Accoord inzake Nieuw-Guinea sluitstuk van geslaagde Ronde Tafel-conferentie Distributie van textiel, vlees, kaas en rijst opgeheven Overeenstemming De delegaties keurden in plenaire slotzitting de omvangrijke hoeveelheid besluiten goed Skymaster met vijftig passagiers bij vliegveld door jager geramd psjgg«^ Koffie en steenkolen blijven op de bon 6le Jaargang No. 19388 TT 1 11 1 '«'oensdag 2 November 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- I I 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiato tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: B IV 1 I II B I I I fl M I 1 I 1 I BIB BIB Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10609. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant JjL Jg Jfe J8- JL eL H %^li Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal gaarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom <£pECttjtC Ï)aarittn0t^ COUCattt (2*1110 l6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het is MOGELIJK en zelfs waarschijn lijk, dat de ter Ronde Tafel Conferentie bereikte overeenstemming op alle punten, die vanmiddag in een plenaire slotzitting van de R.T.C. bekrachtigd is, de nieuwe samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Indonesië in een Unie, aan het hoofd waar van Koningin Juliana staat, heeft verzekerd. Hetgeen meermalen onzeker scheen is toch werkelijkheid geworden: de delegaties heb beneen accoord bereikt. Een ontwikkelings fase is daarmee ingetreden, die veel dich ter bij verwezenlijking ligt dan vroegere accoorden. Men zou geneigd zijn van „een historisch moment" te spreken, ware het niet dat deze term in de wereldpolitiek der laatste dertig jaar zo overvloedig is ge bruikt dat zij versleten is geraakt. En hadde de ervaring niet bewezen, dat menig „histo risch moment" te vroeg als zodanig is aan geduid. Natuurlijk moeten de ter Ronde Tafel Conferentie bereikte accoorden nog door de betrokken parlementen worden geratifi ceerd. Die ratificaties zullen moeten ge schieden voor de overdracht der souverei niteit over Indonesië aan de Verenigde Sta len van Indonesië, die op uiterlijk 30 december a.s. zal plaatshebben. Als het zover is zal inderdaad een grote verandering zijn ingetreden. Aan bekrachtiging van de resultaten der R.T.C. door het Nederlandse parlement kan men op dit ogenblik moei lijk twijfelen. De tijdens de conferentie uit de kring van Indonesische partijen opge komen protesten zouden te dien aanzien meer onzekerheid kunnen wekken. Maar het feit dat nadrukkelijk een uiterste ter mijn voor de overdracht der souvereiniteit In de overeenkomsten is vermeld zal waar schijnlijk van beslissende invloed zijn. De Indonesiërs hebben nu hun kans voor het grijpen. Velen zal het verbaasd hebben te ver nemen dat ook ten aanzien van het twist punt Nieuw-Guinea overeenstemming is bereikt. Die kwestie scheen immers weinige dagen geleden nog onoplosbaar te zijn. Men is overeengekomen dat de bestaande toe stand (de „status quo'-') in het gebied dus de Nederlandse souvereiniteit in Nieuw- Guinea zal worden gehandhaafd en dat binnen een jaar na de souvereiniteits-over- aracht inzake Indonesië over de status van Nieuw-Guinea door onderhandelingen zal worden beslist. Dit is dus slechts een voor lopige overeenstemming. Men kan haar zien als niet meer dan een verdaging van de kwestie. Die houdt evenwel in. dat men ter R.T.C. aan weerszijden bereid is geweest tot uitvoering van alle andere zaken te komen hangende dit vraagstuk, waaruit een zeker vertrouwen spreekt dat men het tot oplossing zal brengen. Als voorwaarde voor het aanvaarden van de Unie, met alle daaraan verbonden verplichtingen, is het ook van Indonesische zijde niet gesteld. De woordelijke formulering van de souvereiniteits-overdracht is aldus: „Het Koninkrijk der Nederlanden draagt ds souvereiniteit over Indonesië on voorwaardelijk en onherroepelijk over aan de R.I.S. (Verenigde Staten van Indonesië) en erkent deze mitsdien als een. onafhanke lijke en souvereine staat." Het karakter der Unie is uitgedrukt in de volgende termen: „De Nederlands-Indonesische Unie ver wezenlijkt de georganiseerde samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de R.I.S. op basis van vrijwilligheid en ge lijkheid in status met gelijke rechten." Doel der Unie is dus de samenwerking der deel genoten ter behartiging van gemeenschap pelijke belangen. Aan het hoofd der Unie staat Koningin Juliana en bij opvolging staan aan het hoofd haar wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden. Het Hoofd der Unie verwezenlijkt de idéé van vrijwil lige en duurzame samenwerking tussen de deelgenoten. Ministers der deelgenoten hou den minstens tweemaal per jaar conferen ties voor de uitvoering der doelstellingen van de Unie. Zij blijven verantwoordelijk aan de eigen organen der deelgenoten. Het eerste parlementaire contact zal binnen acht maanden na de totstandkoming van het voorlopige parlement der Verenigde Staten van Indonesië plaatshebben. De Unie zal beschikken over een permanent secretariaat met twee secretarissen-generaal, door elk der deelgenoten benoemd. Ministers ter conferentie besluiten bij eenparigheid van stemmen. Besluiten, genomen tot uitvaar diging van gemeenschappelijke regelingen, moeten door de wederzijdse parlementen worden goedgekeurd, waarna het Hoofd der Unie (de Koningin) vaststelt dat over eenstemming bestaat. Het Hof van Arbi trage der Unie zal rechtspreken in Naam der Koningin. Deze enkele hoofdpunten uit de menigte accoorden, ter R.T.C. bereikt, worden hier afzonderlijk nog eens genoemd, ofschoon een volledige samenvatting dier vele accoor den in dit nummer voorkomt. Er zal nog eritiek ook op de formulering van de Unie in ons parlement loskomen, als de ratifica tie daarin aan de orde wordt gesteld. Dezerzijds wordt hier de overtuiging geuit dat het welslagen van de thans bereikte accoorden, als die eenmaal ten uitvoer worden gebracht, volkomen afhankelijk zal zijn van de wederzijdse goede wil. Hetgeen bereikt zal moeten worden is dat soort ver bondenheid in wederkerige vriendschap en vertrouwen, dat boven formuleringen en wets-interpretatïes staat. Dat is verreweg het belangrijkste en daarvan hangt de kans op duurzaam welslagen af. Goede wil zal in de practijk der ontwikkeling van zaken in de hoogste mate moeten beteke nen: mensenkennis, tact, sti-even aan weers zijden om elkaar in de nieuwe verhouding te begrijpen, eikaars waarde te erkennen en eikaars gevoeligheden te ontzien. Goede wil dus vooral: om zich in de positie en de gedachten van de ander te kunnen ver plaatsen. Het is gemakkelijk deze dingen neer te schrijven en moeilijk ze uit te voe ren. Het zal zowel aan Indonesische als aan Nederlandse zijde niet slechts het optreden van bekwame mensen, van „deskundigen", maar bovenal van mannen van karakter vergen. Mannen van karakter zuUen deze Unie kunnen doen slagen en een nauwe verbondenheid in nieuwe vormen tussen Nederland en Indonesië kunnen verzekeren. Voor hen die dit verwezenlijken kunnen zal een schone levenstaak liggen. Dat de verdere ontwikkeling van zaken in de eerstkomende tijd nog moeilijkheden zal opleveren is gemakkelijk te voorspellen. Het zou een wonder zijn als het anders ware. Men heeft, in elk geval, nu weer een grote stap verder gedaan op de enige weg die naar welslagen kan leiden. R. P. Nieuw Guinea blijft nog een jaar onder Nederlands bestuur, in welke periode onderhandeld zal worden over zijn status (Van onze redacteur ter Ronde Tafel conferentie). De Ronde Tafel-conferentie is heden geëindigd met een volledig accoord, dat alle geschilpunten omvat en voor alle gestelde problemen een oplossing of een regeling aangeeft. In kringen der Nederlandse en republikeinse delegaties kon men gisteren de grootste voldoening beluisteren over het onbetwistbaar succes der Haagse conferentie. Afgezien van de gevonden accoorden, waarover ae meningen natuurlijk verdeela zijn wat betreft hun al of niet volledig voldoening gevende consequenties voor eik der partijen, is ei een grote eenstemmigheid ten aanzien van de beoordeling van de geest, waarin de conferentie voltooid werd. Zowel de Nederlandse als de republikeinse afgevaardigden zijn het er over eens dat deze geest de grootst mogelijke resultaten belooft voor de toekomstige samenwerking. Wanneer de Unie tussen Nederland en Indonesië zich zal ontwikkelen in deze zelfde geest, behoeft er geen viees te bestaan voor het succes der Unie: Dat was de onverbloemde mening van nagenoeg alle deelnemers der conferentie, tot welke partij zij ook behoren. Tweede en laatste voltallige zitting der conferentie Hedenmiddag werd in de ridderzaal in Den Haag de Ronde Tafel-conferentie be sloten met een plenaire zitting onder voor zitterschap van minister-president dr. W. Drees. De eerste plenaire zitting nadat 72 dagen geleden de conferentie werd ge opend, waarbij een aantal omvangrijke ge documenteerde ontwerpbesluiten werd goedgekeurd door de Nederlandse en beide Indonesische delegaties. Souvereiniteitsoverdracht uiterlijk 30 December Ten eerste werd het charter van de sou vereiniteitsoverdracht vastgesteld. Daarin wordt onder meer het volgende bepaald: Het Koninkrijk der Nederlanden draagt de volledige souvereiniteit over Indonesië onvoorwaardelijk en onherroepelijk over aan de republiek der Verenigde Staten van Indonesië (Repoeblik Indonesia Serikat) en c-rkent mitsdien deze republiek als een on afhankelijke en souvereine staat. De repu bliek der Verenigde Staten van- Indonesië aanvaardt deze souvereiniteit op voet van de bepalingen van haar constitutie, welke ter "kennis is gebracht van het Koninkrijk der Nederlanden. De overdracht van de souvereiniteit zal plaats hebben uiterlijk 30 December 1949. Ten aanzien van de residentie Nieuw Guinea is overeengekomen, dat de status quo zal worden gehandhaafd met de bepa ling, dat binnen een jaar 11a dc datum van de overdracht van de souvereiniteit aan de R.I.S. de staatkundige status van Nieuw Guinea zal worden bepaald door onder handelingen. In een schrijven van de voor zitters van de republikeinse- en de B.F.O.- delegaties aan de voorzitter van de Neder landse delegatie wordt erkend, dat deze be slissing betekent dat Nieuw Guinea onder de regering van het Koninkrijk der Neder landen zal blijven gedurende dit jaar van handhaving van de status quo van dit ge bied. Contact der Unie-partners door ministersconferenties In het tevens vastgestelde Unïestatuut wordt onder meer het volgende vastgesteld: Het Koninkrijk der Nederlanden en de R.I.S., besloten hebbende op basis van vrij willigheid, gelijkheid en volledige onaf hankelijkheid een vriendschappelijke sa- menwerkin in het leven te roepen door de vestiging van een Nederlands-Indonesische Unie, zijn overeengekomen in een vast gesteld unïestatuut de grondslag te leggen van hun verhouding als onafhankelijke en souvereine staten. De Nederlands-Indone sische Unie verwezenlijkt de georgani seerde samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië op basis van vrijwilligheid en gelijkheid in status met gelijke rechten. Deze samenwerking zal plaats hebben ter zake van onderwerpen, in de eerste plaats liggende op het gebied der buitenlandse betrekkingen en defensie, en voor zover nodig financiën, alsmede ten aanzien van onderwerpen van economische en culturele aard. Beide deelgenoten ver binden zich hun staatsbeleid te baseren op de beginselen van democratie, te streven naar een onafhankelijke rechtspraak, en voorts de in een bijlage van het statuut ver melde fundamentele menselijke rechten en vrijheden te erkennen. Aan het hoofd der Unie staat Hare Majesteit Koningin Juliana en haar wettige opvolgers. Voor de uitvoe ring der doelstellingen van de Unie houden door de deelgenoten aangewezen ministers ten minste tweemaal per jaar conferenties, waarbij de ministers verantwoordelijk blij ven aan eigen vertegenwoordigende orga nen. Beide deelgenoten zullen een goed en geregeld contact tussen de wederzijdse parlementen bewerkstelligen. Een Uniehof van Arbitrage recht spre kende in naam van het hoofd der Uftie, welk hof kennis neemt van de geschillen tussen de Unieleden, zal worden ingesteld. Het Uniehof, samengesteld uit drie leden van elk der partners, beslist bij meerderheid van stemmen. In ge val van strijdigheid hebben bepalingen van de Unie voorrang boven regelingen van de nationale overheden. De nationaliteit van staatsburgers van de ene deelgenoot zal geen bezwaar zijn voor het bekleden van ambten in het rechtsgebied van de andere deelgenoot. Ter behartiging van de wederzijdse belangen worden wederzijds hoge commissarissen benoemd met de rang van ambassadeur. Het cultureel accoord maakt melding van verdere stutiies inzake gelijkschakeling van diploma's en bevoegdheden, voortvloeiende uit examens. Soerabaja onder de V.S.I., marine en troepen vertrekken Het militair accoord. evenals de vorige overeenkomst een bijlage van de aan het uniestatuut verbonden overgangsbepalin gen, zegt dat ieder der deelgenoten de vol ledige verantwoordelijkheid draagt voor de defensie van eigen gebied. Samenwerking kan bestaan door opleiding van eikaars troepen, en beschikbaarstelling van mate riaal en manschappen. De militaire over eenkomst wordt getypeerd door onder staande zinsneden: „Voor de Koninklijke Marine als Nederlands apparaat zal geen Nederlandse taak in Indonesië bestaan,wes halve de Koninklijke Marine uit Indonesië zal worden teruggetrokken. De termijn, waarbinnen de Nederlandse zeestrijdkrachten uit Indonesië zullen wor den teruggetrokken, wordt op één jaar ge steld, bij onderlinge overeenkomst te ver lengen. Ten aanzien van de marinebasis Soera baja werd vastgesteld, dat deze eigendom wordt van de V.S.I. bij de souvereiniteits overdracht. De V.S.I. benoemt een beheerder, waar voor de voordracht door Nederland wordt opgesteld. Deze beheerder is verantwoor delijk aan de minister van Defensie van de V.S.I. Ten aanzien van de landmacht wordt be paald, dat de onder Nederlands bevel staan de troepen zo spoedig mogelijk uit Indo nesië zullen worden teruggetrokken. De repatriëring zal binnen zo kort mogelijke tijd geschieden. Aan de Nederlandse mili tairen wordt de gelegenheid geboden zich aan te sluiten bij de strijdkrachten van de V.S.I. Ten aanzien van het staatsburgerschap werden technische regelingen getroffen, welke nog aanvulling behoeven door een rapport, waarover de staatkundige com missie Dinsdagavond nog niet tot een be slissing was gekomen. Onder andere werd nog een oplossing gezocht voor het pro bleem van het zelfbeschikkingsrecht van de diverse streken en bevolkingsgroepen van Indonesië. Financiën en economie De financiële en economische overeen komst is verdeeld in een viertal afdelingen: a) rechten, concessies, vergunningen en bedrijfsuitvoering, b) financiële betrekkingen, c) handelspolitieke betrekkingen en sa menwerking, d) schuldenregeling. De regeringen van Nederland en de R.I.S. dragen de uiteindelijke verantwoordelijk heid voor hun eigen handelspolitiek, zowel wat betreft het binnen- als het buitenland, luidt de overeenkomst verder en zij stelt vervolgens dat „gebaseerd op deze begin selen een vrijwillige samenwerking tussen beide landen in hun buitenlandse handels betrekkingen tot gemeenschappelijk voor deel kan strekken", in verband waarmede nauw contact en voortdurend beraad tus sen beide landen zal worden gehouden. Elk van beide partijen zal zich nauwkeurig rekenschap geven van de economische be langen waarvoor de ander de verantwoor delijkheid draagt. De laatste afdeling dezer overeenkomst stelt vast welke schulden door de R.I.S. worden overgenomen en welke niet. In de eerste plaats dan neemt de R.I.S. alle in terne schulden op de datum der souverei niteitsoverdracht over. Zij neemt voorts over een aantal geconsolideerde leningen, de schuld aan derde landen (Amerika, export-importbank, Australië en Canada) en een aantal schulden aan het Koninkrijk der Nederlanden tot een totaal van 1,3 milliard, doch een externe schuld aan Ne derland wordt niet terugbetaald. De R.I.S. aanvaardt de verantwoordelijkheid voor betaling van rente en aflossing van de overgenomen schulden. Zwarte dag voor Amerikaanse luchtvaart Onvoorzichtige piloot enige overlevende WASHINGTON. 1 November (U.P. en A.N.P.) Nauwelijks vier dagen nadat de internationale luchtvaart getroffen werd door de ramp boven de Azoren met de Con stellation van „Air France" is de wereld door een nieuwe Jobstijding opgeschrikt. Een Skymaster van de Amerikaanse „Eastern Airlines" met 55 personen aan boord is gisteren boven de luchthaven van de hoofdstad van de Verenigde Staten door een militair toestel geramd. Naar de laatste berichten heeft alleen de bestuurder daar van het ongeluk overleefd. Het passagiersvliegtuig was op weg van Boston naar New Orleans en had een tus senlanding gemaakt in New York. Behalve de vijftig passagiers, waaronder zich de Republikeinse afgevaardigde George Bates en de bekende tekenaarster van de „New Yorker", Helen Hokinson bevonden, be hoort ook de uit vier leden bestaande bemanning tot de slachtoffers. In het Aan de Nieuwe Hemwey in Amsterdam is men bezig een reusachtige staalconstructie op te bouwen. Het gebouw dat hier zal verrijzen, loordt een houtveem der Amsterdamse havenbedrijven en zal met zijn afmetingen van 150 x 100 X 23 meter de grootste opslagplaats van zijn soort in Eurojoa zijn. I11 de nok van het stalen gevaarte klinken arbeiders de stalen balken aan elkaar (rechts boven). tweemotorige militaire toestel, een P38, bevond zich alleen de piloot Rïos Bridoux, de directeur van de burgerluchtvaart in Bolivia. Het was door de Amerikaanse luchtmacht aan Bolivia verkocht en Bri doux maakte er een proefvlucht mee. De botsing is, naar men aanneemt, te wijten aan het feit, dat hij de landingsinstructïes van de verkeerstoren heeft genegeerd of verkeerd begrepen. Een ooggetuige vertelde, dat toen het gevechtsvliegtuig met het passagierstoestel in botsing kwam, het grote toestel nog een eind doorvloog en zich dertig seconden later in de grond boorde bij de Potomacrivier. De P 36 lag in een kreek van deze stroom. In het wrak van de Skymaster lagen de doden, kledingstukken en verwrongen stoelen door elkaar. Eén man leefde nog toen de reddingsploeg aan kwam, doch hij is kort daarop overleden. Eric Rios Bridoux, de piloot van de P 38, is in het ziekenhuis van Alexandria in de staat Virginia, opgenomen. Hij had een schedelbasisfractuur en ern stige rugwonden. Landing zonder verlof De Raad voor de luchtvaart deelde mede, dat de Skymaster op het ogenblik van de ramp bezig was te dalen en op het punt stond te landen. De P 38 had instructies gekregen daarop te wachten. Volgens het personeel van de verkeers- toren was Bridoux echter te dicht achter het passagierstoestel gaan vliegen en be gon hij een landing uit te voeren zonder daartoe verlof te hebben gekregen. Hij ramde de Skymaster bij het passeren, verloor zijn staart en stortte neer. De reeds geborgen lijken der slacht- 1 offers van de vliegramp werden voorlopig overgebracht naar een infanterie-depót. Daar werden ook de verzamelde persoon- j lijke eigendommen van de slachtoffers neergelegd. Kledingstukken, porlemon- naies, beursjes, portefeuilles, vulpennen, horloges lagen als tragische resten van de zwaarste ramp die de Amerikaanse burgerluchtvaart tot nu toe heeft getrof fen, op houten tafels uitgestald. Zij moes ten de moeilijke identificatietaak verge makkelijken. Vijf uur na de ramp waren nog slechts 26 lijken geborgen. Het wrak van de ver ongelukte Skymaster, dat gedeeltelijk onder water ligt, werd toep door een dui ker van de marine doorzocht. In de Iifternationale journalistenclub in Haymarket, Londen, werd Maandagavond eeiL „Hollandse week" geopend door de chef van de persdienst der Nederlandse ambassade, de heer D. F. J. de Man. De belangstellenden zullen kennis kunnen maken met karakteristieke Nederlandse producten als Edammer kaas, bloemen en bier (dat weer best is). Op de openings avond poseerde mevrouw Ches Gudenian wier man secretaris van de Internationale JoiLrnalistenclub is, in Volendams costuum tegen een achtergrond van Nederlandse kranten. BRUINKOLENBRIKETTEN DUURDER De prijs, voor welke bruinkoolbriketten door de groothandel mogen worden verkocht is verhoogd met f 5 per ton. De kleinhandels prijs is eveneens verhoogd met f 5 per ton of f 0,50 per eenheid. Het woord is aan Gustave Flaubert: De conversatie van Charles was plat als een trottoir en de denk beelden van iedereen waren daarop de voorbijgangers, in hun gewone pak. (Madame Bovary). „Amethyst" door gillende sirenes, fluiten en bevolking ontvangen PLYMOUTH, 1 November. Het Britse fregat „Amethyst", dat op de Yangtse de Chinese communistische blokkade heeft weten te doorbreken, is hier vandaag na zijn reis van tienduizend mijl op enthou siaste wijze ontvangen. Duizenden juichten de oorlogsbodem op de kaden toe, toen deze onder het gegil van sirenes en stoomfluiten de haven bin nenvoer. Tal van militaire, maritieme en burgerlijke autoriteiten verwelkomden Lieutenant-commander J. S. Kerans en de overlevenden van zijn bemanning. Onder hen bevonden zich de eerste lord der ad miraliteit Viscount Hall en de admiraals Lord Fraser en Sir Robert Burnett. De burgemeester van Plymouth sprak de welkomstrede uit. De muziek speelde: „Alle aardige meisjes houden van een matroos", waarna ae manschappen in uit gelaten stemming het schip verlieten om hun verlof te gaan genieten. Later werd bekend gemaakt, dat de koning officieren en bemanning van de „Amethyst" had onderscheiden met de „Naval general service" medaille met de gesp. Thans is officieel bekend gemaakt, dat de distributie van vlees, kaas. rijst met ingang van 6 November en textiel met ingang van 3 November wordt opgeheven. Koffie blijft voorlopig nog op de bon. Ook de rantsoenering van die vaste brandstoffen die thans alleen op bonnen verkrijgbaar zijn, blijft bestendigd. l)e maximumprijzen voor jonge kaas en voor rundvlees worden met ingang van 6 November ingetrokken, hetgeen een prijsstijging tot gevolg zal hebben. Door een ver hoging van de subsidie zal de prijs van varkensvlees echter daien. In de officiële bekendmaking van het ministerie van Landbouw, Visserij- en Voedselvoorziening wordt verklaard: „De Nederlandse regering is van oordeel, dat de beschikbare hoevèelheden verbruiks- goederen in het algemeen een peil hebben bereikt, waarop een redelijke voorziening mogelijk is, ook zonder regelingen van rantsoenering en distributie van overheids wege. Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening kan dientenge volge bekend maken, dat de nog van kracht zijnde rantsoeneringsmaatregelen voor vlees kaas en rijst thans worden beëindigd, waar bij als officiële datum van het einde der rantsoenering 6 November 1949 wordt ge steld. Slechts voor koffie blijft de rantsoe nering voorlopig bestendigd, omdat de aan koop hoofdzakelijk in het dollargebied moet geschieden. Op eenvoudige wijze kan in een regeling voor de distributie van koffie wor den voorzien. De aanzienlijk toegenomen voortbrenging van varkensvlees en de vooruitzichten voor verdere verhoging van de productie hebben de afschaffing van de vleesrantsoenering mogelijk gemaakt. De vooruitzichten van de aanvoer van slachtrunderen zijn gunstig, hoewel een vergroting van de aanvoer haar beperking vindt in de slechts zeer geleide lijke groei van de rundveestapel. De kaasproductie heeft zich, mede als gevolg van de goede melkopbrengsten, zeer gunstig ontwikkeld, zodat uit dien hoofde beperking van het verbruik niet nodig zou zijn. Nu evenwel de uitvoeryiogelijkheden van kaas bijzonder goed zijn vooral ook naar de landen meïlharde valuta acht de regering het noodzakelijk, dat een grote hoeveelheid van dit artikel wordt geëxpor teerd. Het is dringend nodig van de op het ogenblik voor kaas wel zeer gunstige uit- voermogelijkheden gebruik te maken, ten einde voor de opbrengst weer andere, voor onze volkshuishouding noodzakelijke goe deren, te kunnen invoeren. Men dient te bedenken, dat een export van 10 millioen kg kaas een deviezenopbrengst van circa 25 millioen guldens betekent! Hoewel de zeer grote exportmogelijk heden een rantsoenering van de binnen landse consumptie van kaas zouden recht vaardigen, acht de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het onge wenst voor de distributie van één enkel artikel een omvangrijk, over het gehele land verspreid, distributieapparaat in stand te houden, waarmede vele millioenen zou den zijn gemoeid. Een zekere verhoging van de prijs van jonge kaas. mede als gevolg van de afschaf fing van de subsidie, zal tot gevolg hebben, dat het binnenlandse verbruik beperkt blijft, zodat zoveel mogelijk kaas voor de uitvoer beschikbaar komt. Door een stelsel van heffingen wordt er voor gezorgd, dat de hogere prijs geen buitensporige winsten voor producent en handelaar tengevolge kan hebben. De opbrengst van deze heffin gen vloeit in het Landbouw-Egalisatiefonds. waaruit de subsidies op andere artikelen van het levensmidelenpakket worden ge put. De nog voor jonge kaas geldende maxi mumprijzen worden met ingang van 6 No vember 1949 ingetrokken. Door de afschaffing van de rantsoenering is verdere subsidiëring van rundvlees tech nisch niet meer mogelijk. Het rundvlees zal om dezelfde reden niet meer gebonden zjjn aan maximumprijzen, die met ingang van 6 November a.s. worden ingetrokken. Terwille van de verstrekking van subsi die op varkensvlees zal het onder de rant soenerïng bestaande systeem van centrale varkensslachtingen worden gehandhaafd, hetgeen mogelijk is door het gering aantal slachtplaatsen. Door een verhoging van de subsidie zal de prijs van varkensvlees dalen, zo dat een verschuiving van de consump tie van rundvlees naar varkensvlees de mogelijkheid biedt de gezinsuitgaven te beperken, waarbij tevens de vraag wordt gericht op vlees, dat in onbe perkte hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn. Deze verhoging van de subsidie op varkensvlees maakt een verlaging van de geldende maximumprijzen voor varkensvlees en hieruit vervaardigde vleeswaren met gemiddeld 50 cent per kg mogelijk, welke verlaging op 6 No vember 1949 met een nieuwe prijsrege ling van kracht wordt. Deze maatregelen zijn incidenteel geno men, omdat uitstel van de afschaffing van de distributie niet langer verantwoord was te achten. Het interdepartementaal overleg inzake lonen en prijzen met de Stichting van de Arbeid, dat door deze maatregelen niet wordt doorkruist, duurt echter voort en zal met de nieuwe situatie rekening houden." Nieuwe bon voor koffie Voor het tijdvak van 6 tot en met 10 No vember is bon 386 Algemeen van dc voe- dingsmiddelenkaart 909 aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bon kan op of na Vrijdag 4 November worden be steed. De volgende bonaanwijzing zal plaats hebben over vier weken. De uitvoering van de koffiedistributie wordt door het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten van het in liquidatie 2ijnde Centraal Distributiekantoor overge nomen. Voor de rantsoenering van koffie zal gebruik worden gemaakt van de levens middelenkaarten 909 (A. B en D) welke thans geldig zijn. Daar de plaatselijke distri butiediensten worden opgeheven, kunnen levensmidelenkaarten die op welke wijze ook verloren zijn gegaan, niet meer vergoed worden. Bijzondere verstrekkingen van koffie aan particulieren, overheidsinstellingen e.d. zul len niet meer plaats hebben. Het bewaren van distributiebescheiden geldt eveneens voor de handel, inrichtingen, instellingen en Horecafbedrijven ten aanzien van bon nen, toewijzingen en coupurekaarlen. De inlevering van eerder aangewezen bonnen voor koffie (dus bonnen of coupures, die vóór 1 November zijn aangewezen) kan tot 6 November 1949 bij de distributiediensten plaats hebben, daarna op nader aan te geven wijze. Inlevering van eerder aan gewezen coupures voor koffie kan tot 26 November 1949 bij de plaatselijke distri- butiedienstcn geschieden. Zo spoedig moge lijk zullen aanwijzingen voor dc handel en industrie gegeven worden wat met de nieuw aangewezen bonnen moet worden gedaan. Tot zolang dient elke inlevering bij plaat selijke of centrale distributiediensten, het bedrijfschap, grossier of brander, van nieu we bonnen achterwege te blijven. AFNEMENDE NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen tamelijk veel be wolking. maar slechts op enkele plaat sen wat lichte regen. Aanvankelijk weinig wind. later voornamelijk langs de kust matige Zuidwestelijke wind. Vannacht in het Zuiden van het land nog plaatselijk nachtvorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 3 November: Zon op 7.37 uur. onder 17.09 uur Maan op 16.18 uur. onder 4.53 uur Hoog en laag water in IJmulden Woensdag 2 November: Hoog water: 1.39 en 14.04 uur. Laag water: 9.37 en 21,49 uur. Donderdag 3 November: Hoog water: 2 21 en 14.35 uur. Laag water: 10.18 en 22.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1