Haarlems Dagblad Parijs kibbelt Republikeinen in Den Haag zijn minder somber dan de Sultan Datum der souvereiniteitsoverdracht vermoedelijk tweede helft December Het Gooi en deel van Amsterdam ruim een uur in het donker Sovjet-Unie wil Joegoslavië in géén geval in de Veiligheidsraad (jte Jaargang No. 19376 gureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: jOfiOO. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 19 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©pretljte Daarlmtscbe Courant (Trato 165:6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het VALT NIET MEE kabinet-maker in Frankrijk te zijn. 's Avonds had de socialist Jules Moch spreek uit: Mock Je journalisten nog verzekerd dat hij de volgende middag om twaalf uur zijn nieuwe franse kabinet op poten zou hebben. En 'smorgens gaf hij het als een hopeloze zaak cp en zijn opdracht terug. De Nationale Vergadering had hem als premier aanvaard r^met de niet indrukwekkende meerderheid it; van één stem. Wie in Frankrijk premier ml worden moet 310 stemmen van de As- semblée op zich verenigen. Hij kreeg er, na veel ruzie in een nachtzitting, 311. Daarop liegaf hij zich op de ministers-jacht en de drie partijen, die door de omstandigheden bijeengedreven zijn Katholieken, radica len en socialisten bleken zo slecht tot nó overeenstemming te kunnen komen dat het Wen drieënhalve dag op een mislukking ili jitliep. Anderen, waaronder de leider der [atholieken de Menthon en de afgetreden [linister-president Henri Queuille, hebben 2 plussen alweer voor de eer en het voor- echt bedankt en nu is René Mayer, van de adicale partij^ candidaat-premier. Hij zal ajjlus eerst de 310 stemmen moeten proberen halen en dan zal men weer eens verder Jen. De Vierde Republiek, die nog steeds niet ru^ sen indruk heeft gemaakt van vooruitgang, 'geleken bij de Derde Republiek, heeft met deze episode weer geen reclame voor ichzelf gemaakt. Dit te minder omdat Jules Joch tenslotte gestruikeld is over de moei- ijkheid der bezetting van het onder-staats- ak ecretariaat van Voorlichting. Een M.R.P.- Letourneau, had zich bereid verklaard im als minister van Financiën op te treden, laar dit alleen onder voorwaarde, dat de [R.P. „ook Voorlichting zou krijgen". Dat unden de anderen liaar weer niet, dat kon ules Moch dus niet verwezenlijken en toen lei meneer Letourneau dat hij niet meer ec nee wou doen. Daarmee waren de kansen terkeken. Het zal u vreemd toeschijnen dat bezet- aê|ing van een onder-staatssecretariaat ge- Ijk de benaming aanduidt: een post van ndergeschikte betekenis over het al dan v iet gelukken van een kabinetsformatie jjj leslist. Nu, dat is het dan ook. Dat het de IUi foorlichting betreft maakt het nog minder iinstig. Er valt niet anders uit af te leiden an dat de „samenwerkende" partijen el- aar de functie van voorlichter over het ïgeringsbeleid niet toevertrouwd hebben. "Hetgeen, op zijn beurt, doet twijfelen aan e objectiviteit dezer voorlichting. Nu is René Mayer aan bod. Hij was een er voornaamste figuren in het kabinet- ueuille. Dat wil volstrekt niet zeggen dat ij slagen zal, want hetzelfde moet van lies Moch getuigd worden. Maar gisteren leende men in Parijs, dat een radicaal de te kans onder de drie soorten zou heb- Het klinkt niet erg eerbiedig: de drie lorten, maar het valt moeilijk er eerbiedig ver te schrijven. Met vertoningen van deze ird wordt de parlementaire democratie iet gediend, maar verzwakt. Zij verliest in gezag en vertrouwen. Sommigen zullen fittere commentaar op zulke verwarring en ibbelarij geven, anderen er de spot mee rijven. Het laatste is het bedenkelijkste. e Fransen zelf, met de scherpte van geest uil eigen, hebben de vermaarde spreuk in wereld gebracht die zegt dat het lach- ekkende dodelijk is le ridicule tue. Er is te Parijs veel gepraat over de mo- ilijkh'eid van Kamerontbinding. Daar kon Derde Republiek, na een sombere er- iring in de eerste jaren van haar bestaan een staatshoofd, dat er een machtsmid- van maakte, nooit mee; toe komen, laar het huidige kiesstelsel heeft er ook in rem op gezet. Want onder Evenredige lertegenwoordiging wij hebben dat zelf ij ervaring zijn geen verschuivingen an betekenis in de krachtsverhoudingen er partijen te verwachten. Dus zou het isultaat zijn dat het parlement even moei- jk hanteerbaar bleef als tevoren. Dit is des waarschijnlijker omdat gemeenteraads- erkiezingen onlangs op zekere gestegen elangstelling hebben geduid voor de drie iftijen, die het nu zozeer oneens zijn. En iel zouden de communisten denkelijk verder erlies lijden, men verwacht toch zeker iet dat zij zouden worden weggevaagd, oals in Noorwegen, waar tenslotte geble- is dat zij van hun elf zetels in het iorting geen enkele hebben behouden. Als i; irtijen der parlementaire democratie zo- :er falen in het vormen van een stabiel iwind kan men trouwens niet anders ver lachten dan dat dit ontevredenheid wekt de communisten helpt hun positie te andhaven. Als men de dictatuur buitens- uis wil houden en de democratie der vrij- eid handhaven, is het aangewezen beleid democratie goed toe te passen en daar- iee haar gezag in den lande te vergroten. Misschien zal René Mayer slagen. Dat il zeggen: in de vorming van een kabinet, lisschien zal hij het middel te baat kun- m nemen dat Moch nog' heeft gepoogd toe passen, namelijk twee onder-staatssecre- rissen van Voorlichting te benoemen, die |Q samen weer kunnen-gaan kibbelen over vraag welke de juiste voorlichting is, of gen elkaar in kunnen gaan voorlichten, radicalen voelden wel voor twee als >n van beiden een man van hun partij was maar de M.R.P. wou niet. Misschien wil M.R.P. nu wel, onder het motto: er moet •ch eens een eind aan komen. Maar als ené Mayer slaagt, of een ander, kan men dan veel van verwachten? Ook - ja, voor- - de Franse democratie wekt de indruk, it zij binnen de grenzen van haar land Vastgelopen. R. P. Contact-posten op Oosf-Java BATAVIA, 18 October (United Press) i UNO-commissie heeft hier vandaag be- ind gemaakt dat zowel de Nederlanders s de Indonesiërs contactposten op Oost- iva oprichten om „onmiddellijke en re- Irechte stappen te nemen ter verhinde- ng van incidenten en zo nodig gemeen- happelijk optreden tegen roerige ele- cnten". De „National Research Council of fflada" te Ottawa stelt voor het jaar 1950 51 enige beurzen beschikbaar voor afge- udeerde Nederlandse chemici en physici. beurzen zijn groot 2820 dollar. Sollicitaties loeten voor 1 Februari 1950 gericht worden aiyde Chief scientific liaison officer, Natio- d Research Council of Canada. Africa 'ouse. Kingsway, W C 2, London (Engeland). Soekarno belooft alles te doen om de moeilijkheden op Oost-Java op te lossen 's-GRAVENHAGE, IS October (ANP). President Soekarno heeft de republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie ervan in kennis gesteld, dat hij al het mogelijke zal doen om de bestaande moeilijkheden met betrekking tot de militaire situatie op Oost-Java uit de weg te ruimen, aldus ver neemt de speciale correspondent van het ANP in leidende kringen van de republi keinse delegatie. Men verklaarde in deze kringen ervan overtuigd te zijn dat een vredelievende op lossing "zou gevonden worden, en zeide dat men minder pessimistisch was over de ontwikkelingen op Java dan de sultan van Djokja. Men voegde hieraan toe dat, gezien de verhoudingen ter conferentie, de opmer king van de sultan met betrekking tot de mogelijkheid van een derde Nederlandse militaire actie te somber was. Zij vestigden de aandacht op het feit dat minister Drees heden een ontmoeting had met vice-presi dent Hatta, bij welke gelegenheid de stand van zaken ter conferentie werd besproken en tevens de militaire situatie op Java een onderwerp van bespreking was. Dergelijke ontmoetingen op het hoogste niveau worden in republikeinse kringen veelyuldiger verwacht nu de conferentie zich beweegt naar het stadium der defini tieve beslissingen. Men gaf in republi keinse kringen toe dat er in Indonesië nog steeds niet voldoende begrip bestaat voor de sfeer van toenadering die overheerst op de conferentie en dat al'les in het werk moet worden gesteld om dit begrip tot stand te brengen, ofschoon de moeilijk heden bij de nieuwsoverbrenging en ver spreiding in sommige delen van Indonesië dit niet gemakkelijk maken. Men was ech ter van gevoelen clat zodra volledige infor maties met betrekking tot de resultaten van de conferentie zouden doordringen in alle gebieden van Java en Sumatra, dit niet zou nalaten invloed uit te oefenen, in het bij zonder wanneer wellicht binnen enige dagen positieve resultaten kunnen wor den gemeld. Met betrekking tot de oorzaken van de huidige ontwikkeling op Java verklaarden republikeinse delegatie-leden, dat in het bijzonder de situatie rond Soerabaja het resultaat was van een aantal misverstan den, terwijl naar hun mening een bij- Coaster ramt vliegdekschip Eenentwintig vermisten Het 2085 ton metende kustvaartuig Maystone heeft gisteren voor de Schotse kust een gat geramd in de achtersteven van het nieuwe Britse vliegdekschip Al bion. Het kustvaartuig zonk onmiddellijk in de door de storm hoog opgezweepte golven. Tot dusverre zijn slechts 3 overlevenden gevonden van de 24 koppen tellende be manning van de Maystone. De botsing vond 's ochtends om vijf uur plaats, doch elf uur later waren reddingsboten nog naar over levenden aan het zoeken. Het vliegdekschip maakte water en drie sleepboten proberen het de ondiepe wa teren van de St. Abbs-baai binnen te brengen. Een woordvoerder van de marine deelde echter mede, dat de sleepboten het zeer moeilijk hebben daar de storm hen weer van de kust afdrijft. Er is een torpedojager uitgezonden om te proberen de sleepboten te helpen. De schroef van een van de sleepboten is in een kabel verward geraakt. In de radio boodschap van het 18.300 ton metende oor logsschip waarin gemeld is dat men een lek had, werd te kennen gegeven dat misschien verdere hulp nodig zal zijn. (U.P.). Eed van trouw geëist van alle Tsjecho-Slowaakse priesters Het Tsjecho-Slowaakse kabinet heeft bekend gemaakt dat van alle Tsjecho- Slowaakse priesters geëist zal worden, dat zij na 1 November de eed van trouw aan het „volksdemocratische regiem" afleg gen. Zij zullen dit moeten doen om hun honoraria van de staat te krijgen. Het ka binet keurde gisteren een aantal besluiten goed, waarbij de nieuwe kerkwetten, die verleden week Vrijdag door de nationale vergadering werden goedgekeurd, van kracht worden. Krachtens deze wetten wordt het toezicht op de kerken aan een nieuw, bij regeringsbesluit in te stellen departement toevertrouwd. komende factor zeker was dat Nederlandse autoriteiten in sommige delen van Java minder begrip en tact toonden dan de Ne derlandse autoriteiten in Batavia. Zij er kenden echter, dat de situatie moeilijker en meer gecompliceerd is geworden door de problemen van ravitaillering van het repu blikeinse leger in sommige gebieden, welke problemen deze republikeinse leger-een- heden dwingen zich te verplaatsen omdat door stationnair te blijven, zij een te zware belasting zouden vormen voor de wel vaartsbronnen van de bevolking. FRANSE KABINETSCRISIS Schuman weigerde; nu probeert Mayer het President Vincent Auriol heeft René Mayer, voormalig minister van Financiën en leider van de radicalen, Dinsdag ver zocht te trachten een einde te maken aan de kabinetscrisis, nadat Schuman (M.R.P.) een formatie-opdracht geweigerd had. Mayer verklaarde, dat Henri Queuille, de voormalige premier, die eveneens radicaal is, naar zijn mening een nieuwe regering zou moeten vormen en hij zou trachten hem te overtuigen een poging te doen. Queuille heeft reeds eenmaal geweigerd. In de wan delgangen is men van mening, dat Mayer de opdracht zal aanvaarden, indien Queuille opnieuw weigert. De parlementsfractie van de radicale partij heeft besloten Mayer de vrije hand te laten. Deze heeft na een kort onderhoud met president Auriol in beginsel de op dracht tot vorming van een regering aan vaard, nadat Queuille opnieuw had gewei gerd. René Mayer zal pas een definitief ant woord geven na het gebruikelijke overleg, waarmede hij intussen is begonnen. China communistisch Engeland zal ivaarschijnlijk reeds binnen drie weken de Chinese communistische regering erkennen, zelfs zonder tussenfase van een de facto-erkenning. De commu nistische legers beheersen thans het groot ste deel van Chinazij staan aan de greiis van de Britse kolonie Hongkong, waar de districtscommandant der nationalisten bij de nadering der communisten zijn materieel overdroeg en onmiddellijk benoemd werd tot militair commandant van het grens district bij Hongkong, thans dus in dienst van Peking. „ZWARTE ZEE" VERLOOR DEEL VAN SLEEP TIJDENS STORMWEER De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die op 1Ü October met drie vaartuigen, bestemd voor de kanaalwerken in Egypte op sleep touw van Vlissingen naar Port Said was vertrokken, heeft Dinsdagavond, doordat bij vliegend stormweer de tros brak. in de Golf 'van Biscaye het landingsvaartuig „Ballah" uit het oog verloren. De „Rode Zee" is uit Coruna vertrokken om assis tentie te verlenen. Mogelijkheid van een „na-conferentie" tussen kleinere delegaties 's-GRAVENHAGE, 18 October (A.N.P.). „Informeel is reeds gesproken over een datum voor de overdracht van de souverei- niteit. Wij zouden wensen dat deze datum ongeveer midden December is," aldus ver klaarde Sultan Hamid, die als voorzitter van de week van de centrale commissie na afloop van de vergadering dezer commissie het perscentrum bezocht. ,(Deze datum is echter nog niet vastgesteld", zo voegde de sultan hieraan toe. Voorts deelde de voor zitter van de B.F.O. mede, dat op de ver gadering in een prettige sfeer van gedach ten was gewisseld over de situatie op Java. In een communiqué van de centrale com missie .werd later medegedeeld, dat „de centrale commissie grote aandacht schonk aan de huidige situatie in Indonesië." Sultan Hamid gaf voorts als zijn mening te kennen, dat er goede hoop bestond, dat de conferentie omtrent de hoofdzaken deze maand tot goede resultaten zou komen, waarna dan punten van minder belang later konden worden geregeld, eventueel met kleinere delegaties, die in Nederland zouden kunnen achterblijven na het sluiten van de conferentie. De sultan bevestigde nogmaals, dat de voorlopige staatsregeling van de R.I.S. deze week geheel gereed zou zijn. Publicatie hiervan zal echter eerst geschieden op de eerstkomende plenaire vergadering van de conferentie tegelijk met het charter van de souvereiniteitsoverdracht en het statuut van de Nederlands-Indonesische Unie. In verband met hetgeen sultan Hamid opmerkte over de datum van de souverei niteitsoverdracht verneemt de speciale cor respondent van het A.N.P. nader, dat het vaststellen van een datum inderdaad een punt van overweging is bij de Nederlandse regering. In het memorandum van 22 Juni wordt gezegd: „De deelnemers nemen op zich de overeenkomsten resulterend uit de conferentie, binnen zes weken na haar be ëindiging te ratificeren, zodat de souverei- 771 de ,,logc der gasten" van de Tsjechoslowaakse Kamer van Ajgevaardigden luisteren de vertegemuoordigers der verschillende kerkgenootschappen naar de behandeling van de kerkwet, die de Tsjechoslowaakse kerken tot staatsinstellingen degradeerde en de bedienaren onder een streng staatstoezicht plaatste. niteit voor eind 1949 aan de Verenigde Sta ten van Indonesië zou moeten worden over gedragen". Men wijst er in dit verband op, dat de Nederlandse regering uiteraard krachtens deze bepaling verplicht is ernaar te streven om voorzover het binnen haar competentie ligt de resultaten van de con ferentie binnen zes weken te doen ratifice ren. Een dergelijke verplichting bindt ech ter noch de parlementen in Indonesië noch het Nederlandse parlement. Overleg van de regering met de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal zal dus ver eist zijn, terwijl de Nederlandse regering zowel als de regeringen in Indonesië reke ning moeten houden met de mogelijkheid dat het proces van ratificatie iets langer kan duren dan zes weken. Men meent echter te weten, dat de Ne derlandse regering alles in het werk zal stellen de souvereiniteit over te dragen op een datum gelegen tussen midden en eind Óecember. Koning Leopold accoord met meerderheid van 55 procent Binnenkort „volksraadpleging" over Belgische koningskwestie Gisteravond heeft de Belgische eerste minister, Gaston Eyskens, een verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Koning Leopold te Pregny. Door de eerste minister geraadpleegd omtrent de draagwijdte van de „onbetwist bare meerderheid", waarover de Koning wenst te beschikken om de uitoefening van zijn prerogatieven te hernemen, heeft de Koning geantwoord, dat hij slechts met een inachtneming van 's lands belangen de gegevens zou beoordelen welke de volks raadpleging zou opleveren en dat hij zich hiernaar zou schikken. De Koning voegde hier aan toe, dat het percentage der stem men niet het enige beoordelingscriterium kan uitmaken, maar dat hij niet zal over wegen de uitoefening van zijn preroga- Het woord is aan.... R. W. Trine: Het licht schijnt altijdhet enige wat wij moeten doen is op te pas sen, dat er niets treedt tussen ons en het licht. tieven weer op zich te nemen, indien het getal gunstige stemmen niet een minimum van 55 procent der geldige stemmen be draagt. Eyskens heeft de Koning medegedeeld, dat dadelijk na de volksraadpleging de uit slag er van aan de Koning, aan de regering en aan het parlement zal worclen medege deeld, opdat deze onmiddellijk kunnen onderzoeken in hoeverre deze kan bijdragen tot 'n oplossing van de koningskwestie. In dien het parlement het wetsontwerp tot de instelling van een volksraadpleging goed zal keuren, is de regering voornemens zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking daarvan over te gaan. Ontploffing en brand in hoofdstedelijke centrale veroorzaakte veel ongerief Door een ontploffing in een hoogspan ningstransformator in de electrische cen trale Hoogte Kadijk te Amsterdam zijn gis teravond een groot deel van de hoofdstad en het Gooi ruim een uur van electrische stroom verstoken geweest. Na de explosie in de centrale ontstond brand, welke echter binnen een half uur door de Amsterdamse brandweer, die met veel materiaal was uitgerukt, geblust kon worden. Op het ogenblik van de ontploffing, der tien minuten over half negen, was in de grote transformatorenhal van de centrale alleen de schakelbordwachter Bakker aan wezig. Hij hoorde een hevige knal en op hetzelfde ogenblik schoot uit een van de zes hoogspanningstransformatoren een steekvlam omhoog, die tot het dak van de hal reikte. De honderden liters olie welke Sovjet-veto over internationale wapentelling Ook het 41ste veto kwam uit de bus De Sovjet-Unie heeft Dinsdag in de Vei ligheidsraad haar veertigste veto uitgespro ken door een Frans voorstel te verwerpen om een wapentelling over de gehele wereld te houden en een apparaat in het leven te roepen ter verifiëring van inlichtingen over strijdkrachten en oorlogsmateriaal. De uit slag van de stemming was negen stemmen voor en twee (Sovjet-Unie en de Oekraine) tegen. De raad verwiep een Sovjet- Russische resolutie, die alle staten verzoekt inlichtingen te verstrekken over hun strijdkrachten, conventionele wapens en atoombommen. Later op de dag verklaarde de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin, dat Ruslands weigering om zijn standpunt te wijzigen opnieuw overeenstemming tussen de grote vijf over de beperking van het recht van veto had verhinderd. Austin zeide, dat Maandag en Dinsdag bespre kingen hierover tussen afgevaardigden van Engeland, de U.S.A., de Sovjet-Unie, Frankrijk en China op niets waren uitge lopen. Minister Wysjinski's eerste persconferentie: „Ernstige verslechtering in de betrekkingen tussen Oost en West zou het gevolg zijn" LAKE SUCCESS, 18 October (Reuter) Andrej Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft heden op een persconferentie te Lake Suc cess zijn eerste persconferentie als minister verklaard, dat iedere poging om Joegoslavië in de Veiligheidsraad te brengen „een ernstige verslechtering van de betrekkingen tussen Oost en West" zal veroorzaken. Wysjinski verklaarde, dat een derge lijke stap tot complicaties in de UNO zou leiden en haar basis zou ondermijnen. Hij noemde iedere steun aan Joegoslavie's poging om een zetel in de Veiligheidsraad te verkrijgen „een uitdaging van de Sovjet- Unie" en verklaarde, dat de verkiezing van Joegoslavië in de raad niet als wettig of rechtvaardig zal worden erkend. „De Sovjet-Unie zal zich nooit verzoenen met een dergelijke schending van het hand vest der UNO", zo zeide Wysjinski. Op de vraag of de Sovjet-Unie de can- didatuur van Joegoslavië twee jaar geleden wel zou hebben gesteund en zo ja, waarom nu dan niet, antwoordde de Russische mi nister, dat de Sovjet-Unie altijd een can- didatuur op geografische basis, die ge steund werd door de meerderheid der lan den van het betrokken gebied, zou steunen. Gevraagd om een commentaar op de mening, dat Joegoslavië een zetel in de Veiligheidsraad wenst op grond van zijn rol in de oorlog, antwoordde Wysjinski: „Andere landen, waaronder Tsjeehoslowa- kije, hebben ook het hunne tot de oorlog bijgedragen". Men vroeg Wysjinski voorts, of de Sov jet-Unie zou weigeren langer zitting in de Veiligheidsraad te nemen, als Joegoslavië gekozen werd. Wysjinski antwoordde, dat de verkiezing van Joegoslavië niet als wet tig zou worden erkend. „De Sovjet-Unie zal echter niet te voren aankondigen, wat zij voornemens is te doen". Op een vraag met betrekking tot de atoomenergie verwees Wysjinski naar het desbetreffende communiqué van het Rus sische persbureau Tass en naar de verkla ring van Molotof in 1947, dat de Sovjet- Unie sinds 1947 over atoomwapens be schikte. Wysjinski verklaarde, dat de Sovjet-Unie op haar stuk zou blijven staan wat betreft het verbod van de atoombom en interna tionale, controle der atoomenergieproductie. De Sovjet-Unie wil periodieke inspecties van atoomenergiefabrieken. In de loop van het interview verklaarde hij nog: „Het is mogelijk, blijvend ver trouwen te hebben in de UNO. Wij zouden het schrikbeeld van de atoombom moeten uitvagen. Natuurlijk is er nu op dit punt enige wijziging gekomen in de Amerikaan se openbare mening en mijns inziens be tekent dat enig voordeel. Ik geloof, dat er nu meer objectiviteit, meer nuchterheid heerst. De Amerikaanse pers vertelt haar lezers, dat de atoombom misschien uit uw handen op uw tenen zal vallen. Dit wekt enig optimisme bij mij". Tito: „Aanval op Joego-Slavië zou derde wereldoorlog veroorzaken" Maarschalk Tito heeft gisteren ver klaard, dat een aanval' van de Sovjet-Unie op Joego-Slavië tot een derde wereldoorlog zou leiden. De maarschalk verwachtte, dat de Kominform verdere en ernstiger inci denten aan de grenzen van Joego-Slavië zou uitlokken. Joego-Slavië zou zich on middellijk tot de UNO wenden, indien ernstige provocaties een aanval op Joego- Slavië tengevolge zouden hebben. De maar schalk sprak als zijn overtuiging uit, dat Joego-Slavië een grote aanval zou kunnen weerstaan. de transformator bevat en welke als iso latie dienen, vlogen in brand. Een poging van de schakelbordwachter om de vlammen met een schuimblqsapparaat te doven, mis lukte. Via een directe verbinding met de centrale seinzaal waarschuwde de heer Bakker de Amsterdamse brandweer, die reeds na enkele minuten met enige motor spuiten bij de centrale arriveerde. De brandende olie werd met drie stralen op een schuimblusapparaat geblust. Het duurde enige tijd voordat de dichte rook in de transformatorenhal was weggetrok ken en men de schade kon overzien. Deze bleek nogal mee te vallen De schakelinrich ting was nog intact, zodat men de andere transformatoren weer inschakelde waar door omstreeks kwart voor tien de stroom- levering aan het Gooi en de hoofdstad her vat kon worden. Radio zweeg Daar de studio's in Hilversum stroom loos werden, moesten de radio-uitzen dingen van de AVRO en de KRO onder broken worden. De beide zenders in Lopik, die uit Utrecht van -stroom worden voor zien bleven in werking. Een lid van het be dieningspersoneel deelde om de vijf mi nuten aan de luisteraars de oorzaak van de onderbreking der programma's mede. In de AVRO-studio kon weldra een nood- installatie de stroomvoorziening gedeelte lijk overnemen, zodat men in staat was, gramofoonplaten te draaien en later het buitenlands overzicht van de heer Van de Mandele uit te zenden. Toen omstreeks kwart voor tien de stroomlevering was hersteld reed de „Bonte Dinsdagavond- trein" met een uur vertraging verder. Hoofdstad gedeeltelijk in het donker In Amsterdam heeft het ongerief zich voornamelijk beperkt tot de woonhuizen en het verkeer. Op het hoofdbureau van politie zei men na opheffing van de storing dat „wonder boven wonder geen enkel ver keersongeluk is gebeurd". De schaatsliefhebbers, die op de ijsbaan in de Apollohal een baantje trokken, ston den plotseling in het donker op glad ijs. Bij kaarslicht kon de baan worden ont ruimd. Het personeel van de Oranjesluizen heeft in het duister de „Jan Nieveen" van de dienst AmsterdamLemmer naar buiten weten te loodsen. Daarbij kon men gebruik maken van de boordlampen van het schip. Op het Centraal Station te Amsterdam heeft men van de storing niets gemerkt. Het electrische treinverkeer kon ongestoord voortgang vinden. Het station Muider- poort en het Amstelstation werden daar entegen in het duister gehuld. De beveili gingsinrichtingen werkten niet meer elec- trisch en moesten met de hand bediend worden. De seinlichten op deze beide sta tions konden overgeschakeld worden op batterijen. Het treinverkeer langs deze stations ondervond slechts geringe vertra ging. De kanis in de hoofdstad konden blijven rijden. Oorzaak van ontploffing nog niet bekend De oorzaak van de ontploffing in de transformator in de centrale Hoogte Kadijk kon nog niet worden vastgesteld. Men denkt aan kortsluiting of overbelasting, doch dit kan pas worden vastgesteld als de transformator is gedemonteerd. Indien het inwendige beschadigd is, zal het herstel vermoedelijk een maand duren. Gedurende die tijd zal de stroomvoorziening via vijf in plaats van zes transformatoren moeten geschieden. Men hoopt dat hierdoor in de spitsuren geen moeilijkheden zullen ont staan. KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Waddeneilanden en de kust gebieden van Friesland, Holland en Zeeland: matige tot krachtige Zuid- Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Iets koeler. Voor het overige gedeelte van het land: vannacht vrij koud en overwe gend droog met een matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende regenbuien en iets koeler dan vandaag. Zon op Maan op 20 October: 7.12 uur, onder 17 37 uur 4.56 uur, onder 17.04 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 19 October: Hoog water: 1.18 en 13.45 uur. Laag water: 9.24 en 21,39 uur.. Donderdag 20 October: Hoog water: 2.07 en 14.28 uur. Laag water: 10.11 en 22.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1