r tuHtSaf IVOROL PALM BEACH P Y A M A PEIGNOIR ONDERKOUSEN Wereldnieuws J Minister Wijers wil de gehuwde vrouw meer rechten verlenen De radio geeft Zaterdag ALLES ZONDER PUNTEN 15. 25 95 •37. 2_60 PANDA EN DE MEESTER-GIDS Vrijdag 4 November 1949 2 Een belangrijk wetsontwerp dat echter niet alle moeilijkheden oplost De minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, heeft onlangs bij de Tweede Kamer een wets-ontwerp ingediend, dat voor de gehuwde vrouw van grote betekenis is. Volgens het thans geldende recht is na melijk de gehuwde vrouw in beginsel niet bekwaam tot het verrichten van rechtshan delingen. Een van de belangrijkste uitzon deringen is, dat de vrouw handelingsbe- kwaam is wanneer het betreft de gewone en dagelijks uitgaven der huishouding en de arbeidsovereenkomsten, die zij ten be hoeve van de huishouding aangaat. Men spreekt hier wel van de „sleutel macht" van de vrouw. De wet veronderstelt hier de bewilliging van de man, een veronderstelling, die de man overigens teniet kan doen door de be williging in te trekken. Een enkele maal ziet men een mededeling van deze strekking in de kranten Het thans ingediende wetsontwerp beoogt deze toestand ingrijpend te wijzigen. In de Memorie van Toelichting schrijft de minis ter dat op de voorgenomen algehele herzie ning van het burgerlijk recht niet moet worden gewacht en reeds thans deze inci dentele wijziging behoort te worden ter hand genomen, teneinde aan gerechtvaar digde verlangens tegemoet te komen. De hoofdinhoud van het wetsontwerp is het volledig handelingsbekwaam maken der getrouwde vrouw en dientengevolge een beknotting van de rechten van de man, gelijk ons recht die thans kent. Over haar eigen goederen zal de vrouw het volledig beheer en de beschikking krij gen. Het geval dat de vrouw eigen goederen heeft,kan zich voordoen wanneer huwelijks voorwaarden de gemeenschap geheel of gedeeltelijk uitsluiten, na scheiding van goederen en scheiding van tafel en bed, en in het geval dat de vrouw goederen heeft verworven, die buiten de gemeenschap vallen. Uit de handelingsbekwaamheid van de vrouw vloeit verder voort dat zij een be roep of bedrijf kan uitoefenen of arbeid kan verrichten zonder dat zij daarvoor de toestemming van haar echtgenoot behoeft. Wel heeft de vrouw niet dezelfde bewe gingsvrijheid als de man, daar zij in de eer ste plaats haar huishoudelijke plichten te vervullen heeft. Verwaarlozing daarvan kan een „buitensporigheid" opleveren, die tot scheiding van tafel en bed zou kunnen leiden. Geen twee kapiteins op één schip Verreweg de meeste huwelijken worden in gemeenschap van goederen gesloten. De Memorie van Toelichting noemt zelfs 95 procent. In het wetsontwerp moest dus ge regeld worden wie van beide echtgenoten het beheer van de gemeenschap zal voeren, daar er natuurlijk geen twee kapiteins op één schip kunnen zijn, en welke gevolgen de handelingsbekwaamheid van de vrouw zal hebben ten aanzien van de gemeenschap. Gehandhaafd is nu de regel dat, behou dens een enkele beperking, aan de man het beheer en de beschikking over de goederen der gemeenschap toekomt. Aan verplichtingen die de vrouw ten behoeve van de huishouding heeft aange gaan kan de man echter-vojgens het ont werp niet langer eigenmachtig een eind maken. Hij heeft daarvoor de machtiging van de rechtbank nodig. De gemeenschap is ook aansprakelijk voor de verbintenissen, die de vrouw aangaat in haar beroep, be drijf of arbeid, doch alleen wanneer zij voor het uitoefenen of verrichten daarvan de uitdrukkelijke of stilzwijgende bewilli ging van de man verkregen heeft. Kan de PLEISTER Huldkliurlg snel»erb«nd HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.23 Platen. 9.10 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de continubedrij ven, 11.35 Piano. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Voor de strijd krachten. 13.30 Platen. 14.00 Harmoniecon- crt. 14.30 Voor de jeugd. 15.00 Radio Phil- harmonisch orkest. 16.15 „Komt binnen". 16.30 Platen. 16.45 Sport. 17.00 Jazzdiscussie. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Zang en piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.12 Vara-varia. 20.15 Dansmuziek. 20.45 Gevar. programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Metropole orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Jeugódemonstratie voor de vrede. ca. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Septet. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Muziek voor de jeugd. 14.00 Zangschool. 14 20 Engelse les. 14.40 Amuse mentsorkest: piano en orgel. 15.30 Letteren en kunsten. 16.05 Dansmuziek. 16.30 „Schoon heid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.30 Promenade-orkest. 19.00 Nieuws 19.25 Septet. 19.50 „Jongeren pak ken zelf aan". 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 21 00 Gevar. programma. 21.45 Spel- regelwedstrijd. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23,00 Nieuws. 23.15—24.00 Maastrichts stedelijk orkest. BRUSSEL S22 M. 12.00 Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Causerie. 14.10 en 14.50 Platen. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Platen. 16,00 Koor en piano. 16.15 Platen, 16.32 Koor muziek. 16.45 Pianoconcert. 17.05 Nieuws. 17.15 Accordeon. 17.30 Platen. 17.40 Accor deon. 17.55 Economische causerie. 18.00 Jazz muziek. 19,00 Nieuws. 19,30 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Orkest en soliste. 21.15 Dansmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver- zoekorocramma 23.2524.00 Platen. BRUSSEL. 484 M. 12.05 Hhythmisch ensemble. 13.15 Platen. 13.30 Verzoekprogramma. 14.30 Platen. 15.30 Verzoekprogramma. 16.30 Lichte muziek. 18.30 Accordeonmuziek. 19.00 Kamermuziek. 19.40 Platen. 20.00 Militair orkest. 20.45, 21.00, 82.15, 23.00 en 23.30 Platen. 1 man door afwezigheid of andere oorzaak de bewilliging daartoe niet geven of is de man weigerachtig, dan kan de vrouw zich tot de rechter wenden. Weigert ook de rechter, dan kan de vrouw het beroep of bedrijf wel uitoefenen, maar zal de ge meenschap niet gehouden zijn haar be roepsschulden te betalen. Eigen goederen Het is mogelijk dat de vrouw (evenals trouwens de man) die in gemeenschap van goederen getrouwd is, toch eigen goederen heeft, krachtens de wil van een schenker of erflater, die daartoe een uitdrukkelijk beding moet maken. Volgens de huidige wet kan de man als hoofd der gemeenschap van zodanig beding echter de nietigheid inroepen, indien daardoor aan het wettelijk erfdeel geraakt wordt. Deze bevoegdheid komt alleen de man toe, zowel in geval het hemzelf, als wanneer het zijn vrouw aan gaat. Het ontwerp wil dit veranderen: slechts de echtgenoot, wien de schenking of erfenis met zodanig beding betreft, kan de nietig heid inroepen, de andere echtgenoot niet. Overdracht van liet beheer aan de vrouw Belangrijk is de in het ontwerp voor komende bepaling krachtens welke de vrouw met het beheer en de beschikking over de gemeenschap kan worden belast. Dit kan zich bijvoorbeeld voordoen, wan neer de man afwezig is of in de onmogelijk heid verkeert zijn wil te verklaren. In deze gevallen kan de kantonrechter aan de vrouw het beheer en de beschikking over de gemeenschap opdragen. De kantonrech ter is daartoe niet verplicht, maar oordeelt „naar omstandigheden". De kantonrechter zal de beschikking intrekken, zodra de reden vervallen is. Ingeval van krankzinnigheid van de man zal men zich met deze bepaling kunnen redden en zal onder curatelestelling niet meer nodig zijn, tenzij de kantonrechter de beheersopdracht aan de vrouw weigeren mocht, omdat hij curatele met het oog op meer toezicht wenselijk acht. Bovendien kan echter aan de vrouw het beheer en de beschikking over de gemeen schap worden gegeven, wanneer de man zijn vrouw niet of verkeerd inlicht over de gemeenschap of hij in ernstige mate het beheer verwaarloost. De vrouw kan dit aan de rechtbank verzoeken, maar tevoren moet zij verlof tot het doen van dit verzoek vragen aan de president der rechtbank. De beschikking van de rechtbank moet gepu bliceerd worden, hetgeen met het oog op derden gewenst is (hier bad voor bepaalde gevallen ook wel aanmelding bij het han delsregister mogen zijn voorgeschreven). Wanneer de vrouw met het beheer en de beschikking over de gemeenschap wordt belast, ontstaat het spiegelbeeld van de normale toestand. De vrouw komt in de positie van de man en deze geraakt in de positie van de vrouw. Hij kan de gemeen schap niet verbinden en voor zijn schulden hebben crediteuren geen verhaal op het gemeenschapsgoed. In drieërlei opzicht komt de man zelfs in een ongunstig'er positie dan de vrouw was. De man in ongunstiger positie De vrouw kan de gemeenschap verbin den door handelingen, die gewone en da gelijkse uitgaven der huishouding betref fen. De man zal dat niet kunnen, wanneer zijn vrouw het beheer heeft. Hij kan dus geen kachel kopen of een kind in een zie kenhuis laten opnemen. De man kan na tuurlijk dergelijke overeenkomsten wel rechtsgeldig aangaan, maar het is niet on mogelijk, dat een leverancier hem zegt, dat hij maar eens met zijn vrouw moet terug komen. De door de minister in het ontwerp geuite veronderstelling „dat bij een derge- lijKe situatie het huwelijk rustig en onge stoord zijn loep vervolgt" getuigt stellig van een blijmoedig optimisme. De tweede mogelijkheid betreft de be steding van inkomsten uit beroep, bedrijf of privé-vermogen. De gemeenschap van goederen omvat alle roerende en onroerende goederen, zo wel tegenwoordige als toekomstige, en dus ook de inkomsten en vruchten van een door de niet-beherende echtgenoot uitgeoefend beroep of bedrijf, de goederen van dat be drijf en de inkomsten van privé-goed dat buiten de gemeenschap staat. Het ontwerp bevat nu een afwijkende regeling ten gunste van de vrouw. Zij mag de in haar beroep of bedrijf verdiende vruchten en inkomsten alsmede de inkom sten uit haar privé-vermogen zelf beheren en daarover beschikken, doch dit laatste uitsluitend ten behoeve van de huishouding. De vrouw heeft verder het beheer en de beschikking over de goederen, die tot een De premier van India Pandit Neliroe bracht tijdens zijn reis door Canada ook een bezoek aan de beroemde Niagara waterval. Hier slaat hij dit machtige natuurschouwspel gade. de ivoor.tandpasta Doet Uw tanden glanzen als ivoor. door haar, met uitdrukkelijk of stilzwijgen de bewilliging van de man, uitgeoefend beroep of bedrijf behoren. (Het ontwerp zwijgt over het bedrijf dat de vrouw met rechterlijke machtiging uitoefent, zodat in dat geval beheer en beschikking over de goederen van het bedrijf aan de man en niet aan de vrouw toekomen). Deze voorrechten, die het ontwerp schenkt aan de vrouw, komen de man niet toe ingeval de vrouw met het beheer over de gemeenschap is belast. Zijn inkomsten uit privé-goed, zijn verdiensten uit beroep of bedrijf, de goederen, die tot zijn bedrijf behoren, vallen alle in de gemeenschap en daar de vrouw het beheer heeft, is zij de enige die over deze goederen en inkomsten in rechte kan beschikken. De derde mogelijkheid betreft de zoge naamde afstand van de gemeenschap. De huidige wet kent deze belangrijke be voegdheid toe aan de vrouw tegenover de macht van de man om als beheerder der gemeenschap de vrouw mede te verbinden. De vrouw kan van dit recht gebruik ma ken na de ontbinding der gemeenschap (bijvoorbeeld door overlijden van de man). Zij stoot daardoor als het ware de gemeen schap van zich af en is dan (behoudens uitzonderingen) van de gemeenschapschul den bevrijd, maar verspeelt ook al haar rechten ten opzichte van de activa. Het ontwerp handhaaft dit recht van de vrouw, doch bepaalt dat zij aansprakelijk blijft voor die schulden, waarvoor zij na de ontbinding voor het geheel kan worden aangesproken. Dit zijn de schulden, die door haar toedoen in de gemeenschap ge vallen zijn gedurende de tijd. dat de man het beheer had, bijvoorbeeld de huishoude lijke, maar ook die welke zij zelf heeft aan gegaan in die tijd, dat zij met het beheer belast was. De man kan echter geen afstand van de gemeenschap doen. Hij kan zich dus niet bevrijden van de gemeenschapschulden die de vrouw heeft aangegaan toen zij met het beheer was belast en hem elke zeggenschap dienaangaande was ontnomen. Men kan zich afvragen of hierin niet op enigerlei wijze moet worden voorzien. Men vergete niet, dat de vrouw het beheer niet alleen kan krijgen bij slecht beheer van de man, maar ook bij zijn afwezigheid en bij on mogelijkheid van de man om zijn wil te verklaren. Als de vrouw faalt De vraag kan rijzen, wat gebeuren moet, wanneer de vrouw die de gemeenschap be heert, dat niet behoorlijk doet. Bij afwe zigheid of als de man niet in staat is zijn wil te verklaren, zal daaraan niets te doen zijn. Een bewindvoerder of curator over de afwezige of krankzinnige man zal niets kunnen doen, daar hij de gemeenschapgoe deren niet mag beheren, nu in dat beheer voorzien is en het ontwerp geen andere mogelijkheid kent om aan de vrouw het eenmaal opgedragen beheer te ontnemen, dan het vervallen van de redenen, die tot die opdracht geleid hebben. Was de reden tot de beheersopdracht aan de vrouw daarentegen de ernstige verwaar lozing van het beheer door de man, dan kan de rechtbank de beschikking intrekken op grond van omstandigheden, die na de be schikking zijn ontstaan, door welke intrek king de man het beheer weer terugkrijgt. Met deze omstandigheden zullen wel in de eerste plaats bedoeld zijn feiten, op grond waarvan beterschap in het beheer van de man mag worden verwacht. Slecht beheer van de vrouw is echter evenzeer onder dit begrip te brengen, daar er anders geen middel zou zijn aan wan beheer van de vrouw een einde te maken. Overigens blijft het dan toch zo, dat de rechtbank zal hebben te kiezen tussen twee kwaden: slecht beheer van de vrouw en slecht beheer van de man. Mr. L. SPREY De Biesbos gaat telefoneren via een oud stuk zeekabel De directeur-generaal der P.T.T. en de hoofddirecteur der posterijen hebben een bezoek gebracht aan de Biesbos. Zij maak ten de merkwaardige postbestelling, die beurtelings per motorboot, per roeiboot of te voet geschiedt, mede. De directeur-generaal kon bij deze ge legenheid de bewoners verblijden met de mededeling, dat de Biesbos telefonisch zal worden aangesloten. Hiervoor zal een stuk van 'n oude zeekabel gebruikt worden, dat het P.T.T.-kabelschip „Poolster" uit de Noordzee heeft opgevist. Via deze kabel kunnen 24 telefoonabonnés in de Biesbos worden aangesloten. SPEClAALHUiS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 ZWANENDONS in zalm en bleu maten 40 t/m 48 RIBS FLUWEEL ZUIVER WOL per paar Grote sortering zwanendons en flanellen nachthemden N J 22. „Ziezo! Die zit!" merkte de heer Bob- berbroek op, na zijn laatste eitje verzwol gen te hebben. „En dan gaan we nu maar naar Egypte." Met die woorden ging hij Panda voor naar de hal van het hötel, waar een twintigtal koffers gereed stond. Gelukkig heb ik maar weinig bagage bij me," sprak hij. „Ik zeg altijd maardat koffers op reis alleen maar last, geven!" De koffers werden de stoep afgedragen, en alle portierspiccolo's en kellncrs maak ten een buiging voor de vertrekkende heer Bobberbroek en deze, die een goedhartig man was, liet in al hun uit gestrekte handen een kleinigheid voor de moeite glijden. Intussen riep Panda een taxi aan. „Wij gaan naar het vliegveld, chauffeur!" zei hij flink. „Helpt u me even om de koffers op te laden?" Net om de hoek stond Joris Goedbloed, zonder dat Panda hem zag, en Joris hoorde alles. „Naar het vliegveld!" dacht Joris. „Ach, ach! Zo'n klein baaslce, en dat al vliegen! En dan zijn toegewijde leermeester na tuurlijk laten lopen! Wèl met recht zegt men, dat ondank 's werelds loon is! Niet temin zal ik hem volgen en vanuit de verte over hem waken; er mocht hem eens iets overkomen. Niet tevergeefs leren de Ouden ons: Pandemonium pauveritatis!" En zo denkende nam Joris een aanloopje op het moment dat de taxi wegreed, en hij sprong er achterop. Panda en William T. Bob berbroek zaten binnen-in héél wat gemak kelijker! Verpleging van Nederlanders in Davos in gevaar Devaluatie heeft de fondsen uitgeput In de Davoser vallei in de Zwitserse alpen staat nu al 52 jaar het grote Neder landse sanatorium, waarin jaar in jaar uit 130 Nederlandse t.b.c.-patiënten worden verpleegd. Die patiënten stammen uit alle lagen der bevolking, want de gelden voor hun verpleging worden bijeengebracht door leden van de Vereniging tot behar tiging der belangen van Nederlandse long lijders en voorts uit vrijwillige bijdragen. Na de bevrijding stelde de „Don Suisse" 3 millioen francs beschikbaar voor Ne derlandse oorlogsslachtoffers. Met dit geld huurde het bestuur van het Nederlandse sanatorium in Davos twee andere gebou wen, waarin onmiddellijk 200 patiënten werden opgenomen. In 1947 waren de 3 millioen francs uitgeput, maar de gebou wen en het verplegend personeel werden aangehouden en de verpleging der 200 tu berculose patiënten werd voortgezet. Dat kon worden gedaan dank zij de stichting Hulpactie Verpleging Neder landse t.b.c.-lijders te Davos. Door de devaluatie zijn nu echter de kosten per zieke per dag gestegen van 9.02 tot 12.86, zodat de door de stich ting ingezamelde gelden per 1 Januari zul len zijn opgebruikt. De nieuwe actie, waar voor de richtlijnen reeds waren vastge steld, moet thans met de grootste spoed worden doorgevoerd en vruchten afwer pen, anders zal aan de verpleging der 200 zieken in de bijgebouwen een abrupt einde komen. Aanvankelijk was het bestuur bevreesd, dat door de devaluatie ook de bestaans zekerheid van het fraaie sanatorium met zijn zeer moderne inrichtingen op diagnos tisch en therapeutisch gebied in het ge drang zou komen, doch het ziet er naar uit, dat deze moeilijkheden kunnen worden on dervangen, doch voor de bijgebouwen met de 200 patiënten ziet de toekomst er min der rooskleurig uit. Gezien de urgentie van deze zaak heeft de stichting Hulpactie be sloten onmiddellijk haar plan de campagne uit te voeren: Dezer dagen wordt aan 400 der grootste instellingen, bedrijven en ver enigingen hier te lande een miniatuur zie kenhuisbed toegezonden, compleet opge maakt met lakentjes, dekentjes en een hoofdkussentje. Het is geen goedkoop bed je. De prijs bedraagt 1190 per stuk, waar mede het thans gestegen aandeel, dat de vereniging neemt in de betaling der ver- pleegkosten voor een patiënt voor een half jaar gedekt is. De bedoeling is, dat grote bedrijven onder hun personeel een inzame ling houden voor de koop van een dergelijk bedje. Indien de 400 bedjes verkocht zou den worden, zullen de 200 zieke Neder landse landgenoten een jaar langer in Davos verpleegd worden. Lukt dat niet of slechts voor een zeer gering deel, dan zul len zij naar hun familie in Nederland moe ten worden teruggezonden met alle geva ren die aan verpleging thuis verbonden zijn, want in Nederland zijn in de sanatoria alle beschikbare bedden bezet. Bunkerbouwer verdiende een ton aan de Duitsers De 40-jarige Haagse aannemer J. W. van W. heeft tijdens de bezetting met het uit voeren van Duitse „Wehrmachtswerken" een flinke duit verdiend. Dit bleek toen hij voor de Bijzondere Strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te 's-Graven- hage moest terechtstaan. Van W. bekende het hem ten laste ge legde: het doen aanleggen van een tank gracht te Roosendaal, het bouwen van on derkomens voor Duitse soldaten te Goede reede, Ouddorp, Rozenbui'g en Hoek van Holland en het bouwen van bunkers te Stellendam. „Een 100.000 gulden hebt u hieraan toch wel verdiend?" vroeg de president. De verdachte antwoordde bevestigend, doch voegde er aan toe, dat de fiscus hem na de oorlog weer snel van dit fortuin had ontlast. „Het is ook de bedoeling" merkte de president op, „dat figuren als u, die zo dik aan de Duitsers hebben verdiend, nu geen cent meer overhouden". De officier van justitie eiste tegen Van W„ die reeds twee jaar in voorarrest heeft gezeten, een voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar met een proeftijd van drie jaar, waar bij hij verklaarde dat de fiscus wel raad zou weten met de door verdachte gemaakte onoirbare winsten. Er zijn thans nog 200 distributie-ambtenaren Bij het Centraal Distributiekantoor en zijn buitendiensten zijn thans nog ongeveer 200 personen in dienst, namelijk ongeveer 60 vast en 140 tijdelijk aangestelden. Naar het zich laat aanzien zullen daarvan op 1 Januari nog 70 a 80 in functie zijn. Bij de gemeentelijke distributiediensten zijn in totaal nog ongeveer 850 personen werk zaam. Door de samenvoeging van vele gemeentelijke distributiediensten zijn er nu nog ongeveer 90 distributiekringen. Een deel van het vaste personeel van C.D.K. en gemeentelijke diensten zal overgaan naar andere rijks- of gemeentediensten, waar zij deels ook voor het begin der distributie reeds werkzaam waren. De koffiedistributie zal worden overge nomen door het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Het is mogelijk dat de kolendistributie zal overgaan naar het Rijkskolenbureau. Voor het C.D.K. en de gemeentelijke distributiediensten blijft dan nog slechts de taak over zichzelf te liquideren. ONTSLAGMOGELIJKHEID VOOR BEROEPSPERSONEEL ZEEDIENST. De Marine-voorlichtingsdienst deelt mede dat aan korporaals en manschappen, be horende tot het beroepspersoneel, wier dienstverband voor of op 1 Januari 1944 was geëindigd en die sindsdien geen nieuw engagement hebben gesloten, op hun ver zoek ontslag zal worden verleend. Korporaals en manschappen, die zijn overgebracht naar de Koninklijke Marine- reserve, doch wier dienstverband eveneens voor of op 1 Januari 1944 was geëindigd, zonder dat zij sindsdien een nieuw enga gement hebben gesloten, zullen op hun verzoek van de werkelijke dienst worden ontheven. Indien korporaals en manschappen, die nende in Indonesië of de Nederlandse An tillen, aan bovengenoemde eisen voldoen, doch hun gezin op rijkskosten naar die ge westen hebben doen overkomen, zullen zij eerst hun verblijf aldaar moeten uitdienen, voordat een verzoek om ontslag of onthef fing van de werkelijk dienst zal worden in gewilligd. Bij inwilliging van het verzoek om ont slag zal een later in te dienen verzoek om weer in beroepsdienst te mogen terugkeren niet worden ingewilligd. Geding om een accordeon Op de groene tafel van de Haarlemse rechtbank lag een glimmende accordeon. Het instrument kreunde zachtjes toen de Officier van Justitie en de deurwaarder het tezamen en in vereniging uit zijn foudraal haalden en als bewijsstuk voor mr. Muller deponeerden. Waarschijnlijk ergerde het zich aan de gemeenzame wijze waarop het betiteld werd. Want alleen de dagvaarding omschreef het als accordeon. Zijn al of niet rechtmatige bespeler, die in het verdachten bankje stond, was iets minder plechtig en had het over de harmonica. Een getuige noemde het, hoewel hij verklaard had een muziekliefhebber te zijn, een mook en toen een der rechters dit woord niet bleek te kennen, liet hij zich nonchalant ontvallen: nu ja, die trekpiano. Hoe het ook zij, de verdachte, een in woner van Hoorn die zijn inkomsten zowel op commerciële als muzikale wijze trachttte te vermeerderen, hield vol dat het corpus delicti door hem van „een onbekende" was gekocht en de Officier van Justitie hield staande, dat hij het door diefstal, door braak voorafgegaan, had verkregen. Hij meende in het feit dat verdachte voor de verdwijning van de accordeon (c.q. har- monica, c.q. trekpiano, c.q. mook) onmis kenbare belangstelling voor het instrument had getoond en na de inbeslagneming daar van bij een muziekhandelaar te Zaandam, aan wie verdachte het had verkocht, de koop weer ongedaan had trachten te ma ken, onder voorwendsel, dat hij voor dat ding de bajes niet wilde ingaan, voldoende steun voor zijn ten laste legging te vinden en wilde het misdrijf met een jaar met af trek gehonoreerd zien. Mr J. W. Rutgers evenwel vond, dat de rechtbank hiermee werd uitgenodigd een hink-stap-sprong te maken, welke toer noodzakelijk was om de gapende kloof tussen de tijdstippen waarop een en ander plaats gehad zou moeten heb ben, te overbruggen. In al die weken had er tenslotte zoveel kunnen gebeuren, dat de lezing van zijn cliënt niet a priori on waar behoefde te zijn. Overigens verklaar de mr. Rutgers, dat hij ook bij een veroor deling niet al te bedroefd zou zijn, omdat enige gelegenheid tot meditatie hem de kwade kanten van enige wel in de stuk ken, maar niet in de dagvaarding opgeno men vergrijpen zou kunnen doen beseffen. De rechtbank zal op 17 November laten horen hoe zij erover denkt. Een jaar geëist tegen koster uit Aalsmeer De 45-jarige koster J. L. uit Aalsmeer was financieel danig in de knoei geraakt. Als bijverdienste nam hij het agentschap waar van een levensverzekeringsmaat schappij en van een Amsterdamse assuran tiebezorger en ongeveer een jaar geleden was hij achterop geraakt met de afrekeningen. Ook nadat een inspecteur der maatschappij hem op de gevolgen had attent gemaakt, bleef het een stoppen van het ene gat met het andere. Toen tenslotte de bom barstte bleek er een tekort van ongeveer 3200, te bestaan. De assurantiebezorger verklaarde van morgen voor de Haarlemse rechtbank, waarvoor de koster zich had te verantwoor den wegens verduistering, dat L. goed stond aangeschreven, doch dat de achterstand langzaam was opgelopen. De getuige had er evenwel zelf geen schade van gehad, evenmin als de maatschappij, omdat deze er altijd voor zorgt gedekt te zijn. De officier van justitie, mr. B. v. d. -Burg, achtte bewezen, dat de door L. ontvangen premies verduisterd waren, doch hij achtte het onwaarschijnlijk, dat het geld in het huishouden was opgegaan, omdat de ver dachte slechts een klein gezin had. In het reclasseringsrapport, dat niet bijzonder gunstig voor de koster was uitgevallen, werd gesproken over allerhande huiselijke feestjes die grote bedragen hadden verslon den. Met dit alles rekening houdende eiste hij een jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, was tot een andere conclusie gekomen dan de reclassering. Het kerkgenootschap van zijn cliënt zou hem na zijn terugkeer in de maatschappij, al evenmin als familie en vrienden in de steek laten. Deze hadden al eerder willen helpen, doch verdachte durfde zijn misstappen toen nog niet te be kennen. Overigens had niemand grote schade van zijn lichtvaardig beheer onder vonden, zodat spreker betwijfelde of juri disch nu nog van verduistering sprake kon zijn. Al met al geloofde mr. Van Löben Seis Jr. dat in dit geval met een zeer ge ringe onvoorwaardelijke straf kon worden volstaan. De rechtbank zal op 17 November vonnis wijzen. Goed voorbeeld. De ministers van buiten landse zaken van Denemarken, Noor wegen en Zweden hebben Averell Har- riman, ambassadeur van het plan- Marshall, medegedeeld, dat zij streven naar de vorming van een tolunie. Een dergelijke unie, zo verklaarden zij, zou een regionale groep, overeenkomen de met de Benelux, vormen als onder deel van de grotere economische een making van Europa, waarop Paul Hoff man, administrateur van het plan- Marshall, aandringt. Infiltratie. Pro-communistische func tionarissen van de Chinese ambassade te Parijs hebben zich gisteravond in het gebouw geïnstalleerd, nadat zij langs de particuliere detective en wachten waren „geïnfiltreerd", die door de zaakgelas tigde, dr. Toean Mao-Lan, waren ge huurd. Een der nationalistische Chinezen zei, dat zes leden van de ambassade en drie van de consulaire staf „naar Mao Tse Toeng waren overgelopen" en ont slagen waren. De nationalistische rege ring wordt nog door Frankrijk erkend en de „zich afscheidende staf" had geen recht om de ambassade te betreden, al dus de zegsman. Explosie. Britse oliedeskundigen te Wenen hebben berichten ontvangen, dat bij de door de Russen beheerde olie-installa ties te Neusiedl ten Zuid-Oosten van Wenen een ontploffing is voorgekomen, waarbij een gebouw van 60 meter lengte in de lucht is gevlogen. Een compressor zou zijn vernield, verschillende personen zouden zijn gewond en er zou een brand gewoed hebben die verscheidene uren duurde. Bij nader inzien. Generaal Blago Ivanof, Bulgaars minister voor openbare wer ken, heeft een hoge Joegoslavische on derscheiding teruggezonden, omdat deze „was ontvangen van een bende moordenaars en verraders, onder leiding van de verrader Tito", zo meldt het Bul gaarse persbureau.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2