If I^rguue!j> Tsjechoslowaakse zuivering trof vooral communistische departementsambtenaren RADIO Tijl Uilenspiegel als herinnering aan Antwerpen's oorlogsverdiensten Sneller goederenvervoer per trein Amsterdamse Beurs Alma's dubbele taak Dinsdag 11 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclïe Courant Mgr. Beran waarschuwt priesters voor materiële verlokkingen LONDEN, 10 October Naar de cor respondent van de Times te Wenen uit be trouwbare berichten uit Praag verneemt, zijn ten minste 5000 leden van de Tsjecho slowaakse communistische partij gear resteerd. De zuivering, de grootste, die de Tsje choslowaakse communistische partij heeft gekend, begon drie weken geleden. Vele communistische departementsambtenaren, vooral afdelingschefs en hun plaatsver vangers, onder wie dr. Kosta, een der lei dende functionarissen van het departe ment van Voorlichting, zouden zijn ge arresteerd. Op het departement van Bui tenlandse Zaken zou een groot aantal amb teneren, onder wie nauwe medewerkers en beschermelingen van minister demen tis. onder verdenking staan of reeds zijn gearresteerd. Het Engelse departement van Buiten landse Zaken heeft van de Britse ambas sade te Praag een uitvoerig verslag ont- van van de berichten over de arrestaties in Tsjechoslowakije. Vooral in Bohemen en Moravië zouden massa-arrestaties hebben plaats gehad. De meeste betrokken ambtenaren behoorden blijkbaar tot de ministeries van Buiten landse Zaken en van Buitenlandse Handel. „Verpleegd" De Russische ambassadeur te Praag, Silin, heeft wegens ziekte Tsjechoslowakije verlaten en is naar Moskou vertrokken, waar hij verpleegd zal worden, meldt AFP. De kerkstrijd De ondergrondse inlichtingendienst van de katholieke kerk in Tsjechoslowakije heeftb eRend gemaakt, dat een aantal gees telijken door regeringsagenten van de zo genaamde katholieke actie zijn overge haald om hun handtekening te plaatsen onder een verklaring tot goedkeuring van het wetsontwerp tot overneming van de contröle op de kerken door de regering. In een waarschuwing van aartsbisschop dr. Beran wordt de geestelijken meege deeld dat „instemming met het wetsont werp verraad is aan de zaak van Christus en van de heilige kerk". De aartsbisschop verklaart, dat de kerk het gehele wetsontwerp moet afwijzen als „tegen de kerk, anti-sociaal en onrecht vaardig". Er zouden reeds „honderden" protestbrieven aan de burgerlijke autori teiten zijn gezonden. „Het is een erekwestie, dat geen geeste lijken hun protest zullen herroepen, zelfs niet voor de prachtigste materiële voor delen. Niemand moet kunnen zeggen dat de priesters hun heldhaftige standvastig heid tegen de bedreigingen en overredin- BROUWERIJ VAN VOLLENHOVEN ONDER DE HAMER In het verkooplokaal „Frascati" te Am sterdam werd Maandagavond bij opbod verkocht het fabriekscomplex van Van Vollenhovens Bierbrouwerij N.V., aan de Hoogte Kadijk. De directie had in Mei be sloten het bedrijf stop te zetten. De belangstelling voor deze verkoping was zeer groot. Het complex haalde bij op bod totaal ongeveer 800.000. Dit bedrag kan volgende week Maandag, wanneer „ge mijnd" wordt, hoger worden. De machines zullen op 24 October in veiling komen. Deze veiling zal 2700 nummers bevatten en waarschijnlijk zes dagen duren. ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) gen van de gehoorzame dienaars van het communisme, die de kerk en de priesters aan de belangen van de totalitaire staat willen onderwerpen, hebben laten varen", aldus de brief van de aartsbisschop. In de verklaring van de katholieke in lichtingendienst wordt voorts gezegd, dat opnieuw 40 dekens en vicarissen zijn ge arresteerd, van wie later enkele vicarissen zijn vrijgelaten. Bijna alle vicarissen van de Tsjechoslowaakse diocesen zouden thans in arrest zijn. LEZING OVER DE NIEUWE BEGINSELENWET GEVANGENISWEZEN In het raam van onze uitvoerige repor tage over het Nederlandse gevangenis wezen hebben wij ook geschreven over de nieuwe „Beginselenwet Gevangeniswezen". Voor hen die van dit onderwerp meer willen weten, houdt de heer F S. Noord- hoff op 19 October in het Frans Halsmu seum een lezing. De voordracht wordt ge organiseerd door de Haarlemse Volksuni versiteit. Posthume première. Te Maastricht zal in Januari van het volgend jaar door het Stedelijk Orkest onder leiding van de nieuwe dirigent, André Rieu, de eerste uit voering in ons land worden gegeven van de „Missa Festiva" van Alfons Diepenbrock, in de bewerking voor mannenkoor, ge mengd koor en vier solisten, welke de componist kort voor zijn overlijden maakte. Oorspronkelijk was dit werk geschreven voor dubbelmannenkoor en orgel, met een solo-partij voor tenor. Wilhelm Pieck, ondervoorzitter der socialistische eenheidspartij in de Sovjetzöne van Duitsland, tijdens zijn rede in de Vrijdag te Berlijn gehouden zitting van de „volks raad", in welke vergadering deze raad zichzelf uitriep tot voorlopige Tweede Kamer van de D7iitse „volksrepubliek". Origineel ontwerp voor reusachtig rno nument op de Schelde-oever Burgerlijke stand van Haarlem ONDERTROUWD: L. A. C. van Ginkel en N. J. Kok. BEVALLEN van een zoon: 7 Oct.: W. H. SnoekOckeloen. 8 Oct.: N. VechtAbuys, M. van AmerongenBrugman, C. Groot van Elten, D. van den BoschGanseij, M. M. KühneStassen, M. A. Treffersde Rijk, D. Koetmanvan Dommelen. 9 Oct.: A. Mole naarWeidijk. J. van HuisSmit. J. Wij- chelsmavan Looyengoed, J. M. Herber Rudolpby. 10 Oct.: J. van Kampen—Hartog. BEVALLEN van een dochter: 7 Oct.: J. FonvilleRosenhart. J. van Rooden—Lijn zaad. 8 Oct.: E. VolkerTrijtel. M. W. van MeulenaarsgrafHeemskerk. 9 Oct.: G. Ger- nersEllen, A. Klok—Janssen, A. M. Ter- voort—Verhappen, H. LelouxHackel. 10 Oct.: L. VogelesangWinkelmann OVERLEDEN: 8 Oct.: M. M. Reiber, 48 j., Grote Houtstraat, C. JansenEggens, 86 j., Jansstraat. J. M. SmeltBorghstyn, 82 j., Westerhoutpark. 9 Oct.: J. 'Slingerland, 73 j., Korte Annastraat. G. Hulshof. 88 j., Badhuis straat. (Van onze speciale correspondent) Meer dan zes maanden lag Antwerpen gedurende de afgelopen oorlog onder het moordend vuur der Duitse V-l en V-2 wapens, en de tol die deze stad moest be talen was ontstellend hoog. Soms vielen er op één dag 40 V-bommen achter elkaar en niemand zal de datum vergeten waarop een van deze helse projectielen op een mei kinderen gevulde schouwburgzaal neer kwam. De inwoners der stad hielden echter met vastberadenheid en verbetenheid stand en de bevoorrading der oprukkende geallieerde legers via de zo belangrijke haven behoefde geen ogenblik gestaakt te worden. Ter herinnering aan het moedig gedrag der Antwerpenaren heeft het gemeentebe stuur, in overleg met de geallieerde leger leiding, thans het plan opgevat op de Schelde-oever een monument op te richten. Aanvankelijk was overwogen hiervoor het bekende beeld van de Belgische beeldhou wer Constantin Meunier: „De buildrager" te gebruiken, doch men was tenslotte van oordeel dat deze figuur wel heel weinig de gevoerde strijd symboliseerde. Het stads bestuur schreef daarom een prijsvraag uit waaraan verscheidene bekende kunstenaars deelnamen. Hoewel de jury tot nu toe geen uitspraak heeft gedaan, blijkt de voorkeur uit te gaan naar een ontwerp van de beeld houwer Poels uit Borgerhout, dat thans in de collegezaal van het stadhuis is tentoon gesteld. De door Poels ingezonden maquette stelt de figuur van de legendarische Tijl Uilenspiegel voor. In werkelijkheid omge zet zal het monument 20 meter hoog zijn. De benen gespreid, de handen in de heu pen, kijkt Uilenspiegel uitdagend en spot tend omhoog naar de hemel waaruit eens de V-bommen neervielen. Met zijn lichaam beschermt Tijl de bevolking, die aan zijn linkerbeen wordt uitgebeeld door zes meter hoge figuren van een havenarbeider, een bouwvakarbeider, een moeder met haar kind en een lid der luchtbescherming met een slachtoffer aan zijn voeten. Rechts van Uilenspiegel zit de sluwe Reinaart de Vos, terwijl zich aan de achterzijde links de niet minder befaamde Lamme Goedzak bevindt. Tezamen vormen zij met Uilenspiegel één geheel en symboliseren zij de Vlaamse volksgeest, die de Duitse overheersers nooit hebben kunnen breken. Het voetstuk van liet monument wordt gevormd door een ge bouw van tien meter hoogte. De wanden ervan stellen de kademuren van de haven voor, terwijl het dak, dat als wandelterras bedoeld is, aan de voorzijde een grote V draagt. Deze vijf meter hoge V zal, evenals het monument zelf, indirect worden ver licht. Het Antwerpse vrijheidsbeeld zal aldus op een afstand van vier kilometer zichtbaar zijn. Het gebouw dat tot voetstuk dient is bedoeld als museum. Hierin zullen de herinneringen worden ondergebracht aan de periode, dat Antwerpen in de vuur linie lag bij de strijd tegen de Duitsers. Duitse commandant van vuurpelotons veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde heden de 40-jarige „Kri- minal-Sekretar" M. H. W. Schmitz tot een gevangenisstraf voor de tijd van acht jaar en zes maanden en bepaalde, dat de z.g. jubileumgratie op deze verdachte niet van toepassing zal zijn. Schmitz deed gedurende de bezettingstijd bij de S.D. in Amsterdam dienst. Hij is opgetreden als leider van het executiepeloton, dat op 10 April 1945 in de Bloemendaalse duinen Hannie Schaft heeft doodgeschoten en heeft voorts deelgenomen aah executies in Abbenes, de Apollolaan te Amsterdam, Purmerend en Wormerveer. Veertien dagen geleden werd tien jaar ge vangenisstraf tegen hem geëist. PHILIPS ONTVANGTOESTELLEN 2 IN DIVERSE PRIJSKLASSEN Een voortdurend radiogenot met onze bekende service! Vraagt eens een demonstratie aan huls! Nederland laat electrische locomotieven bouwen in Frankrijk en Amerika De snel voortschrijdende electrificatie van het spoorwegnet in Nederland heeft tot dusverre in hoofdzaak nuttig effect gehad voor het vervoer van personen. Reeds dadelijk na de bevrijding heeft de directie der Nederlandse Spoorwegen het plan opgevat om ook het goederentrans port er profijt van te doen trekken. Maar er was geen geld en aanvankelijk ook gèen materiaal om electrische locomotie ven te bouwen, die de lange goederen treinen in verhoogd tempo door het land moeten brengen. Zoals zovele andere voornemens zijn ook de spoorwegplannen tot electrificatie van het goederenvervoer op uitgebreide schaal door de naweeën van de oorlog aanzienlijk vertraagd. Misschien heeft dat echter ook wel zijn goede zijde gehad. Want toen men zich dan tenslotte tot het buitenland wendde om na te gaan waar tegen redelijke voorwaarden aan onze locomotieven!: mger zou kimnen worden voldaan, hebben de leidende mannen op spoorweggebied tot bun niet geringe ver wondering moeten constateren dat niet de Vèrenigde Staten of Engeland, maar Frank rijk momenteel op dit terrein althans het land van de technische wonderen is. Men heeft er misschien nooit zoveel aan dacht aan geschonken, maar Frankrijk had in locomotievenbouw al een rijke en rijpe ervaring van vele tientallen jaren. In Frankrijk, waar de binnenscheepvaart veel minder effectief is dan bij ons en dus veel meer goederen per trein moeten worden vervoerd, zijn dagelijks wel dui zend electrische locomotieven in omloop. De Fransen hebben een technisch niveau bereikt dat momenteel door geen ander land wordt geëvenaard. In de enorme werk plaatsen van „Alsthom" te Belfort (een onderneming, welke ook fabrieken heeft te Tarbes en bij Parijs) wordt thans met grote ijver gewerkt aan een Nederlandse order, welke de levering van vijftig elec trische locomotieven omvat. Met de afle vering zal in April van het volgende jaar een begin worden gemaakt: telkens drie per maand, zodat het ongeveer begin 1952 zal worden voordat de Nederlandse Spoor wegen dit gehele „loco-park" volledig tot hun beschikking zullen hebben. Zonder twijfel zal het spoorwegvervoer van personen en goederen tegen die tijd hier te lande een belangrijke verandering en versnelling hebben ondergaan. Aan de uitbreiding van het electrische net Wordt immers dag aan dag met ener gie gewerkt. De lijnen Dordrecht-Breda en Lage Zwaluwe-Roosendaal naderen naar vol tooiing. Tegen 1 October 1950 volgt Lei- den-Woerden. in 1951 de. verbinding van het Westen met Twente, in 1952 die met het Noorden. Op het gehele electrische net zullen 's nachts de nieuwe Franse locomotieven in actie worden gesteld voor het vervoer van goederen. Overdag zullen zij het rei zigersverkeer stimüleren en onder meel de lange expresse-treinen van en naar het Zuiden trekken, waarin de mannen van het Britse bezettingsleger in Duitsland door ons land reizen. De electrische loco motieven, met een c^ienstsnelheid van on geveer 125 kilometer, zijn sneller, beweeg lijker en veel zindelijker dan de stoom locomotieven en er zal dus winst zijn naar vele kanten. De vraag rijst of men de nieuwe loco's niet ïn Nederland had kunnen maken. Men heeft dat inderdaad wel overwogen, maar helaas heeft onze industrie in dit opzicht nog te geringe practische ervaring. Het enige wat zij dienaangaande deed, was het in licensie bouwen van een zevental Zwitserse locomotieven, nadat de Zwitsers er zelf drie voor ons hadden vervaardigd. 6 (B,D BAAMBBUG), Onze rundvee- en varkensstapel Herfsttelling toonde een vermeerdering aan In de vorige maand is de herfsttelling voor onze rundvee- en varkensstapel ge houden. Er bleken nu 2.542.322 stuks rundvee in ons land te zijn, tegen 2.299.178 een jaar geleden. Het aantal melk- en kalfkoeien steeg van 1.326.339 tot 1.449.938. Het aantal varkens steeg van 1.136.561 in 1948 tot 1.765.685. Er zijn nu 463.934 schapen tegen 424.859 in 1948 en 460.305 in 1947. Er zijn dus meer koeien, varkens en schapen dan een jaar geleden. Het aantal paarden is evenwel vermin derd. Nu zijn er 303.677 tegen 367.220 in 1947 en 334.128 in 1948. Het aantal hoenders vermeerderde van 13.359.000 in 1947 en 17.405.000 in 1948 tot 20.270.000 in 1949. Er zijn nu 388.000 eenden tegen 278.000 in 1948. Te zijner tijd zal zij wél worden ingescha keld bij de levering van vijf en twintig electrische locomotieven, die in het han- delsaccoord met de Verenigde Staten zijn opgenomen. Werkspoor zal dan namelijk het tech nische en Heemaf het electrische gedeelte voor zijn rekening nemen. Wanneer die machines echter zullen komen is nog ge heel onbekend. Zij zijn van een groter en zwaarder type dan de op vier assen aan gedreven Franse loco's. Zij zijn zes-assig en zullen een snelheid van niet minder dan 160 kilometer kunnen bereiken. Van dit laatste type zal er misschien ook nog een tiental door Frankrijk worden gebouwd. Onderhandelingen daarover zijn in ieder geval gaande. Inmiddels heeft Frankrijk zich bereid verklaard in ons tijdelijk tekort aan elec trische machines enigszins te voorzien door tien locomotieven in bruikleen af te staan. Drie zijn er al enige tijd hier in dienst, evenals de tien Zwitserse eneen Engelse, drie andere kunnen binnenkort worden verwacht. De devaluatie zal op de prijs en de afle veringstermijn van de bestelde Franse loco's geen invloed hebben, omdat ze tevo ren al zijn betaald en de Fransen zich contractueel hebben verplicht onmiddel lijk al het benodigde materiaal in te slaan voor deze opdracht. Peter van Anrooy 70 jaar Donderdag hoopt de oud-dirigent van het Residentie-Orkest, ar. Peter van An rooy, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Hij werd in 1879 te Zaltbommel geboren en dirigeerde reeds in 1896 te Utrecht een door hem geschreven scherzo. Bij Kes, die toen te Moskou werkte, kreeg hij zijn opleiding tot dirigent. Te vens nam hij lessen van de componist Tanejef. Na korte tijd als violist in de orkesten van Zurich en Glasgow te hebben gespeeld, vestigde Van Anrooy zich te Amsterdam, waar hij tweede dirigent werd aan het Lyrisch Toneel en later achtereen volgens te Groningen en Arnhem, waar hij de stedelijke orkesten leidde. Toen Henri Viotta in 1917 naar het buitenland ging volgde Van, Anrooy hem op als eerste dirigent van het Residentie-Orkest. Van zijn hand verschenen onder meer de bekende Piet Hein-rhapsodie en een ballade voor viool met orkest. In 1914 be noemde de Groningse universiteit hem tot doctor honoris causa. Familiegroep van Rembrandt tijdelijk in Rijksmuseum Van heden af zal gedurende enkele wé ken in het Rijksmuseum te Amsterdam een beroemd schilderij, voorstellende een familiegroep, uit de laatste scheppings periode van Rembrandt, te bezichtigen zijn. Het stuk is op verzoek van de directie van het museum te Brunswijk in het afgelopen voorjaar op het restauratie-atelier van het Rijksmuseum ontdaan van een dikke laag gele vernis, in 1898 aangebracht, die zo hard was geworden dat de verf ér door in gevaar kwam. De reiniging werd uitgevoerd door de heer H. H. Mertens, wiens naam door de restauratie van „De Nachtwacht" ook in het buitenland bekendheid heeft verkregen. Binnenkort keert het schoongemaakte doek, dat deze zomer ook op de expositie van Hollandse schilderkunst in Zwitserland heeft gehangen, definitief naar Duitsland terug. Bijna 47 dagen in de lucht Twee Amerikaanse vliegers hebben met een klein toestel alle duurrecords voor de luchtvaart gebroken De voormalige marinevliegers Woody Jongeward en Bob Woodhouse landden he den om 3.32 plaatselijke tijd op 't vliegveld van Yuma County in Arizona nadat zij gedurende 1124 uur 14 minuten en 5 sec. in de lucht waren geweest. Het oude record bedroeg 1008 uur. Hun machine werd in de lucht van brandstof voorzien. Jongeward en Woodhouse stonden enigs zins wankel op de benen nadat zij hun vliegtuig hadden verlaten, hetgeen niet verwonderlijk is omdat zij voor het eerst sedert 47 dagen vaste grond onder hun voeten voelden, aldus United Press. BINNENLAAT De vreemdelingenpolitie heeft in A.t. s sterdam een jeugdige Zwitser gearresteerd die in enige hotels heeft gelogeerd zonde te betalen. Bovendien had hij kans gezie; van verschillende Amsterdamse jonge dames bedragen van 50 tot 100 gulden lenen. Hij deed zich voor als attaché vat het Zwitserse gezantschap iii New Yoii f In Zwitserland werd hij wegens oplichtin; - en diefstal gezocht. In Bolsward is een wilde eend, blijk, 5; baar menende dat de lente op komst is j gaan broeden op vijftien eieren. De plaatse i. lijke vogelwacht houdt een oogje in 't zei en zal zb nodig de natuur een handjiH helpen, daar anders van het broedsel niet terecht komt. Op een overweg bij Zwolle is een be spannen wagen door een trein aangerede: De 60-jarige voerman, die waarschijnlij 1 het rode flikkerlicht niet opgemerkt heef:1 werd gedood. Het paard kreeg geen let» De boot MiddelburgRotterdam vaas I heden voor het laatst. De salonboot „Kot' ningin Wilhelmina" en de vrachtboot „Vak V" zullen worden opgelegd. De concur rentie met het autovervoer is volgens c directie van deze dienst niet langer vol i houden. De dienst MiddelburgRotterdar 1 werd reeds meer dan 90 jaar gevaren. D l salonboot „Koningin Wilhelmina" vervoer de in de zomer een groot aantal passagiers |i Op de filmbeurs te Amsterdam is aar u het toestuur van de Ned. Bioscoopbond eeu door Hildo Krop vervaardigde gedenkstee;, overgedragen, waarin de namen gebeitel! zijn van 39 leden van de bond, die inci" oorlog zijn omgekomen. HAARLEM EN OMGEVIKf Op 13 October zal het 25 jaar gelede zijn dat de heer F. de Jong in dienst tra bij Droste's Cacao- en Chocoladefabriek t N.V. te Haarlem. De heer De Jong vervul i sinds enige jaren de functie van voorzitts van de fabriekskern. De collecte voor het „Hoogeland" heel te Haarlem f 2758,02 opgebracht. De voordrachtkunstenares Marguérlli f Couperus zal Dinsdag 11 October een deroi causerie te Haarlem houden over: ,,haa' i impressies van Amerika en haar contac\ met de Amerikanen tijdens haar reizen i>( '47 en '48 aldaar". Ditmaal in „Arbeii Adelt". Gr. Houtstraat, voor de „Verenigin; van Vrouwen werkzaam in Bedrijf ei Beroep". Ds. J. Heidinga, predikant van di ^Vereniging van Vrijz. Hervormden, zal dezs I winter een cursus over enkele Bijbelboeke:' en over godsdienstige vragen geven. Dij cursus begint op 12 October. Ds. S. van der Molen te Leeuwarde heeft bedankt voor het beroep naar de Ck Gereformeerde kerk te Aalsmeer. De heer H. Cramer, wonende Oranje straat 21, vakwerkman le kl. bij de rijks telefoon zal Vrijdag 14 October de da: herdenken dat hij vóór 25 jaar in dienst ij getreden. Ned. Christen Vrouwenbond, afd Haarlem, vergadert Maandagavond 17 Oc tober in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht Ds. B. van Ginkel uit Amsterdam spreeÜ over: „Geschieden alle dingen door Gods wil?". Het programma van de orgelbespelins in de Grote of St. Bavo Kerk op Donder dag 13 October des namiddags van 15 to! 16 uur door George Robert luidt: 1. Fuga sopra „Magnificat", J. S. Bach: 2. Partin sopra: „Jesu, meine Freude", J. G. Wal- ther; 3. Derde Concert g kl. t. (Adagio, Alle. gro. Adagio. Gavotte) Handel-Dupré: 4. Koraal „Wat God doet, dat is welgedaan". Alex. Guilmant; 5. a. Verset-Choral; b. Noël, Th. Dubois; 6. „Vom Himmel hoch, da komm, ich her", J. S. Bach. Op het sportveld aan de Kleverlaai kwam gisteren een 21-jarige student bij het voetballen in botsing met een medespeler, Hij brak zijn rechter scheenbeen en moes! naai- het Joannes de Deo-ziekenhuis worden vervoerd. De Haarlemse politie heeft op verzoek van de politie te Mijdrecht de 27-jarige galvaniseerde!- A. G. gearresteerd onder verdenking van verduistering in dienstbe trekking, Na de arrestatie bleek dat hij ook twee maal een bedrag van negentig gulden ten nadele van een Haarlemse firma heel! verduisterd. Verzoek. Volgens de Belgische Standaard van Maandagmorgen heeft de Belgische regering een nota van de Chinese com munistische regering ontvangen, waarin zij om haar erkenning door België ver zoekt. De Belgische regering heeft nog geen beslissing genomen, en zal waar schijnlijk de Britse en Amerikaanse re geringen hierover raadplegen, aldus het blad. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 310 K 310% 246% 247% Philips 2401/2 243% A. K. U 192% 193% Fokker Nederlandse Ford 295 •Nederlandse Kabel 304 v. Berkei's Patent 120 Scheepvaart-Unie. 161% 163% Holl.Amerika Lijn 170 Deli Maatschappij 151% 149% H. V. A 171 168]4 A'dam Rubber 152% 151% Ned. Handel Mij. 164 N.-I. Handelsbank 104 Billiton Mij. II 319 FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 36) Dat is een pracht-idee, riep Gregory uit, die mevrouw Farraday kennelijk een vrouw naar zijn hart vond. Nee, zei Alma stug, en ze voelde hoe beiden haar met stomme verbazing aan keken. Mevrouw Farraday, omdat ze zo koppig besloten bleef mee te gaan, en Gre gory omdat hij haar gedrag volkomen on verklaarbaar en onredelijk vond. Lieve Gregory, het spijt me werkelijk héél, héél erg, zei Alma, zich haast smekend tot haar verloofde wendend. Maar ik wil nu eenmaal zó graag naar dit dinertje gaan. Mevrouw Cardie wist dat en is zo vrien delijk geweest me te vragen. Ik kan nu, op het laatste moment niet meer afzeggen. Als je van te voren gewaarschuwd had.Ze voelde hoe ze herhaalde, wat ze al eerder gezegd had en hoe haar argumenten steeds matter klonken. Gregory scheen dit ook te merken, want hij ging er verder niet op in. maar zei met een ijzige kalmte: Het spijt mij ook bijzonder, Alma, dat begrijp je. Als ik dadelijk beseft had, dat je het 'prettiger vond om naar dat dinertje van mevrouw Cardie te gaan, dan een avond met mij uit te zijn, dan zou ik natuurlijk niet aangedrongen hebben. Ik wil mevrouw Farraday en jou niet langer ophouden. Hij wendde zich tot mevrouw Farraday en drukte haar de hand, met een glimlach van erkentelijkheid voor haar pogingen te zijnen gunste. Daarna kuste hij Alma. het geen meer op een plicht dan op een liefde vol gebaar leek, en wilde hij vertrekken. O, Gregory! Ze kón hem zo niet laten gaan en ze greep z'n arm vast. Wanneer zien we elkaar weer? Ik weet het niet. Hij keek op haar neer. Als het je blieft naar huis terug te komen, denk ik. Ik kan er werkelijk niets aan doen, wérkelijk nietfluisterde ze dringend. Maar hij keek haar zó verwonderd aan en scheen op het punt te staan om weer te gaan argumenteren, dat ze er haastig aan toe voegde: Het is misschien beter, dat je nu gaat, ik zal je alles wel schrijven. Goed. Hij zag er koel en afwijzend uit, maar ze kon op dit moment verder niets zeggen. En toen de deur achter hem gesloten was, bleef ze wezenloos voor zich uit staren, tot mevrouw Farraday's stem haar tot de werkelijkheid terugriep: Wat heb je je daar dwaas aangesteld, Alma. Op zo'n manier verliest een meisje een man, begrijp je dat? O, dat geloof ik niet. Alma deed haar best om onbezorgd te lijken en inderdaad kon ze zich niet voor stellen, dat wat voor misverstand ook een breuk tussen Gregory en haar tot stand zou kunnen brengen. Maar wel dacht ze met intense spijtigheid aan de rol, die ze op dit moment moest spelen, en verlangde ze naar het ogenblik, dat ze Gregory uit zou kunnen leggen, dat ze in werkelijkheid niet zo wispelturig was als ze nu noodge dwongen leek. Ik ben ervan overtuigd, dat Nan erg gevleid zal zijn, als ze hoort hoe belangrijk je haar invitatie vindt, zei mevrouw Far raday, en opnieuw was er die boosaardige klank in haar stem. Alma antwoordde hierop niet, en samen gingen ze in de lift naar beneden. Gedurende de rit in de auto naar me vrouw Cardie's huis spraken ze geen woord. Alma voelde, dat dè prettige, vriend schappelijke verhouding tot haar werk geefster. voor het ogenblik althans, vol komen bedorven was. Mevrouw Farraday wantrouwde haar niet alleen, maar scheen momenteel ook niets meer voor haar te voelen, Alma begon zich af te vragen, of het' misschien toch beter was geweest het risico te dragen van haar alleen te laten gaan. Misschien heb ik me door die dwaze Nan Cardie zo bang laten maken, dat ik nu allerlei verkeerde vermoedens koester, dacht Alma verdrietig. Maar aan de andere kant bewees het koppige verlangen van mevrouw Farraday om alléén naar dit di nertje te gaan, duidelijk, dat Nan Cardie het niet helemaal bij het verkeerde eind kon hebben. Als Gregory alleen maar niet al te boos op haar zou zijn! Ze kon nu wel erg veel spijt hebben over de verkoelde vriend schap met mevrouw Farraday, maar van hoeveel méér belang was haar verhouding tot Gregory! Stel je voor, dat hij haar optreden uit legde als een symptoom van onverschil ligheid ten opzichte van hem. Stel je voor, dat hij op dit moment zich in z'n eentje liep te ergeren en voor zichzelf uitmaakte, dat ze altijd iemand anders boven hem ver koos: de ene keer haar familie, een andere 1 keer mevrouw Farraday en nu zelfs ook al de vrienden van mevrouw Farraday! Alma voelde zich zo ongelukkig, dat ze als ze geweten had, waar Gregoi-y zich op dat moment bevond - 't liefst onmid dellijk naar hem toe was gegaan om hem alles uit te leggen; mevrouw Farraday zou ze dan gezegd hebben, dat ze alsnog van ge dachte veranderd was. Maar het was alle maal te laat. Alma besefte dit en voelde zich diep in haar hart wanhopig. Ze tracht te zichzelf te overtuigen, dat ze de dingen overdreef, enkel en alleen omdat ze het af schuwelijk vond, dat er enig misverstand tussen Gregory en haar was, en tussen haai en mevrouw Farraday. Maar het was en bleef een feit, dat ze door haar halsstar righeid beiden van zich vervreemd had. Gregory, die speciaal naar Londen was ge komen om één avond met haar uit te kun nen gaan, was met verdrietige verwonde ring en kennelijke ontstemming vertrokken en mevr. Farraday verwenste op dit mo ment eenvoudig haar aanwezigheid, hetgeen ze niet onder stoelen of banken stak, Alma zuchtte. Ze zou Gregory onmid dellijk schrijven, zodra ze vanavond van het dinertje terugkwamen. Ze zou hem uit leggen voor zover dat mogelijk was zonder iets over deze zeer delicate kwestie los te laten waarom ze op een voor hem zo volkomen onverklaarbare wijze was op getreden. Natuurlijk zou hij het begrijpen en haar vergeven, en dan zou alles als voorheen zijn! Maar intussen lag deze avond voor haar, die nog doorworsteld moest worden. En terwijl de auto stilhield voor het fraaie huis van mevrouw Cardie in Chelsea, welke buurt nóg exclusiever heette dan Mayfair, bedacht Alma zich, dat het een verre .van aangename avond zou worden. Ze waren de laatste gasten. Toen ze de fraai-ingerichte grote kamers, waarin Nan Cardie hen ontving, binnenkwamen en voorgesteld werden, zag Alma onmiddellijk, dat Nan de drie mannelijke gasten met grote nauwgezetheid had beschreven. Toby Carrick was inderdaad onbelang rijk. Zó onbelangrijk, dat hij zelfs nooit zover zou komen, dat hij iemand tegen sprak. Andrew Usquhart was het populaire type, dat iedereen aardig vindt. Handig voor feestjes, had Nan Cardie hem genoemd Hij was de perfect verzorgde, mondaine vrijgezel, die gastvrouwen, moeders en jonge meisjes adoreren en die gewoonlijk trouwt met een charmante, rijke weduwe op het moment, dat iedereen ervan over tuigd is geraakt ,dat hij nóóit zal trouwen. Wat Gerald Illion betreft, deze kwam naar Alma's indruk volkomen overeen met hetgeen Murray haar verteld had. Het zou echter onmogelijk zijn iets in te bren gen tegen de buitengewoon charmante wijze waarop hij reageerde, toen zij aan hem werd voorgesteld. Juffrouw Brendall, ik had er geen idee van, dat ik het genoegen zou hebben, u hier te zien. Hij hield haar hand niet te lang vast en staarde haar niet te opdringe rig aan. Hij tipte alleen even het feit aan, dat hij haar allang eens had willen ont moeten en dat hij verheugd was over de verrassing, dat dit vanavond opeens het geval was. Mevrouw Farraday heeft me zoveel over u verteld. Het waren volkomen conventionele woor den, maar zijn toon impliceerde, dat het geen hij over haar had gehoord, hem ervan overtuigd had, dat hem erg veel zou ont gaan, als hij haar niet ontmoette. Alma voelde even de neiging hem te antwoorden, dat zij óók over hem veel gehoord had, zo wel van mevrouw Farraday zelf als van haar zoon, maar ze bedwong zich en zei ietsj onbelangrijks, terwijl ze wat moeilijk glim-l lachte. Daarna nam Nan Cardie haar vol-] komen in beslag met de wat overdrevenj enthousiaste uitroep: O liefje, ik ben toch zó blij, dat je gekomen bent! Je hebt er geen idee van, hoe weinig het gescheeld heeft, dat ze niet kon komen, zei mevrouw Farraday. Haar verloofde kwam geheel onverwachts in Londen en stel je voor, ze heeft pertinent geweigerd vanavond met hem uit te gaan, en stond erop om haar afspraak hier na te komen. Alma merkte hoe iedereen naar haar keek en voelde een diepe blos op haar wangen, Maar Andrew Urquhart was natuurlijk de man, die dit moeilijke moment overbrugde door te zeggen: Dat vind ik keurig van u, juffrouw Brendall. Afspraken z-ijn afspraken. Ik hoop. dat uw verloofde het met u eens was, U had hem eigenlijk heel goed mee kun nen brengen. Ja, waarom heb je dat niet gedaan? vroeg Nan Cardie vrolijk. Ik zou erg graag met hem kennis gemaakt hebben. Dan zou het geen even aantal meer geweest zijn, ik dacht, dat u dat niet prettig zoudt vinden, zei Alma doodongelukkig. Ze had wel in huilen kunnen uitbarsten bij het idee, dat ze deze mogelijkheid volkomen over het hoofd had gezien. O, niemand vindt een extra man erg, legde Nan Cardie uit. Als mensen met vervelende extra vrouwen aan komen, dan bederven ze je feestje. Maar het hindert niets, je moet hem een andere keer maar eens meebrengen, (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6