1111 Het Hek van de Dam. De Boulevard is eindelijk kiaar... inderdaad Fa. van Basten's Woninginrichting Zaterdag 15 ÖctoKer 194b» Haarlems Dagblad en Öpreclite Haarlemsclie Courant .edenconcert der H.O.V. mef Herman Krebbers Het eerste H.O.V.-concert van de serie v had Vrijdagavond plaats voor een uit kocht huis. Niet alleen was achteraan i de zaal nog een extra rij stoelen bezet, l8ar zelfs op het podium had een deel van 5t publiek plaats genomen. Een zo grote {langstelling duidt wel degelijk op een vertrouwen van het Haarlemse pu- iiek in het verjongde en met nieuwe ïergie geladen orkest. Dit vertrouwen werd deze avond niet eschaamd. Onder de stevig bewuste en [tlstiek verantwoorde leiding van Toon erhey werd door het orkest prachtig erk verricht, zodanig dat een overbekend •ogramma (Mendelssohn's Hebriden- iverture en Vioolconcert, alsmede Dvo- sks Vijfde) van 't begin tot het einde oeide. Dat wil niet zeggen dat er hier daar geen vlekjes waren; nu eens een inder gelukkige aanzet, dan een kort- oiidige ongelijkheid of iets dergelijks ,r liet waren individuele gevallen, die geheel nauwelijks hinderden en geen breuk kwamen doen aan het brillante .bezielde musiceren. De dynamiek van Toon Verhey is die een geladene; het klankphenomeen ordt ohder zijn suggestief gebaar als eb vloed in hun natuurlijke wefking. En is alles beheerst en verantwoord. Zo lorden wij deze avond prachtig uitgeba- nceerde overgangen die, in hun logische rvloeiïng, van klankkleur en nuance, de ipuls verrieden van de man met het hte muziekantenhart. Maar bij dat al ordt de tekening niet verwaarloosd. Het ieressante spel van de motieven in de sbriden-ouverture kon niet duidelijker &rden uitgedrukt. Het zou echter een «ld geraamte blijven, indien een leven- akende dynamiek het niet met zijn stu- ing en zijn geest bevruchtte. Aldus werd k de Amerikaanse symphonie van Dvo- Jc in warme, expressieve tinten gehuld kon men het genot smaken van haar lerst verzorgde détaillering. Zeldzaam atmosfeer was het langzame deel, dat [heel en al rust en pozië ademde. Het van die melancholische zang werd g vergroot door het sterke contrast dat kreeg door een prachtige climax van blazers die er mee afwisselde. Ook in Scherzo was zulk een heerlijk alter- [fief te beluisteren. Verhey doet ons op zaken letten en'ik geloof dat daarin het heim van de ononderbroken spanning Herman Krebbers speelde dus het deli- het aristocratische vioolconcert van 'ndelssohn, dat steeds een toetssteen belang blijft voor de virtuozen. Voor rerre het een virtuoosstuk is, kon ebbers het volkomen baas. De finale voorbeeld heeft hij op deze avond ge teld met een entrain die het publiek it ten onrechte tot een daverende ovatie Kipte. Het was gaaf en brillant. Zijn ntiment is echter nog niet rijp om een ntilene als het Andante con moto uit concert dermate te vullen, dat men er M' meegesleept wordt. Het lijkt of hij koel tegenover wil staan, uit vrees dr romantische overdrijving. Hetzelfde te merken in de eerste expositie n het zangthema in het eerste deel, dat dr het orkest nog al tamelijk gerekt was gezet. Maar Krebbers is jong en wat' van iemand van zijn leeftijd mogen wachten dat geeft hij in volle mate. die finales zo schitterend speelt als het deed, heeft recht op bewondering. De begeleiding van het orkest vormde het spel van de solist een stevig ge el. Zij was zeer doorzichtig en gaf aan ebbers alle denkbare kansen. Een veel- ovende inzet van serie C. JOS. DE KLERK. Huishoudelijke voorlichting De Haarlemse Huishoudelijke Voorlich- igsdienst heeft onlangs een propaganda- eek gehouden om zijn nuttig streven wat er bekendeihd te verschaffen. Het waren keer vooral fabrieken en bedrijven die w mensen een avond of een middag op Voorlichtingsdienst aanboden om hen laten profiteren van de kennis die dit slituut ten dienste van de huisvrouwen in stellen. Of het nu ontvlekken, verstel- kinderen opvoeden of een feestje Ireft, deze semi-officiële instelling weet raad mee. Met deze voorlichtingsavon- n is de kous nog niet af, want het insti- ut in de Frans Halsstraat geeft cursussen, vlezen en antwoord op alle huishoude- ke vragen, die men schriftelijk of tele- hisch kan stellen. Op de voorlichtings- onden werden films vertoond over doel- itig verstellen en de gedragingen van het kind en voorts werd een uiteenzetting geven over hoe men het kind bezig kan Hen met speelgoed dat gemakkelijk te iken is. rtshertog Karei van Habsburg, de vierde van keizer Karei van Oostenrijk en berin Zita, heeft zijn verloving bekend maakt met prinses Yolande de Ligne, ohter van de Belgische ambassadeur in !ia, prins de Ligne. Op het ogenblik rblijven de 31-jarige aartshertog en zijn -jarige verloofde op het familiekasteel het Belgische plaatsje Beloeil, waar ook nstreeks half Januari de huwelijksvol- ekking zal plaats vinden. Het verlovings portret van Karei en Yolande. tc/fe- (Adv.) Credietwezen in het bloembollenvak Een commissie meent, dat vraagstuk juist opgelost is Het vorig jaar heeft het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur een commissie samengesteld, welke tot taak had het credietvraagstuk in het bloembollenvak te bestuderen. De com missie is met haar taak gereed gekomen en heeft een rapport samengesteld. Zij geeft een uiteenzetting van de credietverhouding tussen kwekers en exporteurs voorheen en thans en bespreekt het huidige probleem. De-commissie merkt op, dat het tot de taak van de exporteur behoort om de ex port te financieren. Derhalve heeft de kwe ker, die reeds tenminste een jaar lang de kosten van het gewas heeft gedragen, bij aflevering hiervan recht op betaling, welke om practische redenen op 1 November is gesteld. De exporteur kan bij de bestaande banken voldoende crediet verkrijgen. De commissie is van oordeel, dat een verlen ging van de crediettermijn zou inhouden een onge'motiveerde overheveling van ren telasten van de exporteur naar de kweker. De commissie is overigens van mening, dat het practisch 'niet mogelijk is, de thans aan de credietverstrekking verbonden kosten te verminderen en meent tevens iedere vorm van collectieve credietverlening dooi de vakgenoten onderling te moeten ont raden; zulk een collectieve credietverlening zou door het afwentelen van risico op de collectiviteit kunnen leiden tot onverant- oorde credietverlening door de expor teur aan de buitenlandse afnemer, waar mee het bloembollenvak als geheel niet zou zijn gebaat. Resumerende is het de mening der commissie, dat het credietvraagstuk in het bloembollenvak, zoals dit thans is ge regeld, zijn juiste oplosing heeft gevonden. PKIMA DEKENS 1-persoons 2-persoons vanaf f 17.20 vanaf f 21.15 P. SCHOEN - Meubilering SPAARNWOUDERSTRAAT 130 (Adv.) d a h voor meubelen is onze etalageruimte nog al beperkt. Desondanks loont het altijd de moeite even een kijkje te nemen, of nog beter even binnen te stappen. Wij zijn U met deskundige voorlichting gaarne en vrijh|!1vend van dienst. (Adv.) IVOOR VILLA VERWfiRMlNG 'HUISBRANDOLIE (Adv.) Een nieuwe kerk in Haarlem-Noord Kosten geraamd op f 300.000 Wij hebben reeds medegedeeld dat er bij de Ned. Hervormde Kerk plannen voor de bouw. van een kerk in het Noordelijkste deel van Haarlem-Noord, dat kerkelijk tot Spaamdam behoort, bestaan. Er worden thans diensten gehouden in het gymnastiek lokaal van de Hervormde school. Om het tekort aan plaatsen op te lossen worden er elke Zondagmorgen twee diensten gehou den. Het is evenwel noodzakelijkdat zo spoedig mogelijk tot bouw van een kerk wordt overgegaan. Reeds jaren geleden werd overgegaan tot vorming van een bouwfonds. Daarin was een bedrag van 21.000, waarvan 13.000 is besteed voor de aankoop van een stuk grond in het centrum van de wijk. De kosten van de nieuwe kerk zijn op 300.000 geraamd. Een bouwcrediet van 200.000 is toegezegd. De Generale Synode zal ten minste gedurende twee jaar een subsidie geven van 8000, indien de kerke lijke gemeente van Groot-Haarlem even eens 8000 hiervoor bijeen zullen brengen. Gerekend over twee jaar zal dit te zamen 32.000 worden. Voor de dan nog ontbre kende 68.000 is, uitgaande van de Regio nale Raad, een beroep gedaan op de ge meenten in de classis in de eerste plaats en vervolgens op de gemeenten daarbuiten en op particulieren. Een jongetje van negen jaar stak gisteren onverwacht de Planetenlaan over. Hij reed hierdoor met zijn autoped tegen een passerende auto en werd tegen de grond geslingerd. Wonderlijk genoeg kwam hij er met enige schaafwonden af. Hij kon naar zijn- ouderlijk huis worden vervoerd. Eerste kunstavond van „Jeugd en Evangelie" Evenals in het vorige winterseizoen geeft de jongerengroep „Jeugd en Evan gelie" te Overveen ook dit jaar een aantal kunstavonden, die er toe moeten bijdragen om het doel te bereiken, dat men zich ge steld heeft: „het verenigen van allen die mee willen zoeken naar een antwoord op de dringende vragen over God en de We reld". Voor de kunstavond, gisteravond in „Domi" te Overveen gegeven, had „Jeugd en Evangelie" zich de medewerking ver zekerd van de pianiste Bertje Davelaar, de eerste violist van het Concertgebouw orkest Siegfried Bahler en de declamator Jack Dixon. Het uiteenlopende karakter van de door deze kunstenaars beoefende genres werd door de keuze der voorgedra gen werken nog extra geaccentueerd. Want tussen de ragfijne, klare, jeugdig blijde muziek van W. A. Mozarts Sonate in C (K. V. 296) voor viool en piano en de romantische klanken van Chopin's Etuden in As (op. 25 No. 1) en in E (op. 10 No. 1) en van de Wals in e kl. terts kwam de sombere hunkex-ing naar het geestelijk vol maakte, de afwijking van de aardse ge bondenheid, uitgedrukt in „Litanie" van J. C. van Schagen, die Jack Dixon decla meerde. Dixon bleef door zegging en stem klank nuance uitstekend in de gewenste sfeer. De keuze leek evenwel minder ge slaagd voor een jeugd-avond, evenmin als die van „Geestig lied" en „Aandachtig Ge- bedt" van G. A. Bredero, reflexen van levens-deceptie en verlangen naar verlos sing die Jack Dixon in de tweede helft van de avond voordoeg. Ook hier ontstond een groot contrast met de Sonatine op. 100 van Dvorak, de Romanza Andaluza van P. de Sarasate (beide voor viool en piano) en klavierwei-ken van Granados, Albeniz en de Falla. Zoals begrijpelijk kwam het innigste contact tussen de muziek en de jeugdige toehoorders, hetgeen niet alleen door de aard der muziek maar ook door de veelal voortreffelijke vertolkingen er van moge lijk gemaakt werd. Zo kon de genoemde Sonate van Mozart een prachtige inleiding van de avond worden. Hier openbaarde zich zowel bij violist als pianiste een uit nemend stijlbegrip in fijne glanlc, opbouw en sobere expx-essiviteit, Voor Dvoraks Sonatine, een gelukkig samengaan van evenwichtige vorm en ro mantische klank, vonden beide solisten de noodzakelijke bewogenheid en warmte van uitdrukking, die hierna een climax be reikte in de virtuose Romanza van de Sarasate. De vooi'dracht van de composities van Chopin door Bertje Davelaar werd bijzonder op prijs gesteld (het wax-me ap plaus bewei-kte zelfs een toegift), maar ongetwijfeld bereikte haar spel met de ver tolking van een der Goyescas van E. Gra nados, Evocation van I. Albeniz en van Andaluza van M. de Falla een hoogtepunt, dat wees op een bijzondere dispositie van de pianiste voor deze kleurrijke, soms me lancholische of rhythmisch felle muziek. Door Ds. W. Fijn van Draat werd nog een kort woord gesproken, waarin hij de verhouding van de moderne jeugd tot het Evangelie behandelde. P. ZWAANSWIJK. Industrieën in Waarderpolder treden gezamenlijk op De in de Waarderpolder gevestigde in dustrieën hebben besloten een gemeen schap te vox-men die naar buiten kan op treden ter behartiging van de specifieke belangen van deze bedx-ijven. Daartoe is dezer dagen de „Vereniging van industi-ieën in de Waarderpolder" op gericht, waax-van het correspondentie adres Waarderweg 25 is. Reeds werd een ondex-houd bij enige officiële instanties aangevraagd ten einde het doel der organisatie uiteen te zetten en tevens enige op de onlangs gehouden ver- gadering besproken punten te behan delen. Woningtoestanden in Haarlem Vragen van een raadslid aan B. en W. Het lid van de gemeentex-aad de heer Jacq. van Velsen heeft verlof gevraagd de onderstaande vragen aan het college van B. en W. te mogen stellen in de aanstaan de vergadering: 1) Is het uw college bekend: a) dat in onze binnenstad een steeds groter wordend aantal woningen is, die eigenlijk als menselijk vei-blijf sinds lang niet meer bruikbaar zijn, maar toch nog steeds bewoond wor den. b) dat onbewoonbaar verklaring, krot opruiming en afbraak nu, en nog ze ker de eerste tien a vijftien jaar, niet mogelijk zullen zijn. terwijl die mens onterende toestand geen tien jaar meer mag en kan voortduren. c) dat in vele gevallen het overleg om tot verbetering over te gaan faalt en zonder resultaat blijft. 2) Is uw college niet van mening dat in die gevallen waarin het ovex-leg faalt, de bovengenoemde woongelegenheden met toepassing van de Wooni'uimte- wet 1947 moeten kunnen worden ge vorderd, eventueel met toepassing van de Woningwet de eigenaar tot ver betering worden aangeschreven, waar na van gemeentewege alle nodige voorzieningen kunnen worden uitge voerd. 3) Is uw college bereid zich in deze be- langi-ijke zaak ernstig te beraden over middelen om deze ellende zo dragelijk mogelijk te maken en op de begx-otlng voor 1950 een bedrag voor verbete ring der daarvoor in aanmexicing ko mende woningen uit te trekken. Voormalig SS-kamp Avegoor krijgt nuttiger bestemming Het voormalige S.S.-opleidingskamp „Avegoor" te Ellecom krijgt een nuttiger bestemming. Het hoofdgebouw wordt va- cantie- en herstellingsoord van het Nedex-- lands Verbond van Vakverenigingen. Van de turnhal, die de Duitsers lieten optrek ken, maakt men een overdekte tennisbaan. Het daarvoor gelegen exercitieterrein wordt openlucht-tennisbaan. Enkele ge bouwen worden ingericht als woning. De oude verbindingsweg ten behoeve van het verkeer met de Achterhoek, de laan van Avegoor, wordt in de oorspronkelijke staat gebracht. Mevrouw Eleanor Roosevelt, weduwe van wijlen president Roosevelt, met een kleine verjaardagstaart, haar in het UNO-restau- rant geschonken door haar mede-gedele geerden ter vergadering van de Verenigde Naties. Mevrouw Roosevelt, lid van de Amerikaanse delegatie, vierde haar vijf en zestigste verjaardag op 11 Octobet. Nachtdienst apotheken Haarlem: Firma C. G. Loomeier en Zn., Jrteljorisstraat 11, telefoon 10175; Pax-k- •otheek, Kleverpai-kweg 13, 'telef. 11793; eyler-apotheek, Teylerplein 70, telefoon 7946. Heemstede: Heemsteedse apotheek, Bin- enweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout- Potheek, Zandvoortselaan 164. telef. 26772. Bloemendaal: Santpoorter apotheek, ■oemendaalseweg 145, Santpoort-Station; Iswout-apotheek, Bloemexidaalseweg 341, verveen. Jarig Stadion Vandaag is het precies zestig jaar ge leden, dat het Centraal Station zonder enige vorm van plechtigheid in gebruik werd genomen. Rechtgeaarde Amster dammers zien in dit jubileum niet de minste reden tot vreugde en zullen hun sigaren dan ook met andex-e bedoelingen opsteken dan om de verjaardag van dit reusachtige doorgangshuis voor reizigers naar alle windstreken te vieren. Men kan de oudsten onder hen nog dikwijls bezig zien met weemoed terug te denken aan de tijden, waarin de vlotte jongens- kiel hen om' de schouders gleed, toen zich juist op die plaats het mooiste plekje van de wereld bevond om pootje te ba den en met modder naar ouderwets ge befte voorbijgangers te wei-pen. Het Centraal Station is de Amster dammers opgedrongen tegen wil en dank door bemoeizuchtige lastposten, die vergeefse pogingen deden om het land te besturen. Dat schreven destijds de meest verhitte burgers bij wijze van in gezonden stuk naar hun couranten. Het geliefde open havenfront met het stoere uitzicht op de zeehaven, waaxTangs de Oostenwind de geur van specerij over Damrak en Rokin de stad inblies, zou moeten worden afgesloten om de door gang van het steeds drukker wordende treinverkeer mogelijk te maken. De oude gemeenteraad wikte lang, maar de regering beschikte. En Vondel draaide zich om in zijn graf, toen Amsterdam zich niet langer heerlijk opendeed aan d'Aemstel en het IJ. In 1889 kwam het Centraal Station ge reed. Weer brandde van alle kanten de kritiek los. De bouw was opgedragen, zoals men in stukken kan lezen, aan een ,meer aesthetisch ingesteld persooxx" dan de eigen ingenieur van de spoorwegen geacht werd te zijn. De aanklacht kwam kortweg hierop neer dat men de schep ping van Cuypers te rooms vond. Had men het Rijksmuseum van dezelfde ar chitect een „seminax-ie" genoemd, al spoedig betitelde men deze nieuwe kolos als „het vrolijk seminarie". Maar de nieuwsgierigheid van de hoofdstedelin gen was toch zo groot dat op de eerste dag van de bezichtiging des morgens om elf uur, de tijd waarop ordentelijke men sen een kopje chocolademelk gaan drin ken, reeds de gehele voorraad van veer tienduizend perronkaartjes was uitver kocht. De opdrachtgevers tot de bouw had den de hoop gekoesterd dat het op ar tistieke leest geschoeide station een gewaagd beeld, maar wij dux-ven het aan zou bijdragen tot de kunstzinnige vorming van het gehele volk. Vandaar ook op de muren der oudste wachtka mers al die fraaie schilderijen in renais- sance-stijl. Boven de uitgang van de koninklijke wachtkamer heeft men zelfs dichtregels van professor Alberdingk Thijm laten beitelen. Er is echter alle reden om te betwijfelen of er van dit nobel streven ooit wel iets terecht zal komen. Reizigers zijn nu eenmaal vreemde vogels, die doorlopend eigen buis en aard verloochenen. Zouden zij dan in hun jachtig leven aandacht heb ben voor beeldende kunst of poëzie? Wij vermoeden dat zij meer belangstelling tullen tonen voor rechthoekige richting- xanwijzers en voor de bordexx met naara- vex-melding der plaatsen, waarheen zelfs de keizer zich te voet moet begeven. In het begin bestond het station uit drie perrons onder één ovex-kapping met een vreedzame luchtbrug naar het em placement voor goederentreinen. In 1923 voltrok zich de uitbreiding tot de tegen woordige vorm. Daartoe werd een gx-oot aantal huizen aan de achterzijde gesloopt en kwamen er vele moderniteiten bij: een drievoudige bascule, enige viaducten en de pneumato-electrische wisselbedie ning, als u weet wat dit allemaal zeg gen wil. Men zou ook graag de perrons wat breder willen hebben, niet zozeer om de bewegingsvrijheid voor beschon- kenen die de laatste trein moeten halen te vermeerderen of om grotere werk loosheid onder de zakkenrollers te stich ten, maar teneinde opstoppingen te voorltomeri. Het doet er trouwens weinig !oe waarom men die verbreding wenst, vant men ziet toch geen kans om die lit te voeren. Toch naar beneden Jan, die onze kellner is, zei gisteren, toen hij een kopje koffie bx-acht: „Zal ik u es wat vertellen. Bel ik gisteren om hallef dx-ie in de nacht me maat op.'Krijg ik een man aan de telefoon, die zegt: „Met Uiekruier". Ik zeg: „Neem me nie kwalijk meneer, maar dan ben ik ver keerd verbonden. Wat spijt me dat nou, dat ik u midden in de nacht uit uw war- reme bed haal. Helemaal over de kouwe gang. Voor niks. Duizend excuses hoor." Zegt die man: „Och meneer, het geeft niks hoor. Ik moest toch naar beneje, want de telefoon ging." Onder de kap Vraagt "u maar wat u weten wilt, zei de wèl dichterlijk aangelegde hoofdsta tionschef J. J. Putman, toen wij hem gisteren in zijn kantoor met onze weet gierigheid te lijf gingen, want alles wat over het C.S. gaat dat welt me naar de keel. Dat hebben wij gedaan met het neven staande gevolg. Maar onze zegsman, die al meer dan dertig jaar dagelijks met de jarige omgaat, deelde ons nog enkele intiemere levensbijzonderheden mee, die de moeite van het navertellen lonen. Toen hij pas bij „de spoor" in dienst kwam, heerste er nog romantiek in het bedrijf. Vroeger- riepen de namen van de ijzeren locomotieven, zoals Olivier van Noort of Zilveren Reiger, gedachten op aan verre reizen naar andere we relddelen. Maar op de tegenwoordige aanduiding met onpersoonlijke getallen kan geen enkele schooljongen zijn hon ger naar avontuur laten rijmen. Deze verkilling vindt men ook terug in het verschijnsel der typisch Amsterdamse bijnamen. Een kwart eeuw geleden wex-kte er een poetsjongen die algemeen „De Wurmendopper" werd genoemd en een kruier die men alleen als „De schone slaper" kende in de wandeling. Kom daar nu eens om. De fantasie is er uit. Ja meneer. Daar staat tegenover een verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Een vrije Zondag per drie weken, zoals voorheen, was meer bevordelijk voor het verkeer met de spoorwegen dan voor dat met de echtgenote. Men wil toch ook wel eens spoortje spelen met de kinderen. Intussen leerden wij dat de door ons altijd als een soort civiel generaal be schouwde man met spiegelei en rode pet niet een stationschef is maar een opzichter en dat de echte vertreksigna len worden gegeven door de treindienst leider, die in een seinhuis woont. Dat gaat met kleine witte lampjes, die zo verdekt zijn opgehangen, dat de reizi ger er geen flauw vermoeden van heeft. Ze knipperen even tegen de wagen voerder en weg gaat de trein Voor dienstmededelingen gebruikt men tegenwoordig schallende luidspi-e- kers. Een paar weken geleden kwam er een brief van een juffrouw die om zo en zo laat op die en die dag op dat en dat perron een jongeman had gezien in een witte regenjas, met donker haar en bruine ogen, die haar zo doordringend hadden aangekeken, dat zij er zeker vax. was dat zij een goed huwelijk met hem kon sluiten. Of de spoorwegen nu maar zo vriendelijk wilden zijn om drie dagen lang op hetzelfde tijdstip als de ontmoeting een verzoek tot kennisma- Als u nog meer van het Centraal\ Station mocht willen weten, dan kunt u tot 20 November terecht in het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt, waar vandaag de tentoonstelling „Amsterdam en de Spoorwegen" is geopend. Gaat u echter liever naar de bioscoop, dan moet u niet verge ten de nieuwe film van de maand „Fietsendieven" te gaan zien, die maar liefst op drie festivals is be kroond en dan ook waarschijnlijk om die reden in drie theaters tegelijk wordt vertoond. In Tuschinski draait sinds gisteren „De straat der verlei ding" van Fritz Lang met Edward G. Robinson in de hoofdrol. De voordrachtkunstenaar Max Croi- set geeft op iedere avond van de vol gende week in het Theater de la In de hoofdstad uit Mar een solovertolking van „Spel in de ochtendschemer" door Arthur Schnitzler en in de kleine zaal van het Concertgebouw brengt Maandag avond de begaafde Nel Oosthout ge heel alleen het treurspel „Thomas More" van Henriëtte Roland Holst ten gehore. In de Stadsschouwburg komt Woens dagavond het Rotterdams Toneel de eerste voorstelling in de hoofdstad geven van de comedie „Gasten op het kasteel" van Jean Anouilh onder gastregie van Andrê Barsacg die ook de decors en costuums ontwierp. Kees Brusse speelt er de dubbele hoofdrol van een tweeling in. Hedenavond treedt het Studio-theater der Wie ner Hochschulen" in het Vossius- gymnasium op met „Clavigo" van Goethe. Deze groep vertrekt morgen naar Engeland. Hoofdnummer van het abonnements concert onder leiding van Eduard van Beinum op 19 October in het Concertgebouw is het concert voor harp en fluit van Mozart, waaraan solistische medewerking wordt ver leend door Phia Berghout en Hubert Bahrwasser. In de kleine zaal bege leidt tezelfdertijd de pianist Felix de Nobel de beroemde zangeres Elisa beth Schumann. king via de stationsomroep bekend te maken. Nu zijn ze op het C.S. wel vlug, veilig en voordelig, maar daar zijn ze toch niet aan begonnen. Per slot van rekening moet er een verschil blijven bestaan tussen een stationschef en een huwelijksmakelaar. BOEDA. Gerepatriëerde militairen vragen werk Gratis advertenties in ons blad De grote zorg voor de jongens, die hun militaire plicht in Indonesië of de West vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zullen z(j in het vaderland werk voor mij hebben? En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités, arbeidsbureaux, werkgeversverenigingen spannen zich er voor om hun zo spoedig mogelijk passend werk te bezorgen en dat deze inspanning met volledig succes bekroond wordt is niet alleen de vervulling van een plicht jegens hen, maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestel. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. Zouden zij werk voor mij hebben? Haarlems Dagblad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatriëerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driemaal een advertentie geheel gratis en tot een maximum van vijf regels op 1 kolom breedte in ons blad te plaatsen. De inhoud der advertentie mag alleen betrekking hebben op het vragen van werk en moet aan onze adressen Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 worden aangeboden onder overlegging van enig bewijs dat de be- gerepalriëerd militair is en niet langer dan drie maanden geleden is gerepatrieerd. Plaatsing zal geschieden in een afzon derlijke rubriek op door ons te bepalen dag of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. De drie advertenties kunnen desgewenst te gelijk voor achtereenvolgende plaatsing worden opgegeven, maar kunnen ook met tussenpozen worden aangeboden. De tekst kan, met handhaving van het eerder ge noemde voorbehoud, telkens vex-schillend zijn. De rubriek zal een tijdelijk karakter dragen. HAARLEMS DAGBLAD ADMINISTRATIE Militair (sergeant) voor kort teruggekeerd uit de tropen zoekt werk als AUTOMONTEUR (benzinemotoi-en)." Diploma en goede getuig schriften aanw. Brieven no. 4167. Transportwezen in Zwitserland heeft zich bijzonder ontwikkeld „Spoorwegalpinisme" was het onder werp, dat de heer C. van Zwijndx-echt uit Den Haag Vrijdagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw inleidde voor de leden der afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging. Hij merkte op, dat het ge lukkig was, dat het transportwezen zich in Zwitserland zodanig ontwikkeld heeft, dat onervaren bergbeklimmex-s ook in staat zijn te genieten van de schoonheid van het land. Het spoorwegnet is zesduizend kilometer lang, toeristen kunnen tochten maken met de postauto of de boot en zij, die over eigen vervoermiddelen beschikken, kunnen op prachtige wegen rijden. Er is gezorgd voor een goede accomodatie en de voorzorgs maatregelen zijn van die aard, dat er met de trein, de zweefbaan of de tandradbaan weinig ongelukken gebeuren. Welke punten de toeristen met de vervoer middelen kunnen bereiken, werd in beeld gebracht. Prachtige gekleurde afbeeldingen werden vertoond. Te zien waren enkele tunnels, toppen van bergen en meren, waar het heerlijk is op een raderboot te vax-en, enzovoort. Voorts werden enkele films vertoond, welke een beeld gaven an de wintersport, de bergsport en van een gx-oot aantal be kende plekken uit Zwitsex'land. De bezoe- kex-s van deze bijeenkomst, die reizen naar de bergen hebben gemaakt, genoten bij zonder. Na afloop heeft de voorzitter der afdeling, de heer Spaargaren, dank gebracht aan de heer Van Zwijndrecht en hem een hei-inne- ring aangeboden. Voor Donderdag 20 October staat er voor de leden van de N.R.V. weer een bijeen komst op het programma. Dan zullen gas ten uit Oostenrijk optreden en films wox-- den vertoond. Louis Pierlot (Syndicat de la Haute Coiffure Membre xFrangaise (Club Artistique de Paria Presenteert U in zijn salons de NIEUWE HAARMODE 1950 gezien te Parijs op de manifestation technique du Syndlcat Haute Coiffure Frangaise. Telefoon 10083 Zijlstraat 88 (Adv.) Concert van filmmuziek Onder auspiciën van de Amsterdamse Filmliga wordt op 16 October in de Hout- rustzaal te 's-Gravenhage en op 23 Octo ber in het Concex-tgebouw te Amsterdam een concert gegeven van filmmuziek door het Haags Symphonie-orkest in versterkte bezetting onder leiding van Jacques Moo- lenijzer, met medewerking van de pianist Geza Frid, de mezzo-sopx-aan Mimi Erb en de tenor Chris Reumer. Het programma vermeldt muziek uit „De Rovers-sympho- nie" van Friedrich Feber, uit „Walvis in zicht" van Max Vredenburg, uit „Hendrik de Vijde" van William Walton, uit „Loui- siana-story" van Virgil Thomson en uit „De wereld in wording" van Arthur Bliss. De dirigent gaat uit van de overtuiging, dat men de filmmuziek als een positieve factor, zelfs als een nieuwe kunstvorm moet beschouwen. Vele composities zijn het waard om aan de vergetelheid te worden ontrukt,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7