\%kR0UU£b\ Juist. En dan... Fa. van Basten's Woninginrichting Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 24 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscEe Courant Beeldende Kunst Werken van Tine Honig In de toonzaal van de Centrale Boek handel in de Grote Houtstraat te Haarlem exposeert Tine Honig een aantal schilde rijen en aquarellen. Mejuffrouw Honig behoort tot de stil len in den lande, maar wat wij zo hier en daar op tentoonstellingen van haar te zien krijgen, vertoont in alle bescheiden heid zeer mooie cn echte kwaliteiten. Zij is voornamelijk stillevenschilderes en stil levens vormen dan ook op deze kleine expositie de hoofdschotel. Van deze stil levens zijn dunkt mij, de in een rustig gamma gehouden werken de beste. Zo trekt bijvoorbeeld de aandacht een klein werkje met een porceleinen peperbus te gen een grijs fond in fijn zilverachtige tonen (no. 31Iets kleuriger is het „Kar- bonaadje" (nol 19), met dezelfde peperbus tegen een matblauwe achtergrond. Het tonige wit en rose in het vlees vormt met die achtergrond een zeldzaam voornaam geheel. Van de grotere werken is vooral „de Zolderhoek" no. 14) een goed doorwerkt schilderij. De nuances in het grijs van muur en poppenkop getuigen van scherpe observatie. Van de aquarellen trof mij het stilleventje met de gele boekjes (no. 20) door zijn transparante techniek. Fijne en charmante werkjes zijn ook de „Kerst rozen" (no. 21) en de „Pluisbollen" (no. 26), beide in waterverf. Vermelding ver dienen nog de „Petunia'is" (no.22), de „Oost- Indische kers" (no. 13) en tenslotte een warm stilleven met cantharellen. L. H. H. SCHUTTE. Wim Sonneveld speelde Jene-miene-mutte" Helaas moest de directeur van de Haar lemse Schouwburg zowel Zaterdag als Zondag voor het begin van de voorstelling aankondigen dat een ziekte het Emmy Arbous onmogelijk maakte haar mede werking te verlenen aan het cabaret-pro gramma „Iene-miene-mutte" door Wim Sonneveld en zijn voortreffelijk ensemble. De vertroostende toevoeging „maar u zult er niets van merken" was niet alleen (zonder dat dit ook maar enigszins in de bedoeling lag) onhoffelijk jegens deze al tijd graag geziene actrice, doch tevens in zoverre niet geheel waar, daar haar afwe zigheid natuurlijk enige invloed liet gel den, al dient men bewondering te hebben voor de bekwame wijze waarop het ge zelschap deze handicap overwon. Direct na do première in Amsterdam heb ik in een korte doch enthousiaste be schouwing beweerd, dat dit het beste ca- j baret was na de oorlog in ons land ver toond. Men kan daarover in gemoede van mening verschillen, omdat nu eenmaal aan dit ondefinieerbare genre sterk uiteenlo pende eisen worden gesteld. Zo bestaat er een richting, die in sociale en politieke aangelegenheden een krasser geluid wil laten horen, in de vorm van ironie of satire, zich daarbij meestal baserende op een eigen standpunt of uitgaande van een typisch gekleurde denkwijze. Wim Sonne veld gaat anders te werk. Hij heeft de Nederlandse kleinkunst bezield met Franse geest en gratie. Hij bedrijft met de zijnen een kostelijk spel, waarin gedurfde fantasie en gedegen vakmanschap elkaar zolang het voetlicht brandt de bal toewerpen. Het beste voor-beeld daarvan dunkt mij is de scène „Ik blijf maar in bed" van Son neveld zelf, die daarin een even vaardige als komische demonstratie gaf van de ont wikkeling van het costuum van de Ro meinse oudheid tot aan grootvaders jonge lingsjaren. Men weet niet wat men meer moet bewonderen: de jolige buitelingen van de geest of de verbluffende vinding rijkheid. Ook zijn „domme jongen" uit het tafereel in een psychologisch laboratorium voor beroepskeuze zal men trouwens niet gauw uit het geheugen verliezen. Zijn con férence blijft echter een zwak chapiter. Dat men zich overigens niet blind houdt voor de tekenen des tijds bleek op schrille wijze, die helaas niet iedereen begreep, uit het navrante deuntje „Feestdag" van Wies Defresne, door Lia Dorana onover trefbaar voorgedragen. Hetty Blok zong twee moderne levensliedjes van Annie Schmidt, wier teksten een welkome ver nieuwing van het répertoire betekenen. Op dit punt dient tevens eer te worden bewezen aan Peter Kellenbach, die de muzikale illustratie op voorbeeldige wijze verzorgde. Laten wij ons dit keer houden bij deze aanduiding van hoogtepunten. De andere nummers waren misschien minder origi nele bronnen van amusement, ze werden met dezelfde aanstekelijke animo uitge voerd. Het succes van dit programma is zo groot dat Wim Sonneveld er het gehele seizoen mee vol kan boeken. In het voor jaar komt men weer twee avonden hier ter stede spelen. DAVID KONING. Bij „De Vrije Katheder" Er bestond verbazend weinig belangstel ling voor de uitvoering van het programma, dat de afdeling Haarlem van „De Vrije Ka theder" ter afwisseling van haar voor le zingen gereserveerde avonden had samen gesteld. Om en nabij de twintig mensen zaten Zaterdag in de muziekzaal van res taurant Brinkmann aan de Grote Markt de indruk te vestigen dat zij een publiek vorm den. Zoals vaak in dergelijke gevallen kregen de afwezigen ongelijk, want het te zien en ten gehore gebrachte was toch over het geheel genomen wel de moeite waard om er het minder aangename weer voor te trotseren. Het duo Miep van Luin en Frans Vester, piano en fluit, verzorgde het muzikale ge deelte. Zij vertolkten eerst acht stukken voor een oude mechanische speelklok van Joseph Haydn, daarna het „Air Russe" met variaties van Beethoven, tenslotte drie kleine fabels van Jacques Iber en bege leidden tevens het optreden van de dan seres Lizzi May voor de pauze. Deze laat ste vertoonde later op de avond tezamen met Jan Bronk twee korte pantomimes (getiteld .yPluim en de pop" en „Pluim voert de mussen") waaraan de invloed van Marcel Marceau duidelijk merkbaar was, doch die niettemin getuigden van zoveel eigen vinding en vaak geestig waar nemingsvermogen van dagelijkse gedra gingen, dat men er meer van zou willen zien om tot een steekhoudend oordeel te komen. Het klinkt misschien als een soort laster, maar nochtans geloof ik stellig dat enkele muzikale toevoegingen en het niet totaal uitschakelen van de menselijke stem de voorstellingen ten goede zullen dienen, al ware het slechts om de momenten van volstrekte stilte wat meer spanning te verlenen. De afdeling gesproken en gezongen woord kwam voor rekening van Constant Mook, die met zes eigen liedjes bij de guitaar twee leuke beurten maakte (dat met het opschrift „Getallen" vond ik zelfs voor treffelijk in zijn genre) en van de hekel dichter Theo van Kaalte, die zijn publi caties gemeenlijk slechts met zijn voor naam ondertekent. Van hem frappeerde vooral de ballade a la Bert Brecht en Kurt WeiH (tekstdichter en componist van de „Drie-stuivers-opera") gezongen op de ma nier van Busch. Zijn causerie over eigen werk overtuigde slechts matig van de satirieke kwaliteiten daarvan. Met de vermelding van de fluitsolo („Dans de la chèvre" van Arthur Honegger) door Frans Vester is het gehele programma op gesomd. D. K. omdat wij zelf meubelen maken, zijn wij zo critisch ten opzichte van fabrieksmeubelen. Alleen het allerbeste is goed genoeg. wij stofferen zelf en U weet het, juist dit is een za^ van vertrouwen. Taxi 2 Bei 13 0 0 0 DAG EN NACHT Over „Het huwelijk van nu" spreekt Weonsdagavond in gebouw Domi te Overveen mr. A. Bouwman, zulks in het kader van de gezinsweek der Ned. Hervormde Kerk. SCHEEPVAART Alphard, Buenos Aires—Rotterdam pass. 23 Oct. Ouessant. Alcor. RotterdamPorte Alegre, 24 Oct. te San Francisco. Arendskerk, 23 Oct. van Rotterdam te Brisbane. Bali, JavaAmsterdam 23 Oct. van Port Said. Boschfontein, AmsterdamBeira 22 Oct. v. Port Said. Congostroom, 22 Oct. van Ant werpen naar Amsterdam. Eemland, Buenos AiresAmsterdam pass. 22 Oct. Fernando. Nieuws Amsterdam, 24 Oct. van New York te Nassau (Bahamas). Nieuw Holland, 23 Oct. vaun Melbourne naar Adelaide. Nigerstroom, 24 Oct. van Freetown te Dakar. \X V SS De beste radiotoestellen met een wereldnaam PHILIPS EN ERRES S: en onze bekende service garanderen U een voortdurende ideale ont- 5 vangst. Wij demonstreren gaarne bij H U thuis! koninginneweg e id d raambrugi. Boeiende Franse documentaire over het begin van deze eeuw Dank zij de welwillende medewerking van de heer E. Prager, de directeur van het Frans Hals theater is de Haarlemse Kunstgemeenschap in staat geweest haar activiteit op filmgebied Zondagmorgen te hervatten met de vertoning van „Paris 1900" een kaleidoscopische terugblik op de eerste veertien jaren van deze eeuw. Nicole Vedrès, de samenstelster van dit uit meer dan zevenhonderd, uit Franse filmarchieven afkomstige, rolprenten be staande tijdsbeeld, heeft er voor alles naar gestreefd en is daar ook voortreffelijk in geslaagd deze periode niet alleen als een eenheid, doch tevens als een overgang te zien, een waar fin-de siècle, waarin de aflossing van de wacht, de vervanging van de oude generatie door de jonge, zich vol trekt. Zo verschijnen op het witte doek de schrijvers Paul Bourget, Pierre Louys, Georges Courteline, de actrice Sarah Bern hardt, de componisten Camille Saint-Saëns en Gustave Charpentier, de leider der so cialisten Jean Jaurès en nog zoveel an deren die met ten minste één been in de negentiende eeuw staan. Maar we zien ook de jeugdige gezichten van auteurs als André Gide, Paul Valéry, Colette, de toneelspeel ster Berthe Bovy, van Claude Debussy en van Maurice Chevalier, van Marcel Cachin, thans nestor van het Franse parlement en nog steeds vurig communist. Dit zijn dan de namen die pas na 1918 het Franse cultuur beeld mede zuHen bepalen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 October 1949 GEHUWD: 22 Oct. L. H. G. van Leeuwen en J. Buitenhuis. BEVALLEN van een zoon: 21 Oct.. A. J. Draeckvan der Geest; 22 Oct.. A. C. Post —Swart; A. B. Beekhuijs—van Kleeff. BEVALLEN van een dochter: 21 Oct.. M. T. Boutellierten Hacken; 22 Oct., H. J. van BalgooiSteenhorst. OVERLEDEN: 20 Oct., P. C. J. Stokman, I d., Nieuwe Kruisstraat; 21 Oct., T. Faber, 57 j.4 Vrouwehekstraat. Nicole Vedrès slaat voor ons de bladen van dit filmalbum om en iedere pagina be geleidt zij met een fijn-geestig commen taar. Het aftreden van president Fallières: „Adieu monsieur Fallières" en de begroe ting van zijn opvolger: „Bonjour monsieur Poincaré". En met deze simpele woorden wordt de kloof tussen negentiende en de twintigste eeuw gemarkeerd en gaat de film over van de onbezorgde levensvreugde tot de orde van een steeds duisterder dag. De begeleidende muziek van Guy Bernard veliest haar fluwelen accenten, wordt feller van toon en tragischer. De schaduwen van revolte en oorlog worden steeds groter en zijn tenslotte geen silhouetten meer, maar werkelijkheid. De gaslantaarns op de Con corde, op de Bastelle, op de République en op al die andere pleinen, boulevards, kaden, wegen, straten en sloppen van de Franse hoofdstad worden gedoofd, de troepen- treinen rollen naar het Oosten met mannen die juichen, omdat zij de dag van morgen niet kennen. Een tijdvak is afgesloten. Er waren enkele toeschouwers die klap ten. Zij hadden gelijk. J. H. B. Regisseur Johan de Meester twee maanden naar Tel Aviv Johan de Meester, een der regisseurs van de toneelgroep Comedia, zal in de maanden Januari en Februari van het volgend jaar in Tel Aviv een aantal voorstellingen van „Het glazen speelgoed" door Tennessee Williams regisseren. Er wordt nog onder handeld over een tweede stuk. De drama turg en artistieke leider van het „Teatron Kameri" in Tel Aviv, de heer Karl Gut- mann, vertoeft sinds enige tijd in ons land en heeft ook besprekingen gevoerd met Joan Remmelts, Cees Laseur, Cor Hermus, Louis Saalborn en Johan Fiolet. Het ligt namelijk in de bedoeling om tot een uit wisseling van regisseurs tussen Nederland en Israël te komen. Voor het eerste tegen bezoek zal waarschijnlijk Joseph Pacovsky worden uitgenodigd. De directeur van de academie voor dra matische kunst te Amsterdam, de heer W. Ph. Pos, heeft desgevraagd enige adviezen gegeven inzake de stichting van een toneel school in Tel Aviv. Dank zij de komst van professor Sjarof, die hier de repetities van „De drie zusters" van Tsjechof komt leiden, is het Johan de Meester mogelijk zich gedurende genoem- de periode vrij te maken. GROTE HOUTSTRAAT 155 - TEL. 11159 t.o. het Proveniershuis (Adv.) Bloemendaalse Kinder-operette Zaterdagavond werd in de zaal van hótel Vreeburg door de Bloemendaalse kinder operette, onder leiding van de heer en mevrouw Van Beaumont, een voorstelling gegeven van „De Sneeuwkoningin". Aan de ouderwetse boekentaal en aan de zang wijs jes kan men constateren dat het al heel lang geleden is dat een zeker iemand een poging waagde om van een der fijnste sprookjes van Andersen een zangspelletje voor kinderen te maken. Eigenlijk was dit een hopeloze onder neming, dat zal iedereen moeten toegeven, die het sprookje gelezen heeft. Maar de jeugd van heden geniet nog even intens als hun bet-overgrootouders indertijd van de wonderlijke avonturen van Kay en Gerda, de kleine helden van de geschiedenis In de eerste plaats natuurlijk het jonge goed dat het sprookje te vertolken krijgt. Hun fantasie vult aan waar de bewerker aan 't eind van zijn latijn was. Leven in een sprookjeswereld, ja zelf een deel van dat sprookje zijn, wat is er heerlijker denkbaar voor een kind?! De held van het stuk te mogen wezen, om wiens bevrijding uit de sneeuwspelonken van Lapland de hele actie draait of het heldinnetje te mogen zijn dat alle gevaren en avonturen trotseert om haar speelkameraad terug te vinden en een hele avond te mogen tonen hoe aardig men zingen kan; een bloem of een elfje, of een andere goede geest te mogen uitbeelden; als Sneeuwkoningin te mogen tronen en op keurige wijze een liedje te kwelen; heks of koning of 'k weet al niet wat te zijn; al spelend, zingend en dansend in wondere licht-tinten te mogen vergeten dat alles straks weer gewoon zal wezen, wanneer ai die kleurige spullen, die men om en aan heeft, afgelegd zijn; men zou er kind voor willen wezen om dit alles nog eens mee te kunnen beleven met al de fantasie die des kinds is. Het is jammer dat de bewerker er niet aan gedacht heeft zijn operette te be sluiten met de idee waarmee Andersen de zin van zijn sprookje samenvatte, namelijk met het bijbelwoord: „Wanneer gij niet zijt als de kindertjes, zult gij het rijk Gods niet zien." De heer en mevrouw Van Beaumont hadden van de opvoering veel werk gemaakt. De rollen zaten er stevig in en er werd doorgaans met animo gezongen. Bei den werden zij na afloop door de kinderen hartelijk gehuldigd. JOS. DE KLERK De Kilima-Hawaiians jubileren De Kilima Hawaiians herdenken dit jaar hun vijftien jarig bestaan. Dit is een ge beurtenis, waarmede tallozen, die konden genieten van de ongecompliceerde liedjes, de warme melodieën en zoete harmonieën, de deinende of pittige rhythmen, welke het ensemble in de loop der jaren ten gehore bracht, van harte zullen medeleven. Een bevestiging van deze bewering werd Zon dagavond te Haarlem reeds gegeven door een geheel bezette Concertzaal. Met nog andere artisten traden de Kilima Hawai ians daar op met een programma, dat de meest verwende minnaar van muzikale Zuidzee-dromerijen tot uitbundige geest drift kon brengen. De Kilima Hawaiians hebben hun uit voeringstechniek voor dit geliefde genre tot in de hoogste graad geperfectionneerd. Met een zeldzaam raffinement weten zij dynamische effecten toe te passen en een zorgvuldig afgewogen dosis „show" maakt hun optreden nog extra aantrekkelijk. Men mag inderdaad de conclusie trekken, dat de Kilima Hawaiians op de Stille Zuidzee- eilanden uitstekend ingeburgerd zijn. Maar op deze avond bleek tevens dat zij zich, ge transformeerd tot cowboys, ook opperbest thuis gevoelen op de prairies van het Wilde Westen, waar zij kampvuurtjes onderhou den en wat sentimenteel zingen van ver ongelukte paarden van cowboy-genegen heden. Het was inderdaad bijzonder prettig te luisteren en te kijken naar Bill Kilima „and his singing cowboys". Als Kilima Hawaiians werd het ensemble hartelijk toegesproken door de conféren cier Jan Oradi, die namens de directie van het Concertgebouw een bloemstuk over handigde. Ook de vele aanwezigen hebben zich inzake het tonen van warme waarde ring riiet onbetuigd gelaten. Voor muziek was op het programma een grote plaats ingeruimd. Want naast de Kilima Hawai ians trad nog op de accordeonist Ted Va- lerio, die niet alleen verbazen kon door zijn grote virtiositeit, maar ook indruk kon maken door expressief spel. Dan kwamen nog Wim en Bram Scholte wier pretentie loze, klankschone zangvoordrachten bij zonder sympathiek waren. En tenslotte ver schenen Jan Corduwener en zijn orkest, die de Kilima's weinig toegaven in liefe lijkheid van klanken, vlotte rhythmen en show. Vermelding verdienen verder de laco nieke Zeeuwse Boertjes met hun adembe nemende acrobatische toeren en eindelijk Jan Oradi, de vlotte, beschaafde conferen cier, die als imitator van verschillende radio-figuren, radio-auto's, radio-Hooglan- ders-orkesten en veel dergelijks meer voor treffelijk werk verrichtte. Goed voorbeeld doet goed volgen. Tienduizenden plaatsen elk jaar Groentjes in Haarlems Dagblad. Volg ook dit voorbeeld als het zo te pas komt. De Spaarnespatters speelden Mr. King De toneelgroep van de Haarlemse Hawaiian-muziekvereniging (De Spaarne spatters) heeft gisteravond in het gebouw St. Bavo het blijspel in drie bedrijven „Mr. King" van Gerald Vandon ten tonele gebracht. Het stuk behandelt de wrede ver storing van de genoeglijke rust waarin de bewoners van een Engels landhuis leven, door een politie-bericht dat meldt dat een gevaarlijk misdadiger uit Dartmoor is ont snapt en in de buurt rondzwerft. Dat die ongerustheid voedsel vindt in de aankomst op het buiten van twee in de sneeuw ge strande reizigers, die beiden aan het signa lement van de misdadiger voldoen, laat zich begrijpen en dat de schrijver de verras sende mogelijkheid van dit gegeven uitge buit heeft, valt eveneens te vatten. Minder begrijpelijk is, dat de Spaarne spatters dit stuk gekozen hebben. Ten eer ste is de vertaling verre van prijzenswaar dig men kan zich althans moeilijk voor stellen dat de bewoners van Engelse buitens een spreektrant zouden bezigen die zelfs in het Nederlands moeilijk als correct ge kenschetst kan worden en ten tweede be schikte men niet over de requisieten, om de indruk dat men werkelijk op een land huis vertoeft instede van in een burger mans-huiskamer, aannemelijk te maken. De verschijning van de heer des huizes in een geïmproviseerd jacquet met vader moorder en streepjesdas zou in de Britse society waarschijnlijk enige opgetrokken wenkbrauwen ontmoeten. Voorts was het accent van enige auteurs niet geheel feilloos en deed zich het wonderlijke feit voor, dat het huispersoneel in dit opzicht beter besla gen ten ijs kwam dan de familie zelf. Dit alles viel des te meer te betreuren, omdat het gezelschap enige verdienstelijke krachten telt, die in hen beter liggende rol len, zeer goed tot hun recht zouden komen. Frits Beilschmidt bijvoorbeeld als de bovengenoemde heer des huizes, Leo Fabel als de butler en Wim van Wort als de ma joor (met korporaalsmanieren) deden heel aardige dingen. Zonder onbeleefd te willen zijn, moet ons echter van het hart dat de actrices stuk voor stuk onder de maat ble ven. Het zeer talrijke publiek heeft zich blijkens veelvuldige tekenen van enthou-' siasme nochtans best met het stuk geamu seerd. Passagiers voor laatste bus moesten wandelen N.Z.H. belooft beterschap Tientallen passagiers die Zaterdagavond laat aan een der halten tussen het Haar lemse station en de Hazepaterslaan op de bus naar Heemstede hebben gewacht, zijn tenslotte mopperend naar hun woonplaats gewandeld, omdat dat vervoermiddel hen in de steek liet. Een der teleurgestelden schreef ons, dat hij na half twaalf aan de halte Tempeliers straat drie of vier bussen heeft zien pas seren, die alle zo vol waren, dat alleen de uitstappende passagiers konden worden vervangen. Toen de laatste bus vertrok, stonden nog zeker vijftig wachtenden op het Plein die te voet naar huis moesten. De directie van de N.Z.H., aan wie wij deze klacht voorlegden, gaf toe, dat op de eerste gegevens te oordelen een ern stige fout is gemaakt. Zij was met ons van mening, dat de chauffeurs van de laatste bussen de garage hadden moeten waar schuwen toen zij zagen, dat zij lang niet alle reizigers konden meenemen. De zaak is evenwel nog in onderzoek, zodat de di rectie nog geen definitief oordeel kan vel len. Wel vestigde zij er de aandacht op, dat dit de eerste en naar zij hoopt de laatste keer is, dat passagiers niet van de laatste reisgelegenheid hebben kunnen gebruik maken in het jaar dat de bussen rijden. De grote toeloop kwam voor de maatschappij volkomen onverwacht, doch ongetwijfeld zal het mogelijke worden gedaan herhaling van deze teleurstellingen te voorkomen. Algemene vergadering van „Haarlems Bloei" Wegens plaatsgebrek kon ons verslag van de algemene vergadering van „Haarlems Bloei" Zaterdag niet in zijn geheel worden geplaatst. Wij laten de uitgevaUen passages hieronder volgen. De heer Geluk kondigde aan, dat het Dagelijks Bestuur er naar streeft een nauwer contact met het Algemeen Bestuur te onderhouden door meer vergaderingen en de publicatie van tussentijdse rapporten. Naar aanleiding van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, die werden goedgekeurd, deelde de heer Geluk mede, dat het Bloemenfeest in 1948 een nadelig saldo van drie mille had opgeleverd, doch dat dit jaar met een klein overschot wordt gerekend. De gemiddelde overnachtingsduur in de hoofdstedelijke hotels steeg tot 2.8, maar daarnaast logeerden een groot aantal vreemdelingen bij particulieren en daar bedraagt het aantal overnachtingen bijna 9 per toerist. Dat de Amerikanen niet in zulke grote aantallen kwamen, als bij herhaling werd aangekondigd, lag aan het gebrek aan scheepsruimte en aan vliegtuigen. Een kleine inwendige verbouwing zal het personeel van het Verkeershuis bin nenkort in staat stellen meer vragers op een kleine ruimte te woord te staan, dan tot dusver het geval kon zijn. In antwoord op vragen uit de vergadering deelde de voorzitter nog mee, dat een commissie ge vormd zal worden ter voorbereiding van het klederdrachtenmuseum van Cruys Voorbergh. Dezer dagen zal over de wijze waarop deze verzameling zal worden be heerd een bespreking plaats hebben met enige „technische" gemeente-ambtenaren. Teraardebestelling F. Funke Slechts enige intieme vrienden en de allernaaste familie hebben het stoffelijk overschot van de heer F. Funke op Wes- terveld uitgeleide gedaan. In de aula, waar de met rozen en orchi deeën bedekte kist stond opgebaard heeft ds. J. W. van Nieuwenhuizen gesproken naar aanleiding van enige verzen uit Ro meinen 8 en Openbaring 7. Spreker wees erop dat de overledene in dc grote verdrukking God had leren kenner, en dat hij zich na de bevrijding als soldaat van Jezus Christus in dienst had gesteld van de gemeente te Heem stede. Het zal moeilijk zijn een nieuwe soldaat te vinden, zo zei ds. van Nieuwen huizen. Onder de tonen van het Brandenburger Chor van Bach werd het gesprokene over dacht. Toen de dragers zich met de kist hadden opgesteld, begeleidden de klanken van het slotkoor uit de Matthaus Passion de overledene op zijn laatste gang naar het duingraf. Aan de groeve bracht de schoonzoon de heer B. Cune de dank der familie over voor de betoonde belangstelling. Kapconcours in Krelagehuis Rode haren, paarse haren, blonde haren, groene haren, witte haren, zwarte haren, bruine haren, blauwe haren. Dat zagen wij gisteravond in het Krelagehuis. toen de Nederlandse Bond van Technische clubs in het kappersbedrijf (..onder elkaar zeggen wij voor het gemak N.B.T.C.K.". verklaarde een official) een nationaal kapconcours hield. In een geur van lotion, eau de cologne, haarwater, brillantine en al dergelijke heerlijkheden zaten daar aan twee lange tafels modellen. Eerst vrouwelijke, daarna mannelijke. Riet lijdende gezichten lieten zij zich de haren krullen, kammen, knippen, verven, opmaken, borstelen en hoe al die behandelingen dan ook mogen heten. Wij hebben nooit geweten, dat er zoveel te doen valt aan een dameshoofd met haar. Maar wij zijn ook weer teleurgesteld, dat er voor de heren zo weinig bedacht wordt. Altijd maar een scheiding, links wat haar, rechts wat meer haar en de nekhaartjes wegge schoren. Geen kunstmatige krullen, fasci nerend groene of fraaie melkblanke haren en er komt niet eens een krultang bij te pas. Maar dan, als die dames voor de spiegel gaan zitten. Dan wordt er gedraaid en ge klopt en gewreven, dat het een lieve lust is. En de resultaten waren wondermooi en ongemeen gecompliceerd. Het is goed. dachten wij, dat er bal na is, want dat is de laatste kans voor deze dames om met heur haren te pronken. Want als ze morgen opstaan, is dat mooie er vast weer alle maal af. Dan zijn die subtiele krulletjes verknoeid en die prachtige struisveer, die er boven op staat, verkreukeld. De mannen zijn toch gelukkiger: als ze morgenochtend een vaste hand hebben kunnen ze er weer een scheiding inleggen en alles is weer even fraai. Overigens vertelde ons de heer N. J. Vos, een bestuurslid van de Nederlandse Kap- persbond, dat hieraan (voor de dames kappers) nog een wedstrijd was verbonden om een wisselbeker en dat de afdeling Haarlem deze beker al twee keer achter elkaar gewonnen had. Toen alles was af gelopen en iedereen bekomen was van ver bazing over enkele nieuwe Franse modes, die waren gedemonstreerd, werd de uit slag bekend gemaakt. Het deed ons plaat selijk chauvinisme goed, te horen, dat Haar lem weer gewonnen had en daarmede de wisselbeker voor goed veroverde. Bij de herenkappers bleek de afdeling Hengelo de beste. Rijksgebouwendienst wil pand aan de Dreef kopen Vele Haarlemmers is het opgevallen, dat het perceel Dreef 24, waarin tot voor enige maanden de restanten van het sinds dien naar Amsterdam verhuisde Beheers instituut waren gevestigd, reeds geruime tijd leeg staat. Wij vernamen, dat de Rijks- :ebou\vendienst het pand wil kopen, daar het zich bijzonder goed leent voor de huis vesting van een of meer andere instanties die thans in Haarlem huizen in beslag nemen die beter tot woonruimte kunnen dienen. Er worden over deze kwestie door de Rijksgebouwendienst en de gemeente be sprekingen gevoerd, maar van het resul taat is nog niets te zeggen, omdat alles afhangt van het al of niet doorgaan van de koop van Dreef 24. Teraardebestelling G. Hamer Onder grote belangstelling had Zaterdag middag te Bloemendaal de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van de heer G. Hamer, een bekende figuur uit de chemische wereld. Verschillende sprekers getuigden in de aula bij de witte baar van de uitstekende kwali teiten van de heer Hamer, zowel als zaken man, als vriend. O.a. sprak een naaste medewerker van de overledene. Hij verzekerde, dat hij met in spaning van alle krachten het bouwwerk, dat Hamer had gesticht cn vervolmaakt, onderhouden en uitbreiden. Een vertegenwoordiger van de Loge Ken- nemerland wees op het grote verlies. De heer Hamer was een Christen en een rustig en goed mens in de maatschappij. Verder spraken nog vertegenwoordigers van de Vereniging im- en export chemische producten en Vakgroep Groothandel in chem. producten. Hierna was het woord aan ds. de Beus. die de ontslapene schetste als een eenvoudig mens, die zijn eigen fouten en beperkingen kende. Omdat hij dit wist, had hij zo'n groot succes in zijn leven. Hij was een goed Chris ten, die behoefte had aan de kerk, die voor hem de kern van zijn leven was. Na orgelspel en samenzang werd de baar naar het graf gedragen, dat omringd was door talrijke bloemen. Hier bedankte een schoon zoon voor de belangstelling. Ziiveren jubileum Donderdag 27 October zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer K. Loeve. wonende de Genestetstraat 64. in dienst trad bij het Ge meentelijk Waterbedrijf te Haarlem. De jubilaris, die op 23-jarige leeftijd dienst kwam als tijdelijk hulpfitter, is thans opgeklommen tot hoofdfitter en staat als zodanig in hoog aanzien bij zijn superieuren. Op de morgen van de jubileumdag vindt een huldiging plaats in het administratie lokaal van het Waterbedrijf. Dammen Gordijn heeft de beste kans De Hagenaar Gordijn heeft de kans voor bij laten gaan om reeds Zondag de damtitel van Nederland te behalen. Hij speelde in zijn partij tegen Vos remise en Keiler maakte daarvan gebruik om een puntje in te lopen door van Metz te winnen. De wedstrijd tussen Laros en Ligthart kon niet gespeeld worden en werd uitge steld tot Dinsdagavond in IJmuiden. Zaterdag zijn gespeeld: G. E. van Dijk— F. Gordijn 0-2, H. Onnink—O. Drenth 2-0, O. DoornbosJ. Baas 0-2, R. C. Keiler C. Suyk 1-1, J. Metz—B. Dukel 0-2. De afgebroken partij MetzDoornbos eindigde remise. De uitslagen van Zondag luiden; H. La- rosB. Dukel 1-1, VosGordijn 1-1. Ham Drenth 1-1, KeilerMetz 2-0, Ham Beers 0-2. De stand luidt thans: 1. Gordijn 13 gesp., 21 p. 2. Van Diik 13 gesp.. 19 p. 3. Keiler 13 gesp., 19 p. 4. Suyk 13 gesp., 14 p. 5. Dukel 13 gesp., 13 p. 6. Vos 13 gesp.. 13 p. 7. Ligt hart 12 gesp., 12 p. 8. Metz 13 gesp., 12 p. 9. Doornbos 14 gesp.. 12 p. 10. Laros 12 gesp. 11 p. 11. Beers 13 gesp., 11 p. 12. Baas 13 gesp.. 10 p. 13. Onnink 13 gesp., 10 p. 14. Ham 13 gesp.. 9 p. 15. Drenth 13 gesp., 8 p. Zaterdag 29 October wordt de laatste ronde gespeeld. De belangrijkste twee par tijen zijn die tussen Ligthart en Gordijn en tussen Keller en Van Dijk. Gordijn heeft aan een remise genoeg om kamoincn van Nederland te worden. Spe1°'- Keller -r Van Dijk tegen elkaar remise, dan is Gordijn in ieder geval kampioen. Mocht Gordijn ver liezen en Van Dijk of Keiler winnen, dan eindigen Gordijn en Van Dijk of Keiler bei- i NT den op de eerste plaats met 21 punten. De I Ned. Handel MJJ. spanning is er dus tot de laatste ronde in N.-L Handelsbank gebleven. 1 Billiton Mij. II Zaterdag reed Prins Bcrnhard, die een bezoek aan Wcst-Duitsland had gebracht, met een door hemzelf bestuurde auto naar het vliegveld bij Keulen om vandaar per vliegtuig naar Nederland terug te keren. Bij het passeren van een bespannen wagen schrok het paard en sprong tegen de wagen van de Prins. Het dier liep daardoor enige kwetsuren op. De auto werd beschadigd. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dc heer B. Kleyn Molekamp tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Buenos Aires, thans geaccrediteerd te Rio de Janeiro. Hij zal daar worden opgevolgd door de heer T. Elir.k Schuurman, tot voor kort chef ter directie Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Batavia en tevens waarnemend voorzitter van de Nederlandse delegatie voor onder handelingen met de republiek en de com missie van de Verenigde Volken (U.N.C.I.). De minister van Economische Zaken heeft bij de hoofdcommissie voor dc indu strialisatie een commissie voor buitenlandse investeringen in Nederland ingesteld. De taak van deze commissie zal zijn de hoofd commissie voor de industrialisatie te advi seren omtrent de wijze waarop er. de maat regelen waardoor buitenlandse investeringen in Nederland kunnen worden bevorderd. Voorzitter is mr. P. A. Blaisse, directeur van de buitenlandse economische betrekkingen bij het ministerie van Economische Zaken. De minister van Oorlog heeft mede gedeeld dat de bepalingen ten aanzien van deserteurs niet gewijzigd zijn. Indien zij be: reid zijn naar Indonesië tc gaan komen zij niet voor de krijgsraad, wel indien zij bij hun weigering volharden, Op 25 October zullen vijf leden van de Amerikaanse senaat en enige andere Ameri kaanse autoriteiten in one land aankomen voor een kort bezoek, ten einde kennis te nemen van de toestanden cn de problemen op het gebied van de volkshuisvesting en de woningbouw. Tijdens een speciale dienst in de Grote Kerk te 's Gravenhage is Zaterdagmiddag het monument, gewijd aan de nagedachtenis van ds. D. A. van den Bosch, die na een gevangenschap van vijftien maanden op 20 Maart 1942 omgekomen is in het concentra tiekamp Amersfoort, onthuld. Tevens ge schiedde de onthulling van een gedenkplaat ter nagedachtenis van de lidmaten der Haagse gemeente van de Ned. Herv. Kerk, die in de oorlogsjaren het leven lieten. HAARLEM EN OMGEVING De Zweedse regering heeft onlangs een stipendium beschikbaar gesteld voor een studie van 8 maanden aan de Universiteit van Uppsala. Onder de gegadigden was onze stadgenoot J. E. Burger de gelukkige uit verkorene. De heer Burger vertrekt dezer dagen naar Zweden. Winkeliers in Heemstede, die beperkte ontheffing willen aanvragen van het verbod inzake étalage-verlichting, krijgen de des betreffende formulieren toegezonden. Zij behoeven deze dus niet op het raadhuis af te halen. Op Donderdag 27 October wordt in het Hervormde Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 een vergadering gehouden van de afdeling der Nationale Christen Geheelont houders Vereniging. Mejuffrouw A. M. v. d. Brugghen uit Heemstede spreekt over: „De arbeid in het Doorgangshuis voor meisjes te Groningen met betrekking tot het alcohol gebruik" Donderdagavond 27 October zal dr. C. Spoelder in het gebouw der Vereniging van Vrijzinnige Hervormden voor „Weten en Werken" spreken over: Jacobus van Looy en het Haarlem zijner dagen: Jaapje, Jaap, Jacob". Het Christelijk Fanfarecorps „Arti et Religion!" te Haarlem zal, onder leiding van de heer H. N. van Ossenbruggen, a.s. Woens dag 26 October van 6—6.30 uur n.m. voor de N. C. R. V.-microfoon een radio-concert raven. De Vrije Socialistische Vereniging Haarlem belegt een openbare vergadering op Donderdag 27 October in gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat. De heer A. Bom zal spreken over: „Wereldvrede; prof. Pootjes en het anti-militairisme". Ali Sijse laar zal declameren. Jac. Klerk ten grave gedragen Op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan is van ochtend het stoffelijk overschot van de heer Jac. Klerk, aanne mer en gemeenteraadslid van Haarlem, onder overweldigende belangstelling ter aarde besteld. In de aula werd onder andere het woord gevoerd door wethouder D. J. A. Geluk de vier wethouders en de gemeente-secre taris waren aanwezig die zeide het te betreuren dat de samenwerking met de overledene van zo korte duur heeft moe ten zijn. Hij schetste de liefde voor de stad en voor de openbare zaak, die Jac. Klerk kenmerkte en maakte nog gewag van de bouwwerken die de overledene voor de gemeente heeft uitgevoerd. Na de wethouder sprak mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi namens de WD- fractie in de raad waartoe de heer Klerk behoorde. Zij achtte hem een sterk man met sterke principes en loofde zijn bereid heid om naast zijn drukke werkkring ook de publieke zaak te dienen. De heer J. van Essen nam namens de Nederlandse Aannemersbond afscheid van de overledene die zoveel voor deze bond heeft gedaan en prees zijn trouw, zijn werkzaamheid en zijn eerlijkheid. Enige vrienden waaronder de voorzitter van de Vrijmetselaarsloge „Vleit Vim Virtus" maakten nog van de gelegenheid gebruik om iets te vertellen over de per soon van de overledene. Zijn belangstel ling voor het lot van anderen, zijn be kwaamheid en zijn liefde voor het bouw vak die hem tot een waarachtig bouw meester maakte, werden daarbij nog eens extra vermeld. Tot slot sprak ds. Bronsgeest nog woor den van troost tot de familie en daarna werd de kist in de groeve neergelaten. OP HET LICHT AF Gisteravond wandelde een man door de Zaanenstraat in de richting van het Spaar- ne. Hij liep pardoes het water in en toen. men hem door handreiking op het droge had gebracht, verklaarde hij beteuterd, dat hij op het licht van de Rids-fabriek was afgegaan, in de mening dat de Zaa nenstraat zover doorliep. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v Berkei's Patent Scheepvaart-Unie toll Amerika Lijn Oeh Maatschappij H. V A. A'dam Rubber Slotkoers Vrijdag 312% 244% 242 194^4 151 310 297% 122 160% 164% 145% 164% 147% 163% 103J4 Openings koersen 312% 244% 243% 19554 144 144% 1651/0 146%

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3