Haarlems Dagblad Onze democratie ctt 6pretfite Ifaartematije Courant (Hittno Alle commissies en subcommissies zullen op 21 October verslag doen Chinese communisten trokken Vrijdagavond Kanton binnen Dr. Drees pleit tussen de drie voor contact parlementen Blinde honden konden weer zien na injectie met een nieuwe stof Republikeinen verwerpen patrouille - regeling Weerbericht jie Jaargang No. 19373 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- leri enties en Administratie 10724, 14825. Redactie: DirecteurrHoofdredacteur: 15054. Bijkant. kaarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. )rukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 15 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4.75. Postgiro 273107. Advert,tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom i LS DE ENGELSEN overleg gepleegd hadden met de Franse regering eer zij et pond sterling devalueerden, zou waar- pijnlijk het kabinet-Queuille niet geval- zijn. In Engelse bladen is dat erkend, uiminste in zoverre dat geschreven is over 3ns aandeel in de schuld dat het Franse abinet gevallen is". Waaruit wij opnieuw au en, hoezeer de lotgevallen der landen van et Westen aan elkaar verbonden zijn en i hoe grote mate alles van het beleid in et buitenland afhangt. Dit betreft dan alleen maar West-Europa; ge behoeft ir even aan de Amerikanen te denken u een nog veel sprekender beeld voor ..i te stellen. Het gaat intussen niet zo )ëd in de Westerse parlementaire demo- atie, waarvan de pogingen om een nieuwe ranse regering te vormen weer een bewijs even. De nieuwe premier, Jules Moch, is iet één stem meerderheid aangewezen na jn lawaaiige nachtzitting van de Nationale ergadering, die ongetwijfeld meer spot sn waardering in den lande heeft uitge- jct. Jules Moch raakt wellicht blijmoedig :stemd over zijn vooruitzichten als hij jdenkt dat het juist een halve eeuw ge- Ifi "den is dat het kabinet Waldeck-Rousseau Kder de Derde Republiek optrad. Dat haal- ,t e bij zijn eerste verschijning in de Kamer ok maar één stem meerderheid en bleef ,iettemin drie jaar aan het bewind. Vier ar na zijn heengaan, in 1906, vormde eorges Clemenceau zijn eerste regering, e eveneens drie jaar stand hield; zijn ■pp, reede en laatste kabinet, in de eerste we- e t Idoorlog tot stand gekomen, handhaafde SDj ch twee jaar. Het is dus niet waar dat Franse regenn- tn altijd zo kort duren. Men dient ook in mmerking te nemen dat in het Franse irlementaire gebruik andere gewoonten lSte i opvattingen heersen dan bij ons en dat en zich in Parijs minder van de snelle leenvolging van ministeries aantrekt dan ij in een overeenkomstige toestand zouden rl« len. Maar als minister-president Moch ër jn uitzicht op voortgezette arbeid alleen :oiivoorbeelden uit het verleden moest ronden zou het op een soort kansspel aan lijken. Daar heeft het tegenwoordig derdaad veel van. Hoe de'Fransen ook >i' het kabinet-Queuille mogen denken, kunnen niet ontkennen dat gedurende u.i ruim éénjarig bewind de orde en de élvaart in het land snel zijn toegenomen, en zou redelijkerwijs kunnen aannemen at zulk succes.een nieuwe lijn van ont- ikkeling had doen ontstaan. Neen. Zodra ;t labiele evenwicht verstoord wordt en at kabinet, zwaar beïnvloed door organi ses „van buiten", het aflegt, begint de slitieke touwtrekkerij opnieuw, alsof er ■en kabinet-Queuille geweest is. En meteen reken weer stakingen los bovendien. Dit niet bemoedigend; het duidt overigens in dat in de toestand, waarin de parle- entaire democratie voor de oorlog ver- erde, weinig verandering is gekomen. De ■ïjd om partijbelangen overheerst. Wij mden zowel zelfingenomen als kortzichtig in als wij dat allen maar, met een critische ik, in Frankrijk en België waarnamen. Er jn ook in eigen land zoveel verschijnselen e bezorgdheid wekken. De gemeente- ladsverkiezingen hebben aanleiding gege- m zich daarover te uiten; de wethouders- ïrkiezingen, die er in September op volg en, hebben heel -at critiek bij het publiek 1 jtgelokt. En politieke partijstrijd, die aan Urgemeesters-benoemingen in belangrijke smeentcn vooraf pleegt te gaan, wekt een loeinbehagelijke sfeer. Er is nu sinds een Jtaliaand een nieuwe minister van Binnen- ioïmdse Zaken, maar nog steeds is geen lieuwe burgemeester van Den Haag be- oemd. Het interimaat van wethouder Keber blijft maar voortduren; men vraagt ch af of hij straks zijn éénjarig waar- emend burgemeesterschap zal kunnen ieren. Zijn wij er zo armelijk aan toe dat rij geen man kunnen vinden, bekwaam oeg om burgemeester van Den Haag te Weineen, dat heeft er niets mee te ;en. Partijen gunnen elkaar de bezetting die post niet. Intussen wordt het be- van een gemeente met meer dan een millioen inwoners geschaad doordat geen burgemeester is. Een waarnemende ithouder kan nooit zijn volle aandacht aan taak geven en oefent als waarnemer niet ilfde gezag uit. Het is trouwens zijn ...ap niet. Ge kunt dit Haagse geval veel kleiner iden dan de Franse regeringscrisis en dat het ook, maar als symptoom heeft het Mezelf de oorzaak en betekenis. Het is, uit oogpunt van goed parlementair-demo- ratisch beleid gezien, een armoedige ver ing en een onrustbarend verschijnsel. In strijd der ideologieën in deze wereld is van groter belang dat de democratie het Westen innerlijk sterk is dan dat zich militair bewapent. Die innerlijke .cht is het overheersende belang. Daar- hebben degenen gelijk die ook op deze >nd doorbraak van de grenzen en ver eniging in federale Unie bepleiten: zij zou- en de parlementaire democratie bevrijden it het slop waarin zij beland is door een ieuwe, breder ontwikkeling in een fede- aal parlement en zij zouden dat parlement, staat om de werkelijk grote vraagstukken behandelen en erover te beslissen, het ezag verschaffen dat de parlementen der fzonderlijke landen in die zaken niet meer unnen doen gelden. Omdat het kwesties ijn, die ver over hun grenzen reiken. Onze Westerse democratie loopt het werkelijke evaar dat zij, als geen federale Unie van uropa tot stand komt, meer en meer stuur- hos zal worden en zich verliezen in een on- $rruchtbare strijd om partijbelangen. Schone slaapster"'van Maubeuge Ronde Tafel-conferentie versnelt haar tempo November moet sluitingsdatum zijn 's-GRAVENHAGE, 14 October (A.N.P.). „Besloten werd, dat op Vrijdag 21 Oc tober alle commissies en subcommissies van de Ronde Tafel-conferentie een gespecifi ceerd verslag zullen uitbrengen aan de cen trale commissie in het licht van het door alle commissies na te streven doel om de conferentie op 1 November te beëindigen", aldus werd medegedeeld in een commu niqué van het secretariaat-generaal der conferentie, hedenmiddag na de vergade ring van de centrale commissie uitgegeven. Voorts werd medegedeeld, dat in deze vergadering door de drie voorzitters der commissie voor sociale aangelegenheden verslag over de stand der werkzaamheden is uitgebracht aan de centrale commissie. De vergadering van de financieel-econo- mische commissie van hedenmorgen heeft besloten, dat alle sub-commissies dezer commissie op 20 October rapport zullen uit brengen, waarin een samenvatting zal worden gegeven van de punten, waarom trent overeenstemming bestaat en van de punten van verschil. Op 21 October zal de commissie van negen (bestaande uit de voorzitters, vice- voorzitters en een lid van elke sectie der commissie) bijeenkomen om op grond van deze gegevens een rapport over te leggen aan de centrale commissie. Men zal trachten de punten van geschil zo gering mogelijk te doen zijn. De commissie was, naar de speciale cor respondent van het A.N.P. verneemt, een parig van mening, dat de regeling van be paalde détailpunten niet noodzakelijk tij dens de conferentie behoefde te geschieden. Bij het overleg in de komende dagen zal daarom door de delegaties worden nage gaan, welke naar het oordeel der verschil lende delegaties deze détailpunten, die na de conferentie kunnen worden geregeld, zijn. Over het schuldenvraagstuk is niet ge discussieerd. Naar A.N.P. verneemt, ver liepen de besprekingen in een góede sfeer en bleek de ernstige wil aan alle zijden om nader tot elkaar te komen. Republikeins optimisme „Sedert enige dagen heb ik goede hoop gekregen, dat de conferentie er inderdaad in zal slagen de problemen op korte termijn op te lossen", aldus heeft de republikeinse minister van Voorlichting, mr. Sjamsoed- din verklaard aan vertegenwoordigers van de Nederlandse pers, die hij ter kennis making ontving. „Ik had deze hoop niet onmiddellijk na mijn aankomst in Nederland vorige week Zaterdag", zo voegde de minister er aan toe. Over de samenwerking in de toekomst tussen Nederland en Indonesië had hij grote verwachtingen, „mits de Nederlanders er voor waken, niet alles in schriftelijke over eenkomsten te willen vastleggen, maar meer over te laten aan de praktijk en daar door de unie kans te geven steeds breder uit te groeien." Het Amerikaanse Huis keurt wapenhulp goed Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp betreffende wapenhulp aan het buitenland tot - een bedrag van 1.314.010.000 dollar aangenomen. Volgens het wetsontwerp zal 840.010.000 dollar in contanten v/orden besteed voor militaire hulp aan bevriende naties en 95 millioen dollar voor militaire projecten in Alaska en Okinawa. Bovendien zullen con tracten worden aangegaan tot een bedrag van 500 millioen dollar voor wapenleve- rantiès aan het buitenland en tot 'n bedrag van 92 millioen dollar voor militaire pro jecten. Dit laatste betekent, dat de admini stratie van het programma voor genoemde doeleinden uitgaven kan doen tot de vast gestelde limiet en dat het congres die schulden zal betalen. Van het totaal zal een milliard dollar word engebruilct ten behoeve van de lan den van het Atlantisch pact. De rest is voor Griekenland, Turkije, Iran, Korea, de Philippijnen en China. Weer een Canadese vierling In Ontario is een meisjes-vierling ge boren van tezamen zeven kilo. De beval ling duurde twintig minuten. Moeder en kinderen maken het goed. Het uniestatuut zal volgende week geheel gereed zijn en wellicht ook het charter van de souvereiniteitsoverdracht. De voorlopige grondwet van de R.I.S., die gebaseerd is op het federalistische beginsel, in overeen stemming met de resultaten van de inter- Indonesische conferentie, zal eveneens vol gende week gereed zijn en aan de Neder landse delegatie worden voorgelegd. De besprekingen over Nieuw-Guinea zijn nog in volle gang, zodat hierover geen nadere mededelingen zijn te doen. Over de situatie in Indonesië verklaarde de minister, dat de republiek over een vol doende politiemacht beschikt om de ver antwoordelijkheid voor rust en orde in ge bieden buiten de residentie Djokja op zich te nemen. Tenslotte was de minister er stellig van overtuigd, dat het voorlopige republikeinse parlement de resultaten van de Haagse conferentie zou goedkeuren. Grote dochters van grote vaders. Presi dent Truman's enige dochter Margaret, die deze week in Atlanta (V.S.) een zangrecital gafbracht daar na afloop van haar concert een bezoek aan Churchill's dochter Sarah, die in dezelfde plaats optrad in het toneelstuk „the Philadelphia story". Margaret (rechts) maakt in de kleedkamer een babbeltje met Sarah. Kanfonse politie bleef op haar posten bewaarde de orde HONGKONG, 15 October (Reuter)- Van officiële nationalistische zijde is heden te Hongkong vernomen dat Chi nese communistische legers Kanton gisteravond zijn binnengetrokken. Er hebben geen incidenten plaats gehad. Alle verbindingen te land, ter zee en in de lucht met de stad zijn tijdelijk verbroken. Het Britse riviervaartuig „Fatshan", het laatste schip dat gisteren uit Kanton is ver trokken, is heden, volkomen bezet met per sonen die op het laatste ogenblik besloten de stad te verlaten, te Hongkong aange- 'komen. Bij het vertrek van de „Fatshan" lever den opgewonden Chinezen verwoed slag in hun pogingen om aan boord te komen. De orde werd echter hersteld door optreden van leden van de Kantonse politiemacht die op haar post in de stad is gebleven. Gemeld wordt, dat bandieten in de stad Sumtsjuh, die aan de grens van het gebied is gelegen, dat onder het (Britse) gezag van Hongkong staat, alle Chinese vluchte lingen uit Kanton, die op weg waren naar Hongkong, aanhielden en hen van al hun kostbaarheden beroofden. De buit werd in vrachtauto's vol vervoerd naar Kowloon (dat tegenover het eiland Hongkong gelegen In Frankrijk gaan stemmen op voor nieuwe verkiezingen „De stelling dat de Assemblée dient te worden ontbonden, maakt veel opgang", zo schrijft het Franse avondblad „Le Monde". In politieke kringen is men van mening, dat als gevolg van de kleine meerderheid die Moch heeft behaald, vele candidaten voor een minister-portefeuille zullen aar zelen. In de wandelgangen van de Assem blée gelooft men, dat Moch bij de verde ling van de portefeuilles stuit op tegen strijdige partijbelangen. De grootste moei lijkheid zou Binnenlandse Zaken geven. Moch wil deze portefeuille zelf houden, maar de radicalen zouden haar, als de prijs voor hun steun aan Moch, voor zich opeisen. De mening neemt toe dat de kleine meer derheid die Moch voor zijn program ver kreeg een aanwijzing vormt, dat nieuwe verkiezingen noodzakelijk zijn om in de Nationale Vergadering een regeringsmeer derheid te krijgen. Een jonge vrouw, die Zondagavond in leen trein op het station te Maubeuge sla- )end werd aangetroffen en naar het zie- :enhuis van deze stad werd overgebracht, fis, na zes dagen te hebben geslapen, ont maakt. Deze „Schone Slaapster" wist zich pu'et te herinneren hoe zij heet, waar zij Woont of wanneer of waar zij ingeslapen is. Bij een bloedonderzoek heeft men geen [sporen van een slaapmiddel aangetroffen. Kleine verandering De hoofdstraat van het thans half-Duits, :-Poolse stadje Guben-on-Neisse, de ge- I boorteplaats van Wilhelm Pieck, de Oost- JjDuitse president, welke Adolf-Hitlerstraat heette, is nu herdoopt in Wilhelm-Pieck- straat. Een viermotorige Amerikaanse B-50 „Stratobomber" is, zoaIs gisteren gemeld, met een volledige bommenlast in Cambridgeshire, Engeland, neergestort, waarbij de twaalf leden der bemanning om het leven kwamen. Toen het vliegtuig de grond raakte, ontploften alle meegevoerde bommen, ivaardoor de wrakstukken honderden meters werden toeggeslingerd. Een overzicht van de ravage op de plaats waar het ongeluk gebeurde. is en eveneens onder Brits gezag staat), om vervolgens openlijk in de Chinese wijken van deze stad te worden verkocht. Volgens te Hongkong ontvangen berich ten hebben zich Vrijdag in Kanton, dat reeds door de nationalistische soldaten wordt verlaten, een aantal zware ontplof fingen voorgedaan, welke worden toege schreven aan sabotage tegen de naderende communistische legers. Het licht in de stad ging uit en er ontstonden branden. De mid- lieke bisschoppen delste boog van de brug over de Parelrivier aan het land en aan de wereld thans een Tsjechoslowaakse kerk werd genationaliseerd „Geen tehuis meer, doch een gevangenis" De Tsjechoslowaakse Nationale Verga dering heeft met algemene stemmen bij handopsteken twee wetten aangenomen, volgens welke de administratieve con trole van alle kerken in het land door de staat wordt overgenomen. Van de tribu nes. geheel gevuld met „speciale geno digden", klonk een lang applaus na het aannemen van de wetten. Een aparte regeringsinstantie voor de kerk zal worden ingesteld. Het salaris van alle geestelijken, die hun ambt uitoefenen, wordt vastgesteld. Cepicka, de minister van Justitie, deed bij de indiening van het wetsontwerp een scherpe aanval op het Rooms-Katholieke episcopaat en het Vaticaan. Hij hekelde mgr. Beran, die volgens hem „de rol van mai-telaar speelt om een kardinaalshoed te verkrijgen". Hij zeide verder, dat slechts tien procent van de geestelijkheid een ver klaring tegen het wetsontwerp had gete kend en dat bovendien de meeste onder tekenaars van hun besluit waren terugge komen „zodra zij buiten het bereik van de bisschoppen waren". Na te hebben aangekondigd, dat de wet per 1 November aanstaande van kracht zal worden, zeide Cepicka nog: „Het zal voor een priester moeilijk zijn, aan deze wet gehoorzaamheid te weigeren" Vrijdag heeft radio Vaticaan enkele uren nadat in Praag het wetsontwerp tot overneming van het beheer over de kerk door de regering tot wet verheven was de benoeming van een nieuwe bisschop in Tsjechoslowakije bekend gemaakt. Het is mgr. Frantisek Tomasek, profes sor aan de theologische faculteit te Olo- mouc, die door de Paus is benoemd tot hulpbisschop van mgr. Matocha, aartsbis schop van Olomouc en de op een na hoog ste katholieke geestelijke in Tsjechoslo wakije. Radio-Vaticaan noemde de aanvaarding van de wet door de Tsjechoslowaakse na tionale vergadering een bewijs, dat het parlement „slechts een marionet in de handen der Marxistische heersers is" Het radio-station verklaarde, dat de plechtige waarschuwingen van de katho- van Tsjechoslowakije is door een ontploffing vernield. Voorts deden zich ontploffingen voor in opslag plaatsen langs de rivier, waar zich ammu- nitievoorraden bevonden zouden hebben. feit geworden zijn. „De Tsjechoslowaakse staat heeft opgehouden het tehuis der ka tholieken te zijn, hij is hun gevangenis geworden" Benelux-conferentie te Luxemburg Moeilijkheden over de goud-clausule Na afloop der Vrijdagmiddag gehouden conferentie van Beneluxministers te Luxemburg verklaarde de heer Janne, eco nomisch adviseur van minister Eyskens, dat de commissie van deskundigen besloten heeft, het accoord van 5 October inzake de Voor-Unie uit te breiden. De besprekingen dienaangaande zullen worden voortgezet. Verwacht wordt dat de lijst van goederen, welke in het ruilverkeer tussen de Bene- luxlanden geheel vrij zullen komen, zal worden uitgebreid. De secretaris-generaal van de Neder lands-Belgisch-Luxemburgse douaneover eenkomst verklaarde, dat het niet geheel zeker is dat de conferentie vandaag zal eindigen; zij zal misschien ook Zondag morgen voortduren. Tijdens de besprekingen is ook het vraagstuk van de samenwerking in Euro pees verband ter sprake gekomen. De Ne derlandse minister-president de heer Drees was van mening, dat zodra de Bene lux eenmaal een realiteit is, niet alleen een permanent contact der regeringen nodig is, doch ook een innig contact met consultatief karakter tussen de parlementen der drie landen. Hij noemde als voorbeeld waarvoor contactneming der volksvertegenwoordi gingen van de drie landen noodzakelijk zou zijn de Europese Raad van Straatsburg. Hij verzocht tenslotte in de eindconclusies van de conferentie een paragraaf op te nemen, waarin het verlangen naar dit nauwe par lementaire contact tot uitdrukking komt. De heer Van Zeeland sprak als zijn oor deel uit, dat er naar gestreefd moet wor den bij de organisatie van de Benelux methodes te gebruiken, die in de toekomst voor geheel West-Europa kunnen dienen. Verder merkte hij op dat een aantal pro blemen, dat thans bijna niet kan worden opgelost, wel tot een oplossing kunnen ge raken in een kader dat groter is dan dat van de Benelux. In dit verband onder streepte hij het gevaar dat West-Europa loopt indien het zich niet verenigt De Belgische minister Liebaert verklaar de dat nog geen accoord bereikt is over de kwestie der goud-clausule, waaraan ook Donderdag reeds een groot deel der onder handelingen was gewijd. De Nederlanders wensen, volgens de minister, de volledige opheffing van deze clausule, terwijl de Bel gen haar gehandhaafd willen zien als een waarborg. Minister Liebaert merkte in dit verband op: „De goudclausule dient een aansporing te zijn voor beide partners het evenwicht in hun betalingsbalans te hand haven. De heer Liebaert verklaarde voorts het geheel eens te zijn met de uitspraak van de Nederlandse minister van Financiën Lieftinck, dat de conferentie veel beter enkele maanden later had kunnen begin nen, teneinde allereerst het resultaat van de recente devaluaties op de respectieve lijke handelsbalansen af te wachten. Het woord is aan.... Comtesse Diane: Aan hen, die gewoon zijn aan anderen te denken, valt het 't- ge makkelijkst een gelijkmatig hu meur te hebben. Elf communistische leiders in de V.S. schuldig bevonden Aan samenzwering tegen de regering Elf communistische leiders in de Verenig de Staten zijn gisteren schuldig bevonden aan samenzwering teneinde hun leer ingang te doen vinden, dat het plicht en noodzaak is de Amerikaanse regering op geweld dadige wijze omver te werpen en te ver nietigen. De jury, die tot deze uitspraak kwam na een proces, dat negen maanden heeft geduurd en dat naar schatting anderhalf millioen dollar gekost heeft bestond uit acht vrouwen en vier mannen, en had er zeven uren lang over gedelibereerd. De maximumstraf, die de beschuldigden kun nen krijgen, is tien jaar gevangenisstraf of een boete van tienduizend dollar. Onder de elf beschuldigden, allen partij functionarissen van de communistische partij, bevonden zich ook John Gates, hoofdredacteur van de „Daily Worker", het partijblad, en Benjamin J. Davis, een neger en lid van de New Yorkse gemeenteraad. Aanvankelijk waren twaalf personen in staat van beschuldiging gesteld, doch het proces tegen William Foster, de nationale voorzitter van de communistische partij, werd om gezondheidsredenen uitgesteld. Dit proces was het eerste van zijn soort in de Verenigde Staten. Tegen drie van de beschuldigden zijn deportatieprocessen aan hangig. De beschuldigingen zijn uitgebracht op grond van de bepalingen van de in 1940 aangenomen wet-Smith. De verdediging voerde aan, dat door de betrokken bepalin gen inbreuk werd gemaakt op de grond wettelijke waarborgen van vrijheid van meningsuiting en vergadering. Na de uitspraak van de jury werden vijf advocaten van de verdediging en Eugene Dennis, die voor zichzelf pleitte, veroor deeld wegens belediging van het Hof. De elf beschuldigden werden in verzekerde bewaring gehouden in afwachting van de uitspraak op Vrijdag aanstaande. Ondergrondse voortzetting? Men heeft tijdens het proces aanwijzingen bespeurd, welke erop zouden wijzen dat de Amerikaanse communistische partij, indien haar leiders worden veroordeeld, mogelijk ondergronds verder zal werken. De Ame rikaanse procureur-generaal, John McGo- heu, heeft verklaard, dat hij er in dat geval voor zal ijveren dat het „Federal Bureau of Investigation" eveneens „ondergronds zal gaan werken." De beslissing van de jury, waarbij de leiders der Amerikaanse communistische partij zijn schuldig bevonden aan het ten laste gelegde, is in het Huis van Afgevaar digden met instemming begroet. De afge vaardigden wezen erop, dat hiermede het bewijs is geleverd dat de communistische partij een „instrument des gewelds" is. De verdedigers hebben verklaard, dat zij in beroep zullen gaan tegen het oordeel van de jury en tegen de veroordelingen wegens belediging van het Hof. De koude lokt Reeds zeventienhonderd Noren hebben gesolliciteerd naar een baantje op de „Nor- sel", welk schip deze winter naar de Zuid pool gaat voor een Brits-Noors-Zweedse wetenschappelijke expeditie en waarop een bemanning van zestien koppen werk zaam zal zijn. Maar het zijn dan ook Noren. Middel van biochemicus uit Soest met succes in Amsterdam toegepast Naar het A.N.P. meldt, worden sinds enige maanden in een inrichting voor dieren- onderzoek te Amsterdam honden, wier ge zichtsvermogen geheel of gedeeltelijk is verdwenen, ingespoten met een stof, die tot dusverre onbekend was. Bij honden, die leden aan glacoom of cataract, heeft deze therapie geleid tot opmerkelijke resultaten. In vrijwel alle gevallen is het gezichtsver mogen der dieren geheel teruggekeerd. De stof is vervaardigd door een bioche micus uit Soest, de heer Van Leeuwen. Deze heeft verklaard dat tot dusverre ruim dertig honden deze nieuwe behandeling hebben ondergaan. Bij honden met cataract (staar) is de inspuiting verricht via het onderooglid en werkte de stof vandaar in op de oogbal. Bij glacoom was een directe inspuiting van het oog, een zogenaamde intraoculaire inspuiting, noodzakelijk. De heer Van Leeuwen verklaarde, dat de lensvertroebelingen bij de nieuwe behan deling vaak reeds na de eerste inspuiting geheel verdwenen. In andere gevallen bleek een tweede of een derde inspuiting nood zakelijk. BATAVIA, 15 October (Aneta). In het communiqué van de UNO-Commissie over de vergadering van de centrale com missie, welke Vrijdag werd gehouden, wordt geconstateerd, dat er nog geen over eenstemming is bereikt over de afbakening van patrouillegebieden in Midden-Java. In deze vergadering werd behandeld de afbakening van patrouille-gebieden vol gens de voorgestelde regeling, welke zou voorzien in gecoördineerde patrouillering in bepaalde gebieden, in toewijzing van patrouillegebieden en terugtrekking van troepen door beide partijen. De regeling voorzag verder in een meer geconcentreerde opstelling der troepen. De Nederlandse vertegenwoordiger zei de, dat men van Nederlandse zijde bereid was het ingediende voorstel te accepteren. De republikeinse vertegenwoordiger wees er op, dat de regeling niet'definitief is en dat de republikeinse regering de regeling niet kon aanvaarden, daar zij van mening was, dat het terugtrekken van de TNI in sommige gebieden de handhaving van de wet en orde aldaar in gevaar zou brengen. De vertegenwoordiger van de BFO on dersteunde het republikeinse standpunt. De Nederlandse vertegenwoordiger ont kende, dat de Nederlandse troepen niet in staat zouden zijn wet en orde in .ge noemde gebieden te handhaven en hoewel hij geen principiële bezwaren koesterde tegen een gecoördineerde patrouillering, verklaarde hij dat de Nederlanders niet in staat zijn de republikeinse suggestie over te nemen. Aangezien er geen over eenstemming kon worden bereikt, zullen de vertegenwoordigers der UNO-commis- sie thans aanbevelingen opstellen, zoals voorzien is in de overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden, welke aan bevelingen spoedig aan partijen zullen worden overhandigd. Hij is van mening, dat de genezing van blijvende aard is. Een dierenarts, die in spuitingen met het nieuwe middel heeft uitgevoerd, stond aanvankelijk, evenals de meeste zijner collega's, zeer sceptisch tegen over de nieuwe therapie. „De practijk heeft echter tot nu toe uit gewezen, dat verbluffende resultaten het gevolg waren der behandeling", aldus ver klaarde deze dierenarts aan het A.N.P. Hij had deze behandeling voordien niet moge lijk geacht, doch thans zal hij voortgaan dieren, die aan genoemde oogziekten lijden, met de nieuwe stof in.te spuiten. Hij heeft geen enkel schadelijk gevolg, dat door inspuiting veroorzaakt zou kunnen zijn, bij de honden kunnen constateren. Of deze behandeling ook bij mensen mo gelijk is, heeft men nog niet onderzocht. De heer Van Leeuwen is van mening, dat zijn therapie op het menselijk oog een even gunstige uitwerking zal hebben als op het dierlijk oog. oooccoooooooooooocoooooooooaoccccocxaooc VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en op 6lechts enkele plaatsen enige lichte regen. Matige, langs dc kust af en toe vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuid en Zuidwest. Overdag iets minder zacht. 16 October: Zon op 7.06 uur, onder 17.45 uur Maan op uur, onder 16.05 uur 17 October: Zon op 7.07 uur, onder 17.43 uur Maan op 0.26 uur, onder 16-24 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 October: Hoog water: 8.40 en 21.13 uur. Laag water: 3.56 en 16,17 uur. Zondag 16 October: Hoog water: 10.01 en 22.45 uur Laag water: 5.04 en 17.36 uur Maandag 17 October Hoog water: 11-38 en 00.00 uur. Laag water: 6.42 en 19.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1