Te huur 2 kantoorlokalen en Amsterdamse Beurs zit- en slaapkamer Wat een oplossing! FRANSE EN ENGELSE PIJPEN Het prettige oude jasje, waarvan U bijna geen afstand kan doen.... SCHINDELER Alma's dubbele taak Donderdag 13 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscKe Courant 'i Jeugdconcert gewijd aan Schumann en Schubert Dr. J. R. H. de Smidt, de onvermoeibare jjveraar voor de muzikale ontwikkeling van de jeugd, had het Woensdagmiddag weer voor elkaar: een stampvolle zaal en een buitengewoon interessant programma met Wouter Paap als inleider en een zes tal executanten van voornaam gehalte. Dr. De Smidt had namelijk weten gedaan te krijgen, dat het Haarlemse jeugdconcert voor net gezamenlijk programma van de Nederlandse Radio-Unie uitgezonden werd en dat dit programma na de uitzending nog een belangrijk verlengstuk kreeg, spe ciaal voor de bezoekers in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Jacob- straat. Nadat Wouter Paap de figuur van de romantische componist Robert Schumann in korte woorden geschetst had, daarbij vooral wijzende op de prachtige eenheid van tekst en muziek in zijn liederen, zong de alt Annie Hermes, begeleid door de pianist Rutger Schoute, een viertal van zijn minder bekende liederen uit de tweede Peters-band. Het zal aan de jeugdige toe hoorders wel opgevallen zijn, dat de eerste twee liederen nagenoeg dezelfde zang melodie hadden, maar ook dat het tweede, door een langzamer tempo en een paar rhythmische wijzigingen, enigszins droef- geestiger klonk. Met levendige voordracht droeg de zangeres daarna de ballade „Bel- sasar" (tekst van Heine) voor en hierbij kon men ervaren hoe belangrijk de rol is die de componist aan het klavier toebe deelde. „Die Kartenlegerin" (tekst van Chamisso) maakte door zjjn schertsend karakter een geheel andere indruk. Na deze reeks liederen kreeg men een eigenaardig stuk kamermuziek van Schu mann te horen, namelijk Andante en Varia ties voor twee piano's, met twee celli en hoorn, welke laatste drie instrumenten later door de componist werden uitgescha keld. Men vertolkte het stuk nu echter in de oorspronkelijke bezetting, wat waar schijnlijk in ons land nog nooit gebeurd is. De uitvoerenden, Rutger Schoute en Jean Antonietti, piano, Martin Zagwijn en Victor Bouguenon, cello, en Piet Schijf, hoorn, zorgden voor een smaakvolle uit voering van dit romantische stuk, dat voor ervaren luisteraars zeer belangwekkend bleek te zijn, doch waarvan wij de doelma tigheid tot muzikale opvoeding van de jeugd betwijfelen. Het jeugdige publiek zal meer indruk ken hebben meegenomen van het Adagio en Allegro voor hoorn en klavier, vertolkt door de heren Schijf en Antonietti. Men kreeg nu eens volop gelegenheid de moge lijkheden van de hoorn, vooral zijn warme zangerige toon, te noren, bespeeld als het werd door een kunstenaar die er op weet te zingen als een cellist op zijn cello. Annie Hermes en Rutger Schoute brach ten ook nog een drietal liederen van Schu mann's voorganger Franz Schubert, waar van de romantische sfeer een nog natuur lijker, ongedwongener karakter heeft. Al les wat het kunstlied aan schoonheid, at mosfeer en stijl bevat, weet Annie Hermes er uit te halen. Dat de vertolking van een lied niet alleen een mooie stem vergt, maar dat er nog heel wat meer bij komt kijken, zullen de jeugdige toehoorders deze middag wel begrepen hebben; vooral na de dui delijke inleidingen van Wouter Paap. JOS. DE KLERK. Mercurius vergadert Op de vergadering van de Algemene Ne derlandse Bond van Handels- en Kantoor bedienden en Handelsreizigers „Mercurius" sprak gisteravond de heer Emmering, se cretaris van de bond, over het loonpeil. Hij weer erop dat de salarissen circa 30 tot 50 procent zijn gestegen in verhouding tot voor de oorlog, maar de kosten van het levensonderhoud met ten minste 100 pro cent zijn toegenomen. Hij onderstreepte dat het salaris-peil der handels- en kan toorbedienden aanmerkelijk is achterge bleven bij dat van de handarbeiders en haalde daarbij een gelijkluidende verkla ring van de president van de Nederlandse Bank aan. De heer Emmering drong op uiterste krachtsinspanning aan om alle beroepsge noten in de rijen van de bond te brengen. Op deze vergadering werden voorts niet minder dan 65 mensen die al 25 jaar of langer lid zijn van de bond gehuldigd. Zij werden gefeliciteerd en bedankt voor hun trouw door de heer Emmering die hen een speciaal bondsinsigne overhandigde. De Jeugdgroep van de afdeling Haarlem luis terde de bijeenkomst op met zang, muziek en voordracht. Voor reizen naar België is een paspoort nodig Van officiële zyde wordt er de aandacht op gevestigd dat reizigers naar België in het bezit moeten zijn van een paspoort dat na 1 Januari 1946 afgegeven of verlengd is. Een Bewijs van Nederlanderschap is voor reizen naar België niet geldig. Dit zal waarschijnlijk pas het volgend jaar het geval zjjn. Tien maanden geëist wegens oplichting van huisvrouw „Hij vertelde me, dat hij door de politie zou worden opgepakt als hij niet voor twee uur 's middags een boete van vijf-en- twintig gulden had betaald. Zijn ouders waren niet in staat hem te helpen. Als ik hem het geld zou voorschieten, zou hij het op korte termijn weer terugbetalen". Zo verklaarde een Amsterdamse huis vrouw vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank over een vertegenwoordiger die zich te verantwoorden had wegens oplich ting. Want dat de politie hem zo drastisch achter de vodden zat als hij voorgaf, was niet waar geweest en het geld, dat de vrouw hem uit haar spaarpotje voor de vacantie had voorgeschoten, was niet teruggekomen. Het enige dat met de feiten in overeenstemming bleek te zijn, was dat de ouders van de verdachte deugdzame lieden niet bij machte waren het bedrag te betalen. De Officier van Justitie meende, dat hier op minderwaardige wijze was gebruik ge maakt van een „samenweefsel van ver dichtselen" dat een vrouwenziel zo ge roerd had, dat zij haar spaarpenningen had afgestaan. Er waren trouwens nog meer klachten tegen de man ingebracht: hij had in hotels tegen de bedoeling der herbergiers gratis gelogeerd, had geld van vrienden ge leend, „omdat hij in het Millersextet voor de radio" moest spelen en een weduwe had hij vertederd met een verhaal over het Leger des Heils, waarvoor zijn ouders grote verdiensten hadden gehad. Rekening houdende met al deze gevallen, eiste mr. G. W. F. van der Valk Bouman tien maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. K. A. F. J. Pliester, meende evenwel dat van oplichting niet ge sproken kon worden, omdat de gedupeerde zich niet had laten bewegen tot afgifte van het geld door de onware elementen in het verhaal, maar door het enige juiste doel: de ouders, die hij voor de schande wilde bewaren. Daar de dame deze ouders kende, was het verklaarbaar dat zij had willen helpen. Mr. Pliester concludeerde dan ook tot vrijspraak, c.q. aanmerkelijke vermin dering van straf. Brand in een vuilnisauto Hedenmorgen omstreeks 11 uur werd brand ontdekt in.een trommel-vuilnis auto van de Haarlemse reiniging, terwijl die in de Gierstraat reed. Blijkbaar was er een vuilnisemmer in leeggestort waarin nog smeulende as was. Er kronkelden zich na enige tijd rookwolken om de auto. De wa gen werd aan de kant gezet en de brand weer werd gevraagd het vuur te doven. Dit geschiedde met een slang op de waterlei ding. Daarmee was ook het gevaar dat de benzinetank ontploffen zou bezworen. Het gebeurde wekte in de smalle straat veel bekijks en oponthoud voor het ver keer. Enkele vrouwen twistten er over wie nog gloeiende as in haar vuilnisemmer heeft gehad. Dit probleem werd evenwel niet op gelost. De versierde „Telegraaf"-geve! Onlangs heeft het Tweede Kamerlid de heer Roosjen (A.R.) aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vra gen gesteld over het feit dat ter gelegenheid van de her ver schijning van „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag" de gevel van Tiet Telegraafgebouw in Amsterdam was versierd. De minister heeft thans geantwoord dat de bewindvoerders over de N.V. van Ostade De Telegraaf toestemming hadden ver leend voor deze versiering, welke na één etmaal verwijderd zou worden. Uit de omstandigheid, dat de Staat der Nederlanden voor 1/4 gedeelte gerechtigd is tot de boedel, waarvan het Telegraaf gebouw deel uitmaakt, kan nog niet worden afgeleid, dat alles, wat er in of aan dat gebouw gebeurt, 's ministers instemming zou moeten wegdragen. De regering be loofde en beoogt alleen dat de technische verzorging der z.g. gastbladen verzekerd zou zijn. De minister vermag niet in te zien, dat het feit van de gevelversiering, waartoe de door de Persraad benoemde en aan dit college verantwoordelijke bewindvoerders toeslemming hebben verleend, in strijd zou zijn met de door de regering gevolgde ge dragslijn in zake de z.g. Telegraaf-kwestie. Te duchten was immers niet, dat de vlag- genversiering de technische verzorging der „gastbladen" in gevaar zou brengen. Bo vendien zou een eventueel verbod begrij pelijke psychologische weerstanden bij 'het personeel der onderneming hebben gewekt, waardoor, naar aangenomen kon worden, de technische verzorging van drie der vijf daar verzorgde kranten wel ongunstig zou worden beïnvloed. SCHEEPVAART Aalsum, CalcuttaRotterdam 11 Oct. v. Aden. Abbekerk, 13 Oct. van Alleppo te Colombo. Alhena, Buenos AiresRotter dam 12 Oct. te Bahia. Aludra, Rotterdam Buenos Aires 12 Oct. van Rio de Janeiro. Axeldijk, 13 Oct. van Bremen naar Rotter dam. Ceram, RotterdamCalcutta 13 Oct. Perim. Farmsum, 11 Oct. van Sorel naar Rotterdam. Friesland, 12 Oct. van Cheri- bon te Soerabaja. Japara (KRL), 10 Oct. v. Soerabaja te Soengei Gerong. Kamerlingh Onnes. 3 uur van Rotterdam te Liverpool. Kato Agoen, RotterdamJava pass. 12 Oct. Finisterre. Langkoeas, JavaRotterdam 12 Oct. pass. 12 Oct. Perim. Marken, 12 Oct. van Philadelphia naar Nederland. Meer kerk, RotterdamJapan 12 Oct. te Genua. Spinoza hindert het verkeer In Den Haag staat op de rijbaan van de Paviljoensgracht tegenover de Stille Veer kade een standbeeld van Spinoza. Spinoza, zo heeft het college van B. en W. de raad doen weten, is hinderlijk voor het verkeer en nu er toch gewerkt wordt aan de ver betering van de verkeerstoestand ter plaatse, moet hij maar verplaatst worden. Aanvankelijk is overwogen hem een plaats in het middenpad van de Paviljoensgracht tegenover het Spinozahuis te geven. Maar dit plan om Spinoza voor zijn eigen huis neer te zetten, kan niet doorgaan, aange zien zich daar een toegangskoker van de riolering bevindt, welke noch gemist noch verplaatst kan worden. Spinoza kan ook niet gemist worden, maar gelukkig wel ver plaatst en nu vragen B. en W. de raad toe stemming om hem op een ander plaatsje op het middenpad neer te zetten. De „verhuiskosten" zullen 1200.be dragen, de kosten van „inrichting", zijnde het maken van een fundering van gewapend beton, 1800. Fotografielessen dienden een duister doe! Negen maanden geëist tegen adspirant-valse munter Tegen de 28-jarige Amsterdammer T. H. M. die gepoogd had overigens zonder succes om bankbiljetten van 25 gulden, oud-model, na te maken, heeft de Officier van Justitie van de Amsterdamse Recht bank thans negen maanden gevangenis- traf geëist. Verdachte zou, na lessen genomen te hebben in fotografie, een vergroting heb ben gemaakt van een biljet van 25 gulden, deze vervolgens op papier overgetekend en daarna weer verkleind op de grootte van het origineel. Tenslotte had" hij bij verschil- lehde clichémakers stempels besteld van de diverse tekeningen, welke op het biljet staan gedrukt. Hij voorzag het getekende model, waarnaar de stempels moesten wor den vervaardigd, ter camouflage tevens van enkele andere tekeningen. Voorts huurde hij een kamer om proeven te kun nen nemen en later biljetten te produce ren. Zover kwam het niet, want een cliché maker trof de gelijkenis van de tekening met een gedeelte van een bankj-e van 25 en hij stelde zich met de politie in verbin ding, die M. arresteerde. Op grond van een psychiatrisch rapport over verdachte pleit te de verdediger voor een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal 26 October uitspraak doen. Gunstiger perspectieven voor onze uitvoer naar de U.S.A. Na de devaluatie van de gulden, welke een prijsverlaging voor onze producten op de Amerikaanse markt heeft mogelijk ge maakt, zullen de onlangs door de Ver enigde Staten toegestane verlagingen van invoerrechten ongetwijfeld de exportkan- sen voor bepaalde Nederlandse producten vergroten, zo verneemt het ANP in belang hebbende exporteurskringen. Vooral de kansen van glas- en aardewerk lijken in dit opzicht gunstig en ook voor zuivel laten de afzetmogelijkheden in het bijzonder voor de Nederlandse kaasspecialiteiten zich thans in de USA beter aanzien. Ook voor vlees- en visproducten kan vermoede lijk 'n grotere export naar de Verenigde Sta ten worden verwacht, speciaal voor ham en visconserven. De uitvoej* van metsel stenen naar Amerika, tot dusverre onbe langrijk, omdat de Nederlandse metselsteen te duur was, biedt thans ook weer betere perspectieven en hetzelfde geldt voor een aantal andere Nederlandse producten. De zegslieden wezen er echter met na druk op, dat eerst nadat nadere bijzonder heden bekend worden, kan worden nage gaan, wat de betekenis voor Nederland van de door de Verenigde Staten gedane con cessies op het gebied van de tariefsverla gingen zal zijn. Feestmaal bij vergissing De Venlose afdeling van de Nederlandse Katholieke Bond van Handels-, Winkel- en Kantoorbedienden wilde de feestdag van haar patroon, St. Franciscus van Assisië, niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Een order werd uitgevaardigd om twee honderd broodjes en een hoeveelheid kaas, vlees en boter naar een zaal aan de Gelderse Poort te Venlo te zenden, die, naar de vroegere eigenaar, nog steeds Zaal-Heuts heet. De leverancier bracht de eetwaren aan een zaak in de Parkstraat, die eveneens de naam „Zaal-Heuts" draagt. Toevallig vierde in deze zaal de Venlose werknemende middenstand juist het vijf tienjarig bestaan der afdeling. Met blijd schap en ontroering zag de voorzitter der middenstanders de zending broodjes en bij behorende ingrediënten voor een welkom feestgeschenk van de standsorganisatie der Katholieke arbeiders aan en bracht telefo nisch zijn dank over aan de voorzitter der K.A.B. voor dit mooie gebaar. Deze zeide van niets te weten, doch ait deed hem in de achting der feestvierenden stijgen. Pas toen de handels-, winkel- en kantoorbe dienden, na met een lege maag urenlang gewacht te hebben, de broodjesleverancier lieten opbellen, volgde de ontknoping. Met ingang van 17 October kan men in Amsterdam cn in plaatsen welke tot het telefoondistrict Amsterdam behoren, auto matisch de abonnés in het telefoondistrict Hengelo (O.) opbellen. Tegen de grondwerker J. S. uit Sitiara is vijf jaar gevangenisstraf geëist wegens poging tot moord op de groentehandelaar G. R. Toen S. in Mei van dit jaar twee jaar gevangenisstraf had uitgezeten wegens een roofoverval, ontdekte hij dat zijn vrouw huishoudster bij R. was geworden. Hij heeft toen vijf schoten uit een revolver gelost op R.. die echter niet werd gestroffen. In Tilburg deed de heer J. Weel aan gifte van de geboorte van een zoon. De registers van de Burgerlijke Stand wezen uit. dat Tilburg hiermede zijn 120.000ste inwoner had gekregen. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 October 1.289.776 tegen 1.278.029 op 1 September. Op 1 Sep tember waren er 523.678 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 521.394 op 1 Augustus. De tot dusverre ten aanzien van iepen en essenhout geldende distributiebepalingen zijn opgeheven. Voor het aan- en verkopen alsmede het bewei-ken en verwerken van dit hout is een vergunning op grond van de Houtbeschikking 1941 niet meer vereist. De 35-jarige H. J. V. uit Almelo, een ex-politieke delinquent, die in April een dertienjarige jongen heeft vermoord, is door de rechtbank in Almelo veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de 41-jarige W. R. E. S. uit Altona (Duitsland) tot een gevange nisstraf van 21 jaar. De verdachte had als „Feldwebel" in dienst van de Duitse be zettende macht ai-restanten mishandeld om hen tot spreken te dwingen. Krachtens een door Amerikaanse uit gevers met de E. C. A. gesloten garantie contract zal Nederland meer Amerikaanse boeken ontvangen. In de heden gehouden trekking dei- Staatsloterij is de prijs van f 20.000 geval len op nummer 12338. HAARLEM EN OMGEVING De Studieclub Schilders voor Haar lem en omstreken houdt Donderdag 20 October in de Muziekzaal van Brinkmann een filmavond, waarop films over verf- materialen vertoond zullen worden. De heer G. P. Groenewegen zal spreken over „klas sieke en moderne materialen". De bedoeling van de studieclub is de vakkennis van schil ders te verhogen. Rijwielen moeten een wit achterspat bord hebben. Vrijdag worden op enkele plaatsen in Heemstede, door tussenkomst van cle politie, de spatborden kosteloos wit geschilderd. Het clubgebouw van de speeltuin vereniging „de Glasblazers" wordt Woens dagavond 19 October geopend. Bij de rïjksaccountantsdienst is per 1 November benoemd tot adjunct-accoun tant H. Hamstra te Haarlem. De inspecteur van 's rijks belastingen J. H. de Ruiter te Haarlem is benoemd tot hoofdinspecteur-titulair. Mevr. A. J. Schoutenv. Asperen te Haarlem is benoemd als onderwijzeres ener Chr. school alhier (hoofd de heer v. Woerden). De heer II. v. d. Weide te Beverwijk is benoemd als onderwijzer der Chr. school te Weesper Karspel. Di de Jephtastraat stak gisteren een achtjarig jongetje plotseling over zonder uit te kijken. Hij werd aangereden door een motorrijder en kreeg snij- en schaafwonden. Na te zijn verbonden, is hij door de radio- auto van de politie naar huis vervoerd. Een personen-auto waarvan de be stuurder verblind werd door een tegen ligger, is gisteravond om kwart voor elf tegen een verkeerszuil op het Kennemer- olein gereden. De verkeerszuil brak bij de grónd af. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Dit jaar geen algemene verkiezingen in Engeland LONDEN, 13 October (Reuter). De Engelse minister-president Clement Attlee heeft bekend gemaakt, dat dit jaar géén algemene verkiezingen zullen worden ge houden. TELEVISIE-UITZENDINGEN UIT PARIJS EN LONDEN OPGEVANGEN. Een radio-amateur in Middelburg, de heer J. van der Hiele, is erin geslaagd met een zelfgebouwd televisie-toestel de tele visie-uitzendingen uit Parijs en Londen zeer duidelijk op te vangen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie - 311 312 247 246% Philips 241^ 241% A. K. U 193% 193% 153 Va Nederlandse Ford 297 Nederlandse Kabel 302 v. Berkel's Patent 121 t/o Scheepvaart-Unie 1631/2 163% Holl.Amerika Lijn 170 Deli Maatschappij 147 144% H. V. A 165% 165 A'dam Rubber 147% 147 Ned. Handel Mij. 162 N.-I. Handelsbank 104 Billiton Mij. II 321 Dammen Zege voor Haarlemse Damclub Voor de hoofdklasse competitie van de Nederlandse Dambond speelde de Haar lemse Damclub tegen Damclub „Zaandam" I. Na een spannende strijd wonnen de Haarlemmers voorlopig met 104. De eind uitslag zal waarschijnlijk 119 of 128 voor de Haarlemse Damclub worden. De uitslag luidt: J. B. Sluiter Jr.B. Maij 20: P. J. van DartelenP. v. d. Horst afgebroken: J. H. BlomP. Blees 20: Chr. GerritsenE. Burggraaf 20; Th. TolenaarsS. Bosman 11; J. P. van EijkJ. Bos 2—0; H. T. Luif—B. Vissers afgebr.: J. W. van DartelenP. Beunder 11: Nico BlomF. v. d. Made afgebr.; J. BoerkoelK. Eldersèn 02. De Zaandamse ploeg was geheel com pleet; de Haarlemmers hadden een invaller voor Ph. Rost. Voor de eerste en tweede klasse competi tie werden voorts nog de volgende wed strijden gespeeld: Eerste klasse: „Stabiel" (Santpoort) Verenigde Katholieke Dammers (Haarlem) 128; Haarlemse Damclub II„IJmuiden" II 16—4; „Hillegom"—„EMS" I (Benne- broek) 128; „Halfweg"Damclub „Haar lem" 10—10. Tweede klasse: „Kijk Uit" (Haarlem) Verenigde Katholieke Dammers II 119: „Het Noorden" (Haarlem)„Kijk Uit" 146; „Hillegom" IIHaarlemse Damclub III 713; „Oosterkwartier" II (Haarlem) „Hoofddorp" I 155; Beverwijkse Dam club III..DOS" I (Haarlem) 128; Ver enigde Katholieke Dammers II-„Cruquius" (Hoofddorp) 11—9. Waterpolo Wintercompetitie Binnenkort beginnen de wedstrijden van de Centrale wintercompetitie en beker competities van de Koninklijke Neder landse Zwembond. Ook wordt weer een kringcompetitie gehouden. Daar de scheids rechters nog niet voldoende op de hoogte zijn en de juiste vertaling van de nieuwe spelregels nog niet officieel bekend is wordt voorlopig volgens de oude spelregels gespeeld. De waterpolocommissie van de kring Haarlem van de K.N.Z.B. heeft de zeventallen als volgt ingedeeld: Dames, afdeling I: DWR, DWT, HVGB, HPC, Haarlem en VZV. Afdeling II: DWT 2, DWR 2, HVGB 2, Haarlem 2 en VZV 2. Heren, afdeling I: DWR. DWT, HVGF HPC, Haarlem, Nereus en VZV. Afdeling II: DWR 2. HVGB 2, Haarlem2, HPC 2, VZV 2. Afdeling III: DWT 2. HVGB 3, Haar- lem 3. HPC 3 en HZV 1. Afdeling IV: DWT 3. HVGB 4, Haar- lem 4, HPC 4 en VZV 3. Meisjesadspiranten: DWT a. DWT 'o DWR a, HVGB a, HVGB b. Haarlem en VZV. Jongensadspiranten: DWT, DWR, HVGBa, HVGB b. Haarlem. HPC en VZV. De afdeling I heren speelt een hele com petitie, de overige afdelingen spelen ee> halve competitie. De wedstrijden voor di adspiranten worden op de oefenuren van de betreffende verenigingen gespeeld. VZV speelt de thuiswedstrijden op Zaterdag avond in Velsen; de thuiswedstrijden Van Nereus worden gespeeld op Dinsdagavond in Zaandam en de andere wedstrijden op Zaterdagavonden in het Sportfondsenbad te Haarlem. LID VAN „KOLONNE HENNEICKE" HOUDT DE DOODSTRAF. De Bijzondere Raad van Cassatie beves tigde het vonnis van het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam, waarbij de jarige Amsterdamse kantoorbediende S. de C. tot de doodstraf veroordeeld werd. De veroordeelde heeft in Duitse dienst te Am sterdam en in Gelderland en Overïjsel hon derden Joodse landgenoten en onderduiken gearresteerd. Verschillende malen speeld» hij verradersrollen. Velen zijner slachtoffers zijn om het leven gekomen. De C. was lid van de „Kolonne Henneicke". Gevr. door echtp. z. kind. evt. gemeub. met gebr. van keuken, op gegoede stand. Brieven no. 4175. Gemakkelijke betaling en., lage prijzen voor meubelen', bedden, dekens, vloerbedek king, haarden enz. v. VEEN, Zijlweg 2628 Wij ontvingen een grote sortering o.a. „Peterson", „Orlik", „Comoy" Het nieuwste op Rokers- gebied „LA RUCHE" De Pijp die uw tabak aromatiseert tijdens het roken. Zwitserse Aanstekers, Shagdocsjes, Sigarenkokers. Het Pijpenhuis Antoon Ooms GR. HOUTSTRAAT 133 Haarlem. elk 6,3 x 4,3 meter met archiefruimte 9 x 4,3 meter. Centrale verwarming. Centrum Haarlem. Te bevragen Coöperatie HAARLEM, Mr. Cornelisstraat 7, Telefoon 12293. kan niet gemakkelijker zitten, dan een HEKO- MAATCOSTUUM, waarin al UW persoonlijke wensen worden verwerkt. De moderne kam- garen stoffen, snit en bewerking doen U dadelijk in zo'n costuum thuis voelen en U hebt er jaren lang plezier van, want onze deugdelijke kwaliteiten hebben een verras sende levensduur. De prijs van zo'n kamgaren costuum naar maat is 162,50. Levertijd 14 dagen. Gen. Cronjéstraat la1b, Tel. 16045, Haarlem Wat Schindeler biedt, vindt z'n weerga nietl FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 38) Ze scheen er dan ook volkomen mee in te stemmen, dat Toby Cartrick haar na tafel geheel en al in beslag nam. En onge lukkigerwijze had Andrew Urquhart een werkelijke belangstelling voor Alma op gevat en scheen niet van plan te zijn haar los te laten. Mevrouw Farraday en haar verre neef kregen op deze wijze volkomen natuur lijk gelegenheid samen te zyn en nie mand zou er iets van hebben kunnen zeg gen, toen ze na een poosje naar het andere gedehlte van de ruime vertrekken liepen om enige schilderijen te bekijken, waarover hij blijkbaar met haar gesproken had. En ook was er niets aan te merken op het feit, dat ze daarna samen op een onder de schil derijen staande bank gingen zitten om wat voor onderwerp ook te bespreken. Weinig op haar gemak, trachtte Alma haar aandacht te bepalen tot hetgeen haar partner haar vertelde. Ze had Nan Cardie uitdrukkelijk verzekerd, dat het niet haat- bedoeling was mevrouw Farraday te be- spionneren of op andere wijze te hinderen. Maar daar zat nu, vóór haar ogen, de ge vreesde Gerald Illion in een kennelijk in tiem gesprek met mevrouw Farraday ge wikkeld, waarby hij zich met de char mante limlach van hem vertrouwelijk naar haar overboog. Het was natuurlijk mogelijk, dat ze het alleen maar over een of ander onbelangrijk onderwerp hadden. Maar het was ook mogelijk, dat hij bezig was op sublieme wijze de schade, die Alma teweeg gebracht had door haar opmerkin gen over Benham Lodge en Nat Farraday, te herstellen. Alma keek tersluiks in hun richting. Hij zag er niet uit, alsof hij ie mand aan het overreden was, maar na tuurlijk zou hij uiterlijk nooit iets laten merken. En mevrouw Farraday leek ruste loos en weinig zelfverzekerd vond Alma. In de regel was ze volkomen zeker van zichzelf en wist ze altijd alles en iedereen naar haar hand te zetten. Maar nu leek ze besluiteloos en onzeker. Ze weet niet wat ze wil, dacht Alma bezorgd. Ze is in twijfel tussen twee dingen. En hij zet alles op alles om haar een besluit op te dringen. Als dit tête-a-tète van die twee maar beëindigd kon worden! Ze keek naar mevrouw Cardie, maar deze was druk bezig haar ideeën over bal letkunst aan een slaafs instemmende Toby Carrick te verkondigen. Van die kant was geen hulp te verwachten. Met een vrien delijk lachje, dat ze als 't ware op haar ge zicht verstard voelde, trachtte Alma op het juiste moment te reageren op de opmer kingen van Andrew Urquhart, Ze besefte echter, hoe weinig resultaat haar pogingen hiertoe hadden, toen deze tenslotte, enigs zins bezorgd, opmerkte: Verveel ik u met m'n verhalen, of voelt U zich niet goed? U hoort nauwelijks wat ik zeg, is 't wel? Het spijt me heel ergstamelde Alma werkelijk onthutst, en terwijl ze zocht naar een woord van verontschuldiging, wist ze opeens, hoè ze het gesprek van Gerald Illion met mevrouw Farraday zou kunnen onderbreken. Een leugen meer of minder komt er niet op aan, dacht ze zonder wroe ging, en terwijl ze een hand naar het hoofd bracht, dat inderdaad loodzwaar was van bezorgdheid, zei ze: Het is erg vervelend, maar ik voel me echt niet goed, ik heb een barstende hoofdpijn. Kan. ik iets voor u doen? Wilt u mis schien even met mevrouw Farraday spre ken? Hij zegt werkelijk precies alles, wat ik wil, dacht Alma met intense dankbaarheid. Ik stoor haar niet graag, maar als u zo vriendelijk zoudt willen zijn.... Natuurlijk. Met roerende bezorgdheid bracht hij haar eerst een glas wijn, en terwijl hij haar gadesloeg, dronk ze het op, vurig hopend, dat ze haar rol overtuigend speel de. Ze liet het voorkomen alsof ze op het punt van flauwvallen stond. Alma, die een door en door gezond jong meisje was en nog nooit in haar leven flauw was ge vallen, vreesde, dat ze allesbehalve over tuigend werkte. Andrew Urquhart begaf zich echter, na zich ervan vergewist te hebben, dat ze wel even zonder zijn. assistentie kon, naar de andere kamer, waar mevrouw Farraday zat te praten met kolonel Illion, en Alma leun de met gesloten ogen achterover in haar stoel. Als mevrouw Farraday haar spelletje maar niet doorzag! En als Andrew Urqu hart zijn vriendelijkheid maar niet zó ver zou drijven, dat hij haar naar huis zou willen brengen! Wat is er aan de hand, Alma? klonk mevrouw Farraday's stem naast haar en er was iets van vriendelijke be zorgdheid in te horen. OAlma sloeg haar ogen op, het spijt me heel erg, mevrouw Farraday, ik weet niet precies wat me scheelt, maar. Misschien is het, alles bij elkaar, een wat tè opwindende avond voor je geweest, zei mevrouw Farraday, en Alma had de in druk, dat ze niet alléén op de scène met Gregory doelde. Wil je graag naar huis? Jaeigenlijk wel, bekende Alma. Mèt dat ze dit zei, zag ze in, dat me vrouw Farraday, als ze nu de hulp van Andrew Urquhart inriep om haar naar huis te brengen, haar zo op een onverwacht gemakkelijke wijze kwijt zou raken, waar mee de situatie met betrekking tot Gerald Illion onveranderd bleef. Alma was hier over zo ontsteld, dal de tranen haar in de ogen sprongen. Maar dan hoorde ze mevrouw Farraday zeggen: Ik zal je mee naar huis nemen. En op dat moment had Alma moeite om niet werkelijk in snikken uit te barsten, ditmaal echter van pure opluchting. Dank u zeer.stamelde ze, en op nieuw verviel ze in de rol van de bijna- flauw-vallende patiënt, terwijl ze verder alles aan mevrouw Farraday's regeling overliet. Het was niet gemakkelijk voor iemand als Alma, die gewend was de lei ding van dingen in handen te nemen, om nu lijdelijk toe te zien. Maar ze moest haar rol volhouden. Mevrouw Farraday bleek volkomen in staat handelend op te treden. Ze bracht Nan Cardie's bezorgde protesten en uit roepen tot zwijgen en accepteerde met een vriendelijk lachje Andrew Urquhart's aan bod om hen beiden naai* 't hótel terug te brengen, aangezien de taxi, die ze voor: terug besteld hadden, eerst op een veel later uur zou komen. Gerald Illion scheen ook enige woorden van protest gesproken te hebben, want Alma hoorde mevrouw Farraday enigs zins scherp tot hem zeggen: Onzin, Gerald. Ze is altijd zo engelachtig voor me geweest. Dat is niets voor haar! En Alma voelde naast dankbaarheid iets van schuldbewustzijn. Niemand had in een dergelijke situatie vriendelijker en attenter kunnen optreden dan Andrew Urquhart. Hij liet Alma op zijn arm leunen, terwijl hij haar naar de auto bracht, en toonde werkelijk zo'n grote bezorgdheid voor haar toestand, dat Alma zich haast schaam de over het succes van haar toneelspel. Ge lukkig deed niemand 't licht in de auto aan en dus kon ze rustig in het donker achter over leunen, zonder dat iets in het oog liep. Slechts één keer gedurende de rit stelde mevrouw Farraday bezorgd de vraag: Voel je je al iets beter? Ja, dank u. Het spijt me zo, dat ik het feest op deze wijze verstoord heb. Dat hindert niet, zei mevrouw Farra day. En daarna spraken ze geen woord meer, totdat ze aan het hotel kwamen. Gesterkt door het idee, dat haar „come- die" bijna voorbij was, wist ze haar hou ding van zieke nog even vol te houden, toen Andrew Urquhart erop stond hen in de lift naar boven te begeleiden tot aan hun appartementen. Toen ze eindelijk alleen met mevrouw Farraday in de zitkamer was, zonk m met een zucht van verlichting in een diepe stoel. Voel je je weer goed? vroeg mevrouw Farraday. Welhet is prettig weer hier te zijn, antwoordde Alma ontwijkend. j Dat bedoel ik niet, zei mevrouw Farra day. Ik bedoel.ben je nu weer helemaal in orde, nu er geen reden is om langer te simuleren? Er ^eerste even een pijnlijk zwijgen. Dan keek Alma langzaam op naar haar werk geefster. Jou mankeerde niets. Is 't wel? merkte mevrouw Farraday kalm op. Neeinderdaad, ik had niets bij zonders, gaf Alma toe, en zette zich schrap voor de storm, die hierop los zou barsten. In plaats daarvan zweeg mevrouw Farra day echter en bleef zwijgen. Het werd on dragelijk. Ze wist niet, wat ze eigenlijk verwacht had: deze verwijten, een ijskoud ontslag, of woorden van verachting voor haar onhandige bemoeiingen. Hoe vermoedde u dat? vroeg ze ten slotte verlegen. Ik ben zelf te vaak écht ongesteld ge weest, om niet onmiddellijk te zien, dat jij simuleerde, antwoordde mevrouw Farra day droogjes. Maar als u dat dan doorzag waarom liet u het dan voorkomen, alsof u me au serieux nam? Waarom bent u dan met me mee naar huls gegaan? Misschien, zei ze, over haar schouder tot Alma sprekend, misschien was ik niet afkerig van een goede reden om zelf dat feestje ook te kunnen verlaten. Alma was sprakeloos van verbazing. Wat ze ook verwacht had, het was zeker niet dit! Ze staarde mevrouw Farraday in stomme verwondering aan, terwijl deze de hoorn opnam en luisterde; eerst met flauwe inte resse, dan plotseling met grote intensiteit en bezorgdheid. (Wordt vervolgd}.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6