Nog eens het woningtekort in Haarlem Het Franse volk leeft niet slechter dan voor de oorlog Twaalfhonderd HA duinen als natuurreservaat Amsterdamse Beurs „Nora" wordt wellicht „Hora" Woensdag 2 NövemKer 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Over een salon of voorkamer Dezer dagen gaven wij de laatste cijfers van het Huisvestingsbureau te Haarlem, die duidelijk aantoonden dat het woningtekort nog steeds, en zelfs op onrustbarende wijze, toeneemt. In een jaar steeg het aantal on houdbare gevallen van 60 tot 128 en dat der urgente gevallen van 385 tot 1272. Toch wordt door het Huisvestingsbureau stelselmatig gezocht naar woonruimte. Dat wil zeggen dat nagegaan wordt of mensen in aanmerking komen voor het afstaan van een gedeelte van hun huis of enige kamers aan anderen die een onderdak zoeken. Het is altijd een moeilijk geval om dat te be oordelen. Er zijn gemeenten die daarvoor normen hebben aangenomen (o.a. Rotter dam) maar de ervaring heeft aangetoond, dat daardoor de zaak niet vereenvoudigd wordt, daar in de praktijk herhaaldelijk blijkt dat wat voor het ene gezin voldoende is voor het andere een tekort betekent. In Haarlem bekijkt men daarom' elk geval op zichzelf. Een punt van belang is of een gezin dat voor het afstaan van woonruimte in aan merking komt zijn salon of voorkamer be houden mag. Op dit ogenblik neemt men in Haarlem nog aan, dat het daarop aan spraak mag hebben. Maar daarbij zijn toch wel restricties. Als iemand ook aanspraak meent te maken op een kantoor aan huis, of op een kamer voor het geven van lessen, dan wordt gezegd dat men daarvoor dan maar de voorkamer of salon moet bestem men. Iets anders wordt het weer, als dat kantoor niet slechts bestemd is voor de heer des huizes om er slechts af en toe eens te werken, maar een echt kantoor is, waar cok personeel aan de arbeid is. Dan wordt niet de eis gesteld, dat de salon of voorka mer daarvoor moet worden opgeofferd. De 150 montage-woningen Het is bekend dat Haarlem een extra bouwvolume heeft gekregen voor 150 mon- lage-woningen. Voorwaarde is dat nog dit jaar met de bouw daarvan zal worden be gonnen. De raad heeft voor de bouw al een crediet toegestaan, zodat de aanbesteding wel niet lang meer op zich zal laten wach ten. Het gemeentebestuur hoopt dat deze woningen in het midden van het volgende jaar klaar zullen komen. Het Huisvestingsbureau ziet verlangend naar dit tijdstip uit. Tot heden heeft het bureau slechts de beschikking over 10 pro cent van de huizen die voor woningbouw verenigingen gebouwd worden. (Het rijk krijgt eveneens 10 procent voor toewijzing, en voor de overige 80 procent mogen de besturen der woningbouwverenigingen can- óidaat-huurders opgeven. Het bestuur moet die candidaten aanvaarden als toewijzing sociaal verantwoord is). Die omstandigheid maakt dat er slechts weinig urgente en onhoudbare gevallen, die het bureau op zijn ijst heeft staan, opgelost kunnen worden lis een complex woningbouwhuizen gereed komt. Die bepaling van 10 procent geldt evenwel niet voor de 150 montage-wo ningen die de gemeente nu gaat bouwen. Maar nu komen er weer andere „kapers" op de kust. Door Den Haag is aan de ge meente medegedeeld, dat bij de toewijzing van de montage-woningen gedacht moet worden aan de eisen van de industrie. Ook komt de Demobilïsatieraad met klem aan dringen om een deel der huizen toe te wij- aan gedemobiliseerden, die tot heden m Haarlem moeilijk aan woonruimte ge holpen konden worden. Een en ander maakte dat het Huisves tingsbureau voorlopig nog niet kan denken aan de toewijzing van de montagewo ningen. Door het Huisvestingsbureau is in de afgelopen jaren herhaaldelijk getracht de procent voor de huizen van woning bouwverenigingen verhoogd te krijgen. De quaestie kwam ook reeds in de gemeente raad ter sprake. Voor 1950 kan er geen ver andering meer in komen, want voor de huizen die dat jaar gebouwd worden wer den reeds overeenkomsten met de bouw verenigingen gesloten. Men hoopt nu even wel van de woningen die in latere jaren gebouwd zullen worden een hoger percen- iage te krijgen. Wij spraken hierover met de heer W. F. Happé, wethouder, die sinds kort het Huis- estingsbureau onder zijn bemoeiing heeft, lij zei, dat hij tot de overtuiging gekomen Expositie van werken door E. B. van Duimen Krumpelman De schilder E. B. van Duimen Krumpel- ian, die tot 12 November in het filiaal van kunsthandel Leffelaar aan de Gi*ote Markt exposeert, is één der weinigen die raad van (ie vermaarde Breïtner mochten ontvangen. Van de tentoonstellingen der maatschappij Arti et Amicitiae was zijn frisse werk ons teeds bekend. Het zien van een grotere collectie maakt ons nog weer eens bijzon der duidelijk welk een uitstekend schilder hj) is. Het voornaamste deel van deze tentoon stelling wordt gevormd door de vele grote en kleinere stukken met badende kindertjes, die behalve door de goede schilderkundige kwaliteiten vooral boeien omdat zij af beeldingen van echt-levende boerenkinde- 'en zijn. Deze werken zijn zonder extra kunstgrepen zeer sterk van lichtwerking. Achter de vlotheid van hand voelt men overal een degelijke vormkennis, die vooral Wijkt uit de goed gebouwde voeten, de kun dig getekende knietjes en in het algemeen oit de scherp geobserveerde standen bij het baden en afdrogen. Het grote schilderij figuurtjes aan de Aa" (no. 14) lijkt mij *'el de meest complete uiting in dit genre. Behalve deze werken zijn er ook andere, die ons verplaatsen uit de stilte van Drente '■aai' het grote stadsleven. Zo valt een je en breedgeschilderde studie op van de Bloedstraat in Amsterdam (7). Hier spreekt, ondanks alle vlotheid, het reeds gesignaleerde sterke vormbesef uit de wij kende gevels. Een forse aquarel van het Buitenhof (26) cezit soortgelijke kwaliteiten, maar ver ent bovendien een mooie waterverftech- dek. Luchtiger dan het laatstgenoemde en •coral blanker van kleur zijn een serie 'quarellen die Van Duimen van een Por- igese reis heeft meegebracht, een sterk kustlandschap, uiterst zonnige heuveltafre- kn en dan ook weer enige met vele kleine figuurtjes. De mooiste hiervan zijn. dunkt "tij. die van de „Avenide te Lissabon" (18) met grote stadshuizen, palmen en wat 'raatverkeer en die van de „Travessa d' Es pera te Lissabon", een baai vol met was- Wouwtjes in raak genoteerde standen. Men lette op het bukkende figuurtje rechts en dat met de mand op het hoofd links. In de étalage trekt een voornaam schil derij van een kathedraal-interieur de aan- '•CM. l. h. h. schutte is, dat het nodig zal zijn om die 10 procent te verhogen, omdat het anders niet moge lijk zal zijn van de grote lijsten van urgente en onhoudbare gevallen af te komen. De invloed der huurverhoging De huiseigenaren zijn bevoegd met 1 Ja nuari de huur met 15 procent te verhogen. Wij vroegen wethouder Happé wat de gemeente zal doen. Zoals men weet heeft de gemeente Haarlem ongeveer 6000 hui zen, die gedeeltelijk voor de gemeente zelf geëxploiteerd worden en overigens in be heer zijn gegeven aan woningbouwvereni gingen. Ons werd medegedeeld dat B. en W. daarover nog geen beslissing genomen heb ben. Er is wel eens terloops over gespro ken, maar de beslissing over de zaak werd verdaagd tot de machtiging tot huurverho ging een feit geworden is. Het is dus aan te nemen dat B. en W. binnenkort een be slissing zullen moeten nemen. Het is nog niet zeker of dat een aangelegenheid is die door B. en W. of door de gemeenteraad be slist moet worden. Indien mocht blijken dat de beslissing bij B. en W. ligt, is het wel waarschijnlijk dat het college toch de raad daarin zal kennen, door dan mede te delen wat hun voornemen is. Op het Huisvestingsbureau vroegen wij of daar verwacht wordt dat de huurverho ging nog invloed zal hebben op de woning markt. De verwachting is dat bij ruil van woningen in de toekomst niet meer alge- "ffléen het streven zal voorzitten om een groter (en duurder) huis te krijgen, maar dat nu velen wel door de hogere huur ge dwongen zullen worden genoegen te ne men met een kleiner en goedkoper huis. Notaris D. M. Klijzing overleden In de ouderdom van bijna 71 jaar is overleden de heer D. M. Klijzing, notaris te Haarlem. De overledene, die in 1878 in Willemsoord geboren is, behaalde in 1910 het radicaal van candidaat-notaris. Als zo danig was hij werkzaam bij notarissen in Zaandam, Amsterdam en Haarlem. Ook leidde hij vele jongeren op voor het ambt van notaris. Op 21 Juli 1923 werd de heer Klijzing benoemd tot notaris te Haarlem als opvol ger van notaris J. Ratelband, die overleden was. Bij deze was hij reeds van 1918 af als candidaat-notaris werkzaam geweest. Vorig jaar was de overledene vijf en twintig jaar notaris te dezer stede. In de loop der jaren had hij zich zeer gezien gemaakt bij velen, met wie hij in aanraking kwam in zijn arbeid. Notaris Klijzing heeft zitting gehad in verscheidene besturen. De laatste tijd was hij voorzitter van de afdeling Haarlem van de Maatschappij van Weldadigheid. Grote belangstelling had hij voor het werk van de Stichting „Haarlems Bloei". Met de heer Klijzing is een algemeen geacht figuur in de lering der Broederschap van notarissen heengegaan. De teraardebestelling is bepaald op Za terdagmiddag op de begraafplaats Wester- veld, na aankomst van trein 12,37 uur te Driehuis. Jacques Reule. Op 17 November hoopt de oud-toneelspeler Jacques Reule zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Hij was van 1907 tot 1924 verbonden aan de N.V. het Neder lands Toneel, speelde tot 1929 bij het Hofstad toneel en vervulde later nog enkele gast rollen. Hij trad op in enkele stukken van Shakespeare (als Hamlet. Oberon en Biron) en als Arend in Gysbreght van Aemstel. Ook in het moderne répertoire verwierf hij een zekere reputatie. Er is een comité van hul diging gevormd, waarvan de Haagse actrice Fie Carelsen de penningmeesteresse is. Weinig zorgen over de politiek Er is overeenstemming over de aankoop In de loop der jaren hebben wij herhaal delijk uitvoerige mededelingen gedaan over de plannen tot aankoop van een groot com plex duinen onder de gemeenten Bloemen- daal en Velsen, om die te bestemmen als natuurreservaat. Enige maanden geleden publiceerden wij dat de onderhandelingen in een beslissend stadium waren gekomen, terwijl aangeno men kon worden dat er vrij grote zekerheid was dat overeenstemming zou worden ver kregen. Naar wij van het departement van Onder wijs, afdeling .Natuurbescherming, ver nemen is thans het voorlopig koopcontract gesloten over 1200 hectare duinen, die ten Noorden van de Zeeweg onder Bloemendaal liggen. Bijna het gehele complex ligt onder de gemeente Bloemendaal. slechts een klein deel behoort tot de gemeente Velsen. Over een complex van 200 hectare dui nen onder de gemeente Bloemendaal ge legen kon geen overeenstemming verkre gen worden. Die zijn dan ook buiten de aankoop gehouden. Een deel van dit terrein ligt tegenover het verversingshuisje bij de kruising van de weg langs het Bloemendaalse kolkje en de Zeeweg. Evenzo het terrein van de vroe gere schietbanen ten Noorden van de Zee weg. Dit zijn voor een deel duinen die niet zo mooi zijn en die in de toekomst mogelijk in aanmerking kunnen komen om be bouwd te worden. Daarom was de vraag prijs van die grond te hoog. De aankoop van de gronden bestemd voor natuur-reservaat geschiedt door het rijk. Het is de bedoeling dat de provincie Noordholland en de gemeenten Haarlem, Amsterdam en Bloemendaal een deel der kosten zullen dragen. Er zijn nog geen mededelingen te doen over de wijze waarop het natuurreservaat voor het publiek toegankelijk gesteld zal worden. Evenmin is te zeggen wanneer de bezoekers er zullen kunnen worden toe gelaten. Deze punten worden namelijk nog bestudeerd. Thans is dus eindelijk de beslissing ge- Fiet pad ZandvoortNoordwijk komt over enkele jaren gereed De Provinciale Waterstaat heeft gedeel ten klaar gemaakt van het fietspad, dat door de duinen loopt tussen Zandvoort en Noordwijk. Voor de fundering werd puin gebruikt van gesloopte bunkers. De bedoeling is grote bunkers die daar nog aanwezig zijn, te bereiken, maar het zal nog wel enige jaren duren, alvorens natuurliefhebbers van het pad ge bruik kunnen maken. Het is noodzakelijk dat de provincie Noordholland op de begro ting een bedrag uittrekt voor de verdere werkzaamheden. In het bijzonder is geld nodig voor de asphaltering. Op de begroting van 1950 is geen bedrag geraamd. Het is niet uitgesloten, dat op de begroting 1951 wel voorgesteld wordt de weg geheel in orde te maken. De weg, welke de Duitsers in de oorlog door de duinen hebben aangelegd, is opge broken, omdat hij niet te gebruiken was. vallen. Het bericht dat er nu in de toe komst gerekend kan worden op ontsluiting van 1200 hectare duinen, zal ongetwijfeld voldoening geven. Hiermede is voldaan aan een wens die indertijd bestond bij dr. Jac. P. Thijsse, die tijdens het laatste deel van zijn leven krachtig geijverd heeft om dit resultaat te bereiken. Het aangekochte duinterrein behoort tot de mooiste en gaaf ste duinen die er zijn. Dr. Thijsse maakte indertijd reeds plan nen voor het beheer van dit natuurreser vaat. Daarbij bestond wij gaven daarvan destijds een beschrijving het streven om een groot deel te bestemmen als recreatie oord, maar ook een deel te „beschermen", om daardoor te bereiken dat de zeldzame planten en bloemen, die daar gevonden worden, in stand gehouden worden. Het zelfde geldt voor hst vogelleven dat op verschillende plekken gevonden wordt. Militaire besprekingen te Londen De diplomatieke medewerker van Reuter meldt dat de chefs der generale staven van de Britse, Deense en Noorse strijdkrachten heden hun eerste conferentie te Londen hebben beëindigd. Volgens een Britse func tionaris is „alles buitengewoon vlot ver lopen en hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan". De Britse woordvoerder verklaarde ver der dat de permanente commissie, waarin staf-officieren der drie landen zitting heb ben, voort zal gaan met het opstellen van plannen voor de organisatie van de ver dediging van de drie staten. Deze commis sie zal waarschijnlijk zonder verwijl bijeen komen voor het houden van niet-officiële besprekingen. Wereldconferentie over Europese economie voorgesteld PARIJS, 1 November (Reuter). Ne derland heeft Dinsdag het voorstel van Eire gesteund, spoedig een wereldconferen tie te beleggen over de economische toe stand van Europa. Minister Stikker zei- de tot Paul van Zeeland, de voorzitter van de Organisatie van Europese Economische Samenwerking (OEES), dat hij tot alle bij het herstelprogram aangesloten landen een schrijven moest richten met de vraag, of zij een dergelijke conferentie zouden willen bijwonen. Het voorstel was vervat in een door de minister van Buitenlandse Zaken van Eire bij de OEES ingediend memorandum, waar in er bij de achttien Marshall-landen, de V. S., Canada en alle landen van het ster- linggebied op wordt aangedrongen mede te helpen een enkele Europese markt te stich ten met vrijhandel. Het voorstel van Mac Bride zal, naar men verwacht, in de vorm van een ontwerp-resolutie worden opgeno men in het „plan van actie", dat aan de raad wordt voorgelegd. Naar verluidt zijn sommige bij het her stelprogram aangesloten landen, waaronder Groot-Brittannië, gekant tegen het houden van een wereldconferentie, omdat dit een passeren zou betekenen van de bestaande wereldorganisaties als de UNO en het inter nationaal monetair fonds. (Van onze correspondent te Parijs Men kan zeker niet zeggen, dat de poli tieke moeilijkheden, waarmee Frankrijk sedert een aantal weken weer worstelt, het publiek hier erg verontrusten. Men kan beter zeggen, dat het de openbare mening tamelijk koud schijnt te laten, wie er vandaag of morgen nu precies op het groene kussen blijkt te zitten en wij hebben zelfs door een Fransman de mening horen ver kondigen, dat de zaken in dit land nog niet zo goed hebben gerold sedert er practisch niemand meer regeert.dit is natuurlijk een typische uiting van Franse ironie, Fran se blijmoedigheid en levenslust, die de Ne derlandse lezer dan ook maar niet volgens de letter moet nemen. Maar niettemin is het zeker, dat de gemiddelde Fransman een beetje beu wordt van de comedie waarmee de politici hem vergeefs trachten te boeien en het is eveneens zeker dat in deze alge mene onverschillligheid een reëel gevaar schuilt voor de democratie, die in en bui ten de Franse grenzen de laatste weken dan ook bepaald niet in aanzien heeft ge wonnen Ambtenarencorps is te groot Maar eerder dan het wenst, zal binnen kort het Franse volk wel weer uit zijn doezel worden gewekt. De economische toe stand is weer eens zorgwekkend en de nieuwe minister van Financiën zal terstond een recept hebben te bereiden, dat, hoe dan ook, door het volk zal moeten worden geslikt. Voor de zoveelste maal zal het paardenmiddel der verhoogde belastingen worden toegediend. De oorzaak van de moeilijkheden is, dat de Franse staat nog altijd op een veel te grote voet leeft. Er zijn te veel ambtenaren, die weinig werken doch altijd het luidste roepen om „geclasseerd" te worden. Zo'n reclasseringseis heeft ook thans weer de crisissteen aan het rollen gebracht en zelfs René Mayer, die toch bewezen had een man van moed en karakter te zijn, zag zich bij voorbaat genoodzaakt het ambtenarencorps een salarisverhoging per 1 Januari in het vooruitzicht te stellen. Vergeleken met 1936 is het ambtenaren corps liefst tien maal in omvang toege nomen; het onderhoud daarvan kost de staat vijftig maal meer dan toen. De enige gezonde oplossing van dit probleem zou zijn een massaal ontslag en een radicale hantering van de bezem. Ondanks veel luidruchtig beroep op guillotine- en hak mes-commissies, die de taak hadden de ambtenarenstand ingrijpend uit te dunnen, is in grote lijnen de zaak echter hetzelfde gebleven. De kwestie is namelijk, dat van ouds de socialisten hun aanhang uit de ambtenaren recruteren, en omdat er zon der socialisten geen coalitie-regering te formeren of in stand te houden is, worden dus de ambtenaren gespaard. Aangezien wegens politieke redenen de staat onmachtig blijkt haar uitgaven te be snoeien ze worden zelfs voortdurend hoger kan een minister van financiën, hoe hij ook is of tot welke partij hij be hoort, er alleen in slagen de eindjes aan elkaar te knopen door de inkomsten op te voeren. Dat wil dus zeggen, welke naam er ook aan gegeven wordt: door nieuwe be lastingen te heffen. Dat staat het Franse volk dan ook nu weer te wachten en er is weinig fantasie voor nodig om zich thans al voor te stellen, hoe die belastingen zul len worden ontvangen en wat er de con sequenties van zullen zijn. De Fransman eet beter dan de Hollander Wanneer men nu vraagt: is de Franse arbeider dan momenteel ongelukkig, heeft hij het slecht, lijdt zijn gezin misschien zelfs honger, dan is het moeilijk daarop in kort bestek te antwoorden. Ten eerste omdat het heel ingewikkeld is vast te stellen, wat een Fransman nu eigenlijk precies verdient. Vaak weet hij dat zelf niet eens zo erg nauwkeurig. Wanneer men het geld., dat hij 's Zaterdags uit zijn loonzakje laat rollen, legt naast het geld, öét hij nodig heeft voor zijn „voedselpakket' dan zou men tot de conclusie, moeten komen, dat hij dagelijks honger lijdt, maar dat is niet waar. Integen deel: hij eet gemiddeld beter dan een Hol landse arbeider er, veer een maal, dat per persoon niet met minstens een liter wijn wordt besproeid, trekt de Fransman hautain de neus op. Het geval is namelijk, dat een menigte extra uitkeringen, vacan- tiegelden, kindertoelagen, geboortepremies en wat dies meer zij, zijn inkomsten tot een peil verhogen, dat verhoudingsgewijs zeker niet onder het vooroorlogse levens niveau is gelegen. Wanneer echter bijvoorbeeld een mijn werker vandaag meer dan het veertien- voudige van zijn vooroorlogse loon ver dient, dan zijn er daarentegen vele andere arbeiders-categorieën, die dat peil beslist niet halen. Binnenkort worden dus de moeilijkheden weer vergroot en dan is het moment nog maals aangebroken, dat het Franse volk weer even beseft, dat er iets mis is in het maatschappelijk huis, dat hij bewoont. SCHEEPVAART Almkerk, BrisbaneRotterdam 2 Nov. te Marseille. Jaarstroom, DakarAmsterdam pass. 1 Nov. Ouessant. Phrontis. Amsterdam —Java 2 Nov. te Singapore. Poelau Laut, Ma kassarAmsterdam 1 Nov. naar Panaroekan. Tjitjalengka, 1 Nov. van Hongkong naar Singapore. Indrapoera, JavaRotterdam pass. 1 Nov. Guardafui. Langkocas. 3 Nov. Hoek van Holland verwacht. Oranje, Batavia —Amsterdam 1 Nov. van Suez. Tegelberg. 30 Oct. van Buenos Aires te Singapore. Tosari. Java—Rotterdam 1 Nov. van Djeddah. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 313 313% 243% 243% 242^4 189% 188%. 135 Nederlandse Ford 305 Nederlandse Kabel 291 v. Berkel's Patent 121% Scheepvaart-Unie. 160J4 160% Holl.Amerika Lijn 168 Deli Maatschappij 140% 146 H. V. A. 154 160% A'dam Rubber 144% 149% Ned. Handel Mij. 162 N.-I. Handelsbank 103% 104% BiUiton Mij. II 290 Vertegenwoordigers der staten-leden van het Noord Atlantisch Pact kwamen gisteren in Layxcaster House te Londen hijeen voor hun eerste bespreking over tactische plannen, productie en verdeling van militaire uitrusting voor de defensie. De Belgische en Nederlandse gedelegeerden tijdens de bespreking. Van - links naar rechts: dr. J. C. Kruisheer en dr. P. Schoenmaker (Nederland)kolonel A. Rosart en Henri Janne (Belgte). In de Horstermeerpolder verrijst een station voor radio ontvangst, dat Noordwijkradio zal vervangen. Acht-en-fachtig antennepalen Koffie wordt luxe in Brazilië RIO DE JANEIRO, 1 November (U.P.) Volgens deskundigen zal Brazilië dit jaar als gevolg van de recente droogte een defi cit van drie millioen balen koffie hebben. Dit deficit en een scherpe toeneming van de wereldconsumptie vormen de oorzaak van hoge prijzen te New York en op andere markten. Koffie begint zelfs in Brazilië zo duur te worden dat minder gesitueerden en de middenstand dit artikel als een luxe gaan beschouwen. Gratie verleend Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan D. F. R. Bakker, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenis straf. Bakker was commandant van de landwacht in Friesland en als zodanig verantwoordelijk voor hetgeen door de landwacht in Friesland werd misdreven. Voorts was hij lid van de S.S. en de Waf- fen S.S., persoonlijk verantwoordelijk voor arrestaties van illegale werkers in Friesland en medeplichtig aan een moord. Toen het Zweedse schip Astridbij Zeebrugge op een wrak liep, is men onmiddellijk begonnen de lading van boord te halen. Nu dit is gebeurd, zijn de vaartuigen Meerminen „Bruinvis" van de Bergingsmaatschappij b.d. Tak Astridwaarts gevaren om te trachten het lek te dichten en het schip in veilige haven te brengen. Het ontvangststation Noordwijkradio van het commerciële radioverkeer zal weldra verdwijnen. Het volgende jaar komt het ontvangstation in de Horstermeerpolder in zijn plaats. Het nieuwe station wordt met zeer moderne apparaten uitgerust. Daardoor zal Nederland, dat baanbrekend werk op dit gebied heeft verricht, zijn vooraan staande plaats behouden. De Horstermeerpolder ligt nog juist in de provincie Noordholland. Hij behoort tot de gemeente Nederhorst den Berg. Om de polder heen liggen de plaatsjes Nederhorst den Berg, Ankeveen, 's-Graveland, Kor- tenhoef en Vreeland. De polder ligt temid den van uitgestrekte plassen. Voor de radio-ontvangst zal in de polder hoofdzakelijk nog worden gebruik gemaakt van kortegolf-ontvangers. In de loop der jaren is men tot de conclusie gekomen, dat de langegolf-ontvangers hun tijd hebben gehad. In het duinterrein te Noordwijker- hout was de ontvangst van lange golven zeer goed. Voor goede kortegolf-ontvangst was de plaats van het station minder gun stig. Reeds voor de oorlog was men tot de conclusie gekomen, dat het ontvangstation diende te worden verplaatst. Men nam proeven om een geschikt gebied te vinden, maar de oorlog maakte daaraan een einde. In de Horstermeerpolder, die men ook aan proefnemingen onderwierp, bleek de ont vangst uitstekend te zijn. Meer dan honderd antennepalen In de polder steken reeds thans vele tien tallen palen omhoog van vijftien, achttien en dertig meter lengte. Wanneer men de opstelling der palen nader onderzoekt, blijkt, dat zij bijna alle in groepen van vier 6taan. Deze groepen zijn in ruitvorm opge steld. Elke groep van vier palen draagt een antenne, die evenwijdig aan het aardopper vlak loopt en ook de vorm heeft van een ruit. Deze „ruiten", zoals de technici ze noe men, zijn antennes voor gerichte ontvangst. De zijden van de ruit en de plaats van elke antenne in de polder worden tevoren door berekeningen, metingen en peilingen be paald. Er zijn thans reeds twee „ruiten" voor ontvangst uit Cairo in gebruik. Gereed om in gebruik te worden ge nomen zijn de „ruiten" voor Shanghai, Stockholm, Noord-Amerika, Curasao, Para maribo, Lima, Buenos Aires, Tanger. Rome, Bern en Batayia. Voor elk station zijn twee „ruiten" voor ontvangst opgesteld. Dit hangt samen met een fadingvrije ontvangst, waardoor de kans op verminkingen zeer wordt gereduceerd. Voor deze ruiten staan thans acht en tachtig antennepalen opgesteld. Er zullen er nog acht bij komen voor de twee ruiten, die straks het radioverkeer uit Makassar moeten verwerken. Een bijzondere opstelling van zestien an tennepalen trekt voorts de aandacht. Die palen vormen met elkaar een rechthoek. Op de korte zijden ervan staan vijf masten, op de lange twee en op de as nog twee. Tussen dit stel palen zijn twee antennes gespannen. Zij hebben een zeer bijzondere vorm. waar door ze gelijken op visgraten. Daarmee zal men het radioverkeer met Noord-Amerika onderhouden. Een deel van het gebouw voor het ont vangstation is gereed gekomen. Het vorig jaar is men er met de werkzaamheden be gonnen en over enige tijd is het station „onder de kap". Honderden palen zijn in de grond geheld om de fundamenten van dit bouwwerk te dragen. De plaatsen waar de kabels, die hel uit de lucht opgevangene verder zullen geleiden naar het centrale punt Amsterdam, zijn op bijzondere wijze beschermd tegen het water. Er is r.og geen beslisisng genomen over de bestemming van het straks door „Nora" (zoals Noordwijkradio wordt genoemd) verlaten terrein. Vermoedelijk zal het wor den bestemd, om er de zendmasten van Scheveningen op te richten. Deze staan thans ten Zuiden van het Verversingska naal aan de kust bij Den Haag. Men houdt zich ook bezig met de naam van het nieuwe station. Men wil een even gemakkelijke roepnaam vinden als voor „Nora" het geval is. Reeds is gedacht aan „Hora". In het ontvangstation zal de nieuw ste ontvangapparatuur, grotendeels in PTT- laboratorium gebouwd, worden opgesteld. Krachtige taal van dr. Patijn in de economische UNO-commissie LAKE SUCCESS (Reuter). Dr. C. L. Patijn, Nederlands UNO-afgevaardigde. heeft in de economische commissie der UNO een rede gehouden waarin hij Ver klaarde, dat de enige effectieve manier om het economische niveau in de Europese landen te verhogen de bevordering van een nauwe regionale Europese samenwerking is. Hij zei, dat de economische eenmaking van Oost- en West-Europa thans onmoge lijk is, maar dat „een of ander soort fusie" in West-Europa weer stabiliteit tot stand zou brengen. „Al onze plannen voor volledige tewerk stelling zullen kwetsbaar blijven zo lang zij niet passen in een algeheel regionaal plan. De dollarcrisis in vele landen is geen voor bijgaande gebeurtenis, zij heeft gevaarlijke jüermanente oorzaken, dit betekent dat de economische grondvesten, vooral van Euro pa, voor het eerst sedert vele eeuwen zijn geschokt, een toestand, welke om drastische maatregelen van de zijde der Europese lan den vraagt", aldus dr. Patijn. Hij uitte vervolgens zijn verwondering over de nadruk, welke Engeland legt op nationale programma's ter verwezenlijking van economische stabiliteit. „Te groot vertrouwen in het volgen van een nationale politiek in Europa zal ons in de greep van economische autarkie en van het bilaterale systeem houden, waaraan wij van de jaren tussen de beide oorlogen droe vige herinneringen hebben. Een dergelijk optimisme zou zelfs een nieuwe bron voor economische afzondering kunnen zijn", al dus de Nederlandse gedelegeerde. Dr. Patijn vervolgde: „Er zyn twee fun damentele factoren van economische on evenwichtigheid. in de eerste plaats de grote Amerikaanse exporten, zonder dat daar tegenover invoeren staan en ten tweede het bestaan van minder ontwikkel de gebieden. Het is verheugend van de Verenigde Staten te horen, dat de econo mische toestand aldaar reden tot gerust stelling geeft." Hij voegde daar aan toe, dat de kleine reactie in het bedrijfsleven dit jaar zulke ernstige terugslagen elders heeft gehad, dat men zich gemakkelijk kan voorstellen, wat er zou gebeuren in geval van een werkelijke depressie. Met betrekking tot de wijze waarop het vraagstuk door de communisten wordt aangepakt, verklaarde dr. Patijn, dat in communistische landen algehele staats controle op het economische proces een zo ernstig gebrek aan vrijheid voor de bur gers met zich brengt, dat geen enkel vrij volk dergelijke economische doelstellingen tegen zo hoge prijs zou willen nastreven.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7