SLEUTEL WEG? VOLKSWAGENS VERHUUR Kort en Bondig HAGEMAN Alma's dubbele taak Zaterdag 15 October 1949 Dr. Sis Heysler over jeugd-problematiek Voor de vereniging Geloof en Weten schap sprak gisteravond in de Stads schouwburg dr. Sis lieyster over de ..pro blematiek der hedendaagse jeugd". Zij zette eerst uitvoerig uiteen dat zo men deze problematiek wil benaderen, mer. psychologisch begrip dient te hebben, dat wil zeggen dat men zich geheel moet kun nen verplaatsen in de mentaliteit van het kind, zonder daarbij in eerste instantie er van uit te gaan of de handelingen van het kind al of niet moreel of verstandelijk verantwoord schijnen. Vervolgens beschreef zij de normale problematiek van het kind die zich voor doet in de voor-puberteit, de puberteit en de adolescentie. Zij ging uitvoerig in op de verschijnselen die sommige ouders zeer verontrusten, maar die alle van voorbij gaande aard zijn en soepelheid van de op voeder vragen, die alleen mag proberen deze moeilijkheden in redelijke banen te leiden en ze vooral nooit mag forceren. Zij voegde daaraan toe, dat men het eerder verontrustend moet achten wanneer deze volkomen normale en natuurlijke proble men zich niet in deze periodes voordoen, omdat zij dan waarschijnlijk later toch op zullen dagen en dan grotere schade kunnen berokkenen. Zij hield nog een pleidooi voor een doel treffende voorlichting door de ouders over sexuele vragen, die kan voorkomen dat het kind zijn licht gaat opsteken bij vroeg wijze vriendjes. Deze vragen komen bij ieder kind op en ieder kind zal trachten er een antivoord op te vinden. Het is daarom veel beter dat het een zuiver antwoord van de ouders krijgt. Mejuffrouw Heyster behandelde tenslotte de specifieke problematiek van deze na oorlogse tijd en de wijze waarop de op voeder op deze moeilijkheden dient te rea geren. Daarna bestond voor het publiek, dat in ongekend groten getale was opgeko men, gelegenheid om vragen te stellen. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) De verplichte winkelsluiting Intrekking verplichte sluiting voor twee branches voorge steld Zoals men weet heeft het College van B. en W. van Haarlem het voorstel de ver plichte Dinsdagmiddag-sluiting voor de kantoorboekhandelaren, dat in de raads vergadering van 31 Augustus aan de orde zou zijn gekomen, ingetrokken om sommige betrokkenen in de gelegenheid te stellen alsnog hun standpunt naar voren te bren gen. Dat is inmiddels geschied en B. en W. geven thans in eon. uitvoerige motivering als hun oordeel te kennen, dat het oor spronkelijke voorstel gehandhaafd kan blijven, omdat de meerderheid der kan toorboekhandelaren bij een nader onder zoek zich voor de intrekking der verplichte winkelsluiting heeft uitgesproken. Ook de meerderheid der schoenwinke liers heeft, zich tegen het handhaven van de voor deze branche geldende sluitings regeling uitgesproken, zodat B. en W. de raad voorstellen ook voor de schoenhande laren de verplichte sluiting op Dinsdag middag op te heffen. SCHEEPVAART Aasiekerk, Rotterdam—Brisbane 14 Oct. te Port Said. Abbedijk. New York3uenos Aires 14 Oct. te Rio de Janeiro. Aldegonda, 9 Oei. van Pladjoe naar Bangkok. Drente, 13 Oct. van Boston naar New York. Kota Agoeng, RotterdamJava pass. 14 Ocl. Gibraltar. Kota Baroe, RotterdamJava pass. 14 Oct. Suez. Ternate. Mcmbassa Rotterdam 19 Oct. Hoek van Holland ver wacht. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 October 1949 BEVALLEN van een zoon: 13 Oct., J. BerlemonLe Noble, 2 z.; 14 Oct., C. M. Kolvan Eeden; A. de LeeuwLangen- berg: A. WesselingNelissen. BEVALLEN van een dochter: 12 Oct., A. Verwer-van Scherpenzeel: 13 Oct., J. van der LindenWijman; A. HulseggeWig- chert: T. SivalStraatman; C. H. Sloot Bakker OVERLEDEN: 12 Oct.. A. W. Visser— Speets, 71 j.. Hazepaterslaan; J. Kadee, 82 j.. Westerhoutpark; J. de Rooöe. 73 j.. De Witstraai: 13 Oct.. W. F. van Dijk. 68 j., Hazepatersiaan; D. Sweerts-Franken, 82 j., Hasselaersplein. De „motorscooter"een soort gemotoriseerde autoped, die in de Verenigde Staten al sinds jaren een -populair vervoermiddel is, heeft thans ook Italië „veroverd". Er is zelfs een nationale borid van motorscooter -rijders opgericht, welks leden deze vieek in Rome door Paus Pius XII zijn toegesproken. Ter gelegenheid hiervan bood de bond aan de Paus zulk een voertuig ten geschenke aan. Hier is een deputatie van de scootervrienden onderweg naar de Pauselijke verblijven. Goedkope voorstellingen door het Nederlands Volkstoneel Het Nederlands Volkstoneel zal in de loop van dit seizoen een aantal voorstel lingen in de Haarlemse schouwburg geven tegen populaire prijzen, teneinde speciaal dat deel van het publiek te kunnen berei ken ten dienste waarvan het gezelschap na de bevrijding werd opgericht. Op Vrij dag 24 October begint men met een op voering van het naturalistische drama „Voerman Henschel" van Gerhart Haupt- mann, waarin Johan Elsensohn de titelrol speelt. Onder regie van Ben Groeneveld treden daarin verder op: Marie Faassen, Nell Knoop. Hans van Meerten, Bob Goed hart, Wim Kouwenhoven en vele anderen. Verder kan men dit jaar nog twee stukken van Herman Heijermans verwachten: een reprise van „Schakels" en een vertoning van „Op Hoop van Zegen" ter herdenking van de sterfdag van deze schrijver. G. D. Rasch 70 jaar De heer G. D. Rasch, een bekend inge zetene van Heemstede, wordt Vrijdag 21 October 70 jaar. De heer Rasch heeft zich op velerlei gebied verdienstelijk gemaakt. In liet bijzonder voor de Heemsteedse Kunstkring, die in 1927 werd opgericht. Hij is van die orga nisatie, die veel gedaan heeft om het cul turele leven in Heemstede te stimuleren, niet alleen secretaris maar tevens pen ningmeester geweest, zodat een groot deel van het werk op zijn schouders rustte. Werk dat bij hem in goede handen was. De oorlog was jammer genoeg reden dat de Kunstkring werd opgeheven. Na de vrede is het niet tot herleving van de Kunstkring gekomen, de voornaamste re den daarvoor ligt in het feit, dat men in Heemstede niet de beschikking heeft over geschikte zalen. Nog steeds toont de heer Rasch, die zich nog in een goede gezondheid verheugen mag, veel belangstelling in de jeugd. In zijn jonge jaren heeft hij als doctorandus in de wis- en natuurkunde les gegeven en nog steeds profiteren daarvan verscheidene scholieren. Het is aan te nemen dat de heer Rasch aanstaande Vrijdag zal ondervinden dat hij vele vrienden heeft en dat er dankbaar heid is voor het vele dal hij in het belang van het Heemsteedse leven gedaan heeft. Wenst U een SOLEX motorrijwiel? gebruikt Lincol linoleum- en meubelwas, met zuivere terpentijn bereid, en Lincol Polish met de practïsche spoeier, doet alle metalen schitteren. 4 CENT ontvangt U voor de ledige bus. H. STAM HAARLEM - TEL. 14214 (Adv.) PH. A. DEINUM 70 JAAR. Vandaag heeft de heer Ph. A. Deinum de leeftijd van 70 jaar bex-eikt. De jarige ves tigde zich ongeveer dertig jaar geleden te Haarlem en verwierf zich bekendheid als directeur, later als pachter van het ge meentelijk Concertgebouw, uit de leiding waarvan hij zich begin Januari 1950 zal terugtrekken. Gedurende ongeveer vijftien jaar. tot September 1946, droeg hij als pachter tevens de verantwoordelijkheid voor het beleid van de Schouwburg aan het Wilsonsplein. zonder chauffeur „TAXI-13000" - PLEIN 33 - TELEFOON 17000—16644—13000 (Adv.) Fa E» BELL A ART (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokcrskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) Caféhouder in de hoofdstad door bezoeker doodgeslagen Dader, die beschonken was, gearresteerd Vrijdagavond heeft bij een vechtpartij in een café in de Warmoesstraat te Amster dam de 24ijjarige kok G., die in die buurt bekend is als „Haagse Appie", de 52-jarige caféhouder R. doodgeslagen. Omstreeks negen uur is de dader, die toen al sterk onder invloed van drank verkeerde, hel café binnengekomen met een vriend, die vaak harmonica speelt en ook nu zijn instrument bij zich had. De caféhouder, die geen muziekvergunning heeft, verzocht de gasten niet te spelen, omdat hij anders moeilijkheden met de politie zou kunnen krijgen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. Bovendien was „Appie" in een bijzonder slecht hu meur, omdat de buffetjuffrouw, met wie hij eenige tijd zeer goed bevriend was ge weest, geen verdere prijs op zijn attenties bleek te stellen. De caféhouder, die bang was voor moeilijkheden, ging naar buiten om de hulp van de politie in te roepen. Op straat vond hij een voorbijganger bereid naar het bureau te gaan. De caféhouder keerde naar zijn zaak terug. Toen hij het café binnenkwam, pakte de kok hem vast, gooide hem in een hoek en bewerkte hem zodanig met zijn vuisten, dat de caféhouder enkele ogenblikken later overleed. Café bezoekers, hebben nog getracht de vechten den te scheiden, doch dit gelukte niet. Toen de gewaarschuwde politieagenten het café binnen kwamen was het reeds te laat. G. werd gearresteerd en in het politiebureau in de Warmoesstraat opgesloten. Hij was zo beschonken dat men hem gisteravond nog niet kon verhoren. Vreemd voorwerp in de lucht Een inwoner van Middelburg, de heer I. Flipse heeft, toen hij zich bevond op de weg van Oost-Souburg naar Middelburg, een vreemd verschijnsel waargenomen. Hij zag hoog in de lucht een helderwit ovaal gevormd voorwerp, dat zich voortbewoog van Zuid naar Noord. Het voorwerp maakte een geluid, alsof een bombardements vliegtuig met afgezette motoren gierend naar beneden kwam. De heer Flipse kon het vrij lang volgen, daar er weinig bewolking was. Ook enige stratenmakers ontdekten het. In Souburg hoorde men wel het geluid, maar zag niets. Huldiging van Siegfried E. van Praag Zaterdagavond 22 October wordt in het Internationaal Cultureel Centrum te Am sterdam de bekende schrijver Siegfried E. van Praag wegens het bereiken (op 8 Augustus jongstleden) van de vijftigjarige leeftijd gehuldigd. Er is een groot ere- comité gevormd waaraan, onder voorzitter schap van prof. dr. N. A. Donkersloot, tal rijke vooraanstaande figuren op het gebied van kunst en wetenschap, ook uit het bui tenland, deel uitmaken. Het ligt in de be doeling om hem als blijk van waardering, niet slechts voor de auteur maar ook voor de mens. een reis naar Israël als geschenk aan te bieden. In het duister van de nacht. (Pal ace) Een thriller met een gegeven waar wel wat meer van te maken zou zijn geweest. Een gentleman-boef wiens vrouw een dochter krijgt, komt daardoor tot nadenken over zijn zondig verleden en besluit een fatsoenlijk man te worden Zijn vrouw, die weinig is gesticht door het wegvallen van een aan zienlijke bron van inkomsten, tracht hem aan de politie te verraden om daarna met zijn vroegere partner samen te gaan werken. De berouwvolle zondaar windt zich daar zo over op dat hij zijn vroegere partner over hoop schiet. Hij krijgt daarna nog meer be rouw en meldt zich bij een bevriende po- litie-inspecteur, aan wie hij meteen zijn dochter ter verdere opvoeding geeft. Hij gaat dan de gevangenis in, maar ontvlucht achttien jaar later, als zijn vrouw chantage gaat plegen op haar eigen dochter, die op het punt staat een rijk huwelijk aan te gaan. Hij brengt zijn vrouw dan door een sluwe achtervolging tot zelfmoord, waarna ieder een nog lang en gelukkig leeft. Zoals u ziet, een intrige, die. al blinkt zij niet door verbijsterende originaliteit uit. toch de nodige mogelijkheden biedt, die echter door scenarioschrijver en regisseur ten enenmale gemist zijn. Brian Donlevy en Miriam Hopkins vormen een vrij overtui gend bandieten-echtpaar en slagen er zelfs hier en daar in een beetje spanning te ver wekken. W. L. B. Enamorada (Rembran dt) Niet slechts wordt er in deze Mexicaanse films wellui dend Spaans gesproken, het gaat er ook overigens Spaans toe. Dat wil zeggen: er ge beurt niet „bijster veel en dat weinige heeft alleen met kwistig laaiende hartstocht te maken. Waar men zich evenwel over ver baast. is de grote kinderlijkheid waarmee de geschiedenis wordt verteld. Deze loopt over van een soort romantiek, die niet an ders kan zijn ingegeven dan door hét ver langen naar export. Het verhaal behandelt de amoureuze lot gevallen van een zich generaal noemende aanvoerder van een bende opstandelingen, die zijn pet dieper in de ogen drukt naar mate zijn verliefdheid stijgt. De door hem uitverkorene de dochter van de rijkste man van de stad wil aanvankelijk niets van hem weten, omdat haar trots iedere toenadering tot hem verbiedt, maar begint tenslotte te zwichten na een nachtelijke se renade, tijdens welke hij met hese fluister stem vergiffenis prevelt voor zijn onhoffe lijk optreden. Die juffrouw is trouwens ook niet mis. want zij doet niets liever dan de belager van haar eer met de-huisdeur te gen het hoofd te bonzen of met explosieve projectielen te bestoken. Maar aan het ein de van de film loopt zij hem achterna als hij aan het hoofd van zijn troepen met muziek voorop de wijk neemt voor het regerings leger. De hoofdrollen worden gespeeld door Ma ria Felix, wier talent zich beperkt tot de vuurschietende werking van haar oogopslag en haar prachtige loop. Pedro Armendariz is haar tegenspeler. Naar de affiches bewe ren is deze film twaalf maal bekroond. De cameraman droeg naar onze mening nog het beste aandeel bij, door zijn werkelijk schitterende fotografie van een kerk met al de overdadige pracht aan het barok D. K. „Jacaré" en „De slang van Sjanghai" (Spaarne). Als we geweten hadden, dal- het zo eenvoudig is, om slangen en jaguars, miereneters en krokodillen te vangen, wa ren we er al eerder op uitgetrokken Maar toen we gisteren in „Jacaré" zagen, dat het eigenlijk maar een koud kunstje is, hebben wc het grote besluit toch maar genomen. Het was alleen jammer, dat we niet konden horen, wat de dierenvangers zelf van hun prestatie zeiden, want het filmverhuurkan toor ..Nederland" had het nodig geoordeeld de oorspronkelijke tekst te laten vervallen voor een in het Nederlands uitgesproken commentaar. Hetgeen wel duidelijk was, maar bepaald niet boeiend. Maar met deze film waren we nog niet van de slangen af. Want de volgende vijf kwartieren werden in beslag genomen door Charlie Chan's wondere speurneuzerij naar een moordenaar. die zijn slachtoffers door de beet van een cobra aan him ontijdig ein de helpt. Dit griezelige product, grotendeels in het schemerduister spelend met hart verscheurende gillen op de achtergrond, hebben wij met genoegen bekeken. Want wij houden van het plezierig-intrigerende gezicht van Charlie Chan, en ook van zijn nog steeds wat schools aandoend Engels. En al mag het dan soms vijl" kwartier duren; hij vindt toch altijd maar de dader. E. P. De banneling. (City) De laatste maan den van zijn ballingschap heeft koning Charles II van Engeland, zoals bekend, om streeks 1660 in Holland doorgebracht en het is van die episode uit de historie dat deze film ons een, om het beleefd te zeggen, meer rooskleurig dan nauwkeurig beeld geeft. Douglas Fairbanks is er een charmante Charles Stuart in. die zo tot over zijn vor stelijke oren verliefd raakt op een Noord hollandse dorpsschone, dat hij er bijna zijn troon voor opgeeft, tenminste als men deze rolprent geloven mag. wat men nïèt mag. Gelukkig komt hij, na eigenhandig met de laatsten van Cromwells ..roundheads" te hebben afgerekend, tot het besef van zijn hoge roeping en neemt dan, zij het met bloedend hart. afscheid van zijn Hollandse Kaatje en haar synthetische tulpenvelden. Maar hoe dan ook. ondanks de geweldple ging op de historie, de duimendikke drie- stuiversromantiek en de bordpapieren windmolens, is het toch een gezellige film geworden, die men met genoegen volgt. Be- i aeiuwe Ui ifËavem Fanny, door Jan Blankers en Aad van Leeuwen, uitgeverij De Drie hoek te 's Graveland. Zelden is zó veel over zö weinig geschre ven. Bijna 250 pagina's van een „zakroman" over hoe Fanny BlankersKoen vier gou den medailles behaalde op de laatste Olympische Spelen. Het is geenszins mijn bedoeling om deze prestatie te verkleinen, integendeel: het is buitengewoon. Maar 250 pagina's? Neen. En dat het onderwerp niet belangrijk ggnoeg is om een dergelijk aantal blad zijden te rechtvaardigen, blijkt ook wel heel duidelijk uit de inhoud. Tot in den treure wordt gesproken, geschreven en uitgespind over de gebeurtenissen, die er toe geleid hebben dat mevrouw Blankers al die medailles won en hoe ze ze won. Overtui gend en fraai. Ik heb het indertijd op de film gezien en het was werkelijk een in drukwekkende prestatie. Maar, zoals gezegd niet genoeg voor een formele roman. Dit boek is vervelend. Laat Fanny hard lopen, Abe, en Faas voetballen en Arie wielrennen, maar schrijf geen boe ken over ze. 1-Iet kan er bij mij niet in, dat hiermee in een behoefte wordt voorzien. E. P. De Wake bij de Brug, door Augusta de Wit, Uitg. Wereldbibliotheek N.V., Amster dam; 3de druk. Hoog aan den Wind, roman van een dok tersleven. door Ru Basse; Uitg. Mij. W. de Haan N.V.. Utrecht; 4de druk. BINNENLAND Toen de bewoners van een huis aan het Jansveld te Utrecht 's avonds laat thuis kwamen, bleek dat een geldkistje met f 9000 was gestolen. De politie ontdekte weldra dat de werkster een reserve-sleutel had „geleend" aan een goede bekende van de politie, de 41-jarige Hagenaar H. R. Deze is aangehouden maar ontkent, iets van de inbraak te weten. Prof. dr. Th. Weevers te Amersfoort oud-hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Te 's Gravenliage Is overleden de heer u,„ W. B. Dresselhuys, opzichter van de N.V. l.s Verenigde Hollandse Sigarenfabrieken, oud-bestuurslid van het Verbond van - Fabrikanten-verenigingen en voorzitter van het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland. Wenst U een werkelijke DROGISTEN WRI3F WAS als van voor de oorlog, met een nog hoger en houdbare glans, vraagt Uw leverancier dan een pot Lincol Meubelwas met zuivere terpentijn bereid. H. STAM HAARLEM - TEL. 14214 (Adv.) halve dan in de passages, waar Hollywood onze zeventiende eeuwse voorvaderen Hoog duits inplaats van Hollands als moedertaal aanmeet. H. C. „Omstreden Aarde" (Lux or) Als Hol lywood gaat grasduinen in de Amerikaanse geschiedenis, komt er onvermijdelijk een episode uit het kleurige leven der pioniers te voorschijn, waarbij de prestaties van deze „ijzeren mannen" met veel fantasie en ro mantische verve op het celluloid worden gebracht. Ditmaal is een periode uit de Ame rikaanse burgeroorlog aangegrepen, die ge legenheid te over biedt voor de bekende sensaties waaraan een Amerikaans filmma ker zijn hart verpand heeft: Het is niet fi guurlijk bedoeld, wanneer wij zeggen dat de wateren der Mississippi aan het einde van deze geschiedenis rood gekleurd zijn van het bloed. Het feit, dat het een film in techni color is. vergemakkelijkt de constatering van dit verschijnsel. In de moerassen van deze rivier speelt zich de apotheose af. de slag tussen de pioniers van de Mississippi- vallei en de troepen der Zuidelijken, welke laatsten de strijd winnen doordat zij hun cavalerie cn kanonnen tegenover de met geweren bewapende burger vechters kunnen stellen. Doch de offers zijn niet gering. Wie van dergelijke bloedige tonelen houdt,, zal misschien geboeid worden; wie er niet van houdt is wellicht gevoeliger voor de romantische historie die door het verhaal gevlochten is en die de tamelijk bewogen liefdescarrière van een roodharige schoon heid op technikleurige wijze vertelt. Mis schien is het voor sommigen nog een aan beveling dat ook Boris Karloff zijn mede werking verleent. „Hallo, met wie?" (Frans Hals) Deze vrolijke Italiaanse comedie is vervaardigd naar een reeds ontelbare malen gebruikt recept. U kent het wel: men neme een jonge gevierde zanger, een jonge cn zeer char mante gravin, de huisknecht van dc zanger en de dienstbode van de gravin, roere deze goed door elkaar zodat de zanger de gravin voor de dienstbode aanziet en de gravin de zanger voor de huisknecht, voege hier een zeer jaloerse verloofde van de gravin aan toe benevens enkele excentrieke familieleden en late dit heterogene gezelschap los in een kasteel, waarvan de eigenares wel zeer hoog in de personele belasting zal zijn aan geslagen. zowel wat de grondslag mobilair als de grondslag huurwaarde betreft. Het zou niet aardig zijn als wij U alle verwikke lingen gingen onthullen en daarom doen wij dat ook niet. Wel adviseren wij u een extra zakdoek mee te nemen om de vele tranen- van-het-lachen op te vangen, die u bij het aanschouwen van deze film zult plengen. Vooraf een bijzonder grappig Frans te kenfilmpje om u vast in de gewenste stem ming te brengen. Geldlening Haarlem van f 1.000.000 B. en W. van Haarlem hebben een aanbieding ontvangen voor een geldlening van f 1.000.000 op onderhandse schuldbe kentenis a pari, met een looptijd van 8 jaar en een rente van 2 1/2 procent. Het college stelt de raad voor dit aanbod te aanvaarden. WIJZIGING DOORVAARTVERORDENING B. en W. van Haarlem stellen de raad voor enkele wijzigingen aan te brengen in de verordening op de doorvaart van sche pen. Voortaan zuilen de beweegbare brug gen van 6.45 tot 7 uur gesloten zijn. Wegens het geringe scheepsverkeer op Zondag kan het openen der bruggen tus sen 13 en 14 uur op Zondagen en christe lijke feestdagen achterwege blijven. HAARLEM EN OMGEVING aar ord (cc - Maandag 17 October houdt de Alge mene bond van werkers in de bouwbedrij ven een bij eenkomst in de bovenzaal van het Concertgebouw, waarop de heer H. C. Hennevelt, voorzitter der afdeling Haarlem, zal spreken over „Het perspectief voor het bouwvak". Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het candidaatsexamen Ne derlands recht mej. M. M. M. Schoen- pl makers en de heer H. J. M. Berssenbrugge, beiden te Haarlem. Bü de behandeling van de bonkaar ten-fraude bij Enschedé door de arron- dissementsrechtbank te Haarlem werd de verdachte P. ten W. niet verdedigd door mr. A. J. Fibbe, zoals wij abusievelijk ver- L meldden, maar door mr. J. H. A. M. van^" Son. Candidaat F. van Nieuwpoort uit Hillegom is toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer W. Enthoven te Haarlem. Een timnierman, die zich gisteravond in een automatiek boos maakte over een, naar zijn oordeel, te groot percentage aardappelen in een croquet, wierp eerst de betrokken croquet met grote kracht tegen de muur (waar het geval bleef plakken) en kreeg vervolgens wild-west neigingen. Hij greep zijn zakmes en wilde de croquet nog hechter aan de muur bevestigen met een tweede gooi. Helaas was deze slecht gemikt en er sneuvelde een ruit. De tim merman kwam tot inkeer en vergoedde onmiddellijk de schade, doch kreeg niette min nog een proces-verbaal. De schrijfster Anna Blaman geeft hedenavond voor de Onafhankelijke Jonge, ren-beweging in de jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart een overzicht van de moderne Nederlandse litteratuur, waarbij zij in het bijzonder het werk van Jo Boer. Cola Debrol en Simon van 't Reve zal be handelen. De afdeling Haarlem van „De Vrije Katheder" geeft op 22 October een kunst avond in één der zalen van Brinkmann, waaraan medewerken het duo Miep van Luin en Frans Vester, piano en fluit, de liedjeszanger Constant Mook en de danseres Lizzy May. die ook tezamen met Jan Bronk een pantomime zal opvoeren. Bovendien draagt Theo van Raalle uit eigen werk voor. B. en W. stellen de gemeenteraad voor voor de prijs van f 10 per m2 te kopen een strook grond van 75 m2, gelegen aan de Ooievaarstraat en Zwaluwstraat. De grond is bestemd om in de naaste toekomst te worden bebouwd met woningen, waarvoor de raad enkele weken geleden een crediet van f 1,747.200 beschikbaar heeft gesteld. Het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Haarlem heeft aan de gemeenteraad gevraagd medewerking te verlenen tot het uitbreiden van de school aan de Dutrystraat (Marnixschool) wegens toeneming van het aantal leerlingen. B. en W. stellen voor de medewerking te verlenen en voorts een vergoeding van f 570 per jaar toe te kennen voor een door het bestuur gehuurd noodlokaal. Ds. H. M. Strating, predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente van 's Heer Abtskevke, vroeger hulppredikant te Haarlem-Noord, heeft een toezegging van beroep naar Goes aangenomen. De opbrengst van het concert, dezer dagen ten bate van het Marine-Sana- toriumfonds is gegeven, bedraagt f 1260. De Haarlemse gemeenteraad komt op Woensdag 19 October weer bijeen. Wij verhuren stofzuigen voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. (Adv.) Damkampioenschap van Nederland In IJmuiden werdeh Vrijdagavond twee partijen voor de twaalfde ronde van het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland gespeeld. De uitslagen luiden: G. E. van Dijk (Wageningen)C. Suyk (IJmuiden) 20: H. Onnink (Aalten)B, Dukel (IJmuiden) 11. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 40) Ze was somber gestemd en verdrietig. De avond, die voorafging aan de lange rit, was ook al doodvermoeiend geweest. En terwijl ze hier zo alleen zat, had ze voor het eerst rustig gelegenheid te denken over de weinig prettige wijze, waarop Gregory en zij uit elkaar waren gegaan. Ze zou natuurlijk zo gauw mogelijk alles aan hem uitleggen ze zou dat nu mondeling kun nen doen, wat altijd nog beter was dan schriftelijk maar op dit kille, nachtelijke uur leek iedere verklaring zelfs haar on aanvaardbaar. Stel je voor, dat Gregory inderdaad haar uitleg niet aanvaardde! Stel je voor, dat ze iets onherstelbaars had gedaan en hun dierbare verhouding tot een einde kwam! Maar wat kón ik anders doen, dacht Alma ongelukkig. En hel: is wel gebleken, dat ik juist heb gehandeld. Ze steunde haar hoofd op haar handen en voelde zich diep in de put. En zo vond Murray haar, toen hij een minuut of tien later op zoek naar haar de kamer binnen kwam Alma. lieve kind, je moet wat eten. Je bent natuurlijk uitgehongerd en doodop. Hij sprak met de warme hartelijkheid van een oude vriend en terwijl hij haar hand beet pakte, trok hij haar overeind. Moeder heeft me verteld, hoe gewel dig je voor haar geweest bent. Ik kan je niet zeggen, hoe dankbaar ik ben. Ik heb niets bijzonders gedaan, ver zekerde Alma hem. Nee? Hij glimlachte. M'n moeder zegt, dat ze nooit zal vergeten, wat je de afgelopen avond gedaan hebt. En het gebeurt niet vaak, dat moeder iets der gelijks zegt. Alma bloosde en voelde iets van warm geluk in haar hart. Het is erg aardig van haar, dat te zegen, zei Alma zachtjes. Maar vertelt u me eens, hoe is het met uw vader? Is het ernstig? Niet zo ernstig als we eerst vrees- I den. De kogel zat vlak bij het hart, dat j was het ergste. Onze eigen dokter wilde niet zonder consult van iemand anders de verantwoordelijkheid op zich nemen. Maar de kogel is er nu uitgehaald, en met groot succes, juist voordat moeder aankwam. Bestaat er geen kans op complicaties! I Daar moeten we natuurlijk rekening mee houden. Maar m'n vader heeft een I ijzersterk gestel. Hij rust nu en moeder zit bij hem, voor het geval hij wakker wordt. Ik kan haar er niet toe krijgen j naar bed te gaan. Hij fronste even vol j bezorgdheid. Laat haar d't keer haar eigen gang gaan, zei Alma zacht. Dit is van heel groot belang voor haar. Murray keek haar even vragend aan. Ik bedoel, dat hij erg belangrijk voor haar is, verbeterde Alma ernstig. Mis schien heeft ze vóór vanavond nooit ge realiseerd, hoe belangrijk: We zijn alle- I maal geneigd onze eigen, dierbare mensen min of meer te zien. Maar een schok legt l opeens de nadruk op hun waarde voor ons. We beseffen dan, dat we eigenlijk niet zonder hen kunnen. Ja, dat is waar. Hij vroeg verder niets en Alma was blij hierover. In plaats daarvan stond hij er op, dat ze wat at, en daarna zei hij Ik zal je boven je kamer laten zien. Mijn kamer? Alma keek hem ver wonderd aan. Hij lachte. Arm kind niemand had ooit de kordate Alma op die wijze aangesproken je valt om van de slaap. Je had toch niet gedacht, dat we van je verlangen zouden, dat je de rest van de nacht opbleef. Vooruit. Je kamer is klaar. Alma volgde hem gedwee en toen hij haar stevig bij haar arm vasthield, vond ze dit verre van onaangenaam. Samen liepen ze de trap op en Alma zag, dat de eerste deur, die ze op het portaal pas seerden, op een kier stond. Ze keek vra gend naar Murray, die knikte. Dat is zijn kamer, fluisterde hij. Het geluid van stemmen deed hem Alma's arm vaster drukken en beiden stonden stil. Niet dat ze aan de deur zouden willen luisteren, maar min of meer instinctief bleven ze staan. Ze hoorden niet de stem van meneer Farraday, maar die van mevrouw, die met grote intensiteit vroeg: Nat ik moet. de waarheid weten. Het was toch écht een ongeluk, nietwaar? Of. Alma hield haar adem in, plotseling beseffend welke gedachte mevrouw Far raday gekweld moest hebben gedurende de rit naar huis. Dan hoorde ze meneer Farraday's stem, die opmerkelijk helder en normaal klonk: Doe niet zo dwaas, Sonja! Er was iets van een vertederde geïrriteerdheid in zijn stem. Wat zou het anders dan een ongeluk kunnen zijn? Een poging tot zelfmoord? Je moet nu langzamerhand toch wel weten, dat ik daar geen type voor ben! En bovendien, waarom zou ik in hemelsnaam zelfmoord willen plegen? Alma en Murray wisselden een blik vol opluchting. Opnieuw hoorden ze meneer Farraday's stem: Vooruit Sonja, schei uit met huilen, wees flink. Er is helemaal geen reden zo van streek te zijn. Ik ben binnen een week of wat v/eer helemaal de oude. De lieverd, fluisterde Alma en glim lachte. Die vinden het samen nu wel. zei Murray zachtjes. Ga mee. Toen ze aan Alma's kamer kwamen, draaide hij zich naar haar om, zodat hij haar recht in 't gezicht keek. Is het de laatste dagen erg moeilijk geweest? vroeg hij vol openhartigheid. Alma deed niet alsof ze hem niet begreep, maar antwoordde met even grote openhar tigheid: Ik geloof, dat haar besluit al vaststond, vóórdat u opbelde. Maar dat speelt nu geen grote rol meer, is 't wel? Nee, gaf hij toe, het is nu eenmaal wel weer in orde, geloof ik. In een spontaan gebaar legde hij een arm om Alma heen en drukte haar even met grote innigheid. Ik dank je, Alma, voor alles wat je gedaan hebt. Ik hoop, dat je begrijpt, hoe dankbaar we je allemaal zijn. Alma voelde zich geroerd en geamuseerd tegelijkertijd. Geamuseerd bij de gedachte, dat dit de grote Murray Farraday was, voor wie ze zo doodsbenauwd was geweest, dat ze nauwelijks een woord met hem durfde wisselen. Èn geroerd door het feit, dat zij met haar onhandig, dilettanterig gemanoeu vreer. toch iets gedaan had, waardoor het geluk van twee mensen, dat aan een zijden draadje hing, behouden was gebleven. Ik heb alleen gedaan, wat ik moest doen, mompelde ze, terwijl ze even onwen nig over zijn arm streek. Daarna wensten ze elkaar goedennacht het eerste morgenlicht scheen al door de gordijnen en Alma begaf zich in de met fleurige chintz gestoffeerde logeerkamer met een dankbaar hart ter ruste. Hoe moe ze ook was, toch zat ze nog even op de rand van haar bed na te peinzen en haar gedach ten gingen niet naar mevrouw Farraday, die op zo wonderlijke wijze aan de haar be dreigende verleiding was ontkomen, en niet naar meneer Farraday, die bijna dood was geweest, maar wel naar Murray, die op zo'n tedere manier een arm om haar heen had gelegd en tot haar gesproken had, als was ze iemand die heel veel voor hem bete kende. Ik ben toch zo blij, dat ik alle narig heid er voor over heb gehad, dacht Alma en dat ik erop gestaan heb naar dat diner- tje bij Nan Cardie te gaan, en zelfs dat ik er een beetje omheen gelogen heb het was immers een leugen om bestwil, En hoe wel ik het natuurlijk vreselijk vind, dat Gregory boos op me is, toch weet ik nu heel zeker, dat ik goed heb gehandeld in de ge geven omstandigheden. Maar ik verlang er naar om alles met hem uit te praten en recht te zetten. En met deze gedachte gleed ze onder de dekens van het luxieuse bed en binnen enkele seconden was ze in een diepe slaap. Toen ze wakker werd, was het al laat en stroomde hét zonlicht de kamer binnen, waardoor de fleurige chintz gordijnen nog vrolijker leken. Overal in de kamer toverde de zon kleine gouden vlekjes. Ze had even moeite zich te bedenken, waar ze was. Maar spoedig herinnerde ze zich alles, en terwijl ze zich half oprichtte, zag ze op een klok, dat net bijna lunchtijd was. Ze stond op en kleedde zich snel aan, waarna naar beneden ging. Het huis was doodstil en ze vermoedde, dat niet alleen meneer Farraday sliep, maar dat ook mevrouw Farraday nog rustte. Op het terras gaande, zag ze Murray in de tuin lopen, en als vanzelf ging ze naar hem toe. Hallo, riep hij, lekker geslapen? Ja, heerlijk, dank u. Hebt u ook nog wat rust gehad? O ja, voldoende, verzekerde hij haar nonchalant. Ik heb niet veel slaap nodig. Alma bukte zich om Pansy's favoriet, de ii kat van de huishoudster, te strelen, die op opdringerige wijze om attentie vroeg. Hoe is uw vader vanmorgen? Alles gaat goed. Er is nu een verpleeg- ic ster, en moeder is er tenslotte toe ge- d bracht naar bed te gaan. GeluKkig. Ze zal me vandaag waar schijnlijk niet nodig hebben, gelooft u wel? Nee, natuurlijk niet. Ik neem aan, dat je graag na de lunch naar hüis wilt. Ja, erg graag. Mijn familie weet nog niet eens, dat ik terug ben. Wil je opbellen? Nee, dank u. Tiet zal een veel grotere verrassing zijn, als ik zo opeens binnen kom wandelen. Zoals je wilt, zei hij geamuseerd. Ik breng je na de lunch wel even. O, dat hoeft echt niet. De bus.... Niks daarvan. Bovendien is de Zon dagsdienst van de bus iets vreselijks. Ik heb helemaal vergeten, dat het vandaag Zondag is, beket. le Alma. Ik ben volkomen uit de gewone dagelijkse regel. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6