Oordeel van de Tweede Kamer over het regeringsbeleid PHILIPS H00GTEZ0N Alleen tegen contante betaling Kort en Bondig^] SLEUTEL WEG! Alma's dubbele taak WoensiJag 26 ÖctoEer 1949 Critiek en lof in Voorlopig Verslag over de rijksbegroting voor 1950 Haarlems Dagblad en OprecKlë HaarlemscKe Courant In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1950 wordt de regering gevraagd, inlichtingen te geven over de invloed der devaluatie op deze begroting. Vele leden vestigden de aandacht op de wanverhouding tussen de omvang van de begroting en de voor de behandeling beschikbare tijd. Vele leden vroegen inlichtingen over de militaire samenwerking met andere landen. Ook in Oost-Azië bestaat naaf de mening van deze leden een mogelijkheid voor mili taire samenwerking. Verscheidene leden hadden grote waar dering voor het beleid en de activiteit van de minister van Buitenlandse Zaken, waar door het aanzien van Nederland in de we reld stijgende is. Vele leden gaven uiting aan hun be zorgdheid over het feit, dat na de bevrij ding de verschillende volksgroepen weer vijandiger tegenover elkaar zijn komen te staan. De samenwerking tussen de groot ste twee partijen is naar hun mening door de KVP losgelaten. De Partij van de Ar beid, zo merken zij op, wordt bij benoe mingen van staatssecretarissen en burge meesters gepasseerd. Zij zouden gaarne een bevestiging of een ontkenning ontvangen van de geruchten dat in Nederland de grootste politieke partij streeft naar een partij groepering zonder de Partij van de Arbeid. Deze leden waren voorts van oordeel dat de economische politiek niet meer de nood zakelijke eenheid vertoont doch-uiteenloopt in een meer sociaal gericht Iptancieel be leid en een minder sociaal gericht econo misch beleid. Zij hadden vooral bezwaar tegen de opvattingen van de minister van Econo mische Zaken inzake de industrialisatie- politiek. Een aantal andere leden verklaarde van de noodzakelijkheid van een brede samen werking zeker in de tegenwoordige tijd doordrongen te zijn. Zij stelden echter de vraag of het socialisme, ook internationaal gezien, daarvoor wel de geschikte mentali teit bezit. Nu het socialisme, zo verklaren zij, de gelegenheid heeft gekregen zijn denkbeelden in practijk te brengen, gaan veler ogen open voor de grote schaduw zijden, aan de socialistische economie ver bonden. Het verlangen naar meer vrijheid breekt aan alle kanten door. Lonen en prijzen Vele leden hadden in de millioenennota een mededeling over de te voeren loon- en prijspolitiek gemist. Zij zouden gaarne worden ingelicht over de al dan niet juist heid van geruchten volgens welke de re- germgssubsidies op levensmiddelen wegens de devaluatie belangrijk zouden worden verhoogd. Vele leden vroegen nogmaals de bij zondere aandacht der regering voor de middenstandspolitiek. Verscheidene leden opperden bezwaren tegen de stroom van papier, die tegenwoor dig van de departementen uitgaat, zoge naamd ter voorlichting van het publiek. Een en ander lijkt soms naar hun me ning op de methoden van het voormalige Duitse propaganda-ministerie. Het zou een nuttige bezuiniging zijn indien deze pa pier-, en brochurestroom werd ingeperkt. Devaluatie Vele leden zouden gaarne vernemen, of het nodig was geweest de gulden ten op zichte van de dollar te devalueren met het zelfde percentage waarmee de waarde van het pond sterling was verminderd. Deze vraag is van te meer belang, zo meenden zij, nu ernstige twijfel is gerezen aan de juistheid van het besluit der Engelse rege- Verkoop en verhuur THEO v. ASVIERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) Hooizolder uitgebrand Gisteravond omstreeks zeven uur brak brand uit op een hooizolder aan de Lange Dijkstraat te Rotterdam. De heer B. was in het onder de hooizolder gelegen pakhuis bezig om met een autogeen lasapparaat een gat in de ijzeren balk te branden, waarop de hooizolder rustte. Door een spleet in de muur kwam het vuur in aanraking met het hooi, dat spoedig vlam vatte. De zolder, waarop ongeveer 130 pakken hooi lagen, brandde geheel uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was heeft met vijf stra len het vuur bedwongen. ring om de waarde van het pond piet meer dan 30 procent te verminderen. Ten aanzien van het percentage der de valuatie zou er een verschil van inzicht zijn geweest tussen de regering en de di rectie van de Nederlandse Bank. Van verschillende zijden vroeg men of de Nederlandse regering, vóórdat zij besloot zich bij de Engelse devaluatie aan te slui ten, overleg heeft gepleegd met de andere Beneluxlanden. Vele leden waren van mening dat door de devaluatie de diepere oorzaken van het Nederlandse dollartekort geenszins zijn weggenomen. Zij waren van mening, dat een belang rijke verhoging van onze uitvoer naar de dollargebieden slechts mogelijk is door een gecoördineerd optreden, waarbij de over heid de leiding behoort te nemen. Van voor nemens tot zulk een optreden is weinig gebleken. De terbeschikkingstelling van 10 procent vrije dollars aan de exporteurs noemden deze leden een armzalig en scha delijk surrogaat voor een werkelijk ex portplan, welks uitblijven zij ten zeerste betreurden. Het begrotüigsbeeld Algemeen verheugde men er zich over, dat de begroting in vergelijking tot die van het vorige jaar een niet onbelangrijke ver betering vertoont. Verscheidene leden betreurden het dat voor delging van staatsschuld, gelet op de hoogte daarvan, een veel te gering bedrag kon worden uitgetrokken. Zij meenden dat het peil der begroting verlaagd moet wor den omdat het alleen gehandhaafd kan worden door de uitzonderlijk hoge belas tingen. Het bedrag dat thans aan gewone belastingen ten behoeve van rijk, provin cies en gemeenten moet worden opgebracht, bedraagt ongeveer 30 procent van het na tionale inkomen. Andere leden achtten het benauwend in de ontwerpbegroting, dat deze in sterke mate een statisch karakter draagt. Van het totaal ad 3521 millioen zitten niet minder dan 1901 millioen in „vaste posten", te weten militaire uitgaven (ƒ852 millioen). oorlogsherstel (ƒ490 millioen) en dienst van de staatsschuld (ƒ559 millioen). Algemeen achtte men de vermogens positie van het rijk zeer onbevredigend. Vele leden zagen met bezorgdheid dat de vlottende schulden nog abnormaal hoog zijn. Ten aanzien van de besteding der Marshall-gelden vroegen vele leden of het niet op de weg der regering had ge legen met de Staten-Generaal overleg te plegen over de plannen hiervoor. Voor 1950 is voor militaire uitgaven 852 millioen geraamd. Vele leden wezen op de omstandigheid, dat bij velen in den lande de overtuiging bestaat dat in mili taire kringen niet altijd zuinig, om niet te zeggen somtijds roekeloos, met de rijks- gelden wordt omgesprongen en dat aan de efficiency in de militaire dienst zeer veel ontbreekt. Verscheidene leden vonden dat de in krimping van het rijkspersoneel niet snel genoeg gaat. In de verhoging der representatie-toela gen aan ministers zien vele leden het be zwaar, dat de schijn van een belasting vrije salarisverhoging wordt gewekt. Belastingpolitiek Na de devaluatie, die een zekere prijs verhogende werking heeft, kwam vele leden een verdere verhoging van de Om zetbelasting zeer bedenkelijk voor, even als de verplaatsing van de belastingdruk van de sfeer der verwerving naar de sfeer der besteding. Een verhoging van de le vensstandaard van grote groepen der be volking, die toch reeds moeite hebben rond te komen, ten einde aldus anderen gelegenheid te geven kapitaal of meer kapitaal te vormen, zou voor hen onaan vaardbaar zijn. Dat de minister zijn voornemens tot in voering van een „huurbelasting" heeft laten vallen, had de instemming van tal van leden. Wat de minister er echter voor in de plaats wil stellen, had intussen geenszins hun overdeelde instemming. Vooral de herschatting van het meubilair lokte hen weinig aan. Het is naar hun mening zeker niet zo, dat dit thans een juiste graadmeter voor de draagkracht is. (Adv.) Ronde Tafel-conferentie weer een stap verder •s GRAVENHAGE, 25 October. Het secretariaat-generaal van de Ronde Ta fel-conferentie deelt mede: „Onder prae- sidium van de voorzitter van de week, mr. J. H. van Maarseveen, kwam de cen trale commissie hedenmiddag om 15 uur voor haar negentiende vergadering bijeen in de Trèveszaal, in tegenwoordigheid van de UNO-commissie. Na afhandeling van enkele ingekomen stukken werd als eerste tot oplossing ge bracht, mede dank zij medewerking van de UNO-commissie, een punt van geschil uit de staatkundige commissie, waarover gisteravond nog geen overeenstemming was bereikt. Vervolgens werd beraadslaagd over de laatste punten van verschil welke zich in de commissie voor financiële en eco nomische aangelegenheden nog voordoen. Om half 6 werd de vergadering ge schorst tot half 9. Alle punten werden diepgaand en open hartig besproken. De vergadering werd te middernacht beëindigd. Het Metropolitan Ballet vanavond in Haarlem Het Londense Metropolitan Ballet, dat hedenavond in de Haarlemse Schouwburg de eerste voorstelling in ons land geeft, ar riveerde gistermiddag in twee Dakota's (van de Aero-Holland en van de British- Nederland-Airservices) met enige uren vertraging op Schiphol, vanwaar men linea recta naar een hotel in Amsterdam-Zuid vertrok. Mevrouw Cecilia Blatch, directrice en eigenares, maakte de overtocht mede. Op het laatste ogenblik heeft men nog een belangrijke wijziging in de samenstel ling van het gezelschap moeten aanbrengen, doordat de eerste ballerina Svetlana Berio- sova om redenen van nationaliteitsveran dering naar Amerika moest oversteken. Haar plaats wordt ingenomen door de veel geprezen Canadese danseres Patricia Wilde, die over eenzelfde stijl en drang naar tech nische perfectie beschikt als de schitterende Rosella Hightower, op wier voordracht zij dan ook is aangenomen. Zij zal onder meer de rol van de zwanenkoningin vertolken in de tweede acte van „Lac des Cygnes" op muziek van Tsjaikowski, welke zij enkele jar enkeleden bij het Ballet Russe de Monte Carlo in New York danste als partner van niemand minder dan George Balanchine. Het Metropolitan Ballet, kort na de oor- Brand achter P.E.N.-gebouw Vanochtend woedde een koststondig maar vrij fel oliebrandjé in een loods achter het oude PEN-gebouw aan de Korte Kleverlaan in Bloemendaal. Men was in de loods, waar vaten olie lagen opgesla gen bezig met het uitsmelten van kabel verbindingsstukken. Hoe de brand is ont staan, staat nog niet vast, omdat het lid van het personeel dat deze werkzaam heden verrichtte, door een steekvlam die ontstond toen men de deur opende, brand wonden aan het gelaat kreeg en zich on der doktersbehandeling moest stellen. Personeel van het PEN en de Bloemen - daalse branweer die snel ter plaatse was, kregen de brand met hun schuimblussers vrij gauw onder de knie. De loods is ge deeltelijk uitgebrand maar de schade is niet groot. Behalve het gewonde perso- neels-lid liepen ook enige brandweerman nen brandwonden op, die echter niet van ernstige aard waren. Ook de verwondin gen van het personeelslid vielen bij nader mag Uw brandstoffenhandelaar U de kolen leveren. Leg het geld gereed, dat bespaart U en de handelaar veel oponthoud. Vakgroep Detailhandel in Brand stoffen Haarlem en Omstreken (Adv.) inzien mee. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: C. J .van den Broeke, timmerman-aannemer, wonende te Haarlem, Beukenstraat 55. Rechter-com- missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. B. W. Stomps, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van Kodijntje Grapendaal, echtge note van Pieter van Gils, zonder beroep, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Litslaan 13. Een stucadoor te Goor vond in een zak specie, vermengd met rivierzand een gouden medaille, waarin de naam van de Westlandse Hypotheekbank stond gegrift. Het bleek, dat deze medaille in '33 aan een directeur van die bank was uitgereikt. Met andere waarde volle goederen had deze de medaille op geborgen in een kluis. Bij een bombarde ment was deze getroffen en de Duitsers namen de inhoud in beslag. Waarschijnlijk hebben de bezetters de medaille in het water jegooiri. De zoon van de directeur heeft de medaille in ontvangst genomen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 October '49 GEHUWD: 25 October: J. P. van Horick en C. H. Alan-Hill. BEVALLEN van een zoon: 23 Oct.: F. G. M. Habraken-van den Haak. 24 Oct.: J. C. Walkotte-Duin. H. Bijlsma-Feijen. 25 Oct.: E. M. Kuiken-La Grouw. G. van der Horst- Beilschmidt. BEVALLEN van een dochter: 24 Oct.: M. E Wezenbeek-Koning. P. C. J. Hessling- Bodden. H. M. C. Schuijt-Vos. A. M. van Bakkum-Papp. OVERLEDEN: 21 Oct.: J. J. Koppen-Blauw 45 j., Zijlweg. 22 Oct.: H. Kemner, 78 jaar, Ramplaan. B. J, Zijlstra-Eijkenaar, 73 jaar, K. v. Manderstraat. C. M. Brinkman, 77 jaar, Westerhoutpark. A. M. Raadsveld-Weber. 67 jaar, Delftlaan. 23 Oct.: M. W. de Ruijter-de Jager, 73 jaar, Hazepaterslaan. P. J. van Daa- len. 74 jaar, Koninginneweg. A, van Haaster 48 jaar, Bantamstraat, 24 October: J. J. G. Sernee, 4 jaar, de Witstraat. De nieuwe ballerina Patricia Wildege boren in Canada, geschoold in New York. log opgericht, dankt zijn reputatie overigens minder aan speciale solisten dan aan het voortreffelijk geschoolde corps de ballet onder leiding van Celia Franca, die jaren lang medewerkster was van Kurt Jooss en later een belangrijk aandeel in de groei van het Sadlers Wells Ballet voor haar re kening nam. In „Ballamento" van Andrée Howard op muziek van Vivaldi, een abstracte choreo grafische schepping, kan men de roodha rige Ierse danseres Domini Collaghan be wonderen. Zij is de toeziende voogdes op de mascotte van het ensemble, een witte pluisbeer die natuurlijk Winnie de Poeh heet, een geschenk van een Zweedse dame. Op het programma staat verder de tweede acte uit „Coppélia" op de welbe kende muziek van Delibes en de spectacu laire Polowetzer-dansen uit de opera „Prins Igor" van Borodin, waarin de rol van de hoofdman der krijgslieden wordt uitge voerd door Michel de Lutry, een Zwitser met een enigszins Mexicaans uiterlijk. Dit programma geldt voor de gehele tour- née, die bijna een maand zal duren. Alleen de tweede voorstelling in Den Haag op 14 November brengt een noviteit, namelijk het ballet „Pleasure Drome" van Rosella Hightower. Hierin wordt een beeld ge geven van de verveling en de leegloperij in een modern amusementslokaal. De muziek van de dirigent John Lanchberry wordt daarbij uitgevoerd door de Haarlemse Orkestvereniging. De vrije tijd die na het reizen en optre den overblijft zal door het gezelschap voor een groot gedeelte worden besteed aan de instudering van het eerste ballet, dat spe ciaal voor televisie is ontworpen. Gister avond woonde men in het Theater de la Mar een vertoning door het Ballet der Lage Landen bij. Vermoedelijk zal er geen voorstelling in Amsterdam kunnen plaats hebben, omdat de Stadsschouwburg niet beschikbaar is. Men overweegt echter het geven van een matinée in Carré! Nog dit jaar begint het Metropolitan Ballet een langdurige tour- née door alle landen van West-Europa, Egypte en Israël. Scholier bekent nieuwe inbraak De scholier, die dezer dagen door de Bloemendaalse politie is aangehouden, ver dacht van het plegen van inbraken, heeft bekend zich ook te hebben.schuldig ge maakt aan een inbraak in Bloemendaal en een poging tot inbraak in Overveen. Reeds zijn een deel van het gestolen geld en arm banden in beslag genomen. Lezing over de mens in het moderne Franse toneel Voor „Les Conférences Frangaises" heeft de filosoof Maxime Chastaing gisteravond in Brinkmann een boeiende karakterisering gegeven van het tegenwoordige Franse toneel. Met welgekozen citaten, die hij ondanks een lichte verkoudheid voor treffelijk voordroeg, wist spreker zijn be toog een grote duidelijkheid te geven. Door een scène uit „Jean de la Lune" op twee sterk uiteenlopende manieren ten ge hore te brengen, liet hij uitkomen, dat de personen volkomen verschilllend gezien kunnen worden, zodat het van de opvoering afhangt of men met een held of -met een dwaas te maken heeft. Hoe geheel anders is dat in het drama uit de tijd van koningin Elizabeth waarin de personen „typen" zijn en geen mensen. Van het eerste moment af zijn ze bezield door haat, wraakgevoelens of liefde. Ook de helden van het Franse klassieke drama zijn min of meer vaststaande karakters. In de tegenwoordige stukken volgt men andere gedragslijnen. Wordt Jean de la Lune gedreven door haat of door liefde? Dat valt niet te zeggen. Evenmin van de helden van Sartre of Gabriël Marcel: ze zijn zuiver menselijk en ontsnappen als zodanig aan vaste formules. De mens is een mysterie. In „Electre" van Giraudoux wordt de moordenaar uit het eerste bedrijf een braaf mens in het tweede. In de loop der jaren heeft het oordeel van Paul Claudel over de personen in zijn stukken grote wijzigingen ondergaan, door dat die personen in zekere zin een zelf standig leven leiden. Het zuiver menselijke leeft op die manier in de stukken van Armand Salacrou, Fran- gois Mauriac en in die van Jean Anouilh, waarin herhaaldelijk dezelfde personen terugkeren. De interpretatie is hier van vaak doorslaggevend gewicht. Bij Anouilh werd het drama gevormd daar het geheimzinnige conflict in de mens het afwijzen van het oordeel. Een misda diger kan beurtelings aantrekkelijk of af stotend zijn. De personen van Sartre wor den verlamd door het oordeel der anderen. In „Judith" van Giraudoux krijg de toe schouwer na allerlei uitspraken, het oor deel van God te horen uit de mond van een dronken soldaat. Het toneel zelf spreekt geen oordeel uit. Het bemoeit zich met mensen, het kan ons verbinden met onze naaste en met hogere machten. Schaken Finalisten jeugdtournooi De voorronden van het jeugdschaaktour- nooi. voorbereid door de schaakclub „Rol land". zijn geëindigd. Teleurstellend was de houding van enkele jongelui, die verstek lie ten gaan. omdat zij toch geen kans meer op plaatsing in de finale hadden. De uitslagen luiden: Groep I: B. Jansen (n. o.)-N. de Ronden 0-1; N. de Ronden-Tj.Baarda 1-0; A.Schmitz- N. de Ronden 'i-'j; Tj. Baarda- B. Jansen (n.o.) 1-0. Groep II: R. den Boeft-R. Versnel 1-0; M. Stern-A. Sanders 0-1; R. Versnel-A. Sanders in. o.) 1-0: R. den Boeft-M. Stern 1-0. Groep III: G. Kroes-J. G. Waardenburg li-Vj; N. Zwaneveld-G. Kroes 1-0; G. Kroes- C. Speyers 0-1; N. Zwaneveld-J. G. Waar denburg 1-0. Groep IV: J. II. Verleur (n. o.)-J. Vonck 0-1; J. A. v. d. Ende-H. Boon 1-0; J. Vonck- J. A. v. d. Endc 0-1; J. H. Verleur (n. o.)-H. Boon 0-1. In groep I eindigden A. Schmitz en N. de Ronden ieder met 2VI- punt uit 3 partijen ge lijk. Van groep II gaat R. den Boeft met 3 punten uit 3, van groep III: N. Zwaneveld met 216 punten uit 3; van groep IV: J. A. v. d. Ende met 3 punten uit 3 over naar de fi nale. welke verspeeld zal worden op Zater dagmiddagen in de Haarlemse Schaaksocië teit. in het gebouw der Haarlemse Jonge lingsvereniging, Lange Margarethastraat. Taxi Bel i$o OO DAG EN NACHT SCHEEPVAART Alpherat, New York-Buenos Aires. 26 Oct. te Trinidad; Bali. Batavia-Liverpool-Araster- dam, pass. 26 Oct. Malta. Gooiland. 25 Oct. van Buenos Aires naar Amsterdam; Egbert Vinke (walvisjager) 25 Oct. van Amsterdam te Kaapstad; Nelly Vinke (walvisjager) 25 Oct. van Amsterdam te Kaapstad; Benne- kom, Valparaiso-Amsterdam 25 Oct. te Pisco; Breda, Valparaiso-Amsterdam 26 Oct. te Plymouth; Cottica. Paramaribo-Amsterdam 25 Oct. te Ponta del Gada; Indrapoera, Bata- via-Rotterdam, 26 Oct. te Colombo; Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Batavia, 26 Oct. te Belawan; Molenkerk, Rotterdam- Japan, 24 Oct. van Honkong naar Kobe; Rotti Amsterdam-Java, 25 Oct. te Singapore; Sigli, Rotterdam-Batavia, 25 Oct. in Suezkanaal; Slamat. 26 Oct, van Poeloesamboe te Kho- sichang; Sloterdijk New York-Java, 26 Oct. te Colombo; Sommelsdljk, Java-New York, pass. 25 Oct. Gibraltar. Aludra. Paranagua- Rotterdam, 24 Oct. te Santos; Boschfontein, Amsterdam-Mombassa, 25 Oct. van Aden; Lemsterkerk, Rotterdam-Bombay 25 Oct. te Genua. Nieuw Amsterdam 26 Oct. van Nas sau te New York. Dezer dagen overleed in de leeftijd van bijna 101 jaar ie Nederweert (L.) de weduwe Kaelen-Gubbels, in de wandeling beter be. kend als „Tante Cathrien". De weduwe Kae. len-Gubbels werd op 29 November 1848 te Nederweert op het gehucht De Mildert ge- boren in een klein boerderijtje. Zij woonde daar 80 jaar. De burgemeester van Sleen (Drente), de heer S. J. van Royen, is Dinsdagmiddag'op de Weesperzijdc te Amsterdam als gevolg van de gladheid van de weg met zijn auto in de Weespertrekvaart gereden. Toegesto ken handen hielpen de burgemeester weer op de wal. In de bijzondere strafgevangenis te Leeu. warden werd vanmiddag voor gedetineer den door het radio-orkest van Ger de Roos. „Het Orkest zonder Naam" een uitvoering gegeven. Medewerkenden waren de Drie Musketiers, Roland Wagter, Toby Rix en Deck Harris. Met de leiding van de chemische sector van het staatsmijnbedrijf zal worden belast dr. ir. J. S. van Aken. hoofdbedrijfsingenieur van het stikstofbindingsbedrijf der staats mijnen. Deze volgt als zodanig wijlen dr. ir. D. P. Ross van Lennep op. De nieuwe direc teur wordt aanstaande Vrijdag geïnstalleerd door de Minister van Economische Zaken. Een 38-jarige vertegenwoordiger, pen ningmeester van de Amsterdamse vereni ging „door straatfeesten verenigd", heeft zich bij het politiebureau Overtoom gemeld met de mededeling in de afgelopen maanden van dit jaar ten nadele van zijn vereniging 188-5 te hebben verduisterd. In een tram op de Ceintuurbaan te Am sterdam is een 52-jarige vrouw betrapt op zakkenrollerij en gearresteerd. Zij had reeds een aantal veroordelingen voor dit feit op haar strafblad staan. In de vergadering der Tweede Kamer is voor kennisgeving aangenomen een schrij ven van prof. dr. Gielen, waarin deze me dedeelt. met ingang van 15 November ont slag als lid der Kamer te nemen. Radio Landsend heeft een bericht opge vangen van het Nederlandse schip „Alhena", waarin gemeld-wordt dat gisteren op 43 gra den Noorderbreedte en 8 graden Westerlengte een man overboord is geslagen. In de bood schap werd verzocht scherp naar hem uit te kijken. Het schip voer toen ongeveer ter hoogte van Kaap Finisterre (Spanje). Men weet niet. of het een lid van de be manning dan wel een passagier betreft. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdagmorgen was de zes-en-dertig jarige schilder II. van der F. werkzaam aan een pui van een perceel aan de Dutrystraat. Hij is van een ladder gevallen en aanvanke lijk werd de toestand niet ernstig ingezien. Later is hij naar de Mariastichting overge bracht. Het bleek, dat hij een ruggewervel- fractuur had opgelopen. Voor de afdeling Haarlem van de Stu dievereniging voor „Psychical Research" zal dr. W. H. C. Tenhaeff Donderdagavond in restaurant Brinkmann spreken over „Be schouwingen over het geheugen met betrek king tot para-psychologische onderzoe kingen". Vandaag is de heer Zuidervcld twintig jaar lid en voorzitter van de Honöendres- suurvereniging ..Haarlem", afdeling van de Koninklijke Nederlandse vereniging van houders van Politiehonden. Ter gelegenheid van dit feit zal hij vanavond door de leden worden gehuldigd. Ds. J. C. Marls, predikant bij de Chr. Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord, heeft een beroep ontvangen naar Zierikzee. MeJ. If. G. Hagenaar uit Nieuw Vennep is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. School te Krommenie. Een korte avonddienst zal voortaan op de tweede en vierde Donderdag van elke maand vanwege de Vereniging van Vrijz, Hervormden te Haarlem in het gebouw in de Jacobsstraat worden gehouden. Deze diensten beginnen om negen uur. Morgen avond wordt de eerste gehouden. De musicoloog Bernard Yzerdraat houdt op 17 en 24 November in de tentoonstellings zaal van het Frans Halsmuseum twee voor drachten met lichtbeelden en gramofoonpla- ten over volksdans en volksmuziek in en buiten Europa. Veertig leden van de Katholieke Vrou wenbeweging te Heemstede hebben Dinsdag middag een excursie gemaakt naar het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf te Bloemen daal, teneinde een kookdemonstratie bij te wonen. Donderdag is een tweede groep aan de beurt. De leden van de vereniging „Haerlem" zijn uitgenodigd op Zaterdag 29 October deel te nemen aan een wandeling op het land goed Elswout te Overveen. Een week iater wordt een excursie naar Delft gemaakt. Des morgens staat op het programma een bezoek aan het museum ,,'t Prinsenhof" en des mid dags een wandeling door de stad. waarbij vooral de aandacht zal worden geschonken aan de bezienswaardigheden, welke minder bekend zijn. De Heemstccdse Christelijke Oratorium- vereniging geeft morgenavond in de gemeen telijke Concertzaal te Haarlem met mede werking van de H.O.V. een uitvoering in de Engelse taal van het oratorium „Samson" van Handel onder leiding van George Ro bert. Wegens ziekte moeten twee solisten worden vervangen: de sopraan Dora van Doorn-Lindeman door Gré Brouwestijn en de alt Han van Holle door Akke de Vries. De tentoonstelling „Molens in en om Haarlem" in het museum „Het Huis van Looy" blijft wegens de grote belangstelling, die er blijkt te bestaan, tot en met Zondag geopend. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uil hel Engels 50) i Ze kuste Pansy, dekte haar liefdevol toe en verliet de kamer. Maar toen ze al leen in haar eigen slaapkamer stond, bleef ze midden in het vertrek stil staan en poogde ze de wonderlijke stroom van ge voelens, die over haar kwam, te analise- ren. Het was natuurlijk onzinnig, dat Pansy's dwaze gebabbel deze gedachten- i gang veroorzaakt zou hebben. Er zat véél, véél meer achter. Het was alsof Pansy's idee allerlei vage indrukken opeens naar naar voren had gebracht, die als 't ware in haar onderbewustzijn verborgen waren geweest. Ze had gehuild op Murray's schou derO nee, het ging veel verder terug. Hij had haar eens gezegd, dat ze een „goed soort" was. Ze had hem gadegesla gen, als hij lief voor *z'n moeder was, en ze had onbewust gewacht op de glim lach, die zijn gezicht zo geheel veranderen kon. Ze had altijd gehoopt, dat wat ze voor mevrouw Farraday deed, zijn zorgen wat zou verminderen en het leven plezie riger voor hem zou maken. Gedurende de afgelopen weken was ze in haar onder bewustzijn aldoor met hém bezig geweest. Toen ze zich zo koppig tegenover Gregory had gedragen en erop gestaan had met mevrouw Farraday naar dat dinertje te| gaan, waren het niét de belangen van mevrouw Farraday geweest, die haar voor ogen hadden gestaan, dat zag ze nü dui delijk in. Wat voor haar boven al had geteld, was Murray's geluk en Murray's onbezorgdheid. Ze had meer aan hem ge dacht dan aan mevrouw Farraday. Hij was degene, die ze niet onder ogen zou hebben willen komen, als haar poging om mevrouw Farraday van dwaasheden te weerhouden, mislukt was. Ze had daar voor het risico genomen van Gregory voor goed te verliezen. En ze had hem inder daad verloren. En het kon haar eigenlijk niet zo héél veel schelen! Dat was het allerwonder lijkste. Afgescheiden natuurlijk van het normale verdriet over het verlies van iets, dat vertrouwd en dierbaar was geworden, vond ze nu eigenlijk de liefc'.e tussen Gre gory en Eva helemaal niet erg meer. Van veel méér betekenis was het voor haar, dat het probleem in het Farraday-gezin op bevredigende wijze was opgelost. Van veel méér betekenis was het voor haar, dat mevrouw Farraday tegen haar gezegd had, dat ze wel wilde, dat zij haar doch ter was. En van de allergrootste betekenis was het, dat Murray Farraday haar ge kust had en haar op zo'n liefkozende ma nier „baby" had genoemd. Dat waren de dingen, die er voor haar op aan kwamen: alles wat er tussen haar en de Farraday's was voorgevallen. Alma, kindje, ben jij daar, hoorde ze opeens haar moeder's stem zachtjes beneden aan de trap roepen. Ja moeder. Met grote inspanning drong Alma alle verwarrende gedachten, die haar hoofd doorkruisten, op de achtergrond en rende de trap af naar beneden. Ik vroeg me af, of je misschien nog wat wilde eten, liefje, zei mevrouw Bren- dall op een toon, die een compromis tus sen bezorgdheid en onbevangenheid was. O, graag, antwoordde Alma met een opgewektheid, die mevrouw Brendall ken nelijk enigszins zonderling vond. Ik zal er zelf wel voor zorgen, voegde ze er haastig aan toe. En mevrouw Brendall, die waarschijnlijk de mening was toegedaan, dat werk het beste middel is om over verdriet heen te komen, liet Alma rustig haar gang gaan. Eva noch Gregory verschenen ten tonele en Alma vernam, dat Richard na ben vermoeiende fietstocht van een hele dag, vroeg naar bed was gegaan. Hierdoor be vonden zich Alma en haar moeder in een dergelijk tête tête. dat het bespottelijk zou zijn geweest, niét te beginnen over het onderwerp, dat beider gedachten vervul de. En dus begon Alma na enig aarzelen: Ik neem aan, dat u 't gehoord hebt over Gregory en mij, moeder? Ja, kindje, inderdaad, stemde haar moeder toe op een toon, die volkomen bij de situatie paste. Wel, ik moet u zeggen, dat het niet zo'n vreselijke tragedie is, zei Alma, ter wijl ze haar best deed niet al te opgewekt te spreken. Gregory en ik hebben ons bei den vergist. Het was wonderlijk, bedacht ze zich, dat het excuus, dat ze verzonnen had om tegen over de buitenwereld de zaak uit te leggen, nu inderdaad de volle waarheid bleek weer te geven. Wel, lieve kind, als 't werkelijk zo in elkaar zit. Ja, ik ben ontzettend op Gregory gesteld en dat zal ik ook altijd blijven. Maar ik ben tot de ontdekking gekomen, dat ik niet van hem houd, en dat hij eigenlijk van Eva houdt. Op de een of andere manier vind ik het toch niet helemaal aanvaardbaar, zei mevrouw Brendall enigszins klagend. Stel je voor, je eigen zuster! Maar ik moet zeggen, Alma, dat je het niet erg tragisch opneemt, voegde ze er bijna ver wijtend aan toe. Toen je thuis kwam, dacht ik, dat je doodongelukkig zou zijn. O, nee, zei Alma, die al bijna ver geten had, hoè ongelukkig ze zich aan vankelijk had gevoeld, ik ben op Benham Lodge geweest. Werkelijk? En hoe ben je terugge komen? De Zondagsdienst van de bus is niet al te best. Te voet? Nee, natuurlijk niet, moeder. Murray heeft me in de auto thuisgebracht. Voor de tweede keer vandaag? Ja, inderdaad. Ozei mevrouw Brendall en ze keek haar dochter peinzend aan. Maar ze drong niet aan op verdere ver trouwelijkheden. Hoe weinig deugden ze ook mocht hebben, iets wat in haar te waarderen viel, was haar eigenschap nooit vertrouwelijkheid bij haar kinderen te forceren. En derhalve had Alma geen lastige -vragen van haar moeder te beant woorden die avond, doch zat ze alleen met de vragen, die diep in haar eigen hart opkwamen. Niet lang nadat ze naar bed was gegaan, hoorde Alma, Eva thuis ko men en naar haar slaapkamer gaan. En omdat ze zich zoveel rustiger en prettiger gestemd voelde dan Eva mogelijkerwijs kón vermoeden, riep ze zachtjes: Eva, kom je me nog goedennacht zeggen? Ze voelde, hoe Eva even aarzelde, maar daarna kwam deze Alma's slaapkamer binnen. Alma had het licht uitgedraaid, maar een helder maanlicht stroomde de kamer binnen. En Eva scheen deels door deze wonderlijke maanverlichting, deels door de verrukking, die ergens diep uit haar binnenste kwam, een stralend wezen. Zo ziet een mens er maar ééns of misschien twee keer in z'n leven uit, dacht Alma. Gregory heeft mij er nooit zó ge lukkig uit doen zien, constateerde ze in zichzelf en harder zei ze: O Eva, je ziet er wonderlijk aantrekkelijk uit van avond! Eva lachte zachtjes en kwam op het bed toe. Wat lief van je, Alma, om dat juist nü te zeggen. Je gedraagt je werkelijk als een engel in deze hele affaire. O nee, helemaal niet. Alma drukte even haar zusters arm en er kwam een vreemde ontroering over haar. Ik heb nog eens rustig over alles nagedacht en ik weet nu heel zeker, dat zélfs als jij Gregory niet had willen hebben, ik toch óók tot de ontdekking zou zijn gekomen, dat ik niet met hem kon trouwen. Ik ben ontzettend op hem gesteld, maar ik houd niet van hem. Is dat de absolute waarheid? vroeg Eva, die het zich op dat moment onmo gelijk in kon denken, dat iemand niét van Gregory zou kunnen houden. Ik zweer 't je, zei Alma. En met een warme glimlach omhelsde de zusjes elkaar. Toen Eva weggegaan was, was Alma van plan, rustig wakker liggend, haar eigen gevoelens eens scherp te analy seren. Maar aangezien de vorige nacht zeer vermoeiend was geweest, overmande de slaap haar en voordat ze nog een po ging had kunnen doen om wakker te blij ven, was ze weggezonken in een diepe, dromenloze slaap. De volgende morgen leek het leven wonderlijk gewoon en als vanouds. De periode van mooi weer had plaats moeten maken voor een kille, regen, die uit een loodgrijze hemel omlaag viel. En boven dien is de Maandagmorgen bekend om zijn deprimerende invloed op zelfs de vrolijkste naturen. Daarbij kwam nog de ongelukkige om standigheid, dat de wekker die morgen niet werkte, waardoor alles en iedereen laat was, met het gevolgd dat het ontbijt in vliegende haast afgewerkt werd in plaats van in rustiger tempo. Richard brak zelfs een kop van een servies, waarbij geen koppen meer te krijgen waren, Eva kreeg een ladder in liaar op-één-na beste paar nylons en Pansy verkondigde de me ning, dat het veel beter was helemaal niet naar school te gaan dan zó laat aan te komen zetten. Tenslotte verdween echter iedereen op min of meer vlotte wijze en met een min of meer bevredigend ontbijt in de maag. En Alma begon met energie al kon ze niet direct enthousiasme opbrengen aan haar huiselijke werkzaamheden, waar van door haar afwezigheid ook nog een en ander was blijven liggen. Ze zou zich haar hele leven herinneren, hoe toen opeens, terwijl ze bezig was met weinig romantische werkzaamheden in de keuken, haar ogen open gingen voor het feit, dat Murray haar de vorige avond iets zéér belangrijks had gezegd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6