Achter cle groene dijken klinkt de symphonie van het herstel ZEEMLAPPEN 2.95 IETS NIEUWS 3 in 1 J. H. KORSTJENS H. MOORE's Expertise Bureau Vrijdag 14 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscbe Courant „Kunst zij ons Doel" viert feest Onder de veelbelovende titel „Y aura dé joie" hield „Kunst zij ons doel" gister avond een bonte avond in Dreefjzicht. Ge zien de tweede omschrijving van deze avond „Montmartre in Haarlem", zou men zich kunnnen voorstellen dat er met het oog op de politie-verordening enige on gerustheid heeft bestaan over een tijdelijke verplaatsing' van de Place Pigalle naar het einde van de Dreef, maar deze bleek geheel ongegrond. De keurige uitspanning die Drecfzicht ongetwijfeld is, leent zich nu eenmaal niet geheel voor het scheppen van_ de sfeer, die jaarlijks tienduizenden naar de percelen om de Sacré Coeur trekt. Dit alles neemt overigens volstrekt niet weg, dat het cabaret-programma er wezen mocht. Zonder alle onderdelen afzonderlijk de lof toe te zwaaien die zij verdienen, moeten wij toch zeker melding maken van de poppenkast, die een aardige satire gaf op de kunstcriticien het hoogtepunt van de avond, het optreden van Godfried Bo- mans als vorst van Utopia. Koning Godfried had. zich getooid met een rood gordijn en een witte baard en zich uitgeroepen tot heerser over allen die in het middernachte lijk uur dromen eens een groot man te zul- worden in het algemeen en over de •leden van „Kunst zij ons Doel", die nog eens een groot schilder' hopen te worden het bijzonder. Nadat de vorst een kleine inleiding had gehouden, waarin hij ver telde dat hij zo juist te paard uit zijn rijk in Afrika was gekomen en gevraagd had er geen aandacht aan te willen schenken, wanneer dit paard binnen zou komen, aan gezien het een zindelijk dier was, wees hij er op dat iedere gelijkenis tussen hem en Sinterklaas van geheel toevallige aard was. 'Hij verklaarde namelijk dat de geringe machtspositie van een bisschop hem nau welijks kon bekoren. Koning Godfried ging vervolgens over tot het uitreiken van een vijftal onderschei dingen aan leden met grote verdiensten. Nummer één was voor penningmeester Heiloo, die al 35 jaar de kas beheert, zon der dat er ooit bedragen van werkelijk be lang zijn verdwenen. Nummer twee was voor zaalwachter De Wilde. De vorst onder streepte het belang van zijn functie door te vertellen dat er in Almelo een vereniging was, die een ton in kas en achthonderd leden had en toch binnen drie weken kapot ging, omdat er geen goede zaalbediende was, een leerrijke historie die diepe ont roering in de zaal verwekte. De derde be giftigde was de heer H. van Borssum Buis man, een echt „regenten-type" zoals de koning verklaarde eh daarom best een medaille waard. De vierde was het bejaarde lid Van Zutfen, dat om zijn opgewektheid door koning Godfried werd gekenschetst als „de krent in het brood" en cle laatste was de heer Wiegman, die om zijn onvol prezen initiatieven met het ere-karton ge sierd werd. Het gevarieerde programma werd daarna voortgezet en besloten met een geanimeerd Koning Godfried I van Utopia hangt met vorstelijk gebaar (en enige vorstelijke opmerkingen) de heer Wiegman het bord papieren ere-teken om als beloning voor zijn initiatieven waarvan Kunst zij ons Doel" in zo ruime mate heeft geprofiteerd. Het laatste initiatief van de heer Wiegman 'strekte tot het houden van deze feestavond waarop hij werd gedecoreerd. Toneel TaxiBel £3 000 DAG EN NACHT Verbeteringen in de Haarlemse gevangenis Plannen in voorbereiding Toen wij enige maanden geleden over de gevangenissen schreven deelden wij reeds mede dat er plannen werden voor bereid om ook verschillende verbeteringen in de Haarlemse gevangenis aan te bren gen. Die hebben nu vastere vorm aange nomen. De hokjes in de kerkzaal moeten ver dwijnen. Dit wordt mogelijk als de hoge kerkzaal in tweeën wordt gesneden door het leggen van een vloer op de halve hoogte. Men houdt dan boven een kerkzaal over waar de gevangenen naast elkaar op banken kunnen zitten. Beneden de kerk zaal komt dan een nieuwe zaal. Die kan gebruikt worden voor werkzaal en ook voor recreatièzaal. Aan beide is behoefte. Maar als het plan doorgaat om in de tuin een gebouw te zetten dat geschikt is om daarin een gelegenheid te maken om de gevangenen in gemeenschap te laten ar beiden, lean de zaal onder cle kerkzaal alleen voor recreatiedoeleinden gebruikt Worden. Want er zijn- natuurlijk grote be zwaren aan verbonden als een zaal op cle gebruikt wordt voor werken en des avonds voor ontspanning. In het bijge bouw zouden zowel de stoffeerder ij, kleer makerij als breierij ondergebracht kun nen worden. Nu werken verscheidene ge- Vangenen in de cellen. Voor het luchten der gevangenen zou de binnenplaats een betegelde ruimte komen. Die kan ook gebruikt worden voor gymnastiek. Verder wil men een gras vlakte in orde maken en een zandvlakte Waarop lichamelijke oefeningen kunnen gehouden worden. Er zal voldoende ruimte zijn om daar te korfballen. Er is reeds een ambtenaar aangewezen die bij de licha melijke opvoeding leiding zal geven. Op de wandelplaats voor de gevangenen komen ook wat heesters, terwijl men ook op een andere plaats nog een beetje tuin wil aanleggen, o.a. om daar bloembollen en snijbloemen te zetten, odat de gevan genen af en toe wat bloemen in hun cel kunnen krijgen. Reeds nu gebeurt dit maar dan zijn het bloemen die kwekers beschikbaar stellen. De glimlach van Mona Lisa Er bestond gisteravond slechts weinig' publieke belangstelling .voor de vertoning door het Amsterdamse Toneelgezelschap van het merkwaardige stuk „De Glimlach van Mona Lisa" door Aldous Iiuxley, een eigen bewerking van diens in 1922 ver schenen gelijknamige korte verhaal. Het is een soort thriller geworden met een zeer ongevaarlijk uitzien, waarin de enige moord tussen de bedrijven geschiedt en waarin een huisarts de rol van de ouderwetse detective heeft overgenomen om het geval tot klaarheid te brengen met behulp van psychologische kunstgrepen. De feitelijke inhoud kan gemakkelijk in enkele zinnen worden samengevat. De ruim dertigjarige Janet Spence maakt door het toedienen van vergif een einde aan het leveii van de echtgenote van Henry Hutton om hem de vrijheid te geven haar te be minnen. De weduwnaar echter sluit een tweede huwelijk met een jong meisje waarmee hij reeds lang amoureuze betrek kingen onderhield. Door middel van be dekte insinuaties en het afleggen van een vals getuigenis slaagt zij er in, als haar liefde van de weeromstuit in haat veran dert, de genoemde man tot de strop te laten veroordelen. Zoals gezegd heldert de beide partijen behandelende geneesheer ten slotte de ware toedracht op. Een bruikbaar thema. Helaas echter mist de schrijver, wiens ni^t geringe reputatie berust op enige romans en bundels filo soferende opstellen, het ter uitwerking daarvan benodigde instinct voor dramati sche vormgeving. Van cle in het theater ver eiste economie heeft hij weinig begrepen. Tot de pauze was men gedwongen te luis teren naar lange reeksen tamelijk irrele vante uitweidingen en bespiegelingen in cynische of paradoxale trant, die zelfs in een novelle misstaan zouden hebben. De gesprekken bijvoorbeeld onmiddellijk na de dood van de eerste mevrouw Hutton of tijdens het onweer raken kant noch wal en maken de indruk slechts door-een onstuit bare redeneerlust te zijn ingegeven. Waar toe de beide kerkerscènes in het tweede gedeelte dienen, mag een raadsel heten. Als de voorstelling geen aanleiding tot verveling gaf dan kwam dit in hoofdzaak dcör het weloverwogen en door een scherp zinnige menselijkheid boeiende optreden van Paul Huf als de dokter. Zijn verschij ning ten tonele deed tèlkènmale het spel over de gehele linie opveren. Elise Hoo- mans had aanvankelijk wel moeite om enige zin aan de titel van het stuk te geven, doch slaagde er na de pauze voortreffelijk in met een innerlijke spanning en uiter lijk vertoon die aan het glorietijdperk van het naturalisme herinnerde de-loof) dei- gebeurtenissen tot een climax op te voeren. Carla de Raet was zeker niet de ideale vertolkster van de rol.van het onschuldige kindvrouwtje, dat 'voortdurend even har telijk gemeende als onverstandige dingen zegt, maar gaf toch een paar aardige mo menten te zien.Johan Schmitz speelde niet slechter of beter dan de mogelijkheden van zijn verstandelijk bedachte tekst toelieten. De bijfiguren waren door regisseur Saal- bom wel wat ver in de richting van het caricaturale overdreven. DAVID KONING Recidivist wilde baantje als nachtwaker hebben „Een hopeloos geval" stemde de ver dediger van de Haarlemse koopman, die voor/ de 23ste keer in het verdachtenbankje plaats nam, toe. Ditmaal ging het om twee kleden en een fiets, die hij in Heemstede had ontvreemd. De verdachte zelf betreurde het „dat de reclassering zijn strafblad tot 22 veroor delingen had laten oplopen" en dacht dat hij er nog wel wat van terecht zou brengen als hij maar een aardig baantje kreeg. „Wat had u dan gedacht?" informeerde de president, want dit was een nieuw ge zichtspunt. „Nachtwaker" antwoordde de verdachte, alsof dat eigenlijk het beroep was, waar naar hij altijd al had verlangd. De president keek even verbluft: „Na 22 diefstallen zeker!". „Een gewoontemisdadiger", oordeelde de Officier, van mening, dat de gestichten in Norg wel de beste plaats zouden zijn waar deze delinquent kon. worden opgeborgen. De eis luidde drie jaar met aftrek. De achttienjarige magazijnbediende, die daarvoor terecht had gestaan, was een avondje met Annie uitgeweest en de vol gende morgen in een Amsterdams plant soen ontwaakt, zonder Annie, zonder de tweehonderd gulden die hij bij zich had gehad en zonder het horloge dat om zijn pols had gezeten. Dat was allemaal al niet zo best, maar erger was, dat het geld uit de kas van een Haarlemse firma waar hij had gewerkt, afkomstig was geweest. Het feclasseringsrapport was lang niet mals en bevatte termen als „verwend, slap, ego-centrisch en nog verbeelding op de koop toe". De jongen had al een veroordeling en enige opvoedingsinrichtingen achter de rug, maar de Officier wilde het nogmaals met twee jaar jeugdgevangenis proberen. De raadsman, mr. J. W. Rutgers, weet het aan het plezante gezicht van zijn cliënt, dat hem de lieveling der meisjes doet zijn, waardoor hij weer geld nodig heeft „om de liefde te bewaren". Pleiter gaf de voor keur aan een gecombineerde straf uit een onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk gedeelte bestaande. Ook de 23-jarige automonteur die zich gisteren voor de Haarlemse rechtbank had te verantwoorden wegens diefstal van verf, gereedschappen en onderdelen ten nadele van zijn patroon, was al eens eerder met de Justitie in aanraking geweest. Maar er waren ook lichtpuntjes goed milieu en vakman zodat de Officier de rechters in overweging gaf nog eens een voorlichtings rapport af te wachten. Indien zij daar niet op ingingen, vorderde hij vier maanden met aftrek. Mr. Glastra was blij, dat het requisitoir reeds een stuk van zijn pleidooi bevatte en lichtte de omstandigheden waaronder een en ander was geschied uitvoerig toe. Hij had bovendien een toezichthouder be reid gevonden het nog eens met de jonge man te proberen. Uitspraak in al deze zaken op 27 October. Grote partij ZEEUWSE ZWERFTOCHT l.95 2.45 Ga naar REESVSERS KRUISSTRAAT 35 Te gebruiken als: KINDERWAGEN-LEDIKANT JE EN WIEGJE Verder grote sortering: Kinderwagens en Poppenwagens GEN. CRONJéSTRAAT 82 TEL. 13053 (Adv.) Asfaltering van het Soenda- plein en de Schoterweg Zal het weer optreden als spelbreker? De Rijkswaterstaat is thans begonnen met de verbetering van het Soendaplein. De tramrails zijn al verwijderd. Nu wordt het onderbed voor het asfalt gemaakt. Dit plein wordt in elk geval afgemaakt. Maar ook de Schoterweg van het Soendaplein tot het Frans Hals-theater moet van de rails bevrijd worden, waarna het opengebroken wegdeel geasfalteerd moet worden. Plet is nog niet te zeggen hoever men daarmee zal komen, want als het gaat winteren is het niet mogelijk te asfalteren. Daarom zal het werk slechts geleidelijk worden uitgevoerd. Het deel dat niet klaar komt moet dan in het ko mende voorjaar uitgevoerd worden. Zoals men weet is het een lange tijd onzeker geweest of de grond de tram rails van asfalt of klinkers voorzien zou worden. Thans liggen er op het middenvak van de Schoterweg klinkers. Bij nadere overweging heeft het asfalt het gewonnen, zodat nu de gehele weg geasfalteerd zal worden. A. Ph. van Strien overleden In de afgelopen nacht is te Haarlem in de leeftijd van zestig jaar overleden de heer A. Ph. v. Strien. directeur der Haar lemse Auto Centrale. Er zal in de kringen van het Nederlandse automobilisme nie mand zijn, die het bericht dat „Lex" van Strien niet meer is, niet met ontsteltenis zal vernemen en dat geldt zowel voor hen die zakelijk met hem te maken hadden als voor degenen die in de autosport met hem in contact kwamen. Want in beide dingen was hij een figuur, wiens geweldige stuw kracht, onovertroffen werklust en spreek woordelijke jovialiteit als onmisbaar wer den gevoeld. In de talloze bergritten en rallyes die de legendarische „Lex" met zijn even legen darische „Blauwe Engel", een bejaarde Ford-twoseater, heeft gereden, was hij een gevreesde maar graag geziene concurrent. Gevreesd, omdat hij met zijn ploeg-genoot J. Erens altijd een gevaarlijke mededinger was, graag gezien, omdat hij er altijd wel voor zorgde, dat iedereen zich amuseerde. En toen de tijd kwam, dat hij op de leef tijd kwam die actieve deelneming aan sportieve evenementen uitsloot, al reed hij twee jaar geleden nog met succes de zware Franse Alpenrallye, heeft hij zich met de zelfde voortvarendheid op de organisatori sche zijde geworpen. Hij richtte samen met de heer Gatsonides de RAC-West op, werd tot voorzitter gekozen en nam onmiddellijk het grootste aandeel in de organisatie van de Tulpen-rallye op zich, die zonder hem waarschijnlijk nooit tot stand was geko men. Niet alleen tot autosport-gebied beperkte zich zijn activiteit, want hij was bestuurs lid van de Haarlemse Jagers-vereniging, waar zijn sportieve eigenschappen hem maakten tot een zeer weidelijk jager, die door iedereen werd gerespecteerd. Zijn ijrote capaciteiten zijn overigens ook in zijm zakelijke carrière tot uiting ge komen. Hij begon in het klein te Culem- borg, werd vijfentwintig jaar geleden Ford-dealer en begon ruim twaalfenhalf jaar geleden zijn taak als directeur van de Haarlemse Auto Centrale, die onder zijn leiding tot een groot bedrijf is uitgegroeid. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 17 October na aankomst van de trein 15.07 op de begraafplaats, Driehuis- Vereniging „Weten en Werken" Ook voor dit seizoen heeft,de vereniging „Weten en Werken" een aantrekkelijk programma samengesteld. Tegen betaling van een geringe contributie kunnen stad genoten bijeenkomsten bezoeken, waarop onderwerpen over wetenschap en kunst behandeld worden. Dr. C. Spoelder spreekt over Jac. van Looy en zijn werken, dr. C. Brouwer over Goethe, Martin Lürsen over symphonieën, dr. P. Korringa over oester cultuur, prof. Van Giffen over terpenonder zoek, ir. Van Ees over hoogovens, E. de Kat over moderne kunst, J. B. Schuil over toneel en dr. Portielje over dierenleven. Vijf en twintig keer per week kan men Zeeland binnendieselen en zij, die volstaan- met een retourtje Ierseke, Goes, Middel burg of Vlissingen, krijgen door de snelheid van hun vervoermiddel van het gewest niet meer te zien dan een flits, een grijze streep en een rijk genuanceerd lichteffect van licht en water. Het water is zo'n wezenlijk deel van Zeeland, dat de late toerist die dit eilanden rijk van haver tot gort wil leren kennen er de voorkeur aan geeft een herfststormpje te riskeren en de tocht van Holland uit per boot te ondernemen. Uit Rotterdams haven stoomt een keer per week een niet meer zo heel jonge schuit $ie de naam van Nederlands vorige vorstin draagt door de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen naar Middelburg. In dit jaargetijde kan hij, indien hij krap bij kas is, met een kaartje tweede klas volstaan, want het smalle bankje op de voorplecht biedt dan aan alle opvarenden voldoende plaats. Het verdient aanbeveling dat ten minste een van zijn medereizigers een verrekijker bij zich heeft, opdat bij de veel vuldig voorkomende meningsverschillen onder de passagiers oïptrent de identiteit van de vele dorpen, waarvan men aan de kim alleen een groep bomen, een kerk toren en een compleet stel molenwieken boven een dijk ziet uitsteken, spoediger een bindende uitspraak wordt verkregen; de bemanning is te dien opzichte betrekke lijk zwijgzaam sedert men gemerkt heeft, dat de plaats die een kwart eeuw als Nieuwe Tonge werd geannonceerd in feite Oude Tonge heet. Maar goed, er breekt een ogenblik aan, vrij spoedig zelfs, dat men zijn topografi sche weetgierigheid te boven komt, het voortvarend heen en weer lopen tussen stuur- en bakboord eraan geeft en vol staat met een dommelend staren over de grijsgroene kabbeling van Hollands Diep, Volkerak, Kreekrak, Oosterschelde en hoe al deze vaargeulen nog meer mogen heten. De eerste Zeeuwse plaats waar de „Koningin Wilhelmina" aanlegt heet Zijpel een vlek waarvan de bedrijvigheid wordt bepaald door de aankomsten en afvaarten der veerboten op Anna Jacoba op Sint Philipsland en op Numansdorp en door de sonore vertrekfluit van het miniatuur treintje, dat zich over de gehele lengte van Schouwen-Duiveland kronkelt. Het schip, dat de Maasstad 's ochtends rond de klok van negen uur verliet en om twee uur 's middags langs de rede van Zijpe meert, heeft dan nog drie uur varen voor de boeg, aleer het ranke raadhuistorentje van Veere in zicht komt. Gedurende die tijd kan men zijn aandacht verdelen tussen de Sint Lievensmonstei- van Zierikzee (stuur boord), de molen van Stavenisse (bak boord), Wemeldinge (in de verte) of de zeehonden die men nooit en de medepassa gier die men altijd ziet. En bij het laveren tussen de vele zand platen die tijdens de tocht door de kreek tussen Noord- en Zuid-Beveland nogal wat stuurmanskunst vorderen, geraakt men gemakkelijk tot de overpeinzing: „Dit zijn stille landen. Het gerucht wordt slechts teweeg gebracht door de vleugelslag van de zeemeeuw en de monotone cadans van de scheepsmachine. De boerderijen liggen er als verlaten abdijen onder de herfstzon. .Een goed land, maar het kan er wel wat levendiger zijn." De schijn bedriegt, zoals men ook in dit geval zal ervaren. Activiteit Want de activiteit laait hoog op in deze streken. Tussen de dijken van de lage lan den weerklinkt de ganse dag het geratel der tractoren voor- de oogst- en dors machines en in.de steden en stadjes dei- geteisterde gebieden wordt de dialoog tus sen blok en paal der heimachines en tus sen de troffel en de mortel slechts onder broken met zonsondergang om bij het aan breken van de nieuwe dag onve. aard te worden hervat. De Zeeuwse landbouwer heeft lang niet slecht geboerd dit jaar: de wintertarwe heeft per hectare 1400 kilo meer opge leverd dan in 1948 en met de zomergerst en de haver is het al precies zo. De uien deden het jaar iets minder goed, zo horen wij, maar de prijs is beter en dat zelfde geldt ongeveer ook voor de aard appelen. Vooral de boeren van Walcheren zijn dankbaar: voor het eerst sinds de inundatie kan er een zeer goede oogst worden gebor gen. Alleen in de Zuidwatering, zoals het Oostelijke gedeelte van het eiland heet, heeft men hier en daar nog last van zout- schade, maar „Landbouwherstel" is daar zo grootscheeps met het leggen van draineer- buizen bezig, dat de voorspelling, dat dit gebied eens een lustoord voor de landbouw zal worden, niet te boud lijkt. Maar laten wij de Walcherense boeren bij hun oogst van nu: ze hebben het er al druk genoeg mee! En er zijn nog zoveel andere werken onder handen, die de oogsten van de toe komst groot zullen maken. Daar zijn in de eerste plaats de grote vernieuwing en ver steviging der zeedijken bij Vlissingen en Westkapelle. Daar malen de betonmolens, daar rijden "de vrachtauto's de lieve lange dag af en aan, boordevol zand, specie, be- tonpalen, grint, ja, wat niet al. Tussen Middelburg en Veere wordt met man en macht gewerkt aan de egalisatie van de gronden. De weidegrond is er slecht, vol koppen en kuilen. De bulten worden „afgeschept" en in de verzakkingen gestort. En dan hebbën we nog niet gesproken over de twaalfhonderd straks twee duizend arbeiders die de handen vol hebben met de herverkaveling. Geen wonder, dat Walcheren trekpleister is voor allen die graag zién werken. In de eerste plaats de cineasten. Er hebben al wat filmcamera's gesnord tussen Zou te- lande en Arnemuiden, tussen Vrouwe polder en Rammekens, zoveel, dat Blonde Mientje van de Vcerse stadsherberg zich al een toekomst tussen de super-hoge druk- kwiklampen van Hollywood droomt. J. H. B. Prins Bernhard sprak op congres over bedrijfspsychologie De in 1947 opgerichte Vereniging voor Bedrijfspsychologie heeft onder leiding van prof. di-. J. Waterink in Utrecht een con gres gehouden. Prins Bernhard, die ere voorzitter der vereniging is, woonde een deel van het congres bij en hield een korte rede, waarin hij zeide, dat de bedrijfs psychologie van zeer grote betekenis is, nu ook voor Nederland de industrialisatie van toenemend belang wordt. Door de mensen te plaatsen waar zij behoren, zul len zij hun werk met pleizier doen en zal dit tevens een gunstige invloed hebben op de arbeidsproductiviteit. Dr. J. Lubsen, directeur van het psycho technisch, laboratorium der gemeente Am sterdam en dr. J. M. Herold, directeur van een psychotechnisch instituut te Maas tricht hielden op het congres inleidingen over bedrijfspsychologie. Beëdigd Makelaar en Taxateur In Automobielen Haarlem - Schermerstraat 27 - tel. 12197 Verzorgt al Uw belangen op flutomobielgebied In- en verkoop van Uw wagen. Taxaties. Expertise. Verzekering. Financiering. Rege len van Schades. Adviezen bij aan- en ver koop. (Adv,) Heea>!ijk beroep (Te Parijs is een modeshow voor herenkleding gehouden waar man nelijke mannequins voor een pu- pliek van louter dames paradeer den). Naar modeshows ga ik. nooit heen, Die zijn,.vind ik, bestemd alleen Voor dames, niet voor heren; Maar als een mode-vlagvertoon, Koket en elegant en schoon Kan 'k hun bestaan waarderen. De dames zitten ademloos Te kijken op die modeshows Naar mannequins die zweven Langs tafeltjes met thee belaan, Waarop bonbons en koekjes staan,- Haast onberoerd gebleven. 'sLands eer, 's lands wijs (en soms onwijs) Houdt men nu, lees ik, in Parijs Ook modeshows voor heren; 't Publiek is daar ook saamgcsteld Uit dames met veel tijd en geld, Geen man kan 't intresserën. De mannequins in dit geval Zijn, zij het in gering getal Nou, laat ons zeggen mannen; De kijksters volgen ook ditmaal, Zo wordt verzekerd in 't verhaal, Hun gangen zeer gespannen. Zij draaien langzaam, zoals 't hoort, Zij schrijden afgemeten voort, In hun modieuze kleren; Heupwiegend op de strijkjesmaat, Een glimlach op hun aangelaat, Kortom, als superheren. Die mannelijke mannequins, O, hou me vast, is hier geen mens Die tot verbod moet nopen? Moet dit zo waarlijk verder gaan, Dan stel 'k toch voor van nu af aan Hen vrouwequins te dopen. P. GASUS. Een Beverwijkse juwelier heeft een uitvinding gedaan met behulp roaarvan iedere electrische klok op zeer eenvoudige wijze voorzien kan worden van tik- en slagwerk. Na toevoeging van enkele pallen en hamertjes aan het mechanisme slaan de electrische klokken op de hele en halve uren en tikken zij net zo gezellig als een gewone klok met een veeriverk. Vele landbouwers ui: de gemeenten Giessen-Nieuwkerk en andere plaatsen in de Alblasserwaarcl hebben gastvrijheid verleend aan vee van boeren uit Gelder land en Brabant. Sommige plaatsen in die provincies worden zo door droogte en mui zen geteisterd, dat er geen voedsel voor het vee in de weide is. Het Britse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat de uiterste termijn voor de indiening van aanvragen om in voervergunningen voor planten afkomstig uit Nederland die oorspronkelijk was vast gesteld op 30 September, verschoven is naar 15 November. Invoer za! moeten ge schieden tussen 1 December 1949 en 30 April 1950. Vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, chef marinestaf, is met ingang van 1 Octo ber 1949 tevens belast met de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachtcn. Dr. W. J. Buma, die benoemd is tot bijzonder hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Utrecht voor het geven van onder wijs in de Friese taal en letterkunde, zal op 17 October zijn ambt aanvaarden met het houden van een redevoering in de Neder landse taal. Alle .,lente"-reeords van dit najaar met zijn bloeiende fruitbomen, aardbeien en broedende eenden blijken overtroffen te zijn door een houtduivenpaar in de buurtschap Castenray bij Ven ray, dat ont dekt werd bij een nest met twee kloeke jongen. De Nederlandse onderzeeboten „Dol fijn" en „Zeehond" zullen in de eerste helft van November uitvaren voor oefeningen tezamen met eenheden van de Britse vloot. Twee Amsterdammers, die een aantal valse 500-dÖllarbiljetten voor f2400 aan een sigarenwinkelier hadden verkocht, zijn veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. De winkelier kreeg vijf maanden. De N.V. Middelburgse. Maatschappij voor Stoomvaart deelt mede. dat wel het personenvervoer tussen Middelburg en Rotterdam wordt gestaakt, echter niet het goederenvervoer. Generaal mr. II. J. Kruis, chef van de generale staf. heeft Donderdag in de Wil lem de Zwijgersciiool te Wezep de nieuwe opleidingsschool voor onderofficieren ge opend. Doordat kinderen met vuur speelden zijn in 1948 in de drie Noordelijke provin cies 57 boerderijen afgebrand, waardoor een schade van f233.749 werd veroorzaakt. In de periode van Januari tot September van dit jaar werd in deze provincies reeds voor f 400.576 schade aangericht doordat kinde ren met lucifers speelden. HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van de Gezinsweek, die de Protestantse kerken van Nederland in de week van 1623 October hebben I voorbereid, zal in de Nederlands Hervorm- :le kapel aan de Leeuweriken laan te Aer- danhout op Woensdagavond 19 October een bijeenkomst worden gehouden waarin dr. A. Hymans van Rotterdam zal spreken over: Christen en Huwelijk. Een predikant zal een slotwoord spreken. Het Hervormd Kerkkoor van Aerdenhout zal medewerking verlenen. De heer R. W. P. Peereboom, hoofd redacteur van Haarlems Dagblad, houdt Maandagavond 17 October een lezing over „De betekenis van de pers" in restaurant Brinkmaan, Grote Markt voor het „Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling". Candidaat J. M. W. Schalkwijk uit Heemstede heeft een beroep ontvangen naar de Gereformeerde Kerk van Stavoren. De bevestiging van elf zusters die in het Diacopessenhuis te Haarlem hun op leiding hebben genoten tot diaconessen, zal geschieden op Donderdag 20 October in do Nieuwe Kerk. De bazar gehouden ten bate van do arbeid in wijk IV der Ned. Herv. Gemeento Van Haarlem heeft netto f 3600 opgebracht. Zaterdagavond houdt de Haarlems» Luchtvaartclub ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan een bijeenkomst in het Gemeentelijk Concertgebouw. De heer F. Zandvliet, hoofd van de afdeling voor lichting van de KLM zal spreken. Verder worden de films „Zweefvliegen en model vliegtuigsport in Zwitserland" en „Pak aan, de luchtvaart roept" vertoond. J. C. A. Bcrgacker te Haarlem wordt door B. en W. bij de raad aanbevolen voor tijdelijk leraar in de Franse taal aan de HBS A. R. Bloem, onderwijzer aan de Beairix- school (Gilles Schoolmeesterlaan, willen B. en W. overplaatsen naar de Florasc'hool (Florapark). Als sclioolspycholoog bevelen B. en W. van Haarlem bij de raacl aan H. G. Bos te 's Gravenhage. -Als tijdelijk lerares in de Franse taal aan de HBS voor meisjes wordt door B. en W. aanbevolen mevr. M. Losecaat Vermeer Veeger.s te Heemstede. H. Naliuys wordt aanbevolen voor tijdelijk leraar in 'het tekenen aan de HBS B. A. W. Boerman te Oud-Beijerland wordt voorgedragen als tijdelijk leraar in de plant- en dierkunde aan de HBS B. Als tijdelijke leerkrachten aan het Lorentzlyceum worden aanbevolen in de Franse taal mej, C. Blaauboer te Amster dam, in de muziek L. J. van Mechelen te Haarlem en in de handelswetenschappen P. van Waveren Hogervorst te Haarlem. Aan het Coornhertlyceum in de lichamelijke opvoeding mej. W. D. Groeneveld te Bloe- mendaal. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de huurprijs van de grond aan de Jansweg (waar vroeger de schouwburg stond) te verlagen van f 2997 tot f 2000. De huurder heeft daarom gevraagd. Voor het maken van een uitbreiding der rjjwielbergplaats bij het Lorentzlyceum vragen B. en W. een crediet van f475 aan de raacl. Ds. A. J. van Ithijn te Haarlem zal Dinsdag 18 October in het wijkgebouw Leidsestraat 20 spreken over zijn arbeid onder de gevangenen, Bij de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Bloemendaal was ingekomen een brief van een gemeentelid gericht aan de Generale Synode, inhoudende een proeve ter verbetering van de Belijdenisgeschriften en Formulieren. De kerkeraad was hel. er mede eens dat het wenselijk is dat de Belij denisgeschriften en Formulieren in laai en stijl in overeenstemming met, de heden- daagse uitdrukkingswijze verbeterd wor den. Besloten werd de brief door tc geven an de Classis Haarlem. Op 19 en 20 October worden npwek- kiugsdiensi.cn gehouden in de Pinkster Gemeente, Nieuwe Kruistraat 14, De heren P. Klaver, Amsterdam, A. Nauta, Hilver sum, Aa. de Vries, Den Helder zullen het woord voeren. De reclasscringsgrnep van „Humanï- las" hield Donderdagavond een bijeen komst, waarop mr. C. Blankevoort, secre taris van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, een inleiding hield en .mededelingen deed over cle samenwerking tussen de groep en het genootschap. Nadat vragen waren ge steld en beantwoord werd tot secretaris van de reclasseringsgroep benoemd mr. M. Stokvis. Als voorzitter treedt op de heer F. S. Noordhoff. Donderdagmiddag stak een driejarig meisje, de Binnenweg in Heemstede over zonder op het verkeer te letten. Zij liep tegen een auto, welke uit Haai'lem kwam, aan en werd gewond. Met een lichte hersen schudding is zij per auto naar haar ouder lijke woning vervoerd. Op Maandag 17 October geeft de pianist Sas Bungc onder auspiciën van de Haarlemse Volksuniversiteit in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum een Chopinavond.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 9