BRIDGE 't OPKLAPBEDDEN PALEIS Geen enkele huishoudzeep is beter. Op Katendrecht is het iedere avond vechten Ontwerp voor een nieuwe Bioscoopwet Mechanische fiets schept problemen Wat is haar plaats in het verkeer? Amsterdamse Beurs AUTO Nieuwe cartonnen dozen KLOKZEEP DinstTapr 2S ÖctoEer 1949 Haarlems öagHlaH en ÖprecKte HaarlemseKe Courant „KAAP" IN DE MAAS Maar daarom is het er nog niet „ros" Er steekt een kaap uit in de Maas. Wie op het puntje daarvan staat, ziet links en rechts van zich alle tekenen van de her stelde bedrijvigheid in de Rotterdamse haven. Het schouwspel, dat de meeste Ne derlanders wel kennen: draaiende en rij dende, reusachtige kranen; bijna horizon taal wegzwaaiendc rookpluimen van schoorstenen en scheepspijpen; het gillend gefluit van een kleine onaanzienlijke sleep boot. Links de Maastunnel. Rechts de zil- verblinkende Maasbruggen. Daar vlak voor ligt de „Karei Doorman". Het is het vol komen beeld van de bedrijvige havenstad, die Rotterdam heet. Maar als men zich dan omdraait, ligt daar Katendrecht. Want zo heet die kaap. Een stukje land tussen de Maas- en de Rijnhaven geperst. Aan het water en kranen en loodsen. En daartussen, smal en langgerekt, daar ligt Katendrecht. Lange rechte, grauwe straten, hoge stijlloze gevels en de geur van de Maas. Dit alles wordt dan 's avonds overgoten met een dun sausje van neonreclames van kroegen en dancings. Het is geen deel van Nederland, dat zichzelf een goede naam heeft verworven. Integendeel. En daar heeft het ook nooit veel moeite voor gedaan. Want de Katendrechters (en zij zijn trots op hun kaap) weten, dat ze in een zeemansbuurt zitten. Met alle conse quenties, die daaraan verbonden zijn. „Het is hier bijna alle avonden vechten, meneer", zegt de baas van het Walhalla, een dancing, die met zorg zó is ingericht, dat geen aangeschoten olifant er veel kwaad zou kunnen. Dit neemt natuurlijk een deel van de Walhalla-illusies wel weg, maar het is waarschijnlijk de enige manier om een dergelijke kroeg in te richten, 's Avonds is het er druk. Elke avond, van een uur of negen af, zijn daar alle tafeltjes bezet. Met Grieken met te lange, sluik- zwarte haren, Amerikanen en Scandina- viërs, die altijd willen vechten, negers, die meestal nogal stil zijn, maar plotseling een mes kunnen trekken (hoewel dat niet meer zoveel voorkomt als vroeger) en vrijwel alle andere nationaliteiten, die ooit een Bchip hebben gebouwd. Dat zijn natuurlijk allemaal mannen. De meisjes, die bij hen zitten, wonen op Katendrecht. Het is niet eenvoudig om een gesprek te voeren, als het eenmaal gezellig wordt in het Walhalla. De band van drie man, die voor de veiligheid op een afgeschoten po dium zowat twee meter boven de grond Zit, maakt een oorverdovend en vrijwel onafgebroken lawaai. Wie er wat zegt, •schreeuwt. Er rinkelen glazen en tien of Vijftien paren swingen en sambaaien op de goede dansvloer. Het is niet overdreven gezegd, dat er Veel gevochten wordt. Maar daar is het een zeemanskroeg voor. En de vier broers, die er eigenaar zijn, zijn gebouwd als zwaargewicht-boksers, die geen hand schoenen of boksbeugels nodig hebben om de dronken stoker van een Zweedse kolen boot met een grote zwaai in de Sumatra- straat te zetten. En die ook een voldoende hoeveelheid van de benodigde tact bezit ten om een cowboy uit Houston (Texas), die de helpende hand moet bieden bij een paardentransport, te vertellen, dat er een zekere mate (een geringe mete) aan inge togenheid betracht moet worden. Hij mag dronken zijn, maar dat moet hij niet al te duidelijk aan alle andere gasten laten tnerken. En hij mag vooral niet vechten. Achter ons zit een Noor. Natuurlijk ook een zeeman. Hij heeft zijn jasje uitge daan en is nu gekleed in een keurige bruine broek en een nauwzittende trui, waarop de afbeeldingen van springende en dansende hertjes uitgerekt worden op zijn gespierde lichaam. Daarboven staat de meest perfec te Judaskop, die ooit een schilder zich als model heeft kunnen dromen. Plotseling staat hij op en begint alleen een nogal op gewonden dans uit te voeren op de dans vloer. Niemand let op hem. Het publiek Van het Walhalla is heel wat gewend. Zo is dan één kroeg. En zo zijn ze wel allemaal min of meer. Of ze nu Liberty-bar, Parthenon, Rio-bar, De Unie, Walhalla of International heten. Of ze een vergunning of alleen maar verlof hebben. Of er ge danst wordt of niet. Maar dan zijn er nog de „boarding houses". Speciale gelegenheden, waar Chi nese zeelui onderdak kunnen vinden. On gelooflijk vieze huisjes, met een klein eet- kamertje beneden en een grote zolder bo ven. Op die zolder zijn op drie verschil lende hoogten boven elkaar lange rijen kamerdeuren gelegd. En daar liggen de Chinezen op. Driehoog en mannetje aan mannetje in rijen van een stuk of twintig. Net als kazen in een kaas pakhuis. Want een Chinees verlangt niet veel comfort. Wel verlangt hij goed eten en dat krijgt hij. Er zijn tientallen van die boarding-houses (dat is de officiële aan duiding) op Katendrecht en er komen alleen Chinese zeelui. Op „de kaap" zelf wonen tegenwoordig niet meer dan zestig Chinezen. Rustige Chinezen, die niet meer (zoals vroeger) hun eigen gelederen stil letjes wat uitdunnen en de geëliminecrden in de Maas deponeren. Dat is Katendrecht. Maar Katendrecht is niet „ros", zoals de Amsterdamse Zee dijk en de Nieuwendijk dat zijn. „De kaap" is keihard. Men zal niet de uiterlijke ro mantiek, die een zeemansbuurt kan heb ben, vinden tussen de neonreclames van de kroegen op het Deliplein en de Suma- trastraat. Het is hard en materialistisch als Rotterdam. Niet gezellig, maar toch ook niet onvriendelijk. De echte Katendrech ters voelen zich geen Rotterdammers, maar toch zijn ze dat, op hun eigen typische manier. E. P. Boodschap In de (communistische) Dresdner SED- Zeitiing treffen wij een foto aan van twee balen rubber, die blijkens een opschrift op één van de balen door een firma uit Weltevreden op Java ver scheept zijn. Deze balen geven het blad reden tot forse taal. Het schrijft: „Geciviliseerde bloeddrinkers" noemde Lenin in zijn „Brief aan de Amerikaan se arbeiders" de uitbuiters en onder drukkers der koloniale volken. Bloed vloeit al sinds jaren in Indonesië, waar de bevolking met heldenmoed vecht voor haar bevrijding van de Hollandse onderdrukking. De Indonesische vrij heidsstrijders weten dat htin strijd tegen de Hollandse imperialisten en de Indonesische Quislings ook een strijd om de beveiliging van de wereldvrede is. Over land en zee zonden zij een boodschap van hun verbondenheid met de strijders voor de vrede in de gehele wereld op een zeer bijzondere manier naar Duitsland. In de rubber-fabriek Riesa kwam vorige week rubber uit Indonesië aanwaarop stond „Welte vreden". En dat, zo vertaalt de Dresdner SED- Zeltung wel zeer tevreden, betekent „Weltfrieden". Vrijdag zal in aanwezigheid van minister V anden Brinkte Lutterade de „synthesegas"- fabriek van de Staatsmijnen in gebruik worden gesteld. Een gedeelte van het interieur van het conversiegebouw. Zowel vaten als leidingen zijn zwaar geïsoleerd om warmte verlies te voorkomen bij de productie van het gas, die zeer hoge temperaturen vereist. Brand in elecfrische locomotief „Juist op het moment dat ik de per sonentrein, die om 15.15 uur uit Utrecht was vertrokken met bestemming Arnhem, bij het station Ede/Wageningen tot stil stand zou brengen, hoorde ik een eigen aardig geluid en tegelijk zag ik achter me een grote vuurzuil opschieten. Toen achtte ik het geraden de machine te ver laten", zo verklaarde de wagenvoerder van een electrische locomotief gistermiddag. Voordat cle geweldige steekvlam naar buiten sloeg, waarvan hij de weerspiegeling in de voorruit had gezien, was er reeds iets niet in orde met de machine, want een spoorwegmonteur, die honderd meter voor het station Ede/Wageningen aan het werk was, had gezien dat er rook uit de achter zijde van de locomotief kwam. Terwijl trein en stationspersoneel het vuur met brandblusapparaten te lijf gingen, haastte men zich de brandende locomotief af te koppelen en op een zijspoor te brengen, waardoor de personenwagens geen gevaar meer liepen. De brandweer uit Ede heeft het blussingswerk later overgenomen. Hoe wel de brandweer de vlammen vrij spoedig bedwongen had, werd de locomotief ernstig beschadigd. De trein is later met stoom- tractie naar zijn bestemming gebracht. Waarschijnlijk heeft zich kortsluiting voor gedaan. Ook toezicht op besloten voorstellingen van meer dan 25 personen Keuring van cabaret- en varieté-nummers Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp voor een nieuwe Bioscoop- en Filmwet. De strekking van dit ontwerp gaat verder dan van de tegenwoordige Bioscoop wet, hoewel het in beginsel daarvan niet afwijkt. De nieuwe wet zal van toepassing zijn op het vertonen van films in het openbaar en in besloten gezelschappen van meer dan 25 personen. De wet laat de mogelijkheid open voor een gemeentelijk vergunningsstelsel voor het vertonen van films. Hierbij kunnen voorwaarden gesteld worden, zoals bijvoor beeld een rookverbod, een legitimatiebewijs voor jeugdige bezoekers, een verbod voor jeugdige personen om 's avonds na een be paald uur bioscopen te bezoeken. Het ge meentelijk vergunningenstelsel mag echter niet zover gaan dat de gemeenten in het geheel geen films ter vertoning in het open baar toelaten of dat zij te bezwarende voor waarden stellen. De gemeente mag aan het uitreiken van een vergunning het heffen van een recht verbinden. Naar het oordeel der regering dient de grondslag van de centrale filmkeuring in beginsel ongewijzigd te blijven. Het be staande negatieve criterium blijkt in de practijk de enige bevredigende oplossing te geven voor een preventieve keuring van overheidswege. De regering deelt de opvat ting, dat ook films, welke gevaar kunnen opleveren voor de geestelijke volksgezond heid, geweerd kunnen worden. Wel komt het gewenst voor een nadere differentiatie van de gekeurde films in te voeren in zoverre, dat naast de films, toe- gankeHjk voor de bestaande leeftijdsgroe pen, nog een categorie films komt, welke bepaaldelijk voor kinderen beneden de leef tijd van veertien jaren toelaatbaar zijn be vonden (jeugdfilms). Er bestaat ook be hoefte aan de mogelijkheid om een film op nieuw te keuren, indien na haar toelating 'feiten bekend worden of omstandigheden zich voordoen van die aard, dat er gegronde aanleiding is om aan te nemen dat, zo zij ten tijde van de toelating bekend waren geweest of zich hadden voorgedaan, tot niet-toelating van de film zou zijn besloten. De naam van de centrale commissie voor de filmkeuring wordt gewijzigd in „Rijks commissie voor de keuring van films", ten einde haar op deze wijze duidelijk te on derscheiden van de plaatselijke commissies. Besloten voorstellingen Overwogen is om alle besloten filmver toningen onder de voorschriften van de wet te doen vallen, hetgeen het voordeel zou leveren, dat tegen elke ongewenste film op getreden kan worden. Dit zou evenwel tot gevolg hebben, dat alle particuliere film liefhebbers, die filmopnamen voor eigen kring maken, hun producten ter keuring zouden moeten aanbieden. Bovendien zou het zeer grote aantal te keuren films de filmkeuringscommissie voor een schier on oplosbaar probleem stellen. Ten aanzien van besloten vertoningen voor meer dan vijf en twintig personen bestaat de mogelijkheid ontheffing van en kele verbodsbepalingen te verlenen. Het is mogelijk voorschriften te geven met betrekking tot de wijze, waarop wordt aangegeven voor welke personen een plaats, waar films worden vertoond, toegankelijk is, opdat opschriften, waaraan een zekere ongewenste suggestie niet te ontzeggen valt, verboden kunnen worden. Nieuw is het artikel, dat de minister van Binnenlandse Zaken onder bepaalde om standigheden de bevoegdheid geeft de ver toning van alle, dan wel van niet door de minister bepaaldelijk aangewezen films, te verbieden. Dit artikel gaat van de gedachte uit, dat de minister in zeer bijzondere ge vallen moet kunnen ingrijpen, bijvoorbeeld wanneer het dagen van nationale rouw be treft of bij ernstige spanningen van natio nale of internationale aard. In sommige bioscopen worden de film voorstellingen afgewisseld met cabaret- en variété-nummers. De regering verklaart, dat het toezicht op deze nummers hier en daar te wensen laat, met het gevolg dat bij voor kinderen toelaatbare films soms va riété-nummers worden gegeven, die slechts voor hogere leeftijden of zelfs in het ge heel niet voor vertoning in aanmerking dienen te komen. Een nieuw artikel maakt een preventieve keuring mogelijk, die mede rekening houdt met de leeftijdsgrenzen wel ke voor de tezamen met het variété te ver tonen films gelden. In tegenstelling tot de thans geldende Bioscoopwet bevat het ontwerp een aan zienlijk aantal strafbepalingen. Hillegom INDISCHE TENTOONSTELLING VAN „KATHOLIEK THUISFRONT" Ter stijving van de kas houdt Katholiek Thuisfront, afdeling Hillegom, een Indische tentoonstelling in het KJB-gebouw aan de Hoofdstraat nabij de Vosselaan, welke Za terdagmiddag officieel zal worden geopend en ook Zondag en Maandag voor het pu bliek toegankelijk zal zijn. „ONS GENOEGEN" OP DE PLANKEN De toneelvereniging van de bewoners van de Hillegommerdijk speelde in „Flora" voor een goed bezochte zaal het toneelstuk „Hun kind", dat volgens het openingswoord van de voorzitter nogal „zwaar" was. Tot ere van de spelers moet gezegd worden, dat zij het overvloedig pathos niet aandikten, maar wel was te bemerken dat het milieu waarin dit stuk speelt, hen vreemd is. On der leiding van de heer H. Dekema hebben ze het er echter behoorlijk afgebracht en in het bijzonder verdient F. de Vries lof voor de goede, doorleefde uitbeelding van deze rol. STEMPLICHT NIET NAGEKOMEN Een 28-tal inwoners der gemeente Hille gom is opgeroepen zich voor de kantonrech ter te Leiden te verantwoorden wegens het niet nakomen van hun stemplicht. WINKELWEEK DE ZILK De winkeliers van de buurtschap De Zilk hebben het voornemen opgevat van 25 No vember tot en met 7 December een winkel week te houden, waaraan tevens een éta lagewedstrijd zal worden verbonden. STICHTING 1940-1945 De oproep door de afdeling Hillegom van de Stichting 1940-1945 gericht tot de werk nemers om een uur werktijd af te staan ten bate van de nabestaanden der verzetsslacht- offers, heeft reeds terstond groot succes ge had. Het personeel van een aantal der grootste bedrijven heeft zich reeds aange meld. Bennebroek Actie van winkeliers Donderdagavond 27 October wordt een vergadering gehouden van winkeliers in het café van de heer A. Timmers. Het doel is een algemene actie te bespreken om de aandacht van de ingezetenen op de winkels te vestigen. (Van een Haagse medewerker) Dat nieuwe vehikel, het mechanische rij wiel, dat ongeveer een jaar geleden op Neerlands wegen verscheen, is van de aanvang af door problemen omringd ge weest. Het begon met dat van de naam geving. In de Tweede Kamer en in de eerste officiële stukken over het voertuigje werd de naam van het merk, dat het eerst aan de markt kwam, gebezigd, maar ieder voelde dat zulks niet voldeed, en zeker niet toen er diverse concurrerende merken ver schenen. Dat was het eerste probleem van de fiets- met-hulpmotor, of de gemotoriseerde fiets, of de speciaal voor motor met bandaandrij ving geconstrueerde fiets. En het is nog al tijd een vraagstuk, die naam. Want „motor fiets" kan men het niet noemen. Deze naam dekt reeds een vaststaand begrip. Wij hebben voor eigen gemak de term „mechanische fiets" gekozen, omdat het voertuigje zeer wel als gewone fiets is te gebruiken en de snelheid van deze niet overschrijdt en omdat blijkbaar ook de be doeling van de vinding is: het bewaren van alle voordelen van de gewone fiets met wegneming van het vermoeiende trappen. Men koopt zo'n ding en rijdt er dadelijk mee weg, het vergt geen bijzondere kunde en men heeft geen rijbewijs nodig. Alleen betaalt men tien gulden wegenbelasting. Wel moet men lang wachten, eer een me chanische fiets kan worden geleverd, want de vraag was van meet af aan overweldi gend en de productie kon dat niet bijbenen. Dat bezwaar is nog steeds niet verholpen en er zijn wachtlijsten, die lopen tot medio 1950. Niettemin ziet men iedere dag meer van die fietsjes langs de wegen snorren. En geen wonder: Honderd kilometer op een liter benzine, bij een snelheid van bijna 25 kilometer per uur. Voorrang of geen voorrang? Het eigenlijke probleem van de mecha nische fiets is evenwel een verkeerspro bleem. De vraag luidt: wat is haar plaats in het verkeer? Is het een motorrijtuig en mag of moet ze op de snelwegen? Is het een fiets en mag of moet ze op de rijwielpaden? In de afgelopen zomer ging er van de procureur-generaal bij het Haagse Ge rechtshof een rondschrijven uit aan de politie om geen vervolging in te stellen als iemand met een mechanische fiets op de fietspaden werd aangetroffen. Nu geldt dit alleen maar voor Zuidholland en Zeeland, doch ook elders nam de politie eenzelfde consideratie in acht, al viel er een enkel proces-verbaal. En hieruit valt de algemene richting te bepalen, waarnaar straks bij nieuwe wetgeving gekoerst zal worden. Inderdaad is het voertuigje momenteel naar de letter een motorrijwiel en moet het dus op de rijwegen. Daarom heeft het bij kruising van gelijke wegen voorrang als het van rechts komt. Overigens komt, de in 1941 bij ons ingevoerde regel, dat snelverkeer altijd boven langzaam verkeer gaat, te ver vallen. De mechanische fiets zou dus voorlopig ook voorrang hebben voor een auto, maar geen enkel automobilist kan onderscheiden of hij een gewone of een mechanische fiets voor zich heeft, zelfs niet bij dag. De KNAC geeft dan ook de welgemeende raad aan mechanische fietsers, om niet van hun voorrang gebruik te maken. Ook de ANWB en de KNMV huldigen ongeveer het zelfde standpunt: laat de wet gever deze motorische als gewone fietsen beschouwen. Eerstgenoemde bond zou daarbij een maximumsnelheid vastgesteld De hertog van Edinburgh, gemaal van de Engelse troonopvolgster, is in actieve dienst bij de Britse marine. Hij verblijft op het ogenblik op de vlootbasis Malta. De foto toont hem aan boord van een sloep, die hem naar zijn schip, de Chequers, brengt. Lisse DAMCLUB „LISSE VOORUIT" Het tweede tiental van de Damclub „Lisse Vooruit" speelde voor de tweede klasse van de Leidse Districts Dambond tegen K.D.C. H (Katwijk aan de Rijn). De Lissenaren, die onvolledig verschenen leden hun eerste nederlaag (12—8). De reseultaten waren: H. Durieux—P. G. Balkenende 20; J. HouwerA. Balken ende Jr. 11; G. VarkevisserA. Balkenende Sr. 1—1; Ab. v. Beelen—P. Hoekstra 11; P. v. DuivenbodeG. 't Hort 11; Am. v. Bee len—D. Vergunst 1—1; J. Heemskerk—G. Balkenende 20; W. BottelerH. v. Drunen 1—1; G. v. Klaveren—Chr. Imthoom 2—0; G. Freke—Th. v. Hal 2—0. NED. CHRISTEN VROUWENBOND Donderdag 27 October houdt de afdeling Lisse van de Nederlandse Christen Vrouwen bond een ledenvergadering, waarin als spreekster zal optreden, een lerares van het Voorlichtingsbureau over het onderwerp „Voeding en Huishoudgeld." Vogelenzang KOPPELWEDSTRIJD „NOOIT GEDACHT" Op de koppelwedstrijd slaagden M. Ruig- haver, R Monkel en B Deelissen er in, de eerste prijs te winnen. De vangst was zeer slecht. Zondag neemt „Nooit Gedacht" met vijf man deel aan het grote visconcours. uit geschreven door de Haarlemse Hengelaars- boncL willen zien van bijvoorbeeld 25 kilometer per uur, en zekere bepalingen inzake in halen en maximum toelaatbaar geluid, al thans op de toeristische fietspaden door bos en hei. Vertegenwoordigers van de grote toeris tenbonden zitten als deskundigen in de commissie van voorbereiding voor de nieuwe verkeerswet, die wij misschien be gin volgend jaar tegemoet kunnen zien. Wat daarin precies zal staan, valt nu nog niet te zeggen, maar het is wel waarschijn lijk, dat de oplossing zal gaan in de boven geschetste richting. Goede oplossing? Of het probleem daarmede is opgelost, is een andere kwestie. Menigeen betwijfelt dat zelfs; op de grote autowegen wordt het verkeer der mechanische fietsen op den duur stellig onhoudbaar. Ze zijn daar te langzaam voor en bovendien ziet men ze herhaaldelijk twee aan twee naast elkaar. Ook voor de zoveel smallere fiets paden dreigt de situatie echter ernstig te worden, gezien de zeer sterke groei van het aantal mechanische fietsen. Het is waar schijnlijk dat er voor de gewone „trap fietser" straks geen plaats over zal blijven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE Paard en rijtuig door auto verdrongen In Bussum is in het stadsbeeld het paard geheel door de auto verdrongen. Men zal het hier en daar nog wel eens voor een groente, of schillenkar zien, doch het roman tische trouwen van gelukkige echtparen in deftige trouwcoupé's met koetsier en pal frenier in livrei behoort tot het verleden. Ook de statige lijkkoets is verdwenen om plaats te maken voor de gewone lijkauto, De techniek heeft de overwinning behaald. Maandag zijn te Bussum dan ook de twee oudste en de laatste stalhouderijen na een kwijnend bestaan onder de hamer gebracht en onder zeer grote belangstelling uit alle delen van ons land zijn trouwcoupé's lan dauers, vigilanten, lijkkoetsen, gareeltuigen, bokjassen, bontcape's, zadels en zwepen en dergelijke aan de man gebracht. Er werden onder de nodige kwinkslagen de vreemdste prijzen gemaakt. Een prachtige trouwcoupé ging voor f 36 naar de hoofd stad, de lantaarns er voor brachten echter f 42 op. Een landauer ging voor f 16 van de hand, een soortgelijk vehikel voor f 195. Voor f 25 werd men eigenaar van een vigilante: voor een gulden kreeg men er een bokjas bij. Koud op de bok? Voor een kwartje een bontcape. Voor f 100 ontfermde een doodgraver zich over een statige lijk koets. Tuigen en zadels vonden echter gre tiger aftrek: voor gareeltuigen bood men te gen elkaar op tot f 340 en rijzadels deden f 275, na ingezet te zijn voor f 25. SCHEEPVAART Aagtekerk Rotterdam-Brisbane 24 Oct. Karachi; Aalsum Calcutta-Rotterdam pass. 25 Oct. Gibraltar: Abbekerk Rotterdam- Brisbane 23 Oct. te Fremantle; Lievevrouwe kerk 25 Oct. van Hamburg te Antwerpen; Molenkerk Rotter dam-Japan 24 Oct. van Hongkong; Nigerstroom West-Afrika-Am- sterdam 24 Oct. van Dakar; Van der Waals Calcutta-Rotterdam 31 Oct. te Aden ver wacht; Alamak 25 Oct. van Narvik te Ant werpen; Alblasserdijk 23 Oct. van Mobile te Port Arthur; Alderamin Lulea-Rotterdam passeerde 24 Oct. Brunsbuttel; Alphard 25 Oct. van Buenos Aires te Antwerpen wordt 27 Oct. te Rotterdam verwacht. Amsteldiep 24 Oct. van Lulea te Philadelphia; Amstel- dijk 22 Oct. van Bronsville te Houston; Arendsdijk 23 Oct. van Boston te Saint John; Hilversum 24 Oct. van Sfax naar Vlaardin- gen; Klipfontein Amsterdam-Beira 24 Oct. te Durban; Meliskerk Tanga-Amsterdam 25 Oct. van Marseille: Nijkerk Dar es Salaam- Amsterdam 24 Oct. te East-Londen; Schie- dijk 23 Oct, van New York te Batavia. Tsjechoslowaaks episcopaat stelt de geestelijkheid vrij In een verklaring van de voorlichtings dienst der R.K. Kerk in Tsjechoslowakije wordt gezegd dat het episcopaat de gees telijkheid toestaat de eed van loyaliteit aan de staat af te leggen en de staats- salarissen te accepteren, zoals de nieuwe kerkwet voorschrijft. Het episcopaat zet uiteen dat het deze concessies doet om de priesters te behoeden voor de eventuele consequenties van voortgezet verzet. De houding van het episcopaat zelf wordt in de verklaring voorbehouden. Goed busnieuws voor de bollenstreek Weer twintigmlnutendienst in de avonduren Daar gebleken is, dat de halfuursdienst, die de N.Z.H. met ingang van de winter- dienstregeling in de avonduren op de lijn Haarlem-Leiden heeft ingevoerd, niet vol doende is om het reizigersaanbod te ver werken, heeft de directie van de vervoer maatschappij besloten op korte termijn de twintig minutendienst weer in te voeren. De Rijksverkeersinspectie heeft daartoe reeds toestemming gegeven. Wellicht zullen reeds per 1 November en indien dit niet mogelijk is half November drie bussen per uur de avondverbinding van de bollen streek met Spaarne- en Sleutelstad ver zekeren. Koe rent groentewinkel binnen Het personeel van de groentewinkel van de heer Toeset in de Mr. Cornelisstraat kreeg dezer dagen de schrik van zijn leven toen een koe in gestrekte galop door de winkel kwam stormen. Het dier was ontsnapt uit een kudde Iers vee, dat van de Westergracht kwam en had kans gezien de halve stad door te rennen met een aantal achtervolgers op zijn hielen. Of het beest in de groente winkel een schuilplaats zag of mondvoorraad vermoedde, staat niet vast, maar hij rende eerst het pakhuis binnen, stoof vervolgens door de ve'rbindingsgang met de zaak en ga loppeerde vervolgens door de winkel zonder echter schade aan te richten. Even verderop is men er In geslaagd de wegloopster weer tot de orde te roepen. Koninklijke schilderijen. Op de tentoon stelling van Engelse jachtschildei'ijen. die op Zaterdag 26 November in het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" te Delft wordt geopend, zullen ook werken te zien zijn uit het particuliere bezit van koning George van Engeland. Behalve voor de tentoonstel ling, welke vorig jaar in het Mauritshuis te 'sGravenhage werd gehouden, werden nooit eerder schilderijen uit deze collectie aan het buitenland uitgeleend. Ook de overige schil derijen, welke in Delft te zien zullen zijn. werden in hoofdzaak verkregen uit parti culiere verzamelingen, namelijk die van de hertog van Portland, de hertog van Rutland. Lord Pencer en anderen. Een aanvulling dankt men tenslotte aan het enige Britse museum van jaehtschilderijen te Londen. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 312 Yi, 2431/z 243 193% 144 312 298 1211/z 161% 169 145% 1661/2 147% 163% 1031/2 Openings koersen 313 244^ 242% 191% 1461/2 166% 144% TAPIJTEN - LOPERS Ontvangen fabriekspartij schitterende tapijten w.o.: imitatie Perzen f 91.30, Wil tons f 127.50, Haarvelours f 120.90, M. Smyrna's f 195, Cocoslopers f 3.10, moquette en Bouclé lopers f 6.70 per mtr., afgepaste overgordijnen compleet f 19.50 per stel. Verkoop deze week van 10-5 uur. TAPIJTHANDEL „MA- RO" N.V., Gebouw de Nij verheid, Jansstraat 85 (bij Gr Markt), Haarlem. Velleman koopt! Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal goud en zilver. etc„ voor hoge prijzen. TEL. 14637 - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Te koop gevraagd: een in prima staat verkerende Brieven met omschrijving, merk, prijs en jaargang on der no. 4251. Op een prettige manier leert u goed bridgen op onze gezellige cursus Don derdagsavonds v. 810.30 u. in Rest. MUNNIKS, Grote Markt 10. Vanaf half acht inschrijving. [fSCASTELEIN 300 stuks, maat 40 x 40 x 50 c.M., 700 stuks, maat 40 x 30 x 40 c.M., 200 stuks, maat 25 x 30 x 40 c.M., Zeer sterke do zen, prijzen 25, 20 en 15 cent Br. no. 3489 Wensing's Adv. Bur., Tempeliersstraat 32. Gevr. voor dame alleen een Zitkamer, slaapkamer en keukentje niet gestoffeerd, ten Noorden van de Jan Gijzenkade. Brie ven no. 4248. Groot6te keuze in opklapbedden 1- en 2-pers.. ook verticaal Divanbedden, spiralen, Engelse ledikanten. Opklapbedden in alle maten ook langer en breder dan normaal Keuze uit alle soorten ombouwen, met en zonder kasten. Tuimel- ledikanten enz. Java kap. bedstellen. verende matrassen, wollen dekens, alles éérste kwaliteit en lage prijzen Monsterkamers ORIONWEG 8 H.-N. - TEI.EFOON 23932 WEGENS OVERCOMPLEET TE KOOP Groot blank eiken bureau met stalen stoel f 125. Sterling Kofferschrijfmachine f 175.—. Zo goed als nieuw. Br. No. 3488 Wensing's Adv. Bur., Terftpeliersstraat 32. RECTIFICATIE In de advertentie van Vleeshouwerij v/h EELTJES, Zijlstraat 60 staat vermeid: Vandaag de luxe smaak ook aan de Haagse leverworst van 18 cent per ons. Dit moet zijn: Vandaar de luxe smaak ook aan de Haagse leverworst van 18 cent per ons. Is het niet even te kijken wat voor huishoudzeep U krijgt? Doe dat toch! Waarom zou U met minder kwaliteit of minder ge- j j wicht genoegen nemen? Als er dubb., „j, „KLOKzeep op staat is U zeker, dat U de beste huishoudzeep Zeepfabriek De Klok 1 heeft. Die slinkt langzaam en nuakl ook hel bc- schuimt heerlijk vlug, kende Sneeuwwil i Zeeppoeder I rr/ - Was mei 7/ 't scheelt U stukken!

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3