Binnen een jaar zullen Nederlandse zee- stnjdkrachten worden teruggetrokken Twintig jaar geëist tegen Blumenthal, de plaatsvervanger van Willy Lages Woensdag 2 November 1949 Het militaire accoord der Ronde Tafel Landmacht zo snel mogelijk naar Nederland met alle beschikbare middelen Ten aanzien van het militaire accoord dat door cle Ronde Tafel-conferentie is aan vaard wordt het volgende bepaald: Ieder der deelgenoten draagt volledige verantwoordelijkheid voor de defensie van zijn eigen grondgebied. De samenwerking zal bestaan in het ver lenen van steun wanneer de andere deel genoot hierom vraagt, en voorzover dit met de belangen van zijn eigen defensie over een te brengen is. Deze steun kan bestaan in opleiding van officieren en gespecialiseerde militaire la-achten. Het ter beschikking stellen van personeel, van materieel en het bieden van gelegenheid tot en hulp bij het onderhoud en de reparatie van materieel van de andere deelgenoot. De deelgenoten zullen militaire missies uitwisselen. De beide deelgenoten treden in overleg ingeval van dreiging van een aanval op beide deelgenoten of op een hunner. Zeestrijdkrachten Voor de beveiliging ter zee van Indonesië zal ten gevolge van de souvereiniteitsover- dracht de R.Ï.S. uitsluitend verantwoorde lijk zijn. Voor de Koninklijke Marine als Nederlands apparaat zal geen Nederlandse taak in Indonesië bestaan, weshalve de marine uit Indonesië zal worden terug getrokken. De Nederlandse regering is bereid op ver zoek van cle regering van de R.I.S. steun te verlenen bij de uitoefening van de taken ter zee voorzover de R.I.S. nog niet in staat is deze taken met eigen middelen te ver vullen. Deze steun is van aflopend karak- ter- V De Nederlandse regering is eveneens be reid op verzoek steun te verlenen bij de opbouw van de Indonesische marine. De termijn waar binnen de Nederlandse zeestrijdkrachten uit Indonesië zullen wor den teruggetrokken wordt op één jaar ge steld, tenzij de regeringen in onderling overleg anders beslissen. Gedurende de terugtrekperiode kan op verzoek de Nederlandse marine de volgen de taken verrichten: steun aan maritieme organen van de R.I.S. belast met patrouille diensten, mijnenopruimingsdiensten, hydro grafie en steun met onderdelen van de marineluchtvaart. De Nederlandse regering is bereid op de dag der souvereiniteitsoverdracht twee korvetten der Koninklijke Marine in eigen dom over te dragen aan de R.I.S. Voorts is de Nederlandse regering bereid verder een tweetal korvetten alsmede ander varend en vliegend materieel over te dragen. Tenslotte is de Nederlandse regering be reid om een jaar na de overdracht der sou- vereiniteit een torpedojager aan de rege ring van de R.I.S. over te dragen. De eigendommen van de Nederlands- Indonesische regering gaan over naar de regering van de R.I.S. De regeringen zullen zo spoedig mogelijk overleg openen over de voorwaarden van de overdracht van de daarvoor in aanmerking komende Neder landse eigendommen. De buiten de marinebasis Soerabaja ge legen maritieme inrichtingen in Indonesië blijven voorlopig onder beheer van de Koninklijke Marine. In gemeenschappelijk overleg wordt geleidelijk het beheer over gedragen aan de marine van de R.I.S. Bij de vervulling van hun taak voeren de eenheden van de Koninklijke Marine de Nederlandse vlag en oorlogswimpel en de vlag van de R.I.S. Een afdeling zeemacht van de militaire missie zal op verzoek van de regering van de R.I.S. worden uitgezonden tot steun bij de opbouw van de federale marine. In afwachting van de afvoer van de Ko ninklijke Marine zal deze niet operationeel worden ingezet dan voorzover zulks door de regering van de R.I.S. wordt gevraagd en dit de instemming heeft van de Neder landse regering. De marinebasis Soerabaja wordt op het tijdstip van de overdracht van de souverei- niteit de marinebasis van de R.I.S. Leger Ten aanzien van de landstrijdkrachten zegt de overeenkomst dat zij zo spoedig mogelijk uit Indonesië worden teruggetrok ken dan wel gereorganiseerd. Leden van de strijdkrachten welke op het moment van de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië aanwezig zijn en gevormd en uitgerust zijn door of onder het gezag der Nederlands-Indonesische overheid, kunnen volgens nader te bepalen regelen worden o'vergenomen in de krijgsmacht der R.I.S. De onder Nederlands bevel staande strijd krachten hebben de positie „van gasten die zich bevinden op het grondgebied van een bevriende regering", welke alle mogelijke faciliteiten levert. Deze strijdkrachten blij ven verder onder hun eigen commandan ten en behouden hun organieke bewapening en uitrusting. De regering van de R.I.S. blijft verant woordelijk voor orde en rust binnen de rayons. Engelse athleten trainen. - Dorothy Man- ley (links) en Jean Dcsforges, die deel zullen uitmaken van de ilit zes dames bestaande athletiekploeg welke in Febr. in Nieuw-Zeeland de Engelse kleuren zullen trachten hoog te houden, oefenen trouw. Hier ziet men haar in het Victoria Park te Londen. Hoewel Dorothy Manley de beste vrouwelijke Engelse athlete is, gelukte het haar tijdens de Olympische Spelen in 1948 niet mevrouw Blankers- Koen te verslaan. De Koninklijke landmacht zal na de over dracht van de souvereiniteit binnen de kortst mogelijke tijd uit Indonesië worden verscheept voor welk doel Nederland en de R.I.S. alle beschikbare middelen zullen gebruiken. Met ingang van het tijdstip van de sou vereiniteitsoverdracht wordt een reorgani satie uitgevoerd, welke in de eerste plaats ertoe zal strekken de daarvoor in aanmer king komende leden van de door de Neder lands-Indonesische overheid gevormde en zo spoedig mogelijk naar de krijgsmacht uitgeruste troepen de gelegenheid te geven der R.I.S. over te gaan. Het militair personeel van de in Indone sië door de Indonesische overheid gevorm de landstrijdkrachten is na de overdracht der souvereiniteit deels bestemd om in dienst te treden bij de R.I.S.. deels om in dienst te treden bij het Koninkrijk der Ne derlanden en overigens bestemd om af te vloeien. Dienstneming bij de R.I.S. of bij het Koninkrijk geschiedt geheel op basis van vrijwilligheid. Indien het militair per soneel van het K.N.I.L. zonder dienstonder- breking in dienst treedt bij de R.I.S. of het Koninkrijk der Nederlanden, wordt de bij het K.N.I.L. doorgebrachte diensttijd ten volle in rekening gebracht. Het militair personeel van het K.N.I.L. dat niet overgaat in staatsdienst van Ne derland of de R.I.S.wordt ontslagen met inachtneming van onderstaande bepalingen: zij die in vaste dienst zijn en op het tijd stip van ontslag volgens de op de dag voor de souvereiniteitsoverdracht geldende be palingen recht kunnen doen gelden op pen sioen, ontvangen een pensioen, berekend volgens die bepalingen. Zij, die in vaste dienst zijn en geen aanspraak kunnen ma ken op pensioen, doch een voor pensioen geldende diensttijd' van 15 jaar of meer, ontvangen een pensioen berekend volgens de regeling vervat in het Indonesisch staats blad no. 13 van 1948. Zij, die geen derge lijke aanspraken hebben, ontvangen een wachtgeld dat wordt uitgekeerd gedurende een termijn van tweevijfde van de vol brachte diensttijd, met dien verstande, dat het ten minste een jaar en ten hoogste vijf jaar wordt genoten. Op het tijdstip der souvereiniteitsover dracht gaan de al dan niet gemilitairiseerde burgerambtenaren, ressorterende onder het departement v. Oorlog over in dienst van de R.I.S., op de voet van hetgeen is overeen gekomen ten aanzien van de bij de civiele departementen werkzame ambtenaren. Ge durende de reorganisatie zal dit personeel echter voorzover nodig zijn werkzaamheden in het bestaande verband blijven voort zetten. Overeenkomst inzake de Nederlandse luchtstrijdkrachten: voor de beveiliging in Verdediger noemt hem „een oase in de S.D.-woestijn" de lucht in Indonesië zal uitsluitend de R.I.S. verantwoordelijk zijn. Voor de onder Nederlands bevel staande luchtstrijdkrachten zal als Nederlands apparaat geen Nederlandse taak meer in Indonesië bestaan weshalve deze zullen worden teruggetrokken. De Nederlandse regering is bereid op ver zoek van de R.I.S. steun te geven in de vorm van ter beschikking stellen van per soneel en materieel voorzover de R.I.S. deze hulp nog behoeft. De militaire missie De taak van de Nederlandse militaire missie bestaat uit medewerking verlenen aan de regering van de R.I.S. bij de op bouw en de opleiding van de strijdkrachten, alsmede adviserend op te treden in vraag stukken van militaire aard. De overeenkomst inzake de militaire missie wordt aangegaan voor een periode van drie jaren. Zij kan verlengd worden. De missie vormt een geheel en omvat een afdeling zeemacht, een afdeling landmacht en een afdeling luchtmacht. De regering van de R.I.S. geeft aan de Nederlandse regering haar wensen te ken nen inzake samenstelling van de missie. Wijzigingen in de samenstelling van de missie kunnen slechts in overleg tussen de beide regeringen worden aangebracht. Het personeel van de missie voert die opdrachten uit. waaromtrent inzake aard en wijze van uitvoering tussen de minister van defensie van de R.I.S. en het hoofd van de militaire missie overeenstemming bestaat. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS hl de duinen langs de Zeeweg in Bloe- mendaal is een bom van 500 kg. aange troffen. Adjudant Boes van de Hulpver leningsdienst heeft hedenmorgen met zijn assistenten het projectiel uitgegraven en onschadelijk gemaakt. Bom van 500 kilo in de „Grote Schapenkamp" Maandag zag de jachtopziener Jan Wil lem Braam uit Bloemendaal in de duinen benoorden de Zeeweg in de „Grote Schapenkamp" de punt van een projectiel uit het stuifzand steken. Hij waarschuwde adjudant O. de Vries van de Bloemen- daalse 'pclitie, die op zijn beurt de IJmui- dense hulpverleningsdienst alarmeerde. Bij onderzoek bleek ter plaatse een Duitse blindganger van 500 kilo in het duin te> recht te zijn gekomen, die door de laatste storm boven het zand uit was komen te steken. Het gevaarlijke ding werd van morgen verder uitgegraven en met grana ten „ondermijnd". Vanmiddag zullen adjudant M. P. Boes en zijn helpers van de H.V.D. het projectiel tot ontploffing brengen. De leden van de missie blijven behoren tot het personeel van de Nederlandse strijdkrachten. De leden zijn binnen het kader van de vervulling van hun taak gebonden zich te richten naar de aanwijzingen van de be voegde militaire autoriteiten van de R.I.S. en zijn als zodanig verantwoordelijk aan de regering van de R.I.S. door tussenkomst van het hoofd van de militaire missie. Het hoofd van de militaire missie en enkele in overleg met de regering van de R.I.S. aan te wijzen leden van deze missie, genieten diplomatieke onschendbaarheid. De leden van de missie vallen onder financieel en administratief beheer van Nederland. De kosten van de missie komen ten laste van de R.I.S. De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Bc- sicr, heeft twintig jaar gevangenisstraf ge- requirccrd tegen de thans veertigjarige II. K. C. Blumenthal, die van Maart 1941 af plaatsvervanger is geweest van de chef der SD, Willy Lages. Hem waren oorlogsmis drijven tegen de menselijkheid ten laste gelegd, onder andere het verlenen van mdewerking aan de razzia's op Joodse landgenoten en aan de moord op de schrij ver A. M. de Jong. De verdachte is afkomstig uit Bremen. Hij trad reeds in 1930 tot de N.S.D.A.P. toe en kwam in September 1937 bij de Sicher- heitsdienst. Op vragen van de president van het Hof, antwoordde hij, met de dé- portaties van Joodse landgenoten niets te maken te hebben gehad. Prof. D. Cohen, eertijds voorzitter van de Joodse Raad, die als getuige werd gehoord, verklaarde ech ter dat Blumenthal de leiding bij de razzia's had gehad. Verdachte zeide, dat hij slechts in één geval had meegedaan. „Hét stuitte me tegen de borst" beweerde hij. „Het was snij niet bekend welk lot de Joden wachtte". De tweede getuige. Aus der Funlen. een der medewerkers van Lages, verklaarde dat Blumenthal de leiding heeft gehad bij de eerste razzia. Enige ex-gevangenen legden voor B. zeer bezwarende verklaringen af over de wijze waarop hij tegen hen was opgetreden. Verdachte ontkende alles en noemde de toestanden in de Euterpestraat te Amster dam „ideaal". In de middagzitting werd als getuige a décharge gehoord prof. J. Waterink, die verklaarde dat zowel hij als prof. Oranje zeer nauw contact met Blumenthal hadden Eindelijk puntenvrije verkoop Eerst even kijken bij „Jamiiet" BARTELJORISSTKAAT 27 Als extra reclame bieden wij U aan 1000 Meter Vistranolo Onkreukbaar Koop nu Uw zomerstoffen voor de nog lage prijzen Naar gene zijde Als het onmiskenbare bloed van Piet Hein en Maarten Harpertszoon Tromp de binnenkant van onze huid begint te schroeien en wij het gebruinde hoofd met een ruk in de wind willen werpen om de hitte van dat inwendig vuur te koelen, dan schepen wij ons meestal in op de ldoeke pont van de gemeentelijke veerdienst achter het Centraal Station om het geweld van de kolkende elemen ten naar hartelust te trotseren. De sier lijkste meeuwen* die men zich denken kan, begeleiden keer op keer onze over tocht. Men treedt aan gene zijde van het IJ een andere wereld binnen. Wie avontu ren zoekt voor de geest of voedsel voor de fantasie, behoeft zich waarlijk niet aan de rook van de stad te onttrekken. Wij beginnen doorgaans onze wandeling met het drinken van een kop koffie in het van ouds bekende Tolhuis, waar nog steeds iedere Zondag bal wordt gehou den. Net als vroeger alleen de muziek is veranderd. Even verderop vindt men de bushaltes. Men kan hier iedere tien minuten ergens heen vertrekken, naar Ransdorp bijvoorbeeld via Durgerdam en Kinselmeer, naar Holysloot en Pur- merend of naar een van de tuindorpen, waar het personeel woont van de fabrie ken, die de horizon als een ongebruikte waslijn tussen hun schoorstenen span nen. Als men daar lang genoeg heeft gekeken naar de jongens uit de buurt, die elkaar stevig afrossen zónder een gedefinieerde aanleiding of zonder dat er ooit iemand schijnt te beginnen, kan men drie wegen inslaan, die allemaal zonder onderscheid naar de voormalige gemeente Buiksloot zijn genoemd. De meest rechtse daarvan leidt naar de Willemsluizen, die hun naam ont lenen aan de koninklijke opdrachtgever tot hun bouw. Op de met grint bedekte kade staat een moeder die haar kind de grondbeginselen van de waterkering uit legt: „Zie je wel schat, in het water doen ze de deuren dicht!" Er komt een schip uit het Noordhollands kanaal binnen, de 90 ton metende „Jozina" uit Sommels- iijk, met een ongeloofwaardige hoeveel heid oorlogsherinneringen aan boord: stapels rauwe suikerbieten. Aan het roer staat een slordige vrouw een lied te zin gen waarvan zij de woorden niet kent. Op de ronde voorplecht zit een hond er uit te zien alsof hij voor driekwart in een emmer met roestbruine verf is ge vallen. Wij wandelen peinzend over de eigen aardigheden van het ondermaanse terug langs een poel met groezelig water, waarin woonarken dobberen, die eigen lijk onbewoonbaar verklaard zouden moeten worden, enkele althans. Een schril contrast wij hebben nu een maal een soort zintuig voor schrille con trasten met de jachthaven een halve kilometer daar vandaan. De weg is hier hobbelig. Men moet terdege oppassen niet over een onbewaakt parkerende disselwagen te struikelen als men zo loopt te dromen. Links en rechts vindt men eenvoudige boerenbehuizingen, een beetje scheef gezakt en verweerd, aldus precies gelij kende op de tekeningen die voortvarende vaders op Zondagmorgen voor hun kin deren maken. Op een gegeven ogenblik moet men een ingrijpende beslissing nemen, waai de onmiddellijke toekomst van afhangt. Aan de kant van de stad liggen de ge bouwen van de Bataafse Petroleum- maatschappij, die zo volkomen uit de toon vallen met hun koel-moderne struc tuur, dat wij ons heil in de tegenover gestelde richting zoeken. Geen twee hui zen zijn daar aan elkaar gelijk. Drie daarvan (het klinkt gek, maar het is toch goed) hebben een tapvergunning. Bij het eerste café hangt een aanplakbiljet voor de ramen te verkondigen dat de Volewijckers eerstkomende Zondag op het Mosveld spelen. Uit de gelagkamer dringt een koppige stem naar buiten door om het een schande te noemen dat Daan de Jongh nog steeds niet tot middenvoor van de nationale ploeg is gekozen. De slijterij daarnaast draagt het gevaarlijke opschx-ift ,.De Overijer" en is van onder tot boven gekleurd als een onrijpe citroen, alsof de schilder zijn kwast in de kwast heeft gedompeld. Het laatste établissement in de rij biedt als specialiteit van het huis echte fruchten- liemonade te koop aan. Aan de voet van de dijk bevindt zich nog een woning met wat wij zouden willen noemen een Ja- nushoofd: aan de ene zijde een puntdak, aan de andere zijde een klokgevel. Of schoon het geheel niet groter is dan een normaal kippenhok en wij zonder moeite onze kin in de goot kunnen laten rusten, waar wij overigens niet aan denken, hangt er een bordje aan de vooi-deur met het verzoek: voor Vink driemaal bellen. Het is maar een paar minuten varen van hier naar het Victoriahötel. Men kan deze tocht maken met een boot van een particuliere rederij, die „Heen en Weer" heet, tegen betaling van een dubbeltje. Deze ramt eerst de steiger een paar keer en maakt een leven dat dodelijke onge lukken voorspelt, maar men zit per slot van rekening slechts een paar decimeter boven het blinkende water te genieten van een verrukkelijk schouwspel: de wereldschepen en pakhuizen eerst, dan de strakke lijn van het station met daar boven uit de twee renaissancetorentjes en de koepel van de Sint Nicolaaskerk. Een paar minuten om zich Columbus te voelen, die zo juist weer een nieuwe stip op de landkaart heeft ontdekt. In zijn hemd De voorzitter van de vakgroep schil ders der federatie van beroepskunste naars heeft dezer dagen een rede ge houden ter gelegenheid van de ope ning in museum Fodor van de eerste Amsterdamse tentoonstelling van het Nedei-lands kunstgenootschap. In de cir culaire die ons tot bijwoning uitnodig de stond onder meer te lezen, dat dit een zelfstandig lichaam is van onge veer 25 schilders en beeldbouwers. Wij zouden echter liever willen gewagen van een vooruitstrevend lichaam, want wij nemen aan dat men met ongeveer vijftig benen een flink eind in de goede richting kan schieten. Dat blijkt trouwens duidelijk uit de woorden van de in de aanhef van dit artikel bedoelde spreker, die al vele jaren naar de naam J. J. Voskuil luis tert en als zijn mening te kennen gaf „dat het artistieke naakt in ons land kennelijk de laatste tijd in zijn hemd komt te staan en dat de beeldhouwers, die zich thans bezig houden met het vervaardigen van verzetsmonumenten, genoodzaat zijn er doekjes om te win den!" Zijn slotsom luidde dat het er zeer somber uitziet voor het naakt. Sik transit Wij kolommenschrijvers. die nimmer versagende hofhouding van de koningin der aarde, jagers op eendagsvlinders en knechten in de Augïus-stal der maat schappij wij zoeken, indien althans ons arbeidsveld binnen de grenzen van de hoofdstad ligt, onze kortstondige ver pozing omtrent het uur der hoogste zonnestand in het kleine café aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal, dat ieder een kent als Scheltema. Als de radio de vi-ede in de huiska mers der burgerij verstoort met weer zinwekkende praatjes over aardappel ziekte en het verdelgen van bladluis of coloradokever, dromt in dit op een ge zellige scheepskajuit gelijkende lokaal la vie de bohème van Amsterdam op de houten stoelen en banken rond de hoog op hun poten staande tafeltjes samen. De in smoking vermomde bedienden be handelen alle stamgasten, die hier da gelijks voor twintig cent een kop koffie gebruiken, zonder het verschuldigde aanzien des pei-soons. Bertus Aatjes kan er nog zo slecht uitzien, hij krijgt geen -klontje suiker meer dan de redacteur van het vakblad voor damescoiffeurs, die nog nooit een regel poëzie heeft voortgebracht. Scheltema herbergt de merkwaar digste kostgangers die men zich denken kan. Jacques Gans, die een kostelijk boek over liefde en goudvissen schreef, zit er bijna dagelijks voor het beslagen raam te werken aan een tijdschrift „tegen het grote publiek" van twaalf pagina's in zijn mooi geclicheerd hand schrift. Of hij vertelt sterke verhalen uit de oorlogsjaren in Londen: „Ik had daar een vi-iend die nu letterlijk overal ongeschikt voor was, zodat z'um met al z'n balken en sterren op dood spoor moesten rangeren. Op een dag kwam ik hem tegen op Piccadilly Circus en vroeg hem wat hij uitvoex'de. Zei me die knul: ik ben nu bij een geheime dienst, die zo verschrikkelijk geheim is dat ik m'n eigen telefoonnummer niet weet!" Daarbij glinsteren zijn ogen wonder baarlijk en krult zijn achterwaarts ge richte haardos van intens plezier tegen zijn schokkende schouderbladen. Mees ter Eduard Elias, een heer tot en met de gleuf van zijn hoed, die u allen kent door zijn bijdragen in het Zaterdagse nummer van dit blad, vei'schijnt er af en toe met een smalle glimlach op de plaats van zijn mond. Hij verklaai-t dan meestal zoiets minachtends ais: „Ik dacht hier een keur van journalisten te vinden, maar ik zie niets anders dan journalisten". Dat is niet helemaal juist, want de meeste plaatsruimte wordt doorgaans ingenomen door de perschefs van film verhuurkantoren, die luidkeels elkan ders slagzinnen overtroeven en uit kalfsleren tassen hun drukwerken in de afschuwelijkste kleuren opdiepen. Soms komt de actrice Jenny van Maerlant binnen om met een bedroefd gezicht op haar echtgenoot te wachten, die bij de Het Nederlands Volkstoneel verzorgt op Donderdag 3 November in dc Doelenzaal aan de Kloveniersburg- ival de vijftigste opvoering van „Eva Bonheur" door Herman Heijermans met Marie Faassen in de titelrol. In de kleine zaal van het Concertge bouw begint Woexisdagxniddag een langdurige tournee door ons laxid van het vermaarde Salzburger Ma rionettentheater. dat aan het. eind van deze maand ook te Haarlem een vertoning komt geven. Onder leiding van professor Aicher speelt men in de matinée-voorstellingen het volksspel DrJohannes Faust" en des avonds een gevarieerd pro- In de hoofdstad uit gramma, onder meer bestaande xiit een ballet ter nagedachtenis van Anna Pavlova en een zangspel van Mozart. Vanavond wordt aan het abonne mentsconcert onder leiding van Eduard van Beinum medewerking verleend door de alt Eugenia Zares- ka, die een carrière als filmster op gaf om zich geheel aan de zangkunst te wijden en door de tenor Richard Lewis, voor de solopartijen in Mali- Iers „Lied von der Erde". Er heeft Donderdag een herhaling plaats van dit programmadat voor de pauze bestaat uit de Symphonic in Es van Mozart. Het I.C.C. in het Vondelpark her bergt een collectie schilderijen en aquarellen van Johann Giithli en in kunsthandel Saxitee Landweer aan dc Keizersgracht is een tentoonstel ling uit het werk van Louis Wage naar. Nieuwe Rotierdammer aan de overkant werkt. Aan de leestafel, vlak bij de ouder wetse potkachel, kan men iedere dag een gepensionneerde verslaggever aan treffen, die daar komt napluizen welke couranten nu weer geen gelegenheid hadden om zijn bijdragen op te nemen. Dit is vermoedelijk de enige collega van ons die het klaarspeelde om in de raadsverslagen zelf een woordje mee te spreken. Hij deed dat door aan het einde van een redevoering door laten we zeg gen Boerkool. plotseling uit te roepen: „Goed zo Jonas!" en dan vervolgens deze opmerking gespatieerd te laten af drukken met de vermelding tussen haakjes: een stem van de tribune-... Soms komt er een tekenaar langs, die vroeger politieke prenten vervaardigde. Hij vindt dat hij er niet meer bijhoort, maar hij verlangt naar contact met de generatie van nu en hoopt dat men nog eens om zijn advies zal vragen. Het ge beurt wel dat hij een kwartier lang be sluiteloos heen en weer blijft drentelen op het trottoir, waarbij zijn witte punt baard vlak boven het matglas schom melt. Kijk, zei er laatst iemand plotse ling toen datzelfde gebeurde op een mistroostige morgen, zo gaat het in de wereld, sik transit! Als u meer over Scheltema wilt we ten, komt u dan morgenochtend even langs. Wij zitten daar van twaalf tot kwart voor één. BOEDA onderhouden. Door B's bemiddeling zijn aldus getuige vele Nederlanders, onder wie ter dood veroordeelden, vrij gekomen. Prof. Waterink heeft Blumenthal leren kennen als een zeer correct man. Hij ver klaarde, dat Blumenthal in feite een V- man was voor prof. Oranje en hemzelf. Blumenthal verstrekte adressen en be langrijke telefoonnummers. Toen prof. Waterink eens een student, die bij een ontvluchtingspoging naar En geland gepakt was, via Blumenthal had vrij gekregen, stroomden do verzoeken om hulp bij hem binnen. In totaal is prof. Waterink over 144 gevallen met Blumen thal in contact getreden. President: „..Heeft Blumenthal u nooit teleurgesteld?" Prof. Waterink: „Ik kan u onder ede verklaren, dat dit inderdaad nooit het ge val is geweest. Wij hebben van Blumenthal alleen goeds beleefd". De weduwe van prof. Oranje had prof. Waterink vei-zocht het Hof mede te delen, dat dit ook de opvatting van prof. Oranje was. Mevrouw De Bussy, die eveneens nauw met prof. Oranje samenwerkte, noemde B. „de gentleman van de Euterpestraat". Blumenthal gaf toe dat hij met Lages naar Beverwijk was gegaan voor een „Sil- bertanne"-actie tegen de heer L. W. H. Spaan, die daar destijds op het bureau voor Sociale Zaken werkzaam was. Doordat de heer Spaan die dag toevallig op een an der tijdstip dan gewoonlijk naar huis ging is hij aan de dood ontsnapt. Blumenthal ontkende aanwezig geweest te zijn bij de arrestatie van twee Joodse vrouwen in Nieuw Vennep, hoewel een der vrouwen hem thans herkende. Blumenthal was ook betrokken bij de moord op A. M. de Jong in Blaricum. Hij beweerde, dat hij steeds getracht heeft zich aan deze opdracht te onttrekken. President: „Heeft u dit alles niet tegen de borst gestuit?" Verdachte: „Innerlijk heeft het me wel tegengestaan, maar toen heb ik het niet helemaal als verkeerd gezien. Dat behoort nu eenmaal tot; onze mentaliteit, die geen mens, ook de Nederlander niet, begrijpt". De advocaat-fiscaal, mr. B. J. Besier, liet in zijn requisitoir alle in de dagvaar ding vermelde feiten nog eens de revue passeren. Met geen woord repte hij over de verklaringen van prof. Waterink. Daar Blumenthal heeft meegedaan aan alle mogelijke misdaden jegens de Neder landse bevolking, achtte de advocaat-fis caal een langdurige gevangenisstraf op zijn plaats. Hij requireevde 20 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Kummel, betoogde, dat bij vei-dachte het sentiment een grote rol heeft gespeeld. „Hij was de man, bij wie een ieder kon aankloppen en vei-zekerd kon zijn een welwillend oor te vinden. Deze Blumenthal was een oase in de S.D.-woes tijn", aldus mr. Kummel. „Hij heeft gedaan, wat zijn hart hem ingaf. Hij heeft niet mis handeld noch last gegeven tot razzia's". Tenslotte zei Blumenthal: „Wij Duitsers hebben een geweldige last op ons geladen, die we zullen moeten dragen en die we zul len dragen. Het enige dat ik u vraag is toch vooral niet te denken, dat mensen van mijn soort misdadigers zijn". Op 25 November zal het Hof uitspraak doen. Christelijke films. In cle loop van 1950 gaat een internationale combinatie, waarin ook ons land vertegenwoordigd is, in Frank rijk met medewerking van bekende kunste naars drie films maken, die gebaseerd zijn op de Christelijke gedachte en in zoveel mogelijk bioscopen ter wereld vertoond zul len worden, Dit jaar maakte men reeds een dergelijke film bij wijze van proef, waarin Madeleine Robinson de hoofdrol vertolkt, onder de titel „Dr. Louise Hierin worden vraagstukken met betrekking tot het gezins leven en hel moederschap behandeld. AGGGGGGOGGGOGOGGGGGGG00G0GGQ GOOGGGGOGOGGGGGGG0OW (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 2 NOVEMBER Concertgebouw: Nederlandse Vereniging van spiritisten „Harmonia", Allcrziclenher- denking, 8 uur. Palace: ,,'t Zal je gebeuren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don ker Afrika", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ergens in China", 13 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Ditte, een mensenkind". 18 j„ 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Triomf der doodskoppen", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Fietsendieven", 14 j., 2 4.15 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Groot opera-concert Haarlems Gemengd kooi', 8 uur; Westerhout- park 1 a: O.R.G.-centrum. lezing ds. A. R. de Jong, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5