Haarlems Dagblad Alleen de kwestie Nieuw-Guinea en de schuldenregeling onopgelost Verliezen in Indonesië Mr van Heu ven Goedhart: „Laat de UNO haar verantwoordelijkheid niet vrezen" Employé van Amerikaanse ambassade in Tsjechoslowakije gearresteerd Amerikaanse communisten-leiders krijgen de maximum-straf Weerbericht 64e Jaargang No. 19379 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 22 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «Dpretijtc Uaatlemetljc Courant (3ütno i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom laatste phase aan de Ronde Tafel Nederland zal „troepentransporten naar huis" bespoedigen 's-GRAVENHAGE, 22 October. „Zoals reeds eerder werd te kennen gegeven wordt verwacht dat de Ronde Tafel-conferentie op of omstreeks 1 November beëindigd zal kunnen worden", deelt het secretariaat- seneraal der conferentie mede. „De delegaties zijn van mening, dat dit inderdaad le verwezenlijken is. Zij ver trouwen dat het mogelijk zal zijn binnen enkele dagen mededeling te doen omtrent volledige overeenstemming over het char ter der souvereiniteitsoverdracht (zomede van de datum waarop deze overdracht zal plaats hebben) en het statuut der Neder lands-Indonesische Unie. Het concept der voorlopige constitutie van de R.I.S. werd door de Indonesische delegaties voltooid en zal binnenkort aan de Nederlandse delega tie zomede aan de UNO-commissie worden voorgelegd. Nu het laatste stadium van de Ronde Tafel-conferentie aldus nadert, heeft de centrale commissie gemeend dat het, ten einde een zo duidelijk mogelijk beeld te kunnen geven van wat de conferentie tot nog toe heeft bereikt, nuttig is een voor lopige balans op te maken, waartoe zij de verschillende commissies en sub-commis sies heeft verzocht op 21 October een ge specificeerd overzicht betreffende hun werkzaamheden aan de centrale commissie voor te leggen. Deze verslagen zullen pas na die datum in het gebruikelijke perio dieke verslag kunnen worden verwerkt, zo dat dit periodieke verslag in plaats van op Zaterdag 22 October pas op Maandag 24 October kan worden gepubliceerd". Bij overeenkomsten, die waarschijnlijk deze maand als definitieve resultaten van de Ronde Tafel-conferentie zullen worden gesloten, is in cle eerste plaats het charter van de souvereiniteitsoverdracht dat met het daaraan beantwoordende charter van overneming door de RIS in de plénaire slotzitting van de conferentie zal worden vastgesteld. Deze zitting zal, naar ver wacht wordt op of voor 1 November plaats hebben. De verschillende commissies en subcom missies hebben heden hun rapporten aan de centrale commissie voorgelegd. In de financieel-economische subcommissies is met betrekking tot het vraagstuk der bui tenlandse handelsaccoorden overeenstem ming bereikt. Deze overeenstemming houdt in, dat de beide unie-partners ge coördineerd zullen optreden bij het sluiten van handelsovereenkomsten met Europese landen. Bij het sluiten dezer overeenkom sten zullen de unie-partners geheel zelf standig en op eigen verantwoordelijkheid optreden doch de voorbereidende bespre kingen hiervoor zullen door de delegaties van beide landen in samenwerking en onderling overleg geschieden. Nieuw-Guinea De staatkundige commissie heeft nog geen overeenstemming bereikt over het vraagstuk Nieuw-Guinea. De desbetreffen de werkgroep heeft geen oplossing kunnen vinden. Wel hebben partijen geconstateerd, dat een partij haar standpunt zal moeten prijsgeven, maar in dat geval zal de andere partij toezeggen de doelstellingen van de wederpartij te verwezenlijken. In Indone sische kringen hoorden wij de suggestie, dat in principe zou worden vastgesteld, dat Nieuw-Guinea tot de RIS hoort. Men zou dan na de conferentie nadere overeenkom sten met Nederland kunnen sluiten met betrekking tot de economische ontwikke ling en bestuursvoering op Nieuw-Guinea, waarin Nederland dan uiteraard een groot aandeel zou hebben. Op deze wijze zouden dan de doelstel lingen van Nederland met betrekking tot dit gebied verwezenlijkt kunnen worden. Het unie-statuut is thans bijna gereed. Er is nog enige discussie over regeling van hflt burgerschap. Met betrekking tot de buitenlandse be trekkingen is algehele overeenstemming be- teikt. Tenslotte vernemen wij nog, dat de voor lopige constitutie ven de R.I.S. gereed is. fcij zal Maandag aan de republikeinse dele gatie in haar geheel ter goedkeuring wor den voorgelegd en Dinsdag aan de B.F.O., Vaarna de tekst onmiddellijk aan de Neder landse delegatie zal worden overhandigd. De militaire commissie is eveneens met haar werkzaamheden gereed gekomen. Ook Bollenkwekers voor het gerechtshof Vrijdag stond voor het gerechtshof te 's-Gravenhage een aantal bollenkwekers terecht. De meesten waren door de politie rechter of economische rechter veroordeeld wegens overtredingen van bepalingen die voor de bollenkweker gelden. Zo had J. C. de G. uit Leiden bloemen uit zijn kwekerij verkocht hoewel hij alleen in het bezit is van een vergunning voor het verhandelen van bollen. De G. was hiervoor veroor- voor de kwestie van de terugtrekking dei- Nederlandse troepen is een accoord bereikt. Nederland zal trachten de terugtrekking aanmerkelijk te bespoedigen door het char teren van buitenlandse schepen voor troe pentransporten naar Nederland. Naar waarnemers ons mededelen is de conferentie thans definitief in haar laatste fase getreden waarin nog slechts twee be langrijke problemen op een oplossing wachten te weten Nieuw-Guinea en de schuldenregeling. Naar Indonesische op vatting zijn de overige nog niet opgeloste problemen niet van dien aard, dat de duur van de conferentie erdoor zal worden ver lengd. De Indonesische gedelegeerden overwe gen de mogelijkheid om daags na de slot zitting met extra-vliegtuigen naar Indo nesië te vertrekken. Nieuwe burgemeesters van Hoorn en Enkhuizen Bij Koninklijk Besluit van 20 October is met ingang van 16 November benoemd tot burgemeester van Hoorn mr. B. R. Canneman te Assen, chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in de provincie Drente en administrateur ter Provinciale Gx-iffie. De heer Canneman, die in Den Haag ge- boi-en is, studeerde in Leiden en promo veerde in 1936 op een proefschrift „Re presailles". Hij is 46 jaar en lid van de Partij van de Arbeid. Met ingang van 1 November is benoemd tot burgemeester van Enkhuïzen de heer A. Admiraal (A.-R.) thans wethouder dei- gemeente Zaandam. Bezuiniging op defensie der V.S. De Amei-ikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, heeft de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor de gewa pende diensten medegedeeld, dat defensie van plan is op de begroting voor het jaar 1950'51 te bezuinigen tot een bedrag van 1.400.000.000 dollar. Johnson deed deze onverwachte mede deling met goedkeuring vaxi president Truman. Amerikaanse senator over Spaanse militaire bases Senator Alan J. Ellender, voorzitter van de subcommissie van de Amerikaanse se naatscommissie voor de toewijzingen, die een reis om de wereld maakt ter inspec tie van de Amerikaanse militaire uitgaven in het buitenland, heeft op een persconfe rentie te Londen verklaard er voor te zijn, dat Amerika gebruik maakt van Spaanse lucht- en vlootbases. Hij verklaarde dit in antwoord op een vraag, of hij het uit ideo logisch oogpunt wenselijk achtte Spanje in het Atlantische defensiesysteem op te ne men. Hij zeide, dat de subcommissie, welke via Parijs naar Madrid zal gaan, reeds een interview met generaal Fi-anco heeft aan gevraagd. In diplomatieke kringen te Londen is het bekend, dat de organisatoren van de Amerikaanse militaire diensten zeer ge porteerd zijn voor opneming van Spanje in het Atlantisch defensie-schema en voor gebruik door Amerika van vloot- en lucht- bases in Spanje. DEN HAAG, 21 October. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Juli 1949, na vermissing: Soldaat 1ste klasse J. Dijkstra, afkomstig uit Oostdongeradeel; gesneuveld 9 October 1949: Soldaat H. Kor sten, afkomstig uit Schijndel (N.-Br.), sol daat J. W. de Waal, afkomstig uit Zoelen (Gld.) Het Koninklijk Ned.-Ind. Leger heeft in de periode van 2 tot en met 8 October 1949 geen verliezen gerapporteerd. Friesland een uur in het donker Door een storing in de schakelinrich ting van de electrische centrale van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf te Leeu- warden is vrijwel de gehele provincie Friesland Vrijdagavond van zes tot zeven uur verstoken geweest van electriciteit. Te Delfzijl had de officiële opening plaats van het nieuwe bijgebouw van het internaat behorende bij de Noorderkweekschool voor de Zeevaart „Abel Tasmanterwijl tevens het feit werd herdacht dat 25 jaar geleden het internaat werd gesticht. Voor het nieuwe bijgebouw ligt in het Eemskanaal het internaatschip „Abel Tasman een oud marinevaartuig dat vroeger de naam droeg van „.Bonaire" en werd gebouwd in 1S76 te Feyenoord. Dit internaatschip blijft, ondanks de opening van het gebouw, dienst doen als kweekschool. Nederlands pleidooi voor de mensenrechten LAKE SUCCESS, 21 October (ANP). De Algemene Vergadering der UNO be sprak Vrijdagavond de i-esolutie van haar politieke commissie om het Internationale Hof van Justitie advies te vragen over de kwestie van de menselijke rechten in Hon garije en Bulgarije. In een rede van onge veer een kwartier zette mr. Van Heuven Goedhart het standpunt van de Nederland se delegatie uiteen. Hij vroeg de Algemene Vergadering om met alle middelen die in haar bereik lagen een eind te maken aan de godsdienstvervolging in Hongarije en Bulgarije. De Nederlandse gedelegeerde herinnerde aan het protest, dat de Katho lieke arbeidersbeweging met haar 300.000 leden aan de Algemene Vergadering heeft toegezonden. „De veroordeling van de ge beurtenissen in Hongarije en Bulgarije, die in dit protest wordt uitgesproken, wordt gedeeld door 90 procent van de Nederlandse bevolking en een groot deel van West- Europa. Het Nederlandse volk heeft in de ï-ecente jaren van de geschiedenis ervaren, wat een onderdrukking van de menselijke waardigheden en vrijheden betekent. De schending van deze menselijke waai-dighe- den en vrijheden vormt het onderwerp van de resolutie, die wij nu voor ons hebben. De gebeurtenissen in Hongax-ije en Bulga rije tonen duidelijk het bestaan aan van twee geheel verschillende opvattingen over de menselijke rechten, namelijk een, die ge heel onderdanig wordt gemaakt aan de staat en partij of bepaalde doctrines, en de opvatting zoals die in de Westelijke landen bestaat en door de gehele beschaafde we reld wordt erkend. Helaas bevat het Hand vest niet die wapens die nodig zijn om de naleving ^van de menselijke rechten te waarborgen", aldus de Nederlandse gede legeerde. „Hoe betreurenswaardig dit ook is, het ontheft ons niet van. de morele ver antwoordelijkheid, die wij in deze kwestie hebben. Twee dingen moeten ons van het hart: Namelijk de UNO te wijzen op de onont koombare verantwoordelijkheid die zij heeft en de nadruk te leggen op de grote bezorgdheid, die de gebeurtenissen in Hon- heid van de Algemene Vergadering. Geen lid van de UNO, dat met oprechte gevoelens het Handvest heeft ondertekend, kan een afwijzend standpunt innemen in deze aan gelegenheid. Laat daarom onze stem luid zijn en laat de Algemene Vergadering niet bang zijn voor haar verantwoordelijk heden". Tegenargument Wysjinski, de Russische minister van Buitenlandse Zaken verdedigde Bulgarije, Hongax-ije en Roemenië en vex-klaarde, dat „de verdediging van de mensenrechten door de Verenigde Staten blijkt uit de vex-oor- deling van de 11 Amerikaanse communisten en de relletjes te Peekslcill (tijdens een concert van de communistische neger zanger Paul Robeson)". De Amerikaanse gedelegeerde, Benja min Cohen, verklaarde, dat Bulgarije, Hon garije en Roemenië, „waar een minder heidsgroep met geweld aan de macht ge komen is en zich tracht te handhaven door onderdx-ukking van alle onafhankelijke ge dachten en meningen, met opzet en metho disch de mensenrechteix in hun land hebben geschonden. De gebeurtenissen hebben getoond, dat dit het resultaat is van de pogingen der Sovjet-Unie om de communistische wereld beweging als instrument te gebx-uiken voor liet ten uitvoer leggen van de Russische imperialistische doelstellingen", aldus Cohen. Tsjechische regering beweert spionnage- complot te hebben opgerold PRAAG, (United Press) De Tsjcchi- sche regering heeft op beschuldiging van spioxxnage een Amerikaanse employé van de Amerikaanse ambassade Samuel Meryn doen arresteren en Isaac Patch, die als attaché aan de ambassade is verbonden, gelast het land binnen 24 uur te verlaten. De employé is gistermiddag om twee uur door de politie gearresteerd. Het onmiddelijk vertrek van Patch werd geëist in een nota die door een vertegen woordiger van het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken werd overhandigd. In de nota werd medegedeeld dat Meryn onmiddellijk na overhandiging van de nota was gearresteerd. Volgens de nota zou het spïonnagecomplot, dat geleid zou zijn door Patch en de employé reeds in Mei 1948 zijn opgezet. De employé, Samuel Meryn, is Tsjech van geboorte maar thans Ame rikaans staatsburger. Hij spreekt vloeiend Tsjechisch. Meryn was al ruim twee jaar in dienst van de ambassade. Volgens de nota leidden Patch en Meryn een uitge breid net van spionnen in Tsjechoslowa kije dat zou beschikken over kx-achtige radiozenders. In de nota werden ten minste drie andere personen met name genoemd als medeplichtigen. Meryn bezit geen di plomatieke immuniteit. De ambassade heeft verzocht de voor Pajch vastgestelde tijdslimiet te verlengen, maar dat verzoek is afgewezen. De met name genoemde medeplichtigen zijn Wal ter C. Birge, destijds gewezen tweede secre taris van de ambassade, majoor Jaromir Nochansky en Veleslaw Wahl. Bix-ge heeft volgens de nota het complot geleid. Hij heeft Px'aag in April van dit jaar verlaten en bevindt zich thans niet meer in Tsjecho slowakije. Majoor Nochansky, die één van de leiders was van de communistische op stand in Px-aag in 1945, werd in de nota gebrandmerkt als een van de voornaam ste medeplichtigen in het Amerikaanse complot. Nochansky en Wahl zouden door Amerikanen zijn opgeleid rn tot taak heb ben gekregen spionnagegx-oepen te vormen. De nota deelde verder mede dat Birge aan vankelijk werd bijgestaan door Spencer L. Taggart die later de leiding ovex-nam. Ook Taggart zou volgens de nota tot de staf van de ambassade hebben behoord. Zenders Meryn wordt er van beschuldigd radio zenders van het nieuwste type in de hex-fst van 1948 te hebben afgeleverd aan ver scheidene spionnagecellen. De radiozenders zou hij hebben vervoerd naar twee plaat sen, Slany ten Noord-Westen van Praag en Fisek ten Zuiden van die stad. Meryn zou verder een gebruiksaanwijzing en een code hebben verstrekt. De nota beweert verder dat kort voor zijn vertrek, Bix-ge Patch als zijn opvolger had aanbevolen en dat Patch later zijn functie had ovei-gedragexx aan Louise Schaffner, derde secretaresse van de paspoortenafde ling van de ambassade, die Tsjechoslowa kije op 13 October heeft verlaten. Louise Schaffner zou de leiding hebben gehad tot het ogenblik waarop het complot door de politie was uiteengeslagen. Het complot zou verbindingen hebben onderhouden met Tsjechen in het buitenland en met een or- hechtenis en een voorwaardelijke vangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd vaix twee jaar. Er werd bevesti ging van dit vonnis gereciuireerd. De uit Lisse afkomstige chauffeur H. M. wilde het na de bevrijding in het bollen- vak proberen. Hij was gaan kweken, maai de daartoe benodigde vergunningen bezat hij niet. Een boete van 1000 subsidiair drie maanden hechtenis was hiervan het gevolg. Hij voerde aan. dat hem een ver gunning was toegezegd. De president merk te echter op, dat hij dan had moeten wach ten tot de vergunning zou zijn afgekomen. De procureur-generaal zag geen aanleiding voor een verandering van liet vonnis en vroeg bevestiging hiervan. W. J. van G., eveneens uit Lisse, had op een grotere oppervlakte bollen gekweekt dan zijn vergunning toeliet. Hem was een boete opgelegd van f 750 subsidiair twee maanden hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een px-peftijd van twee jaar. Ook in dit ge val vroeg de procureux'-fiscaal bevestiging van het vonnis. zorgdheid wordt nog vergroot door de weigering van Hongarije en Bulgarije om aan de uitnodiging van de Algemene Ver gadering gevolg te geven en een standpunt in de UNO uiteen te zetten en te verdedi gen. De Nederlandse delegatie is van me ning. dat de resolutie moet worden aange nomen door een overweldigende meerder- Vredesonderhandelingen in China? Uit Hongkong zijn afgezanten vertrok- ken met een aanbod van de Chinese com munisten ter heropening van de vredes onderhandelingen met de nationalisten. Genei-aal Hwang Tsji Han zou twee da gen geleden per vliegtuig naar Kwailin, ten Noordwesten van Hongkong, vertrok ken zijn om de commixnistische voorwaar den aan de nationalistische generaal Pai Tsjoen Sji, vertrouwd medewerker van president Li Tsoeng Jen, over te brengen. Hwang fungeerde reeds eerder dit jaar als bemiddelaar bij bet arrangeren van vre desonderhandelingen te Peking. Een deel der Nederlandse delegatie in de vergadering van de UNO, die op het ogenblik te Flushing Meadows wordt gehouden. Van rechts naar luiks: mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken en leider van de delegatie, baron F. C. A. van Pallandt, Nederlands gezant in Argentinië en professor B. V. A. Rolingadviseur. Het woord is aan.. Ernst Hohenemser: Een statisticus is gereed te beto gen, dat het bloedigste ogenblik der hele wereldgeschiedenis de eerste broedermoord was, want toen stierf 50 der ganse manne lijke jeugd. ganisatie die werd aangeduid met de naam „Raad voor het vrije Tsjechoslowakije" en binnenslands werkzaam was. Tsjechen gearresteerd De nota zette zeer uitvoerig uiteen hoe de spionnagegroep werkte en meldde dat een groot aantal Tsjechische medeplichti gen reeds is gearresteerd. De gearresteerde Tsjechen zouden hebben verklaard dat de in de nota genoemde Amerikanen bij het complot betrokken waren. Attaché Patch heeft alle beschuldigingen van de hand gewezen. „Ik sta werkelijk paf", deelde hij aan United Press mede. „Meld gerust dat volgens mij de beschul digingen ongegrond en fantastisch zijn". Patch is pas sedert de lente van dit jaar in Praag werkzaam. Gedurende de oorlog bracht hij enkele jaren in Moskou door en niet minder dan 15 procent van de door Fraude met gelden van mobilisatie-invaliden? Arrestaties te Drachten Op last van de officier van justitie te Leeuwarden is beslag gelegd op de boek houding van de „Bond van Mobilisatie invaliden en hunne nabestaanden", en van de stichting „De Nederlandse Soldaat", beide gevestigd ten huize van P de B. te Drachten. Tevens heeft de belasting-in spectie het kantoor verzegeld. Het ver moeden bestaat dat met de gelden van beide instellingen op niet verantwoorde wijze werd omgesprongen. Ook bestaan er aanwijzingen dat P. de B. een inkomen genoot, dat niet in overeenstemming was met de door hem aan de fiscus verstrekte gegevens. Bij onderzoek bleek de boek houding niet in oi-de te zijn. De B. had twee personen auto's en twee zg. kam peerwagens tot zijn beschikking. De B. en zijn jeugdige boekhouder zijn gear- resteex-d en in bewaring gesteld. Gebleken is, dat er talrijke uitgaven uit de kas zijn gedaan ten behoeve van het huishouden en particuliere aankopen van De B. en zijn vrouw. Zo werd 800 be steed voor nieuwe vloerbedekking in De B.'s woning en een gelijk bedrag om een nichtje te laten studeren. De kasboeken zijn vele maanden lang niet meer bijge houden. De laatste tijd ontving De B. vrij hoge bedragen op grond van de in het najaar van 1948 door de Staten-Generaal ingevoerde wet, welke aan mobilisatie- slachtoffers uit de jaren 1914-1918 uit keringen tot soms belangi-ijke sommen toe kende. De B., die bezoldigd voorzitter, directeur, administrateur, pi-ocuratiehou- der, propagandist en feitelijk ook nog financieel controleur van de bond en de stichting is, had na de totstandkoming van de wet van de leden bedongen dat daarna verbleef hij geruime tijd Mantsjoerije. Hij spreekt goed Russisch. Vandaag vertrekt hij met zijn vrouw en drie dochtertjes naar Neurenberg. ieder hunner verworven uitkering in de bondskas zouden storten. Sommige uitke ringen beliepen verscheidene duizenden guldens. Vijf jaar en tienduizend dollar boete wegens samenzwering NEW YORK (United Press) Gisteren is uitspraak gedaan in het proces der elf communistische leiders. Tien hxxnner hoor den zich door rechter Harold Medina vijf jaar gevangenisstraf en een boete van tien duizend doUar toebedelen. De elfde, de voorzitter van de communistische partij in de staat New York, Robert Thompson, kreeg drie jaar en eveneens een boete van tienduizend dollar. De andere tien waren: Eugene Dennis, secretaris-generaal van de partij; John Gates, hoofdredacteur van de Daily Worker: Benjamin Davis, gemeente raadslid van New York; Jack Hatcher, nationaal secretaris voor opvoeding; Henry Winston, nationaal secretaris voor organi satie; John Wüliamson, secretaris voor vakbondszaken; Gilbert Green, voorzitter van de partij in Illinois; Carl Winter, voor- zitter in Michigan; Gus HaU, voorzitter in Ohio, en Irving Potash, vice-voorzilter van de nationale bond van arbeidex-s in de bont- en lederindustrie en lid van de natio nale raad van de pai-tij. Thompson kreeg een milder vonnis dan zijn medebeklaagden omdat rechter Me dina rekening had gehouden met het feit dat Thompson het Distinguished Service Cross had ontvangen voor zijn heldhaftige leiderschap van de 32ste infanterie divisie tijdens de Buna campagne op Nieuw Guinea. Door tegen de overigen vijf jaar uit te spreken, gaf de rechter de maximum straf, Aanklager John McGohey had tegen alle elf beklaagden tien jaar gevraagd het maximum volgens de wet zoals die gold ten tijde dat de dagvaarding werd uitgegeven. Dat was in Augustus 1948, doch een maand later wijzigde het Congx-es de maxi mum-strafmaat voor samenzwering tot vijf jaar. Aanklager McGohey en de verdediging hebben elkaar langdurig in de haren ge zeten over de vraag of het wettig maxi mum nu vijf jaar of tien jaar was, doch Medina zeide dat dit een kwestie was welke hij met zijn geweten zou uitmaken. Voordat de rechter met het uitspreken van de vonnissen begon, stelde hij de be klaagden in de gelegenheid een verklaring af te leggen. Het laatste woord Eugene Dennis, de belangrijkste be klaagde, stond op en zei: „Voor dat het vonnis wordt uitgesproken, wens ik te ver klaren dat ik valselijk wordt veroordeeld. Ik ben aan geen enkele misdaad schuldig, we hebben niet samengezworen om de regering der Verenigde Staten omver te wei-pen. De mannen van Wallstreet zijn de politieke profeten die schuldig zijn, door- Spaak over een referendum Paul Henri Spaak, de Belgische socialis tische oud-premier, typeerde Donderdag ;r, een interview met het Brusselse blad ,,Le i Soir" de vooi-geste de volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold als I „absui-d en vei-foeilijk". Er is, zo zeide Spaak, nog tijd om een vei-standige en na- i tionale oplossing te vinden- Indien de ko ning het pei-centage van 55 pi-ocent waar- mede hij had ingestemd, niet zou halen,1 zou de terugkeer van de 19-jarige prins Boudewijn nauwelijks mogelijk zijn, aldus Spaak. En als de koning iets meer dan 55 procent kreeg, „hoe zou men dan de Walen een koning kunnen opdringen, die wel licht niet meer dan 35 a 40 procent van de stemmen in hun gebied had behaald?" dat ze een politiestaat willen afdwingen. Welk vonnis het hof ook zal vellen, we zullen onze democratische rechten blijven verdedigen." De volgende vier beklaagden bevestigden Dennis' vei"klai-ing. Davis, een negex-, legde uit dat daar hem het recht van verweer niet was toegestaan, 1 hij eerst niet van plan was geweest om te spreken. Hij kwam nu echter op dit besluit terug. Tegen het ein van het pro ces had Davis zijn verdediger wegge stuurd omdat hij zijn eigen zaak wilde ver dedigen. Het hof had dit niet toegestaan. „Ik spreek niet alleen voor mijn partij", zei hij. „Ik denk ook aan mijn volk. Het wordt in de Verenigde Staten al meer dan driehonderd jaar onderdrukt, maar dit zal het niet intimideren." Flikkerlichten bij overweg in Mijdrecht De Nederlandse Spoorwegen zullen bij de onbewaakte overweg in Mijdrecht, waar de laatste tijd enige ongelukken met dodelijke afloop zijn gebeurd, een auto matische waarschuwingsinsiallatie met flikkerlichten plaatsen. Het zal echter nog wel enige maanden duren voordat de in stallatie gereed is. HERHALINGSOEFENINGEN. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat in 1949 voor hei-halingsoefeningen in werke lijke dienst komen de gewone dienst plichtigen van de landmacht, behorende tot vier door de minister van Oorlog aan te wijzen compagnieën. De duur van de herhalingsoefeningen bedraagt voor het administx-atief personeel negen dagen (de minister is gemachtigd deze termijn te bekorten), voor de dienstplichtigen aan gewezen voor kwartiermaken zes dagen en voor de overige dienstplichtigen vier dagen. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Voor Zeeland, Holland. Friesland en de Waddeneilanden: Over het alge meen tamelijk veel bewolking met nu en dan buien, sommige met onweer en enkele met hagel. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Voor het overige deel van het land: Wisselend bewolkt, met slechts enkele verspreid optredende buien en vooral gedurende de nacht flinke opklaringen. Meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. 23 October: Zon op 7.18 uur. onder 17.30 uur Maan op 9.41 uur. onder 17.54 uur 24 October: Zon op 7.19 uur, onder 17.28 uur Maan op ..11.16 uur. onder 18.24 uur Hoog en laag water in IJmuïdcn Zaterdag 22 October: Hoog water: 3.29 en 15.48 uur. Laag water- 11.36 en 23.57 uur. Zondag 23 October: Hoog water: 4.10 en 16.28 uur. Laag water: 1217 en 00-00 uur. Maandag 24 October: Hoog water: 4.52 en 17.12 uur. Laag water: 0.40 en 12.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1