweede oorlog gaf hij zijn adviezen aan de Britse regering. Vele legers, ook buiten Engeland, maken nu j van zijn ideeën gebruik. Hij staat voor- i al bekend als een pionier op het gebied van de gemechaniseerde oorlogvoering. I De thans 55-jarige schrijver vertelt in i zijn artikel, dat het onjuist zou zijn om uitsluitend Hitier de schuld te geven voor het uitbreken van de tweede we- j reldoorlog. Hij is van mening, dat ook Chamberlain en andere voor-oorlogse i Britse leiders hierin onbewust een aan- I leel hebben gehad. den diepe littekens in hun geest achterge laten. Wanneer wij de nadruk leggen op deze feiten betekent dat niet het goedpraten van de zucht tot aanvallen, welke Hitier eigen was, noch die van vele Duitsers, welke zijn leiding maar al te graag volgden. Maar Hitler was, hoewel volkomen gewetenloos, gedurende lange tijd opvallend voorzichtig in het nastreven van zijn oogmerken. De militaire chefs waren nóg voorzichtiger en bezorgd over iedere stap, welke een alge meen conflict teweeg zou kunnen brengen. Wat de Duitse documenten lieten zien Een groot gedeelte van de Duitse ar chieven werd na de oorlog buitgemaakt en staat ter beschikking voor een onder zoek. Zij onthullen buitengewoon veel aarzeling en wantrouwen in Duitslands vermogen om een grote oorlog te kunnen voeren. Toen in 1936 Hitier zich opmaakte om de gedemilitariseerde zóne van het Rijn land weer te bezetten, waren zijn gene raals verontrust over zijn beslissing en de reacties, 'welke deze onderneming bij de Fransen teweeg zou kunnen brengen. Tengevolge van de protesten der gene- uiterst bevreesd voor zulk een risico de raals werden aanvankelijk slechts en- ervaringen van de eerste wereldoorlog had- kele symbolische eenheden gezonden, „al; Captain Liddell Hart strootjes in de wind". Toen Hitier troe pen wilde zenden om Franco in de Spaanse burgeroorlog te helpen, pro testeerden de generaals opnieuw tegen de risico's die hieraan verbonden waren, en Hitier besloot om zijn hulp te beperken. Maar hM trok zich niets aan van hun vrees or de opmars in Oostenrijk in Maart 1938. Toen Hitier korte tijd latei- zijn plan ontvouwde Tsjechoslowakij'e de duimschroeven aan te leggen om de terug keer van Sudetenland te bewerkstelligen stelde de chef van de generale staf, gene raal Beek, een memorandum op, waarin hij betoogde, dat Hitiers aggressieve pro gramma tot gebiedsuitbi-eiding ongetwij feld een wereldcatastrofe zou veroorza ken en Duitslands ondergang tengevolge zou hebben. Beek las dit memorandum voor op een bijeenkomst van de leidende generaals, en zond het -r- met hun instem ming aan Hitier. Daar Hitier geen nei ging toonde om zijn politiek te verande ren, legde de chef-staf zijn functie neer. Hitier verzekerde de andere generaals, dat Frankrijk en Engeland niet zouden vechten voor Tsjechoslowakije, maar zij waren zo weinig overtuigd dat zij een militair complot smeedden om het oor logsgevaar af te wenden door Hitier en de andere Nazi-leiders te arresteren. Hun plan werd echter zinloos, toen Chamber lain boog voor Hitiers eisen ten opzichte van Tsjechoslowakije, en er tezamen met de Fransen in toestemde om zich afzijdig te houden, terwijl het ongelukkige Tsje choslowakije zowel van zijn grondgebied als van zijn verdedigingsmogelijkheden beroofd werd. „Vrede voor onze tijd" Voor Chamberlain betekende de over eenkomst van München „vrede voor onze tijd". Voor Hitier betekende het aecoord echter een nieuwe en grotere zege, niet alleen op zijn buitenlandse tegenstanders, maar ook op zijn generaals. Nadat .hun waarschuwingen zo herhaaldelijk weer legd waren door zijn onbetwiste en on bloedige successen verloren zij het ver trouwen en hun invloed. En natuurlijk kreeg Hitier zelf een overweldigend ver trouwen in het aanhouden van een on onderbroken reeks van gemakkelijke suc cessen. Wanneer hij inderdaad de mogelijk heid van een algemene oorlog overwogen had, met inbegrip van een conflict met Engeland, dan zou hij zich alle moeite ge troost hebben om een vloot op te bouwen die in staat was geweest om het tegen Engelands heerschappij ter zee op te ne men. Maar in werkelijkheid bouwde hij niet eens zijn vloot op tot de beperkte schaal, waarin voorzien was in het En gels-Duitse vlootverdrag van 1935. Hij verzekerde zijn admiraals voortdurend, dat zij geen rekening behoefden te hou den met de mogelijkheid van een oorlog met Engeland. Na München vertelde hij hun, dat zij binnen ten minste de eerst volgende zes jaren niet op een conflict met Engeland bedacht behoefden te zijn. Zelfs in de zomer van 1939 herhaalde hij nog op 22 Augustus dergelijke verzeke ringen zij het ook met minder over tuiging. Hoe raakte Hitier dan toch tenslotte verwikkeld in de grotere oorlog, welke hij zo angstvallig had trachten te ver mijden? In een volgend nummer hopen wij de visie van Liddell Hart over deze kwestie weer te geven. (Nadruk verboden. Dagblad). Copyright Haarlems De Polen verlóren de slag na de Russische „dolkstoot in de rug". Capitulatie der Poolse legers in het Duitse hoofdkwartier te velde. Vlaams profest inzake de Voor-Unie Nadelen voor Vlaamse industrie geconstateerd Het Vlaams economisch verbond heeft aan de Belgische eerste minister, evenals aan de minister van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken een protestschrij- ven gericht tegen de uitvoeringsbepalingen van de Benelux-voorunie. In dit schrijven wordt onder meer ge zegd: „In verband met de voor-unie-onder handelingen, die thans te 's-Gravenhage aan de gang zijn tussen de Belgische en Nederlandse delegaties van ambtenaren,' vernemen wij dat dé Belgische uitvoer zou worden vrijgegeven voor alle industriële artikelen, behoudens voor die behorend tot de sectoren der textiel- en metaalverwer kende nijverheid. Voor laatstgenoemde sectoren zou de vrij making in achtereenvolgende fasen ge schieden en voor textiel in het bijzonder zou zij zelfs word^i uitgesteld tot op de datum van het van kracht worden der eco nomische unie en dan slechts, als België afziet van de minimum prijzen voor land bouwproducten voorzien door het protocol van 9 Mei 1947". Het schrijven wijst op de gevaren en de grote nadelen, die aan dergelijke regelingen verbonden zijn voor de Vlaamse industrie, alsook voor het uiteindelijk welslagen van de Benelux zelf. Na op het concurrentie- gevaar vanwege de Nederlandse producten de nadruk te hebben gelegd, wordt in het schrijven verder opgemerkt: „Als Neder land beslist zekere compartimentering en contingentering van onze uitvoer wil be houden, dan vragen we dat niet meer af geweken wox-dt van de volgende regels: 1) Nederlaqd aanvaardt zonder voor behoud de instelling van de volledige eco nomische unie op 1 Juli 1950. 2) Indien om monetaire redenen toch geen volledige vrijgeving der Belgische producten kan geschieden, dient in elk der achtereenvolgende fasen bij de vrijgeving van Belgische producten een behoorlijk percentage onzer afgewerkte textielproduc ten (weefsels, breigoederen, kleding, enzo voort), begrepert te zijn." Bezuinigingsplannen in Engeland Beperkingen op katoen import De inter-minisleriële commissie van het Britse kabinet, die voor het eerst na de devaluatie van het pond sterling is bijeen gekomen, heeft haar goedkeuring gehecht aan belangrijke bezuinigingsmaatregelen. Er zou zowel op de invoer als op de staats- tnvesleringen worden bezuinigd. Speciaal wordt er op gewezen, dat de katoeninvoer, die voor de Britse industrie zo belangrijk is, de Britse regering voor een ernstige moeilijkheid plaatst: enerzijds is dertig procent van die invoer uit de Verenigde Staten afkomstig, anderzijds stijgen de Egyptische katoenprijzen sedert de deva luatie voortdurend. Eén van de oorzaken van deze prijsstijging is de vermindering van de lopende oogst. Brazilië, een andere belangrijke kantoenleverancïer van Groot Brittannië, heeft omtrent de devaluatie van Üe cruzeio nog geen beslissing genomen. In goed ingelichte kringen acht men het eveneens zeker, dat de interministeriële commissie een vermindering van de inves teringen, o.a. die in de woningbouw, heeft goedgekeurd. In deze sector zou een af nemende bedrijvigheid, evenals in de ka toenindustrie, een teveel aan werkkrachten met zich brengen. Men meent, dat daarom maatregelen genomen zullen worden, om de aldus overtollig geworden arbeidskrach ten werk te geven in andere industrieën, zoals de steenkolenmijnen en de landbouw, waar nog steeds werkkrachten te kort zijn. Men acht het in dit verband mogelijk, dat de wet op de verdeling van arbeidskrach ten verscherpt zal worden en doeltreffen- Duitsland voorlopig nog geïsoleerd Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard van oordeel te zijn, dat het enige tijd zal duren alvorens Duitsland tot ge specialiseerde internationale organisaties toegelaten zal worden. Te Washington is een Brits-Frans-Ame- rikaanse werkcommissie ingesteld om te onderzoeken tot welke organisaties Duits land toegelaten zou kunnen worden. Het werk der commissie is echter gecompliceerd daar het aantal dezer organisaties groot is. De „Noordam" van de Holland Amerikalijn heeft radiotelegrafisch ver zocht nasporingen te doen naar een kok, die sinds Zaterdagavond vermist wordt toen het schip het Kanaal naderde. Zondag hebben schepen op de Noordzee en in het Kanaal uitgekeken naar de vermiste. De „Noor- dam" is thans op weg naar New York. Agenda voor Haarlem DINSDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: Mij tot bevordering der toonkunst: Isaac Stern (viool), 8 uur. Spaarne: „Het tijgermeisje". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hollywood op z'n kop", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote passie". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De witte duivel", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.45 uur. Luxor: „Van de duivel beze ten", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..De kus des. doods". 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. WOENSDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg: Goethe-herdenking „Fausl", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5