Tien-miüioenste Neder' was er half October al fan van der Plgge DAMESHOEDEN Vrijdag 28 October 1949 Haarlems Dagblad en OprecUte Haarlemsclie Couranï end' Wie hef is weet men nog nief Dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de Statistiek, heeft Donderdagavond een radiopraatje verklaard, dat naar mag worden aangenomen, onze bevolking in de afgelopen weken de 10 millioen heeft overschreden. Op 1 October telde Nederland 9.993.268 zielen en volgens beschikbare voorlopige cijfers en schattingen moet dit aantal thans reeds 3000 boven de 10 mil lioen zijn. Omstreeks het midden van October 1949 is deze nieuwe mijlpaal bereikt. Daarmee heeft sinds de eeuwwisseling, toen de 5 millioen juist was overschreden, een ver dubbeling der bevolking plaats gevonden binnen nog geen 50 jaar. In 1911 telde ons land reeds 6 millioen inwoners, in 1921 7 millioen, in 1931 8 millioen en in 1941, tijdens de oorlog, werd de 9 millioen over schreden. Het is voor het Centraal Bureau voor de Statistiek echter een vrijwel onbegonnen werk om die tienmillioenste Nederlander aan te wijzen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is nooit direct op de hoogte van geboorten en sterfgevallen en van de personen, die over onze landsgrenzen wegtrekken of zich hier komen vestigen. Pas na afloop van elke maand geven de bevolkingsregisters van deze feiten kennis aan het bureau, dat dan een begin kan maken met de statistische verwerking van de gegevens. Doch zelfs indien men de moeizame ar beid zou verrichten om op grond van dit materiaal van dag tot dag de toeneming van de totale bevolking te volgen, men zou het gewenste resultaat niet bereiken. Want al kon men bepalen dat op een bepaalde dag de tien millioen was overschreden, wie van de 600 op die dag geborenen is die tien millioenste? Werd de eindstreep be reikt door een der uit Indonesië gerepa- trieerden dan is het mogelijk dat hij die zelfde dag weer „onttroond" werd doordat b.v. honderden emigranten ons land ver lieten. Problemen Het sterftecijfer is in ons land lager dan overal elders in de wereld. Deze bevol kingsgroei veroorzaakt bijzondere proble men, in de eerste plaats omdat de geboorte, al is deze hoger dan elders, toch ook in ons land in de loop der jaren geleidelijk is teruggelopen. Dat heeft tot gevolg dat er in de samenstelling van onze bevolking verandering is gekomen. De verhouding tussen jongeren en ouderen heeft zich ten gunste van de laatsten gewijzigd. Wanneer de aanvoer van onderaf, d.w.z. het aantal geborenen, minder wordt en aan de kop de vermindering der ouderen op langzamer wijze verloopt, zullen er veranderingen op- Wt aMtbaat WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) Speciaalzaak Baby- en kinderkleding Wiegen, Commodes en Ledikantjes (Adv.) Feuilleton-prijsvraag der GPD Eerste prijs voor mevr. BijleveldGelinck In een deze week gehouden bijeenkomst is uitspraak gedaan inzake de door de ver eniging „De Grote Provinciale Dagbladen" (GPD) uitgeschreven prijsvraag voor een vervolg-verhaal. Er zijn niet minder dan 55 inzendingen ontvangen, zodat de jury- een zeer omvangrijke en tijdrovende taak heeft gehad. Bij het vaststellen van de uitslag bleek, dat, naar het oordeel van de jury, drie verhalen belangrijk boven de andere uit blonken, te weten: „De verdwenen formules", „De gril van een kunstenaar" en „Paviljoen Paradis". Unaniem was men het er bovendien over eens dat van dit drietal het eerstgenoemde verhaal „De verdwenen formules", inge zonden onder motto „Je kunt nooit wetenin aanmerking kwam voor de door de GPD uitgeloofde prijs van vijftien honderd gulden. Bij opening van de enveloppe bleek het verhaal te zijn geschreven door mevrouw J. M. C. Bijleveld-Gelinck uit Heemstede. Het oordeel van de jury over het werk van deze huisvrouw (zoals zij zichzelf aan duidt) is vol lof: „Een korte roman met thriller-inslag, geschreven in een beschaaf de, prettige stijl, hoewel hier en daar iets aan de romantische kant. Alles zeer lees baar en spannend tot de happy ending toe. Zeer geschikt voor feuilleton". Ook de beide andere, reeds genoemde, romans komen voor plaatsing als vervolg verhaal alleszins in aanmerking. „Paviljoen Paradis" is geschreven door de_ heer J. L. Lodewijks, redacteur van „Haarlems Dagblad" in Haarlem. „De gril van een kunstenaar" is van de hand van mej. Lily van Oyen, ambtenaresse bij de provinciale griffie van Zuidholland uit Den Haag. Over het werk van de heer Lodewijks Zegt de jury: „Een rustig verhaal, zeer eer- tijk verleid op een weldoende, opgewekte toon. Uit het hele verhaal blijkt het ver trouwen dat het goede beloond en het kwa de gestraft zal worden. Een roman, welke de jury ondanks het lezen van zovele andere sterk is bijgebleven en die zij warm meent te moeten aanbevelen". Het verhaal van mej. Van Oyen zal vol gens de jury aan het slot enige wijziging moeten ondergaan. Het is overigens zeer geschikt voor feuilleton. Na langdurig wikken en wegen is ten slotte geconcludeerd dat van de overige in zendingen het verhaal „De dood van dr. Leidekker", van de hand van een 21-jarige student in de economie, de heer J. de Vries uit Heemstede (onder pseudoniem „Olivier van Brake") nog een speciale vermelding verdient. De stijl is goed. Er is bijna overal voldoende spanning en de verrassende ont knoping komt pas aan het slot". De GPD heeft zich bereid verklaard om te zijner tijd na het bekroonde werk van mevrouw Bijleveld ook de andere drie genoemde romans in de bij haar aange sloten tien bladen als vervolg-verhaal te publiceren, tegen een honorarium van 500 per roman. Ook Haarlems Dagblad is aangesloten bij de GPD. treden die voor het gehele economische en sociale leven gevolgen hebben: er zullen minder wiegen nodig zijn, doch de productie van rolstollen zal sterk moeten toenemen. Nieuwe complicatie Tegen gemiddeld 180.000 geborenen in de jaren voor de laatste wereldoorlog werden in 1946 niet minder dan 280.000 babies aan gegeven. Sindsdien is weer een daling in getreden. De leeftijdsopbouw onzer bevol- king vertoont thans, wat de jongste leef- tijden aangaat, een zeer belangrijke uit stulping, die met het ouder worden dezer kinderen van jaar op jaar zal verschuiven. Dit betekent dat het aantal nieuwe leer lingen bij het lager onderwijs, dat thans en in de eerstvolgende jaren van 180.000 tot 200.000 zal bedragen, in 1952 opeens tot 270.000 zal oplopen. Voorts zal de ge> hele leerplichtige jeugd, thans rond 1J/2 millioen jongens en meisjes, in 1953, als de 10-millioenste wereldburger naar school gaat, bijna 2 millioen kinderen tellen. Deze ontwikkeling zal zich voortzetten en reeds thans valt te berekenen, dat in 1963 het productieve deel onzer bevolking, de 15 tot en met 64-jarigen, met ruim 20 procent zal zijn vermeerderd. Een ieder begrijpt, welke bijzondere extra eisen door deze ontwikkeling aan onze Nederlandse volkshuisvesting worden gesteld, wil deze in staat zijn om binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek de werkgelegenheid zo danig te verhogen, dat de grote toeneming in de productieve leeftijdsgroepen kan wor den opgevangen. De aloude Tabak- en Sigarenhandel bericht de ontvangst van het nieuwe eigen merk „BARONET". De prijs is 25 cent. Dit merk kunnen wij onbeperkt verkopen in constante kwaliteit. Onze naam op ieder kistje is voor U een waarborg voor goede sigaren. Als vanouds.bezorging franco huis. Hoogachtend, Gr. Houtstraat 81 Taxi 2 Bel 13000 DAG EN NACHT „Amsterdam"-rubber keert acht procent uit Vooruitzichten gunstig De N.V. Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam", heeft blijkens de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1948 na afschrijving van totaal f9.309.219 een winst behaald van f2.339.562. Voorgesteld wordt deze winst geheel voor uitdeling te bestem men en aan aandeelhouders een dividend uit te keren van 8 procent. Over de boekjaren 1941 tot en met 1947 werd een nadelig saldo geboekt van f 1.751.248. Aan de rehabilitatie en exploitatie der ondernemingen in Indo nesië werd in 1948 besteed f 10.795:000. De kapitaalsuitgaven vergden bovendien f4.239.000 en aan uitvoerrecht op producten werd f 1.919.500 aan het Indonesische gouver nement afgedragen. Aangezien over 1942 tot en met 1947 een fiscaal verlies werd geleden van f 7.405.000. waarvan f 2.468.000 compen seerbaar is met de over 1948 belastbare winst, wordt aangenomen dat over 1948 geen Indo nesische vennootschapsbelasting verschuldigd is. Het netto provenu, verkregen bij verkoop van oogst 1948. de eerste na de oorlog ver kregen jaaroogst, beliep f 20.183.900, waarvan in Indisch courant verkocht f5.056.000. Het restant ad f 15.127.900 werd naar Indonesië getransfereerd. Omtrent de positie der ondernemingen ter Oostkust van Sumatra vermeldt de directie in haar verslag, dat" uitgebracht wordt Triade op 4 November te houden jaarvergadering, dat zij bij het in bedrijf stellen der onder nemingen kwam te staan voor een ernstig tekort aan werkkrachten. Zij meent, dat dit tekort slechts definitief kan worden opgelost door immigratie van werkvolk uit andere ge bieden. Aanmerkelijke verbetering op dit gebied zal pas kunnen intreden als rust en orde in Indonesië zijn hersteld. Het mecha niseren van werkzaamheden wordt bestu deerd. Bij het bezetten bleken de meeste fabrieken betrekkelijk slechts weinig bescha digd te zijn. Toch waren overal zeer belang rijke herstelwerkzaamheden noodzakelijk, die door het nijpend tekort aan werklieden ernstig belemmerd werden. Dat desondanks relatief grote hoeveelheden rubber en palmolie konden worden gefabri ceerd, schrijft de directie toe aan de goede toestand der bedrijven voor de oorlog en aan de grote werklust van de technische staf. De technische rehabilitatie der bedrijven werd met kracht voortgezet, waardoor weer een grotere bedrijfszekerheid verkregen werd. Een volledig herstel der fabrieken is echter nog geenszins bereikt. Minstens het gehele jaar 1950 zal nog moeten worden voortgewerkt om de technische oorlogsschade en achterstand in te halen. Omtrent de ondernemingen op Java zegt het verslag, dat aldaar niet het nijpende ge brek aan werkvolk optrad. De veiligheids toestand op Oost Java was echter van dien aard, dat van een rustige bedrijfsontwikke ling allerminst gesproken kon worden. In 1948 werd definitief geoogst 4.646.006 kg. rubber. De oogstraming voor 1949 is als volgt: rubber 9.350.000 kg., palmolie 25.600.000 kg. en palmpitten 6.600.000 kg. Het verslag wijdt een afzonderlijke be schouwing aan de rubberproductie en het rubberaspect en zegt, dat de verbetering van de rubberproducten een voorwerp van grote zorg blijft, gezien de belangrijke plaats die de synthetische rubber zich op de markt veroverd heeft. De directie meent, dat slechts een vrije markt natuurrubber en synthe tische rubber zich naast elkaar economsich normaal kunnen ontwikkelen en oordeelt, dat voor de natuurrubber nog steeds gunstige mogelijkheden zijn weggelegd. Versnelde afschrijving op bedrijfsmiddelen vervalt Afschaffing Ondernemings belasting in twee jaar; ver hoging Vennootschapsbelas ting Het wetsontwerp belastingherziening 1949 bevat een bepaling, volgens welke ver vroegde afschrijving mogelijk is op inves teringen in bedrijfsmiddelen in de jaren 1946 tot en met 1952. De prijsstijgingen van bepaalde goede ren, welke naar verwachting als gevolg van de devaluatie van de gulden zullen optreden, stellen de kosten van aanschaf fing van bedrijfsmiddelen in de periode voorafgaande aan de devaluatie, in een ge heel nieuw licht. Aanvankelijk was aan deze aanschaffingen een belangrijk prijsrisico verbonden, zodat verstandig beleid voor schreef aanzienlijk af te schrijven in de eerste jaren, waarin de rentabiliteit in de regel nog verzekerd was. Na de devaluatie kan ten aanzien van bedoelde aanschaf fingen naar het oordeel van de regering niet meer worden gesproken van een „kop" die desgewenst vervroegd moet kunnen worden afgeschreven. Handhaving van de bedoelde tegemoetkomingen is dan ook ten aanzien van investeringen in de jaren 1946 tot 1949 niet nodig. Voor komende jaren wordt de faciliteit daarentegen wel ge handhaafd ter verlichting van de belas tingdruk op diegenen, die nog moeten' in vesteren en die daarvoor grotere bedragen dan voorheen nodig zullen hebben. Eveneens wordt gehandhaafd de moge lijkheid tot herwaardering van bepaalde voor-oorlogse bedrijfsmiddelen, inhoudende dat toegestaan wordt een verhoging van de boekwaarde onbelast te reserveren. De verhoogde boekwaarde geeft voor het vervolg ook verhoogde afschrijving. Het ontnemen van de terugwerkende kracht aan de belangrijkste faciliteit van het wetsontwerp belastingherziening 1949 geeft aanleiding de datum van ingang van de gehele inhoud van dat wetsontwerp twee jaar (in het agemeen van 1 Januari 1948 tot 1 Januari 1950) te verschuiven. Ook de mogelijkheid tot jaarlijkse on belaste reservering blijft aldus twee jaar langer gehandhaafd. Oiidernemingsbelasting Ook het wetsontwerp tot wijziging van de ondernemingsbelasting zal belangrijk wor den gewijzigd. Nu het terugnemen van de in het wetsontwerp belastingherziening 1949 opgenomen faciliteiten ten aanzien van verstreken jaren het offer voor de Schatkist aanmerkelijk vermindert, acht de ,regering het verantwoord over te gaan tot een verdere verlichting van druk voor ko mende jaren dan aanvankelijk is voorge steld. Deze verlichting van druk betreft de sfeer van verwerving van het inkomen en wel, evenals de faciliteiten waarvoor zij in de plaats treedt, de belastingdruk op de ondernemingen. Voor lichamen betekenen de faciliteiten van het wetsontwerp belastingherziening 1949 en de afschaffing van de grondslag bedrijfskapitaal een belangrijke verdere verlichting van lasten, nadat reeds bij de belastingherziening in 1947 een eerste grote stap in die richting was gedaan. Voor ver dergaande tegemoetkoming, waarvoor de thans ingediende wijzigingen in de voor stellen ruimte hebben gegeven komen dan ook thans de ondernemingen van natuur lijke personen in aanmerking. Met name is daarbij gedacht aan de talrijke midden- standsbedrijven waarop juist bij een be trekkelijk matige winst de ondememings- belasting zwaar drukt. De beoogde ver lichting van druk wordt naar het oordeel van de regering het beste bereikt door een trapsgewijze afschaffing in twee jaar van de ondernemingsbelasting, gepaard gaande met een trapsgewijze verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting. VEEL GELOEI EN WEINIG VUUR. Gistermiddag hebben de sirenen van de Haarlemse brandweer tot twee keer toe hun doordringend geluid laten horen. De eerste keer gold het een brandje in een ijssalon aan de Rijksstraatweg, waar twee bakken met vet op een electrisch frituur- fornuis in vuur en vlam waren geraakt. Een paar emmers water van de buren waren vol doende om de rust te herstellen. In een villa in het Frederikspark werd de rode haan in de oliestookinrichting waar genomen. Hier werd door het uitschakelen van de verwarming korte metten met het dier gemaakt. Federatie van Kennemer Journalisten Dezer dagen kwam de in oprichting zijnde federatie van journalistenverenigingen in Kennemerland in vergadering bijeen voor de voltooiing van de federatieve organisa tievorm. De samenwerkende verenigingen, zijnde de Katholieke Journalisten Vereni ging, de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Journalisten Kring en de Pro testant-Christelijke Journalisten Verenigi- ging, benoemden hun respectievelijke voor zitters tot afgevaardigden in het Federatie bestuur, dat als volgt werd samengesteld: de heren W. v. Willige, voorzitter (K.J.V.), J. C. Aschoff (P.C.J.V.), J. Lodewijks (N. J.K.) en Kemming (Tijdschriften). Het secretariaat van de federatie, die de naam „Kennemer Journalisten Vereniging" zal dragen, zal voorlopig worden waarge nomen door de secretaresse van de afdeling Kennemerland van de N.J.K., mejuffrouw A. Schuitenmaker, Bloemveldlaan 3. .INTIMA ff LAMPENSPECIAALZAAK Doordat wij zelf vervaardigen zijn de moge lijkheden onbeperkt. Wij behandelen elk verlichtingsprobleem. KRUISSTRAAT 42 - HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) Wensen van overheids personeel in Indonesië De samenwerkende organisaties van overheidspersoneel in Indonesië hebben medegedeeld, dat zij geen enkele reden hebben om de toekomstige regering der republiek Indonesië als nieuwe werkgeef ster te wantrouwen, aangezien zij haar sa menstelling nog niet kennen. Zij verlangen echter van de Nederlandse regering, dat zij een garantiewet in het leven zal roe pen, die het de Nederlandse ambtenaar mogelijk zal maken in vrijheid te bepalen of hij zal overgaan in dienst van de sou- vereine staat Indonesië. Doet de Neder landse regering dit niet, dan zal zij „een moreel moeilijk te verantwoorden verzuim plegen en daarbij maken, dat de econo mische en culturele samenwerking met In donesië ernstig in gevaar wordt gebracht". Hebt U nog nooit een Groentje in Haar lems Dagblad geplaatst? Dan behoort u tot een kleine minder heid, maar dat hindert niet. Iedereen heeft het eens voor de eerste maal ge daan. Maar het is maar uiterst zelden bij die ene maal gebleven, omdat men er voor deel van ondervond. Oud-SS'er gearresteerd De afdeling opsporing politieke delin quenten van de rijkspolitie in het gewest Amsterdam is er- in geslaagd op de Klove niersburgwal te Amsterdam aan te houden de oud-S.S.'er T. O-, die eind 1945 uit de Harskamp was ontsnapt en zich sindsdien schuil had gehouden. Gebleken is, dat hij geruime tijd ondergedoken en in dienst is geweest bij een boekhandelaar aan de Overtoom, die zelf als politiek delinquent veroordeeld is. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft mede gedeeld, dat zeer streng zal worden opge treden tegen lieden, die politieke delin quenten, wiens opsporing verzocht wordt, verbergen of in dienst nemen. In het bijzonder wanneer deze mensen zelf poli tiek delinquent zijn geweest. Ook de boek handelaar is gearresteerd. Op verschillende ..fronten" zijn waarnemers van de UNO dagelijks bezig met hun moeilijke en delicate taak, welke vaak niet van levensgevaar ontbloot is. Hier zijn •waarnemers op een van hun tochten in Griekenland een praatje begonnen met een der mannen van een „dorpsbeveiligingsdienst" Het in de lucht bijvullen van benzine van „tankvliegtuigen" in andere toestellen geschiedde lot nu toe bijna uitsluitend door middel van een lange elastische slang. In Amerika neemt men thans echter proeven met een stijve uitschuifbare buis van licht metaal met welk systeem het in de vlucht tanken aanmerkelijk sneller kan verlopen. Hier demonstreren een B 29 Vliegend Fort (boven) en een B 50 Superfort de nieuwe methode. Wijziging van invoerrechten en accijnzen Minister Lieftinck heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat de jongste mone taire maatregelen het noodzakelijk hebben gemaakt de specifieke invoerrechten van het Beneluxtarief, alsmede de gemaakte af spraken in zake de unificatie van de ac cijnzen te hei-zien en in overeenstemming te brengen met de nieuwe koersverhouding tussen gulden en Belgische franc. De voorgenomen verlaging van de ge middelde bieraccijns tot 1.80 per hecto litergraad zal worden beperkt tot pl.m. ƒ2.25 per hectolitergraad. Het gemeenschappelijk accijnsbedrag voor suiker van 11.per 100 kg. zal thans plm. 14.per 100 kg. worden. Dit betekent een belangrijke verlaging van het accijnsbedrag, dat thans nog 27.per 100 kg. bedraagt plus 2.25 heffing voor het Landbouwegalisatiefonds. De Belgische regering heeft zich bereid verklaard de benzinebelasting in België tot frs. 220, overeenkomende met 16.65 per hectoliter te verlagen. De gemeenschappe lijke accijns zal derhalve op 16.65 of frs. 220 per hl. worden vastgesteld. Voor gedistileerd-accijns zal aan het be drag van frs. 7850 per hl. ad 50 procent worden vastgehouden, hetgeen met zich medebrengt, dat die accijns in Nederland op f 596 per hl. ad 50 procent zal dienen te worden vastgesteld. Overige aanpassingen betreffen de ac cijns op natte pruimtabak, die op mousse rende wijnen en het waarborgrecht. De herziene afspraken inzake de accijn zen zullen worden vastgesteld in een ver drag, dat binnen afzienbare tijd met een ontwerp-wet tot goedkeuring van dat ver drag aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Zuinig met stroom Minister doet een beroep op de huisvrouwen De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft hedenmiddag te Heerlen de nieuwe syn these-gasfabriek van het stikstofbindings- bedrijf der staatsmijnen in bedrijf gesteld. In zijn rede sprak de minister ook over de eleetriciteitsvoorziening. Voortgaande industrialisatie betekent, dat het verbruik van electrische energie aanzienlijk zal stijgen. De huidige appara tuur der centrales is onvoldoende om de stijging van de energiebehoefte geheel op te vangen. Vermoedelijk zullen, ondanks de grootste krachtsinspanning, de electrische centrales pas in 1952 in staat zijn aan de behoefte te voldoen. Daarom is het nodig in de periode van November tot en met Januari het electrieitcitsverbruik in de spitsuren te beperken. De minister deed een beroep op de par ticuliere verbruikers, in 't bijzonder op de huisvrouwen, die hij als zeer belang rijke bondgenoten beschouwt Amerikaanse oefeningen met raketten Raketten, gebouwd naar het model van de Duitse „V-l", met een lengte van 9 meter en een gewicht van 7 ton, voorzien van een straalmotor en in staat om atoom bommen mee te voeren, zullen van Ame rikaanse duikboten worden afgeschoten en per radio worden bestuurd bij oefeningen die op 7 November ter hoogte van Hawaii" worden gehouden, zo verklaarde een woordvoerder van de staf van de Ameri kaanse Stille Oceaanvloot. Deze raketten zullen met een snelheid van 640 tot 800 km. per uur op een hoogte van 1200 meter boven een vloot van 70 oorlogsschepen, verdeeld over een afstand van 20 kilometer vliegen. De schepen hebben tot taak de raketten door middel van hun luchtdoelartillerie neer te halen. Indien zij hierin niet slagen, zullen jacht- toestellen van de moederschepen opstijgen, om te trachten de raketten neer te schieten. van BETERE KWALITEIT met PRETTIGE PASVORM in LAGERE PRIJZEN MODEMAGAZIJN ANEGANG 24 De Amsterdamse haven is thans hersteld De Amsterdamse haven, waarvan alle installaties vernield werden door de Duit sers, is thans geheel hersteld. De laatste der elf nieuwe kranen is thans in gebruik genomen. Deze havenkranen zijn de modernste en ook grootste ter wereld. Hun hoogte bedraagt maximaal twee- en-zestig meter. Zij maken het mogelijk om twee rijen lichters over de grootste zeeschepen heen te lossen. De snelheid van deze kranen, welke door de Neder landse industrie gemaakt zijn, is vier me ter per seconde. Dit Amsterdamse voorbeeld zal door Rotterdam Worden gevolgd. Er is een grote bestelling van de Rotterdamse Lloyd bij de vervaardigers van deze kranen, Stork- Hijsch te Haarlem, geplaatst. „Twente" in aanvaring met Battersea-brug Het 262 ton metende Nederlandse motor schip „Twente" is Donderdagavond om 21.45 uur op de Theems in de mist tegen de Battersea-brug gevaren. Het schip kwam vast te zitten onder de brug en moest door een sleepboot losgetrokken worden. Het stuur huis en de commando-brug liepen aanzien lijke schade op. De onderkant van de brug werd licht beschadigd. Radio-Moskou licht de sluier op Radio-Moskou heeft gisteren, citerend uit een artikel van de „Literaire Gazet", maarschalk Tito ervan beschuldigd, dat hij in Zuid-Italië met Randolph Churchill wijn dronk, terwijl het rode leger onder maarschalk Tolboechin de nazi's uit Joego slavië verdreef. Het radio-station noemde Tito: verrader, bandiet, schurk, hebzuchtige aap, kakelende papegaai, deserteur, lafaard, comediant, huichelaar, beul en insolente dwerg. Tito werd ervan beschuldigd de landgoe deren van Koning Peter van Joegoslavië te hebben gestolen en de staatsgelden te ver kwisten aan zijn vriendin „die even vaak van auto als van jurk verwisselt". „Churchill na-apend", aldus Radio-Mos kou, „wil Tito bekend zijn als schrijver, jager en schaakspeler, doch evenals Chur chill is hij een slechte jager en een nog slechtere schrijver. Hij kan zelfs geen spel letje schaak winnen van Mosje Pidjade (de Joegoslavische vice-premier)". Tenslotte merkt Radio-Moskou op, dat Tito „verbluffend veel op Göring lijkt. Als hij in het filmnieuws op het doek ver schijnt, roept het publiek „Göring" en in derdaad is hij even hebzuchtig en onver zadigbaar als Göring". De positie van Formosa wordt als zwak beoordeeld Volgens de laatste berichten uit For mosa nemen de monetaire reserves van de Chinese nationalisten snel af, wat ook zou blijken uit de recente waardevermindering van de op Formosa geldende valuta, aldus meldt de correspondent te Hongkong van het Londense blad de Times. De Chinese regering heeft verschillende agrarische hervormingen aangebracht en de Amerikaanse functionarissen van het Marshall-plan hebber: fondsen voor een controle-apparaat over de landhervorming uitgetrokken, doch het goede, dat uit deze maal regelen is voortgekomen, is door andere maatregelen geneutraliseerd, aldus de correspondent. Zo zijn meer dan 3000 leraren, school meesters en lagere functionarissen, die als leden van de Kwo Min Tang uit China ge vlucht zijn, op posten in Formosa geplaatst ten koste van hun inheemse collega's. Voorts moet de regering grote hoeveel heden rijst van de boeren requireren om haar leger van meer dan 400.000 geünifor meerde soldaten, dat op het eiland gelegerd is, te kunnen voeden. Buitenlandse waarnemers op Formosa geloven niet, dat net eiland lang stand kan houden als de communisten het gehele vaste land onder beheer hebben en hun aandacht in ernst richten op het laatstè nationalistische bolwerk. Zij" achten het met moeilijk voor de communisten om van de kust van Foekin af agenten en soldaten in Formosa te doen infiltreren om een guerilla te beginnen, waarin de communis ten alle natuurlijke voordelen van het ter rein en de sympathie van de bevolkin»» zullen genieten. Stijgende werkloosheid in België (Van onze correspondent in Brussel). In de eerste helft van October is in Bel gië de werkloosheid plots met enkele dui zenden gestegen, zodat er momenteel niet minder dan 194.000 volledig en 51.000 ge deeltelijk en toevallige werklozen zijn, die steun trekken. In tegenstelling met Nederland verkrijgen de werkloze arbeiders en ambtenaren, op vertoon van hun ontslagbrief, onmiddellijk steungeld. Het wordt wekelijks uitbetaald. Onder de volledig werklozen zijn 32.000 seizoen-arbeiders, die in Noord-Frankrijk de suikerbieten-campagne of de graanoogst hebben meegemaakt. Zij laten zich thans, na hun terugkeer in België en met toestem ming van de regering, als werklozen in schrijven. Met de 10.600 Belgische grens arbeiders, die in Nederland werken, is dit niet het geval, daar deze meestal in de in dustrie arbeiden, voornamelijk in Noord- Brabant. Het ministerie van Arbeid werkt een reglement uit, dat de talrijke misbruiken inzake werklozensteun moet verhinderen. Zo heeft men vastgesteld, dat een te groot aantal jonge vrouwen, na enkele maanden onder de officiële loonschaal gewerkt te hebben, zich met een ontslagbrief op het werklozenbureau aanbiedt en nu sedert jaren steun ontvangt. De arbeidsinspecteurs hadden totnogtoe aanwijzing gekregen om deze misstanden oogluikend toe te laten. Een inspecteur formuleerde dit tegenover ons nogal realistisch: „het is beter", zeide hij, „tien luiaards te laten lopen dan ean rechtvaardige te grieven." Zolang de werkloosheid beperkt bleef tot een 100.000 man, kon men deze typisch Bel gische politiek van het door-de-vingers- kijken voortzetten. Maar in 1948 kostte de werkloosheid aan de schatkist reeds 2 mil liard francs. Het werd dus hoog tijd het kaf van het koren te scheiden. Het thans in overweging genomen plan voorziet erin, dat zekere categorieën, bijvoorbeeld de gehuw de vrouwen, van de werklozensteun wor den uitgeschakeld. Trizóne heeft grote schuld aan België Te Brussel wordt vernomen, dat de be sprekingen tussen de Belgisch-Luxemburg se economische unie en de trizóne in twee fasen plaats hebben. Eerst hebben de afge vaardigden getracht een oplossing te vin den voor de financiële moeilijkheden die zich hebben voorgedaan. Thans zullen zij de gehele handels- en financiële overeen komst herzien. Onder meer zal de kwestie van de discri minatie-maatregelen ter sprake worden gebracht, ten einde een overeenkomst te krijgen met dezelfde basis als die welke door de overige Europese landen is ver kregen. Bij voortzetting van de bespre kingen zal getracht worden de contingen ten van de uit te wisselen goederen aan te passen. Deze onderhandelingen zullen waarschijnlijk nog deze week te Frankfort gevoerd worden. Bij het in werking treden van de op 17 Juni tussen de beide partijen gesloten handelsovereenkomst is dadelijk een gebrek aan evenwicht in de trans acties aan het licht gekomen. Voor dit ac- coord was een crediet-plafond van tien millioen dollar voorzien, doch dit plafond is dadelijk aanzienlijk overschreden. Het bedrag van de handelsschuld jegens de Belgisch-Luxemburgse unie zou reeds on geveer 16V2 millioen dollar bereikt hebben. Normaal had dit surplus in dollars of in goud vereffend moeten worden. Men meent te weten, dat België bereid zou zijn het voor de trizóne geopende cre- diet op 15 millioen dollar te brengen en de vereffening van het saldo niet voor 1 April 1950 te eisen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 9