Haarlems Dagblad Nationale Vergadering aanvaardde hem hedenmorgen als premier Troepenverplaatsingen inMidden- en Oost-Java Engelse Conservatieven teleurge steld door uitstel der verkiezingen Stuwdam in Oeganda Weerbericht 64e Jaargang No. 19372 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 106OO. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 1 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©preekte Daarictmtöe Courant (Itnno 165*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Moch door het oog van de naald Met één stem boven de vereiste meerderheid PARIJS, 14 October (Reuter). De opdracht van president Auriol aan de socialist Jules Moch tot vorming* van een regering, is door de Franse Natio nale Vergadering bekrachtigd door zijn verkiezing tot minister-president met één stem meer dan de kleinst mogelijke meerderheid. Op Moeh werden 311 stemmen uitge bracht; de volgens de grondwet ver eiste meerderheid is 310. De verkiezing van Moch tot minister president van Frankrijk vond plaats na een zitting, welke de gehele nacht heeft geduurd. De stemming werd heden ochtend vroeg gehouden. Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Toen gistermiddag tegen vier uur Jules Moch in de Franse kamer zijn regerings programma had ontvouwd, was het direct |al duidelijk, dat zijn succes van een enkele stem afhankelijk zou kunnen zijn. Zijn uiteenzetting bleek als één druppel water op de rede, waarmee Queuille een goed jaar geleden het fiat van de Kamer liad gewonnen, te gelijken. Maar omdat het lans een socialist was en geen radicaal, die de woorden sprak, stonden de kansen toch ver van gelijk. Velen vroegen zich af waartoe deze nieuwe crisis, waarvan alweer de socialisten de verantwoordelijkheid droegen, heeft gediend, wanneer het kabi net Queuille door een regering Moch ver vangen zou moeten worden die hetzelfde program heeft als haar voorgangster. Na ernstig en zonder passie gesproken te hebben, daalde Moch cle treden van de tri bune af om zich in zijn eentje achter de lange regeringstafel te installeren. Hier heeft hij de hele nacht gezeten, terwijl hij tijdens de debatten voortdurend aanteke ningen en cijfers op een papiertje schreef. Nadat de communisten in en buiten de Kamer de C.G.T. had, zonder succes overigens, de arbeiders tot een demonstratie .voor het Palais Bourbon opgeroepen ge poogd hadden pressie op de stemming uit te oefenen, had vanmorgen eindelijk de stemming plaats. De schaal sloeg juist met één stem ten voordele van Moch door, die thans de zware verantwoordelijkheid der Franse staatszaken heeft te dragen. Dit de kleinste meerderheid waaraan sedert het ontstaan' der vierde republiek een pre mier zich ooit heeft moeten vastklampen. Gelukwens van Stalin aan Pieck en Grotewohl „Rusland en Duitsland hebben zich de grootste opofferingen getroost" Stalin heeft Wilhelm Pieck, de presi dent van de in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland tot stand gekomen republiek, een telegram gezonden waarin hij hem en het Duitse volk geluk wenst met „de stich ting" van de Duitse democratische repu bliek". Minister-president Grotewohl ontving een gelijkluidend gelukwenstelegram van jstalin. „Er kan geen twijfel over zijn", aldus verklaart Stalin in zijn telegrammen aan Pieck en Grotewohl, „dat het bestaan van een vredelievend, democratisch Duitsland, naast een vredelievende Sovjet-Unie, de mogelijkheid van nieuwe oorlogen in Europa uitschakelt. Hierdoor zal een einde komen aan het bloedvergieten in Europa en het zal aan de imperialisten in de ver schillende staten onmogelijk worden ge maakt de Europese volken tot slavernij te doemen". „De ondervinding", vervolgt Stalin, welke in de jongste oorlog is opgedaan, toont aan dat de Duitse en Sovjet-Russi sche volken zich de grootste opofferingen hebben getroost. Het zijn deze twee volken in Europa het grootste vermogen bezit ten tot het volbrengen van grote daden, welke van wereldbeheersend belang zijn. Indien deze. beide volken tonen vastbeslo ten te zijn te strijden voor de vrede en in dien zij hierbij dezelfde mate van energie tonen als zij gedurende de oorlog aan de hebben gelegd, kan worden aangeno men dat de vrede in Europa verzekerd is". Communistische troepen lieden in Kanton verwacht Volgens te Hongkong ontvangen berich ten hebben patrouilles van de voorhoede van het Chinese communistische leger onder generaal Tsjen Keng, dat Kanton jaanvalt, een vliegveld, dat op een afstand [van ongeveer vijf kilometer van de stad ligt, bezet. Men verwacht te Hongkong, dat de troepen van generaal Tsjen Keng Kan ton heden zullen binnenrukken. De Chinese burger-luchtvaartmaatschap pijen hebben hun diensten op Kanton ge staakt. Volgens een ander te Hongkong van Chi nese zijde ontvangen bericht is de Spi'ni- ioenscommandant van Kanton, generaal Li jTsji-San, de laatste hooggeplaatste officier van het Chinese nationalistische leger in de jstad, met zijn staf in een gevorderd schip Vertrokken. Men rheent dat het gezelschap op weg is naar Hainan. Bijeenkomst ministers^ van Westelijke Alliantie LONDEN, 13 Oct. (Reuter). De mi nisters van Buitenlandse Zaken van de vijf landen der Westelijke Alliantie zullen begin November te Parijs bijeenkomen zodra de zitting van de ministerscommissie van de Raad van Europa is afgelopen, isldus is heden te Londen uit gezaghebben de bron vernomen. Er is geen datum voor het begin van de bijeenkomst vastgesteld, omdat nog niet bekend is hoe lang de zitting van de mi nisteriële commissie van de Europese Raad zal durer Moch zal wel veel vastberadenheid moeten tonen om zijn wankele zetel overeind te houden. Maar die eigenschap wordt hem door niemand ontzegd. Kwade voortekenen zijn dat de vakver enigingen, de socialistische Forces Ouvriè- res inbegrepen, zich reeds tegen Moch's regeringsplan hebben uitgesproken en dat de onrust in den lande toeneemt. Nehroe in Amerika Pandit Jawaharlal Nehroe, de minister president van India, heeft onder luide toe juichingen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat India „niet neutraal kan' en zal zijn als vrijheid en recht worden bedreigd en aggresie plaats heeft." Nehroe, die een bezoek van een maand aan de Verenigde Staten brengt, sprak in beide huizen van het Congres en ontving beide malen een enthousiaste ovatie. Nehroe beschreef de basis van India's buitenlandse politiek in rondborstige be woordingen, die herhaaldelijk applaus ont vingen. Zo zeide hij: „Wij zijn niet blind voor de werkelijkheid en evenmin willen wij berusten in enige aanranding van de vrijheid der mensen van welke kant deze ook moge komen." Amerikaanse bommenwerper met scherpe lading neergestort Twaalf leden der bemanning omgekomen Nabij het Engelse dorp Isleham in Cam bridgeshire is Donderdag een B 50 van de Amerikaanse luchtmacht, die met volledige bommenlast op weg was naar Helgoland voor een bombardementsoefening, neerge stort. Toen de machine de grond raakte, ontploften alle bommen tegelijkertijd, waardoor de wrakstukken honderden meters in de omtrek werden weggeslingerd. De bommenwerper had tevoren noodsig nalen per radio uitgezonden op het moment dat een der motoren in brand geraakte. De machine kwam neer in een korenveld en vlak bij een aantal hooibergen, nadat zij laag over enkele boerderijen was gevlogen. De hooibergen en het korenveld raakten in brand, en op de plaats waar de machine op de grond was gekomen, was een diepe krater ontstaan. Van de inzittenden 'moet worden aangenomen, dat zij allen twaalf man op slag gedood zijn. De B 50 is een der grootste bommenwer pers die de Amerikaanse luchtmacht be zit. Hij heeft een spanwijdte van ruim 45 meter. De machine was tegelijk met de groep van negentig Bommenwerpers in ■Augustus in Engeland aangekomen. De omwonenden van de plek des onheils werden door een ontzettende explosie en een gedreun als van een aardbeving uit hun huizen gejaagd, Een der nabijgelegen opslagplaatsen van het leger werd dooi de kracht van de ontploffing van haar dak beroofd. Over.de oorzaak van het ongeluk kan nog niets worden medegedeeld. Het geschiedde in een dichte mist. Tot heden nog geen incidenten gemeld De 73-jarige „communistenvader" Wilhelm Pieck (links) die Dinsdag door het Oost- Duitse parlement tot staatshoofd der „Duitse democratische republiek" gekozen is, in gesprek met zijn minister-president Otto Grotewohl. Bevin gaf de doorslag bij Labour Onze Londense correspondent telefoneer de hedenochtend: Het besluit van het Engelse kabinet om dit jaar geen verkiezingen te houden was een domper op de geestdrift van het con gres der Conservatieven. Onmiskenbaar verkeerden zij reeds in een overwinnings roes en trappelden van ongeduld om de stemmenwinst, die zij terecht verwachten, binnen te halen. Of die winst echter zo groot is, dat dit hun terugkeer tot de rege ring betekent, is zéker zeer de vraag. On danks hun vooruitgang bij plaatselijke verkiezingen, hebben zij nog geen enkele tussentijdse verkiezing voor het parlement in districten met een Labourmeerderheid gewonnen, hoezeer zij die'meerderheid ook afknabbelden. Churchill bracht in het devaluatie-debat de bal aan het rollen door onmiddellijke verkiezingen te eisen. Hij vond Aneurin Bevan en het weekblad „Tribune", dat nauwe relaties met de minister van volksgezondheid onderhoudt hij is voormalig hoofdredacteur en zijn vrouw Jennie Lee, die Lagerhuislid is, zit in de redactie aan zijn zijde. Bevan en nog enkele andere ministers,, waaronder mogelijk Stafford Cripps, meenden dat Labour op dit ogenblik nog de beste kan sen zou bezitten. Wie weet hoe de stem ming in het voorjaar zal zijn, indien de kosten van levensonderhoud nog aanmer kelijk gestegen zullen zijn? Alexander de minister van defensie, verklaarde in Washington, dat Labour thans hoogstens twintig zetels zou verliezen. De Conserva tieven zijn ook al vol vertrouwen. Lord Woolton, de partijvooi-zitter, wiens profetie, dat de verkiezingen eind November zouden worden gehouden gelogenstraft is, ver klaart thans, dat de partij op elk tijdstip voor de strijd gereed is en dat hij ook reecis de naam van de volgende minister-presi dent kan vertellen, waarmee hij op Chur chill doelt. Optimistische uitlatingen als deze behoren natuurlijk bij de zenuwen oorlog, welke tussen de twee rivalen ont brand is. De kalme en voorzichtige Attlee, die reeds dadelijk verklaarde zich door niemand de wet te laten voorschrijven, heeft nu ook binnen het kabinet het pleit gewonnen. Voor- en tegenstanders van spoedige verkiezingen zouden ongeveer ge lijk in aantal geweest zijn. Het wachten was daarom op de terugkeer uit Amerika van Ernest Bevin,, die dadelijk van de boot Donderdagavond laat in kabinetszitting werd geraadpleegd. Het was bekend, dat Bevin een voorstander was van verkiezin gen in het voorjaar. Zijn mening heeft mo gelijk de doorslag gegeven. Bewijs van zwakheid? Altlee's hoofdstelling was, dat vervroeg de verkiezingen een bewijs van zwakheid zouden zijn, omdat Labour de consequen ties van de devaluatie niet zou durven aanvaarden. Bovendien meende hij, dat de devaluatie, hoe ingrijpend op zichzelf ook, geen principiële verandering van politiek betekende, welke het nodig zou maken zich tot de kiezers te wenden. Daar komt nog bij dat Labour er op wil bogen, dat het de eerste partij is, welke haar verkie zingsbeloften volledig heeft gestand gedaan. Hoewel de tegenstand tegen het beleid der regering, ook in eigen kring, aanzienlijk is, denken de arbeiders er niet over Labour in de steek te laten. Verder zou de verkiezingsorganisatie van Transport House, het hoofdkwartier van Labour, nog niet helemaal gereed zijn de partij zal in Februari a.s. op groot- scheense wijze haar vijftigjarig bestaan vieren de festiviteiten en manifestaties zouden tevens het signaal zijn voor een algemeene propaganda-actie. Ook heeft Labour deze week moed ge put uit het resultaat der Noorse verkiezin gen, waar de Conservatieve partijen, welke soortgelijke kritiek oefenen als de Britse Conservatieven, hun doel niet bereiken. munisten, die van een tijdelijk gezags vacuüm op bepaalde plaatsen misbruik zou den willen maken. In de te ontruimen streken liggen enkele thee-ondernemingen waarop echter door cle guerilla-activiteit de laatste maanden niet meer kon worden gewerkt. Van militaire zijde werd verondersteld, dat de Nederland se troepen zich nu zullen beperken tot een patrouillegang rond de centra van militair belang zoals Soerakarta, Magelang en Ban- joemas. Een Nederlands hoofdofficier deel de aan Reuter mede, dat uit militair oog punt gezien, de thans te ontruimen gebie den reeds sedert maanden onhoudbaar wa ren en hij sprak de hoop uit, dat de strijd krachten van president Soekarno in staat zullen zijn ze te bezetten voordat allerlei benden de kans krijgen om er branden te stichten, te plunderen en te moorden. Manifesten van Daroel Islam te Batavia Donderdag werden voor het eerst in Ba tavia in het openbaar manifesten van cle Daroel Islam aangebracht, waarin werd aangespoord „mee te doen,aan een revolutie tot het vestigen van een godvrezende Isla- mietische staat." Zwijgende menigten ver zamelden zich buiten een van de grootste moskeeën der stad om deze manifesten te lezen, aldus Reuter. Twee Nederlandse krijgsgevan genen in Atjeh vrijgelaten BATAVIA, 13 October (Aneta). Naar de dienst voor Legercontacten bericht zijn thans de eerste twee Nederlandse militairen van de krijgsgevangenen, die te Langsa in Atjeh gevangeil gehouden werden, door de republikeinse autoriteiten in vrijheid ge steld. Het zijn de soldaten G. P. Stoffelen en H. A. G. van Galen. Zij zijn Woensdag middag om vijf uur in gezelschap van ma joor Nazir, hoofd van de republikeinse dele gatie in de gemengde plaatselijke commissie te Medan, en drie andere republikeinse of ficieren te Gebang, de uiterste Nederlandse post aan de weg van Tandjong Pandan naar Pangkalan Brandan aangekomen. Te Medan werden zij overgegeven aan de voor zitter van de gemengde plaatselijke com missie te Medan en daarna aan de Neder- landers. De vrijgelaten soldaten behoorden bij het fourageconvooi, dat in Juli te Bind- jei werd overvallen. West-Berlijn bij West-Duitse staat? .Een hoge Amerikaanse functionaris heeft te Bonn verklaard, dat de regeringen van Engeland en Amerika hun bezwaren tegen het opnemen van West Berlijn in de ;elijke oorlog niet overleven. Er is geen j Wést-Duitse federale republiek hebben verdediging bekend tegen het verspreiden j laten varen, als gevolg vaA de instelling BATAVIA, 13 October (Aneta). Naar aanleiding van berichten over ontruiming van bepaalde gebieden in Oost- en Midden- Java door Nederlandse troepen werd des gevraagd van bevoegde militaire zijcle mee gedeeld, dat ter voorlopige afbakening van gebieden in Midden-Java thans troepen verplaatsingen aan de orde zijn in Wonoso- bo, het Poerworedjose, het Salamse en het Moentilanse. In Oost-Java zullen dergelijke troepenverplaatsingen geschieden in het Ponogirische en het Padjitanse. De tbt voor kort door de federale troepen bezette regentschappen Patjitan, Wonogiri. Poerwiredjo en Wonosobo, alsmede de districten Moentilan en Salaxn zijn thans aangewezen als patrouillegebieden voor de T.N.I., aldus verneemt de .correspondent van Aneta van officiële zijde. Reeds geruime tijd waren tussen de fede rale autoriteiten en cle T.N.I.-commandan- ten alsmede de republikeinse civiele auto riteiten besprekingen gaande, teneinde bij de bevolking in deze streken elk gevoel van onrust weg te nemen. Daarbij leek de aan gewezen oplossing, dat de T.N.I. de zorg voor het handhaven van orde en rust van de daar nog aanwezige federale troepen zou overnemen, terwijl dan de federale amb tenaren op hun post zullen blijven en hun taak ongestoord zullen voortzetten. De ver kregen oplossing komt derhalve neer op een overdracht van de verantwoordelijkheid voor het handhaven van orde en rust aan de republikeinse strijdkrachten. Uit een bestuursoogpunt blijft in genoemde streken de toestand ongewijzigd in afwachting van nadere afspraken. De ontruiming der gebieden door de Ne derlandse troepen en de bezetting door de T.N.I. had een vreedzaam verloop en inci denten werden tot nu toe niet gemeld. Door het hoofdkwartier van de T.N.I. werd be kend gemaakt, dat grondig zal worden af gerekend met benden plunderaars en com- DR. CHISHOLM: „Oorlog zou zelfmoord der mensheid zijn" Dr. Chisholm, directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie, heeft in een Donderdag .te Lake Success afgelegde ver- klaring gezegd dat, als gevolg van de ontwikkeling op het gebied van de kennis der bacteriologische oorlogvoering, alle andere wapens, de atoombom inbegrepen, zijn verouderd. Hij voegde hieraan toe dat oorlog thans voor de mensheid een „poten tiële zelfmoord" zou worden. „Het zou niet mogelijk zijn, dat één dei- bij een oorlog betrokken partijen deze in feite zou winnen; ook zou het grootste ge deelte van de wereldbevolking een der van bacteriën. De mogelijkheden der bacte riologische oorlogvoering hebben het ge hele begrip „macht" gewijzigd. De gehele gedachtengang, dat de sterkste der partijen een oorlog zou kunnen overleven, is ver ouderd", aldus dr. Chisholm. Dr. Chisholm zeide verder nog dat het wenselijk zou zijn dat de commissie voor de atoom-energie van "de UNO de bedrei ging, welke in een eventuele bacteriologi sche oorlogvoering ligt opgesloten, zou be handelen. „Het ligt echter niet op mijn weg dienaangaande een officieel voorstel te doen", aldus dr. Chisholm. Nog bijna 2 millioen Duitse krijgsgevangenen gemist Het West-Duitse genootschap voor vraag stukken betreffende krijgsgevangenen heeft bekend gemaakt, dat over het lot van 1.700.000 Duitse krijgsgevangenen nog steeds niets bekend is. Volgens het genoot schap worden door de volgende landen nog Duitse krijgsgevangenen of Duitsers ter eventuele berechting vastgehouden: Sovjet-Unie: 300.000 tot 500.000; Polen: 8000, Joegoslavië: 2000 tot 6000, Frankrijk: 1200, Tsjechoslowakije: 500, Albanië 300. In België, Nederland, Luxemburg, Dene marken, Italië en Griekenland bevinden zich nog 460 Duitsers, die berecht moeten worden. Ook ongeveer 25.000 Duitse ver pleegsters en vrouwen, die vroeger bij het Duitse leger dienst deden, worden als krijgsgevangenen vastgehouden, zo werd verklaard. In Oeganda, het hart van Afrika, een van de Britse kolonies, donderen nog de Owen- watervallen met geweld in de Nijl, wachtend op een combinatie van Engelse en Nederlandse aannemingsfirma's, die hier een van de grootste stuwdammen ter wereld gaan bouwen, waardoor het grootste waterreservoir zal wordeii gevormd, dat ooit onder mensenhanden tot stand kwam. Het gehele gebied bij het Victoria-meer zal worden genormaliseerd, zodat de gehele provincie Oeganda in 1960 door de kracht van het water van clectriciteit zal kunnen worden voorzien. Geen eenvoudige taak voor de ondernemersdie voor hun aanvoer van rollend materieel gebruik moeten maken, omdat de dichtstbijzijnde haven, Mombassa, op 1000 km. afstand van het werkobject ligt. Door bijgaande foto, waarop de te bouwen objecten reeds zijn geprojecteerd, krijgt men een duidelijk beeld van de omvang van het gigantische werk. van een Oost-Duitse regering. De onderhandelingen over dit onder werp met de Franse maken volgens deze zegsman goede vorderingen. Het is aan nemelijk, aldus deze functionaris, dat de geallieerde Hoge Commissarissen „in de nabije toekomst" de aansluiting van West- Berlijn zouden goedkeuren. De verklaring werd afgelegd, terwijl de Hoge Commis sarissen te Bonn vergaderden. Naar men aanneemt bespraken zij de situatie in Berlijn en de Duitse voorstellen betreffen de de ontmanteling. Van Duitse zijde is namelijk het aanbod gedaan verschillende industriële objecten te leveren uit de pro ductie, in plaats van uit te ontmantelen fa brieken. N.J.V.-bijeenkomst te Schevemngen gaat met door Regering heeft bezwaren Het bestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft medegedeeld, dat het voor nemens was op 15 October in Den Haag een openbare bijeenkomst te houden, waar zouden spreken luitenant-admiraal b. d. C. E. L, Helfrich, dr. W. H. K. Feuilletau de Bruyn, H. A. Lunshof en twee sprekers van de delegatie der „minderheden". Nadat het bestuur gebleken was, dat in Den Haag geen geschikte ruimte meer beschikbaar was, ging het ertoe over de Kurzaal te huren. Toen dit plan aan de regering be kend werd, stelde deze zich bij monde van de secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dr. M. J. Prinsen, in verbinding met de directie van het Kur- haus. De regering opperde bezwaren tegen het houden van deze vergadering in de Kurzaal. Het bestuur van het N.J.V. ver nam van de heer Prinsen dat de regering het onhoffelijk achtte jegens'de Indonesi sche gasten, dat in hetzelfde gebouw, waar in sommigen van deze gasten verblijven, een openbare bijeenkomst gehouden zou worden, waarvan de strekking lijnrecht in gaat tegen de opvattingen van deze deel nemers ter Ronde Tafel-conferentie. Tevens verklaarde de heer Prinsen, dat de regering het niet onmogelijk achtte dat de vergade ring door Indonesiërs zou worden verstoord. Derhalve verzocht de regering deze bijeen komst niet te doen houden, waartoe het bestuur echter niet bereid was. Na deze weigering werd het bestuur ervan in ken nis gesteld, dat de regering de nodige maat regelen zou treffen en dat het N.J.V. reke ning moest houden met een verbod van de bijeenkomst. Het N.J.V.-bestuur ontving bovendien de volgende brief van de Mij. Zeebad: „De regering heeft ons duidelijk gemaakt, dat zij in ieder geval maatregelen zal tref fen, dat de vergadering van 15 October in de Kurzaal niet plaats vindt, welke maat regelen gericht zullen zijn tegen de Mij. Zeebad Scheveningen. Wij verzoeken u daarom de huur van de Kurzaal te annu leren. Wij bieden u aan voor dezelfde huur prijs het circus, dat wij daartoe gedeeltelijk zullen ontruimen. Accepteert u dit aanbod niet, dan zien wij ons onder druk van de regering genoodzaakt de verhuring van de Kurzaal op 15 October te annuleren." Hel woord is aan.... Otto Weiss: Menigeen ware het wél zo aange naam, indien zijn kennissen zich meer voor hem interesseerden en zich minder met hem bemoeiden. Benelux-conferentie te Luxemburg Bevredigend verloop der onderhandelingen Nadat Donderdagmorgen de Benelux- conferentie te Luxemburg geopend was met een rede van de Luxemburgse minister van Staat, Pierre Dupong, werd een agenda goedgekeurd waarop de volgende vijf pun ten voorkomen: 1) De politiek te voeren met betrekking tot het. monetaire probleem en de bui tenlandse handel. 2) De politiek ten aanzien van de land- bouwkwestie. 3) De problemen betreffende de accijnzen, de overdrachtsbelasting en de directe belastingen. 4) De problemen, welke verband houden met de waterwegen cn havenkwesties. 5) De gemeenschappelijke houding der Beneluxlanden ten aanzien van de Europese samenwerking. Voor de eerste vier zijn commissies sa mengesteld. Over de wijze, waarop het vijfde agen dapunt der conferentie zal worden behan deld, is tot nu toe nog niets vastgesteld. De heer Jaspar verklaarde nog, dat bij alle deelnemers aan de conferentie de vaste wil voorzit tot een gunstig resultaat te ge raken. De Belgische minister van Economi sche Zaken, Duvieusart, zou bij de aanvang der hedenmorgen jehouden plenaire verga dering hebben betoogd, dat cle huidige Beneluxconferentie beslissend zal zijn voor de economische unie tussen België, Neder land en Luxemburg. De commissies voor monetaire aangele genheden, voor buitenlandse handel en landbouw hebben een langdurige studie gewijd aan het memorandum, dat haar is voorgelegd en bepaalde punten in dit rap port werden goedgekeurd. Wat de andere punten betreft, zal de commissie Zaterdag rapport uitbrengen. De voornaamste moei lijkheden zouden volgens zegslieden be staan in het verschillende standpunt, dat Nederlandse en Belgische delegaties inne men ten aanzien van de te volgen politiek tegenover de dollar. Na afloop van de Donderdagmiddag voortgezette besprekingen verklaarde de secretaris-generaal der Belgisch-Neder lands-Luxemburgse douane-unie, dat deze een zeer bevredigend verloop hebben ge had en dat veel begrip is getoond voor eikaars moeilijkheden. De onderhandelin gen liepen voornamelijk over monetaire kwesties, over de buitenlandse handel, over de te volgen landbouwpolitiek en over belasting- en investering,svraagstulc- ken. Naar de heer Jaspar verder nog mee deelde, zal heden een commissie van financiële deskundigen bijeenkomen, ter wijl ook cle samengestelde commissies op nieuw zullen vergaderen. )e Belgische minister van Financiën, Paul van Zeeland, verklaarde tegenover de journalisten: „Wij zijn thans op een vier sprong aangekomen wat de Benelux be treft. Morgen hoop ik meer te kunnen zeggen". Vorming van reservefonds door vermindering der Marshallgelden PARIJS, 13 October (Reuter). Van daag is te Parijs een brief gepubliceerd die de Marshall-administratie gericht heeft tot de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, waarin wordt voor gesteld verlagingen aan te brengen in de toewijzingen der Marshall-hulp aan de Europese landen over 1949-'50. Deze ver minderingen voor elk der landen zouden ten doel hebben cle vorming van een reser vefonds van 150 millioen dollar. Voor de verschillende landen mogen de volgende bedragen (in dollars) worden aangenomen (tussen haakjes de oorspron kelijke toewijzing). Oostenrijk Denemarken Frankrijk West-Duitsland Griekenland Italië Nederland Noorwegen Portugal Turkije Engeland 166.400.000 87.000.000 673.100.000 332.900.000 156,300.000 389.100.000 295.600.000 90.000.000 31.500.000 59.000.000 919.800.000 (174.000.000) 91.000.000) (704.000.000) (348.000.000) (163.000.000) (407.000.000) (309.000.000) 94.000.000) 33.000.000) 61.000.000) (962.000.000) Defect aan eiectrische boor kostte monteur het leven De 32-jarige monteur H. uit Leeuwarden verrichtte Donderdag werkzaamheden in de coöperatieve zuivelfabriek te Olterterp. Hij gebruikte daarbij een eiectrische boor machine, die niet van een zogenaamde aardleiding was voorzien. Door een defect aan het snoer kwam de machine onder stroom te staan en toen H. het werktuig vastpakte, werd hij door de stroom getrof fen en op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van drie kin deren. GELEIDELIJK ANDER WEER Verwachting, medegedeeld door het k.n.m.i. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot. Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht op slechts enkele plaatsen mist. Overdag geleidelijk toenemende bewolking, voornamelijk in de hogere luchtlagen, maar nog droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind. Iets minder hoge middagtemperaturen. 15 October: Zon op 7.04 uur, onder 17.47 uur Maan op 23.00 uur, onder 15.39 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 October: Hoog water: 7.43 en 20.04 uur. Laag water: 3.10 en 15.28 uur. Zaterdag 15 October: Hoog water: 3.40 en 21.13 uur. Laag water: 3.56 en 16.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1