MM c Bevorderingswet voor reserve- personeel der Landmacht De radio geeft Dinsdag Nederlandse belastingambtenaren in Zwitserland gearresteerd PANDA EN DE MEESTER-GIDS J Diplomatieke banden tusse Rusland en Oost-Duitsland Vereldnieuws Maandag 17 October 1949 Minister stelt enige wijzigingen voor De minister van Oorlog heeft een wets ontwerp ingediend betreffende voorzienin gen ten aanzien van de Bevorderingswet voor de landmacht 1902 en de wet voor het reservepersoneel der landmacht 1905. In de toelichting verklaart de minister onder andere: De middelen waarover een op moderne leest geschoeid leger dient te beschikken, zijn talrijk en dwingen tot verder gaande specialisering dan tot nu toe het geval was. Deze nog voortgaande specialisering heeft tot gevolg, dat het personeel in steeds meer en steeds kleinere groepen, met voor elke groep weer andere eisen, wordt verdeeld. Er ontstaat op deze wijze een zo groot aan tal wapens, staven en dienstvakken, met elk een eigen ranglijst, dat het zeer de vraag is of de Bevorderingswet nog lang van toepassing kan blijven. Een bevorde ringsstelsel waarbij wordt uitgegaan van één gemeenschappelijke ranglijst een stelsel, dat bij het Amerikaanse leger wordt toegepast zou ongetwijfeld voordelen bieden. Of deze voordelen evenwel van zo danig belang zijn. dat het aanbeveling zou verdienen dit systeem bij de Koninklijke Landmacht in te voeren, kan thans nog niet ten volle worden overzien. Daarom worden thans' slechts die voorzieningen voorgesteld, welke passen in het bestaande stelsel van bevordering en waarvan uitstel niet kan worden gedoogd. De minister meent, dat voor thans de be hoefte aan specialisering kan worden opge vangen door de oprichting van het wapen van de verbindingsdienst, het dienstvak van de militair juridische dienst, het dienstvak van de technische dienst en het dienstvak van de aan- en afvoertroepen. Voorts kan volstaan worden met in de samenstelling van het wapen der genie en het dienstvak der intendance enige wijziging te brengen. De wet van 8 April 1948 heeft het moge lijk gemaakt, dat de bevordering van de officieren behorende tot het beroepsperso- neel weder op gang kon worden gebracht. Deze bevordering heeft thans voor een groot gedeelte plaats gehad. Verschillende omstandigheden zijn oorzaak geweest, dat niet tegelijkertijd op de bevordering van de reserve-officieren volledig orde kon worden gesteld/Hierdoor zouden de te be vorderen reserve-officieren, indien althans art. 12 der wet voor het reserve-personeel derlandmacht 1905 ongetwijfeld zou worden gehandhaafd, belangrijk jonger in rang worden dan de beroepsofficieren van oor spronkelijk gelijke of geringere anciënni teit. Dit is nimmer de bedoeling geweest. Daarom wordt voorgesteld artikel 12 in die zin aan te vullen, dat het mogelijk wordt aan deze en nog nieuw te benoemen reserve-officieren de ouderdom in rang te geven, welke hun toekomt. Teneinde het verloop der bevordering van de reserve- De vergaderingen van de Prov. Staten van Noordholland De Commissaris der Koningin deelt mede dat de oproep voor de tweede gewone zit ting der Prov. Staten' tegen 1 November gewijzigd dient te worden en wel in Dins dag 8 November, zulks in verband met het feit, dat op 1 November een R.K. feestdag valt (Allerheiligen). De Commissaris had aanvankelijk de in druk. dat het vergaderen op die dag voor de R.K. Statenleden geen bezwaar op leverde. Maar achteraf is gebleken, dat dit voor enkele dier leden wel het geval is. Dit brengt dan mede, dat de openbare be raadslaging omtrent de voorstellen zal aan vangen op Dinsdag 20, in plaats van op Dinsdag 13 December en dat eventuele voortzetting dier beraadslaging zal plaats hebben op Woensdag 21 December a.s. en volgende dagen. iUAI.U.U.S &ZM. S T (Adv.) HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Och tendblad. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Herhaling hersengymnastiek. 9.25 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Platen. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Semi-klassieke muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Cowboy liedjes. 13.15 Zuid-Amerikaans orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.15 Muzikale causerie. 16.30 Voor de Jeugd. 17.25 Platen. 17.35 Ronde Tafel conferentie. 17.45 Rijk over zeé. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Promenade-orkest" en solist. 19.40 „Paris vous parle". 10.45 Regeringsuitzen ding. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Suri naamse muziek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Muziek-journaal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM U, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Water standen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 „De fortuinlijke kist", zang spel. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Populair concert. 12.30 12.33 Mededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatie. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leevn". causerie. 19.40 Metropole orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „Cyrano de Bergerac", hoorspel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Maas trichts Stedelijk Orkest en solist. 23.50 Platen. BRUSSEL. 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.0015.30 Schoolradio. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.20 Franse les. 17.40, 17.45, 18.00, 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Omroeporkest. 20.45 Actualiteiten. 21.00 Zang en Piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22.55—23.00 Platen. BRUSSEL. 484 M. 12.05 Omroeporkest. 13.15, 14.00 en 17.10 Platen. 17.40 Pianoconcert. 18.30 en 19.00 'Omroeporkest. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.15 Cabaret. 22.15 Platen, officieren niet onnodig te vertragen, heeft de minister in afwachting van de totstand koming der hierbij voorgestelde wet, reeds de nodige maatregelen genomen. Voorgesteld wordt bij deze aanvulling te bepalen, dat zij geacht wordt in werking te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1947. Bij de wet van 8 April 1948 zijn zowel in de Bevorderingswet voor de Landmacht 1902 als in de Wet voor het Reserve-perso neel der Landmacht 1905 enige voorzienin gen van tijdelijke aard getroffen. Bij deze wet is bepaald, dat zij met ingang van 1 Januari 1950 vervalt. Daarom wordt voor gesteld de werking van deze wet te be stendigen tot 1 Januari 1952, omdat de minister verwacht, dat tegen die tijd, en zeker niet eerder, een voldoend inzicht in de uiteindelijke samenstelling van de Ko ninklijke Landmacht zal zijn verkregen om terzake van de bevordering der officieren tot een definitieve regeling te kunnen komen. Ontsnapte gevangene in Amsterdam gepakt Hij was in het huis van zijn zuster ondergedoken Zaterdagavond is de Amsterdamse re cherche erin geslaagd Gerrit B. te arreste ren, die een week tevoren uit de strafgevangenis te Utrecht was ontsnapt. Een rechercheur, die reeds heel wat met Gerrit te doen gehad heeft, had alle adres sen waar Gerrit eventueel zou kunnnen komen, in het oog gehouden. Zaterdagavond besloot hij met enkele collega's een inval te doen in een huis in de Nieuwe Kerk straat te Amsterdam, waar een zuster van Gerrit woont. De gezochte bleek daar inder daad aanwezig te zijn, maar Gerrit was niet van plan zich voetstoots over te geven. Het kostte de rechercheurs veel moeite hem te pakken te krijgen op een ogenblik dat hij door een W.C.-raampje wilde vluch ten. Nog in de loop van de nacht is Gerrit na een kort verblijf in het hoofdbureau van politie te Amsterdam naar Utrecht over gebracht en opnieuw opgesloten in de straf gevangenis. Het staat wel vast, dat hij gedurende de week. dat hij vrij was, geen nieuwe inbra ken heeft gepleegd. Hij is steeds in de hoofdstad ondergedoken geweest. Bij de arrestatie is de politie genood zaakt geweest een waarschuwingsschot te lossen. Hierdoor ontstond in de buurt enige opschudding, vooral omdat iedereen wist dat in de Nieuwe Kerkstraat een zuster van Gerrit woont. Om tuberculose op te sporen Aanschaffing van een scherm- beeld-Röntgenfoto-apparaat De Noordhollandse Vereniging tot be strijding van de Tuberculose te Haarlem heeft zich tot de Provinciale Staten gewend met een verzoek om subsidie in de kosten van aanschaffing van een schermbeeld röntgenfoto-apparaat door het Tuberculose Opsporingsfonds te Hilversum. De verbeterde techniek van de röntgen- apparaten heeft het mogelijk gemaakt grote aantallen personen in korte tijd aan een röntgenologisch onderzoek op long- tuberculose te onderwerpen. Dit kan ge schieden door middel van een zgn. scherm beeld-röntgenfoto-apparaat of wel kort weg schermbeeldapparaat. Met een derge lijk toestel kan de gehele bevolking van een streek, een stad of een dorp in een klein tijdsbestek op tuberculose-afwijkin- gen in de longen onderzocht worden, door dat van ieder een kleine röntgenfoto wordt gemaakt. Ofschoon het wel vaststaat, dat hiermede niet ieder probleem op het ge bied der tuberculose uit de weg is geruimd en hoewel hiermede zeker niet de tubercu lose op slag zal verminderen en nog minder terstond zal verdwijnen, is de scherm beeldfotografie niettemin als een zeer be langrijke aanwinst voor de tuberculosebe strijding te beschouwen, aangezien het mogelijk zal zijn daarmede tal van geval len van tuberculose op te sporen en dien tengevolge het besmettingsgevaar te ver minderen. Volgens verwachting zullen twee van deze apparaten voor het onderzoek in de provincie (Amsterdam niet meegerekend) voldoende zijn. De kosten van het apparaat voor het Gooi zijn geraamd op 65.000,Verreweg het grootste gedeelte 53.000,is reeds gedekt, zodat nog in een bedrag van 12.000,moet worden voorzien. Gedeputeerde Staten stellen aan de Pro vinciale Staten voor hiervan 10.000 voor rekening der provincie te nemen. Beperking van electricifeifsverbruik Evenals gedurende het afgelopen winter seizoen. zal het verboden zijn om in de komende winter in de spitsuren étalagever lichting te ontsteken, met dien verstande, dat onder bepaalde voorwaarden aan win keliers kan worden toegestaan gedurende de spitsuren hun winkel- en étalageverlich ting voor de helft in gebruik te nemen, waarmede een belangrijke verbetering is verkregen, vergeleken met het vorige jaar. Voor het tot stand komen van deze gun stige regeling was het nodig, dat het be drijfsleven zelf ae controle op de naleving der regeling ter hand nam. De organisaties van de détailhandel hebben, gelet op net détailhandelsbelang dat hiermede,gemoeid is en in de overtuiging, dat de overgrote meerderheid deze regeling loyaal zal na komen, deze taak op zich genomen. De leiding van de controle zal berusten bij 'n landelijke commissie voor de étalage verlichting, waarin zitting hebben de voor-, zitters van de Koninklijke Nederlandse Midenstandsbond, de Christelijke Midden standsbond en de Bedrijfsgroep Détailhan del, benevens vertegenwoordigers van de grootwinkelbedrijven en de verbruikers- coöperaties. Bovendien wordt een groot aantal plaatselijke controlecommissies ge vormd, die de uitvoering der controle op zich zullen nemen. Het is ook noodzakelijk, dat alle verbrui kers van electrische energie zich in de maanden November, December en Januari van Maandag tot en met Vrijdag van 7-9 uur en van 16-18 uur en op Zaterdag van 7-9 uur, de grootst mogelijke beperking opleggen. Deze beperking, welke dringend nodig is om de industriële productie op peil te hou den en dus voor onze volkshuishouding uitermate belangrijk is, dient zoveel moge lijk vrijwillig te worden bereikt, waarbij vertrouwd wordt op de gemeenschapszin van ons volk. Zij hadden niet de gebruikelijke vormen in acht genomen bij het verhoor van een Nederlander De regering heeft haar verontschuldiging aangeboden Drie Nederlandse belastingambtenaren, die in opdracht van het ministerie van Financiën naar Zwitserland waren gegaan om een in Zwitserland wonende Nederlan der te verhoren, zijn daar in 't begin van de vorige week door de Zwitserse politie ge arresteerd. Van gezaghebbende zijde in Den Haag wordt hierover het volgende medegedeeld: De Nederlander G. die in Zwitserland woont, is zijdelings betrokken bij een zeer belangrijke belastingaangelegenheid be treffende een in Nederland woonachtige industrieel en ondervindt daardoor, naar hij mededeelde, grote financiële nadelen. Om uit deze impasse te geraken heeft G. dringend verzocht om in de gelegenheid te worden gesteld hierover verklaringen af te leggen buiten Nederlands gebied. Hoewel de inspecteur der belastingen te kennen gaf, van een dergelijk onderhoud geen nut te verwachten, was het departement van Financiën van oordeel, dat G. in de gele genheid moest worden gesteld zijn belan gen te verdedigen. In opdracht van de autoriteiten vertrok ken daarop drie voor het voeren van deze besprekingen aangewezen ambtenaren "naar Zwitserland. Uit de ingekomen berichten is thans ge bleken, dat de Zwitserse regering haar bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen de wijze, waarop de betrokken Nederlandse ambtenaren in Zwitserland het contact met de heer G. hebben opgenomen. De Nederlandse regering heeft, aangezien in- Generaal de Lattre de Tassigny (Frankrijkcommandant van de gezamenlijke land macht der Westerse Unie, en luitenant-generaal Sir Charles Keightley, commandant van hel Britse leger aan de Rijn. gebruiken tijdens de „snelheid 2"-manoeuvres in de omgeving van Sennelager (Duitsland) in de openlucht een gemoedelijke lunch-te-velde. De vlam in de pan De bewoners van een huis in de Sta tionsstraat te Koog aan de Zaan waren Zaterdagmiddag naar Alkmaar gegaan. De vrouw des huizes had echter vergeten het gas onder een pan met vlees uit te draaien. Het duurde niet lang of de vlam sloeg in de pan en even later stond de keuken in lichterlaaie. Omwonenden waarschuwden de brandweer, maar deze was naar Zaan dam, waar een lid van het Zaanse corps receptie hield ter gelegenheid van zijn gouden jubileum. Desondanks waren enkele brandweer lieden spoedig ter plaatse. Met een straal op de waterleiding werd het vuur in de reeds grotendeels uitgebrande keuken ge blust. Twee boerderijen afgebrand In Vlijmen brak Zaterdagavond door on bekende oorzaak brand uit in de boerde rij van de landbouwer Kuis. Het vuur sloeg over naar de naastgelegen boerderij van de landbouwer Van Zon. Beide boer derijen gingen in vlammen op. De oogst ging verloren: enige varkens kwamen in de vlammen om. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GROND VERWARMING (Adv.) Passagierslijst van de Groote Beer Op onze kantoren ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransportschip „Groote Beer", dat met ongeveer 1000 mi litairen aan boord op 1 October uit Tandjong Priok is vertrokken. Het schip wordt op 24 October in Amsterdam ver wacht. „Problemen rond Benelux" De Arbeiders Gemeenschap der Wood- brookers organiseert op 12 en 13 Novem ber te Bentveld een weekend-conferentie over het thema „Problemen rond de Bene lux". Leider der conferentie is de heer J. v. d. Kieft. Als inleiders treden op de heren Prof. dr. P. Kuin over „Achtergronden en per spectief", mr. P. Sanders over „Organen" en G. J. N. M. Ruygers over „Cultureel per spectief". air. B. P. ENKLAAR OVERLEDEN Na een vrij langdurige ziekte is te Gro ningen op 66-jarige leeftijd overleden mr. B. P. Enklaar, president van de Groninger rechtbank. Mr. Enklaar was onder andere secretaris van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden in Nederland en lid van de Staatscommissie tot herziening van het Fiscale Strafrecht. 6. Even later zaten Joris en Panda nu ter weerszijden van een tafeltje in een café, en Joris Goedbloed had zeer royaal op iets te drinken getracteerd, „Nu moet je me ook vertellen, waarom je die meneer ineens moest afstoffen", begon Panda ernstig, maar Joris luisterde niet eens naar hem. ,{Zo meen ik te mogen hebben opmerken, manneke, dat je vreemdelingen- gids wenst te worden! Vergun mij, dit een uitnemend denkbeeld te noemenIk zie hier een teken van opvallende onderne mingsgeest. Het gidsen-bedrijf opent grote mogelijkheden voor jongelieden, die van aanpakken wet en. Men moet evenwel, zoals je duidelijk zal zijn, aan enkele kleine eisen voldoen! Zo zou bijvoorbeeld„Maar waarom stofte je die meneer zijn jas nu af?" hield Panda vol. „Wal waarom? Kom, kom nu toch, vriendje! En dat ivenst gids te worden! Natuurlijk behoort het tot de eenvoudigste taken des gidsen, om de jassen van zijn geachte clientèle in propere staat te helpen houden. Niets meer of min der dan simpele beleefdheid, vriendje! Deze kinderlijke vraag toont, dat je drin gend enig onderwijs behoeft. Het beroep van gids vergt een zeer brede algemene ontwikkeling en kennis der goede manie ren. En het spijt mij te moeten opmerken, kereltjej dat het u daar aan mankeert. Laat mij eens denken. Ge zoudt wat lesjes moeten nemen. Maar wie zou u kunnen onderwijzen? Ja, welk beschaafd, geleerd persoon zou zich beschikbaar willen stellen om zo'n klein manneke te beschaven en op te voeden tot gids? Wie? Ach, wie? Tja! Ik heb het! Ik weet een uitermate bekwaam leraar voor u, vriendje! Volg slechts zijn leiding, en een gouden toekomst wacht u!" „Wie is dat dan wel?" vroeg Panda, want hij had er natuurlijk wel oren naar om iets te leren. „Wie, vraagt ge nog?" sprak Joris afgemeten. „Ik natuurlijk! Ik zelve. Ik kan momenteel geen betere be denken." derdaad wat dit betreft niet de gebruike lijke vormen in acht waren genomen, reeds door tussenkomst van haar diplomatieke vertegenwoordiger in Bern voor dit feit haar verontschuldigingen aangeboden. Voor zover bekend bevinden de drie ambtenaren, wier namen het ministerie van Financiën niet bekend wenst te ma ken. zich nog steeds in arrest. De arrestatie is in een officieel commu niqué van het Zwitserse departement van Buitenlandse Zaken bevestigd. Daarin wordt medegedeeld, dat de Nederlanders gearresteerd zijn wegens overtreding van artikel 271 van het Zwitserse Wetboek van Strafrecht. Volgens dit artikel worden per sonen, die op Zwitsers grondgebied zon der toestemming voor een buitenlandse mogendheid handelingen verrichten, die tot de competentie van een Zwitserse overheidsinstantie of ambtenaar behoren, met gevangenisstraf bestraft, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf. Het onderzoek is nog gaande, zodat nog niet zeker is of de Zwitserse justitie een vervolging zal instellen. Deze zaak is ook reeds in de Bondsraad besproken. In het communiqué van het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt bevestigd dat de Nederlandse regering in deze zaak officieel haar ver ontschuldigingen te Bern heeft aange boden. Een der gearresteerde ambtenaren is, naar het A.N.P. verneemt, de hoofd-inspec- teur der belastingen L. P. W. van der P. uit Zeist. Deze ambtenaar is ook nauw betrokken met het door de belastingen ingestelde onderzoek naar het vermogen van de rijksduitser Mucke. De andere twee ambtenaren zijn de heer V., inspecteur van de douane-recherche dienst uit Utrecht, en de heer Van E., ac countant te Utrecht. Fotojournalisten vierden feest Snip en Snap wandelden Zaterdagmid dag met een kinderwagen anna 1800 over het Museumplein te Amsterdam en werden bij het nonchalant oversteken van de straat tot groot vermaak van het daar sa mengestroomde publiek bijna overreden door een auto. Het publiek had echter het recht zich over deze „narrow escape" vrolijk te ma ken, want zij was door de politie in scène gezet. Een leger van persfotografen, zoals men in ons land zelfs bij de belangrijkste gebeurtenissen nog niet bijeen ziet, stond gereed om het incident op de gevïelige plaat vast te leggen. Behalve Snip en Snap amuseerden Heintje Davids, Johan Kaart en Lou Bandy het publiek met het bakken van panne koeken. De fotografen zwermden om hen heen en „verschoten" heel wat platen. Dit alles was georganiseerd ter gelegen heid van een feestelijke reünie van de Ver eniging van Fotojournalisten. Des morgens waren de leden ontvangen op het stadhuis. Op het Museumplein hielden zij des mid dags wedstrijden. Des avonds werd in het Minerva-paviljoen een feestavond gehou den. Daar werden diploma's uitgereikt aan vier leerlingleden, die na een proeftijd van twee jaar en een met succes afgelegd vaardigheidsexamen als lid werden aan genomen. Ook werd er een foto-tentoonstelling ge houden, waarop de beste producten van de 150 leden der vereniging geëxposeerd werden. Tenslotte werd een foto gemaakt van de feestvierenden gemaakt bij het verblin dende licht van niet minder dan 200 blitz- lampen, Het gold hier een experiment, dat goed gelukte: de foto's waren uitstekend Luchtvaartavond van de Haarlemse Luchtvaartclub De Haarlemse Luchtvaartclub een der drie oudste verenigingen van deze aard in Nederland heeft Zaterdagavond ter ge legenheid van haar vijftiende verjaardag in het Concertgebouw een luchtvaartavond ge houden die zich in een grote belangstelling verheugen mocht en onder andere ook werd bijgewoond door wethouder A. J. M. An- genent. Nadat de voorzitter van de H.L.C. in zijn openingsrede enkele hoogtepunten uit de historie van de club gememoreerd had, was het woord aan de heer Asselbergs. die na mens de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor de Luchtvaart bestuur en leden feliciteerde en hen als blijk van waar dering een sierlijk vaantje schonk. Een smalfilm die door de heer Asselbergs vertoond werd, gaf een beeld van de vreug den en problemen van het „modelbouwen' de voornaamste bezigheid der lucht vaartclubs en van de opvoedende waar de die dit werk heeft, daar het niet alleen „luchtvaartgezindheid" en technische ken nis kweekt, maar ook samenwerking, ener gie en verbeeldingskracht eist en aldus ka raktervormend werkt. Belichtte deze film vooral de ideeële kant van de arbeid der luchtvaartclubs, de practische zijde kreeg ook haar beurt, toen de heer Zandvliet, hoofd van de afdeling Voorlichting der K.L.M., er in een vlotte causerie op wees, dat de snel groeiende burgerluchtvaart in, de komende jaren nog duizenden jongelui een goede positie heeft aan te bieden en dat de candidaten voor zo'n job bij voorkeur gerecruteerd worden uit de ex-leden van de luchtvaartclubs. Hij wees er in dit ver band verder op dat de zeventienhonderd passagiers die de K.L.M. thans per dag vervoert, er in de nabije toekomst wel een zesduizend zullen worden, wat dan w< een verdrievoudiging van het K.L.M.-per- soneel (thans 14.000 personen omvattend) noodzakelijk zou maken. Wat de verdere consequenties hiervan betreft, geloofde spreker niet dat onze nationale luchtvaart maatschappij haar heil zal gaan zoeken veel grotere vliegtuigen; het accent komt vooralsnog meer op een grotere frequentie in de luchtlijnen te liggen, terwijl geleide lijk tevens de vliegsnelheden verhoogd zul len worden en de passagetarieven verlaagd. Dit laatste gaat dan natuurlijk ten koste van enig comfort. Er zullen dan meer zit plaatsen moeten komen in de „lijnkisten" en de passagier van de toekomst zal niet meer met zoveel zorgen en luxe omringd kunnen worden als de tegenwoordige, maar daarmee zal men kunnen bereiken dat ook de massa van het luchtverkeer gebruik gaat maken, een ontwikkeling die volgens spre ker in de naaste toekomst te verwachten is. Na de pauze werd nog een aantal andere films, de luchtvaart betreffende, vertoond. Achter het Gordijn, door H. Lijsen. Uitgave: N.V. Uitgevo maatschappij Kluver, Deventer, Hij die de naam van de schrijver ke zal er niet aan twijfelen welk gordijn er de titel van dit boek wordt bedoeld. He: het gordijn dat de ingang van de cire e afsluit en wanneer er in ons"land: auteur bevoegd is om dit gordijn tent te schuiven en ons mee te nemen in fascinerende wereldje-apart, dat het circ nu eenmaal is, dan is dat wel de h; Lijsen. Men komt overigens bedrogen wanneer men zo maar een gezellig romj tisch verhaaltje met. een scheut sensj over dit al te geïdealiseerde bedrijf vs wacht, want daarvoor heeft de schrip het circus te lief. Hij rekent dan ook onbarmhartige wijze af met de compk serie fabeltjes, die door fantasie-rijke 1 den in de circulatie zijn gebracht en ge. daarvoor in de plaats een* nuchts opsomming van het hoe en waarom, die al zijn soberheid effectiever is dan schetterende fanfares van andere auteu Lijsen kent het circus op zijn (door hengst afgebeten) duimpje en vertelt tal van dingen, waarvan zelfs de circi liefhebber zal zeggen: „Ja, dat wist ik to nog niet". Er is letterlijk geen onderci van het hele bedrijf en geen roemi; naam waarover hij ons niet wat te zeg: heeft en wanneer er in dit boek één di is dat ons deugd doet, dan is het dat hij argumenten van goed-bedoelende m: slecht-geïnformeerde lieden over vermei de wreedheid bij de dressuur stuk voor s' ontzenuwt. Hij geeft daar het voorbeeld t de schoolruiter Schumann bij, die eene paard genadebrood gaf en die, toen iems hem vroeg waarom hij het dier niet ruimde, zei: ,,U bent koopman en ik b rïtl artist. Maai- Ferdinand (en hier nam zijn hoed af) heeft tien jaar voor mij werkt en nu hoop ik nog tien jaar v; Ferdinand te mogen werken". W.L, De Sovjet-Unie heeft besloten diplom tieke betrekkingen met „de voorlopige i gering van de Duitse democratische rep bliek" aan te knopen, zo heeft Radio-M(Jjee kou medegedeeld. Poesjkin is benoemd hoofd van de Sovjet-Russische missie. Reuter tekent hierbij aan, dat PoesjlKin van 1945 tot Juni van dit jaar ambassade in Hongarije is geweest. Indertijd ging ov< geruchten, dat de Russische geheime poli hem gearresteerd had. Hij zou namelijk de Hongaarse minister van Propagandansi schoten hebben en van plan zijn geve tij met de inmiddels terecht gestelde Rajk zamen een regering te vormen gelijk i die van Tito. Bertinger, de Oost-Duitse minister v Buitenlandse Zaken, heeft „plechtjg vriei schap aan de Sovjet-Unie beloofd". In e ecr onderhoud met het officiële Sovjet-1). dei „Tagliche Rundschau" zeide hij, dat Stal door te verklaren, dat „de vredelieven Duitse democratische regering het land I een internationale factor zal maken", 1 ter volk met een toekomstige taak van were! belang had belast. „Vriendschap zont__ voorbehoud tussen de volken van Duitslai jai en de Sovjets-Unie zal de leiddraad Duitslands buitenlandse politiek zijn." Later Werd bekend gemaakt, dat Wilhé Pieck, president van de Oost-Duitse rep bliek, de benoeming van Poesjkin officii heeft goedgekeurd. De regering der Oost-Duitse republi 5e: heeft Rudolf Appelt tot hoofd benoemd v haar diplomatieke vertegenwoordiging Moskou. s!e' C'.l be: e:i be: str Belasting. De heer Legrand, kabmetsc. ]ai van de Belgische minister van financi ge heeft gewezen op het grote belang, fl be de aanpassing der accijnsrechten vc benzine, voor België heeft. Deze aa passing zal in België de benzineprijs. on°eveer 5 fr. per liter doen dalen. W zal natuurlijk op de begroting tegenpost moeten vinden. Die zal wal schijnlijk komen uit een verhoging v de belasting op het verkeer. Zulks echter niet wegnemen, dat dezë pnj vermindering van de benzine een gw stige invloed zal uitoefenen op 's M bedrijfsleven. As. Duizend jaar geleden heeft de bissch van Toul de as van de Heilige Elitiz aan de aartsbisschop Bruno van Loth ringen gegeven. De aartsbisschop n« deze as mee naar Keulen waar zij sine dien rustte. Kardinaal Frings, aartsh schop van deze stad, heeft nu onlat de as aan mgr. Drault, bisschop v Saint-Die(Vogezen) doen toekomen,' vergoeding van het kwaad dat Duitsli Frankrijk heeft aangedaan. Dure gevangenen. Acht koks. een bakke knecht, 16 keukenmeisjes, vier kellne zes kellnerinnen, drie hofmeeste twaalf werkvrouwen en twee wasvro wen vormen het personeel, dat de meenteraad van Berlijn moet onderho den, om zeven in de gevangenis v Berlijn-Spandau opgesloten gevangen, te verzorgen. Het zijn Reader, He Funk. Doenitz, Von Schirach, Von Ne rath en Speer. Burgemeester Reut heeft de geallieerde kommandantu verzocht de mogelijkheid te overwege A het bedrag van 450.000 mark per ja: <j< dat het onderhoud van deze gevangen. V de gemeente kost, te verminderen. Rechter. Paul Robeson heeft te Philadi dj phia medegedeeld, dat hij naar N« V York zal gaan om te pogen rech: Harold R. Medina, die het proces teg de elf communistische leiders gepre deerd heeft, in staat van beschuldig'- te krijgen. Opvatting. Dr. Hjalmar Schacht, die Vr dag te Düsselaorf door een vera waardigde menigte werd lastig geval! verklaarde later: „Iets dergelijks k men verwachten in een zogenaara democratie waar men, wanneer rn uiting geeft aan zijn eigen opvattil gevaar loopt gemolesteerd te word door degenen, die van een ander zicht zijn". Uur. Vandaag wordt in Argentinië de „d van de trouw" gevierd, de dag waan in 1945 president Juan Perón weer ai de macht kwam. Het door de regerb gecontroleerde vakverbond heeft ej algemene werkstaking van 24 uur u- geroepen. Slechts de noodzakelij! openbare diensten zullen functioned Alle treinen zullen een uur stilstaan. I dat uur zal president Perón een rf houden, IV

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2