Hef oorlogsmonument op de Westergracht te Haarlem Iedere Haarlemmer op 12 November met een klaproos in het knoopsgat RADIO Kort en Bondig Alma's dubbele taak Dinsdag 25 ÖctoKer 1949 Haarlems Dagblad en Opreclité HaarlemscKë Couranï Er worden nog bijdragen gevraagd Men weet dat Haarlem drie oorlogsmo numenten krijgt. Aan de Dreef is het eerste geplaatst. De andere komen aan de Wester gracht en bij de Jan Gijzenvaart. Het monument aan de Westergracht wordt vervaardigd door prof. L. O. Wenckebach in Noordwijk. Het is de be doeling geweest dat het op 26 October a.s. onthuld zou worden, want het is intussen gereed gekomen. Maar de plaatsing moet nog uitgesteld worden, waarschijnlijk een maand, omdat de totale kosten tegengeval len zijn en het geld nog niet bij elkaar is. De gemeente Haarlem neemt nu een deel voor haar rekening. Er is evenwel nog f 2000 nodig. Daarom worden nog bijdra gen gevraagd op de rekening van dr. W. C. van der Laan bij de Rotterdamse Bank te Haarlem. Gaarne wekken wij op aan dit laatste verzoek te voldoen. Het monument herinnert a'an de gruwel daad der Duitsers op 26 October 1944. De dag tevoren was aan de Westergracht F. Krist, het beruchte hoofd van de inlichtingendienst der Haarlemse politie uit de bezettingstijd uit de weg geruimd. De Duitsers hebben toen als wraak vier huizen in brand gestoken en tien gevan genen laten doodschieten. Dit waren men sen die in Amsterdam in de gevangenis zaten omdat zij deelgenomen hadden aan het ondergrondse verzet. Als plaats voor het monument is geko zen het gazon tussen de Westergracht en de R.-K. kerk aan de Leidsevaart. Sinds de bevrijdingsdag staat daar op een heu veltje een eenvoudig houten kruis. Prof. Wenckebach heeft om het oorlogs leed uit te drukken een vrouwenfiguur gekozen. Het beeld dat ongeveer 2 1/2 meter hoog is werd gehakt in hardsteen. Tweede Chopin-reciial door Theo van der Pas Onze Nederlandse Chopin-vertolker Theo van der Pas, speelde op zijn tweede recital een geheel ander programma dan de vorige keer. Hij deed een greep in de menigvul dige genres van de componist en het werd een bloemlezing, bestaande uit: de Fantasie Impromptu, een Nocturne, een Scherzo, een stel Préludes, de Berceuse, een paar Polo naises. drie Etudes, een paar Mazurka's, een Wals, en, om de collectie nog uit te breiden, als bisnummer onder meer nog de drie Eccosaises. Er was dus betrekkelijk veel „kleingoed" bij, maar dat is bij Cho pin geen bezwaar, ik zou haast zeggen: integendeel. Hij was immers geen Beet hoven, die bij voorkeur bouwde aan gewel dige toon-constructies, maar een man van stemmingen, die zijn grillige fantasie liefst in beknopte vorm tot muziek maakte. En het eigenaardige is, dat al die korte inval len, die nauwelijks ontwikkeld wordèn althans niet in klassieke zin hoe grillig en contrasterend ze ook mogen zijn, altijd bij elkaar passen. Het was dan ook geen toeval, dat dit bonte programma van Theo van der Pas een te aanvaarden eenheid vormde, met een sterk boeiende kracht. Maar voor de herscheppende kunstenaar is het een geweldige taak zich in de staag wisselende stemmingen in te leven en ze technisch en poëtisch over te brengen Dir is Van der Pas echter ten volle toever trouwd, Wel moet hij eerst op gang komen. Het duurt echter niet lang of de geest der te vertolken muziek beheerst zijn hele we zen en dan wordt het Chopin met al zijn charme, zijn innigheid, zijn grilligheid, zijn trots en zijn bravour! 't Is niet onze ge woonte om vergelijkingen te maken met interpretaties van andere vertolkers, maar ditmaal kunnen wij toch niet nalaten hier op een uitzondering te maken, door op het poëtisch gehalte van sommige nummers te wijzen, dat ons herinnerde aan de ver tolkingen van wijlen Dirk Schafer, die een klavierpoëet bij uitnemendheid was, het geen als Chopin-speler zijn grote kracht betekende. Wat wij deze avond te horen kregen, bijvoorbeeld in de Nocturne in cis (op. 27 no. 1), in de 13de Prélude (Fis) en in de Mazurka's, was een Schafer volko men waardig. Een zeer sterke indruk maakte Van der Pas ook met de Polonaise in fis, waarvan hij de contrasten (het middendeel is eigen lijk een charmerende Mazurka) een prach tig relief gaf. De concertgever speelde ook nog de Polonaise der polonaisen, die in As. En na deze krachtprestatie, aan het slot van een zwaar programma, was hy in zijn gulheid nog fit genoeg om het geestdriftige publiek op drie toegiften te tracteren. Al dikwijls, maar vooral deze avond, heeft Theo van der Pas getoond een Chopin speler van meer dan gewone betekenis te zijn. JOS. DE KLERK. ISKAR ARIBO SOLIST BIJ DE H O. V. Het programma van het tweede "concert van de serie C door de Haarlemse Orkest vereniging onder leiding van Toon Verhey vermeldt de ouverture ..Oberon" van Carl Maria von Weber. de Onvoltooide Sympho- nie van Schubert en het pianoconcert van Tsjaikowski. Aan dit laatste wordt mede werking verleend door de pianist Iskar Aribo. Maquette voor het monument aan de Westergracht. Jubileum ds. J. C. Brussaard In de Gereformeerde kerk aan de Mau- ritslaan te Oegstgeest is gisteravond een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het feit dat as. J. C. Brussaard veertig jaar predikant is. Ds. Brussaard, die vroeger in Bloemendaal werkzaam was, is thans tweede predikant te Oegstgeest. In het kerkgebouw waren onder meer aanwezig burgemeester Baumann en wet houder De Neef uit Oegstgeest, afgevaar digden van de classis Leiden der Gerefor meerde kerk en een honderdtwintigtal leden van de Gereformeerde kerk te Bloemen daal. Onder de tonen van het Messiaskoor van Handel, gespeeld door de organist Tobee, werd de jubilaris met zijn echtgenote en familieleden door ds. Eringa de kerk bin nengeleid, waarna hem werd toegezongen Gezang 135 1. Ds. Eringa ging voor in ge bed en sprak de jubilaris en diens familie vervolgens toe. Tal van sprekers voerden daarna het woord waarbij aan het veelomvattende werk van ds. Brussaard herinnerd werd. Het bleek van welk een groot belang zijn arbeid is geweest en welk een zegenrijk werk hij heeft mogen verrichten als radio predikant te Bloemendaal in de jaren 19241947. Hij is hiermede duizenden zie ken, gewonden en ouden van dagen tot steun geweest. In zijn slotwoord zeide de jubilaris, dat de buitengewone belangstelling uit alle delen van het land hem zeer had getroffen. Hij bracht dank aftn het huldigingscomïté. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van Gezang 29. Na afloop werd ge legenheid geboden de jubilaris geluk te wensen, waarvan zeer velen gebruik maak ten. 9 Maar dan moeten er ook collectanten komen Veertig duizend witte houten kruisen staan er in Nederland, even zovele zwijgende tekens ter nagedachtenis aan hen die hun leven gaven voor de bevrijding van Europa en de herrijzenis van ons vaderland. Zij kwamen dikwijls van ver, uit Frank rijk en Polen, uit Engeland en Canada, uit Australië en Amerika en zij zouden hun geboortegrond en degenen die hun lief waren, niet weerzien. Wij, die zoveel verplichtingen jegens deze mannen hebben, kunnen niet veel meer voor hen doen. Het weinige echter waarmee wij onze dankbaarheid kunnen tonen, zullen wij niet nalaten. Eén van die bescheiden taken die wij hebben te vervullen, wordt gevormd door de verzorging der oorlogsgraven. Onder leiding van het Nederlands oor logsgraven-comité hebben duizenden een of meer graven van gesneuvelde geallieer den geadopteerd. Daarnaast dienen de oorlogsgraven met ideeële zorgen omringd te worden. De nabestaanden der gevallenen stellen vaak contact met de bewoners van het land waar een dierbare viel, op prijs. Zij vra gen vaak om foto's van zijn laatste rust plaats en ook daarvoor zorgt het Neder lands oorlogsgraven comité, evenals voor de organisatie der plechtigheden op de grote gedenkdagen van de afgelopen we reldoorlog. Wanneer dan de familieleden zo'n hoog tijdag willen bijwonen, dan is het Neder lands oorlogsgravencomité er weer om hun volledige gastvrijheid aan te bieden. Het is te begrijpen dat vooral deze laatste activiteit veel geld kost, temeer daar steeds weer nabestaanden ertoe overgaan een pel grimage naar de soldatenkerkhoven te ondernemen. Het comité houdt eens per jaar een col lecte om zijn kasmiddelen weer op peil te brengen. Die inzameling wordt in het ge hele land omstreeks de wapenstilstandsdag van de eerste wereldoorlog 11 Novem ber gehouden en staat in het teken van de klaproos, de bloem die in al zijn eenvoud zo bij uitstek de weemoed van het solda- tengraf vertolkt. Overal zal men in de ko mende weken het op deze gedachte ge- inspireerde aanplakbiljet aantreffen. Ook in Haarlem, waar het van een strook voor zien is, waarop twee belangrijke mede delingen voorkomen: de datum van de collecte: Zaterdag 12 November en het adres waar de collectanten zich kunnen melden: U.V.V., Stadhuis. Haarlem. Vooral dat laatste is belangrijk, want het Vóór de SUITEDEUREN voor de wintermaanden dicht gaan, kunt U ze nog laten veranderen in gezellige glas in lood deuren. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 (Adv.) is tot nu toe niet mogelijk gebleken in de Spaarnestad een klaprooscollecte te houden wegens gebrek aan dames en heren die zich bereid verklaarden mee te helpen bij de inzameling als collectrice of collectant. De Haarlemmers krijgen dus nu een mooie gelegenheid te tonen, dat zij niet tekort schieten in eerbied en erkentelijk heid voor de offers die anderen ook voor hun vrijheid brachten. Dat men zich dus in grote getale naar de U.V.V. spoede! Met de rest het geven zelf komt het dan ook wel in orde! De redding bij de Zaanenstraat Onze voorstelling van de gang van zaken bij de redding van de man die in de nacht van Zondag op Maandag bij de Zaanenstraat het Spaarne inliep, omdat hij afging op het licht van de Rids-fabriek, die gebaseerd was op ons door de politie verstrekte mede delingen, blijkt iets te eenvoudig te zijn ge weest, De man, die onder invloed van sterke drank verkeerde, is namelijk niet door handreiking op het droge gebracht. Op het hulpgeroep van een de drenkeling vergezel lende vriend, vloog de 21-jarige G. de Lugt, die aan het Spaarne woont, prompt uit zijn bed en sprong te water. Het werd een on plezierige redding, want ten eerste lag de man vlak bij de uitmonding van een riool en ten tweede is de bodem van het Spaarne ter plaatse nauwelijks ideaal voor een wan deling. Tezamen met zijn vader kreeg hij de man, die ongeveer vijf meter uit de kant lag, op het droge. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 27 October 1949 des namiddags van 1516 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Herr Gott, Dich loben wir, J. S. Bach. 2. Toccata, G. Muffat. 3. An dante con moto, A. P. F. Boëly. 4. Prélude, Fugue Variation, C. Franck (op verzoek). 5. Improvisation, C. Saint-Saëns. 6. Hosan- nah, Th. Dubois. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 October 1949 ONDERTROUWD: 22 Oct., A. P. Leuven en H. Syre; 24 Oct., J. D. van Zoomeren en M. J. Teemven; M. Kempe en J. J. Veltman. 3EVALLEN van een zoon: 21 Oct.. E. van Ling—Antonisse; 22 Oct.. H. C. Goldschme- dingvan der Sluijs; J. Willemsende Graaff: J. van der MeulenVerkade: J. M. Prang—Uijl; 23 Oct., C. A. C. Sandfort— Scheepers: W. J. J. HoekstraLips; A. M. JansenKoster; C. G. StokvisFransen; A, J. Bijstervan Duffelen: W. E. de Bok Diepeveen; 24 Oct., A. C. M. Straus—Lem; M. M. C. LoerakkerLustenhouwer. BEVALLEN van een dochter: 21 Oct., E. R. JoustraBart els; 22 Oct., J. Holdorpde Wolff; W. Jansenvan der Meijden; G. Koe- lemeijerToutenhoofd: T. Krol—Huberts; 23 Oct., M. J. GrensBürger; T. A. Metten Vreenegoor. OVERLEDEN: 20 Oct., I. SmalDuivestein, 80 j.. Westerhoutpark; 21 Oct.. P. G. van der Pol, 50 j., Hogewoerdstraat; E. C. D. Muij- laert, 12 j., Lorentzkade. Najaarsfentoonstelling van Kerkconcert in Haarlem-Noord „Arfi et Amicifiae" De najaaarstentoonstelling van „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam valt samen met het 110-jarig bestaan van deze maatschappij. Men heeft de oude ver enigingen vaak verweten dat zij tot stil stand gekomen zijn. Deze expositie kan echter dienen om het tegendeel te bewijzen. Natuurlijk draagt de meerderheid van het hier ten toon gestelde een gematigd karak ter, maar het zou ook niet bevorderlijk voor de interesse van het publiek zijn wan neer men bij „Arti" het zelfde zou kunnen zien als bij een experimentele groep. Bij nadere beschouwing van deze exposi tie blijkt trouwens dat er onder de oudere generatie enige frisse en sterke talenten aan het werk zijn, vooral Westermann, in wiens grote schilderij „Voorjaar" echt ge voel en grootse allure samengaan. Knap gecomponeerd is ook de haven van Douar- nenez door professor Wolter. Het bijna vier kante doek is ingedeeld volgens een paar diagonalen in een donkere voorgrond en een warm verlicht middenplan. Verder moeten genoemd worden het knappe circus stuk van Maks, een paar bezielde land schappen van Colnot en een zeer fraai tafereel van Sohulman. Van de jongeren, die in de laatste jaren lid van „Arti" zijn geworden, schijnt mij vooral Erfman een boeiend artist. Zijn haast klassieke „Waterdraagster" is een mooi werk. Goede stillevens zijn aanwezig van Boendermaker, Strube en IJkelenstam. Een opvallende inzending van laatstgenoemde is echter zijn innige maanlandschap. Sterke portretten zijn er van mevrouw Luttge-Deetman, Cor Dik en Wilm Wouters, mooie bloemstukken van mevrouw de Bal- bian Verster-Bolderhey. Ook Filarski is goed vertegenwoordigd, knappe aquarellen vindt men er van De Kat, Luttge, Peizel en Van Tongeren. Bij de tekeningen treffen mij drie onder ling zeer verschillende inzendingen. Ten eerste die van Corn. Koning met een ver droomde „Figurengroep", verder van Piet Spijker een paar Italiaanse reisschetsen waarvan vooral „Pompei" bij alle luchtig heid een klassieke geest ademt en ten slotte van Berendonk een verzamellijst van kleine, met toewijding uitgevoerde etsen met de droge naald. Bij de beeldhouwers valt Dobbelman op met een fijn groepje in chamotte „Bilitis et Mnasidika", verder Sehrikker met een voornaam vrouwenportret in Terre Cuite met een fijne polychromie en Stins met een eenvoudig jongenskopje in brons. Een iets grotere inzending herdenkt twee leden, die de maatschappij door de dood ontvielen. Het zijn de gewezen voorzitter van Pulchri-studio, Willy Sluiter en de Larense schilder W. G. F. Jansen. L. H. H. SCHUTTE ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Nieuw Coornhertlyceum wordt in drie étappes gebouwd Men hoopt in 1953 klaar te zijn Er wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het opknappen van het begin Sep tember van dit jaar door brand gehavende buiten „Oosterhout", waarin het Coorn hertlyceum was gevestigd. Men hoopt, dat na de Kerstvacantie het gebouw weer zo ver hersteld zal zijn, dat althans in de Oostelijke helft de zogenaamde vaklokalen gereed zijn. Het bijgebouw, waarin twaalf klassen zijn ondergebracht, kan dan even eens in gebruik worden genomen. Intussen zijn er plannen in voorberei ding voor het definitieve gebouw van het Coornhertlyceum, dat op het terrein ten Zuiden van „Bos en Vaart" zal verrijzen. De nieuwe school zal in drie étappes worden gebouwd. In September 1951 wil men het eerste gedeelte gereed hebben, een jaar later het volgende en in 1953 tenslotte moet het lyceum voltooid zijn. Gedurende de eerste twee jaren is het onvermijdelijk dat de school wordt ge splitst. De lessen zullen dan zowel op „Oosterhout" als in het nieuwe gebouw worden gegeven. Jubileum P. W. Zwemmer Vandaag is de heer P. W. Zwemmer, voor werker bij de Noord Zuid-Hollandse Ver voermaatschappij veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam. Ter gelegenheid daarvan heeft de heer J. H Steetskamp hem toegesproken en de jubilaris meegedeeld, dat de Koningin hem heeft toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Van de maatschappij voor Nijver heid en Handel ontving de jubilaris de oor- konde en van de NZHVM de daarbij be horende gouden medaille. De heer H. J. Kapteyn, chef van de technische dienst heeft de jubilaris na .een toespraak een geschenk onder envelop namens de directie aange boden. Het bouwen van een jeugdhuis is een ideaal, dat de Nederlands Hervormden van Haarlem-Noord met inspanning van alle krachten trachten te verwerkelijken. Gisteravond kregen zij bij dit streven een verblijdende steun van Schotens Chr. Gemengd Koor, dat met welwillende mede werking van het solo-mannenkwartet Orpheus" (dirigent Nico de Zwager), de klarinettist Rudi Otto en van Jac. Zwaan als organist, een concert gaf in de Imma- nuëlkerk-, waarvan de opbrengst bestemd zou worden voor het bovengenoemde doel. Het programma voor dit concert bood veel afwisseling, enerzijds door het muzi kale karakter en gehalte der vertolkte werken, anderzijds door wijze van her schepping. Jac. Zwaan begon de avond met de orgelvariaties- op het koraal „Jesu meine Freude" van de voortreffelijke organist en componist Joh. G. Walther, een tijdge noot en lange tijd een groot vriend van Joh. Seb. Bach. Walther was een meester in het bewerken van koralen. Hiervan getui gen de variaties op „Jesu meine Freude" nadrukkelijk. Eenvoudige, verheven schoonheid treedt de toehoorder uit dit werk tegemoet. Zij verschijnt in de ver fijning van de melodische varianten, in het transparante lijnenspel van contra- punctische weefsels, in de tintelende om speling van het kern-thema en in de lo gische harmonische ontwikkeling. Een uit nemend orgelwerk, dat het hart heeft ver overd van welhaast elke organist en dat blijkens de toegewijde, door goede register- keuze opvallende vertolking ook Jac. Zwaan dierbaar geworden is. Deze kreeg op dit concert nog een taak als begeleider van de klarinettist Rudi Otto. De solo-klarinet begeleid door het orgel is op een kerkconcert een vrij zeldzame verschijning. En wat de geschikte muziek- litteratuur betreft, is de klarinet belang rijk achter gesteld bij haar zuster-instru- menten: de fluit en de hobo. Met deze over weging kan de keuze verklaard worden van het Adagio uit het Concert voor klarinet (K.V. 622) van W. A. Mozart, van het Phantasie-Stück van R. Schumann en van het Concertino op. 26 van C. M. von We ber, drie composities, waarvan het orgel- accompagnement een bewerking moest worden. In alle opzichten bevredigend werd de combinatie niet, inzonderheid niet voor het voornamelijk op virtuoze schittering in gestelde werk van Weber. De tutti-gedeel ten werden hier van een overweldigende kracht, die de afwisselende solo-fragmen ten volkomen in verdrukking bracht. Afge zien van stemmingsconflicten voldeed het genoemde Adagio in D van Mozart het meest en Rudi Otto kon hiermede de in druk wekken, dat vooral voor kamermu ziek zijn spel door gevoelige, bescheiden toonvorming van betekenis kan zijn. Verder wees de voordracht van Webers Concertino op een belangrijke beheersing van de vin gertechniek. Als dirigent leidde Jac. Zwaan „Scho tens Chr. Gemengd Koor" bij de uitvoering van kerkelijke composities van Anerio, de Palestrina, da Vittoria, Bach en Mozart, benevens een gevoelig koorwerk „Vrede" van Jos de Klerk. Weliswaar viel er een paar keren daling van het toonpeil waar te nemen, doch dit nam niet weg, dat het koor door beheerst zingen doorgaans een mooie klank kon ontwikkelen bij een goed ge slaagde versmelting der stemmen. Een bijzonder compliment verdienen de zange ressen en zangers met hun directeur voor de werkelijk voortreffelijke uitvoering van „Wachet auf!" van J. S. Bach. Dat was stra lend van klank en verrassend van zuiver heid en rhythmische souplesse. Verder hoorde men nog het toegewijde, uiterst ge voelige zingen van het mannenkwartet „Orpheus" bij de vertolking van in lieder- tafelkringen bekende werken van Kothe, Merz, Olman, Schubert en Kools, alsmede van Gezang 112 in de bewerking van Jac. Zwaan. Dr. H. van der Loos, Ned. Hervormd pre dikant, sprak een openingswoord en dankte aan het slot van de avond alle medewer kenden voor hun daadwerkelijke steun aan het jeugdhuis-werk. P. ZWAANSWIJK Scholier verdacht van plegen van vijf inbraken In de afgelopen weken zijn in Overveen drie inbraken gepleegd, waarbij sieraden en geld werden gestolen. Door het indrukken van een ruitje kwam men binnen. De Bloe- mendaalse politie stelde een onderzoek in en het spoor leidde naar Haarlem. Aangehou den werd een achttienjarige scholier, woon achtig aldaar, die bekende de inbraken te hebben gepleegd in Overveen en voorts deelde hij mee zich te hebben schuldig ge maakt aan twee inbraken in Haarlem. Hij heeft getracht de sieraden te verkopen. De jongeman laat nog niet te veel los over de motieven en daarom zet de politie het on derzoek voort. Het landelijke Aarle-Rixtel, onder de rook van Helmond, vierde gisteren feest, toen de heer H. Fritsen, directeur van de klokken gieterij „Petit en Fritsen" de dag herdacht, waarop hij vijftig jaar geleden het ambacht van klokkengieter koos. Vele beiaardiers uit alle delen van het land bespeelden het carillon in de demonstratie-toren van de gieterij. Een schaap van de landbouwer J. q. Faay heeft vandaag twee lammeren gewor pen. In het voorjaar werden door dit schaap reeds drie lammeren geworpen. De 59-jarige Haagse huisschilder (jje Vrijdagavond bij een huiselijke twist door zyn zoon werd mishandeld, is Maandag in een ziekenhuis overleden. Het Amsterdams Bijzondere Gerechtshof heeft de voormalige politie-commandant te Bussum E. L. W„ veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf met aftrek en met ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. De eis was 20 jaar. De veroordeel de, die in de zomer van 1943 door de illegali teit werd neergeschoten, herstelde van zijn verwondingen en leverde vele bewoners van het Gooi aan de Sicherheispolizei uit. Op een onbewaakte overweg tussen Nunspeet en Epe is een personenauto door een trein aangereden. De auto werd zwaar beschadigd, doch de bestuurder, de 37-jarige zakenman F. J. Willenborg uit Amersfoort kwam er met een hersenschudding af. 1 In Den Helder is het eerste drijvende dok, dat op de rijkswerf gebouwd is te water gelaten. Het is bestemd voor revisie van mijnenvegers en loodsvaartuigen met een inhoud van 480 ton. Een 28-jarige Amsterdamse venter blijkt schuldig te zijn aan de diefstal op 13 October gepleegd in een kantoor aan de Prinsen gracht. Een buitenlandse zakenman miste na een bespreking zijn portefeuille met een groot bedrag aan buitenlandse valuta, die hij in de wachtkamer had achtergelaten. „—OP een voorlichtingsavond van „Steun wettig Gezag" te Venlo, die voorafgegaan was door militaire marsen met muziek begeleiding in de stad, hebben zich 150 in woners aangemeld voor de nationale reserve de reserve grensbewaking en de reservé politiediensten. Tot administrateur bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de functie van chef van de afdeling voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs is benoemd dr. J. B. Drewes te Amersfoort De heer Drewes was voordien officier-fiscaal bii het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam De Amerikaanse Onderwjjsstichting in Nederland maakt bekend, dat aan Neder landse leerkrachten en studenten in be paalde gevallen vergoeding van reiskosten naar de Verenigde Staten kan worden ver leend. HAARLEM EN OMGEVING --De minister van Economische Zaken heeft een commissie van advies voor de exportbevordering ingesteld. Van deze com missie maakt o.a. deel uit mr. J. C. Droste directeur Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken te Haarlem. Het jeugdconcert van Vrijdag 28 Octo ber, te geven door het duo Olof—Ponse, moet verschoven worden naar Vrijdag 11 Novem ber. Deze jeugdconcerten gaan uit van de Vereniging voor Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd. Voor hot politic-diploma met aanteke ning is geslaagd de heer C. Baas. agent van poltie te Bloemendaal. Op de Julianalaan te 0%'erveen stonden gistermiddag op ongeveer gelijke hoogte aar beide kanten van de weg twee auto's gepar keerd. Een bestuurder van een personenauto wilde tussen de auto's in de richting Over veen rijden en uit de tegenovergestelde richting naderde een vrachtauto. Een botsing ontstond, waarna de vrachtauto tegen een der geparkeerde auto's reed. Drie auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gistermiddag stak een klein jongetje, het zoontje van de familie Van B. zonder uit- kyken de Cruquiusweg in Heemstede over. Hij liep tegen een fiets op en werd tegen de grond geworpen. Met een gebroken been moest het knaapje naar het Diaconessenhuis worden vervoerd. Het piano-duo Truus Bernet Kempers en Ita Falknar spelen Zaterdagavond 29 Oc tober vierhandige werken van Mozart, Schubert, Weber en Dvorak in het met kaar sen verlichte Cultuurcentrum „De stompe toren" te Spaarnwoude. De alt Didi Sanders zingt liederen van Haydn en Dupare. Voor de afd. Bloemendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond spreekt Donderdagavond 27 October in de Geref. Kerk de heer E. H. Bos, inspecteur van het L. O., over „Het meisje van nu. de vrouw van straks". De afd. Bloemendaal van de Noordhol landse Vereniging Het Witte Kruis houdt op Woensdag 2 November een ledenverga dering in Hotel Vreeburg. Op het kapconcours, dat afgelopen Zon dag in het Krelagehuïs is gehouden, won onze stadgenoot de dameskapper H. Keitz de ereprijs in de afdeling dameskaDsels. Tevens maakte hij deel uit van het Haar lemse kappersteam, dat definitief de wissel beker won. In het Voorlichtingscentrum van de commissie voor huishoudelijke- en gezins voorlichting, gevestigd Frans Halsstraat 7, wordt Maandag 31 October en Dinsdag November en tentoonstelling onder de titel „Winterfeesten met onze kinderen" gehou den. Te zien zullen zijn verrassingen en geschenken voor Sint Nicolaas en versie ringen voor Kerstmis. Maandagmiddag zal de heer W. F. Happé. wethouder van sociale zaken, de tentoonstelling officieel openen. De heer J. M. W. Schalkwijk," cand. te Heemstede heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk van Woubrugge bedankt. Voor de afd. Heemstede-Bennebroek van de Nederlandse Protestantenbond zal as. Vrijdagavond 28 October een voordra-ht met lichtbeelden gehouden worden over het onderwerp: „In den Beginne", dat wil zeggen nieuwe inzichten omtrent de Schepping. Spreker is mr. G. J. Salm van Amsterdam. Ds. W. Seinen, predikant bij de Geref. Kerk te Naarden, vroeger te IJmuiden, her denkt op 9 November zijn 25-jarige ambts bediening. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 49) Mevrouw Farraday leunde achterover in de kussens en keek Alma met een schelms lachje aan. Dat ik van mening ben, liefje, dat Gregory helemaal niet de juiste man voor je was. Hoe lief en zacht je ook bent; je hebt iemand nodig, die je met straffere hand regeert dan hy deed. Werkelijk? Ja, natuurlijk. Jij en ik hebben wei nig gemeen. Alma. Maar we hebben bei den een eigenschap, die maakt, dat de meeste mensen beslissingen aan ons over laten, zei mevrouw Farraday glimlachend. En er is één ding, dat we speciaal op hoge prijs stellen in de man, die wij ten slotte uitverkiezen, n.l. dat die man erop staat belangrijke beslissingen zelf voor ons te nemen. Dat betekent voor ons iets ge heel nieuws en dat boeit ons. Soms ver valt een type als het onze daardoor in de fout om met een huistyran te trouwen. Natuurlijk moet je dót niét doen, liefje. Maar je moet wél trouwen met een man. die weet hoe hy jou moet laten doen. wat hij wil in de gevallen, waar het er wer kelijk op aan komt. In alle andere geval len kun je natuurlijk je eigen ideeën volgen, voegde ze er als het ware gerust stellend aan toe. Als u me nu nog vertelt, waar ik zo'n man kan vinden, dan zal ik al m'n best op hem doen, zei Alma luchtig, Zulke mannen zijn er heus, ant- woordde mevrouw Farraclay, terwijl ze Alma peinzend aankeek. Laat ik je ten- slotte nog een vertroostend feit in her- innering brengen, n.l. dat er mèèr dan één man is enmaar nee, laat ik ophouden, je hebt voor vandaag genoeg gehad. Slaap vannacht maar eens goed uit, dan lijkt alles morgen minder somber. Zie dat Murray je naar huis brengt. Ze kuste Alma en deze had de indruk, dat mevrouw Farraday het gebeurde hele maal niet zo erg vond, en het leven weer zeer de moeite waard. Natuurlijk, dacht Alma met een wat spijtig lachje. Haar zaken waren tenslotte ten goede gekeerd. Ze was veilig terug, thuis in de kring van mensen, die haar aanbaden, als ze hun daartoe de gelegen heid gaf. Ze had veel op 't spel gezet, maar ze was bijtijds teruggekrabbeld. En omdat ze zo'n gevaarlijk spel had gespeeld, genoot j ze nu van de gewone huiselijke vreugden i met groter intensiteit dan voorheen. Geen wonder dus, dacht Alma, dat ze er geluk- I kiger en tevredener uitzag dan ooit tevoren, i Het was niet uit te maken of Murray i op haar gewacht had, maar hoe het ook j zij, hij kwam te voorschijn, juist op het 1 moment, dat ze de trap afdaalde. Mijn wagen staat voor 't huis, zei hij. Ik kan best de bus nemenbegon l Mma, maar hij onderbrak haar ongeduldig j Luister eens. moeten we altijd argu menteren over jouw bus en mijn auto? Heb je enig bezwaar om door mij per auto thuis gebracht te worden? Nee, natuurlijk niet, lachte Alma. Ik vind het alleen vervelend, dat u er nu weer uit moet. Vooral omdat ik helemaal on gevraagd hierheen ben gekomen. Doe niet zo dwaas, was alles wat hij hierop antwoordde. En gedwee volgde Alma hem naar de gereedstaande auto. Toen ze zich echter naast hem had geïnstalleerd, besloot ze hem nog even terecht te wijzen en bijna streng zei ze: U had uw moeder niet over mijn verbroken verloving moeten ver tellen. Waarom niet? Ik dacht, dat ze je mis schien wat zou kunnen troosten. Ozei Alma enigszins van haar stuk gebracht. Wel, heeft ze dat niet gedaan? Wat gedaan. Getroost! O ja, ik veronderstel, dat ze dat wel geprobeerd heeft, gaf Alma toe, en ze voelde opeens, hoe ze inderdaad aanmer kelijk minder somber gestemd was dan bij haar aankomst op Benham Lodge die avond. Ze heeft me tenminste verzekerd, dat Gre gory niet de juiste man voor me was. Nee, natuurlijk was hij dat niet, stemde Murray met nadruk in. Alma zette grote ogen op. En wilt u me nu gaan vertellen, wélk soort man ik dan wèl moet trouwen? vroeg ze. Nee. antwoordde hij peinzend, daar is het ogenblik nog niet rijp voor. Ik zal daar nog even mee wachten. Meneer Farraday. wat bedoelt u met die raadselachtige woorden? Begrijp je dat niet? Nee. Misschien is dat wel zo goed. Hier zijn we aan Barrowmead. Alma keek hem deels geïrriteerd, deels ontstemd aan. Wilt u me echt niet uit leggen, wat u bedoelt? Nee. Vraag het me een andere keer maar eens. Slaap wel, baby En volkomen onverwacht kuste hij haar. Alma was ont hutst, enerzijds door deze us, anderzijds door zijn benaming van „baby". Ze was er niet helemaal zeker van, of deze term betrekking had op haar jeugdige oner varenheid, of dat het slechts een noncha lant geuite benaming was, zoals Pansy's filmhelden elkaar bij 't minste of geringste „lieveling" noemden. In elk geval was het iets wonderlijks voor een man als Murray Farraday. Ze stond op het punt om hem op waardige wijze aan het verstand te brengen, dat ze hem geen toestemming had gegeven, haar te kussen, toen opeens de schelmse uitdrukking van zijn gezicht haar van een dergelijke opmerking weerhield, aangezien ze voelde, dat ze dan genadeloos aan zijn plagerijen en spot overgeleverd zou zijn. En dus zei ze hem op bijna over dreven vormelijke wijze goedenavond en stapte uit de wagen. En ze onderdrukte het in haar opkomend verlangen om hem na te wuiven, toen hij wegreed. Het was doodstil thuis, toen ze binnen trad. Maar toen ze de trap trap opliep, hoorde ze Pansy's stem uit de slaapkamer haar roepen. Zeg Alma.ben jij daar? Ja. wat is er. Alma liep naar de deur van Pansy's slaapkamertje. Kom even binnen! Alma voldeed aan dit verzoek en trof Pansy rechtop in bed aan. Ze knipperde met haar bijziende ogen zonder bril en rond haar hoofd hingen vele kleine stijve vlechtjes, die Pansy in een wanhopige po ging om golf te krijgen, iedere avond maakte. Alma, is het heus uit tussen jou en Gregory? vroeg ze direct op de man af gaande. Ja, zei Alma, voelend dat een derge lijke openhartige vraag een openhartig antwoord verdiende. O Alma, geloof je, dat je nu een ge broken hart hebt? vroeg Pansy met echt gemeende sympathie, doch niet zonder een zekere nieuwsgierigheid naar de gedra gingen van iemand, die zich in een derge lijke situatie bevond. Nee, dat geloof ik niet, antwoordde Alma kortaf. Maar je lijkt bijna vrolijk, verklaar de Pansy, niet wetend of ze teleurgesteld of opgelucht moest zijn. Was je niet echt. ik bedoel waren Gregory en jij niet Luister eens, Pansy, zei Alma terwijl ze op de rand van het bed van haar zusje ging zitten en glimlachte, dit is een zaak die jou verder helemaal niet aangaat. Maar voor het geval je er je hoofdje over breekt, weet dan dit, dat wij beiden een vergissing hebben gemaakt wat betreft onze gevoe lens ten opzichte van elkaar. Wil je zeggen, dat niemands hart ge broken is? vroeg Pansy onthutst. Inderdaad, er zyn geen gebroken harten, gaf Alma vertrouwelijk toe. En opeens wist ze heel zeker, dat dit de volle waarheid was. Deze ontdekking verbaasde haar zózeer, dat ze niet naar Pansy's vol gende opmerkingen luisterde. Wat was er eigenlijk met haar gebeurd? Ze was ge schokt geweest, beledigd, teleurgesteld en misschien had ze zich vernederd gevoeld. Maar ze had niet het gevoel gehad, dat haar een onherstelbare ramp was overkomen tengevolge van wat er was gebeurd. Ze was heel erg dol op Gregory en. hoe vreemd het scheen, ze voelde dat ze dat altijd zou blijven. Maar haar best doende zich de ro mantische verhouding, die er tussen hen bestaan had, weer voor ogen te stellen, voelde ze, dat ze hem nu al begon te zien als een dierbare zwager, als iemand die tot de familie behoorde, bijna als een oudere broer. Geloof je ook niet, Alma? vroeg Pansy dringend en Alma, die helemaal niet ge luisterd had, zei gemakshalve: Ja, in derdaad. Wel, hoe wil je hem dat dan laten weten? Wie laten weten? O Alma! Murray Farraday natuurlijk! Je zult het natuurlijk heel voorzichtig en tactvol moeten doen en uit moeten vinden, of hij er nèt zo over denkt, verklaarde Pansy met grote nadruk. Waar heb je 't eigenlijk over? vroeg Alma. Wel, over wat ik je zei, natuurlijk. Ik zei je toch, dat ik vond, dat Murray Farraday een veel betere echtgenoot voor je zou zijn dan Gregory, en toen ik je vroeg, of je dat ook niet vond, zei je ja. O, lieve help. Ik heb helemaal niet gelet op wat je allemaal vertelde, riep Alma uit. Zeg toch niet zulke bespotte lijke dingen, Pansy. Maar vind je het eigenlijk geen goed 'dee van my? hield Pansy vol. Nee, ik vind het echt een idee, dat alleen in jouw wonderlijk brein op kan komen, antwoordde Alma met grote na druk. En nu moet je gaan slapen en braaf zijn. iWordt vervolftU*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6