Leerlingen van het Noorder Kleuterhuis gaan zonnen en worden niet meer verkouden „De wereld heeft geen wachtkamer" SLEUTEL WEG? De man Woensdag 2 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant „De kleuterschool bestaat twintig jaar" was een liedje, dat de leerlingen van het Noorder Kleuterhuis uit de Velserstraat geleerd hadden en thuis repeteerden. Dins dagavond mochten zij het in het Concert gebouw in het openbaar zingen, waar het vierde lustrum gevierd is in tegenwoordig heid van vele ouders en oud-leerlingen. Een grote groep leerlingen stond op het toneel opgesteld, die op keurige wijze het jubileumlied ten gehore bracht. Maar de jeugd heeft zich nog enige keren onder scheiden. Dat was te danken aan de goede voorbereiding van het onderwijzend perso neel, onder leiding van mejuffrouw C.Wens. Alleraardigst was het kabouterspel, waarbij mejuffrouw M. Bakker de leiding had en drie boerendansen werden goed uitgevoerd door de kleuters van mejuffrouw H. B. Rikkerink. Na de pauze volgde een ballet. Dit gedeelte, dat goed verzorgd was, stond onder leiding van Leny van der Ree van Tricht. Ook oud-leerlingen verleenden hun mede werking en groot succes had Frans van Doorn, die de Kindersymphonie van Haydn dirigeerde. De kleuters reageerden vlot op zijn aanwijzingen en het geheel werd goed uitgevoerd. Frans van Doom speelde enkele nummers op de piano en Gys Beths Jr. bracht vioolsoli ten gehore. Hoe prettig het op school is en wat er te beleven is vertelde mejuffrouw Mieke Ro- zendaal in „Het A.B.C. van het Noorder Kleuterhuis". Bij een jubileum horen natuurlijk ook toespraken. Mejuffrouw C. "Wens opende de bijeenkomst met een uiteenzetting te geven van het werk op school, waarna de voorzit ter van de Stichting Noorderkerk en School, de heer A. J. de Landmeter, een herden kingsrede uitsprak. Hij herinnerde er aan, dat er vijf en twintig jaar geleden een groot aantal huizen in het Kleverpark gebouwd werd en vele jonge gezinnen vestigden zich daarin. De behoefte aan een kleuterschool werd gevoeld en het bestuur der Noorder kerk en school besloot daaraan medewer king te verlenen. Een geldschieter in Den Haag verklaarde zich bereid de bouw moge lijk te maken, mits de gemeente zich garant voor rente en aflossing wilde stellen. De gemeenteraad was tot dit laatste bereid en op 1 November 1929 kon de kleuterschool worden geopend. Een bewaarschool is niet gebouwd, maar een frisse school met veel licht en lucht. Wethouder Roodenburg zeide bij de opening, dat de inrichting van de school navolging verdient. Namens het be stuur dankte spreker alle dames, die hun krachten aan de school hebben gegeven, in het bijzonder de dames C. Wens en H. B. Rikkerink, die van het begin af aan de school verbonden zijn geweest. Mr. J. Ekerïng zeide, dat de school een zonnige is. Daartoe werken de dames, die zonnen genoemd kunnen worden, in hun dagelijkse arbeid, mee. Maar toch zijn er vier zonnen bijgekomen en wel in de speel zaal. Waarom de gevers van het geschenk zich bezonnen hebben op de vier zonnen Sint Joannes de Deo Daar zes jaren verstreken zijn sedert de benoeming van broeder Alexius als overste van hel ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem, gaat hij Zaterdag aanstaande de stad verlaten. In zijn plaats is benoemd broeder Weren- fridus, op het ogenblik onder-overste en hoofdverpleger in het ziekenhuis te "s Her togenbosch. Ongeveer zeven jaar geleden was de nieuw benoemde overste in Haarlem werkzaam. Broeder Flavianus, die aan de Deo ver bonden is, is benoemd tot overste van het sanatorium „Kalorama" te Beek bij Nijmegen. LINCOL POLISH geeft Uw koper, nikkei, chroom en zilver een prachtige diepe glans. En voordelig! 4 CENTEN ontvangt U voor de ledige bus. Vraagt Uw leverancier. (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 November 1949 ONDERTROUWD: 1 Nov., J. van Koersel en C. M. A. Ruiter; D. Coppoolse en H. Hol- trop. GEHUWD: 31 Oct. R. M. Poole en J. Veen; 1 Nov., C. Dubbelman en N. C. van Roos malen. BEVALLEN van een zoon: 29 Oct,, G. Stef- felaarPfeiffer; 30 Oct., A. L. van Waard van den Braak; 31 Oct., A. S. Dalman Duzink; M. ,T RoestWeber; M. C. vanNorde Kloos; J. M. VerdamHoreman; H. J. van der PlaalLeising; 1 Nov., M. A. Huikes- hovenMoolenaar. BEVALLEN van een dochter: 28 Oct.. R, C. HezemansMes; 30 Oct., H. M. Schindeler Bckooij; 31 Oct., C. A. Dondersvan der Wouw; C. M. HijneHoogenboom; A. Ver hoevenLuit. 1 Nov., J. M. van Lieshout van Lammeren. OVERLEDEN: 29 Oct.. C. van Galen Last Kipperman. 89 j,: 30 Oct C. B. J. Hage- bout, 75 j.. Wcstcrhoutpark; 31 Oct., J. Vroom, 76 j., Lcidsestraat. (een solarium) zette mr. Ekering uiteen. De kleuters hoesten wel eens en zijn vaak ver kouden. Om dit te voorkomen is gedacht aan een systeem, waarbij vier lampen in de speelzaal moesten worden aangebracht. Als kinderen daar bijeen zijn, dragen zij een speciale bril en spreker verwachtte, dat de kleuters niet meer verkouden zullen zijn en gezond blijven. De heer De Landmeter dankte de ouders, oud-leerlingen en belangstellenden voor de aanbieding van het geschenk. De Noorder Kleuterschool is de eerste in ons land, welke de beschikking heeft over „zonnen". Brand bij „De Schelde" in Vlissingen Gisteravond is brand uitgebroken in een opslagplaats van gietmodellen der Ko ninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Een ogenblik vreesde men dat ook het vuur zou overslaan op de belen dende gashouders van het provinciale gas bedrijf. De gemeentelijke brandweer was het vuur spoedig meester, waarna de be drijfsbrandweer van De Schelde de na-" blussing verrichtte. De omvang van de schade is nog niet bekend, maar deze zal vermoedelijk niet zeer groot zijn, omdat in de opslagplaats hoofdzakelijk oude giet modellen opgeborgen waren. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in het overspringen van vonken uit de gieterij, Mr. J. H. Ekering (links) sprak over het geschenk, dat de heer A. J. de Landmeter namens het bestuur der Stichting Noorderkerk en School aanvaardde. Rechts mejuffrouw C. Wenshoofd der school en twee kleuters met een speciale bril, welke zij bij de jonnen" in de speelzaal van de Kleuterschool zullen gebruiken. Vitya Vronsky en Victor Babin treden op voor „Toonkunst" Voor de afdeling Haarlem van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst geeft op Maandagavond 14 November hel piano-duo Vronsky-Babin, beiden oor spronkelijk Russen doch tegenwoordig in het bezit van de Amerikaanse nationaliteit een recital in de schouwburg. Vitya Vronsky ontving haar opleiding aan het conservatorium van haar geboorte stad Kiew en debuteerde op vijftien-jarige leeftijd als solopianiste. Haar echtgenoot, de uit Moskou afkomstige Victor Babin, studeerde na de revolutie eerst bij Arthur Schnabel en nam vervolgens compositie lessen bij Franz Schreker. Hij geniet zowel als pianist als componist een goede repu tatie. Zijn concert voor twee piano's werd in 1940 onder leiding van Leopold Sto- kowski te New York uitgevoerd, met mede werking van het muzikale echtpaar aan de vleugels. In 1937 traden zij op in het Concertgebouw te Amsterdam. Jeugdhuis Haarlem-Noord Dit jaar is de grond op de hoek Schoter- wegPijnboomstraat aangekocht voor een te bouwen Jeugdhuis en Wijkcentrum voor de Nederlands Hervormde Gemeente. Het ligt in de bedoeling het bestaande gebouw te restaureren, opdat de jeugd een tehuis zal krijgen en de wijk van ds. Koch een wijk centrum, waaraan nijpende behoefte is. Ten einde dit voornemen zo spoedig mogelijk gehoopt wordt binnen een half jaar in vervulling te doen gaan wordt Vrijdag 4 en Zaterdag 5 November een bazar gehouden in de bijgebouwen van de Immanuëlkerk aan de Van Egmondstraat. Er is een grote voor raad artikelen van allerlei soort, voorts een Iheeschenkerij en een keur van attracties met onder andere een miniatuur-kermis. Meer dan vijf jaren wordt er reeds aan de kermis gearbeid en telkens kunnen nieuwe stukken tentoongesteld worden. Ook nu is er weer een nieuw gedeelte gereed gekomen. Verder een rad van avontuur, naamraden van een pop, een draaibord, een film voor de kinderen en voor de groten nog de film het gemeentewerk in Schoten. Bazar in het gebouw der Ver eniging van Vrijz. Hervormden Aan de voorbereiding van de bazar, welke in het gebouw aan de Jacobstraat 6 wordt gehouden ten bate van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en voor steun aan hulpbehoevende geestverwanten, is hard ge werkt Vanochtend is de laatste hand daar aan gelegd en vanmiddag worden de eerste gasten verwacht. De voorzitter der ver eniging, mr. E. J. W. Top zou de bazar openen en daarna kunnen de bezoekers kopen bij de vele kraampjes, welke in de kerkzaal en zïjlokalen zijn opgesteld. De zaal biedt een goede ruimte voor het doel. Te koop zijn nuttige handwerken voor jong en oud. boe ken, allerlei artikelen, bloemen en bloembol len. Bij de voorbereiding van de bazar hebben de dames veel medewerking onder vonden. In een zijzaal is een kleine tentoonstelling ingericht, welke herinneringen opwekt aan de jaren van de bezetting. In een ander lokaal worden op bepaalde tijden films vertoond en elders in het gebouw kan men wat ge bruiken. Ook is aandacht besteed aan attracties, zoals het rad van avontuur en werpen van ballen. Dat er bij de verloting, waarvoor nog een aantal loten beschikbaar is, mooie prijzen te winnen zijn, is eveneens te zien. De bazar is vandaag en morgen voor het publiek geopend. Keuringsdienst werd duurder Verhoging der particuliere bijdrage voorgesteld Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Waren wet. De kosten van de keuringsdiensten van waren zijn ten gevolge van de stijging van het algemene loon- en prijspeil zeer geste gen. De helft van deze kosten wordt be taald door de gemeenten, de andere helft door het rijk en de bedrijven te zamen. Het nieuwe wetsontwerp stelt nu voor het minimum en het maximum van het recht, dat jaarlijks van ieder bedrijf wordt ge heven, te verhogen. Als maatstaf voor de voorgestelde verhoging zal gelden het in dexcijfer van de kosten van levensonder houd ten opzichte van 1935. Ingevolge het ontwerp van wet zal de hogere opbrengst van de heffingen geheel ten goede komen aan het rijk. De „Willem Barendsz" weer naar het Zuidpoolgebied Hedenmorgen om half acht is de „Wil lem Barendsz", de drijvende traanfabriek van de Nederlandse Maatschappij, Walvis vaart, naar het Zuidpoolgebied vertrok ken. Evenals op de vorige expeditie is ook ditmaal kapitein K. Visser met de leiding belast. Naar het schijnt koestert men buiten de grenzen (met name in Engeland en Scan dinavië) grote belangstelling voor het drama „De wereld heeft geen wachtka mer" van Maurits Dekker, dat gisteravond in de Haarlemse Schouwburg bij wijze van abonnementsvoorstelling werd opge voerd. Dat zou ons geenszins verwonderen want hier is, voor zover wij weten, het eerste stuk dat de atoombom tot onder werp heeft of liever gezegd een waar schuwing behelst voor de gevaren die de mensheid bedreigen bij een verkeerde toepassing van door moderne ontdekkin gen vrijgekomen natuurkrachten. Tame lijk scherp wordt de verantwoordelijkheid aan de orde gesteld van de geleerden, die technische uitvindingen doen voor een wereld die de geestelijke uitrusting mist om daarmee om te gaan. In zijn inleiding schrijft Maurits Dek ker onder meer: er wordt hier een hache lijk spel gespeeld met krachten, waarvan men de gevolgen slechts ten dele kan overzien. Nauwelijks beseffend wat wij zaaien, weten wij niet wat wij zullen oog sten. Een tot bezinning manend verschijn sel, dat ruimschoots stof bevat voor een tragisch conflict. Zelfs als men dit onvoorwaardelijk zou toegeven, mag men toch niet de fout be gaan de verdiensten van het stuk alleen af te meten aan de hoogte of de belang rijkheid van het gegeven. Het is namelijk zo dat Maurits Dekker slechts enthou siasme of medeleven uitlokt, wanneer hij zich bedient van een inderdaad in zijn menselijke eenvoud knappe betoogtrant en opmerkingen de zaal inslingert, die eerder thuishoren in een tot vrede en be zinning manende brochure. De dramati sche behandeling blijft overigens van be gin tot einde zwak en onwerkelijk, ondanks de poging om de aandacht te concentreren binnen een enge kring van slechts enkele personen. Het eerste bedrijf, dat zich af speelt in een omstandig nagebootst labo ratorium, is tot aan de catastrofale scène, waarin een rampzalige explosie slechts met opoffering van een mensenleven voor komen kan worden, niet veel meer dan een bijkans eindeloos debat in een nogal onbeholpen arrangement. Het slottafereel in een kaal ziekenhuis (alweer zo'n melodramatische entourage) met een overbodige dokter verloopt volkomen ongemotiveerd en betekent een duidelijke anti-climax. Want alleen in het tweede bedrijf bewijst Maurits Dekker eigenlijk zijn kwaliteiten als toneelschrijver, wan neer hij een psychologisch geval enigszins op de manier van Heijermans onder han den neemt. Met grote zelfbeheersing schildert hij hier het doorbreken van het ziekteproces bij de jonge geleerde, die door de lang zaam dodende gammastralen werd ge troffen. Ook de gesprekken zijn hier op de juiste gevoelshoogte afgestemd. Uitste kend geslaagd is de figuur van de huis houdster, warm gespeeld door Hetty Beck, die wel zo ongeveer de reacties van het publiek vertolkt met haar opmerking: „Met zekerheid weten ze niets, maar ze knoeien er toch maar op los met die ge vaarlijke stihkrommel." Onder regie van A. Defresne heeft het Amsterdams Toneelgezelschap veel zorg aan de vertoning besteed. Doch een acteur kan nu eenmaal niet meer uit een tekst halen dan er in steekt en waax-schijnlijk kwam het daardoor dat men teveel de oplossing in uitex-lijk rumoer bleef zoeken. Men kreeg wel de indruk dat Robert de Vries een heilige ernst maakte met zijn rol, maar niettemin wekte hij slechts op- pervlakkige sympathie. Zijn spreektech- niek was lang niet vlekkeloos, al vond Jo Sternheim als professor Charles Thom son en Robert de Vries als dien ten dode opgeschreven zoon in het toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer" door de ook als romanschrijver bekende Maurits Dekker. hij in de momenten van nerveuze over spanning enkele ti'effende accenten, die overigens meer van berekening dan van waarachtigheid getuigden. Hetzelfde geldt ongeveer voor Jo Sternheim, als de atoom professor, die echter voor de onoverwin nelijke taak stond om een onverklaarbare houding waar te maken. De anderen kre gen weinig kans om zich te onderscheiden. DAVID KONING. „DE ZILVEREN FLUIT". Het Vrije Toneel (beter bekend als het Ruys-ensemble) geeft op Zondag 6 Novem ber in de Stadsschouwburg te Haarlem een voorstelling van de vriendelijke comedie „De Zilveren fluit" door de Amerikaanse schrijver Robert E. McEnroe onder regie van Cruys Voorbergh, die er zelf twee rol len in vervult. De verdere medewerkers zijn: Cor Ruvs, Nell Koppen, Annie de Lange, Sara Heyblom, Gijsbert Tersteeg, Wim van den Erink, Ton Lensink en ande ren. Deze opvoering komt in de plaats van de aangekondigde reprise van „Wie het laatst lachtdoor hetzelfde gezelschap. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Mr. C. L. W. Fock Secretaris-generaal van „Algemene Zaken" Bij Koninklijk Besluis is mr. C. L. W. Fock, raad-adviseur in algemene dienst bij het departement van Algemene Zaken, met ingang van 1 November benoemd tot secre taris-generaal van dat departement. Mr. C. L. W. Fock is na zijn studie in de rechten werkzaam geweest bij de Rotter damse Bank te 's-Gravenhage. In 1928 ging hij over naar het scheepvaartbedrijf. In 1930 vertrok hij naar Oost-Afrika, waar hij gedurende tien jaren verschillende functies op scheepvaax-tgebied bekleedde. Toen in 1940 de Nederlandse regering haar zetel te Londen vestigde, slaagde mr. Fock erin, naar Engeland te gaan, waar hij eerst als officier werd ingelijfd bij de troepen. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest op het departement van Oorlog werd mr. Fock be noemd tot secretaris van de Nederlandse missie bij de „Combined Chiefs of Stafs" in Washington. In de ooidog was hij ook nog ongeveer een jaar vei"bonden aan de Ne derlandse legatie in Portugal. Van September 1944 tot de bevrijding was hij hoofd van het Bureau Inlichtingen te Londen. Na de bevrijding vervulde mr. Fock een functie bij het ministerie van Algemene Oorlogsvoering. Bij de instelling van het departement van Algemene Zaken werd hij raadadviseur in algemene dienst bij dat departement. Accoord tussen tandartsen en ziekenfondsen Reeds geruime tijd waven onderhandelin gen gaande tussen de Nedoi'landse Maat schappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de oi-ganisatie der algemene ziekenfondsen over de honorering van de tandheelkundige hulp, verleend aan ziekenfondsleden. Naar het „centraal overleg van zieken fondsorganisaties" mededeelt, is tussen par tijen overeenstemming bereikt over de regeling, die voor één jaar zal gelden. Voor de verzekerden betekent deze geen wijziging in hun rechten en plichten ten aanzien van dit onderdeel der ziekenfondsverstrekkingen, noch op de voor de verzekerden terzake geldende bijbetaling. Wel is de vorm van het tarief voor een kunstgebit gewijzigd. In dit tarief is thans begrepen het verwijderen van de nog in de mond aanwezige tanden en kiezen, voorafgaand en verband houdende met het plaatsen van een kunstgebit. Voorheen ontvingen tandartsen daarvoor een afzonderlijke vergoeding van het zieken fonds. Het wordt redelijk geacht, dat de tand arts bij het maken van een afspraak tot levering van een kunstgebit van de verzeker de een voorschotbetaling van f 10 verlangt. Bij de slotafrekening wordt het voorschot door de tandarts in mindering gebracht op het door de verzekerde bij te betalen bedrag. Dit is f45 voor een volledig kunstgebit en f 25 voor een vol boven- of ondergebit. Heemstede Klaproosdag Op Zaterdag 5 November zal ook in Heemstede een klapx-ooscollecte worden ge houden. Iedere Nederlander heeft nog een ereschuld te voldoen aan de 30.000 ge allieerde militairen, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons land en die hier hun laatste rustplaats hebben gevonden. Het Nederlands Oorlogsgravencomité doet thans een beroep op alle Nederlanders, iets van deze ereschuld af te lossen bij de ko mende klaprooscollecte, waarvan de op brengst is bestemd voor het onderhoud der graven en om de nabestaanden der geval lenen in de gelegenheid te stellen, een be zoek aan deze graven te brengen. Hiervoor is jaarlijks meer dan 100.000 nodig. Het is een ereplicht te zorgen dat dit be- QKort en Bondig BINNENLAND Het echtpaar Kogelman—Nijenkamp te Kaalte is verblijd met de geboorte van een drieling, drie jongens. De Bijzondere Strafkamer te Middelburg heeft de 48-jarige H. F. Mittelstenscheid, die gedurende de bezetting in de Zeeuwse hoofd stad optrad als „Fachberater" en door wiens tussenkomst duizenden Zeeuwse mannen voor tewerkstelling naar Duitsland werden gezonden, veroordeeld tot een gevangenis straf van 7 jaar met aftrek van voorarrest sedert 1946. In de nacht van 4 op 5 November 1944 beleefde het oude Maas-stadje Heusden de grootste ramp in zijn eeuwenoude geschie denis. De Duitsers bliezen het prachtige raadhuis op, waarin 160 personen een toe vlucht hadden gezocht. Meer dan 130 mensen, onder wie een groot aantal vrouwen en kin deren, vonden de dood. Deze slachtoffers zullen voortaan op de eerste Zondag in November worden herdacht. HAARLEM EN OMGEVING De heer C. Hovius, clxef-de-bureau bij de geneeskundige inspectie voor de Volks gezondheid. gevestigd in het Kenaupark. vierde Dinsdag zijn zilveren jubileum. Van vele zijden ontving hij blijken van belang stelling. Dr. De Groot, inspecteur van de Volksgezondheid in de inspectie Noordhol land, heeft de jubilaris namens het personeel toegesproken en hem een acte-tas aan geboden. Aan de heer G. H. P. Bloemen is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Oldenzaal. De voetbalwedstrijd tussen de elftallen van de polititroepen van Heemstede en Bloe- mendaal is geëindigd in een zege van 3—1 voor de Bloemendalers. De helft van de com petitie in de tweede klas is achter de rug en Bloemendaal heeft de leiding met drie over winningen en twee gelijke spelen. Bij Koninklijk Besluit is de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend aan de heer J. Vrieze te Haarlem, afbachtsman 1 bij de Noord Zuid hollandse Vervoermaatschappij. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur de heer A. J. van Bijtene te Haarlem en voor het ingenieurs examen voor civiel-ingenieur de heren W. F. Hooning, Haarlem en W. van Someren, Bloemendaal. Taxi Bei 13 000 DAG EN NACHT drag ook dit jaar bijeenkomt. Zij, die bij de Zaterdag in Heemstede te houden col lecte als collectant (e) willen medewerken kunnen zich opgeven bij mevrouw J. de Koningh, Cesar Francklaan 54, tel. 29436; mevrouw A. van der Liet, Beethovenlaan 44, tel. 28204 of bij mevrouw A. Volkers, Dr. P. Cuyperslaan 22, tel. 29925. Concert en toneelavond Het Heemsteedse fanfarecorps „Excelsior" geeft op Zaterdag 12 November een concert en toneelavond in het Sportparkrestaurant. Na het muzikale gedeelte, dat onder leiding staat van de heer J. Beekhoven, zal het toneelgezelschap „Onder Ons" een opvoe ring geven van het blijspel „Drie dolle dwazen". The Musical Stars zorgen veor bal- muziek. Lisse NEDERLAGEN VOOR „EXCELSIOR" Voor de eerste klasse van de Biljartbond voor de Bloembollenstreek is in het club lokaal van de biljartvereniging „VIOS" de plaatselijke ontmoeting VIOS IExcelsior I gespeeld. De thuisclub was over alle linies sterker en won drie van de vier partijen. Slechts een partij eindigde in een gelijk spel. Door deze overwinning heeft „VIOS" zich keurig hersteld van de nederlaag. De resultaten waren: pnt. brt. h.s. gem. C. Faas, VIOS 279 21 81 13.28 J. Duivenvoorde, Exc. 155 21 31 7.38 A. v. Diemen. VIOS 223 16 64 13.93 J. Schrama, Exc. 75 16 21 4.56 W. v. Gerven. VIOS 125 31 19 4.03 P. Duivenvoorde, Exc. 177 31 31 5.38 J. Diedericks, VIOS 142 34 24 4.17 Jac. van Diest. Exc. 127 34 16 3.73 VIOS I 7 pnt. en Excelsior I I punt. Van groot belang was de ontmoeting Con cordiaExcelsior II. Ook in deze wedstrijd werd het een nederlaag voor Excelsior. De uitslagen waren: J. v. Kampen. Conc. C. Slootbeek, Exc. P. Halfschepel, Conc. G. van Eyck, Exc. J. Wassenaar B. Duivenvoorde, Exc. P. Kerkvliet, Conc. Th. Duivenvoorde, Exc. Concordia 6 pnt. en Excelsior II 2 pnt. SINT NICOLAAS-ACTIE In een vergadering van de plaatselijke win keliersvereniging is besloten, om evenals vorige jaren een Sint Nicolaas-actie op touw te zetten. Plannen zijn besproken, welke na der zullen worden uitgewerkt. 150 33 16 4.54 99 33 10 3.— 150 32 17 4.66 96 32 26 3 73 23 11 3.17 125 23 26 5.43 125 34 19 3.67 108 34 16 3.17 FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 5) Hij dronk langzaam wat chocolade. Abby had "deze drank als altijd uitstekend klaar gemaakt. Juffrouw Bastable deed dat lang niet zo goed. Op de trap zei intussen mevrouw Salt tot William Smith: Ik hoop, dat u hem niet hebt tegengesproken, meneer Smith. Het is heel slecht voor hem zich op te winden. U kunt er beter een paar dagen over heen laten gaan, voor u weer komt. Toen ze in de hall kwamen, aarzelde ze even en dan opende ze met een plot seling gebaar de deur naar de salon. Ik zou graag nog even met u spreken, voordat u weegaat. William vroeg zich af, waarover het gaan zou. Hij betrad achter haar de salon, die in Victoriaanse stijl was gemeubileerd, met een kleurrijk karpet, pluche gordij nen, een goed uitziende sofa. diverse stoe len en een lamp. die eerst gaslamp was geweest en nu omgebouwd was voor elec- triciteit. Er waren vele photo's in allerlei grootte en Chinese ornamenten, die even lelijk als waardeloos waren. Het gehele beeld van de kamer werd weerspiegeld in een grote spiegel in vergulde lijst boven de schoorsteenmantel. Het meubilair was geërfd van Matthew Salt's ouders en dateerde uit de tijd, dat deze in het hu welijksbootje stapten. Abby Salt voegde er i'egelmatig iets aan toe in de vorm van snuisterijen, die ze meenam van vacantie- tochten of liefdadigheidsbazars. Ze sloot de deur achter zich en William strak aankijkend, begon ze: Heeft mijn broer met u gesproken over zijn testa ment? William vroeg zich af, waarom iedereen opeens over testamenten moest spreken. Hij liet echter niet merken, dat het on derwerp hem irriteerde. Als hij een ander soox-t huid had gehad, zou hij gebloosd hebben. Met zijn geelachtig bleke huid scheen hij echter nooit te blozen. Maar hij voelde zich op dit moment, alsof er een hevige blos van verlegenheid op zijn wangen te zien was. Welom u de waarheid te zeg gen hij heeft inderdaad met mij over zijn testament gesproken, antwoordde hij. De kleur van mevrouw Salt's gezicht verdiepte zich en ze keek hem met grote openhartigheid aan. Dan hoop ik, dat u hem alle dank baarheid zult bewijzen, waar hij x-echt op heeft. Hij ziet veel in u en is erg op u gesteld geraakt, en ik hoop, dat u zult •■oelen, dat het uw plicht is hem uw dankbaarheid te tonen. Hij heeft het recht met zijn eigendom te doen, wat hij zelf wil, en mijnerzijds zijn er niet de minste bezwaren, maar ik voel me ver plicht u er op te wijzen, dat u hem zéér veel dank verschuldigd bent. William had er geen idee van. waar ze eigenlijk heen wilde. Ik zal alles doen. wat in mijn vermogen ligt.be gon hij, en zij antwoordde vaag: Wel, dat is goed.en liep naar de deur van de kamer. Ze scheen haar gemoed ge lucht te hebben en het onderhoud bleek hiermede afgelopen te zijn. Zonder vei"- der een woord te zeggen of hem aan te kijken, liep ze de nauwe gang door en hield de voordeur voor hem open. Buiten motregende het. De vochtige Incht sloeg hem in het gezicht en hy rook roet. Het licht uit de gang scheen naar b uiten en verlichtte de twee stoeptreden naar de straat. Op de bovenste trede draaide William zich om, met zijn hoed in de hand, en het licht van binnen ver leende zijn dikke, blonde haar een won derlijke glans. Goedenavond, mevrouw Salt, zei hij. En mijn hartelijke dank, dat u me bij de patiënt hebt toegelaten. Goedenavond, meneer Smith, zei Abby Salt en sloot de deur. William zette zijn hoed op en liep de stoeptreden af de straat in. HOOFDSTUK III. Detective Frank Abbott liep na te den ken over het weinig bevredigende van de misdaad in 't algemeen. Niet alleen dat de wet er door werd overtreden en de moraal der mensen omlaag gehaald, maar boven dien maakte de misdaad het noodzakelijk, dat dienstdoende politiemannen in dei'ge- lijk miserabel regenweer in verafgelegen buitenwijken rond moesten lopen. Zijn opdracht had echter niets te maken mei het geval William Smith, en dus trof deze geen enkel verwijt. En het weer begon al •vat bij te trekken. De regen viel niel meer in dichte stralen en was nu nog slechts een mistachtige motregen. Hei vocht bleef hangen aan haren,wimpers en huid, en de vochtige lucht drong door tot diep in je longen. Het zicht was bijzonder slecht. In de richting van het station van de Ondergrondse lop d, die niet meer dan een paar honderd meter verwijderd kon zijn, werd Frank een andere voetganger gewaar. Eerst zag hij licht, dat uit een ge opende deur naar buiten scheen. De sil houet van een man in een regenjas te kende zich donker in dit licht af en het grijze of blonde haar van de man leek een aureool. De man zette vervolgens zijn hoed op en liep de straat in, toen de deur was dicht gedaan. Eerst leek het alsof hij volkomen door de mistige duisternis was geabsorbeerd, maar langzaam aan werd hij weer zichtbaar, eei*st als een soort schijn, om daarna, bij het naderen van het licht van een straatlantaarn, er als een gewoon mens in een regenjas uit te zien. Frank was bezig dit in zich op te nemen, toen hij er zich van bewust werd, dat er niet één, maar twee personen waren, die niet samen opliepen, doch achter elkaar. Die andere figuur was er misschien aldoor al geweest, maar het was ook mogelijk, dat hij ergens tussen de huizen uit een straatje te voorschijn was gekomen, of uit een of ander huis. Frank Abbott dacht hier niet erg serieus over na, maar aan gezien hij nu eenmaal detective was, was het zijn gewoonte de dingen nauwkeurig op te merken. Het kon altijd nuttig zijn een en ander precies waargenomen te hebben. Onmiddellijk nadat hij de tweede figuur in 't oog had gekregen, gebeurde er iets: deze tweede figuur haalde de man met de regenjas in en gaf hem opeens een slag op het hoofd. De eerste man viel op de grond. De tweede boog zich over hem heen, maar bij het geluid van de voetstap pen van Frank Abbott, die aan kwam rennen, richtte hij zich op en zette het op 'n lopen. Na hem even achtervolgd te heb ben, waarbij hij eigenlijk onmiddellijk het nutteloze van een dergelijke achtervolging in de mistige duisternis inzag, keerde Frank terug bij het lichaam van de man, dat op de straat lag uitgestrekt. Tot zijn opluchting begon deze zich al weer te bewegen. Toen hy zich vooroverboog, maakte de man een heftige beweging en sloeg in zijn richting. Deze reactie was zeer natuurlijk, maar niet erg bemoedi gend voor een barmhatige Samaritaan als Frank was. De slag kwam echter niet erg aan. Frank weerde hem af, deed een stap achteruit, en zei: Scliei uit, de kerel, die je neersloeg, is er vandoor. Ik ben nog achter hem aangehold, maar 't had geen zin. Hoe gaat het ermee? Goed? Kom hier in het licht van de lantaarn en laten we eens kijken. Misschien was het door Frank's be schaafde stem, die zo nu en dan door men sen zelfs als gemaakt werd gekwalificeerd, of misschien was het door zijn zelfverze kerd optreden, dat William er zonder meer toe gebracht werd zijn handen te laten zakken en in het licht van de straatlan taarn te treden. Het verlichtte een on bedekt hoofd met dik blond haar. Frank, die William's hoed had opgeraapt, welke in de goot was gerold, bood hem deze aan. William zette hem niet dadelijk weer op. Hij stond stil en wreef langs zijn hoofd, terwijl hij met zijn ogen knipperde, als was het licht hem te fel na de duisternis. Hij had lange lichtgekleurde wimpers en zijn ogen leken van een onbestemd blauw achtig grijs, verder waren zijn trekken vrij zwaar, met een grote mond en een nogal bleke huid. Frank, die zelf zes voet lang was, schatte hem slechts enkele centi meters minder. De schouders in de regen jas waren breed evenals de borst. Frank was van mening, dat de man, die hem neergeslagen had, weinig kans gehad zou hebben, als hij hem niet van achteren overvallen had. Dit was slechts een eerste indruk. En i onmiddellijk daarop volgde een zeker her- kennen: Allemensen, hebben wij elkaar niet al eens eerder ontmoet? Ik heet Abbott, Frank Abbott, in- I specteur Frank Abbott. Zegt u dat niets? Hij deed een pas opzij, sloot zijn ogen en greep zich vast aan de lantaarnpaal. Frank was onmiddellijk naast hem en pakte hem beet. William glimlachte en zei: Het is al weer over, ik voelde me flauw worden. Ik denk dat ik even ergens op een stoep ga zitten. Zijn glimlach was buitengewoon inne mend en Frank sloeg een arm om hem heen. Ik weet wat beters dan een stoep. Er is hier vlakbij een politiepost. Als ik u help, kunt u dan zover lopen? Opnieuw was er die aantrekkelijke glim lach. Samen gingen ze op weg en na een paar keer stil gestaan te hebben, be reikten ze de politiepost. William zonk neer in een stoel en sloot zijn ogen. Hij was er zich vaag van bewust, hoe er mensen om hem heen spraken, maar hij had er geen belangstelling voor. Hij zou h£t prettig hebben gevonden, als iemand zijn pijnlijke hoofd van zijn lichaam af had kunnen schroeven en het ergens in een donker hoekje zou hebben kunnen zetten. Hij had werkelijk het gevoel, dat hij momenteel zónder hoofd beter af zou 1 zyn. (Wordt vervolgdb

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6