Haarlems Dagblad Een eerste steen De Franse kabinetscrisis voert wellicht naar nieuwe verkiezingen Zweedse houtboot ontkwam ternauwernood aan de elementen Eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw te New York 64e Jaargang No. 19380 H Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 24 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©pretijte tgaadematfje €ourant (Itnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom MET GROOTSE PLECHTIGHEID is in het hart van Manhattan (New York) door president Truman de eerste steen gelegd voor het nieuwe hoofdbureau van de U.N.O. Het zal negenendertig verdiepingen tellen en ijzer, staal en marmer zullen in enorme hoeveelheden in de structuur verwerkt worden. Het zal een nieuwe wolkenkrabber zijn. Maar ge moet niet dadelijk aan de toren van Babel denken, want er staan op Manhattan sinds vele jaren gebouwen die veel hoger krabben. In 1907 legde men de eerste steen voor het Vredespaleis in Den Haag. In de late dertiger jaren legde men de eerste steen voor het Volkenbondspaleis, nabij Genève. Ziet hier dus het derde begin van een gebouw, dat de wereldvrede zou moeten huisvesten. Deze twintigste eeuw blijft eerste stenen met dit doel deponeren. Men kan daarop schimpen of er grapjes over maken. Maar is dat niet erg goedkoop? Het is waar dat men in tweeënveertig jaar tijds niet veel dichter bij het doel is ge komen. Maar wie de eerste stenen van de twintigste eeuw honend bejegent moet wel bedenken dat vorige eeuwen zover nog niet waren. Zou er dus, ondanks alles, ondanks de verschrikkelijke rampen die sinds 1907 de wereld geteisterd hebben en de bedrei gingen die nu weer boven haar hangen, tegen dat alles in toch een vooruitgang in het streven der mensen zijn? Niet alleen Truman heeft bij de derde Eerste Steen gesproken. De huidige voor zitter van de algemene vergadering van de U.N.O. is begonnen. Hij is afgevaardigde van de Philippijnen en generaal. Hij draagt de romantische naam Carlos Romulo. Hij heeft uitgeroepen dat in ons atoomtijdperk de U.N.O. de laatste heilige tempel is, waar de broederschap der mensheid kan worden hervonden. De generaal bedoelt het onge twijfeld goed, maar zijn vergelijking van de U.N.O. met een heilige tempel lijkt mij on aanvaardbaar. „Wij moeten in vrede blijven leven of anders sterven", heeft hij daarna gezegd. Maar de wereld leeft niet in vrede. Zij leeft niet in wereldoorlog, maar even min in vrede. De generaal zou in hetgeen hij een heilige tempel gelieft te noemen, meer moeten pogen te bereiken dan het handhaven van de bestaande toestand. Mis schien heeft hij dat ook wel bedoeld en zich alleen wat ongelukkig uitgedrukt. President Truman's rede telde 2500 woor den, zoals de Amerikaanse persbureaux met preciesheid melden. Veel kan „onze tijd" verweten worden, maar niet een ge brek aan belangstelling voor statistiek. De presidentiële rede baseerde zich op de atoom-contröle (volgens het plan-Baruch, waaraan de Amerikanen vasthouden), be vordering van de economische vooruitgang vooral in onontwikkelde landen en op res pect voor de rechten van de mens als grond slagen voor een betere wereld. De president zei dat er geen internationale vraagstukken zijn, die niet in vriendschappelijke geest door middel van geduld, redelijkheid en doorzetten kunnen worden opgelost, het geen herinnert aan de bewoordingen van het Briand-Kellogg Pact. Dat was, in de dertiger jaren, een verdrag tot uitbannin; van de oorlog als middel tot oplossing van geschillen. De president sprak ook tot de gedelegeerden over de bittere ervaringen, die velen hunner hebben opgedaan ten aanzien van de schending van mensen rechten. Bij alle eerbied voor de persoon van het staatshoofd der Verenigde Staten vraagt men zich af, of er niet te vaak ge sproken wordt over mensenrechten en te weinig over mensenplichten. President Tru man heeft wel critiek op verouderde denk wijzen en traagheid der menselijke natuur doen horen, maar als hij die nu eens met betrekking tot mensenplichten had geuit? Als men de derde Eerste Steen voor de wereldvrede ziet liggenals ons gedach- tenoog hem daar in het verre Manhattan ziet liggenkomt dan niet een vermoe den bij ons op dat de derde steen meer zegen beschoren zou kunnen zijn dan zijn beide voorgangers, als men de plichten uit drukkelijk voor de rechten liet gaan? Die atoomcontröle is natuurlijk 'hoogst belangrijk. Er schijnen overigens sinds de atoombom alweer andere vernietigings wapens te zijn uitgevonden. De tweede wereldoorlog heeft reeds bewezen dat men zulk een vervaarlijke vernietiging ten uit voer kan brengen zonder een der gruwe lijkste wapens te gebruiken. Dat was toen het gifgas. Wat zijn president Truman's plannen ten aanzien van de wapens, uitge vonden sinds de atoombom? Van alle wa pens in het algemeen? Zal men ze ooit kunnen bedwingen met controle-systemen? De rede van de president had geen grote diepgang. Zij telde zeker geen 39 verdiepin gen, zoals het gebouw van de U.N.O. zal krijgen. Zij stelt wel wat teleur. Maar goed, met redevoeringen bereikt men geen we reldvrede. Er is zo ontzaglijk veel meer voor nodig. Meer arbeid van ideeële dan van materiële aard. Begrip dat oneindig hoger reikt dan de hoogste gebouwen. Veel aandrang op plichten en weinig op rechten. R. P. Tsjechoslowaakss bisschoppen vergaderden Vrijdag in Praag De rooms-kalholieke kerk in Tsjecho- ïlowakije heeft melding gemaakt van nieu we arrestaties onder de priesters, die zich blijven verzetten tegen de nieuwe kerk wet, welke 1 November van kracht zal worden. In het bijzonder zou pressie wor den uitgeoefend op de geestelijkheid in het bisdom Budejovice in Zuid-Bohemen, waar, aldus de voorlichtingsdienst van de kerk, „niet één priester naar de zijde van de regering is overgegaan." Behalve mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag en mgr. Vojtassak, bisschop van Scepusio in Slowakije, zijn alle Tsje- choslowaakse bisschoppen Vrijdag te Praag in conferentie bijeengekomen. Zij hebben een beslissing genomen inzake de houding van de clerus ten aanzien van de nieuwe wetten. Volgens kringen, die in betrekking staan met het Tsjechoslowaakse episcopaat, dient de verklaring van de Tsjechoslo waakse minister van justitie, Cepicka, volgens welke mgr. Trochta, bisschop van Litomerice, zijn instemming met het wets ontwerp betreffende de begroting voor de kerken zou hebben betuigd in een schrij ven van 6 Juli, als onjuist te worden be schouwd. Cepicka heeft, aldus de zegslieden, slechts sommige passages van de brief voorgelezen, waardoor de juiste betekenis ervan verdraaid werd. Na Mayer volgt Bidault Meningsverschillen tussen socialisten en radicalen deden Mayer's pogingen mislukken PARUS, 24 October (Reuter) Georges Bidault, voorzitter van de partij der volks republikeinen (M.R.P.), heeft van de Franse president Vincent Auriol opdracht ge kregen, te trachten een nieuwe regering te vormen. Heden zou Bidault met de ver schillende partijleiders overleggen. Bidault, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, is de derde kabinetsformateur sinds het begin van de kabinetscrisis, 19 dagen geleden. René Mayer heeft zijn opdracht moeten teruggeven, na mislukte pogingen om de ver schillende zienswijzen van socialisten en radicalen met elkaar te verzoenen. Vele politieke waarnemers te Parijs achten het houden van verkiezingen in de naaste toekomst onvermijdelijk. President Auriol heeft Zondag, na twee lange besprekingen met Herriot, toegegeven, dat er geen andere keus is dan een overgangsregering te vormen die in functie zou blijven totdat verkiezingen kunnen worden gehouden. René Mayer, de radicale financiële des kundige, deelde zijn falen Zondagochtend vroeg mede aan de leiders van de M.R.P. en van de radicale partij. Hij zei dat het hem onmogelijk was gebleken een kabinet te vormen, als gevolg van een meningsver schil tussen socialisten en radicalen over de verdeling van de portefeuilles. De socia listen wensten Daniel Mayer en Paul Rama- dier gehandhaafd te zien als ministers van Arbeid en Landsverdediging. De radicalen belegden een fractieverga dering en besloten daarop tot het volgendg: Een socialist, maar niet Daniel Mayer, ais minister van Arbeid; geen socialist als mi nister van Landsverdediging en ten derde een socialist als minister van Staat (zonder portefeuille). De socialistische fractie en het partijbe stuur konden zich niet met de voorwaarden van de radicalen verenigen en stelden René Mayer daarvan in kennis. Socialisten en radicalen verschillen ook van mening over de binnenlandse econo mische politiek en over Indo-China, waar Frankrijk nog steeds in oorlog is met de communistische leider der opstandelingen Ho Tsji Minh. George Bidault accepteert Bidault (M.R.P.), vroegere minister van Buitenlandse Zaken, heeft de „informatie ve opdracht" aanvaard, zo deelt Reuter mede. Vernomen wordt, dat hij bereid is zich aan het parlement als premier voor te stel len zonder vooraf besprekingen met partij leiders te voeren. Gevaarlijke situatie In Frankrijk is tengevolge van het mis lukken der pogingen van twee kabinets formateurs een gevaarlijke politieke toe stand ontstaan, aldus Reuter. Men gelooft dat de socialisten aansturen op spoedige algemene verkiezingen, daar zij van mening zijn dat zij op de commu nisten arbeidersstemmen kunnen verove ren, indien zij de strijd voor hogere lonen in hun verkiezingsprogram opnemen. De meeste radicalen en rechtse groepe ringen zijn reeds lang voorstander van nieuwe verkiezingen, daar zij verwachten, dat zij sterker uit de verkiezingsstrijd zul len komen. De voornaamste oppositie komt van de kant der volksrepublikeinen (katho lieken), die in 1946 150 zetels toegewezen kregen en daarmee na de communistische de grootste partij vormden. Vele afgevaardigden zijn thans met gene- raad De Gaulle van mening, dat de afschaf fing van het huidige systeem van even redige vertegenwoordiging en nieuwe ver kiezingen op basis van het stelsel van een voudige meerderheid de enige manier vor men om uit de impasse te geraken. De Amerikaan Isaac Patch, een attaché van de ambassade der Verenigde Staten in Tsjechoslowakije heeft Zaterdag, op bevel van de regering te Praag, dit land verlaten. Patch met zijn vrouw en hun kinderen bij hun aankomst, Zaterdagnacht, in Frankfurt. Met zware slagzij van Texel naar Ijmuiden De „Ketty" zinkend in IJmuiden binnen gesleept en aan de grond gezet Kapitein Strindin van de Zweedse I kostelijke timmerhout dat voor Liverpool Tito vraagt steun van „alle democratische volken" LONDEN 22 October (Reuter). In een interview met het Londense blad Reynolds News heeft maarschalk Tito verklaard, dat de verkiezing van Joegoslavië in de Veiligheidsraad betekent, dat „onze positie thans sterker is met betrekking tot de ver dediging van de vrede. Dit houdt echter niet in, dat Joegoslavië nu ook beschermd is tegen aanvallen", aldus Tito. Joegoslavië is nu echter in de gelegenheid zijn stand punt aan de wereld bekend te maken. Het heeft de morele steun nodig van alle democratische volken. Niemand zal, zo meende Tito, oorlog tegen Joegoslavië dur ven voeren, indien het land de morele steun van de gehele wereld heeft. „Wij zijn in ieder geval niet in het minst bevreesd", al dus Tito. Hij noemde de situatie in Bul garije zeer moeilijk. Het Bulgaarse volk wist reeds, dat de toestand in Joegoslavië veel beter was. De toestand in Albanië achtte Tito nog slechter dan in Bulgarije, terwijl het in andere Oost-Europese landen niet veel beter was. Wat de economische positie van Joegoslavië betrof verklaarde Tito, dat er genoeg moeilijkheden te over winnen waren. Deze zouden echter over wonnen worden. Tito ontkende, dat Joegoslavië zich met de Griekse regering had verstaan. Het Joegoslavisch directoraat van voor lichting heeft Zaterdagavond officieel be richten in buitenlandse bladen over een gewapend treffen, dat in de nacht van Donderdag op Vrijdag tussen de Joego slavische militairen en vijfhonderd „parti- sanen van de Cominform" zou hebben plaatsgehad, tegengesproken als „belache lijke verzinsels". De „Groote Beer" bracht duizend militairen uit de Oost terug Het troepenschip „Groote Beer", dat on geveer 1000 miiiairen uit Indonesië naar Nederland heeft gebracht, is Zondagnacht in Amsterdam aangekomen. De manschap pen zijn in de., loop van Maandagochtend ontscheept na toespraken door de luitenant kolonel jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst namens de Koningin, de majoor C. van Goor namens Prins Bernhard en door de minister van Oorlog en Marine, mr. F. W. Schokking. Aan boord bevonden zich ongeveer 1000 militairen van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en het K.N.I.L., on der wie 150 liggende en 220 lopende pa tiënten. e „Groote Beer" heeft ondanks een hevige storm in de Middellandse Zee een voorspoedige reis gehad. Terwijl de ouders even uitgegaan waren heeft een 3-jarig jongetje in de Van Swin- denstraat te Den Haag in de slaapkamer met lucifers gespeeld, waardoor een bed in brand raakte. Het kind is in de rook gestikt. houtboot „Ketty" heeft Zondagmorgen ge luk gehad nadat hij en zijn mannen een nacht en een deel van de ochtend hadden getobd met hun schip, dat al ter hoogte van de Waddeneilanden vijf-en twintig graden slagzij over stuurboord maakte als gevolg van een „werkende' deklast timmerhout. Vlak voor de ÏJmui dense pieren werd de situatie omstreeks negen uur critiek, want de stoom moest worden afgeblazen en de 1140 ton metende Zweed dreef stuurloos op de krachtige bries. Was dit eerder gebeurd, dan had de onfortuinlijke houtvaarder uit Sundsvall nu niet behouden aan de grond van de bij leggershaven gezeten, maar vermoedelijk ergens op de Texelse gronden om zijn be houd moeten vechten. Bij Texel is het drama Zaterdagmiddag laat al begonnen: de kapitein seinde naar zijn reder in Lanskrona dat de deklast hevig schoof waardoor het schip graden slagzij maakte zodat hij de haven van IJmuiden zou proberen te bereiken. Ter hoogte van Wijk aan Zee kreeg de woe lige golfslag het hoog-epgetaste hout nog meer in zijn greep zodat het schip voor de pieren 37 graden overhelde- en boven de 30 graden wordt dat al knap gevaarlijk. Daarom ging de noodvlag in top geel- blauw-geel de „Neeltje Jacoba" werd gealarmeerd tegelijk met de „Stentor" en de „Nestor", twee slepers van het bureau Wijsmuller. Slepers-kundigheid Een paar piervissers hebben het hache lijk avontuur in de branding gezien: de stuurloze „Ketty" werd door de sleepboten vastgemaakt en in prachtige samenwerking is de onfortuinlijke houtboot aan de woede der branding onttrokken, die er bij het ronden van de Zuiderpier nog gauw een bos hout afkaapte. Maar toen was de stomer dan ook veilig. Met de dooreenge- smeten balken, die er in Sundsvall zo net jes waren opgevlijd is de „Ketty" voetje voor-voetje naar de Noordersluis getrok ken. Ter hoogte van de bijleggershaven werd het de beide sleepbootkapiteins echter toch te bont, de logiezen liepen vol zodat de „Ketty" gevaarlijk achterover ging hel len en zij spraken af de kreupele Zweed maar zo gauw mogelijk aan de grond te zetten; een zinkend schip in de sluis zou een ramp voor het verkeer-te-water betekenen. Alsof het een alledaags werkje betrof werd de „Ketty" omgetrok ken, zodat zij met de stuurboordzijde naar de wal kwam te liggen, vredig naast de onderlossers van de firma „Kalis". Daar is de „Neeltje Jacoba", die alweer onder weg was naar haar plaatsje in de vissers haven. de bemanning van boord komen halen op de stuurman, een wachtsman en een vertegenwoordiger van Wijsmuller na. De achter-vlaggemast zonk inmiddels steeds dieper weg en omstreeks elf uur stak slechts een onaanzienlijk stompje boven de golven uit: de zee had tenslotte toch een gedeelte van haar prooi beet al was dc 1 mens er dan ook op tijd bij om ongelukken te voorkomen. De achtermast sneuvelt Aan boord was de ravage vrij groot: de kolenbunkers stonden blank, de machine kamer had zware waterschade en in de loop van de middag bezweek de achter mast voor het geweld van de opdringende houtmassa's met een droge knap door de bijleggershaven dreef een deel van het bestemd was en nu rap werd meegepikt door de vele roeiers die om het schip aasden. Het zal er van moeten komen, dat de deklast wordt gelost voor het schip kan worden leeggepompt, zodat IJmuiden deze onverwachte Zweedse gast voorlopig noi niet kwijt is. Zondagavond is reeds een ploeg van 40 man met het lossen van de deklast begonnen en als alles meeloopt, kan in een week het hout er uit zijn. Kapitein Strindin en een deel van de bemanning zijn in hotel „Augusta" onderdak gebracht, waar hij contact heeft opgenomen met een vertegenwoordiger der rederij. Vannacht zijn de sleepboten in de buurt gebleven om het lossen met hun schijn werpers te vergemakkelijken en vanmorgen lag de „Ketty" al heel wat rechter. Twee zeilers uit Den Helder vermist Men maakt zich in Den Helder ernstig ongerust over het lot van twee stadgeno ten. die Zondagmorgen in een Staverse jol het Nieuwediep uitvoeren op weg naar Oudeschild op Texel en sedert dien wor den vermist. Het kleine- zeilbootje is voor het laatst Zondagmi - .a het Zwin, een vaarwater van de V ze-t, waargeno men. Men vreest, dat J zeilers in de storm verongelukt zijn. !:c reddingboot Dorus Rijkers heeft de gehele nacht ver geefs met schijnwerpers de ruwe zee af gezocht. De twee zeilers zijn de apotheker E. W. Beth en de eigenaar van de jol, K. Kos. Beiden wonen in Den Helder en zijn van middelbare leeftijd. Zij wilden het bootje, dat van een kleine motor voorzien was, in Oudeschild laten repareren. Von Paulus in China? Volgens de Amerikaanse radiocommen tator Walter Winchell zouden de Chinese communistische troepen, die zich in de buurt van Hongkong bevinden, sedert enige tijd onder bevel staan van generaal Von Paulus, die in 1943 te Stalingrad ge vangen werd genomen. RELLETJE IX KAAPKOLONIE Meer dan 150 Afrikaanse, meest vrouwe lijke studenten hebben bij het St. Matthews College, 100 kilometer ten Noord-Westen van East-London (Kaapkolonie), gebou wen en een auto in brand gestoken en met stenen geworpen. Drie personen van het Europese personeel van het college, onder wie twee vrouwen, werden gewond, doch niet ernstig. De plaatselijke politie, her stelde de orde en verrichtte enige ar restaties. Zwaar slagzij makend tengevolge van de wegschuivende deklast, arriveerde de „Ketty" voor IJmuiden. Oliefabriek in Rotterdam ging in vlammen op Meubelpakhuis in de hoofd stad uitgebrand Een zeer hevige brand, die bijna niet te stuiten was als gevolg van de Zuid westerstorm, heeft in de afgelopen nacht van Speelman's olifabrieken en van de graanmaalderij van M. C. en P. Speelman aan de Delftweg te Rotterdam een ruïne gemaakt. De brand werd Zondagavond omstreeks elf uur door een nachtwaker ontdekt, die de brandweer waarschuwde. Aanvankelijk stond de brandweer voor een zeer moeilijke taak, want door de lig ging langs de Schie en de er achter gele gen veengronden was het niet gemakkelijk dicht bij de reeds fel brandende fabriek te komen. Er was heel wat brandbaar materiaal in de fabrieken opgeslagen, niet alleen grote voorraden graan, maar ook spijsolie, me lasse, veevoeder, grondstoffen voor het vervaardigen van veekoeken en bovendien veel verpakkingsmateriaal. Dit was oor zaak, dat er tevens een dichte vonkenre gen over het terrein woei, tegen de koek- fabriek van de firma C. J. van Buuren en Zonen, die op enkele meters afstand ge legen was. Daardoor ontstond ook een begin van brand in een kantoorlokaal van deze fabriek. Spoedig ingrijpen kon hier erger voorkomen. Tegen half twee 's nachts scheen de voorraad grondstoffen zo goed als geheel door het vuur verteerd tc zijn. De vlam men begonnen zienderogen te verminderen en het gevaar voor uitbreiding was toen geweken. De gehele fabriek was vrijwel uitgebrand. Hoe de brand is ontstaan weet men op het ogenblik nog niet. Sinds Zaterdag was er niet gewerkt. Verzekering dekt de schade. In de Ververstraat, een nauw straatje bij de Raamgracht te Amsterdam, is in de afgelopen nacht een meubelpakhuis van de firma Blom grotendeels uitgebrand. Er was in het straatje nauwelijks plaats voor de motorspuiten, maar toch wist de brand weer het vuur met vijf stralen vrij spoedig te bedwingen en zelfs de vierde verdie ping gedeeltelijk te behouden. De tweede en derde verdieping brandden uit; de eer ste verdieping en het gelijkvloers gelegen gedeelte kregen veel waterschade. VLIEGTUIGEN BESCHOTEN? Op het vliegveld te Lydda verklaart men, dat door Egyptisch luchtdoelgeschut op een Brits lijntoestel van het type Tudor en op twee Amerikaanse Skymasters geschoten is toen deze toestellen zich boven Egyptisch gebied bevonden. De Skymasters waren niet geraakt, doch het Britse lijntoestel werd licht beschadigd. Het landde echter veilig op het vliegveld te Lydda. Het woord is aan Poincaré: Er zijn mensen die denken dat ondankbaarheid de kostelijkste van alle ur(jhcdcn is. Joegoslavische boodschap aan Brits vredescongres Joegoslavië heeft een groet gezonden aan het Britse nationale congres van de vrede, daarbij uiting gevend aan zijn overtuiging, dat „alle geschillen tussen de kapitalistische en socialistische landen vreedzaam opgelost kunnen worden in overeenstemming met het Handvest van de UNO". „Wij prijzen ons gelukkig, aldus de boodschap, dat onze regering, verlangend naar vrede en constructieve politieke, economische en culturele betrekkingen met alle landen op basis van het handvest der UNO, er steeds naar gestreefd heeft en blijft streven, dat alle geschillen met de andere socialistische staten door onder handeling worden opgelost." „Wij tekenen plechtig protest aan tegen het besluit van het bureau van het wereldcongres van aanhangers van de vrede, dat de vertegen woordigers van het kleine, onafhankelijke, socialistische Joegoslavië, lid van het we reldcomité van aanhangers van de vrede, wil uitsluiten van deelneming aan de al gemene vergadering te Rome. Wij ontken nen met nadruk de lasterlijke aantijging, dat ons land zou overlopen naar het kapi talistische kamp." Zuivering in Bulgarije Uit New York wordt gemeld dat op het ogenblik in Bulgarije een belangrijke zui vering aan de gang is, waarbij meer dan tweehonderd communistische persoonlijk heden betrokken zouden zijn. Behalve Tetkof Koenin, gewezen minister van fi nanciën, en Ivan Naslarer, die uit de na tionale raad van het vaderlandse front zijn gestoten, zouden de volgende personen zijn aangehouden: Stefanof, voormalig minister van financiën, Topesjarof, gewezen minis ter van buitenlandse zaken, Kokanidof, on derminister van buitenlandse zaken, gene raal Markof, Goncef, directeur van de nationale bank, Tinof. directeur van het tabaksmonopolie en Toetef, directeur van de buitenlandse handel. Deze maatregelen zouden verband houden met het voorgeno men proces tegen Kostof, dat aanvankelijk in October gevoerd zou zijn, doch is uitge steld, daar Kostof niet zou willen bekennen. Verder zouden in de afgelopen dagen massa-deportaties uitgevoerd zijn, waar door een vijfduizend gezinnen getroffen zouden zijn. UNO vier jaren oud Rede van Truman: „Geen enkel land kan steeds zijn eigen weg gaan NEW YORK, 24 October. (Reuter). Bij een plechtigheid van de eerste steen legging voor het hoofdkwartier der UNO te New York heeft president Truman een rede gehouden, waarin hij controle op atoomwapens, eerbiediging van de rechten van de mens en bevordering van economi sche ontwikkeling de vereisten voor een betere wereld noemde. Hij uitte echter de waarschuwing: „Wij kunnen die vraag stukken niet in één dag oplossen. Wij moeten er altijd aan blijven werken ten einde ons doel te bereiken". Truman noemde het plan voor interna tionale controle van atoomenergie, dat de commissie voor de atoomenergie der UNO onderhanden heeft, een goed plan. Spre kende over zijn plar tot hulp aan in ont wikkeling achtergebleven gebieden zei Truman, dat op hel ogenblik minstens de helft der mensheid in barre armoede leeft. Hij beloofde, dat de V. S. haai- volle deel zullen hebben aan het hulpprogram ma der UNO en v egde er aan toe: „Ik zal er bij het Congres, wanneer het in Januari bijeenkomt, op aandringen, voorrang te geven aan de voorstellen die verdere technische hulp en financiering mogelijk maken. Het succes van de UNO zal niet alleen afgemeten worden naar haar po gingen tot het oplossen van politieke vraagstukken, maar ook naar de sociale vooruitgang in de wereld", aldus Truman. Truman verklaarde met nadruk, dat de UNO een invloedrijke macht voor het be vorderen van vrede en vriendschap in de wereld is geworden. Het nieuwe hoofdkwartier der UNO wordt gebouwd midden in Manhattan, dichtbij de East River. Het grootste ge- De roüen omgekeerd in China Het centrale Chinese nieuwsbureau maakt melding van „het eerste optreden van Chinese nationalistische guerillastry- ders achter de communistische linies". Een correspondent van dit nieuwsbureau, die zijn eerste boodschap „van het front van Hoepeh, achter de communistische li nies" zendt, meldt dat 3000 goed getrainde nationalistische guerillastrijders een dorp bij de grens van Hoepeh hebben bezet, meer dan 270 communistische ambtenaren en soldaten hebben gedood en een commu nistische commissaris gevangen genomen. deelte van het terrein is door Rockefeller geschonken. In het begin van dit jaar is men met de bouw begonnen. Men denkt eind 1950 gereed te zijn. De kosten zullen 65 millioen dollar bedragen. Het gebouw wordt 39 verdiepingen hoog en zal aan de buitenkant geheel uit aluminium, glas en marmer bestaan. De plechtigheid vond plaats op de vierde verjaardag van de organisatie der Ver enigde Volken. In zijn rede zei president Truman: Het Amerikaanse plan voor atoom-energie is tot dusverre het enige plan dat voorziet in de eisen welke in tech nisch opzicht gesteld moeten worden aan contrólemethoden welke een verbod voor atoomwapens doeltreffend zal maken en terzelfder tijd de mogelijkheid zal scheppen voor productie van atoomenergie op basis van samenwerking. Daarna sprak hij de volgende woorden, welke het thema van zijn rede vormden: „Respect voor de rechten van de mens, bevordering van de economische vooruit gang en een systeem voor controle op wa penen zijn vereisten voor het soort wereld dat wij zoeken. Wij kunnen die problemen niet in eens oplossen, maar wij moeten er voortdurend aan blijven werken om ons doel te bereiken. Geen enkel land kan steeds eigen wegen blijven gaan, want het zijn menselijke vraagstukken en de oplos sing van menselijke vraagstukken moet worden gevonden door onderhandelingen en door aanpassing". PROF. IR. M. J. GRANPRé MOLIèRE ONDERSCHEIDEN. Aan prof. ir. M. J. Granpré Molière, is ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft een twee tal onderscheidingen uitgereikt. De Ko ningin benoemde hem tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Paus benoemde hem tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. ZACHT VOOR DE TIJD VAN HET JAAR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige en later in de kustprovincies tijdelijk harde wind tusser. Zuidwest en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. 25 October: Zon op 7.21 uur. onder 17.25 uur Maan op 12.41 uur. onder 19.09 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 October: Hoog water: 4.52 en 17.12 uur. Laag water: 0.40 en 12.57 uur. Dinsdag 25 October Hoog water: 5.38 en 17.59 uur. Laag water: 1.25 en 13.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1