Haarlems Dagblad „Toestand in Oost-Java is vol explosieve mogelijkheden" Indonesië „Republikeinse voorstellen schoven wapenstilstandsaccoord terzijde" Economische unie op 1 Juli 1950 misschien nog met beperkingen Weerbericht j (J4p Jaargang No. 19374 iureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver ts en Administratie 10724, 14825. Redactie: {(goo. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant, jaarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. pkkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 17 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cti<Dpn*Me tjaartctnectie Courant (Ttnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom tET NIEUWS betreffende Indonesië is Xniet gunstig en wij kunnen er niet an us dan met bezorgdheid nota van nemen, Sultan van Djokja is, ondanks de be ding in de wapenstilstands-overeenkomst, jt beide partijen zich zullen onthouden jn publicaties of van enige vorm van j [opaganda, die strijdkrachten of burgers jn de andere partij zou kunnen uitdagen (verontrusten, met een alarmerende ver ging omtrent de toestand in Oost-Java jar den dag gekomen. Hij vreest, op grond 2n incidenten die hebben plaatsgehad, ooral in dit gebied gewapende botsingen. (j deelt het een en ander mede over twee sprekingen die hij met de Hoge Vertegen- oordiger van de Kroon, de heer Lovink, eft gehad, waarin hij de H.V.K. niet van ernst van de toestand zou Irebben lcun- ec en overtuigen. De H.V.K., die Den Haag n instructies heeft gevraagd, geeft zijner een uiteenzetting waaruit blijkt dat ij juist wèl van de ernst van de situatie ordrongen was en daarover met de Sultan uft gesproken. Overigens heeft hij ge- I eend dat de gevoerde besprekingen van irti-ouwelijke aard waren. Den Haag geeft m communiqué uit waarin het zijn be- [eemding over de verklaringen van de sltan uitspreekt. Nederlandse militairen luigen dat geregelde en ongeregelde repu- ikeinse strijdkrachten meer en meer 51 ordringen in Nederlandse verbindings- nies en garnizoenen, ondanks krachtige otesten bij hun commandanten. De Ne- rlanders hebben arrestaties verricht, aar alleen van gewapenden, die zonder ïchtiging op gebied onder Nederlandse utrole kwamen. Anderzijds noemt de, illan, die aan de H.V.K. de toepassing van (pre maatregelen heeft voorgesteld, de Nederlandse houding onredelijk. De H.V.K. [woordt, dat de door de Sultan voorge- lde maatregelen inhouden dat de Neder - iders zich tot de bezetting der garnizoens- atra zouden beperken en van alle pa- luillering afzien. Dat klopt niet met de palingen van de wapenstilstands-over- iikomst. En dr. Koets heeft een perscon- :entie te Batavia gehouden, waarop hij eft onthuld dat een Indonesisch infiltra- ■plan was ontdekt, dat de Sultan niet !ft kunnen ontkennen dat hij van dit plan de hoogte was en dat men Van Neder- adse zijde gepoogd heeft de uitvoering m dit plan tegen te houden. is duidelijk dat de betere verstand juding, die zich een tijdlang in Indonesië ceen.te .ontwikkelen, weer is verstoord, et stemt triest dat daar met name de Sul- jkiivan Djokja in is betrokken, op wiens middelend optreden men van Nederland-. Izijde een tijdlang zoveel hoop heeft ge- d. Volkomen duidelijk is de toestand nog it en het schijnt niet onmogelijk dat. zich :er misverstanden hebben voorgedaan, vraag of men van Indonesische zijde hoopt heeft, door onrust het bereiken van uitaten op de Ronde Tafel Conferentie bespoedigen, ligt voor de hand, maar de antwoording lijkt twijfelachtig. Ook om- dr. Koets op zijn persconferentie heeft idegedeeld, dat de commandant van een langrijk troepen-onderdeel van de T.N.I. veel eerder heeft gezegd, dat hij zich niet de bepalingen van het accoord Van iyen-Roem zou houden. Tér Ronde Tafel Conferentie is besloten alle commissies Vrijdag rapport om- nt de-stand v-an zaken zullen uitbren- 1. De -mogelijkheid van een beëindiging ■conferentie tegen 1 November is wel opperd, maar bij het opperen is het tot Cver gebleven. De kans lijkt gering, om men het over verscheidene kwesties ig niet eens is geworden omdat bij- órbeelcl de besprekingen over de be- Dgrijke kwestie-Nieuw Guinea nog vol- rekt niet gevorderd schijnen te zijn tomdat men aan Nederlandse zijde blijk- iar niet voelt voor een ontwikkeling, die jere kwesties tot later oplossing zou stellen. In het algemeen kan opgemerkt worden als de tijd der grote beslissingen nadert in bij zulke onderhandelingen zeer vaak or een min of meer critieke situatie, arin het gevaar van mislukking tot snel- besluiten noopt, komt te staan. Of de 6uw opgetreden spanning in Indonesië uitwerking zal hebben sta;jt te bezien, wachten in enige spanning op verder helderende berichten; het nieuws van den stemt niet tot optimisme. R. P. Belgische premier bij Koning Leopold Zondagmiddag en Zondagavond heeft Belgische minister-president Gaston skens een onderhoud gehad met Koning opold in diens villa aan het meer van aève. Na afloop van zijn onderhoud met Koning verklaarde Eyskens tegenover rsvertegenwoordigers het volgende: „Ik n u slechts mededelen, dat ik zeer te- eden ben met het verloop van de be- rekingen, welke ik hedenmiddag met Ming Leopold heb gehad. Ik lean u ver- slechts mededelen dat gesproken is er het vraagstuk van het koningschap over België." Proces in Sofia? !van Karaivanof, directeur van het in- tuut voor internationale politiek van het egoslavisch ministerie van Buitenlandse ken, schrijft in de „Borba", dat de Ko- nform binnenkort een nieuw verraad- oces wil ensceneren en wel tegen Krajco 'Stof, de voormalige Bulgaarse vice-pre- er en secretaris van de Bulgaarse com-? Unistische partij, die In April in ongenade sl en gearresteerd werd. Volgens Karaivanof maakt Bulgarije een 'are crisis door. Het proces tegen Kostof moeten dienen om de ontevredenen en to-sympathisanten te intimideren. De rse politie zou reeds begonnen zijn 6t de uitvoering van massa-arrestaties. offie en ihee worden duurder |Met ingang van vandaag zijn de prijzen n koffie en thee voor de winkeliers ver- Voor het publiek gaat de prijsver- iging op 24 October in. Kofife die 0,98 per half pond kostte, Inu 1,10 gaan kosten. De prijs van thee, e nu 0,74 per ons kost, zal tot 0,80 lijgen. Sultan van Djokja noemt Nederlanders onredelijk BATAVIA, 16 October (Reuter). De sultan van Djokjakarta, minister van Defensie der Indonesische repu bliek, heeft te Batavia verklaard, dat „de snel verslechterende toestand in Oost-Java vol explosieve mogelijk heden is". „Indien de Nederlanders onredelijk blijven, wordt gevreesd dat een gewa pende botsing niet alleen onvermijde lijk is, doch zich spoedig zal versprei den over geheel Java en Sumatra." De sultan heeft de situatie met de H.V.K., de heer Lovink, besproken en legde deze verklaring af voor zijn ver trek naar de republikeinse hoofdstad. Een woordvoerder van de republikeinse delegatie zeide, dat de voornaamste bijdra gen tot deze „explosieve situatie" bestonden in de ontwapening van meer dan anderhalf bataljon republikeinse troepen in Soerabaja, Malang en andere plaatsen door de Neder landers en de arrestatie van een groot aan tal republikeinen, onder wie het hoofd van het burgerlijk bestuur in Malang. Kolonel Soengkono, de republikeinse commandant in Soerabaja, had gezegd, dat zijn manschappen meer wapens verloren hadden sinds het „slaakt het vuren", dan in zes maanden guerilla-oorlog, aldus de woordvoerder. Situatie critïek De sultan noemde de situatie in Oost- Java het ernstigst, doch incidenten van de zelfde aard deden zich in andere gebieden op Java en Sumatra voor. In verband met zijn besprekingen met de heer Lovink zeide de sultan te betreuren, dat hij er niet in geslaagd was hem „de gevaren, verbonden met de toestand in Oost-Java" te doen zien. De sultan had het initiatief genomen tot een bezoek aan de Hoge Vertegenwoordiger in verband met de grote republikeinse be zorgdheid. „Bij het gesprek van anderhalf uur", zo zeide de sultan, „overhandigde ik hem een aide mémoire waarin een zekere handel wijze uiteengezet wordt ter verlichting van de gespannen sfeer. In het bijzonder ver zocht ik een spoedige bespreking tussen de. militaire staven van beide partijen teneinde een sfeer te scheppen geschikt voor hand having van wet en orde door het vinden van de een of andere oplossing, dit alles in het kader van de hangende overdracht van de werkelijk volledige en onvoorwaarde lijke souvereiniteit." De sultan zeide verder, dat de heer Lo vink hem een nota had overhandigd, waarin verklaard werd, dat de H.V.K. Den Haag om verdere instructies had verzocht. „Inmiddels is de Nederlandse houding kenmerkend," zo zeide de sultan verder, „men houdt zich aan de letter der wet, zonder op de geest hiervan acht te slaan." De Nederlandse bewering, dat de Van Royen-Roem-overeenkomst niet voorziet in ONTHULLING VAN DR. KOETS: „Grootscheeps plan voor republikeinse infiltratie" BATAVIA, 17 October (United Press). Dr. P. J. Koets, kabinetschef van de Neder landse Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, heeft het bestaan onthuld vati een grootscheeps Indonesisch plan om in door Nederlanders bezet gebied te infiltreren. Dr. Koets, die deze mededeling deed op een speciale persconferentie voor buiten landse correspondenten, voegde hieraan toe dat de Nederlanders krachtens de wapen stilstandsovereenkomst hét recht hebben dergelijke infiltraties met de wapenen tegen te houden. Hij wees er echter tevens op, dat de Nederlandse troepen de instructie heb ben gekregen „onder alle omstandigheden" botsingen te vermijden. De heer Koets gaf verder te kennen, dat de deur nog steeds openstaat voor verdere informele Nederlands-Indonesische onder handelingen om een regeling te vinden voor de geleidelijk slechter wordende mili taire situatie, die vooral op Oost-Java een kritiek karakter heeft. Hij hoopte dat de republiek de bepalingen van de overeen komst zou nakomen en zijn beroep op voortgezette vreedzame besprekingen zou aanvaarden. De verklaring van dr. Koets is op te vat ten als een antwoord op de uitlatingen van de republikeinse minister van Defensie, de Sultan van Djokja. de door ons uitgestippelde oplosisng, is aan vechtbaar," aldus de sultan. „Hierdoor wordt zowel de harmonie in Indonesië als op de conferentie in Den Haag in gevaar gebracht." Vluchtelingen naar Soerabaja Stromen vluchtelingen uit de gebieden van Midden-Java, waar de Nederlandse troepen zijn teruggetrokken, zijn heden aangekomen in Soerabaja en andere centra, waar Nederlandse strijdkrachten zijn. zo meldt Reuter uit Nederlandse kringen. Deze vluchtelingen zouden voornamelijk bestaan uit Indonesische politiebeambten, burgerlijke functionarissen met hun gezin nen en Chinezen, „die niet in de door de republikeinse troepen bezette steden durf den te blijven". Er werd Zondagavond geen officiële bevestiging gegeven van berichten, volgens welke guerilla's huizen in de dooi de Nederlanders geëvacueerde gebieden hadden geplunderd en in brand gestoken. Moch overweegt vorming van socialistisch kabinet PARIJS, Reuter. De M.R.P. heeft gis teren besloten „in principe" de portefeuil les van financiën en nationale economie in het Franse kabinet, met de vorming waar van Jules Moch bezig is, te aanvaarden, zo wordt te Parijs vernomen. Moch is op de hoogte gebracht van het standpunt van de volksrepublikeinen van Robert Schuman en Frangois de Menthon. Zij zouden zekere voorwaarden gesteld hebben, die zouden worden bekend gemaakt, ingeval van even tuele onenigheid in het .nieuwe kabinet. De demissionnaire minister voor Over zeese gebiedsdelen, Paul Costefloret (M.R. P)., verklaarde Zondagavond echter dat Moch hem had medegedeeld, de vorming van een „homogeen, socialistisch, kabinet" te overwegen. Van betrouwbare zijde 'verluidde, dat Moch op het punt gestaan heeft, zijn pogin gen op te geven, doch 21a een onderhoud met president Auriol erin toestemde, hier mede te wachten totdat de president per soonlijk een beroep op de partijen had ge daan om hun geschillen bij te leggen. Moch heeft verslaggevers medegedeeld, dat Frankrijk in ieder geval tegen Maan dagmiddag een regering zou hebben. Men begrijpt hieruit, dat indien de volksrepu blikeinen voorwaarden blijven stellen, die Moch niet aanvaardbaar acht, hij een socia listische regering zal samenstellen. Een twintigtal gedelegeerden van de Ronde Tafel-conferentie heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Rijks Vak- en Kunstnijverheidsschool voor goud- en zilver smeden te Schoonhoven. Daarna werden de bezoekers op het Raadhuis van Schoon hoven ontvangen. Burgemeester A. M. Nieuwenhuisen spreekt de bezoekers toe. Verklaring van de heer Lovink Concentratie der Nederlandse troepen zonder patrouillering kon niet worden geaccepteerd „Van Nederlandse zijde werd met teleur stelling kennis genomen van de verklaring, die gisteren onverwachts werd afgelegd door de republikeinse minister van Defen sie", aldus een hedenochtend uitgegeven verklaring van de regering van Indonesië. „In de Nederlands-Indonesische handlei ding tot uitvoering van het bestand is uit drukkelijk vastgelegd, dat de partijen zich zouden onthouden van enigerlei vorm van publiciteit, die geacht kon worden een uit dagend en verontrustend karakter te dra gen. Onder deze omstandigheden vindt de H.V.K. thans vrijheid ook zijnerzijds enige mededelingen te doen over het besprokene, daar de afgelegde verklaring daarvan een eenzijdig en onvolledig beeld geeft. Immers wel verre er van, dat de sultan van Djokja er niet in geslaagd zou zijn, de H.V.K. te doordringen van de gevaren, die de huidige toestand, speciaal in Oost-Java in zich bergt, is van Nedei-landse zijde zowel dooi de H.V.K. persoonlijk als bij monde van de Nederlandse delegatie in de afgelopen twee maanden bij voortduring de aandacht van de republikeinse regering zowel als van de UNO-commissie op deze gevaren gevestigd. Hoewel deze toestand zich hoofdzakelijk ontwikkelde ten gevolge van de omstandig heid, dat talrijke afdelingen van de T.N.I. in strijd met de-regelingen van de order om de vijandelijkheden tb staken zich ver spreidden over streken, waar zij zich te voren niet bevonden of waar zij in ieder geval zeker niet deel hadden aan de hand having van recht en veiligheid, is men van Nederlandse kant hiertegen niet gewapen derhand opgetreden. Van Nederlandse zijde beperkte men zich niet tot protesten tegen dit ongerechtvaardigd' optreden van gewa- De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in NederlandSelden Chapin (rechts), die met de Veendamvan de Holland-Amerika-Lijn onderweg is naar óns land, wordt vergezeld door zijn dochter Helen (tweede van rechts) en de heer en mevrouw John M. Begg. De heer Begg is bijzondere assistent van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in ons land pende groepen van diverse schakering, doch men poogde ook met overtuiging door uit gebreide en constructieve voorstellen een einde te maken aan de daardoor ontstane bestuursontwi'ichtmg en de dreiging van chaotische toestanden en te geraken tot co- 01-dinatie op militaire en bestuurlijk gebied. Wanneer men spreekt van Nederlandse onredelijkheid mag daartegenover gesteld worden, dat de voorlopige afspraken op militair en bestuurlijk gebied, waartoe de delegaties tijdens de besprekingen van de vorige week kwamen, door de republikein se regering niet werden aanvaard, maar wel door de Nederlandse regering. Blijkens de mondeling gegeven en tijdens het ge sprek nader schriftelijk vastgelegde toe lichting van de republikeinse minister van Defensie was het echter de bedoeling, dat de Nederlandse troepen op geheel Java aan stonds zouden worden geconcentreerd op de hoofdplaatsen van de residenties en de regentschappen en, afgezien van het ge bruik der tussenliggende verbindingswegen, zich van iedere patrouillering zouden ont houden. Naar het Nedei-landse oordeel valt moei lijk te ontkennen, dat deze voorstellen de .regelingen tot het staken der vijandelijk heden in wezen geheel en al terzijde schui ven en alle besprekingen tussen de delega ties inzake een bestuurlijke en militaire co ördinatie doorkruisen. Het lijkt nauwelijks billijk de Nederlanders gebrek aan soepel heid te verwijten, wanneer zij er prijs op stellen, dat men zich houdt aan hetgeen onder auspiciën van de UNO-commissie wederzijds is ovei-eengekomen. Het is on getwijfeld een feit, dat de toestand speciaal in Oost-Java gevaarlijk en verergerd is sedert onlangs door bepaalde groepen, of schoon zij tot de republikeinse strijdkrach ten behoren, kennelijk buiten de republi keinse regering om, een order uitgevaardigd is om de guerilla-strijd te hervatten. Een desbetreffend bevel bleek overigens aan de republikeinse regering bekend. Ook van Nederlandse zijde ziet men met verlangen uit naar een succesvol resultaat van de Ronde Tafel-conferentie en over eenstemming hier te lande, opdat de R.I.S. als geordende staat haar plaats onder de naties kan innemen. De verklaring van de republikeinse minister van Defensie brengt geen wijziging in de Nederlandse opvatting, dat de beste weg daartoe is het zo spoedig mogelijk geraken tot een gècoördineerd op treden op militair en bestuurlijk gebied langs de lijnen als waarover tussen de dele gaties overeenstemming was bereikt of overleg gaarne was gevoerd", aldus de ver klaring. De Sultan van Djogja heeft heden bij zijn aankomst op het vliegveld van Djogja zijn verklaringen inzake de vrees, dat de vijandelijkheden op Java en Sumatra spoe dig hervat zullen worden, herhaald. Hij zeide dat „de mogelijkheid van een derde Nederlandse militaire actie nog altijd be staat" en voegde er aan toe dat, indien de vijandelijkheden hervat worden „dit niet de schuld van de republiek zou zijn, omdat hij zijn best heeft gedaan de moeilijkheid op te lossen". Koninklijk bezoek aan Amsterdam op 26 October Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op Woensdag 26 October een offi cieel bezoek aan Amsterdam brengen. De koninklijke gasten zullen om twee uur des middags aan de grens van de hoofdstad arriveren. Namen der in Indonesië vermiste jachtvliegers De namen van de bestuurders der twee Mustang-vliegtuigen, die in Indonesië sinds vorige week Woensdag vermist wor den, luiden: tweede luitenant vlieger T. F. Scherf en tweede luitenant vlieger A. B. A. M. Brokx. Het zoeken naar de vermisten heeft nog steeds geen resultaat opgeleverd. Het woord is aan.... Etienne Rey: Om zich te ontwikkelen hebben zwakke karakters behoefte aan voorspoed en krachtige aan tegen spoed Laszlo Rajk terechtgesteld BOEDAPEST, 15 October (Reuter). De voormalige Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Laszlo Rajk, en twee andere beklaagden bij het jongste proces, zijn vanochtend te Boedapest opgehangen. Vrijdag is hun beroep verworpen. De andei*en zijn Tibor Szonyi, vroeger secretaris van de centrale personeelsafde ling en lid van het centrale comité van de Hongaarse arbeiderspartij, en Andras Sza- lai, zijn assistent. Zij zijn veroordeeld wegens spionnage en hoogverraad. Langzaam-aan bij de Benelux Ervaringen met de voor-unie zullen beslissend zijn De Benelux-conferentie te Luxemburg, waaraan ministers der drie landen hebben deelgenomen, is Zondag geëindigd met de publicatie van een protocol, waarin de resul taten van het overleg zijn vastgelegd. Het is wel duidelijk dat de ontwikkelingen van de laatste tijd de economische unie tussen België, Luxemburg en Nederland in gevaar hebben gebracht. Een Nederlands woordvoerder zei Zaterdag zelfs, dat het enige alter natief van een algehele mislukking was: „Langzaam en voorzichtig verder gaan; er is meer tijd nodig voor de economische samensmelting der drie landen; langzaam-aan is de enige mogelijkheid om een complete scheuring te vermijden." Het uitgegeven communiqué, waarin het protocol is opgenomen, deelt mede dat de ervaringen met de voorunïe die tot 1 Juli 1950 zal duren zullen uitmaken of op die datum kan worden overgegaan tot een volledige economische unie of dat bepaalde beperkingen nog noodzakelijk zullen blijven. In het protocol van 14 Maart van dit jaar werd aangekondigd dat de volledige unie op 1 Januari 1950 zou ingaan. Dit betekent dus tenminste een uitstel van een half jaar, met de mogelijkheid dat de economische unie ook dan nog niet volledig zal zijn. Voorunie-accoord uitgebreid en ondertekend De ministers der drie Benelux-landen hebben aan het einde der conferentie het ontwerp-accoord inzake de voor-unie, dat op 5 October in Den Haag werd opgesteld en door de economische deskundigen goed gekeurd, ondertekend na het volgens het protocol belangrijk te hebben uit gebreid. Daaruit valt te concluderen dat de lijst van vrije goederen nog een supple ment heeft gc-kregen. Vermeldende dat de ervaringen met de voor-unie gelegenheid zullen bieden om de gevolgen der devaluatie te bestuderen, zegt het protocol nog: „Van deze ontwikkeling zal het groten deels afhangen, of de economische unie terstond volledig zal kunnen worden ge realiseerd, of dat nog tijdelijk bepaalde beperkingen ten aanzien van het handels- en betalingsverkeer onvermijdelijk zullen blijven. Een nauwkeurige studie werd gemaakt van de voorwaarden, waaronder deze over wegingen zouden kunnen en moeten wor den toegepast. Deze studie zal zonder on derbreking in de daartoe in voorafgaande verdragen ingestelde organen worden voortgezet, met name door de vergadering van de presidenten en de monetaire com missie van de raad van de economische unie. Deze zullen rapport uitbrengen aan het ministerieel comité belast met de han delspolitiek. Voorstellen dienomtrent zullen voor 1 Maart 1950 aan de drie regeringen worden aangeboden. Ten behoeve van deze studie zijn de drie delegaties het eens geworden over enige algemene richtlijnen, welke als volgt kun nen worden samengevat: De partijen zijn van oordeel, dat de volgende stap op de weg naar de verwezenlijking van een vol ledige economische unie zal bestaan uit de invoering van het stelsel van „declara tion de licence", over het gehele terrein van de wederzijdse goederenbeweging, on der behoud van een beperkt aantal uitzon deringen met name ten aanzien van be paalde landbouwproducten en zonodig van goederen afkomstig uit het dollarge- bied. Andere resultaten De confererenden hebben voorts een reeks maatregelen getroffen betreffende de monetaire en commerciële politiek, de landbouwpolitiek, de belastingpolitiek en het vraagstuk der waterwegen en havens. De unie is ondergeschikt aan de in het vooruitzicht gestelde voortzetting van de Marshall-hulp tot in 1952. In verband met de landbouwpolitiek wordt in het protocol gezegd, dat de be perkingen inzake het vrije landbouwver- keer tussen de Beneluxlanden geleidelijk zullen afgeschaft worden, waarmede de concurrentiemogelijkheden op de drie markten dezelfde worden. Bijzondere maat regelen worden in het vooruitzicht gesteld, rekeninghoudend met de bijzondere toe stand van het groot hertogdom Luxem burg. De commissie voor landbouw, voedsel voorziening en visserij heeft opdracht ge kregen voor 1 Januari 1950 een aanvullend verslag in te dienen over de concrete voor stellen, die zij heeft gedaan, onder meer met betrekking tot het stelsel van belas ting op de invoervergunningen, de werking van het landbouwfonds en de wijze waarop de uitvoer kan worden bevorderd. Schikkingen werden getroffen voor de aanpassing van de specifieke douanerech ten. De drie regeringen hebben verklaard, vastbesloten te zijn de unificatie van de omzetbelasting verder na te streven, door de aanpassing van hun respectieve wetten. De goudclausule Voorzover in het onderlinge verkeer tus sen de partnerlanden een deficit mocht' ontstaan en dit niet door de voorafgaande middelen kan worden opgevangen, zal dit conform de volgende bepalingen worden gedekt, aldus het protocol: Het debiteurland zal gebruik kunnen maken van een nader te bepalen crediet- marge door het crediteurland te verlenen en later in gemeen overleg vast te stellen. In het kader van dit crediét zullen twee beperkingen worden opgenomen. Wanneer de eerste bereikt zal zijn, zullen de belang hebbende partijen gebonden zijn elkaar te raadplegen; wanneer de tweede bereikt zal zijnT zullen de partijen gebonden zijn te ondei'handelen over de - voorwaarden van een accoord, dat de nodige maatregelen voorziet om overschrijding van het crediet te voorkomen. Als ondanks deze maatregelen het ver leende crediet uitgeput is, zal het credi teurland het recht hebben om: Het debi teurland te nodigen een beroep te doen op het monetaire fonds teneinde over de nodige betalingsmiddelen de beschikking te krijgen, en hem goud of inwisselbare deviezen ter beschikking te stellen. Als het debiteurland van oordeel is, overwegende de noodzaak om zekere mone taire reserves te behouden, niet in staat te zijn zich te verbinden noch om in goud te betalen, noch goud of inwisselbare de viezen af te staan, zal het prediteurland het recht hebben het debiteurland uit te nodigen om gemeenschappelijke maatre gelen te nemen om hun handelsverkeer opnieuw aan te passen. „Stap vooruit" Na afloop van de plenaire bijeenkomst hebben de drie ministers van Buitenlandse Zaken de pers ontvangen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, zeide: „Wij hebben moeilijkheden gehad, maar uit het sluiten van een over eenkomst zonder voorbehoud blijkt, dat wij geslaagd zijn en een stap vooruit zijn gekomen. Als realisten hebben wij reke ning gehouden met de jongste gebeurtenis sen, in het bijzonder met de devaluatie, De Benelux zal de belangen der drie landen dienen, voor anderen is zij een symbool. Wij geloven onze plicht te hebben gedaan tegen over onze landen en tegenover het overige deel van de wereld". Van Zeeland verklaarde tenslotte, dat men met de Benelux zou voortgaan totdat zij een volledig succes zou zijn. De Nederlandse ministei'-president, dr. W. Drees, verklaarde, dat de overeenkomst „zeer bevredigend scheen te zijn" voor de drie landen. Vrij handelsverkeer tussen België en Zwitserland België en Zwitserland zullen als eerste Europese landen na de oorlog de algehele vrijheid van handel en volledige conver- tabiliteit van hun valuta's herstellen, aldus verneemt Reuter uit Luxemburg. De wisselkoers van beide munteenheden zal doör de nationale banken van beide landen vrij worden vastgesteld. Importen in beide landen zullen slechts beperkt wor den door de bestaande invoerrechten, die echter waarschijnlijk zullen worden her zien en uiteindelijk afgeschaft. „Zwitserland zal in zekere zin een uit breiding van de Benelux worden, althans op monetair- en handelsgebied", zo ver klaarde een hoge Belgische functionaris. Op dit gebied staan wij dichter bij Zwitser land dan bij onze partner in de Benelux. „Er is een in- en extern evenwicht tussen de nationale economieën van België en Zwitserland, wat niet het geval is in onze zakenbeti-ekkingen met Nederland of En geland", aldus de functionaris. |ooo(x«uoccccoDooooocooDoooooaaococoooo300cococooocoao'jo PLAATSELIJKE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het R K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan- 8 dagavond tot Dinsdagavond, opge- maakt te 10 uur: 8 Meest matige Zuidwestelijke wind. Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kustgebieden van Zeeland, Hol land 'en Friesland enkele regenbuien. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 18 October: Zon op 7.09 uur, onder 17.41 uur Maan op 1.55 uur, onder 16.39 uur Hoog en laag water in ÏJmuiden Maandag 17 October Hoog water: 11.38 en 00.00 uur. Laag water: 6.42 en 19.17 uur. Dinsdag 18 October: Hoog water: 0.17 en 12.54 uur. Laag water: 8.22 en 20.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1