Haarlems Dagblad Joegoslavische regering neemt militaire voorzorgsmaatregelen Vooral Chinezen melden zich aan fa, Jaargang No. 19386 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 106GO. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 31 October 1919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dpmtjte ïjaaclcmsdje icurant (Jtrato i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Hongaars-Joegoslavisch incident Ket Joegoslavische ministerie van Bin- enlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat H0ngaarse grenswachten Donderdag over de Hongaars-Joegoslavische grens hebben gevuurd. Het vuur werd over een breedte van twee honderd meter met automatische wapens afgegeven. Het incident had plaats nabij Qonji Miholjac in Kroatië. De Hongaren gebruikten handgranaten n raketten. De Joegoslaven beantwoord den het vuur niet, aldus deelt het Joegosla vische ministerie verder mede. In Joegoslavië is van opwinding of be- 2orffcSheid niet veel te bespeuren. Men ver onderstelt dat deze Hongaarse provocatie l'ét begin is van een intensievere „koude oorlog" der Comïnformlanden tegen het Tito-regiem. De Joegoslavische gedelegeerde in de po litieke commissie der UNO, Bebler, onder brak te Lake Success het debat over Grie kenland om de persberichten over het «rens-incident voor te lezen. In een uit Belgrado afkomstig telegram werd hieraan toegevoegd, dat de Joegoslavische troepen gereed waren „om iedere inval op hun ffrond af te slaan". Troepenverplaatsingen BELGRADO (Reuter). Waarnemers der Westelijke mogendheden te Belgrado zijn van mening dat de militaire maatrege len, welke thans door de Joegoslavische autoriteiten worden getroffen, voorzorgs maatregelen zijn tegen een mogelijke schen ding van de Joegoslavische grenzen door strijdkrachten van de Cominform. Er is van officiële zijde geen ruchtbaar heid aan deze maatregelen gegeven, doch het is niettemin welbekend, dat onder meel de volgende militaire voorzorgsmaatregelen door de Joegoslavische autoriteiten zijn Normaal komen er in het najaar' nieuwe recruten onder de wapenen, die hun mili taire dienstplicht moeten vervullen. Thans is deze oproeping gepaard gegaan fnet het onder de wapenen roepen van reservisten, die over het algemeen nog geen dertig jaar Een groot aantal reservisten is niet „afgezwaaid", doch onder de wapenen ge houden. Deze reservisten hebben deelgeno men aan manoeuvres van het Joegoslavi sche leger, welke in het begin van deze maand op grote schaal in Servië zijn ge houden. Door reizigers wordt melding ge maakt van aanzienlijke verplaatsingen van Joegoslavische troepen van het Westen naar het Oosten des lands, in de richting van de grenzen van Roemenië en Bulgarije. In an dere berichten wordt melding gemaakt van (roepenverplaatsingen in Noord-Oostelijke richting, welke troepen van Zagreb uit in de richting van de Hongaarse grens worden gezonden. Radio-Boekarest heeft Zondag reso lutie bekend gemaakt welke werd goedge keurd „op een illegale bijeenkomst, die kortgeleden te Belgrado werd gehouden door ondergrondse strijders tegen „het „bloedige regiem van Tito en Rankovic, communisten en niet-communisten". „De ondergrondse beweging heeft ge tracht de ware aard van de kliek van Tito te ontmaskeren door het verspreiden van brochures en pamfletten, maar van nu af aan zal de beweging actiever optreden", aldus de resolutie. Hierin wordt verder dank gebracht aan de „organisatie van de Joegoslavische politieke vluchtelingen, die in de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën wonen" voor hun hulp en die van hun radio-stations. De bijeenkomst besloot „alle krachten in de strijd te wei-pen voor de terugkeer van Joegoslavië naar het anti-imperialistische kamp, naast de Sovjet-Unie, de ware vriend van Joegoslavië". Chinese oorlogsschepen gaan naar communisten over Radio-Peking meldt, dat de Chinese com munistische troepen vier kleine eilanden voor de kust van de provincie Tsjekiang hebben bezet. De eilanden liggen in de Sanmen- en Siangsjan-baai. Volgens radio-Tsjoengking,geciteerd door de Indiase radio, hebben communistische eenheden een aanval van tien uur op For mosa gedaan. De nationalistische stellingen bleven intact. Volgens de plaatselijke pers hebben de bemanningen van vijf nationalistische oor logsschepen, die aan de blokkade in de Paarlrivier deel nemen, besloten naar het andere kamp over te lopen. De oorlogs bodems zijn de havens van Kanton en van Kongmoon, welke beide in handen van de communisten zijn, binnengelopen. Schuldbedrag van Indonesië vastgesteld op 4,3 milliard DEN HAAG, 29 October (A.N.P.) Naar de speciale correspondent van het A.N.P. uit goede bron verneemt is hel schulden bedrag van de toekomstige souvereine In donesische staat thans vastgesteld op 4.3 milliard gulden, waarvan drie milliard in terne schuld en 1.3 milliard externe schuld. Zaterdag werd ïn het Kurhaus te Scheveningen tijdens een gemeenschappelijke zitting van de Republikeinse- en B.F.O.-delegaties de voorlopige grondwet van de Federale Republiek Indonesië geparafeerd. Dr. Mohammed Halta (links) en sultan Hamid II van Pontianak zetten hun paraaf. De Amerikaanse vloot wordt kleiner 77 Schepen worden opgelegd De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt dat 77 schepen, waaronder vijf vliegtuigmoederschepen, uit actieve dienst zullen worden genomen bij wijze van be zuiniging als gevolg van verminderde gel den. De bekendmaking volgde op de mede deling dat het personeel van de vloot zou worden ingekrompen met 54.891 man te gen 1 Juli 1950. 35 oorlogsbodems, met inbegrip van moederschepen en zes krui sers, worden opgelegd. Uit een vergelijking van de bekendmaking met andere be schikbare inlichtingen blijkt, dat vooral de Atlantische vloot zal worden ingekrom- Drie van de vliegtuigmoederschepen behoren tot de Atlantische vloot cn twee tot die van de Stille Oceaan, vier van de kruisers tot de eerste en twee tot de laatst genoemde. De vorige zomer telde de At lantische vloot 174 gevechtsschepen en de Pacific-vloot 97. Behalve de oorlogsschepen zullen nog 42 andere schepen als tankers en bevoor radingsschepen voor watervliegtuigen in resreve gehouden worden. De inkrimping zal in zekere mate worden gecompenseerd door het weer in dienst nemen van het lichte vliegdekschip Bataan en de duik boot Guavina en de toevoeging van twee nieuwe onderzeeboten. Twee van de vliegtuigmoederschepen die worden opge- behoren tot de Essex-klasse van 27.000 ton, de andere zijn kleiner. De Amerikaanse marine zal drie grote, 45.000 ton metende, vliegtuigmoederschepen Midway, Franklin D. Roosevelt en Coral Sea en het slagschip Missouri (45.000 ton), waarop de Japanse capitulatie werd getekend, in actieve dienst houden. Noors communisfenleider overwerkt Van Noorse communistische zijde wordt volgens Reuter verklaard, dat Strand Johansen, leider van de communistische partij in Noorwegen, met een zenuwinstor ting in een verpleeghuis is opgenomen. De partijleider Emil Loevlien verklaarde dat Johansen zich heeft overwerkt bij het orga niseren van de verkiezingscampagne (zon der resultaat overigens) en de zuivering der partijgelederen. Minaret sleept drie huizen mee; drie doden Een van de twee minarets van de be- roemde/18de eeuwse Aurangzebe-moskee die in de heilige stad Benares (India) uit zicht biedt op de Ganges, is vannacht neer gestort. De minaret viel 250 voet langs de glooiende oever naar beneden. Daarbij werden drie huizen vernield en drie per sonen gedood (United Press). Wintertijd in Engeland Zondagochtend is in Engeland cle winter tijd weer ingegaan, die overeenkomt met de tijdsrekening van Greenwich (G.M.T.). Middernacht G.M.T. komt overeen met 01.00 uur Nederlandse tijd. UNO-voorstel inzake Nieuw Guinea Beslissing één jaar uitstellen De UNO-commissie heeft over de kwestie Nieuw-Guinea Zaterdag een bemiddelings voorstel ingediend, aldus verneemt de spe ciale correspondent van het ANP. Dit voor stel houdt in, dat cle beslissing inzake Nieuw-Guinea voor één jaar zal worden uitgesteld. Gedurende dit ja-ar zal clan ver der over de status van Nieuw-Guinea kun nen worclen onderhandeld. Bij de souverei- niteitsoverdracht aan Indonesië zou dan Nieuw-Guinea worden uitgezonderd. Naar verluidt zou de Nederlandse dele gatie het voorstel aanvaardbaar achten; de republikeinse delegatie zou hedenmorgen plenaire vergadering het voorstel in overweging nemen evenals de B.F.O. Er zouden, volgens politieke waarnemers, figuren in de B.F.O. zijn, die op matiging binnen de B.F.C. hebben aangedrongen. Hedenmorgen heeft een gemeenschappe lijke zitting van de delegaties van republiek en B.F.O. plaats gehad. Zondagmiddag werclen onder praesidium van de voorzitter van de week, mr. J. H. van Maarseveen, voorzitter van de Neder landse delegatie, in de Trèves-zaal de be sprekingen in de centrale commissie voort gezet in aanwezigheid van de UNO-commis- sie en adviseurs der drie delegaties. De vergadering werd om 2.15 uur des nachts gesloten. De centrale commissie zal hedenmiddag opnieuw het vraagstuk bespreken. Ontvoerde Nederlandse marine.officieren doodgeschoten BATAVIA, 29 October (Aneta). „De Javabode" meldt, dat de twee op 3 Mei in de omgeving van het vacantieoord Pra- pat aan het Tobameer door cle TNI ont voerde marine-officieren kortgeleden in het kamp, waar zij gevangen zaten, zijn doodgeschoten, naar het heet bij een po ging tot ontvluchting. Dit werd door de overste van de TNI, Kawilarang, aan ge neraal Scholten medegedeeld, aldus de Javabode. Plet blad voegt hieraan toe, dat genoemde overste niet kon ingaan op het verzoek van generaal Scholten om de lij ken van beide Nederlandse officieren uit te leveren. De uitlevering werd althans geweigerd. JEUGDIGE DIEFJES De Haagse recherche heeft zeven kinde ren in de leeftijd van 12 tot 14 jaar uit Scheveningen aangehouden, die van een vrouw, die zich naar de R.K. kerk aan de Scheveningseweg had begeven Uvee porte- monnaies met ongeveer 13,uit de hand tas hadden gestolen. Het geld werd door de knapen verstopt, die daarna bij de uitgang van de kerk de vrouw opwachtten en haar vroegen of zij iets kwijt was. Op aan dringen van de jongens keek zij in de tas en bemerkte toen haar verlies. De jongens gaven daarna de ledige portemonnaies aan de vrouw terug en vertelden, dat twee jongens deze hadden weggegooid en met de tram waren weggegaan. De recherche kwam al spoedig de waarheid te weten. Een van de jongens bekende bovendien, ingebroken te hebben in een consumptie tent aan de Scheveningseweg, waar hij zich te goed had gedaan aan snoeperij en limo nade. Voorts hield de recherche een 11- jarige en een 13-jarige jongen aan, die uit een lade van een bureau in een garage aan de Loosduinseweg 120,stalen. Het grootste deel van het geld is in cle woning van een der jongens aangetroffen. Voor het ontbrekende waren snoepgoed en een paar rubber laarzen gekocht. Nederlandse onderscheidingen voor Zuid-Afrikaanse officieren Op 24 dezer heeft de Nederlandse gezant le Pretoria in zijn ambtswoning onderschei dingen uitgereikt aan een twintigtal Zuid- Afrikaanse officieren. De onderscheidingen zijn toegekend wegens bewezen diensten aan de Nederlandse zaak in oorlogstijd. Op deze lijst had ook moeten voorkomen de naam van gèneraal-veldmaarschalk Jan Christiaan Smuts. De versierselen van het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn hem echter reeds bij zijn bezoek aan Nederland in 1948 door de Koningin persoonlijk uitgereikt. Burgemeester d'Ailiy in de hoofdstad terug Om kwart voor negen hedenochtend landde op het vliegveld Schiphol het KLM- lijntoestel uit New York, de „Batavia" met aan boord mr. Arnold J. d'Ailiy, die een bezoek heeft gebracht aan Suriname, Cu rasao en New York. De burgemeester was tevreden over de resultaten van zijn reis. Hij heeft, naar hij zeide. „belangrijke contacten weten te leg gen, die te zijner tijd zeker hun nut zullen bewijzen". In Washington bezocht de burgemeester de Internationale Bank. Hij is van mening, dat Amsterdam een goede kans maakt de zetel voor West-Europa te worden van deze bank als het Marshallplan is afgelopen. Auto rijdt tegen een boom; een dode, twee gewonden Tussen Hoogkerk en Leek is Zondag avond een auto geslipt en legen een boom gebotst. Een der inzittenden, de heer H. T. uit Groningen, werd vrijwel op slag gedood. Twee der andere inzittenden, mej. A. de G. uit Haarlem en de heer E. B. uit Slochteren werden ernstig gewond. Zij zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De toestand van beiden was hedenmorgen bevredigend. Het gezelschap bestond uit vijf personen en was op weg naar een concert in Leek. Toekomstige Indonesische luchtmacht Ook burgerluchtverkeer in de toekomst in Indonesische handen De chef van de staf der republikeinse luchtmacht, Suryadarma, die als technisch luchtvaartdeskundige de Ronde Tafel-con ferentie bijwoont, verklaarde aan een spe ciale correspondent van het A.N.P., dat het in de eerste vijf jaren na de overdracht der souvereiniteit het doel van de R.I.S. zal zijn, een zeer beweeglijke luchtmacht in het leven te roepen, bestaande uit vijf es kaders gevechtsvliegtuigen en drie tot vijf eskaders transportvliegtuigen. Op de vraag, hoe men deze beweeglijk heid denkt te verkrijgen, antwoordde Su ryadarma dat er een netwerk van vlieg velden zal moeten worden aangelegd op vitale strategische punten over geheel In donesië, compleet met werkplaatsen en ben- zine-opslagplaatsen en natuurlijk de nodige technische bediening. Elk dier vliegvelden dient een afgeronde, van andere inrichtin gen onafhankelijke eenheid te vormen en zodanig zijn ingericht dat het voor de ge vechtsvliegtuigen, waaraan aanvankelijk in de verdediging de belangrijkste rol zal toe vallen, niet nodig zal zijn naar hun bases terug te keren, waardoor het tijdverlies voor de benzïne-aanvulling en herstellin gen tot een minimum beperkt zal kunnen blijven. Daarnaast zal een speciaal kust- PLAN VAN DE EUROPESE BEWEGING Sanering Europese valuta's door reservefonds commando in het leven worden geroepen voor de verdediging van de langgerekte kustlijnen in de archipel. Op de vraag of daarbij ook gebruik zal worden gemaakt van Nederlands materiaal dat thans aanwezig is. was het antwoord dat dit slechts in beperkte mate hel geval zal zijn en wel voornamelijk voor trainings doeleinden, aangezien dit materiaal ver ouderd is. Over de personeelsbezetting zeide hij, dat genoeg mensen te krijgen zijn, zij het ook niet in Indonesië zelf. „Aanvragen om tot de luchtmacht te mogen toetreden stromen thans reeds binnen, vele van Nederlanders, die ik zelf heb helpen opleiden toen ik als instructeur in Nederlandse dienst was, maar het grootste deel dier aanvragen heeft ons uit China bereikt". Burgerluchtvaart Met betrekking tot de burgerluchtvaart zeide de heer Suryadarma, dat vermoede lijk de inter-insulaire luchtlijnen, die het eigendom zijn van de voorlopige federale regering en thans door de K.L.M. worden geëxploiteerd, na de souvereiniteits-over- dracnt aan de R.I.S. zullen worden overge dragen. Indien op dit punt overeenstem ming wordt bereikt, zal vermoedelijk in de eerste tijd de exploitatie worden voortge zet met het thans in dienst zijnde personeel van de K.L.M., daar er geen voldoende ge- opfend Indonesisch personeel voorhanden is om deze diensten over te nemen. Voor een verdere toekomst is het de bedoeling, dat Indonesiërs zullen worden opgeleid tot vliegeniers en voor de grondbediening en dat van de diensten van vreemdelingen ge bruik zal worden gemaakt voor het geven van adviezen en als technisch personeel, op dezelfde wijze als thans door de K.L.M. geschiedt. Het woord is aan H azlitt H(j is er niet tevreden mee gelijk te hebben, als hij «iet kan be wijzen dat de ander ongelijk heeft. REDE VAN HOFFMAN „Europa moet zelfstandige economische eenheid w or den Paul Hoffman, administrateur van het Marshall-plan, heeft te Parijs in een uit voerige rede voor de uitvoerende raad van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking aangedrongen op maatrege len der aangesloten landen tot spoedige Europese economische zelfstandigheid die zou kunnen worden bereikt door een coör dinatie van de fiscale en monetaire politiek der Europese landen, aanpassing der wis selkoersen. gecoördineerde economische po litiek en harmonie tussen de politiek der 1 reeds gevormde economische eenheden binnen Europa en die van de afzonderlijke landen. Tsjechoslowaakse priesters in vrijheid gesteld Zeven en dertig priesters, die gevangen werden gehouden in de Pankrac-gevange- nis te Praag zijn Zaterdagmiddag in vrij heid gesteld. Deze maatregel is genomen ingevolge de door president Gottwald ver leende amnestie. Fotografen en filmreporteurs waren uit genodigd deze gebeurtenis vast te leggen. De „Europese Beweging", welke is ge vormd uit verschillende onofficiële licha men, die naar een Verenigd Europa stre ven, heeft een memorandum gepubliceerd, waarin wordt voorgesteld een „Europees reservefonds" te vormen, dat de schom melingen in de wisselkoersen zal moeten opvangen die door tijdelijke oorzaken ont staan. Het fonds zou bestaan uit door de deelnemende landen verstrekte valuta's en onder controle staan van een permanente commissie, bestaande uit de leiders van alle centrale banken bijgestaan door een permanent secretariaat. Een eventuele fundamentele verstoring van het even wicht van een bepaalde valuta zou worden rechtgezet door een overeen te komen wijziging van de wisselkoers en niet door het weder invoeren van valutabeperkin gen. Het bedoelde fonds is een onderdeel van een plan, dat door de „Europese Be- Haarlemse gewezen deurwaarder weging naar voren werd gebracht voor het tot stand brengen van de omwissel- baarheid der Europese valuta's. Hei nood zakelijke apparaat voor het plan zou tot stand gebracht moeten worden binnen het kader van de Raad van Europa. In het memorandum wordt verklaard, dat de onmiddellijke omwisselbaarheid van Europese valuta's in dollars niet wordt aanbevolen, ofschoon het als een „uiteindelijk doel" wordt beschouwd. Ver der wordt aanbevolen een commissie van ministers van Financiën te vormen voor het tot stand brengen van een „zekere male van coördinatie" van de financiële politiek der betrokken landen. Deze mi nisters zouden de brede lijnen der poli tiek moeten bespreken en tot overeen stemming daaromtrent geraken. Nadat is opgemerkt, dat de jongste koerswijzigingen van de valuta's een gun stige gelegenheid voor een vroegtijdige actie hebben geschapen, wordt in het memorandum nog gezegd, dat „de Euro pese Beweging van mening is, dat de voor stellen voor alle betrokken landen aan nemelijk zullen blijken te zijn en een prac- tische oplossing zullen bieden voor een van de moeilijkste en dringendste vraag stukken van de dag". Afschriften van het memorandum zijn gezonden aan de ministeriële commissie van de Raad van Europa, de president van de Europese Assemblée, de leden van de permanente commissie van de Europese Assemblée en de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking. ondanks bekentenis in beroep Naar wij vernemen zal de behandeling van het hoger beroep in de zaak tegen de Haarlemse gewezen deurwaarder D, G. van W. voor het Gerechtshof in Amsterdam on danks de bekentenis van de verdachte, in ons blad van Zaterdag gemeld, kunnen doorgaan. De verdediger, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, 'ziet geen reden het appèl in te trekken, daar zijn verweer een princi pieel karakter draagt. Mr. Van Löben Seis betwist namelijk, dat in het onderhavige geval juridisch van verduistering kan wor den gesproken. Het beroep werd tot nu toe niet behan deld, omdat de nieuwe procureur-generaal zich nog moet inwerken. De gearresteerde vrouw, bij wie Van W. het verduisterde geld in bewaring heeft gegeven, is de waarzegster en magnetiseuse A. K.-H. Zij heeft reeds een veroordeling achter de rug. MISREKENING In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn ongewenste bezoekers, vermoedelijk met behulp van een valse sleutel, het haltekantoor van de N.Z.H.V.M. aan cle Tempeliersstraat binnengedrongen. Ver moedelijk hebben zij gehoopt de opbrengst van de verkoop van maand- en weekkaar ten aan te treffen. Grote geldsbedragen blijven 's nachts niet in het gebouwtje, zodat de buit slechts achttien gulden, die in een trommel waren opgeborgen, omvat. Gezin in Medemblik vond de dood in de vlammen Visbakkerij in een kwartier uitgebrand; vier doden Zondagmorgen zijn bij een brand in de Nieuwstraat te Medemblik het echtpaar De Leeuw en zijn twee kinderen om het leven gekomen. Het echtpaar woonde boven de door de heer De Leeuw in de Nieuwstraat 79 ge- exploiteerde visbakkerij. Omstreeks kwart over negen ontdekten buren, dat in deze Zondagochtend heeft te Medemblik in een perceel in de Nieuwstraat een brand gewoed, die vier mensen het leven heeft gekostDe bewoners, de eigenaar van een visbakkerij, zijn echtgenote en twee kinderen, kwamen in de vlammen om. Nadat het vuur bedwongen was, vond men hun lichamen op de hierboven afgebeelde, geheel uitgebrande eerste étage. visbakkerij brand was uilgebroken, die zich zeer snel uitbreidde en een dichte rook ont wikkelde. Door de hitte, welke de bran dende bakolie ontwikkelde, sprongen cle ruiten en door de luchttoevoer sloeg de brand over naar de bovenverdieping. Tot hun ontsteltenis zagen de buren dat mevrouw De Leeuw met een kind op cle arm voor een der vensters stond. Men trachtte haar te bewegen met de kleine naar beneden te springen (het raam was ongeveer vier meter boven de straat) of de kleine naar beneden te werpen, waar men gereed stond het met een deken op te vangen. Vermoedelijk deinsde mevrouw De Leeuw hiervoor terug, omdat de vlammen uit het raam van de visbakkerij sloegen. Wel wierp zij een deken en een laken naar beneden, welke terstond vlam vatten. Dit alles speelde zich af in de weinige minuten die verliepen voordat de reeds ge waarschuwde vrijwillige brandweer in de Nieuwstraat verscheen. Zij tastte het vuur met vier stralen aan en nauwelijks een kwartier later waren de vlammen reeds gedoofd. Het huis was toen echter al voor een groot deel uitgebrand. De burgemeester van Medemblik ging het pand binnen en trof in de slaapkamer boven de visbakkerij de verkoolde lichamen van het echtpaar De Leeuw en de beide kinderen aan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het echtpaar zou Zondag met de kin deren naar Amsterdam gaan om daar zijn koperen huwelijksfeest te vieren. De heer De Leeuw was 47 jaar, zijn 1 vrouw 44 jaar. Het echtpaar had een doch- tertje van 15 en een zoontje van 4 jaar. i Brand ïn Rotterdam i In de nacht van Zaterdag op Zondag werd de Rotterdamse brandweer gealar meerd voor een brand in een cafétaria aan de Statenweg. Door de brand, welke ver moedelijk is ontstaan door het werpen van een brandende sigaret in een papiermand, is een gedeelte van het plafond verbrand en ontstond een gat in het dak. De schade, welke ongeveer 2000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Paul Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, die Zaterdag te Parijs is aangekomen, heeft een onderhoud gehad met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, voorzitter der Organï- satie voor Europese Economische samen- werking en de Britse minister van Finan- j ciën, sir Stafford Cripps. Het onderhoud van Hoffman met Cripps, vlak voor de belangrijke bijeenkomst van heden van de raad van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking, duurde bijna een uur. Het „economische kabinet" van de zeven landen heeft een Brits plan onderschreven, dat door Cripps is opgesteld cn dat voorziet in de afschaf fing vóór Kerstmis van de controlemaat regelen voor de in- en uitvoer over ten minste vijftig procent van de particuliere handel van het merendeel van de Marshall- landen. Engeland heeft reeds 82 procent van zijn particuliere handel vrijgemaakt. Het plan van Cripps zou niet gelden voor Zwitserland, België en West-Duitsland. Tot dusver heeft alleen Nederland een lijst van vrije goederen ingediend, die even uitge breid is als de Britse lijst, zo werd in Parijs vernomen. Aan de landen zal verzocht worden regelmatig rapporten in te dienen over hun pogingen om tot een vrijer han delsverkeer te komen. Nader wordt gemeld, dat het Franse kabinet besloten heeft het genoemde plan van Cripps te aanvaarden, wanneer het deze week bij de besprekingen te Parijs ter sprake komt. Er is echter voorbehoud ge maakt ten aanzien van landbouwproduc ten. Paul Hoffman antwoordde op de vraag, of hij voornemens was „stoutmoedige en dynamische" voorstellen te doen aan de organisatie voor Europese Economische Sa menwerking, dat hij steeds bereid is van advies te dienen, doch dat het maken van plannen voor Europa naar zijn mening aan de Europeanen moet worden overgelaten. Ook naar aanleiding van de andere vragen omtrent zijn plannen verklaarde hij met nadruk, dat de Marshall-administratie zich zal beperken tot het geven van adviezen. Vandaag zal Hoffman een toespraak hou den tot de vertegenwoordigers van de ne gentien Marshall-landen, die de bijeen komst van de consultatieve commissie der Europese economische organisatie bij wonen. Eén man voor West-Duitsland De secretaris-generaal van de organisa tie voor Europese Economische Samenwer king is Zaterdag door de drie geallieerde Hoge Commissarissen in West-Duitsland er c.'fficieel van in kennis gesteld, dat dr. Franz Bliicher, de vice-kanselier van West-Duits land, voortaan West-Duitsland in de be stuursraad van de organisatie zal vertegen woordigen. Door de wijziging in de ver tegenwoordiging van de drie Westelijke zones zal het aantal leden van de raad van 19 tot 17 worden verminderd. Tot dusverre werden de Engelse, Amerikaanse en Franse zones vertegenwoordigd door personen, die door de geallieerde militaire besturen wer den aangewezen. In diplomatieke kringen te Parijs werd Zaterdag verklaard, dat Bliicher vandaag reeds zijn plaats aan de conferentietafe! zal innemen. Tweehonderd gevangenen in Indonesië ontsnapt I-Ieden werd te Soerabaja officieel mede gedeeld, dat Vrijdagnacht 200 gevangenen uit de gevangenis te Toeban zijn uitge broken. De nachtwakers werden overrom peld en acht bewakers werclen door de uitbrekers meegenomen. Met uitzonderingen. Wilhelm Pieck, pre sident van Oost-Duitsland, heeft op een bijeenkomst van oud-krijgsgevange nen te Berlijn verklaard, dat alle Duit se krijgsgevangenen in Rusland voor 1 Januari 1950 zullen terugkeren met uit zondering van hen. die door Russische tribunalen zijn veroordeeld. HETZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend matige of zware nachtvorst, behalve in de on middellijke nabijheid van de Noord zeekust. Slechts hier en daar mist. Overdag droog en bijna overal zonnig weer, maar in de mijnstreek van Zuid- Limburg waarschijnlijk aanhouden van de niisttoestand. Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 1 November: Zon op 7.34 uur, onder 17.13 uur Maan op 16.00 uur, onder 2.32 uur Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 31 October: Hoog water: 12.17 en 00.00 uur. Laag water: 7.39 en 19.58 uur. Dinsdag 1 November: Hoog water: 0.47 en 13.17 uur. Laag water: 8.48 en 20.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1