Haarlems Dagblad Bij de Britten Sociale verzekering en medische hulp in de vijf landen gecoördineerd Malenkof: „Sovjet-Unie wil slechts vrede" „Het zal moeilijk zijn, de overeenkomst in Indonesië te doen begrijpen" „Federaal pact van Europa een dringende eis" Weerbericht 61e Jaargang No. 19392 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 1080C. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Maandag 7 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn Oprcctjtc Haarlcmsctje Courant (3tnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN HET LONDENSE DISTRICT North Kensington is een felle verkiezingsstrijd «evoerd voor een zetel in de Londense graafschapsraad. Labour heeft hem ver overd op de Conservatieven en daardoor is de sterkte der partijen in de County Coun cil (die na de verkiezingen van zes maan den geleden was: Labour 64, Conservatives 64 Liberals 1) nu geworden: Labour 65, Conservatives 63, Liberals 1. In North Ken sington werd de conservatieve meerderheid van 532 stemmen vervangen door een Labour-meerderheid van 1097. Wij hebben dit Zaterdag al bericht, maar ik moet bij deze herhaling een fout herstellen. In dat bericht werd namelijk over een gemeente raadsverkiezing gesproken. Dat was het niet: de London County Council is de Raad van het graafschap Londen, vergelijkbaar mis met onze Provinciale Staten. In Enge land dragen de provincies nog de historische naam van graafschappen. Het graafschap Londen omvat op zichzelf negen-en-twintig cemeenten met hun gemeenteraden. De stad Londen strekt zich bovendien (al sinds lang) veel verder uit dan dit ene graaf schap. Zij beslaat ook min of meer aan zienlijke delen van de graafschappen Middlesex, Essex, Surrey, Kent en Hert fordshire. Er bestaat dus geen „Londense «emeenteraad" en de provincie Londen bevat alleen maar het centrum (ter opper vlakte van nog geen twintig procent) van die onafzienbare huizenzee, die de Britse hoofdstad is en die meer dan tienmaal zo veel bewoners telt als Amsterdam. Dikwijls wordt in Nederland geschreven en gesproken over delen van Londen zoals bijvoorbeeld Camberwell, Tottenham, West Hampstead, St. John's Wood en zo meer als over „voorsteden". Maar het zijn geen voor steden; het zijn districten die ettelijke mijlen binnen de grenzen der reusachtige aaneengesloten bebouwing liggen, naast andere die nog verder van het centrum verwijderd zijn. De moeilijkheid is dat zo- velen in ons land zich de omvang van een wereldstad als Londen niet kunnen voor stellen, ook niet als zij er wel eens geweest zijn en alleen maar een deel van het cen trum hebben gezien. Zij zouden de volgende maal eens moeten ervaren, hoeveel tijd het kost om per motorbus (beginnend in de City of in Westminster) uit de bebouwing te komen en dan eens moeten letten op de namen van de districten, waardoor zij pas seren. Na deze uitweiding kom ik terug op die felle verkiezingsstrijd in North Kensington. Na de grote overwinning, die de Conserva tieven in het voorjaar bij de verkiezingen voor de London County Council behaalden, is het resultaat van deze verkiezing voor hen een lelijke tegenslag. Niet zozeer om dat Labour nu weer de meerderheid in de graafschapsraad veroverd heeft, want die is te nietig om erop te kunnen rekenen en ermee te werken. Maar wel omdat de uit werking van zo'n verlies het tegendeel van een aanbeveling is en het (wankele) geloof in een Conservatieve overwinning bij de a.s. Lagerhuisverkiezingen moet hebben ge schaad. Het is bekend dat de Britse kiezer voor gemeente en provincie wel eens anders stemt dan voor het Lagerhuis; alleen in het laatste geval komt immers de landspolitiek in het geding. In zijn gemeente of provincie kan hij zich veroorloven te stemmen op mensen, wier kennis van locale problemen hij waardeert al zijn zij niet van zijn poli tieke kleur. Maar in dit geval hadden de Conservatieven kort geleden nog gewon nen. Bovendien is North Kensington vol strekt geen arbeiders-district; het wordt in hoofdzaak bewoond door middenstanders. En dat is juist de bevolkingsgroep waarvan men aanneemt, dat zij bij de Lagerhuis verkiezingen de doorslag zal geven. Het is dus lelijk voor de Conservatieven, dat de Labour-candidaat Jack Cooper 14.197 stem men en hun candidaat Ian Percival er maar 13.100 heeft behaald. De 464 stemmen op de communist kan men bulten beschouwing laten. Heeft de Britse premier Attlee de beste keuze gedaan toen hij, tegen de mening van belangrijke leden van zijn regering in, be sloot de verkiezingen voor het Lagerhuis niet in dit najaar te houden, maar ze tot de lente of de voorzomer uit te stellen? Die vraag wordt door een uitslag als die van North Kensington nog niet beantwoord. Attlee heeft zijn besluit blijkbaar genomen in de overtuiging, dat zijn partij moest tonen dat zij de gevolgen van de devaluatie in elk geval zelf aandurfde en niet schroom de. ze op haar verantwoording te nemen. Dit lijkt menselijk en ook „sportief" zuiver gezien. Misschien heeft deze houding haar invloed op de verkiezing in North Kensing ton doen gelden. Maar het is de vraag of de gunstige indruk lang zal betijen. Als binnen een half jaar mocht blijken dat de telkens- herhaalde aansporingen om de productie te verhogen geen voldoende uitwerking heb ben en de uitvoer naar Amerika niet be langrijk toeneemt zodat het dollar-tekort opnieuw gaat nijpen en verdere devaluatie dreigt zal de oppositie aan kracht win nen en de regering de schuld krijgen. Het zou een wonder zijn als het meeviel, temeer omdat de Britse productie-methoden zich, ondanks de naam van goede aualiteit die het Britse product in de wereld geniet, nog maar weinig aanpassen bij de eisen die de Amerikanen (b.v. ten aanzien van verpak king) stellen. Na de eerste wereldoorlog fulmineerde de Prins van "Wales, wereld reiziger bij uitstek, reeds in de algemene vergadering van de Federation of British Industries tegen de gewoonte, zich om de bijzondere wensen op de buitenlandse markten niet te bekommeren. Zoiets ver andert niet snel. In het algemeen blijft ook na North Ken sington gelden dat in Groot-Brittannië sterke critiek op de regering bestaat en dat die waarschijnlijk zal toenemen, maar dat men evenmin veel goeds van de conserva tieven verwacht. Hetgeen op een lauwe en moedeloze stemming ten aanzien van de politieke partijen duldt, zelfs in het land van de oudste en hechtst-gevestigde demo cratie. Dit bevestigt hetgeen hier al zo veelvuldig betoogd is: dat ook en zelfs in Groot-Brittannië het volk. min of meer bewust, voelt dat de staat de grote proble men niet meer aan kan en dat de tijd voor Europees staatsbeleid daar is. R. P. Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speyk" zal op 15 November uit Nieuwediep vertrekken naar Curasao, om daar Hr. Ms. ..Willem van der Zaan" af te lossen. Hr. Ms. torpedoboot- jager „Van Galen" vertrekt eind December Uit Indonesië naar Nederland. Ministers van West-Europese Alliantie bijeen Vandaag worden desbetreffende conventies ondertekend De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg, die heden te Parijs bijeenkomen, zullen bespreken in welke mate de bestaande defensie-organisatie van de West-Europese Alliantie de invloed zal ondervinden van de vorming van de defensie-commissie van het Atlantisch pact. Dit zal het belangrijkste vraagstuk zijn, waarvoor de ministers, die als de consul tatieve raad van de West-Europese Allian tie in driemaandelijkse zitting bijeenkomen, zich gesteld zien. Men verwacht, dat de agenda ook de politieke gevolgen van het West-Europese verbond, de devaluatie en de voorstellen tot economische en finan ciële West-Europese unificatie zal om vatten. De zitting, die waarschijnlijk twee dagen zal duren, zal beginnen met de officiële ondertekening van conventies houdende sociale verzekering en medische hulp, die de geleidelijke unificatie van bestaande faciliteiten ten doel hebben, zodat de bur gers van een land van de unie kunnen pro fiteren van de faciliteiten van de andere landen. De ministers zullen rapporten ontvangen van de culturele, financiële en economi sche commissies. Zij zullen waarschijnlijk ook vraagstukken van het Verre Oosten behandelen. Men acht het tenslotte vrijwel zeker, dat de ministers van de Benelux te verstaan zullen geven, gaarne zo volledig .mogelijk ingelicht te worden over de agenda van de besprekingen, die Woensdag eveneens te Parijs tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. beginnen. Sociale verzekering Volgens de heden te ondertekenen sociale verzekering zal elk der landen de burgers van de andere vier partners op het gebied van sociale en medische hulpverlening op dezelfde basis behandelen als zijn eigen burgers. De regeling betreft uitkeringen voor ziekte, ouderdom, overlijden, geboorte, bedrijfsongevallen, beroepsziekte en inva liditeit. Een Brits burger die verzekerd is in Frankrijk en België, kan profiteren van de bilaterale overeenkomst tussen deze twee landen, op gelijke voet als de eigen burgers van die landen. Vervolgens wordt een voor ziening getroffen voor het geval, waarin een burger van een der vijf landen ver zekerd is in drie of meer van de landen. In een dergelijk geval is als beginsel aan genomen, op hem de voorzieningen van toepassing te doen zijn van alle betrokken bilaterale overeenkomsten. Wanneer bij voorbeeld een Fransman gewerkt heeft in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Ne derland, zullen de door hem in deze drie landen betaalde premies voor pensioenver- Tsjechoslowaakse bisschoppen protesteren opnieuw PRAAG, 5 November (Reuter) De roomskatholieke bisschoppen van Tsjecho- slowakije hebben aan de regering een petitie gericht, waarin zij vragen om een herziening van de nieuwe kerkwetten, die zij opnieuw veroordelen, „daar zij op on grondwettelijke wijze de kerk beroven van het recht, de kerkelijke aangelegenheden te behartigen." De petitie is ondertekend door de aartsbisschop van Olomouc. dr. Josef Matocha, en andere leden van het episcopaat, maar niet door dr. Josef Beran, aartsbisschop van Praag. Volgens deze petitie zijn in het oude stel sel van het kerkbestuur feudale practijlten vervat, die afgeschaft moeten worden. De nieuwe wetten „voeren echter opnieuw feudale practijken in in de vorm van staatsbemoeienis", aldus de bisschoppen. Naar de mening dezer bisschoppen eerbie digen de nieuwe wetten de autonomie van de kerk niet bij de regeling van religieuze aangelegenheden, terwijl het nieuwe staatsdepartement voor kerkelijke aange legenheden het recht tot „onbeperkte in menging" heeft ontvangen. „Wij zijn zeer bevreesd voor de onoverzienlijke gevolgen. De regering moet de roomskatholieke kerk een krachtige wettelijke basis verlenen en het recht tot onafhankelijk optreden in eigen kerkelijke aangelegenheden door het uitvaardigen van een collective godsdienst wet," aldus de petitie, die door de kerke lijke voorlichtingsdienst werd gepubliceerd. zekering bij elkaar geteld worden voor het bepalen van de uitkering. Bij de tweede conventie wordt bepaald, dat elk der vijf landen belooft de burgers van de andere vier, wat betreft sociale en medische hulp, op dezelfde basis te behan delen als zijn eigen burgers. Een Engelsman bijvoorbeeld, die in Nederland woont en die niet voldoende bronnen van inkomsten heeft, zal dezelfde kosteloze ziekenhuisver- pleging ontvangen als een Nederlander in gelijke omstandigheden. De vijf landen zullen elkander de kosten voor dergelijke hulpverlening niet in rekening brengen. Tot repatriëring van een betrokken persoon alleen op grond van waarschijnlijk lang duren of kostbaar wor den van de behandeling, zal niet wor den overgegaan wanneer de betrokkene bijvoorbeeld nauwe familierelaties heeft in het vreemde land of daar langer dan vijf jaar tien jaar wanneer hij na het be reiken van de leeftijd van 55 jaar daar is binnengekomen heeft gewoond, of wan neer zijn gezondheidstoestand geen trans port toelaat. Chinese Nationalisten melden grote overwinningen Communistische landings poging verijdeld Het officiële Chinese persbureau Cen tral News Agency meldt, dat de regerings strijdkrachten aan de Zuidelijke oever van de Jangtse, te Patoeng, de communistische troepen tot de aftocht hebben gedwongen. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat de 125ste divisie van het 42ste communisti sche leger op de vlucht is gedreven. Voorts zouden meer dan vijfduizend communisten, die op het eiland Tengpoe (Tsjoesan-archipel), waren ontscheept, na een gevecht van 34 uren door de land en luchtstrijdkrachten, afkomstig van de bases Taipeh en Tinghai zijn vernietigd. Central News meldt eveneens, dat 2500 man van de 61ste communistische divisie buiten gevecht zijn gesteld tijdens een landingspoging, die het voorspel zou zijn van een communistisch plan tot invasie van de Tsjoesan-archipel. De communisti sche strijdkrachten, die thans aan de kust van Tsjekiang zijn geconcentreerd, zouden vijf legers omvatten. De communisten zouden voorts, meer naar het Zuiden, aan de kust van Foekien, bootjes in gereedheid brengen; met het doel een nieuwe ont scheping op het eiland Tsjinmen te wagen. Communisten bij Macao Volgens andere Chinese berichten, die te Macao ontvangen zijn, hebben de natio nalisten de luchtbasis op het eiland Sant- sjau acht kilometer ten Zuid Westen van Macao ontruimd. Ofschoon geen nationalistische troepen zijn overgebleven, hebben de Chinese com munisten het grondgebied langs de grens van de Portugese kolonie Macao nog niet bezet. De autoriteiten van Macao hebben een aantal kleine Chinese nationalistische kanonneerboten en oorlogsjonken ontwa pend, die in de wateren van Macao voor de communisten gevlucht waren. Granaat explodeerde bij uitbaggeren van vijver Een Bloemendaler gedood Bij het uitbaggeren van een vijver op het buiten Beeckenstein onder Velsen is van morgen een ernstig ongeluk gebeurd, waar bij een arbeider, de heer L. Marcelis uit Eloemendaal, het leven verloor en een ander, de Haarlemmer B. Silvis, zeer ern stig gewond werd. Toen de beide mannen doende waren, de bagger van de vijver kant af in een vrachtauto te scheppen, stootte M. met zijn schop op een granaat, waardoor deze met een hevige knal explo deerde. De man was op slag dood. Zijn col lega S. moest met hoogst ernstige kwet suren naar het Antonius-ziekenhuis m IJmuiden vervoerd worden. Men vreest voor zijn leven. Zowel de commissaris van politie, de heer J. P. Weijburg, als burgemeester mr. M. M- Kwint van Velsen kwamen zich ter plaatse op de hoogte stellen. Het slacht offer M. was 48 jaar en laat acht kinderen achter. Zwaar gevecht met bende van de Daroel Islam Drie Nederlandse militairen gedood SEMARANG, 7 November. (Aneta). Twee man van de Koninklijke Landmacht sneuvelden en een zwaar gewonde is later overleden, toen in de dessa Tembelang nabij Brebes, in Midden-Java, een pa trouille in een hinderlaag viel van een Daroel Islam-bende van meer dan 200 goed gewapende lieden. Na een hevig vuurgevecht, waarbij van Nederlandse zijde tweemaal om versterking werd ge vraagd, werd de patrouille uit haar zeer benarde positie bevrijd. De bende leed zware verliezen. Sultan van Djokja candidaat voor presidentschap republiek? BATAVIA, 6 November (Aneta) In politieke kringen te Djokja houdt men zich bezig met de vraag, wie president moet worden van de republikeinse deelstaat, in dien ir. Soekarno wordt gekozen tot presi dent van de R.I.S. De correspondent van Aneta te Djokja seint, dat in bijna alle politieke kringen de Sultan van Djokja dan candidaat zal worden gesteld. Een moeilijkheid doet zich echter voor, hoe deze kwestie moet worden geregeld, indien de Sultan een functie krijgt in de regering der R.I.S., aangezien men in ver- Het woord is aan.. Bacon: Er is geen grote schoonheid die niet iets vreemds in de proportie heeft. scheidene politieke kringen van mening is, dat het bekleden van een functie in de RIS niet verenigbaar is met hei bekleden van een ander ambt in een der deelstaten. Anderen huldigen echter de opvatting dat zulks, indien het noodzakelijk is, wel mogelijk dient te zijn. Maar „een derde oorlog zal graf van kapitalisme zijn Georgi Malenkof, de Sovjet-Russische vice-premier, die op het ogenblik de mach tigste Sovjet-Russische leider na Stalin wordt geacht, heeft ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Russische October- revolutie in de Moskouse stedelijke Sov jet verklaard, dat he Sovjet-volk al het mogelijke zou doei! om oorlog te voorko men. Hij herhaalde de Russische wens, dat een vredespact tussen de grote vijf zal wor den gesloten. „Indien de oorlogsstokers dit voorstel ten gronde richten", zo zeide hij, „zal de Sovjet-Unie voortgaan de strijd voor de vrede met nog meer heftigheid te voeren". Onder luid applaus verklaarde hij, dat een derde oorlog „het graf van het kapitalisme zou worden". Het voornaamste thema van zijn rede was, dat de machten van vrede en demo cratie sterker worden, terwijl de machten van het imperialisme en kapitalisme aan Drs. Roem te Batavia Drs. Roem is Zondag te Batavia aange komen. Naar Reuter seint, heeft hij tijdens een persconferentie medegedeeld, dat een na tionaal voorbereidend comité, dat verte genwoordigers zal bevatten van republi keinen en federalisten, binnenkort z&l worden ingesteld om voorbereidingen te treffen voor het overnemen van de sou- vereiniteit door de RIS. De samenstelling van dit comité zal haar beslag krijgen na de terugkomst uit Den Haag van het groot ste deel der Indonesische gedelegeerden. Het comité zal de werkwijze vaststellen voor de verkiezing van een voorlopig par lement, van een president en van een kabi net voor de RIS. Een delegatie uit het te vormen kabinet zou naar Den Haag gaan om van Koningin Juliana de souvereiniteit te ontvangen. Naar de verwachting van drs. Roem zal dan gelijktijdig met deze ceremonie een ceremonie voor de over dracht der soevereiniteit in Indonesië plaats vinden. Drs. Roem zeide verder, dat de ratifi catie der overeenkomst tussen Nederland en de RIS door de Staten-Generaal nor maal zes weken zal vorderen en dat de re publikeinse en federalistische parlementen er vermoedelijk een kortere tijd voor zul len nodig hebben. In elk geval zou de rati ficatie haar beslag moeten hebben ver kregen voor eind December, daar het Europese federalisten bijeen Ook Europese verkiezingen zijn noodzakelijk Zaterdagavond hield de afdeling Rotter dam van de beweging van Europese federa listen een openbare vergadering in het „Bouwcentrum", waar als eerste spreker optrad dr. M. Straub uit Rotterdam, die sprak over de taak van de beweging na Straatsburg. Hij betoogde, dat in deze tijd economi sche verdragen en militaire pacten niet meer voldoende zijn, maar dat een eerlijke samenwerking tussen de landen noodzake lijk is. Mede uit de verwarring in de denk beelden van de gemiddelde Nederlander na de oorlog is Straatsburg voortgekomen. Spaak noemde de Raad van Europa een triomf van het particulier initiatief, aldus spreker. Er is een nieuwe politieke eenheid van Europa met werkelijke macht nodig. Welvaart, vrede en veiligheid moeten be lli de Nieuwe Kerk te Amsterdam had Zaterdagmiddag een herdenking plaats van alle gesneuvelden uit de twee wereldoorlogen. Minister Schokking legt namens de Nederlandse regering een krans bij de katafalk. rusten op een eerlijke samenwerking, want wanneer een internationale rechtsorde op vertrouwen wordt gebouwd, is een samen gaan geen dwaasheid meer. aldus dr. Straub. Men zal tot Europese verkiezingen moeten komen en het is dus de taak van de -beweging van Europese federalisten om de mensen zo objectief mogelijk in te lichten. „Straatsburg en verder", was het tweede onderwerp, dat op het programma stond en waarover prof. dr. H. Brugmans uit Den Haag sprak. Hij merkte op, dat drie jaar geleden de oprichters van de federalisten beweging tot de conclusie waren gekomen, dat een nieuwe continentale voorziening nodig was. Op het congres, dat toen in Den Haag is gehouden, heeft men een assemblee gevraagd en een jaar later was deze er. Hierna behandelde prof. Brugmans enige punten, die op de assemblée te Straatsburg ter sprake zijn gekomen, zoals de politieke structuur en de effectieve bescherming van de mensenrechten. Op het congres van de Europese Unie van federalisten, dat vorige week te Parijs is gehouden, is de volgende resolutie aan genomen, welke nader door prof. Brugmans werd besproken: „Het congres is van oor- deel, dat, na de resultaten van Straatsburg, voor de vrije volken van Europa het ogen blik is aangebroken om over te gaan tot het sluiten van een federaal pact, waarbij en- i kele duidelijk omschreven bevoegdheden i moeten worden overgenomen door een .boven-nationaal" Europees gezag, dat ef- I t'ectief en democratisch moet worden gecon- troleerd door een met werkelijke macht beklede Europese vergadering. De aan wij ting der Nederlandse vertegenwoordigers in de consultatieve assemblée voldoet slechts dan aan elementaire eisen van wer kelijke democratie, indien ze berust op een duidelijke uitspraak van de volksovertui ging en de beweging der Europese federa listen besluit de uitwerking hiervan in studie te nemen." I Dit stuk zal aan de politieke commissie i te Straatsburg worden aangeboden. Spre ker betoogde, dat een Europese regering noodzakelijk is, welke datgene zal doen, wat nationaal niet meer gedaan kan worden. Een band tussen de vertegenwoordigers van de landen en de Europese burger, aldus besloot prof. Brugmans, kan de Europese assemblée het prestige geven, waarop zij recht heeft. einde van het jaar is gefixeerd als tijds limiet voor de souvereiniteitsoverdracht. Het is mogelijk, dat er door het uitstel van een beslissing over de toekomst van Nieuw-Guinea bij de ratificatie in het parlement van Oost-Indonesië enige moei lijkheden zullen ontstaan, doch drs. Roem hoopt, dat ook daar de ratificatie een feit zal worden. Hij voegde hieraan toe dat de overeen komst, die in' Den Haag in de grote lijnen werd bereikt, de oplossing zal bevorderen van verschillende andere vraagstukken, die nog hangende zijn. Aneta seint uit de persconferentie nog, dat Roem zeide: „Het zal moeilijk zijn, in Indonesië de bereikte overeenkomst te doen begrijpen. Wij zelf zijn niet helemaal tevreden met de bereikte resultaten, want wij blijven in een conflict-positie: wij heb ben onze eis op Nieuw-Guinea niet opge geven". „Indonesische minderheden klagen aan" In Amsterdam is Zaterdag een door de plaatselijke afdeling van het Nationaal Jongerenverbond georganiseerde bijeen komst gehouden, waar gesproken is over „Indonesische minderheden klagen aan door de heren Verboom, Polhaupessy, Vïgeleyn, Undap en Zacharias. De heer Polhaupessy, vertegenwoordiger van de minderheden uit Oost-Indonesië, zeide onder andere: „Wij zijn door de Nederlandse regering zeer gastvrij ontvan gen en wij mochten overal komen maar de Ronde Tafel-conferentie was voor ons absoluut gesloten en daarvoor waren wij juist gekomen. Wat wij willen is", zo zeide de heer Polhaupessy wiens rede onder broken werd door het Wilhelmus en door uitroepen als „Leve Ambon" - „opgeno men te worden in het koninkrijk nieuwe stijl, tezamen met Suriname en de Neder landse Antillen". De heer Undap, gedelegeerde van het comité „De grote Oost" sprak als afge vaardigde van de vereniging „de twaalfde provincie". „De nieuwe grondwet van In donesië gaat uit van de verkeerde ver onderstelling, dat er één Indonesisch volk is. Het volk van de Minahassa is een apart volk en wil zelfbeschikking. Dit volk heeft zich in 1678 vrijwillig met de Nederlan ders verbonden. Wij willen ook thans dit bondgenootschap niet breken. Wij eisen" - zo besloot de heer Undap „uittreding uit de Negara Indonesia Timoer en uittre- treding uit de Republiek Indonesia". De heer Verboom sprekend als ver tegenwoordiger van de Nederlanders in Indonesië zeide dat de Nederlandse regering volkomen onaandoenlijk is ge weest voor de wensen die er leven bij de minderheden in de gehele Archipel. De oplossing die nu gevonden is zei zeide de heer Verboom leidt tot terreur. „Het is nog niet te laat" zo zei hij tot besluit. De heer Vigeleyn, vertegenwoordi ger van Ambon, besprak het ont staan van de innige verhouding tussen Ambon en Nederland. Het zijn de soldaten van Ambon geweest zo zeide hij die een belangrijk aandeel hebben geleverd in de pacificatie van de Archipel. „Wij, die bij Nederland willen blijven, moeten vechten. Zij die de band met Ne derland willen verbreken, krijgen alle hulp", riep spreker uit. De volgende spreker was de heer Zacha- ias, afgevaardigde van Timor. „Van het zelfbeschikkingsrecht is voor onze eilan den niets terecht gekomen", zo verklaarde hij, „het is opgeofferd aan de economische belangen". De vergadering nam tenslotte een motie aan, waarin wordt geprotesteerd tegen de gedwongen aansluiting van honderddui zenden Nederlandse onderdanen met name de Persatoean Timoer Besar bij de republiek Indonesia. Geëist wordt van de Nederlandse regering dat zij de souverei- niteit in de betrokken gebieden niet over draagt alvorens deze volken in de gele genheid zijn gesteld, door een plebisciet te doen blijken welke politieke status zij verlangen. het verzwakken zijn; de economische crisis in de Verenigde Staten neemt, aldus Ma lenkof, toe. Ruslands program voor Duitsland hield de „nauwkeurige tenuitvoerlegging" van de overeenkomst van Potsdam in. „De Euro pese vrede kan niet verzekerd worden ge acht, als het Duitse probleem niet wordt opgelost", zo zei hij. „Dit kan echter niet geschieden als de Duitse democratie het lot van het land niet in eigen handen neemt, als zij de Pruisische magnaten niet van hun politieke en economische rugge steun berooft en indien geen radicale de mocratische hervormingen worden uitge voerd". De stichting van een „Duitse democra tische republiek" betekende volgens Ma lenkof. dat met de oplossing van de Duitse kwestie „op democratische grondslag" °.en begin was gemaakt. Malenkof beschuldigde de Verenigde Sni- ten ervan, dat zij „door middel van nieuwe oorlogen" een ongekend wereldimperium willen scheppen. „Het verschil tussen de aggressieve plannen van de nieuwe oorlogs stokers en die van Hitier, Goering en de Ja panse imperialisten is, dat de nieuwe ag- gressoren hun Duitse facistische en Japanse voorgangers overtreffen". Hij verklaarde, dat Rusland nooit het feit, dat het de aioombom bezit, verborgen had gehouden. In de handen van het Sov jet-volk zou het echter dienen als „een machtig wapen voor ongekende technische vooruitgang". Russisch soldaat: haftiger" „steeds man- Eveneens ter gelegenheid van de ver jaardag van de revolutie vaardigde de Sovjet-Russische maarschalk Wassilefski een dagorder uit, waarin hij onder meer een beroep doet op alle leden der Sovjet-Russi sche strijdkrachten om in de komende win ter van militaire oefening „nog manhaf- tiger te worden". Ook op politiek gebied moeten de Sovjet- Russische militairen voortdurend trachten nieuwe kennis te verwerven. Voorts wijst maarschalk Wassilefski in zijn dagorder op het belang van het handhaven van een krachtige militaire discipline, welke geba seerd moet zijn op het zuivere geweten van de soldaten en op een diep begrip van hun plicht. Maarschalk Wassilefski verklaarde ver der nog dat Sovjet-Russische soldaten, als gevolg van de zomeroefeningen, „hun mili taire en politieke kennis hadden uitgebreid en dat zij hun paraatheid voor de strijd en hun uithoudingsvermogen hadden opge voerd". In het begin van zijn dagorder zeide Wassilefski dat de „Amerikaanse en Britse imperialisten openb"voorbereidingen treffen voor een nieuwe oorlog". Een verzetsbeweging onder Sovjet-troepen in Duitsland Officieren van de Westelijke geallieerde geheime dienst hebben verklaard reeds enige tijd op de hoogte te zijn van het bestaan van een anti-communistische ver zetsgroep, bekend staande als N.T.S., die werkt onder de Sovjet-Russische bezet tingstroepen in Duitsland. De beweging, die clandestien het blad „Possef" uitgeeft, zou meer verbreid zijn onder de gevechts- eenheden van het Sovjet-leger dan onder het Sovjet-Russische administratieve per soneel. De beweging trekt voornamelijk die Russen, die sympathiseerden met ge neraal Andrei Vlassof, de Sovjet-generaal, die in 1943 naar de Duitsers overliep en aan Hitiers zijde vocht, ma die niet zover wilden gaan als Vlassof om tegen hun eigen land te vechten. Vroegere Perzische premier na aanslag overleden Abdoel Hoessein Azjir, de Perzische minister van het keizerlijke hof en gewe zen premier, is aan de gevolgen van een operatie overleden. Vrijdag werd een aan slag op hem gepleegd, toen hij een gods dienstige plechtigheid bijwoonde. Toen men trachtte de kogel uit de hartstreek te verwijderen stierf hij. De dader, een zekere Emanie, zou lid zijn van een gods dienstige groep. Volgens de pers is hij gearresteerd. De Perzische politie heeft bovendien nog 31 personen gearresteerd. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien. Plaatselijk met hagel en sommige met onweer. Gedurende de nacht tijdens opklaringen hier en daar nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. 8 November: Zon op 7.45 uur. onder 17.00 uur Maan op 17.48 uur. onder 10.59 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 November: Hoog water: 4.23 en 16.35 uur. Laag water: 0.09 en 12.25 uur. Dinsdag 8 November: Hoog water: 4-54 en 17.05 uur. Laag water: 0.41 en 12.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1