Het Hek vaa de Dasibi. Amsterdamse handel zal zich wellicht op West-lndië oriënteren Menten voor Bijzondere Raad van Cassatie De helft van het publiek besteedt niet direct alle nieuwe textielpunten SABD9SIR00PJ J Woensdag 12 October 1949 De jOslofjord", het nieuwe vlaggeschip van de Noorse koopvaardijvloot, dat hij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw-Maat schappij te Amsterdam werd gebouwd, is bijna voltooid. Het prachtige schip, ligt thans in het „stenen dok", waar de kiel wordt geschilderd en de schroefassen worden aangebracht. Een overzicht van het machtige schip, dat over enige dagen zijn proefvaart gaat maken Besprekingen van burgemeester d'Ailly De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, is dezer dagen naar Suriname en Curasao vertrokken, waar hij bespre kingen zal voeren „ter versteviging van de banden met de West", zoals de officiële lezing luidt. De ware reden is dat het in economisch opzicht niet al te best gaat met onze hoofdstad. Geen enkele stad in ons land is zo nauw verbonden met Indonesië als juist de hoofdstad. Van oudsher was Amsterdam de stapelplaats en wereldmarkt van koloniale waren. Dat de toestand van voor de oorlog op dit gebied niet terug zal komen, staat voor Amsterdamse handelskringen reeds lang vast. Een aanzienlijke inkrimping van de vele handelshuizen, die door de handel op Indonesië floreerden, ligt dan ook in het verschiet, aldus verklaart men in beurs- en handelskringen. Reeds thans is een iets toenemende werkloosheid in de kringen dei- handels- en kantoorbedienden waar te nemen. - e De burgemeester van Amsterdam zal nu de mogelijkheid onderzoeken om van Am sterdam een stapel- en marktplaats voor West- en eventueel centraal-Europa te maken van Zuidvruchten en andere pro ducten uit West-lndië en andere Zuid- Amerikaanse landen. Niet alleen handels- en beurskringen maar ook de rederijen hopen op een gunstig resultaat der bespre kingen, opdat Amsterdam de bakens kan gaan verzetten. Mr. d'Ailly zal in Washington en New York besprekingen voeren over de even tuele vestiging van een filiaal van de Wereldbank in Amsterdam. Reeds eerder heeft de Amsterdamse burgemeester hier- De' zaak tegen de koopman en groot grondbezitter P. N. Menten uit Aerdenhout ging vanmorgen een nieuwe fase in; Zij diende voor de Bijzondere Raad van Cas satie te 's-Gravenhage. P. N. Menten wei'd op 14 April 1949 door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam tot een jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens hulpverlening aan de vijand. Hij werd toen onmiddellijk in vrij heid gesteld. De sententie week aanzienlijk af van die, welke in December 1948 werd uitgespro ken, toen Menten bij verstek (de verdachte was op dat moment voortvluchtig) tot drie jaar wegens dienstneming bij de vijand werd veroordeeld, welk vonnis de advo caat-fiscaal in April bevestigd wilde zien. Het in dienst treden bij de Duitsers werd door het Hof niet bewezen verklaard, wel dat Menten als tolk en deskundige voor kunstzaken voor de inmiddels opgehangen generaal van de S.S. Schöngarth gedurende korte tijd eenvoudige diensten heeft ver richt. Het Hof vond de gepleegde feiten van ernstige aard, omdat Menten jaren lang gastvrijheid in Polen heeft genoten en de naam van Nederland in Polen door zijn handelwijze is benadeeld. Doordat het Hof de dienstneming -niet bewezen verklaarde, behield Menten zijn Nederlanderschap en zijn vermogen. Menten heeft echter van het hem ver leende recht in cassatie te gaan gebruik ge maakt, omdat hij algehele rehabilitatie na streeft. Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Agenda voor Haarlem WOENSDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg: Goethe-lierdenking „Faust'VB uui\ Spaarne: ,,Het tijgermeisje", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hol lywood op z'n kop", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „De grote passie", 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Paiace: „De witte duivel", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Van de duivel bezeten", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De kus des doods", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg: „De glimlach van Mo- na Lisa", (Amsterdams Toneelgezelschap), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. over besprekingen gevoerd, hoewel de vestiging van een West-Europees filiaal van de Wereldbank pas een feit kan wor den na het aflopen van de Marshall-hulp in 1952. Deze vestiging zou voor de hoofd' stad als internationale geldhandel-centrum van groot belang zijn. Op 31 October zal burgemeester d'Ailly terugkeren. Hoewel niet verwacht 1 worden, dat hij dan meteen concrete mede delingen kan doen, is wel aan te nemen, dat hij over gegevens beschikt ten aanzien van de mogelijke ontwikkeling van de hoofd stedelijke handel. Vrachtauto sloeg om en viel in het water Een vrachtauto, geladen met bietenloof uit de Noord-Oostpolder, is nabij Sondel bij het uitwijken voor een personenauto, gekanteld en in de Lemmervaart gevallen. In de cabine zaten drie mannen en een jongetje. Een der mannen wist onder water een portierruit in te trappen, waardoor allen gered konden worden. Eerste spade in de grond voor nieuw station Scheveningen Radio Vanmorgen tegen 12 uur heeft de heer ,T. Kuyper, hoofd v. d. Mobiele Radiodienst der PTT, op het IJmuidense sluisciiand de eerste spade in de grond gestoken voor het nieuwe betonnen stationsgebouw dat Sche veningen Radio tegen het einde van .1950 in gebruik hoopt te nemen. Enige autoriteiten van de PTT woonden dit kleine maar voor Scheveningen Radio zeer belangrijke cere monieel bij. WASSEN BEELD VAN KONINGIN DRAAGT NIET HET ECHTE STAATSIEGEWAAD Het secretariaat van de Koningin deelt mede, dat in het Reuter-bericht over het plaatsen van de beeltenis van Koningin Juliana in het wassenbeeldenkabinet van madame Tussaud te Londen ten onrechte is vermeld, dat Hare Majesteit het gewaad, dat zij bij haar inhuldiging droeg, aan dit kabinet heeft afgestaan. De japon, die thans de beeltenis van Hare Majesteit in de wassenbeeldenver zameling siert, is een ontwerp voor het sta tiekleed. Het is van ander materiaal ver vaardigd dan het gewaad, dat Hare Maje steit op 6 September 1948 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam droeg. In Sclioorl is Dinsdagmiddag" een villa, waarin een pension was gevestigd, uitge brand. Een lek in de gasleiding is waar schijnlijk de indirecte oorzaak. OPINIE-ONDERZOEK WIJST UIT: Op 1 September zijn er 45 textielpunten aangewezen. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft, toen aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen dei- bevolking laten vragen, of zij al deze pun ten zullen besteden. Uit de antwoorden bleek, dat 48 procent der ondervraagden de punten alle gaat besteden; 29 procent gaat ze niet alle be steden en 23 procent wist het nog niet of gaf geen antwoord. Slechts de helft van het publiek was dus -in September zeker van plan alle nieuwe textielpunten te gaan besteden. Maar drie op de tien ondervraagden gaan ze niet allemaal besteden! Onder de allerarmsten vindt het N.I.P.O. 33 procent, die zeker niet alle nieuwe textielpunten gaat beste den, onder de welgestelden echter 18 procent, die punten onbesteed zal laten. „Wat gaat u zich het eerste aanschaffen? vroegen de enquêteurs en eenquêtrices van het N.I.P.O. verder. De meest genoemde artikelen zijn: Onderkleren, ondergoed, onder goed voor kinderen...,17 procent Winterjassen, mantels, regen- - jassen 16 procen. Linnengoed 10 procent Herencostuums 9 procent Winterkleding (zonder meer genoemd) 7 procent Werkkleding of stof voor werk- kleding 5 JWWt Kinderkleding 4 pi ocent Winterjurk, blouse, stof voor jurk of rokProcent Overhemden 3 procent De nieuwe textielpunten worden m de Doodstraf geëist tegen ex-bewaker van Vught Voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Den Bosch stond terecht de voormalige „Hauptscharftihrer" F. M., die tijdens de bezetting bewaker was in het concentratiekamp Vught, Hem was mis handeling van Nederlandse gedetineerden ten laste gelegd, onder andere in Januari 1944, toen ongeveer 70 vrouwen in één cel werden opgesloten, waarvan er tien door verstikking om het leven zijn gekomen. De officier van justitie stond op het standpunt, dat op dergelijke oorlogsmis dadigers de hoogste straf, die de Neder landse wet kent, moet worden toegepast. De officier eiste dus de doodstraf. De raadsman van verdachte, mr. M. Verbruggen uit Den Bosch, betwistte het feit, dat M. volkomen aansprakelijk zou moeten worden gesteld voor de gebeurte nissen in Januari 1944. Deze waren op hoger bevel geschied, aldus de verdediger. M. zou slechts een ondergeschikte rol heb ben vervuld. De verdediger bepleitte cle mentie. eerste plaats besteed om seizoenartikelen te kopen. Nu de winter voor de deur staat worden onderkleren en winterkleding het meest genoemd. Alleen het linnengoed blijkbaar nog schaars komt daarnaast hoog uit de bus: 1 op de 10 ondervraagden gaat in de eerste plaats zijn textielpunten voor linnengoed besteden. Molens in en om Haarlem In tegenwoordigheid van dr. J- E. baron de Vos van Steenwijk, commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, is Dinsdagmiddag in „Het Huis Van Looy" de tentoonstelling van afbeeldingen van mo lens in en om Haarlem officieel geopend. Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, archivaris dei- gemeente, die de tentoonstelling voorbereid had, sprak een inleidend woord, waarbij zij mededeelde, dat wijlen 4e heer J. L. Ta- dema in gen bestuursvergadering van de vereniging „Haerlem" aandacht vroeg voor de molens in deze omgeving. Dat was voor spreekster aanleiding een tentoonstelling voor te bereiden en dank zij de steun van de vereniging „Haerlem", van de vereni ging „De Hollandse Molen", de provinciale Waterstaat, de Stadsbibliotheek en enkele particulieren konden vele afbeeldingen worden bijeengebracht. In het gemeente archief was veel materiaal aanwezig, dat ook te bezichtigen is. Mr. dr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van „De Hollandse Molen" bracht hulde aan mejuffrouw dr. Kurtz. Voorts her innerde hij aan het werk, dat de heer J. L. Tadema heeft gedaan, om de schoonheid van de stad en omgeving te behouden. Hij heeft geijverd voor het in stand houden van de molen „De Eenhoorn" aan het Zuider Buiten Spaarne en hij vond de heer K. Rote uit Heemstede bereid mee te werken de molen voor het nageslacht tc behouden. Spreker dankte de heer Rote, die zich grote opofferingen heeft getroost. Als de heer Tadema nog geleefd had zou hij even eens met waardering gespróken hebben over de heer Rote. Mr. dr. Van Tienhoven gaf een overzicht van de werkzaamheden van „De Hollandse Molen". Met een kleine kring is in 1923 begonnen, doch in de loop der jaren is veel bereikt. In de oorlog heb ben de molens nuttig werk verricht. Thans zijn zij nog een rijkdom voor stad en land. In deze omgeving is het aantal molens klein geworden. Dat blijkt uit de expositie: zeven molens zijn behouden 'en vier en twintig verloren gegaan. Spreker hoopte, dat de belangstelling voor de molens groot zal blij ven en dat bezoekers van de tentoonstellin; gestimuleerd zuilen worden propaganda te maken voor behoud van de molens. De tentoonstelling is tot en met 23 Octo. ber geopend. J4etop UwBorst' Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop AKKERS; In de beurs Wanneer wij het vandaag over de Amsterdamse effecten-beurs willen hebben, moeten wij even op het volgens de statistieken zeer verbreide misver stand wijzen, als zou zij gevestigd zijn in het rode gebouw aan het Damrak met de hoge toren waarop staat „Beidt uw tijd, duurt uw uur" en waar de klok in hangt, die in de wandeling „beursben gel" wordt genoemd. Dat is namelijk de Koopmansbeurs en zo gij wilt zullen wij het daar later nog wel eens over hebben. De beurs van de vereniging voor de effectenhandel ligt wat teruggetrokken achter de grote parkeerplaatsen naast de Koopmansbeurs. Het is een mooi ge bouw dat gekenmerkt wordt door de degelijkheid, die men in dit vak zo gaarne ziet. Treedt men binnen, dan wordt het oog aangenaam getroffen door een wei-voorziene tabaks-kiosk, een kapperszaak en blauw geüniformeerde bedienden, die glimlachend de leden begroeten. Men zou eerder denken een keurige conservatieve heren-club voor zich te zien, wanneer men de leden bedaard converserend de monumentale trap ziet bestijgen om zich naar de ruime hal te begeven, dan een plaats waar men dingen koopt om ze duurder te ver kopen. Het jachtig gedoe, waarvan men zoveel heeft vernomen, ontbreekt hier ten enen male. Althans tot tien minuten voor half twee. Dan klinkt namelijk een schorre gongslag' als viel er in de keuken een oude pan van het aanrecht. Dit geluid heet „de ping" en is het sein voor de leden om de sfeer van bedaarde be houdzucht terzijde te stellen. Er begint ineens een hevig geroezemoes, soms overstemd door luide uitroepen en om de „hoekmannen" vormen zich kleine groepjes lieden die gesticuleren en een grote vocale activiteit aan den dag leg gen. Keurige heren lopen heel hard van de kleine nissen der verschillende fir ma's aan de kant naar zo'n groepje en sullen, wanneer zij hun vaart verkeerd berekend hebben, over de gladde vloer als schooljongens in hel speelkwartier. Het idee dat de hoekmannen werkelijk in een hoek zouden staan, is er overigens faliekant naast. Zij staan gewoon ergens midden op de vloer en laten zich gewil lig bestormen. Is de beurs flauw en wij wijzen er met nadruk op dat dit met melige grapjes niets van doen heeft dan hebben zij het niet druk. Leeft de affaire in hun fonds echter op, dan moe ten zij als een rots in de branding staan, willen zij niet onder de voet gelopen worden. Om hen heen staat dan een groep luid-roepende mensen, die zich aan elkanders dassen en jasknopen vast houden om niet weggedrongen te wor den. Voor de schoenen en de daarin ver vatte likdoorns der beursmensen zijn dit kwade ogenblikken en er staat in het portaal dan ook een grote electrische schoenpoetsmachine om de beschadigde stappers weer een ordentelijk aanzien te verschaffen. Men moet uit dit alles niet de conclu sie trekken dat de beursmensen onhof- felijk-begerige en korzelige mensen zijn. Integendeel, gemoedelijker lieden zijn moeilijk te vinden en wanneer de han del slapjes is, korten zij zich op speelse manier de tijd, zonder natuurlijk hun waardigheid als lid van de oudste ef fectenbeurs ter wereld ook maar een moment uit het oog' te verliezen. Zo is het voorgekomen dat de Soesoehoenan uit een ver gebiedsdeel de bezoekers galerij opkwam net toen twee commis- sionnairs hun collega's onderricht gaven in de Lambeth Walk. De gezagsdrager, zeer .geïnteresseerd in het Hoi-geroep met gelijktijdige achterwaartse duimbe- weging, dat de stoet om het gebouwtje van de tikker-dienst ten beste gaf, in formeerde onmiddellijk of dit nu een „levendige markt" was. Uit de beurs Voor het geval dat gij ook van me ning zijt, dat effecten een mooi bezit vormen, mits ge er genoeg' van hebt, maar het u nog niet geheel duidelijk is hoe de transacties tot stand komen, zul len wij u royaal als wij zijn even drie en half mille geven om beursje te spelen en een Koninklijke Olie te kopen. Zo'n Koninklijke Olie is een aandeel van nominaal duizend gulden, maar omdat er zoveel mensen zijn, die in de maat schappij van wijlen Henri Deterding zo veel vertrouwen hebben dat zij een olie een béter ding vinden, geven zij er meer dan drie duizend gulden voor. De note- ring zweeft nu om de 310 punten en ieder punt betekent tien gulden. Gij geeft dus opdracht aan een bank of een commissionnair om een „olie" te kopen en de gemachtigde bediende van zo'n in stelling begeeft zich naar de „olie-hoek" onder het uiten van de vreemde roep: „Kopenolie". Wil hij verkopen, dan roept hij: „Keppenolie". Voor de juiste toe passing van de taalregels heeft men na melijk geen tijd, maar gij vat wel wat hij bedoelt. Hij hoort dan de koers en wanneer die in overeenstemming is met zijn opdracht, koopt hij. Wordt het bie den en afdingen, dan zegt de verkoper: „Jeptem", als de koers hem bevalt. Die hele transactie gaat op ere-woord en koper en verkoper schrijven haar alleen in hun beursboekjes, kleine langwerpige apparaten, met een paar haastige krab bels. Zo'n drukke „hoek" waar regelmatig levendige handel heerst, heet een „open hoek", omdat de mensen daar langs de hoekman heen met elkaar handelen. In een „gesloten hoek", waar de hoekman staat die in minder gevraagde fondsen doet, wordt bij de hoekman zelf gekocht of verkocht. In een hoek nu komen de noteringen van de (actieve) fondsen tot stand De koers waarvoor gekocht of verkocht wordt, wordt door de hoekman op een klein papiertje geschreven, dat door een jongen van de „tikker-dienst" als een haas naar de „guide-bank" in het midden van de zaal wordt gebracht, waar de commissaris voor de notering zetelt Een heel belangrijke maatregel is de indeling van de 70 minuten beurstijd in tijdvakken. Zo'n tijdvak duurt tien mi nuten en aangezien de notering voor ieder tijdvak afzonderlijk wordt opgege ven, kan de koper nagaan of er geen „snabbel" gepleegd is. Hebt gij namelijk als limietkoers voor uw olie (wat zult gij ons daar toch dankbaar voor zijn) 310 opgegeven, maar de bediende ziet kans er één voor 308 te krijgen, dan zoudt gij voor die twintig gulden „in hel schip" kunnen gaan. Nu kunt gij vrij nauwkeurig nagaan voor welke koers hij gekocht heeft. Wij zijn er verzekerd van vrienden, dat inmiddels de gedachte aan speculatie reeds enige malen uw brein doorkruist heeft en dat deze vergezeld is gegaan van de magische omschrijvingen „a la hausse" en „a la baisse" woorden die onmiddellijk het beeld oproepen van een man in een welgesneden rok, die in het fraaie park van zijn statige buitenplaats waar zijn tientallen gasten zich te buiten gaan aan champagne en andere aange name zaken, zich een pistool aan de grijzende slapen zet, uitroept: „Alles is verloren" en vervolgens tot de geluk kige ontdekking komt dat het ding ketst en er net een oud-tante is gearriveerd, die een millioen of zo voor hem mee brengt. Welaan, zo romantisch gaat het helaas niet. Speculeren a la hausse'gaat bijvoorbeeld zo: men koopt een aantal stukken, waar men helemaal het geld niet voor heeft en hoopt met knikkende knietjes dat zij zullen stijgen. Doen zij dat, dan verkoopt men ze weer haastig en strijkt de winst op. Doen zij dat niet dan verkoopt men ze ook en moet men het verlies bijpassen. Gaat men „et la baisse", dan verkoopt men bijvoorbeeld een stuk zonder 't in handen te hebben en koopt het later om het aan de eerste koper te leveren. Het is daar bij de bedoeling dat de notering inmid dels gezakt is. Er zijn natuurlijk tal van varianten, maar wij willen u niet al te slecht maken. Tot, slot vertellen wij u nog even een sterk verhaal. Er was eens een melkboer met een fijne neus, die voor tienduizend gulden aandelen kocht van een Ameri kaanse scheepvaartmaatschappij. Deze kostten hem 6.25 per stuk. Dat was in 1914 en in dat jaar brak de eerste we reldoorlog uit. De maatschappij die maar één gammél schip bezat, kreeg het in eens druk en voor dat men wist wat er gebeurd was, waren 's melkboers aan delen ineens zevenhonderd gulden per stuk waard. Zo snel als hij zijn weinig mensen millionnair geworden. Stoute mensen Net als vroeger branden langs de gevel en de omheining van het lage ter ras van „Lido" weer honderden witte lichtjes, die hun weerschijn op de water spiegel van de passerende Singelgracht laten dansen. Wie nu bij avond over het betegelde pad door het Leidsebosje wan delt op zoek naar in deze omgeving on vindbaar natuurschoon, die waant zich in het banaalste van alle sprookjeslanden. '.7\ Dit keer gaat de beeldende kunst voorop. De 110-jarige maatschappij „Arti el Amicitiacopent Zaterdag middag haar gebruikelijke najaars expositie. In de zalen van E. J. van Wissèlingh aan hel Rokin kan men (tot uiterlijk 12 November) werken bezichtigen van Franse meesters uit deze en de vorige eeuw. De kunst handel Iiuinck cn Scherjon stelt deze maand schilderijen en sculptures van Franse en Nederlandse impressionis ten ten toon wat de laatste cate gorie betreft onder meer werken van Floris Verster en Isaac Israels. Hedenavond geeft de Haagse Come- die in de Stadsschouwburg een voor stelling vaii de trilogie „Rouw past Electra" van O'Neill met Fie Carel- sen, Caro van Eyck en Paul Steen bergen in de voornaamste rollen. Het doek gaat op om half acht en pas na middernacht voor de laatste keer In de hoofdstad uit dicht. Maar in die tussentijd heeft men een zo goed als onverbeterlijke opvoering van een der belangrijkste loerken uit de hedendaagse drama tische literatuur gezien. In de kleine zaal van het Concert gebouw speelt Vrijdagavond da uio- list Anton Fietz en Zaterdag de pia nist Hans Brandts Buys. Op Donder dagavond voert de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg Tos- ca" van Puccini ten tonele. Het Concertgebouw-orkest onder leiding van Eduard van Beinum houdt op het abonnementsconcert van 12 October de langverwachte vijfde symphonie van Matthijs Ver meulen ten doop. Morgen volgt een \herhaling. Overigens vindt men ook hier zoals dat bij het karakter van alle echte wereldsteden past de hevigste con trasten als elkanders naaste buren. Want aan deze mondaine uitspanning grenst onmiddellijk, door een muur gescheiden het gevreesde Huis van Bewaring waai de lampen slechts een uiterst flauwe poging doen om het spookachtige rond warende duister te doorbreken. Zondagavond echter leerden wij dat men deze dingen ook uit een filosofische gezichtshoek kan bezien cn nooit met twee maten moet gaan meten zolang sen hogere eenheid de verschijnselen dei- samenleving hier beneden overspant, Een knaapje met naar schatting twaalf of dertien zomers achter de rug wilde van zijn vader weten wie daar in die sombere veste huisden. „Stoute jongens, m'n kind!" zei de man met een waar schuwende orgeltoon in zijn stem. Onze jonge vriend was nog niet te vreden, want vervolgens moest zijn op voeder hem vertellen wie er zich ach ter de schitterende ramen van het glazen paleis daarnaast bewogen. Het ant woord klonk verpletterend van lood zware levenswijsheid. „Pas maar op. daar zitten de stoute meisjes!" I30EDA Najaarscongres der FIA Op het te Parijs gehouden najaarscon- gres van de internationale automobiel fede ratie is, naar de KNAC mededeelt, besloten de relaties met Duitsland te hervatten. Onder auspiciën van de A(utomobilclub) V(an) D(eulschland), erkend als efug controlerend lichaam in dit land, zal op 20 Augustus 1950 de Grote Prijs van Duits land worden verreden. Ook Israel is toegelaten tot het lidmaat schap van de internationale federatie. Besloten werd vóórts tot de erkenning van een nieuwe klasse, voor wagens met een cylinderinhoud van 500 cc zonder com pressor, volgens formule III. De minimum afstand voor races in deze klasse werd be paald op 50 km. Het reglement inzake de grote races, ge reden volgens formule I, is in zover gewij zigd dat de minimumafstand is terugge bracht van 500 tot 300 km. Voor de sportklasse werd het compressor- verbod ook voor 1950 gehandhaafd. Verder heeft de sportcommissie van de FIA zich bereid verklaard de organisatie van een rallye AlgiersKaapstad te hou den in 1950. in studie te nemen. Hiertoe werd een subcommissie ingesteld. Op het eerstvolgende congres zal de heer Noghes van de automobielclub van Monte Carlo een voorstel toelichten tot instelling van een kampioenschap voor toeristen dat ver schillende grote rallyes zal omvatten. Wat Nederland betreft weiden voor 1950 de volgende data goedgekeurd: 1622 April: Tul pen ral ley; 1011 Juni: Internationale racer- te Zand- voort in de sportklasse en in de 500 cc klasse: 23 Juli: Grote Prijs van NocU-riand van dé KNA.C te Zandvoort. Voetbal Bloemendaal heeft a'e leiding De elftallen van de Politic Sport Ver eniging „Haarlem" hebben Dinsdag twee nederlagen geleden. Het eerste elftal was op bezoek bij Alkmaar en verloor met 30. De andere wedstrijd in de eerste klas B tussen Velsen en SVKMA ging niet door. Het derde elftal van Haarlem verloor in de tweede klasse C op eigen terrein met 42 van Katwijk. Bloemendaal boekte in deze afdeling opnieuw een zege en wel een van 42 op Zandvoort. Daardoor bezetten de Bloemendalers, die eerst van Haarlem 3 hadden gewonnen en vorige week tegen Velsen 2 gelijk speelden, de 1ste plaats. De derde wedstrijd in deze afdeling Velsen 2 Heemstede leverde een zege van 61 op voor de Heemstedenaren. Vierde klassers Van de Haarlemse vierde klassers heeft EHS tot héden het beste figuur geslagen. Na vijf wedstrijden heeft het vier over winningen geboekt en een nederlaag ge leden. DCO hééft in dezelfde afdeling één punt minder. Deze ploeg is nog ongeslagen, doch speelde reeds drie maal gelijk. In de vierde klasse F heeft Swift uit Am sterdam nog geen enkel punt verloren. VVB bezet de tweede plaats in deze afde ling met drie verhespunten. Vliegende Vogels speelt nogal wisselvallig, maar heel't nog kans zich hoger op te werken. Ripperda valt enigszins tegen. Het won tweemaal en leed twee nederlagen. In tegenstelling met andere jaren maakt THB het beter. Het boekte reeds twee overwin ningen na vier wedstrijden. Vierde klas F. Vierde klas G. Swift 4 4 8 EHS 5 4 8 WB 5 3 7 NFC 4 3 7 Rivalen 4 3 6 DCO 5 2 7 WMHO 5 3 6 NEA 5 2 6 RKAVIC 5 3 6 Rodi 4 2 5 VI. Vogels 5 2 6 SDZ 3 1 3 Oranje Zw. 4 1 3 DVAV 4 0 3 IEV 4 1 3 Onze Gez. 4 1 3 DSS 4-1 3 NAS 5 1 3 ASV 5 1 2 Heemsk. 4 1 2 BPC 5 0 0 Madjoe 5 0 1 Vierde klas II Vierde klas I. DJK 4 4 8 The Victory 5 4 9 PIW 5 3 7 Lijnden 5 4 9 JHK 5 3 6 Uithoorn 5 3 7 SDC 5 2 6 Wilskracht 5 2 5 ZRC 4 2 5 ETO 5 2 5 THB 4 2 4 ADE 5 1 5 Ripperda 4 2 4 TDO 4 2 4 VVD 5 2 4 Fokke 4 1 4 St. Pancr. 4 1 2 LOC 5 1 3 Ahrends 5 12' Animo 4 0 1 ADW 5 0 2 KBV 4 0 0 Tennis Borotra blijft winnen De Engelse bladen uiten hun verbazing over de Franse veteraan Jean Borotra, die niet alleen in het dubbelspel maar ook als enkelspeler grote successen tegen de jonge ren blijft behalen. In de jaarlijkse ontmoe ting tussen de International Clubs van Engeland en Frankrijk, ditmaal op Queen's Club te Londen gespeeld, won de 51-jarige Borotra beide singles: de eerste tegen D. W. Butler, de tweede tegen de Engelse Davis Cup-speler G. L. Paish (met 26, 6'3. 62). The Observer zegt dat Borotra een meesterlijke demonstratie van vol leying gaf. ..In zijn jonge dagen kan hij het zelden beter hebben gedaan. Het was Paish te vei'geven dat hij hiertegen niet bestand bleek. Deze merkwaardige man speelde tweemaal zo goed als hij de vorige dag in een harde strijd met Butler had gedaan". De Fraïisen wonnen de ontmoeting met 7 tegen 6 matches, nadat zij de eerste dag mei 24 hadden achter gestaan. In het algemeen toonden zij zich sterker in cri- lieke situaties; de jonge Franse sj^elers Sang lief en Colin toonden dit in het bijzon der door uit een schijnbaar-verloren stand de overwinning te behalen op resp. N. R. Lews en A. G. Roberts. Poncho Gonzales is prof Pancho Gonzales, tenniskampioen van de Verenigde Staten, zal op 25 October in de Madison Square Garden te New York zijn debuut als professional maken. Zijn wed strijd tegen do wereldkampioen der profes sionals. Jack Kramer, zal de eerste zijn van een reeks welke hij contractueel met Kra mer zal moeien spelen. Tijdens de tournée zal de ploeg, waarvan ook Pancho Segura en Bobby Rigs deel uitmaken ongeveer negentig steden in de Verenigde Staten be zoeken. Schaken Om de De Tellobeker Hoewel nog niet alle wedstrijden gespeeld zijn, is de strijd om het clubkampioenschap van Haarlem reeds zo goed als beslist. H.S.G. is er wel zeker van het kampioen schap te prolongeren; de I8V2l'A" over winning op Kennemerland was de vierde overwinning is successie. Bloemendaal kon het tegen Heemstede niet redden en verloor met. 12—18; tegen Het Oosten deed Bloemendaal het beter en de 12V217>/2 overwinning was alleszins verdiend. I11 de B-groep sprak Rolland overduide lijke taal: met 15—0 werd Spaarndam ver slagen. Spannend was het bij Het Oude Slot T Schouwtje, welke strijd voorlopig met een 7 'A—6 'A voorsprong voor laatstge noemde club werd beëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5