Planologische dienst streeft naar logische verdeling van de ruimte Sinclair Lewis (op weg naar Florence) brengt zijn vacantie in Nederland door Rampzalige vissterfte in water van de Haarlemse hengelaars Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Maandag 17 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Werkzaamheden namen in 1948 toe De Provinciale Planologische dienst van Noordholland is een lichaam dat, hoewel* het niet aan de weg timmert, voor de sociale en economische struc tuur van het gewest van groot belang is. De werkzaamheden van deze dienst hebben immers in de eerste plaats be trekking op de ruimtelijke ontwikke ling van de provincie. Doel is dat alle terreinen in de provincie hun juiste bestemming krijgen, opdat de verde ling tussen agrarische-, industrie-, woon- en recreatiegebieden logisch en verantwoord zal zijn. Daarom moet de provincie ervoor zorgen, dat de ge meenten goede en voldoende plannen voor hun toekomstige ontwikkeling op stellen, die ontwerpen moeten dan weer bekeken worden in en getoetst worden op hun samenhang met de streekplan nen. Op haar beurt moet de provincie medewerken dat het gewestelijk pro ject past in het nationale plan. In het zojuist verschenen verslag over de werkzaamheden van het bureau van de planologische dienst in 1948 wordt gezegd, dat men het aanmerkelijker drukker kreeg, doordat nieuwe commissies werden inge steld en de decentralisatie van lilt bestuur uitbreiding van de taak der provincie met zich bracht. Daar het personeel van de dienst niet in gelijke mate werd uitgebreid, kwam er een merkbare achterstand. Sommige onderwer pen konden dan ook niet worden afgedaan. iPe verslaggevers schrijven: ,,Door het werk nog zo beperkt mogelijk je houden, en zorgvuldig te onderscheiden iC wat spoedig en later nodig is, kan hieraan worden tegemoet gekomen. Tot bespoedi- [fj ging van het bereiken van tastbare resul taten zou men kunnen komen door naast gemeentelijke plannen, aan delen van streekplannen of facetten daaruit voorrang te verlenen, bijvoorbeeld aan het wegen- stelsel in Zuid-Kennemerland of aan een deel van de Zaanstreek. Maar daarbij dient overwogen te worden, dat dit ook vermeer dering van werk, uitstellen van de oplos- sing van andere vraagstukken en dus ver- groting van achterstand zou betekenen. Het ;1f overgaan tot het maken van facetplannen ontmoet voorts het bezwaar, dat daardoor k het eigenlijke doèl van het streekplanwerk, s namelijk de coördinatie van alle belangen bij de ruimtelijke ontwikkeling, in het ge drang dreigt te komen. Het is de vraag, of de conjunctuur thans niet eerder zou moe- leiden tot vergroting van het bureau. De betrekkelijke consolidatie van de maat- schappelijke ontwikkeling maakt thans ook f oen oplossing van meer vraagstukken eer- h der mogelijk". Wil de Planologische dienst zijn werk cjed verrichten, dan moet hij ook weten wat er gebeurt in de provincie, opdat niet terreinen waarvoor men zich een bepaalde '^bestemming had gedacht, door bebouwing andere ingrijpende veranderingen daar- laaan worden onttrokken. De kennisgevin gen van voorgenomen werken kwamen echter nog zeer onvoldoende binnen, of zo laat, dat het onderhavige werk reeds zover e? gevorderd was, dat moeilijk nog bezwaar daartegen gemaakt kon worden. In het beste geval konden dan nog voorwaarden gesteld worden. Werken in Zuid-Kennemerlancl en IJ-mond Noord (Beverwijk) Over de voorgenomen werken in de streekplan-gebieden Zuid-Kennemerland en IJ-mond Noord (Beverwijk enz.) is het volgende vermeld: Heeft men bijvoorbeeld door een streek .een kanaal geprojecteerd of wil men een ^landgoed als natuurreservaat of recreatie gebied behouden; dan worden de daarbij betrokken percelen grond opgenomen op de lijst van terreinen waarvoor bij be bouwing een meldingsplicht bestaat. Deze meldingsplicht behoeft geen bouwverbod te betekenen, doch wel kunnen er bepaal de voorwaarden gesteld worden, waardoor hei tracé van het te graven kanaal zo gun stig mogelijk blijft. Tegen de bouw van een villa in de Bloe- mendaalse duinen, in het vorige jaarver slag vermeld, werd door de president van de Rijksdienst voor het Nationale Plan be zwaar gemaakt, daar deze strijdig was met het in voorbereiding zijnde streekplan voor 'Zuid-Kennemerland. ITet gemeentebestuur kwam hiertegen in beroep bij de Kroon. (Dit beroep is, na het verslagjaar, bij Ko ninklijk Besluit ongegrond verklaard). Een plan tot afzanding van eën terrein .aan de Hagelingerweg onder Velsen ont moette geen bedenkingen. Een voorgenomen vuilstorting door Bur gemeester en Wethouders van Beverwijk vond geen doorgang. Sindsdien is overleg gevolgd over de verwijdering van vaste Burgerlijke stand van Haarlem i HAARLEM, 15 October 1949 GEHUWD: 15 Oct., J. te Beest en W. G. Smit. BEVALLEN van een zoon: 14 Oct.. M. M. Paapvan der Heijden; F. G. Wildschut- van de Watering. BEVALLEN van een dochter: 12 Oct., C. P. MeijerKerkman; 14 Oct., P. H. Boot Warmer; I, M. M. SchoonebeekBecker; J. A, M. Meliefvan der Vleuten; C. J. van der Haasvan der Wiel; 15 Oct., C. F. VoorneveldOomen. OVERLEDEN: 14 Oct., J. W. van Gulik, 4 m., Vissersstr.; M. Beinema, 30 j., Aken- damstraat: M. A. C. Guldemondvan de Vooren, 80 j., Kleverparkweg; A. P. van iStrien, 60 j.. Anna van Burenlaan; J. F. ;Boer. 71 j., Grote Houtstraat; M. Bakker, j., M. v. Heemskerkstraat, TaxiBel 13,0 0 0 DAG EN NACHT Agenida voor Haarlem MAANDAG 17 OCTOBER Frans Hals Museum: Volksuniversiteit Sas Bunge, 8 uur. Concertgebouw: Interna tionaal Christen Spiritualistisch Centrum, lezing, 8 uur. Frans Hals: „Plallo met wie?", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Enamorada", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „In het duister van de nacht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Omstreden aarde", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De banneling", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De slang van Shang hai". 14 j2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Optreden Wiener Sangerknaben, 8 uur. Bioscopen: Middag- én avondvoorstellingen. afvalstoffen uit die gemeente. Dezelfde aangelegenheid speelt in verscheidene ge meenten een rol. Een voorgenomen werk, dat hiermede verband houdt, is nog in be handeling. De bemoeiingen van het bureau ter zake betreffen goeddeels medewer king' aan de toepassing van de nieuwe op- slagplaatsenverodening. Over vuilstorting in de Westeinderplas en oeververlediging in die plas fiad nog nader overleg plaats, ook met het gemeen tebestuur van Aalsmeer, Een zandafgraving onder Velsen ont moette, behoudens voorwaarden, geen be zwaar. De vaste commissie vergaderde in het verslagjaar driemaal; een delegatie uit haar midden hield een bespreking met ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur van Haarlem over de in het streekplan voor Zuid-Kennemerland op te nemen doorgaande weg beoosten Plaarlem. Aan Gedeputeerde Staten werd. advies uitgebracht over de samenstelling van de streekplancommissie voor Zuid-Kenne merland, voor Westfriesland en voor de Zaanstreek en Waterland. De commissie voor het streekplan voor de IJ-mond Noord vergaderde in het ver slagjaar niet, .de technische subcommissie kwam tweemaal bijeen, waarvan eenmaal met vertegenwoordigers van de gemeente besturen van Velsen en Beverwijk. Behou dens de omvang en begrenzing van een toekomstige woonwijk, waarover verschil van inzicht tussen rijksinstanties en ge meentebestuur bestaat, dat in het verslag jaar nog niet werd opgelost, kwam het ontwerp in het verslagjaar gereed. Een suggestie tot samensmelting van de streekplannen voor de IJ-mond Noord en Zuid-Kennemerland was aan het einde van het verfelagjaar nog niet behandeld. De commissie voor het streekplan voor Zuid-Kennemerland kwam tweemaal bijeen. Daarbij werden o.m. plannen voor een weg bewesten Haarlem behandeld. Behandeling van de plannen voor een weg voor doorgaand verkeer beoosten Haarlem leidde tot overleg met vertegen woordigers van het gemeentebestuur van Haarlem door een delegatie uit de vaste commissie. Ook de wegen in Oost-Westelijke rich ting, in het bijzonder van Amsterdam naar Zandvoort, hadden de aandacht. Behandeld werden voorts het vraagstuk van tram en bus in Haarlem en omgeving, het uitbreidingsplan voor Zandvoort, het uitbreidingsplan Zijlweg van Haarlem, be bouwingen te Bloemendaal langs de Voge- lenzangseweg, de Zeeweg, bij de Domp- vloedslaan en langs de Tetterodeweg en te Haarlem nabij de Houtvaart, de verbete ring van de viersprong te Aerdenhout in verband met het voornemen tot afbraak van „de Haringbuys". Uitbreidingsplannen De uitbreidingsplannen van Zandvoort kwamen gereed en werden aan Gedepu teerde Staten ter vaststelling toegezonden. Zij kwamen na ter visie gelegen te hebben opnieuw in bewerking. In Haarlemmermeer ondervond het uit breidingsplan voor Badhoevedorp stagna tie door het ontbreken van de nodige ze kerheid omtrent de plannen voor vergro ting van Schiphol en de daaruit voort vloeiende consequenties. Door Gedeputeerde Staten of de Kroon werden de volgende uitbreidingsplannen goedgekeurd: Beverwijk (plan-in-onder- delen1 „Centrum"), Haarlem (idem „Kle verlaan" en „Akendam"), Haarlemmer meer (wijzigingen „Hoofddorp", „Cru- quiusbuurt"), „Schiphol" en „Vijfhuizen" en Heemskerk (dorp). Gereed voor de vaststelling door Gedeputeerden kwamen de herzieningen van de geldende plannen „Noord" bij Jan Gijzenvaart en „Zuid west" voor Eindenhout in Haarlem. Voortgezet werd nog aan de plannen voor Bloemendaal en Bennebroek (gehele gemeente), Beverwijk (Zuid), Haarlem (Zijlweg) en Haarlemmermeer (vier dor pen). De regeling voor de Bloemendaalse be bouwde kom werd inmiddels goedgekeurd. Een vrouw minder in de Haarlemse raad Het Haarlemse raadslid mevrouw A. van Ommeren-Averink gaat een buiten landse reis maken die enkele maanden in beslag zal nemen. Zij heeft daarom voor het raadslidmaatschap bedankt en zal wor den vervangen door de heer G. Mol. Mevrouw Van Ommeren deed in 1946 als mejuffrouw Averink haar intrede in de vroedschap, waar zij de Communisti sche Partij Nederland vertegenwoordigde. Haar specialiteit was de volksgezondheid. De heer Mol had ook reeds van 1946 af zitting in de raad, doch zag na de jongste verkiezingen zijn mandaat niet verlengd. Sterhuis „Uit en thuis" geopend Zondagavond heeft het Sterhuis „Uit en Thuis", op Nieuwe Gracht 100 in Haarlem weer als vanouds de deuren geopend voor de „Instuif" voor meisjes onder de dertig jaar. Na de opening werden er bekende liederen gezongen, gedeclameerd en spelletjes ge daan. De leidsters, de dames C. Keller en R. Hulshoff, gaven gelegenheid vragen te stel len over de komende avonden. Er kan ge handwerkt worden en andere knutselwerk jes verricht. Ook zal er een zangavond komen; op alle mogelijk gebied van ontspan ning kan men in het Sterhuis terecht op Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zater dagavond. Op de Zondagen is het huis ook 's middags geopend. Het Sterhuis gaat uit van de Nederlandse Vereniging'ter Behartiging van de belangen der jonge meisjes (Union). SCHEEPVAART Aalsum, CalcuttaRotterdam 16 Oct. te Suez. Akkrumdijk, HoustonRotterdam 20 Oct. Hoek van Holland verwacht. Algenib, Buenos AiresRotterdam pass. 15 Oct. Fmisterre. Edam, New YorkRotterdam 19 Oct, te Antwerpen verwacht. Leerdam, Rotterdam—New York 16 Oct. van Ant werpen. Lindekerk, CalcuttaRotterdam 15 Oct. van Madras. Molenkerk, Rotterdam Japan 16 Oct. te Manilla. Alhena, Buenos AiresRotterdam pass. 15 Oct. Fernando. Klipfontein. 16 Oct. van Amsterdam te Kaapstad. Noordam, 17 Oct. van Rotterdam te New York. Phrontis, AmsterdamJava 17 Oct. van Djeddah. Rotti, Amsterdam Java pass. 16 Oct. Guardafui. Rijnkerk, JapanRotterdam 15 Oct. van Alexandrië. Slamat, 15 Oct. van Panaroekan naar Plad- joe. Sloterdijk, New YorkJava 16 Oct. v. Suez. Tabin'ta, AmsterdamJava pass. 15 Oct. Guardafui. Tarakan, New YorkJava 16 Oct. te Penang. Tawali, Amsterdam Java pass. 15 Oct. Point de Galle, Anna Blaman sprak over moderne litteratuur Zaterdagavond hield de bekende schrijf ster Anna Blaman op een landelijke bijeen komst van de Onafhankelijke Jongeren beweging in de jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart te Haaiiem-Noord een leven dige voordracht over de hedendaagse Ne derlandse litteratuur. Omdat haar gehoor bestond uit kampeerders in korte broeken en bonte rokken, clie bezweet van het volks dansen bij de fluit met veel rumoer de zaal binnenstroomden, waar anderen zich de tijd kortten met tafeltennis en guitaafspel, beperkte de spreekster zich met bewonde renswaardige zelfbeheersing tot een impro visatie in meer populaire trant, dan aan vankelijk in haar bedoeling lag. Anna Blaman begon haar causerie met te wijzen op de kenmerken die de echte litteraire roman van de ontspanningslec- tuur-zonder-meer onderscheiden. De auteur van betekenis zal altijd zijn werk de geest van zijn tijd laten spreken. Een dergelijke roman is een document van bewust en be wogen reageren op het leven reet al zijn problemen en werkelijkheden, die min of meer iedereen beroeren, of anders gezegd: een opslagplaats van zieleleven gepeild door de intelligentie van de schrijver. Het ver schil met de lezer is dan ook niet essentieel, maar deze bezit slechts zijn ervaringen en zijn inlevingsvermogen, de schrijver bo vendien het talent tot boeiende en ontroe rende formulering. Iedere schrijver hoopt op een goede verstaander die bereid is zijn inzicht te verruimen en verantwoordelijk heid te dragen. Spreekster onderscheidde drie richtin gen in de moderne litteratuur. Ten eerste de doortastend-psychologische romans, die de mens als zodanig tot onderwerp hebben. Als voorbeeld behandelde zij „Kruis of Munt" van Jo Boer, waarbij zij opmerkte dat het genre van de familie-roman, ont staan met de opkomst van de middenstand, oorspronkelijk bedoeld ter verheerlijking van het gezin, hier wordt gebruikt als mid del tot eritiek op levensvormen waaruit de inhoud is weggezakt. Vervolgens kwam een roman aan de orde, die uitgaat van een conflict-situatie en de mens tekent in ver houding tot zijn (in dit geval totaal ont luisterde) omgeving: „De Avonden" van Simon van het Reve. Zij meende dat dit negatieve beeld van zinloosheid en absur diteit, van ergernis aan platvloerse om standigheden, duidelijk de keerzijde laat uitkomen: dat het leven bezield moet wor den door een ideaal of een streven. De hoofdpersoon van deze grotendeels autobio grafische roman vindt de oplossing tenslotte in zichzelf. Na de pauze, waarin een samenvatting van het gesprokene in het Esperanto werd gegeven ten behoeve van énige Franse be zoekers. besprak Anna Blaman in het kort de filosofische roman der vertwijfeling „Bewolkt Bestaan" van Cola Debrot. Ten slotte beantwoordde zij de vraag of alle schrijvers van heden noodzakelijkerwijze pessimistische zwartkijkers moeten zijn. ongeveer aldus: „Wie de heersende pro blemen onder ogen durft te zien en te for muleren, verkrijgt daardoor een zekere afstand en voldoende geestelijke ruimte voor levensvreugde. Het opwekken van een roes van schijngeluk echter betekent struis vogelpolitiek. De waarachtige schrijver is een moedig zoeker, die er niet voor terug deinst om zijn moeilijkheden ten einde toe uit te denken. Per slot van rekening blijft het leven een mysterie en kunnen er op een góede dag nieuwe aspecten zichtbaar worden, die aanleiding geven tot meer optimisme." D. K. Wielrijder liep in Aerdenhout inwendige kneuzingen op Zondagavond ongeveer negen uur fietste de Haarlemmer O. op een racefiets op de Zandvoorterweg te Aerdenhout in de rich ting Heemstede. Bij de Teding van Berk houtlaan reed hij tegen een trottoirband op en viel op een paaltje, dat in een plant soentje staat. De wielrijder liep inwendige kneuzingen op en is na voorlopig ter plaat se door een dokter te zijn verbonden naar het Sint Elizabeths Gasthuis overgebracht. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich met de Bloemendaalse politie in verbinding te stellen. Zaterdagavond arriveerde de vooral door zijn romans „Main. Street" en „Babbitt" vermaard geworden Amerikaanse auteur Sinclair Lewis, in gezelschap van zijn broer, in het Amstelhótel te Amsterdam, waar wij Zondagmorgen een kort onder houd met hem hadden. 1 Sinclair Lewis, de eerste Amerikaan die de Nobel-prijs kreeg, zal ongeveer tien dagen bij wijze van vacantie, in ons land verblijven. Vervolgens gaat hij naar Flo rence om een boek over het leven in Italië te schrijven. Hij was zeer verbaasd te ver nemen dat zijn boeken in het Nederlands waren vertaald. Voor zullee dingen zorgt mijn uitgever, zei hij. De heer Lewis verklaarde dat de jonge Amerikaanse litterator het zeer moeilijk heeft, voornamelijk ten gevolge van de hoge salarissen der typografen, waardoor het uitgeven van boeken een nogal riskante bezigheid is geworden. Sprekende over de „Goethe-prijs" van Thomas Mann en het tumult, dat het aanvaarden daarvan door deze volbloed-democraat heeft uitgelokt, gaf Lewis als zijn mening te kennen, dat het er helemaal niet toe doet wie of welke instantie een prijs beschikbaar stelt. „Het gaat alleen om de waarde van het boek", zei hij. „Het oeuvre van Mann heeft mijns inziens een zeer grote betekenis". Sinclair Lewis, een lange schrale man van gevorderde leeftijd, met een enorme uilenbril, is voor het eerst in ons land, dat hij per auto wil doorkruisen. Over politiek wilde hij niet praten. „Ik ben jarenlang getrouwd geweest met Dorothy Thomp son, één van de beroemdste Amerikaanse politieke journalisten en ik heb talloze lei dende politici van heel dichtbij meege maakt. Hoe meer je echter over politiek hoort en hoe meer staatslieden je spreekt, des te minder begrijp je er van, was zijn Hoofdbestuur van N.J.V. protesteert Het. hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft een telegram ge zonden aan de ministerraad, waarin gepro testeerd wordt „tegen machtsmisbruik re gering, welke recht van vereniging en ver gadering schendt." Voorts heeft het hoofdbestuur een ver klaring gepubliceerd waarin gezegd wordt: „De ontwikkeling in verband met de te houden openbare bijeenkomst in de Kur- zaal te Scheveningen. noopt het hoofd- j }er Massis; een club.id, dat in de oorlog het bestuur van het Nationaal Jongereiv Ver- j 'e'ÏJsfe^nle^S^edoorn (Ve,- bond te verklaren, dat het zich volledig stelt sen) ieiding me{ een thermiekvlucht van Ao hanrtPimc-pn van *,,n af „plint**- bijna drie minuten. Ook de andere vliegers maakten goede tijden, maar niemand kwam opvatting. Maar één ding achtte hij zeker: ook thans nog heeft een totalitair regiem in Amerika geen schijn van kans. Over de jongere Amerikaanse schrijvers wilde Lewis evenmin discuteren. Zij ver schillen onderling zo sterk en er zijn zoveel stromingen, dat een samenvatting onmoge lijk is. Ook in de Verenigde Staten hebben de dichters het heel moeilijk. „Maar noem mij één land waar het beter is, dan ga ik daar vandaag nog wonen!" besloot hij lachend. Jongens stalen een jeep. Echtpaar aangereden, daarna het water In Drie jongens van 18 en 19 jaar hebben Zondagavond uit een garage in Gouda een jeep gestolen. - Twee van hen de derde durfde niet mee gingen met de jeep een ritje maken. Zij kwamen echter niet ver. Bij het nemen van een bocht op de West haven reden zij. een echtpaar uit Gouda aan. De man en de vrouw kregen een zware hersenschudding. Zij moesten in het Diaconessenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de jeep raakte na de aanrijding de macht over het stuur kwijt en reed de gracht in. Hij en zijn metgezel werden door voorbijgangers uit het water gehaald en zetten het onmiddellijk op een lopen. Een voorbijganger ging de druipen de vluchtelingen achterna en wist er een te grijpen en naar het politiebureau te brengen. De andere jongeman kon niet direct worden gepakt. Hij is zich, zoals later bleek thuis gaan verkleden en ver trokken met de mededeling, dat hij niet meer terugkwam. De politie wist hem echter spoedig te vinden. Officiële ontvangst B. en W. van Haarlem zullen op Zaterdag 22 October des voormiddags 11-30 uur, offi cieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers van de in deze gemeente te houden jaarver gadering van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten. Wedstrijden om de Bob Muller Massisbeker Zondag werd op het vliegterrein van de Haarlemse Luchtvaartclub de jaarlijkse wedstrijd om de Bob Muller Massisbeker gehouden, ter nagedachtenis aan Bob Mui achter de handelingen van zijn .afdelings bestuur Den Haag. Het hoofdbestuur wenst hierbij aan te tekenen, dat het de motieven van de rege ring, te weten, dat het houden van een openbare vergadering met bepaalde strek- hing in hetzelfde gebouw, waarin Indo nesische gasten, die de geest van deze strekking niet delen, verblijven, onhoffelijk zou zijn. buitenwettelijk, irreëel en on democratisch acht. Vooropgesteld wordt dat he+ geenszins de bedoeling was tot onnodige kwetsing aanleiding te geven. Het bestuur van de afdeling Den Haag had, alvorens tot de Kurzaal te besluiten, naar een andere geschikte ruimte in Den Haag gezocht. Het afdelingsbestuur heeft zich beroepen op het recht van vereniging en vergadering, hetwelk geldt, ongeacht of de regering de plaats van vereniging en vergadering al dan niet welgevallig is. Bovendien betekenen de maatregelen van de regering een inbreuk op de gemeentelijke.autonomie. Tevens vestigt het hoofdbestuur er de aandacht op, dat de Kurzaal een eigen in gang heeft, afgescheiden van de ingang van het Kurhaushötel, zodat bij ordeverstoring siechts sprake zou zijn van opzet, waarbij de vergaderden krachtens de Grondwet veeleer recht mochten hebben op bescher ming. Het Nationaal Jongeren Verbond, zo wordt tenslotte verklaard, zal nogmaals ten felste protesteren op zijn op 24 October te houden openbare bijeenkomst in het ge bouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Een vissterfte op vrijwel ongekende schaal heeft in het afgelopen week-end de Ringvaart tussen Halfweg en het Spaarne, de Amsterdamsevaart en het Noorder- en Zuidenbuitenspaarne geteis terd. Tienduizenden kilo's prachtige snoek, brasem, karper, paling, baars en gewone witvis zijn eraan ten offer gevallen en de door de warme zomer en de abnormale kroosvorming toch al gedecimeerde vis stand heeft hierdoor een klap gekregen, die voor .de eerste jaren fataal kan zijn. Honderden Haarlemmers repten zich met emmers naar de waterkant om van dit „buitenkansje" te profiteren en de boeren in de Haarlemmermeer hadden gratis var kensvoer. Het treurige verschijnsel beperkt zich overigens niet tot het genoemde water, want ook in de stadsgrachten liggen scho len vis op apegapen. H.H.B. protesteert Wij hebben van de Haarlemse Henge- laarsbond, die begrijpelijkerwijs zeer ont sticht is, een verklaring ontvangen van de oorzaak van dit verschijnsel. Hierin wordt eerst gewezen op de droge en warme zomer die abnormale kroosvgr- ming op zijn geweten heeft. Hierdoor ont stond zuurstofgebrek in het water, met het gevolg dat duizenden vissen de verstik kingsdood stierven. Aah zulke natuurver schijnselen is nu eenmaal niets te verande ren, meent de bond, die dan echter haar verontwaardiging uitspreekt over het feit, dat de vergiftiging van de laatste dagen heel makkelijk voorkomen had kunnen worden. De bond beschuldigt er namelijk de suikerfabriek in Halfweg en het hoog heemraadschap Rijnland van. deze massa- sterfte op het geweten te hebben. Het water van Haarlem en omstreken wordt ververst door twee gemalen van het Hoogheemraadschap Rijnland, te weten het stoomgemaal te Halfweg en het electri- sche gemaal te Spaarndam. Het giftige afvalwater van de suikerfabriek werd aan vankelijk geloosd door het stoomgemaal in het zijkanaal F, waardoor de vissterfte be perkt bleef. Eergisteren heeft men echter het gemaal in Spaarndam in werking ge zet, waardoor het afvalwater zijn dodelijke uitwerking kon uitoefenen in de eerder genoemde percelen, aldus de H.H.B. De bond deelt nog mee, dat door de afdeling Vjsherij van het departement van Land bouw, yisserij en [Voedselvoorziening en de Visserij-inspectie aan het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater reeds enige malen in gevraagd om aandacht aan deze zaak te schenken, doch dit instituut heeft slechts een-adviserende stem. Men heeft in de kringen van de bond dan ook sterk de indruk dat verschillende overheidslichamen aan het „afschuiven" zijn. De bond pleit tenslotte met kracht voor een oplossing van deze situatie. Hij wijst op het economisch belang van de zoet watervisserij, vooral wanneer er straks weer export-mogelijkheden naar Duitsland zullen zijn, en op de recreatieve waarde voor de duizenden hengelaars, die aan hun visdag de zo brood-nodige ontspanning beleven. Men zal inderdaad toe moeten geven dat deze bond, die zoveel doet voor de verbe- tex'ing van de visstand, reden heeft tot boosheid. En het maakt een nogal ridicule indruk, dat tal van Rijksambtenaren zich dag in dag uit bezig houden met controle op de hengelaars die op ongeoorloofde wijze 'n visje zouden kunnen verschalken, terwijl dit afvalwater duizenden vissen doodt, iets wat voorkomen zou kunnen worden door een zuiverings-installatie of door het deponeren van de afvalstoffen op bevloei- ingsvelden, waar zij als mest zouden kun nen dienen. BURGEMEESTER VAN HAARLEM SCHREEF AAN* PREDIKANT IN HARLEM. De burgemeester van Haarlem, rar, P. O. F. M, Cremers, heeft aan de predikant van de Sint Martinuskerlc te Harlem (New York), dr. John H. Johnson, ter gelegen heid van de aankoop van een carillon in Nederland, een brief geschreven waarin hij de hoop uitspreekt, dat het carillon nu en in de toekomst mag bijdragen tot weder zijdse waardering en vriendschap tussen beide landen. Het carillon, gegoten te Heiligerlee door de gebroeders Van Bergen, zal in Novem ber in New York aankomen. De bewoners van Harlem hebben de vorige week een eerste indruk van het carillon gekregen, toen via de P.C.J.-zen- der een bespeling van dit klokkenspel werd uitgezonden. Een van de gebroeders Van Bergen is reeds in New York gearriveerd om maat regelen te nemen voor de plaatsing van het carillon, dat uit 40 klokken bestaat. boven de twee minuten. In de tweede ronde waren de tijden van de Haarlemmers wat beter, maar Hagedoorn was niet in te halen, Ook in de derde ronde werden goede vluch ten gemaakt maar niemand slaagde er in de leider te onttronen. De Velsenaar Hagedoorn won de beker met 326,8 punten. Tweede werd Aarts uit Haarlem (met le model), 301,4 punten, 3. Aarts (met 2e model) 272,2 punten, 4. Westera uit Velsen (met- le model) 247,4 punten en 5. Rob Das, Haarlem met 239,3 punten. Een Schoonheidscommissie voor Bloemendaal B. en W. willen haar laten bestaan uit 6 architecten In de raadsvergadering van 15 September j.l. stelden B. en W. aan de raad voor over te gaan tot het instellen van een uit archi tecten bestaande welstandscommissie, die in eerste instantie de ingediende bouw plannen op hun aesthetische waarde zou beoordelen. Naar aanleiding van dit voorstel werd besloten niet tot instelling van een afzon- j derlijke commissie over te gaan en werd i B. en W. in overweging gegeven aan de j bestaande «Woningwet- en Schoonheidscom missie een aantal deskundigen toe te voe gen. In een vergadering van de Woningwet en Schoonheidscommissie is dit punt een ondei'werp van bespreking geweest. Daai'bij is gebleken, dat er van de architect-leden der commissie naar alle waarschijnlijkheid verwacht kan worden, dat zij ernstige be- "zwaren zullen hebben tegen het vergaderen tezamen met een uit leken bestaande com missie. Er werd dan ook sterk gevreesd, dat het door de Raad in overweging gegeven systeem een hindernis zou blijken te zijn voor een vruchtbare samenwerking tussen de architect-commissieleden en de i'aads- lid-commissieledexx, een vrees, waarop ook de burgemeester in de raad reeds heeft gezinspeeld. De Woningwet- en Schoonheidscommis sie kon er zich daarom tenslotte mede ver enigen, dat er conform het oorspronkelijk voorstel van B. en W. een afzondei'lijke schoonheidscommissie zal worden ingesteld, die wex'kzaam zal zijn naast de tegenwoor dige Woningwet- en Schoonheidscommissie, in het vervolg te noemen de Woningwet- commissie. Door de voorzitter werd overi gens toegezegd, dat de Woningwetcommis sie gekend zou blijven worden in gevallen van bebouwing, die sterk ingrijpen in de algemene structuur van de gemeente (b.v. flatbouw). Op grond van het voorgaande stellen B. en W. aan de raad opnieuw voor over te gaan tot het instellen van een schoonheids commissie, welke tot taak zal hebben de aesthetische beoordeling van de bebouwing in de gemeente. Uit het concept-reglement blijkt dat de commissie eventueel zal bestaan uit zes leden. Het is echter niet de bedoeling, dat- deze zes leden allen tegelijk vergaderen; zij zullen volgens een bepaald roulerings- systeem bij toerbeurt optreden. Indien de raad thans zou kunnen beslui- Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 310% 309% 245 245% 241% A. K. U 193% 194 Fokker 152 Nedex-landse Ford 294 Nederlandse Kabel 306% v. Berkel's Patent 121% Scheepvaart-Unie 164% 1631/2 Holl.Amerika Lijn 169% 8=3 1 Deli Maatschappij '44% 14234 H. V. A 166% 162% A'danx Rubber 148% 145% Ned. Handel Mij. 164% N.-I. Handelsbank 104% Billiton Mij. II 330 - BINNENLAND Tengevolge van de devaluatie is een zeer levendige vx'aag naar alle soorten dia mant ontstaan. De grote soorien wor den reeds 40 procent en hoger gewaardeerd dan voor de devaluatie. De Amsterdamse markt is vast en de pi'ijzen worden grif geaccepteerd. De 2 i-jarige kok G. die Vrijdagavond, toen hij beschonken was, de 52-jarige café houder R. in de Warmoesstx-aat heeft dood geslagen, weet zich van hel gebeurde niets te herinneren. Op de Britse militaire begraafplaats te O vertoon zijn Zondag de vijf jaren geleden gevallen Engelse militairen herdacht. De heer Mc. Leod van de Imperial Wargraves Commission sprak een. woord van dank voor deze dóden-hulde. In St. Maartensdijk (Z.) is de land- bouwex-sknecht H. Hendrikse door een trap van een paard op slag gedood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. De 81-jarige kolenhandelaar P. de Bruin, die per fiets de Rondweg in Rooesn- daal overstak, werd aangereden door een Belgische personenauto en zo ernstig ge wond, dat hij bij aankomst in een zieken huis reeds was overleden. Op 21 October zal prof. ds. G. J. Sirks, benoemd tot kerkelijk hoogleraar in de geschiedenis en leerstellingen van het Remonstrantisme, Bijbelse theologie, prac- tisclxe theologie vanwege het Seminarium der Remonstrantse Broederschap, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in liet grool-auditox'ium van de Leidse universiteit. Hr. Ms. „Karei Doorman" zal in plaats van 15 October pas op 20 October in Rot terdam aankomen. In Goes is de 13.000ste inwoner ge boren, een zoon van de aannemer Bus. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Rijksuniversiteit te Leiden hoopt 25 October a.s. ie promoveren tot doctor in de theologie ds. J. cle Graaf, voor ganger van de Ver. van Vrijz. Herv. te Haarlem, op een dissex'tatie getiteld: „De anthropologic vaix de moderne Russische wijsgerige theologie". Mej. da. T. Saccama, Doopsgez. pre dikante te Hoofddorp, ontving een beroep van de gecombineerde gemeenten van Twisk-Abbekex-k-Medemblik, dat zij ook aannam. Zij zal daar bevestigd, worden op 20 November. De telcpaath Jonglisto, de man bekend door zijn voorspellingen, treedt Dondei'dag 20 October in het Rembrandt Theater te Haarlem op. Zondagmiddag 23 October geeft de toneelvereniging „Herman Hejjeirnans" haar jaarlijkse kinderfilmmiddag in de Ge meente Concertzaal. Zondagavond 23 October zal er voor het eerst in de Aula van het Kennemer Lyceum, Stoopplein, een Jeugddienst zijn, xiitgaande van de Jcugdkex-kcomnxissie van de Ned. Herv. Gemeente te Overveen. Spre ker is dr. Louet Feisser uit Amsterdam. Het Nederlands Volkstoneel verzorgt op Maandag 28 November en Vrijdag 2 December in de Stadsschouwburg twee opvoex-ingen voor de aangeslotenen bij de Haarlemse Bestuurdersbond van het drama „Op Hoop van Zegen" door Herman Heijer- mans, om de nagedachtenis van deze vijf entwintig jaar geleden gestorven schrijver, te eren. De toneelgroep „De Spaaruespatlers" (onderafdeling van de Haarlemse Ha- waiïan-muziekvereniging) brengt op 23 Octobei-in gebouw St. Bavo het stuk „Mx-. King" van Gerald Vandon ten tonele. Om de kas van de speeltuinvereniging „Weltevreden" te spekken wordt Zaterdag 22 en Zondag 23 October in het clubgebouw Cheribonstraat 15, Haarlem-Noord, een bazar gehouden. „Van Meurs' cabaret-variété" verzorgt een vrolijke avond die de amusements- vereniging „Gezellig Samenzijn" op Zater dag 22 October in het feestgebouw „Stad Haarlem", Jansstraat 4850. geeft. Het district Kennemerland van de Provinciale Noordhollandse Dambond houdt Dinsdagavond 18 October in „St. Bavo", Smedeslraat, een propaganda-avond ter ge legenheid van de prijsuitreiking aan de goede oplossers van het ter gelegenheid van het bloemencorso verspreide.dampx'Opïéern. Als simultaanspeléi'S werden uitgenodigd R. C. Keiler (Amsterdam), H. Laros (IJmuiden) en J. B. Sluiter Jx'. (H'stede). De wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hyszeler, zal morgen, Dinsdag, geen spreekuur hóuden. Over huidziekten wordt voor de afd. Haarlem van de Alg. Ned. Organisatie voor Voetverzorging op Woensdagavond 19 Oc tober 1949 in de Haax'lemse Kegelbond door de heer Albert Belinfante een lezing ge houden. Voor de vereniging „de Reünie" hield de heer J. Akex-boom. voorzitter van de Kennemex-zweefvliegclub, een lezing over de zweefvliegsport, die met interesse werd gevolgd. Tot slot vertoonde hij een smal film, waarin het besprokene werd toe gelicht. „INTIMA" LAMPENSPECIAALZAAK 200 vierk. meter plafond en 200 vierk meter vloer met uitgezochte lampen. Kruisstraat 42 - Haarlem - Tel. 10311 (Adv.) ten tot het instellen van een schoonheids commissie, stellen B. en W. voor tot lid van deze commissie voor de zittingsduur van de tegenwoordige raad te benoemen de na volgende arclxitectexx: K. J. Aanstoot. Over veen; ir. B. Bijvoet, Overveen; ix*. R. Duf our, Aerdenhout; H. W. van Kempen, Bloemen daal; ir. J. Leupen, Ovex'veen; A. P. Smits, Aerdenhout. De vergoeding per vergadering willen B. en W. vaststellen op 5. Heemstede „St. Michael" vierde jubileum Zondag heeft de R.K. Harmonie „St. Michael" uit Heemstede haar veertigjarig bestaan ge vierd. Het feest begon met een kerkelijke herdenking, gevolgd door een gemeenschap pelijk ontbijt in een der versierde zalen van het R.K. Verenigingsgebouw. Tijdens dit samenzijn werd aan twee leden die van de oprichting af van „St. Michael" deeL hebben uitgemaakt een leren portefeuille met inscriptie ovei-handigd. Elf leden die meer dan een kwart eeuw met de jubilai-esse had den opgetrokken kregen een portemonnaie- Ook enige goede vrienden- van de harmonie werden door voorzitter Luiten in zijn toe spraken betrokken. Op de 's middags gehouden receptie over handigde pastoor C. van Mierlo namens het kerkbestuur van de H. Bavo een couvert met inhoud en hetzelfde deed de gemeentesecre taris- N. Vos namens het gemeentebestuur, loco-burgemeester E. J. van Lent bracht goede wensen van de plaatselijke overheid over. oud-burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn releveerde de grote medewerking die „St- Michael" bij nationale feesten verleent. Voorts waren er deputaties van verscheidene zusterverenigingen en andere instellingen, 'die dikwijls behalve voor een klinkende speech ook voor een welkome uitbreiding van de muziekbibliotheek zorgden. 's Avonds was er een gezellige feestavond,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3