c Voortgezet lager onderwijszal nog jaren van experimenteren vragen PUROL in huis! Radio geeft Donderdag Een moeras werd tot goed boerenland Sport in het kort PANDA EN DE MEESTER-GIDS Wereldnieuws Woensdag 2 November 1949 Haarlems Dagblad en ÖprecKte Haarlemse Courant 2 Memorie van Antwoord op ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet Pas op Uw Borst Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende en slijmoplossende Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920. Aan deze Memorie van Antwoord ontlenen wij het volgende: De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt de mening van ver schillende Kamerleden, dat voor leerlingen, die na de gewone lagere school geen ander voortgezet onderwijs ontvangen, de V.G.L. O.-school het bij uitstek aangewezen insti tuut is om deze leerlingen, voor dat zij de maatschappij ingaan, een zekere graad van algemene vorming te doen verwerven. Deze leden zien echter ook zelf in, dat de V.G.L.O.-school lang niet overal in den lande is te verwezenlijken en dat meer malen de oplossing zal moeten worden ge zocht in het stichten van streekscholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Er bestaat althans voor de jongens voor het voortgezet gewoon lager onder wijs nog geen paedagogisch-didactisch ver antwoord leerplan. Ook de „kleine werk- commissie" is er tot dusver niet in geslaagd een zodanig leerplan te ontwerpen. Wan neer er eenmaal zo'n leerplan zal zyn, zul len ongetwijfeld nog vele jaren van voelen en tasten moeten volgen, voordat van een verantwoord voortgezet gewoon lager on derwijs zal kunnen worden gesproken. De minister koestert geen vrees, dat dit pro bleem niet zal worden opgelost, maar zo lang dit niet het geval is, zou men naar zijn mening het voortgezet gewoon lager onderwijs geen grotere ondienst bewijzen, dan het de ouders door wettelijke maat regelen op te dringen. De minister wijst er verder op, dat het aantal onderwijzers nog wel aan de krappe kant is. Het is zaak om met het aantal leei'krachten zo zuinig mogelijk om te springen en daar, waar een extra onder wijzer niet strikt nodig is, geen onderwij zersplaats verplicht te stellen. Dit klemt te meer met het oog op de komende jaren, wanneer het abnormaal grote geboorte accres zich bij het lager onderwijs zal doen gevoelen. Ook de huisvesting van V.G.L.O.-scholen biedt problemen, zodat slechts daar, waar een voldoend aantal leerlingen voor het voortgezet gewoon lager onderwijs aan wezig is, een schoolgebouw zal mogen ver rijzen. Een ander bezwaar acht de minister "s lands financiële toestand. Al behoort het onderwijs slechts in de laatste plaats be zuinigingsobject te zijn, ook dat zal voor de versobering een steentje hebben bij te dragen en al datgene wat niet strikt nood zakelijk is, moet dus achterwege blijven. Aan burgemeesters van gemeenten met minder dan 20.000 inwoners stelde de mi nister de vraag of een school voor voort gezet gewoon lager onderwijs ter plaatse levensvatbaarheid zou hebben. Deze vraag beantwoordden 185 burgemeesters in posi tieve zin. Van 68 burgemeesters werd be richt ontvangen, dat een V.G.L.O.-school met minder dan 31 leerlingen zou kunnen worden in stand gehouden. Zeer vele bur gemeesters maakten de restricties: „uit sluitend meisjesschool" of „mits streek school". Het totaal der gestichte V.G.L.O.-scho len bedraagt 333, van welk aantal er 63 vóór 1 Juli 1947 en 53 na dat tijdstip weer zijn gesloten. Spijbelaars Cijfers omtrent het ontduiken van de leerplicht kan de minister niet verstrekken, maar ten aanzien van het aantal processen- verbaal van de Inspectie van het Lager Onderwijs kan hij mededelen, dat in 1946 ruim 8600 én in 1949 bijna 6000 processen- verbaal werden opgemaakt. Bij vergelijking van deze cijfers »dient in ogenschouw te worden genomen, dat in eerstgenoemd jaar slechts in de ernstigste gevallen tot vervol ging werd overgegaan: thans wordt de Leerplichtwet streng nageleefd. Natuurlijk heeft tot de vermindering van het aantal processen-verbaal ook medegewerkt het tijdelijk verlagen van de leerplicht met een jaar. De minister is er geenszins gerust op, dat, wanneer van 1 Januari 1950 af de leerplicht wederom acht jaren zal zijn, het verzuim niet weer in sterke mate zal toe nemen. Te sterker, naarmate men de ouders dwingt hun kinderen te zenden naar een schooltype, dat althans voor de jongens tot dusver bij de bevolking geen ingang heeft kunnen vinden. Daarom acht de mi nister, hoezeer dit ook te betreuren valt, het voorschrift van een achtjarige lagere school noodzakelijk. De ouders kunnen dan met succes worden vervolgd. De achtjarige lagere school, welke behalve in uitzonde ringsgevallen in de loop der jaren tot een zesklassige zal moeten worden terugge bracht. kan hier voor de naaste toekomst uitkomst brengen. In 1948 vertrokken uit de zesde klasse van de G.L.O.-school 92.639 leerlingen, waarvan naar het uitgebreid lager onder wijs, voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs en nijverheidsonderwijs respec tievelijk 35.562, 11.229 en 28.355 leerlingen Naar het handelsavond- en nijverheids avondonderwijs gingen 3281 leerlingen. Geen verder onderwijs meer (particuliere cursussen niet meegerekend), ontvingen 14.212 leerlingen. „Voorklasse" ambachtsschool Voor wat betreft de aansluiting van de ambachtsschool aan de lagere school is de minister na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat onder de huidige omstandig heden in het belang van de leerlingen en in het belang van de industrialisatie de in voering van een voorbereidende klasse aan de ambachtsschool de aangewezen oplossing is. De leerlingen ontvangen daarin uitslui tend algemeen vormend onderwijs er generlei specifiek vakonderwijs. Het denkbeeld om op den duur een nieuw type school in het leven te roepen, dat als het ware een combinatie zou vormen van voortgezet gewoon lager onderwijs en nij verheidsonderwijs wil de minister gaarne in onderzoek nemen. Op dit ogenblik is het hem echter niet mogelijk daarover een meer positieve mening uit te spreken. Kleuterleerplicht' Afgescheiden van de vraag of een leer plicht voor de kleuters wenselijk moet wor den geacht staat wel vast. dat daaraan op dit ogenblik niet wordt gedacht. Overigens kan de minister in dit verband mededelen, dat een wetsontwerp op het kleuteronder wijs inmiddels aan zijn departement in gereedheid is gekomen. Zijn voorstel om het aantal uren in de achtste klasse tot een minimum aantal van 14 te bepalen, heeft de minister gemeend te moeten terug nemen. Algemeen wordt daarvan een ongunstige werking voor de V.G.L.O.-school verwacht. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Ik vroeg aan de waard die zijn krant las, Waarom 't stamcafé zo stil was. Toen zei hij: „een strop, TIP is alweer op" Dat scheelt mij een stuk in m'n spaarkas! Inz. de Hr. D.. v. A. te Haarlem ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Och tendblad. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Con cert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 Voor de tuin. 12.00 Semi- klassieke muziek. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Dameskoor 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14 30 Cello en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevar. programma. 17.00 Kamerorkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Radio Volksmuziekschool. 19.30 Platen. 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Voor de jeugd. 21.45 Hammondorgel. 22.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 19.45 Vocaal ensemble. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert 13.00 Nieuws. 13.20 Hoorn en piano. 13.45 Voor de vrouw. 14 00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 OrgeL 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Vocaal kwartet. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Christelijke vakbeweging. 18.30 „Collegium musicum Amstelodamense". 18.55 „Voor de goede zaak" 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21,00 Familiecom petitie. 21.35 Gevarieerd programma. 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL 322 M. 12.00 Platen. 12.33 Voor de landbouw. 12.40 Platen. 13-00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00— 15.00 Muziekcursus. 17.00 Platen. 17-05 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 en 18.20 Platen. 19.00 Nieuws. 19.30 Tenor en piano. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Koor. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.27 Platen. 22.50 Nieuws. 22.50 Nieuws. 22.55—23.00 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Omroeporkest. 13.15. 14.0014.30 Pla ten. 17.10 Lichte muziek. 18.30 Omroeporkest. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 22.15 Platen, Jeugdige Amerikaanse schrijft voor en over „teen-agers" Op Schiphol arriveerde de 19-jarige Amerikaanse journaliste Joan Kapp uit New York. Wat zij in een aantal Ameri kaanse en Engelse kranten schrijft is uit sluitend bestemd voor de „teen-agers", jonge mensen die de twintigjarige leeftijd nog niet hebben bereikt. Zij vertelt hun over het leven, werken en spelen van hun leeftijdgenoten en voorziet haar artikelen met een commentaar. Zij heeft reeds 11 landen in Europa be zocht en zal na een verblijf van enkele dagen in Nederland naar Scandinavië vertrekken. In December keert zij terug naar de Verenigde Staten. Zij vraagt niet naar meningen over de wereldpolitiek of andere diepzinnige on derwerpen. „De Amerikaanse „teen-agers" hebben voor dergelijke problemen weinig belang stelling. Zij vatten het leven in het alge meen meer van de luchtige kant op en brengen hun vrije tijd het liefste door in coca cola-bars", aldus Joan Kapp. „Zij zijn veel onafhankelijker van hun ouders dan de Europese jongelui en zijn volko men vrij in de wijze waarop zij hun tijd besteden. De jongelui studeren hier har der dan bij ons. Ik heb de indruk, dat de belangstelling van de Nederlandse „teen-agers" voor de Amerikaanse meer 'n kwestie van nieuws gierigheid is. Zij imiteren ons niet". Voetbal Rode Duivels—Londen eindigde onbeslist De wedstrijd tussen de Rode Duivels, waarin geen enkele speler van een club uit de ere-afdeling was gekozen en Londen is te Brussel in een puntloos spel geëindigd. Slechts 10.000 toeschouwers waren getui gen van een wedstrijd, waarin niet veel te beleven viel. In de voorhoede van de Lon dense ploeg ontbrak elk verband en zo moest Bentley, de middenvoor van Chelsea, het in zijn eentje proberen, zonder steun van de anderen. In de Belgische ploeg, voor wie het resultaat natuurlijk zeer bevredi gend was, blonk doelverdediger Speeckaert uit, al had hij niet veel werk te doen. De weinige goede schoten werden op uitste kende wijze door hem gehouden. De beste speler in de voorhoede der Rode Duivels was linksbinnen Givard. Binet, de midvoor van de Belgen, werd door Ramsay uitste kend gedekt, zodat de kracht van de Belgi sche voorhoede werd geneutraliseerd. Te Antwerpen won de stedelijke" ploeg met 2-1 van Wolverhampton Wanderers, waarbij niet minder dan 45.000 toeschou wers aanwezig waren. Coppens, die tegen Nederland als reserve is opgesteld, behoor de tot de uilblinkers. Voor rust doelpuntten De Vos en Coppens (2-0). In de tweede helft maakte Wright er 2-1 van. Ofschoon de Wolves verder een prach tige partij voetbal demonstreerden, slaag den de Engelsen er niet in een gelijk spel te forceren. Belgisch elftal samengesteld Het Belgisch elftal, dat Zondag 6 November te Rotterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht) Achter: Aernaudts (Berchem) en Gillard (Standard). Midden: Van der Auwere (RC Mechelen) Carré (FC Luik) en Mees (Antwerp). Voor: Lemberechts (FC Mechelen). Govard (FC Luik). Mermans (Anderlecht), Freddy Chaves (Gantoïse) en A. de Herdt (Berchem). Reserves zijn: d'Haenen (Tilleur), Vaillant (Anderlecht). Valet (Anderlecht) en Coppens (FC Mechelen). In vergelijking met het Belgisch elftal, dat Zondag 2 October te Brussel met 30 van Zwitserland won, is slechts één wijziging voor de wedstrijd van 6 November aange bracht, n.l. Govard, die op het ogenblik bui tengewoon in vorm is. heeft de plaats inge nomen van Coppens. Deze is nu bij de reser ves opgenomen. Wielrennen Schulte en Peters wonnen Dinsdag in Brussel Het Nederlandse koppel Schulte-Peters, dat Zondag j.l. te Zürich een fraaie over winning behaalde in de 100 km-wedstrijd, heeft Dinsdag de koppelkoers, weljce te Brussel over drie uur werd gereden, even eens op fraaie wijze gewonnen. De uitslag luidt: 1. Schulte-Peters, afge legd in 3 uur 136.535 km; op een ronde achterstand: 2. Kint-Van Steenbergen, 3. Bruneel-Lapébie, 4. Kubler-Bruyland, 5. Thyssens-Depredomme; op twee ronden achterstand: 6. Acou-Adriaansens. Alle andere koppels waren drie tot en met negen ronden achter. Hockey Landentournooi te Barcelona Het internationaal hockeytournooi, dat van 29 October tot 5 November van het volgend jaar te Barcelona wordt gehouden belooft zeer belangrijk te worden. Hoewel de uitnodi gingen door de Spaanse Hockeybond nog verstuurd moeten worden is thans al geble ken. dat de volgende landen een elftal zullen zenden: Nederland, Denemarken, Eire, Frankrijk, België, Zwitserland, Italië en Wales, indien althans een elftal van Groot Brittannië niet zal meedoen. Voorts is Spanje van de partij. Internationaal programma De landenwedstrijd tussen Nederland en Frankrijk zal op Zaterdag 13 Mei in het Wagenerstadion te Amstelveen worden ge speeld en de wedstrijd tussen Nederland en Engeland op 30 April, eveneens te Amstel veen. Verder staan er in ieder geval twee, wellicht drie uitwedstrijden op het program ma, n.l. tegen België te Brussel, tegen Schot land en in het voorjaar tegen Zwitserland. H.B.S. bestaat dertig jaar Ter gelegenheid van het dertig-jarig be staan van HBS worden Zaterdag 12 Nov. een reunistendiner en feestavond in Hotel Duin en Daal te Bloemendaal gehouden. Zondag 13 November volgen een tournooi en reunistenwedstrijden op de velden aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Acht jaar geëist tegen jongeman die zijn ex-verloofde doodschoot Tegen een fabrieksarbeider uit Arnhem, die op 2 Juli in park Sonsbeek zijn vroe gere verloofde doodschoot, is acht jaar ge vangenisstraf geëist. De officier van justitie noemde in zijn requisitoir de houding van het meisje verre van sympathiek. Zij maakte het spaargeld van verdachte op en deze kocht bovendien nog kleren en alle mogelijke dingen voor haar, maar toen het op trouwen aankwam, liet zij hem in de steek. Verdachte is, na een revolver te hebben weggenomen van een medepensiongast, naar Sonsbeek gegaan, heeft daar het meisje opgewacht en haar na een kort ge sprek doodgeschoten. Verdachte verklaar de: „Ik was mijzelf niet meer. Veertien dagen had ik niet gegeten, gedronken of geslapen. De zenuwen waren mij de baas". Volgens zijn hospita had de verdachte zeer veel van het meisje gehouden. Hij was door het verbreken van het engagement in een overspannen toestand geraakt. In zijn pleidooi zeide de verdediger, mr. Van Ravenswaay, dat zijn cliënt altijd een hard werkend man is geweest, tot hij het meisje ontmoette, dat voor hem niet ge schikt was. Pleiter vroeg clementie. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: G. N. Schouten, reiziger, wonende te Haar lem, Engelzstraat 26. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. A. Th. Boender, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. J. Martens, schilder, wonende te Haarlem, Spiegelstraat 4. i LAND IN OPKOMST „De Peel is de Peel niet meer" „De Peel is cle Peel niet meer". Dat zeiden ze allemaal, daar in het Zuid-Oostelijke hoekje van Brabant. Maar dat zeiden ze niet met weemoed in de stem, maar met trots en tevredenheid. Want zoals de Peel was (en in dit deel van het land nog steeds wordt beschouwd) is niet iets om naar terug te verlangen. Het was een van de meest onherbergzame moerasgebieden van Nederland; de bevolking stak turf, brandde turf, verkocht turf en at aardappelen. Zelfs haar huisjes, die daar midden in die kille woestenij stonden, waren vaak van veenplaggen opgetrokken. Wegen waren er niet. Wie aan de ene kant in Asten woonde zag zijn hele leven lang niet één mens uit Meyel, dat een kilometer of twaalf verder, aan de overkant van het moeras, lag. Enige hygiëne bestond er niet en van een ontwikkelingspeil van de bevolking kon niet gesproken worden. Groot was de vrees voor alle heksen en spoken, die de Peel bevolkten en voor de „Bokkenrijders", een soort geheime terreurbende, die geenszins uit spoken bestond, maar opgebouwd was uit de eigen gelederen. Roof en moord waren aan de orde van de dag. En dat alles speelde zich af temidden van dz meest afschuwelijke armoede. Daarom die opmerking van de Pelenaren: De Peel is de Peel niet meer. Een haast overbodige opmerking, want iedereen, die zijn neus maar om de hoek van het voor malig veengebied steekt, ziet daar het ver schil. Er lopen nu geasfalteerde wegen en de huizen zijn van steen; daarachter ligt het land, zeer veel ontgonnen land, met aardappelen en rogge en haver en bieten er in. De Peelmensen hebben leren boeren en daarmede is een zekere welstand tot die armzalige hoek van ons land doorgedron gen. Met die welstand kwam meer: een dok ter en verpleegsters, die wegen en de zware vrachtauto's om de producten af te voeren. Er kwamen meer scholen en meer buurt schappen, (die daar gewoonlijk met de parochies samenvallen). En daarna kwam tweemaal de oorlog over deze streek heen. Eerst in '40, daarna nog eens in de herfst en de winter van '44. Zoals overal zaaide Mars ook hier ver schrikking en vernieling en velen hebben Het Britse oorlogschip „Amethyst" dat destijds op de rivier de Jangtse in.China door de communisten werd beschoten, is na een lange reis in Engeland teruggekeerd. In de omgeving van Plymouth werd de „Amethyst" door vliegboten en oorlogsbodems hartelijk verwelkomd. MET TWEE DAGLENGTES GESLAGEN. Nel van Vliet die Vrijdag 11 November te Hilversum in het huwelijk treedt, zal zeker niet gedacht hebben, dat zij in deze spurt naar het levensgeluk door een oude rivale met twee daglengtes zou worden geslagen. De bekende Hilversumse zwemster Wil Ha- verlag, tweemaal kampioene van Nederland op de 200 meter schoolslag, later door Nel van Vliet onttroond, treedt namelijk op Woensdag 9 November ook te Hilversum, in het huwelijk met de heer B. C. M. Ebbing. HAARLEMSE SCHEIDSRECHTERS NAAR ROTTERDAM. De Ontspanningscommissie van de Haarlemse Scheidsrechtersvereniging bereidt voor leden een autobustocht voor naar Rotterdam op Zondag 6 November, waar de voetbalwedstrijd NederlandBelgië gespeeld wordt. NEDERLANDS POLITIE EIFTAL. Kok huis (Haarlem) en Van Onselen (VSV) spe len Zaterdagmiddag mee op het terrein van Vitesse te Arnhem in het elftal van de Nederlandse politie, dat tegen het Arnhems elftal speelt. OMZETTEN AAN DE EFFECTENBEURS In October vertegenwoordigde de aan- delenomzet aan de Amsterdamse effecten beurs een nominale waarde van f29.842.189 (September: f37.596.430) en in de eerste 10 maanden van dit jaar een waarde van f286.478.534. Obligaties werden verhandeld tot een nominaal bedrag van f72.797.600 (f72.062.654) in October en van f582.296.880 in de eerste 10 maanden. N J 20. „Loop met me op, Jansen," sprak William T. Bobberbroek tot Panda, „dat is gezellig! Het is maar fijn dat je mee wilt naar Egypte, want het is erg leerzaam om met een gids te reizen. En jij bent natuurlijk wel een goede gids, want je hebt me daar een prima-leermeester! Tjongetjonge, wat weet die veel! En die heeft je natuurlijk wel alles verteld over pyramides en zo.' Is dat niet een soort driehoekige standbeelden op leeuwenvoe ten? Ja ja, zoiets staat me bij, maar dat leg je me wel allemaal uit als we er een- maal zijn. En.eh.kijk, hier is mijn hötelletje. Bij mij thuis zijn de hotels groter en beter, maar nou ja, als je on beschaafde streken bezoekt moet je niet al te nauw kijken, zeg ik altijd maar! Kom mee!" In het hotel stonden allemaal por tiers en piccolo's en kellners te buigen, terwijl Panda achter mijnheer Bobber broek aan door de lange gangen liep, en Panda groette vriendelijk terug naar links en rechts, hoewel hij begreep dat ze niet voor hèmmaar voor mijnheer Bobber broek bogen. „Kijk eens aan," zei deze tenslotte, terwijl hij een deur opende, „ik had al wel gedacht dat ik jou of je vriend wel zou vinden, en daarom heb ik maar vast een eenvoudig kamertje besteld, waar je nu kunt slapen. Morgenochtend vroeg vertrekken we. Ik hoop, dat dit kamertje je niet te gebrekkig is bij mij thuis doen ze die dingen groter en beter...."., Maar Panda was helemaal verlegen van de zaal van een kamer, waar hij nu in terecht kwam. Daar mocht hij slapen. en óf hij sliep1 Prof. dr. B. Brouwer f Voorzitter van Nederlands Kankerinstituut Dinsdagmiddag is professor dr. B. Brou wer, voorzitter van het Nederlands Kanker- instituut, plotseling in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam overleden. Prof. Brouwer stond op het punt. de hul digingsplechtigheid ter gelegenheid van het dertigjarig jubileum als biochemicus van dr. Waterman te openen. Mr. Chr. P. van Eeghen sprak na het plotselinge overlijden van de hoogleraar enkele woorden tot de genodigden en deel de hen mede, dat de plechtigheid na deze droeve gebeurtenis geen voortgang kon vinden. Bernardus Brouwer werd 23 Maart 1881 te Amsterdam geboren. In 1906 behaalde hij aldaar het artsdiploma, waarna hij en kele maanden in Zürich werkzaam was. Daarna werd hij inwonend assistent aan de afdeling voor neurologie in het binnen gasthuis. In 1909 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld: „doofstomheid en de acoustische banen." Drie jaar later werd dr. Brouwer be noemd tot onderdirecteur van het centraal instituut voor hersenonderzoek. In 1923 volgde zijn benoeming tot hoogleraar- in de neurologie aan de Amsterdamse Universi teit. Op zijn instigatie werd een nieuw in stituut in het Wilhelminagasthuis geopend met een eigen neuro-chirurgische afdeling en uitgebreide laboratoria, een feit, dat een mijlpaal vormt in de geschiedenis der Ne derlandse neurologie. Van de wetenschap pelijke onderzoekingen, die prof. Brouwer heeft verricht, mogen genoemd worden zijn werk over de projectie van het netvlies in de hersenen, in samenwerking met prof. dr. W. P. C. Zeeman, en zijn studies over de bouw van de kleine hersenen. In 1920 reikte de Nederlandse vereniging voor psychiatrie en neurologie aan prof. dr. Brouwer als eerste de gouden Ramaer- medaille uit. Zes jaar later werd hij tot lid van de academie van wetenschappen ge kozen, waarvan hij later algemeen secreta ris geworden is. Niet alleen de wetenschap had prof. Brouwer's warme belangstelling. Hij stond als oud-cricketer, voetballer en ex-scheids rechter van de K.N.V.B. steeds op de bres voor de Nederlandse sport. Prof. Brouwer's verdiensten voor de we tenschap werden erkend door zijn benoe ming tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Ook werden hem tal van buitenlandse onderscheidingen toegekend. De wereldgezondheidsorganisatie In samenwerking met de V.I.R.O. en Kerk en Vrede belegt de Haarlemse Vredesraad op 10 November een samenkomst in de Mu ziekzaal van Brinkmann. Grote Markt. Dr. C. v. d. Berg, uit Den Haag. oud-directeur- generaal van de Volksgezondheid, vertegen woordiger van Nederland in de Wereld gezondheidsraad, zal spreken over het werk van de Wereldgezondheidsorganisatie. Verder zal de film ..Eternal strife", die hierbij goed aansluit, worden vertoond. De heer H. C. van Gog, beambte op de afdeling verificatie van Joh. Enschedé en Zonen hoopt 22 November de dag te herden ken waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad. die tijd niet overleefd. Maar in tegenstel ling tot andere streken kan men zeggen, dat de Peel er toch uiteindelijk wel bij is gevaren. Want er werd veel vernield, tal- loze huizen lagen als walmende puinhopen langs de straat, toen 1945 aarzelend zijn intrede deed. Maar dat waren die oude. on frisse en naar bedompte huisjes, die daar lagen te zieltogen. En toen het puin was geruimd en de wederopbouw aan de gang kon, kwam de verbetering: frisser, luchti ger en gezonder huizen met grote ramen; en zelfs electriciteit en water, als ze niet te ver buiten een „bebouwde kom" lagen. Overal in de Peel staan nu die nieuwe wo ningen en schuren en loodsen, rode steen en rode pannen, en zij geven de nu nog steeds niet aantrekkelijke Peel-natuur een plezieriger aanblik. Daarom is het, dat de oorlog de Peel uiteindelijk toch goed heeft gedaan. Langs een harde omweg, maar toch goed heeft gedaan. Met dit alles hebben we nog geenszins willen zeggen, dat de Peel tegenwoordig een soort lustoord is, een boerenland zo welvarend als de vette klei, waar de Gro ningers op boeren. Verre van dat. Er is nog een gebied van dertienhonderd hectaren dat ontgonnen moet worden. Waar nu nog moeras is en hei en de veenarbeiders met hoge laarzen aan de turf steken en die op zulke grote stapels te drogen leggen, dat het lijkt of overal in die onherbergzame streken huizen staan. Maar de Heidemaat schappij heeft ook voor die stukken land grote plannen en over een niet al te groot aantal jaren zal de hele Peel boerenland zijn. Behalve dan die stukken, die enkele decennia geleden zó zorgeloos zijn ontgon nen en afgegraven, dat ze voor goed on bruikbaar zijn als boerengrond. Dat is dan het veen, dat steeds geducht belangrijk is in de uithoek van Nederland, die de Peel heet. Maar ook op woninggebied zijn rozengeur en maneschijn nog steeds afwezig. Een droog rapport laat zien, dat er in de kleine gemeente Asten van ruim acht duizend zielen nog vijftien gezinnen in kip- penhokken wonen en vele tientallen in Nissenhutten en andere noodwoningen, waarin de nadruk wel zeer sterk op „nood" moet worden gelegd. Dat rapport zegt, dat 48 procent van alle woningen slechte sani taire voorzieningen heeft en dat vijf pro cent van de permanente huizen eigenlijk onbewoonbaar verklaard zouden moeten worden. En toch zegt de Peelbewoner tevreden, dat de Peel de Peel niet meer is. Hij heeft gelijk. De Peel is zichzelf en ook de rest van Nederland bewust geworden. Er is een zekere welvaart gekomen en de boeren hebben vele van dezelfde problemen als hun collega's in andere delen van het land. Er is niet genoeg land meer voor de vele boerenzoons en verscheidenen van hen zijn al naar Canada vertrokken. Anderen gingen naar de Noord-Oostpolder. Verder proberen die kleine dorpjes industrieën tot zich te trekken, maar zij zijn zich wel van hun afgelegen positie bewust. Asten en Meyel en Liesel en Heusden en Ommel en al die andere dorpjes en gehuchtjes hebben geen spoorwegverbindingen; niet eens allemaal een bus. Alleen Deurne heeft een station, waar een enkele trein stopt. En de moge lijkheden, die de Zuid-Willemsvaart biedt zijn ook maar beperkt. Maar de Peel blijft naar boven streven. Men zou graag een ambachtsschool in As ten hebben en een ziekenhuisje. Er begint onder de bevolking wat culturele belang stelling op te komen en de landbouw wordt meer wetenschappelijk bedreven, dan zulks een goede dertig jaar geleden het geval was. De tijd, dat geen Peelbewoner 's avonds door het moeras durfde uit angst voor de heksen en spoken is nu maar nog niet zo heel lang voorbij. Hij weet nu, dat die angstaanjagende blauwe vlammen, die des nachts in de verte te zien waren, niet de vu rige adem van een geest waren, maar bran dend moerasgas. De Peel is o- -veg een normaal boerenland te worden. T is nog niet zo ver, maar dat kan ook nie' erwacht worden na een pas zo korte ontwikkelings periode, die in de eerste jaren van deze eeuw is begonnen. E. P. Smaak. Een team van achttien vrouwelijke worstelaars, in leeftijd variërend van 18 tot 28 jaar, gaat in West Berlijn op treden. De plaatsvervangende hoofd commissaris van politie van West Ber lijn heeft in zijn eentje een proefge- vecht bijgewoond van twee dezer schaarsgeklede amazones. Na het ge vecht deelde de politieman de buiten wachtende journalisten mede, dat hij het schouwspel noch immoreel, noch in strijd met de smaak van het publiek achtte. Resoluut tegen. Een Brits officieel woord voerder heeft berichten, dat de Ver enigde Staten voorgesteld zouden heb ben West-Duitsland met een leger uit te rusten, tegengesproken. De Britse rege ring zou zich tegen een dergelijk voor stel krachtig verzetten, aldus de woord voerder. In officiële kringen te Londen is men resoluut gekant tegen bewape ning van het Duitse volk in dit stadium of aansluiting van West-Duitsland bij het Atlantische pact. Resoluut Baai. De Canadese nationale onderzoekingsraad heeft te Resolute Bay, op het eiland Cornwallis in de Noordelijke IJszee, een installatie gebouwd voor het meten van kos mische stralen, om meer gegevens over deze stralen te verkrijgen. Vele geleerden zijn van mening dat meer kennis van het wezen der kosmische stralen het mogelijk zal maken nauw keuriger weersvoorspellingen te doen,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2