HETBOTERHUIS WINKELPAND De regering moet boeren en arbeiders beide tot vriend zien te houden Duitse krijgsgevangenen uit Sovjet-gevangenschap terug Handelshuis DE DOELEN <~Parola Pakhuis WAARSCHUWING „Klein maar Dapper" Alles zonder bon G. R. van GELDER Tapijthuis H. Ineke STOFZUIGERS J. VAN DEN BERG Bestemmingen Indonesië en Australië! EERSTE HAARLEMS EMBALLEER-EN VERZENDBEDRIJF Woensdag 2 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 6 Amerikaanse landbouwsteun belast stedelijke bevolking (Van onze correspondent te New York). Oio de laatste dag van de zitting van het Amerikaanse Congres zijn Senaat en Huis het tenslotte eens geworden over het per centage waarmede de landbouwsteun ge continueerd zal worden. De landbouwsteun: Hiermede raakt men verzeild in een mate rie, die nog slechts bij benadering econo misch gerechtvaardigd is, maar des te meer geworden is tot een politiek wapen van de aan de macht zijnde partij. De landbouwsteun dateert uit het jaar 1933 toen de thans roemruchte Henry Wallace ministers van Landbouw was on der de eerste „Roosevelt-administratie". In de depressiejaren van 1930 en volgende liep het gehele nationale inkomen in de Verenigde Staten sterk terug, het aandeel van de boerenstand hierin viel echter nog verder. Gezien de betekenis van de boerenstand als koper van industriële eindproducten, werd op het departement van Landbouw een plan ontworpen om de farmer sterker te maken. Een der meest ingrijpende maat regelen, tevens een, die zich nu al zestien jaar heeft weten te handhaven, was de zo genaamde „farm-parity", de pariteit van de boerenstand met andere groepen in het land. Men greep terug naai' de jaren 1909 1914 als basisjaren die voor de boeren ver bazend goed waren geweest. Om de prijzen omhoog te krijgen, ging Wallace met belastinggelden landbouw overschotten uit de markt nemen en de boeren in de gelegenheid stellen om over schotten te belenen bij de daarvoor ge schapen commoditiy credit corporation, een regeringslichaam. De C.C.C. was bereid om de boer op onderpand van landbouw producten geld te lenen tot een bedrag van 90 procent van de pariteit van 1909/ 1914. De pariteit 1909/1914 was, zoals boven beschreven, de prijsverhouding tussen „landbouwproducten" enerzijds en „in dustriële producten" anderzijds. Hiermede hadden de boeren een goud mijn op hun akker gevonden. Nadat het systeem aanvankelijk uitslui tend van toepassing was op enkele zeer be langrijke landbouwproducten, is het thans een waslijst geworden, waarop zelfs aard appelen, eieren, honing en olienootjes voorkomen. In een systeem, waarin de regering, rijk voorzien van (belasting) geld, bereid is om alle overschotten van de boeren op te nemen, is natuurlijk maar een prijsont wikkeling mogelijk: omhoog. De uitke ringen en de beleningen werden steeds gro ter en de boeren werden steeds rijker, zo dat zij nu de meest welvarende groep in Amerika zijn. Op deze wijze ontstond een innige politieke genegenheid tussen de boe ren en de democratische partij, welke laat ste nu al 16 jaar uit de zakken van de be lastingbetaler voor sinterklaas speelt. De stedelijke consument wordt met dit systeem van twee kanten gebeten: eerst betaalt hij hoge prijzen voor zijn dagelijks voedsel en 'op het eind van het jaar krijgt hij van de fiscus via zijn belastingbiljet de rekening gepresenteerd voor de land bouwsteun. De boeren, die voor de oorlog als groep een jaarinkomen hadden van 8 a 10 milli ard dollar, baden nu in de weelde van een inkomen van 28 a 30 milliard dollar per jaar. Wrevel in de stad Intussen ontstond er bij de stedelijke be volking grote wrevel tegen deze landbouw steun. De politieke adviseurs van president Truman staken de koppen bij elkaar en kwamen tot de conclusie, dat „er iets ge daan moest worden voor de consument" Let wel: die stedelijke bevolking wordt ge vormd door de arbeidende stand, die door Truman ook niet gemist kan worden als „kiezers". Wat de minister van Landbouw, Bran- nan, dus op te lossen kreeg, was het vol gende vraagstuk: Hoe houdt de democra tische partij de boerenstand tot vriend (dat is via hoge prijzen voor landbouwproduc ten) zonder de liefde van de arbeiders (als consumenten) te verspelen. Brannan kwam toen met een oplossing, die het summun van eenvoud is: Hoge prij zen voor de boeren en lage prijzen voor de consumenten. De boeren krijgen van de regering geganrandeerde (natuurlijk hoge) prijzen voor hun producten. De prijs voor de consument (marktprijs) zal uitsluitend tot stand komen via de wet van vraag en aanbod. Gezien de grote productie ver wachtte Brannan een merkbare prijsdaling zeer ten gerieve van de consument. Hoe kan men echter een hoge gegarandeerde prijs en een lage marktprijs met elkaar in overeenstemming brengen? Doodeenvoudig, doordat de regering aan de boer het ver schil lussen marktprijs en gegarandeerde prijs bijpast. Waaruit? Uit belastingen na tuurlijk, die toch voor het grootste deel op gebracht worden door al die lieden, die toch nimmer op Truman of de democra tische partij stemmen. De vakverenigingen vonden dit het ei van Columbus en waren er 100 procent voor. De boeren echter zijn verdeeld, im mers minister Brannan wil de gegaran deerde prijs alleen maar betalen, indien hij aan de boer kan vertellen, hoeveel de laatste produceren mag. De boer is dus niet langer baas op eigen erf en dat is voor een boer moeilijk te slikken. Al zoekend naar een compromis, gaat men met de steun voort op de oude voet. De regering krijgt intussen steeds meer tarwe, katoen, aardappelen, eieren, enzo voort op haar dak geschoven. Zoveel eie ren zijn thans al opgeslagen in poeder- vorm) dat deze in onderaardse grotten be waard moeten worden. Zelfs aan de Engel sen kan men ze niet meer kwijt. Als oplos sing is al eens aan de hand gedaan om die grotten maar dicht te metselen en dan alles verder maar te vergeten. De aardap pelprijzen wordt zo hoog gehouden, dat de Canadezen hun product over de grens stu ren om onder de Amerikaanse prijs te ver kopen. De regering moet aardappels op kopen, die vervolgens voor een fractie van de aankoopprijs aan de fabrikanten voor industriële alcohol doorverkocht worden. Alles bij elkaar zit de C.C.C. met milliar- den dollars in allerlei landbouwover schotten. Kortom, het is een zodanig probleem ge worden, dat zelfs Clinton Anderson, thans Senator, voordien Roosevelts en Trumans minister van Landbouw, vindt dat er iets gedaan moet worden. Dat iets is een wijzi ging in het percentage van de landbouw steun. Het beginsel blijft onaangetast. An derson stelde voor een percentage van 75 procent in tijden van overvloed en van 90 procent in tijden van schaarste, maar het Congres handhaafde na felle debatten het 90 procent beginsel. Wel zou voor 1951 de situatie opnieuw bezien worden, maar, zo redeneerden de voorstanders van hoge steun; wie in 1951 leeft, wie dan zorgt. Intussen kan de stede lijke consument op zijn vingers aftellen, dat ondanks de grote oogsten de kosten van levensonderhoud voor hem nagenoeg niets zullen dalen. Dertig procent zouden zijn omgekomen In Egypte raken de uitersten elkaar Mogelijkheden voor textiel-technici (Van een bijzondere medewerker) Egypte is het land van uitersten. Er is niet de minste geleidelijkheid in de over gang van het landschap van het vrucht bare Nijldal naar de dorre woestijn, en het is treffend hoe die bruuskheid in de natuur zijn neerslag vindt in de verhou ding der mensen. Er bestaat in Egypte een kleine kring van zeer rijken en daar naast een millioenenklasse van zeer ar men. In de schaduw van de moskee van Mohamcd Aly zitten en liggen de legers blinde bedelaars met hun witte, ontstoken ogen in de donkere gezichten. En daar, onmiddellijk naast de enorme muren, die de weelde-paleizen van koning Farouk omringen, zijn de stegen en sloppen en de hutten en krotten, waarin een armoede en een ellende huizen, zo ondenkbaar dat men het gezien moet hebben om het te kunnen geloven. De toestanden, waarin de massa leeft, tarten iedere beschrijving. Intussen heeft zich als tegenstelling daarvan een industrie ontwikkeld, met name de tex tielindustrie, die voorzien is van een ou tillage. welke met de modernste in Europa kan wedijveren. De Egyptenaar past zich echter zeer traag aan en hel technische personeel bestaat dan ook in hoofdzaak uit Europeanen. Er is veel vraag naar technici en de Egyptische arbeider slaat zeer onwennig, dikwijls zelfs onwillig tegenover het moderne, Westerse tempo. Hij laat zich in geen geval van zijn plich ten als Muzelman afbrengen en als het ogenblik van het ritueel voor het gebed gekomen is, laat hij zijn machines, onge acht de stand van het werk, in de steek. Sommige, zeer moderne bedrijven heb ben zelfs, naast cantines, een soort moskee bij de fabrieken ingericht, waar de gelo vigen hun godfdienstige plichten kunnen vervullen. Ondanks de afkeer van indus trialisatie gaat de massa echter naar de fabrieken, omdat deze de mogelijkheid bieden om uit de ellende te geraken en tot een dragelijk levensniveau te komen. Ik geloof dat hier voor een onderne mend man op het gebied van de confectie- industrie. grote mogelijkheden liggen, mits men zijn entrée weet te maken bij de regeringsinstanties (waar de officiële taal thans niet meer Engels, maar Frans is) of daar over relaties beschikt. Iedere maand keren enkele duizenden Duitse soldaten uit Russische krijgsgevan genschap terug. Sommigen hunner heb ben een reis van tienduizend kilometer achter de rug, anderen waren dichter bij huis en behoefden slechts tweeduizend of nog minder kilometers tussen de wielen te zitten. Begrijpelijkerwijze is hun vreug de over de thuiskomst zeer groot, maar eerst wanneer zij de grens van de Russi sche bezettingszone zijn gepasseerd kan aan die vreugde de vrije teugel worden gelaten. Zij lopen dan tenminste niet meer het risico dat zij om een of andere onver klaarbare reden door de Russische militaire politie uit de trein worden gehaald voor een nieuwe gevangenschap, waarvan de duur in den regel onbepaald is. Voor zo ver de treinen met deze voormalige Duitse soldaten naar de Westelijke zones rijden, verandert bovendien het uiterlijk van de wagons. De „volksdemocratische opschrif ten", welke de spoorwagens sieren worden dan „bijgeschreven" met andere volzin nen en tekens welke van minder sympathie jegens de Sovjet-Unie getuigen. Zodra zij daartoe gelegenheid krijgen wordt door de soldaten een telegram naar huis gezonden. De laatste étappe is dan aangebroken. Liftend, soms per trein be reiken de krijgsgevangenen hun huis, als dat er tenminste nog staat. Want voor vele gerepatrieerden is de toestand thuis geheel anders dan toen zij acht of zes of vier jaar geleden vertrokken. Bombarde menten hebben hele stadsgedeelten weg gevaagd en wie uit krijgsgevangenschap in de Westelijke bezettingszone terugkeert moet daar ervaren dat hij met een be scheiden plaatsje genoegen moet nemen. De Amerikaanse, Britse en Franse bezet tingszones worden namelijk overstroomd door de zogenaamde „Ostvertriebene", de mensen die woonachtig waren in het door Polen geannexeerde deel van Duitsland. De stad Oldenburg in Neder-Saksen, een der weinige Duitse steden die ongedeerd uit de oorlog te voorschijn zijn gekomen, telt op het ogenblik 130.000 inwoners; in 1940 waren er slechts 70.000. Deze toeloop stelt de burgerlijke auto riteiten voor enorme problemen. In grote huizen wonen tientallen personen en vaak komt het voor dat vijf of acht vluch telingen slechts een kamer tot hun be schikking hebben. Slechte behandeling Wij troffen een krijgsgevangene, die twee dagen tevoren uit Russische gevan genschap was teruggekeerd. In 1945 was hij in Tjsechoslowakije gevangen geno men. Na vele omzwervingen kwam hij terecht in een kamp bij Tiflis waar vijf honderd Duitse soldaten verbleven. „De eerste jaren hebben wij het bij zonder slecht gehad", zei hij, „en tientallen krijgsgevangenen stierven van de honger. Ik schat, dat er zeker dertig procent van alle Duitse krijgs gevangenen gestorven zijn. Eerst het vorig jaar, omstreeks de tijd dat in West Duitsland de geldzuivering werd ingevoerd, kregen we het beter, al thans de kans om van de honger te sterven werd minder groot." „Ik geloof', zo zeiae hij, „dat vele Duit sers worden vastgehouden omdat het goede werkers zijn. Hard werken kunnen de Russen niet. Toen zij zagen dat de Duitsers zo hard opschoten met de aan leg van wegen hebben bij deze „straten makers" (er waren er velen bij, die zich nimmer met deze bezigheid hadden inge laten) overal heen gestuurd om wegen te herstellen of nieuwe aan te leggen". Onze zegsman werd na enkele jaren overgeplaatst naar de bergtop Kasbek, waar hij met een groep andere gevange nen sneeuwtunnels moest graven. De gewone soldaten kregen slechts waterige soep zonder vlees. De officieren daarentegen onze zegsman was er een hadden het veel beter. Zij kregen ten minste enig brood, terwijl hun ook een bescheiden portie sigaren werd uitgedeeld. In die tijd stierven er nog vele soldaten als gevolg van ontberingen. In één der kamers, die tegelijk als latrine was in gericht, lagen vele lijken. In politiek opzicht werden de gevange nen onophoudelijk bewerkt, maar dit heeft niet veel succes opgeleverd. De slechte behandeling later, tegen de tijd dat de krijgsgevangenen naar huis terug keer den werd deze, althans wat de voedsel voorziening betreft, veel beter droeg er niet veel toe bij om sympathie te wek ken voor de principes van de Sovjet-Unie, alhoewel men met propagandabiljetten en resoluties werd overstroomd. „Gewapende minderheid" „Hoe was de stemming onder de bevol king?" vroegen wij. „Eén ding kunt u van mij aannemen' zei hij. „De verhouding tussen de bevol king en het Russische leger is zo slecht als men maar denken kan. Ik kwam van tijd tot tijd met de bevolking het warén Georgiërs, mensen uit hetzelfde land als waar Stalin geboren werd, in contact. Zij zeiden dat er in deze gebieden in 1928 nog voortdurend met de wapens strijd werd gevoerd tegen het rode leger. Later hebben de communisten hun macht overal uitgebreid. Toch is deze niet zo groot als men wel denkt; slechts een minderheid van tien procent heeft wapens in de hand en houdt daarmee de rest in toom. Merk waardig is dat ook in de Sovjet-Unie de zwarte handel bloeit. Wie echter gegre pen wordt, wordt buitengewoon zwaar ge straft. De grote zwarte handelaars blijven echter veelal buiten schot. „Slechts eenmaal," vertelde de vader van deze krijgsgevangene, die zich in de conversatie mengde, „hebben wij een brief van hem ontvangen. Wel kregen we zo nu en dan een kaart, waaruit echter niet veel was op te maken". Toen wij afscheid namen, stond een be jaard man een aanplakbiljet te lezen. Ook dit was een „Ostvertriebene". Twee van zijn zoons wai'en nog in Rusland, een derde was in Italië gesneuveld. Op het aanplakbiljet stond, dat de plaatselijke „Interessen Gemeinschaft der Ostvertrie bene" een avond gaf, waar korte films zouden woi'den vertoond uit de landstre ken, die hij en honderdduizenden anderen hebben verlaten Emancipatie der negers in de Belgische Congo Vakbond-actie boekt verheugende resultaten (Van. onze correspondent in Brussel). Op het jaarlijkse congres van het Belgi sche algemeen christelijk vakvei'bond te Brussel sprak de propagandist van de syn dicaten (vakbonden) in de Belgische Congo, de inboorling Jacques Masa. Tot grote verrassing van de gehele vergadering sprak deze katholieke neger de vergadering van Vlaamse en Waalse syndicalisten eerst in perfect Nedexiands en daarna ook nog in onberispelijk Frans toe. De zwarte syndi calist, die nu 32 jaar oud is, studeerde aan de Latijnse humaniora (een school die on geveer gelijk staat met de HBS) en later philosophie en theologie in het centraal seminarie van de missionarissen van Scheut te Kafwe in de Congolese pi'ovincie Kasai. De syndicale actie onder de negerarbei ders van de Congo is eigenlijk pas drie jaren oud. Van de in totaal 850.000 neger arbeiders zijn er nog slechts 20.000 aange sloten bij een vakvei'bond, maar de actie heeft toch reeds belangrijke resultaten ge had, aldus verklaarde de jonge enthousiaste propagandist. Het dagloon van de arbeiders te Leopoldstad werd namelijk vei'dubbeld en bedraagt momenteel een gulden. De vak bonden worden niet altijd gesteund door de regering en de Congolese grondwet bevat nog enkele rechtsbepalingen, die een ont plooiing van het syndicalisme beletten. Zekere machtige firma's werken de vak bonden openlijk of op bedekte wijze tegen, maar vergeleken met de naburige koloniën zijn de resultaten zeer bevredigend en dank zij de steun van de Belgische syndi caten, die door middel van het zogenaamde Pauwels-fonds" de jaeger-vakbonden fi nancieel steunen, hoopt men over enkele jaren een machtige federatie van deze bon den te kunnen opbouwen. Het lage levens peil en de vaak nog ei'bai'melijke huisves ting der arbeiders, het feit dat zij, zoals Masa het zeide „Onmiddellijk kennis maken met de eeuw van de auto, zonder de eeuw van het ossenspan en de postwagen gekend te hebben", zijn mede de oorzaken •an de trage vorderingen op de weg naar emancipatie van de Congolese ai'beider. Te Leopoldstad is nu ook een „hogei'e school voor boekhoudkunde" opgericht en weldra zullen de inlandse arbeiders ook avondlessen in de diverse ambachtelijke en industriële bedrijven kunnen volgen. Opstootjes in Krugersdorp Twee doden bij protestactie van kleurlingen JOHANNESBURG, 1 November. In Krugersdorp in Zuid-Afrika is het tot opstootjes gekomen, waarbij de politie zich genoodzaakt zag van de vuurwapenen gebruik te maken. Twee kleurlingen wer den gedood. De demonsti'aties waren be doeld als protest tegen de nieuwe ai'beids- contracten die door het departement voor inheemse zaken bekend zijn gemaakt. Verscheidene gebouwen werden door de ontevx-eden elementen in brand gestoken en een hondertal politiemannen was op de been om de orde te herstellen. In officiële kringen noemt men de on geregeldheden van ernstige aard, ofschoon niet van die omvang als enige maanden geleden in Durban. Het grootste deel van de inheemse bevolking van Krugersdorp was in staking. In Newton zijn de trolleybussen van wapens en prikkeldraad voorzien nadat de ruiten van enkele dezer voei'tuigen met stenen waren ingegooid. Ook de politie werd in Newton met stenen bekogeld, doch in het algemeen beschouwt men deze ordeverstoringen van minder belang. Kwangsi van drie kanten bedreigd HONGKONG, 2 November (Reuter) - Volgens Chinese berichten, die te Hong kong ontvangen zijn, zijn de gevechten in Zuidwest China weer opgelaaid. De communistische troepen van generaal Lin Pi-ao zouden volgens deze berichten aan de Westrivier, 200 kilometer ten Wes ten van Kanton staan. Als dit waar is, wordt de provincie Kwangsi van drie kan ten bedi'eigd: n.l. in 't Noorden en het Oos ten door de Chinese communisten en in het Zuiden door de partisanen van Ho Tsji-Minh, die gisteren uit Frans Indo- China zouden zijn binnengevallen. Gemeld wordt, dat de Indochinese com munisten twee stadjes in Zuidwest Kwang- toeng, tachtig kilometer ten Noorden van Jamtsjou, bezet hebben. Een andere Viet namese groep zou steden aan de grens van Kwangsi aanvallen. Oorlogsveteraan overleden Kaiser, de oudste postduif ter wereld, die bij twee legers in twee wereldoorlogen heeft gediend, is te Fort Monmouth (V.S.) in de ouderdom van 32 jaar overleden, een leeftijd die overeenkomt met die van 160 jaar bij mensen. Kaiser begon zijn loop baan bij het Duitse leger in de eerste wereldoorlog. Hij werd tijdens het Argon- nen-offensief in 1918 „ki'ijgsgevangen" gemaakt en moest dienst doen voor de Amerikanen. In de tweede wereldoorlog hielp hij andere duiven africhten. Kaiser zal worden opgezet en in een museum wor den tentoongesteld. Haarlemse Kunst Gemeenschap Vrijdag 4 November 20 u. spreekt Dr. P. H. SCHRö- DER in het gebouw Lange Margarethastraat 13 over: Het toneel in Griekenland in de bloeitijd. Entrée: f 0.75 Kaarten des avonds aan de zaal ver krijgbaar Door de E. A. Heer Rechter- Commissai'is in het faillisse ment van CHRISTINE SU- ZANNA WEENINK. wedu we van C. VAN DER GIES- SEN, wonende te Haarlem, Schotersingel 77. houdster van een zomerbedrijf is be paald: le. dat de schuldvorderin gen bij de curator moeten zijn ingediend vóór 26 No vember 1949: 2e. dat de verificatievergade ring zal worden gehouden op Woensdag 14 December 1949. des vooi'middags 9.30 u in het Paleis van Justitie. Jansstraat 81, alhier. De curator: Mr. W. Glastra. Jansweg 52, Haarlem. Te koop gevraagd: HAARDEN EN KACHELS defect geen bezw. D. Breur, Jansweg 30, Tel. 20672. Te huur gevraagd: FLINK centrum stad. Brieven no. 3572 Wensing's Adv. Bur.. Tempeliersstraat 32, of tel. 11125 Heeft aangekocht partij leren riemen, jongensriemen 30 ct.. padvindersriemen 70 cent. herenriemen 75 ct., prima leer, de modernste knopen 2. 4 en 6 ct., elastiek 12 ct. p. kaart, alle soorten prenten boeken 15 tot 24 ct.. telramen 60 ct.. ballen vanaf 15 ct., re genkapjes 39 ct., speelkaar ten 53 stuks 69 ct.. verder haakzijde goudkoord tegen spotprijzen. DOELSTRAAT 28 bij de Gr. Houtstraat. Belastingzaken beh. door een ervaren vak man, bespaart u geld. moeite en zorgen. Billijke tarieven. Brieven no 4301. TE KOOP: prima handnaaimachine „Singer" prijs f 100. Hyacintenlaan 37 Haarlem. V1 ;I<5r ^'bloSt iSc/triJfe/yfee leióen Boekhouden, Talen. M. B.A., Middenst. opl., Mulo, H. B. S. Vraagt gratis studie-advies. Maurltsweg 29 ROTTERDAM Te koop: moderne gashaard 10 staafs, f 85 1 pers. opklapbed met kapokmatras als n. f 95, kin derwagen in goede staat f 32.50, 2 pers. opklapbed f 39.50. uitdraaihaard f 39.50, Gravinnesteeg 8 bij Kleine Houtstraat. te huur gevraagd omgeving Spaarnwouderstr.-Burgwal. Br. aan N.V. Melkinr. „De Landbouw" kantoor Beek- steeg 18. Vraagt ons prospectus MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMENE ONTWIKKELING >IASi OUKA ENGELS S?A«NS. f-co' begwnt'l en gevrsrderdsrj (HBfljl' hil,"sui<, Met diepe droefheid ge- wij kennis dat zacht en kalm is ontslapen op 2 November 1949 onze lieve man, vader en be- huwdvader DANIëL MARINÜS KLIJZING in leven notaris te Haarlem in de leeftijd van bijna 71 jaar. H. Klijzing-van Dam H. Scherer-Klijzing Wassenaar: J. F. D. Lagerwerff- Klijzing F. E. Lagerwerff Amsterdam: H. H. van Veen-Klijzing R. H. van Veen Haarlem: F. Klijzing F. E. D. Klijzing Haarlem. 2 Nov. 1949. Wilhelminastraat 63. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zater dag 5 November a.s. te Driehuis-Westerveld. na aankomst van trein 12.37 uur. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurige ziekte en voor zien te zijn der H.H. Sa cramenten der Sterven den. mijn innig geliefde vrouw, en der kinderen zorgzame moeder, be huwd- en grootmoeder, zuster, behuwdzuster en tante PAULA KATHARINA INEKE geb. HAAG, in de leeftijd van 47 jaar. H.Ineke A. H. Ineke C.' Ineke-v. d. Kerkhof W. Ineke P. G. Ineke Erik en kleinkind. De H.H. Uitvaartdiensten vinden plaats Zaterdag 5 Nov. a.s. in de Parochie kerk St. Antonius a. d. Groenmarkt, de Stille H. Mis 7.30 en 8.15 uur. Ge zongen H. Mis van Re quiem 9.30 uur. Waarna de begrafenis zal plaats hebben pl.m. 10.30 uur op de R.-K. Begraafplaats St. Barbara, Soendaplein. Liever geen bezoek. In HEREN- en JONGEHERENKLED1NG GEN. BOTHASTRAAT 130, HAARLEM-N. - TEL. 12447 Zie Vrijdagavond onze advertentie Dr. M. H. P. M. Eysvogel Keel-Neus-Oorarts Wilhelmina Kruis Arts voor inwendige ziekten AFWEZIG tot Maandag 7 Nov. Kaas en vleeswaren kunt U nu weer onbe perkt kopen. Een grote sortering KAAS en FIJNE VLEES WAREN in alle prijzen vindt U bij GROTE HOUTSTRAAT HAARLEM De grootste keuze, de laagste prijzen. De zaak waar U met vertrouwen koopt. Heden als bijzondere aanbieding: Zware wollen karpetten, grote maten f 69.— Zuiver wollen dekens 190 x 230 f 22.50 SCHAGCHELSTRAAT 19c - HAARLEM Speciaalhuis in tapijten en Boenmachines in ruime sortering van le klas merken Wij regelen eventueel de be taling met u. ZIJLSTRAAT 87 Tel. 11110. Speciaal voor de schoolgaande jeugd hebben wij 'n leuke collectie warme winter jurkjes met lange mouwen. In diverse kleuren met leuke garnering. Ook in manteltjes hebben wij 'n mooie collectie. Zeer vlotte modellen en heerlijk warm, terwijl de prijs U zeker meevalt. Tijdens de verbouwing wordt de verkoop voor zover mogelijk, normaal voortgezet. ANEGANG 19 TELEFOON 21415 De Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V. vraagt voor standplaats Haarlem ENIGE AUTOMONTEURS bekend met dieselmotoren (in bezit van rijbewijs) en EEN ERVAREN AUTO-ELECTRÏCIEN Schriftel. sollicitaties worden zo spoedig mogelijk ingewacht bij de Afd. Personeelszaken, Leidsevaart 396 te Haarlem. Vertrek der belde schepen, resp. van A'dam en R'dam 18 en 16 November 1949 Voor verscheping Uwer goederen/bagage, verpakkingen, douane-formaliteiten en verdere inlichtingen kunt U zich wenden tot het HAARLEM - BURGWAL 44 - TELEFOON 13203—13178—23634 VRACHTAGENTEN VOOR DIVERSE SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8