Niet krabben DËBRAUNE Verwarrende drukte te Parijs Radio geeft Woensdag PUROL «Peruice Nederlandse verkoopcampagne inde Ver. Staten r PANDA EN DE MEESTER*GID§ J 4 ieuw e U kgaven Wereldnieuws J 2 IN DE WERELDPOLITIEK Als Parijs ooit een brandpunt van Europese problemen is geweest, dan was dit wel deze afgelopen dagen het geval Er is geen na-oorlogse politieke formatie te bedenken waarvan de vertegenwoordi gers niet te Parijs hebben vergaderd of nog' vergaderen. De Europese Alliantie, de Raad van Europa, de Organisatie van Europese Economische Samenwerking, het Atlantisch pact en de defensieve militaire staven der vijf Westelijk Europese landen en het Atlantisch pact beraadslaagden te gelijkertijd afzondeidijk in. de Franse hoofdstad. De drie ministers van Buiten landse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk zullen bovendien nog in de ko mende dagen Duitse vraagstukken in Pa rijs komen behandelen. Het is voor de krantenlezer enigszins moeilijk om de verschillende berichten en communiqués, die de onderwerpen en re sultaten van deze conferenties vermelden, te ordenen en te onderscheiden, vooral, omdat vaak dezelfde politieke grootheden in de verschillende organisaties zetelen en dikwijls ook dezelfde onderwerpen aan de orde komen. Een minister van Buitenlandse Zaken zoals Schuman of Bevin holt van de ene bijeenkomst naar de andere, soms om zijn mening te zeggen over hetzelfde onder werp. De economische moeilijkheden van Europa komen nagenoeg op alle agenda's voor en stappen op weg naar een West- Europese eenheid evenzeer. Het val te be twijfelen of deze werkwijze de problemen wol langs de snelst denkbare weg tot een oplossing brengt, want het moet langza merhand ook de grootste deskundigen wel gaan duizelen waneer zij trachten een overzicht te krijgen van wat er in een wirwar van verscheidenheden op het ge bied van de eenheid besloten of geadvi seerd wordt. Het is natuurlijk denkbaar dat op een goede dag al die verschillende maatrege len door een spits en eenvoudig man in éne conventie worden samengevat en dat alle West-Europese regeringen besluiten om die ene conventie te ondertekenen in het kader van één West-Europese organi satie, die dan waarschijnlijk heel dicht bij een West-Europese federatie staat. Voor het zover is lijkt het echter dienstig de verschillende te Parijs aan de gang zijnde besprekingen nog eens duidelijk te schei den, opdat de verwarring voor de lezer tot een minimum wordt beperkt. De Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking is vorige week te Parijs als eerste bijeengekomen. Deze or ganisatie is ontstaan uit het Marshall plan en omvat alle Europese landen die aan dit plan deelnemen. Het is een per manente organisatie, die haar hoofdzetel in Parijs heeft en tracht de Marshall-hulp op een zo efficiënt mogelijke wijze in ge coördineerd overleg te gebruiken. Zij heeft het doel uiteindelijk tot een Europese eco nomische unie te komen. Te Parijs hebben Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag twaalf ministers van Buitenlandse Zaken vergaderd, tezamen het ministerieel comité van de Raad van Europa vormend. De Raad van Europa had deze zomer zijn eerste bijeenkomst te Straatsburg en bestaat uit een raadgeven de vergadering, gevormd door de parle mentaire vertegenwoordigers der aangeslo ten landen en een ministerieel comité. Laatstgenoemd comité vergaderde thans in Parijs om de adviezen der raadgevende vergadering te bespreken. Het accepteerde van die adviezen: Toelating van Duitsland en het Saargebied als leden met beperkte bevoegdheid tot de Raad van Europa, op stelling van een handvest voor mensen rechten en ondertekening van een aantal reeds bestaande conventies. Vijf van deze ministers hebben eveneens zitting in de Europese Alliantie, ook wel genoemd het pact van Brussel, een defen sief verdrag dat ook culturele en econo mische afspraken omvat tussen Enge land. Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg. De vijf ministers vormen van deze alliantie het adviserend college. Dit ministerscollege voerde te Parijs bespre kingen die verband hielden met het Duitse probleem, de Europese economische as pecten en uitbreiding van het ledental dei- Alliantie. Van de Raad van Europa is in Parijs nog een ander orgaan in vergadering: De permanente commissie uit de raadgevende Assemblée, die in Parijs haar hoofdkwar tier heeft en zich bezig houdt met de be studering van onderwerpen, die haar in Straatsburg door de plenaire Assemblée zijn opgegeven. Zij houdt contact met het ministerscomité en heeft thans als voor naamste onderwerp de toelating van Duits land en het Saargebied tot de Raad van Europa, waarover het ministerscomité reeds overeenstemming heeft bereikt doch ten aanzien waarvan de ministers een beslissing uitstelden om het advies van de permanente commissie te horen. Wat de militaire formaties betreft: In Parijs heeft ten eerste het defensieve co mité van de Europese Alliantie vergaderd, 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 „Oog in al". 7.38 Platen. 3.00 Nieuws. 8.18 ..Oog in al". 8.23 OrgeL 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en men sen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 ..Gesproken portretten". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Vierhandig pianospel. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de ziekfen. .17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmu ziek. 18.00 Nieuws. 18.14 Varia. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Universi teit en socialisme". 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Metro poleorkest. 20.55 ..Wozzeck", hoorspel. 21.45 Platen. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. -114.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9 30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.20 ..Op de tweesprong een melodie". 12.00 Gevarieerd programma. 12 30 Weerbericht. 12.33 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Mandolinemuziek. 13.50 Platen. 14.00 Kamerorkest. 15.00 Orkest, koor en solisten. 15.30 Strijkwartet. 16.00 Voor de kinderen. 17.30 Platen, 17.45 Rijk over zee. 18.00 Muziekvereniging. 18.30 Voor de kin deren. 18.45 Harpoeneert, 19.00 Nieuws. 19.15 Indonesisch nieuws. 19.30 Sportcommentanr. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Familie competitie. 20.15 Philharmonisch orkest en solist. 21.15 Klankbeeld over demobilisatie. 21.45 Blaaskwintet. 22.15 Koor en orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Trio. 13 00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.30 Voor dracht. 17.40 er. 18 00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 „Drei alte Schachteln", oDL-rette 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.15— 23.00 Niéuws. gevormd door ae staven der vijf landen van het Brussels pact. Daarnaast voerde het defensieve comité van het Atlantisch pact besprekingen, gevormd door de staven van de acht landen die bij liet Atlantisch pact zijn aangesloten. Er zijn plannen om deze twee defensieve comités te doen sa menvloeien, aangezien het Atlantisch pact tenslotte een uitbreiding betekent van het verdrag van Brussel. Tenslotte: In de komende dagen zal Acheson, Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, naar Parijs komen om besprekingen te voeren met zijn Engelse collega Bevin en zijn Franse ambtgenoot Schuman. Dit drietal vormt geen perma nent college, doch vertegenwoordigt de drie landen die ondanks alle perma nente en semi-permanente organisaties die zich bezig houden met de Europese ver wikkelingen eigenlijk de gang van za ken in Europa bepalen. Zij zullen zich ditmaal gaan bezig houden met. het. vraag stuk der ontmanteling in Duitsland en men kan dus verwachten dat er ten aanzien van dit probleem duidelijke en meteen-uitvoer- bare besluiten zullen worden genomen. Ten aanzien van wat er in de andere kringen van politici zal worden behan deld zou een dergelijke verwachting al te optimistisch zijn. J. L. Marius Flothuis wint muziekprijs Als onderdeel van dc muziekprijs 1948 heeft het gemeentebestuur op 22 Juni 1949, op advies van een daartoe ingestelde com missie, beslaande uil de heren dr. C. L. Walther Boer, Koos van de Griend en Ber- tus van Lier, aan de heer Marius Flothuis opdracht verleend tot het componeren van een werk voor harmonie-orkest. Betref fende de instrumenten, waarvoor het werk moest worden geschreven was de compo nist aan nauwkeurige voorwaarden ge bonden, De duur van de uitvoering mocht niet korter zijn dan acht minuten. De termijn, die de componist werd gegeven voor de in zending van zijn werk, bedroeg drie maan den. De componist mocht niet eerder een werk voor harmonie-orkest hebben ge schreven. De adviescommissie, levens optredende als beoordelingscommissie, heeft aan bur gemeester en wethouders medegedeeld, dat het door Marius Flothuis gecomponeerde werk geheel aan de gestelde eisen voldoet en derhalve in aanmerking komt voor be kroning met de prijs, groot 750.Bur gemeester en wethouders hebben- besloten de heer Marius Flothuis genoemde prijs toe te kennen. De compositie is getiteld: „Ca priccio op. 35 nr. 1". Zowel in Nederland als in Indonesië vierde de MarineVrouwen Afdeling dezer dagen haar eerste lustrum. Vijf Marva's in Indonesiëdie het daar naar haar vrolijke gezichten te oordelen, best naar haar zin hebben. Ruwe handen Ruwe lippen Het Marine-hospitaal te Overveen In de toekomst verplaatsing naar Den Helder In „Duinrust" te Overveen is, zoals men weet, reeds enige tijd het Marinehospitaal gevestigd. Dit is evenwel slechts een tijdelijke huisvesting. Nu de beslissing gevallen is en Den Hel der weer is aangewezen als marinebasis ligt het in de bedoeling in de toekomst ook liet marine-hospitaal weer naar Den Hel der over te brengen. Wij vernemen even wel van de Marine-autoriteiten dat niet te zeggen is wanneer daartoe kan worden overgegaan. Het vroegere Marine-hospitaal is daar in de oorlogsjaren verloren gegaan, zodat een nieuw gebouw gezet moet wor den. Wanneer dit mogelijk Is, valt thans niet te zeggen. Voorlopig en dat zal vermoedelijk nog wel verscheidene jaren zijn blijft het Marine-hospitaal dus in Overveen. De vraag zal dus ter zijner tijd naar voren komen wat gedaan moet worden met „Duinrust" als dit eens ontruimd zal zijn door het Marine-hospitaaL Het gebouw, dat verhuurd is aan de Marine is eigendom van een R.K. stichting die het bouwde voor een verzorgingshuis voor ouden van dagen. In de loop der jaren is het evenwel herhaal delijk verbouwd. Nu is het door de Marine ingericht voor ziekenhuis, dat eèn capaciteit heeft van 172 bedden. Om het weer te doen beantwoorden aan zijn oorspronkelijke be stemming zouden ongetwijfeld opnieuw grote uitgaven gedaan moeten worden. Daarom is het niet onmogelijk dat ter zijner tijd de vraag onder ogen gezien moet wor den, of het niet economischer zou zijn een nieuw tehuis voor ouden van dagen te bou wen en „Duinrust" te exploiteren als zie kenhuis. Het is bekend dat in Haarlem en omgeving een groot tekort aan ziekenhuis ruimte bestaat. Dat is evenwel een quaestie die op het ogenblik niet aan de orde is. Wel wordt thans de mogelijkheid over wogen om in het Mariné-hospitaal-, als de bedden niet volledig bezet zijn door Ma rine-mannen, bedden open te stellen voor de verpleging van particuliere patiënten, omdat het ongewenst wordt geacht daar bedden ongebruikt te laten terwijl er in de Haarlemse ziekenhuizen een groot tekort aan bedden is. Naar wij vernemen hebben de Marine- autoriteiten in Den Haag tegen zo'n rege ling in beginsel geen bezwaar. Het aantal patiënten in het Marine-hos pitaal schommelt evenwel vrij sterk. Op dit ogenblik zijn vrijwel alle bedden bezet. ^tofzuiger VOOR ALLE REPARATIES/. .HAARLEM/ CR.HOUTSXR.Sl> 55 HAARL, PAGSIAD (Adv.) Damast voor kroonprinses Elizabeth van Engeland Geschenk van Prinses Wilhelmina Gistermorgen heeft de Nederlandse am bassadeur te Londen het huwelijksgeschenk van Prinses Wilhelmina voor de hertog en de hertogin van Edinburgh aan prinses Elizabeth in Clarence house doen toe komen. Dit geschenk van Nederlands vroegere koningin werd prinses Elizabeth van En geland bij gelegenheid van haar huwelijk met luitenant ter zee Philip Mountbatten in November 1947 toegezegd. De aanbieding kon evenwel niet eerder plaatsvinden, daal de patronen van het tafellinnen ont leend aan de historische betrekkingen tus sen Engeland en Nederland voor deze gelegenheid ontworpen werden en de ver vaardiging zeer tijdrovend was. Naar ideeën en aanwijzingen van Prinses Wil helmina zelve, werden de tafellinnens ont worpen door mejufrouw IC. van der My 11 Dekker, ontwerpster van de liiinenfabrie- ken E. J. F. van Dissel te Eindhoven, in welke fabriek het linnen ook werd ge weven. Een uitvoerige beschrijving van het geschenk zal binnenkort bij de Bezige Bij verschijnen. Linnen tafeldamast werd gekozen zo werd ons medegedeeld - omdat dit als deel van de uitzet een typisch huwelijksge schenk behalve als dagelijks gebruiksvoor werp ook de verbondenheid van het gezin, verzameld om de gemeenschappelijke maal tijd, in zijn particule bestaan uitdrukkend, tevens, bij officiële diners en representa tieve ontvangsten, een functie in het soci aal en staatkundig leven verricht. Daaren boven werd het een passend geschenk van Nederlands Koningin aan een Engelse prin ses beschouwd, omdat zowel Nederland als Engeland van oudsher grote vermaardheid op het gebied van de damastfabricage be zitten. Weerkerende geschiedenis Dat de geschiedenis zich herhaalt, is een afgezaagd en geenszins altijd juist gezeg de, maar soms doen zich daar treffende voorbeelden van voor. Dezer dagen her innerde de „Manchester Guardian" zijn lezers aan het feit, dat ook al negentig jaar geleden de strijd voor een vrije han del door Europa een punt van belang was bij allerlei onderhandelingen. Het was in 1859, dat John Bright in het Engelse Lagerhuis vroeg, waarom de re gering in plaats van zulke grote uitgaven te doen aan bewapening, niet eens contact zocht met de Franse keizer en hem om toestemming vroeg, om zijn volk vrij te laten handelen met het Britse. De Frans man Michel Chevalier las deze speech en zocht onmiddellijk contact met Cobden, om te trachten dit plan door te zetten, Dit was het begin van één van de belangrijk ste fazen in Cobden's carrière. Ondanks vele moeilijkheden en teleurstellingen was het slot de handelsovereenkomst van 1860. Maar zo talrijk waren die moeilijkheden, dat Cobden op een goede dag tegen de Britse gezant in Parijs opmerkte, dat hij in de dagen, dat hij nog maar een gewoon handelsreiziger was geweest meer vrijheid van handelen en besluiten had gehad, dan de gezant was toegemeten. Soms inderdaad herhaalt de geschiedenis zich. i Tentoonstellingen en een Hollandse taveerne Volgens een verklaring van de heer L. Smit, het hoofd van de onlangs opgerichte dienst voor de bevordering van de export- handel, ressorterende onder het Neder landse Ministerie van Economische Zaken, bestaan er plannen een drieledige cam pagne op touw te zetten voor de bevorde ring van de Nederlandse Handel met het doel de verkoop van Nederlandse produc ten in de Verenigde Staten aanzienlijk te doen toenemen. Het programma, met de uitvoering waar van naar wordt verwacht tegen het eindè van dit jaar een begin zal worden gemaakt, beoogt onder meer liet aanleggen van vol doende voorraden van Nederlandse pro ducten in de Verenigde Staten voor leve ring uit entrepot; de inrichting van een permanente tentoonstelling in een stad in het Midden-Westen en de bouw van een Nederlandse uitspanning in de buurt van een gorte stad waar op Nederlandse wijze bereide maaltijden geserveerd en Neder lands producten tentoongesteld worden. Smit betoogde, dat door de voorraden in de Verenigde Staten systematisch op peil te houden, men de Amerikaanse kopers levering uit voorraden van voldoende om vang kan verzekeren. Hij zeide, dat de Ne derlandse regering de Nederlandse fabri kanten zal steunen bij het aanleggen van voorraden in de Amerikaanse vrij-handels- gebieden door hen van regeringswege met exportcredieten te steunen en waarborgen te verstrekken voor eventuele prijsdalingen in de Verenigde Staten. Ht feit, dat de Nederlandse handel thans meer belang in de export stelt en meer goederen voor dit doel beschikbaar heeft, is volgens Smit te danken aan de onlangs ingevoerde maatregel volgens welke Ne derlandse exporteurs 10 procent van hun dollar verdiensten mogen gebruiken voor bepaalde doeleinden, zoals reiskosten en reclame, terwijl bovendien, de binnen landse markte vrijwel verzadigd is. Bij de inrichting van een permanente tentoonstelling van Nederlandse producten in een stad in het Midden-Westen zal de zelfde methode worden gevolgd als waar toe reeds diverse Europese landen besloten hebben. Smit zeide, dat nog niet was vast gesteld in welke stad de permanente ten toonstelling gevestigd zou worden, doch dat een keus zou worden gedaan, nadat hij een rondreis door de Verenigde Staten had gemaakt. Verder werd er door Smit op gewezen, dat hij diverse aanbiedingen van grote Amerikaanse warenhuizen had ontvangen, welke bereid zijn speciale tentoonstellingen te organiseren en dat een bekende Ameri kaanse bank zich bereid had verklaard haar etalageruimte beschikbaar te stellen voor het etaleren van Nederlandse pro ducten. De Nederlandse uitspanning, aldus Smit, zal in een van de voorsteden van New York verrijzen en moet aantrekkelijk zijn voor Amerikaanse toeristen. Zij zal volkomen in Hollandse stijl opgetrokken en geëxploi teerd worden. Hij noemde ruim 30 producten op, welke in de Verenigde Staten tentoongesteld zullen worden. De lijst omvat een grote verscheidenheid van voedingsmiddelen, traditionele producten van Nederlandse kunstnijverheid en schilderijen. Smit ver klaarde, dat de verkoop van Nederlandse schilderijen in de Verenigde Staten, Neder landse schilders van de moderne school en dit land zelf een behoorlijk bedrag aan dol lars kan opleveren. Nieuwe Zuiderzee-film Naar wij vernemen, heeft in opdracht van de dienst der Zuiderzeewerken de bekende cineast R. Hornecker uit Den Haag een nieuwe film over de drooglegging der Zui derzee, onder de titel „Land uit zee" ver vaardigd. Gedurende een jaar heeft de heer Hor necker in de Wieringermeer en in de Noord- Oostpolder opnamen gemaakt. Het scenario is geschreven door de heer John Kooy, de muziek door de heer Rudolf Karsemeyer. Ruiling van Franse koks tegen Engelse? Een Engels plan Op een persconferentie te Ottawa, heeft Philip Noel-Baker, de Britse minister voor het Gemenebest verklaard, dat het hem zeer nuttig voorkwam, om tienduizend Engelse koks voor tienduizend Franse collega's uit te wisselen. Die tienduizend Fransen „zouden wonderen kunnen doen voor de Britse maaltijden". Het leek de verzamelde journalisten op die conferen tie een fraai plan; slechts één sceptisch veyflaggever informeerde, of de minister niet dacht, dat het wel eens moeite zou kunnen kosten om het Franse volle van de waarde van deze uitwisseling te overtui gen. Frankrijk zou wel eens erg gehecht kunnen zijn aan zijn eigen koks. Ondanks dat waren allen liet er echter over eens, dat een betere kookkunst op de Britse eilanden zeker ook de inkom sten in harde dollars van de touristen zou kunnen verhogen. Daily Worker: smaadschrift De „Keable Press", in 1343 en 1944 eigenares en uitgeefster van het Britse communistische dagblad „Daily Worker" is tot een boete van vier duizend pond sterling veroordeeld wegens smaadschrift, gepleegd in de jaren 1943 en 1944, waar van Ivo Cicin Sain, minister van Finan ciën in de destijds te Londen gevestigde „Joegoslavische regering in ballingschap" onder koning Peter, het slachtoffer was. De „Daily Worker" had verklaard, dat Sain te Cairo was gearresteerd, dat hij zijn land had verraden, dat hij met de nationaal-sócialisten en fascisten had sa mengewerkt en dat hij gelden van de Joego-Slavische regering in ballingschap te eigen bate had aangewend. In zijn motivering van de veroordeling van de „Keable Press" verklaarde de rechter onder meer, dat er geen ernstiger vorm van smaadschrift denkbaar was dan door de „Daily Worker" werd gepleegd. De „Keable Press" heeft zich niet tegen de jegens haar ingebrachte aanklacht verde digd. De „Daily Worker" is thans het eigendom van de op coöperatieve basis werkende „Peoples Press Printing Socie ty Limited". Programma der zwem- competitie De eerstvolgende ontmoeting in de zwem- competitie van de kring Haarlem is bepaald op Woensdag 16 November in het overdekte zwembad te Velsen. De wedstrijd wordt voorbereid door de Velser Zwemclub. Het programma vermeldt 50 meter rug slag meisjes adspiranten, 50 meter schoolslag jongens adspiranten, 100 meter borstcrawl dames, 50 meter rugslag heren nieuwelingen, 3 x 50 meter wisselslagestafette dames en 100 meter borstcrawl heren nieuwelingen. De overige data van de zwemcompetitie zijn Woensdag 14 December in Stoop's Bad, Vrijdag 17 Februari in Stoop's Bad en dag 11 Maart in het Sportfondsenbad. Ruitersport Cross van het Naaldenveld In ons vorig verslag over de cross-country van het Naaldenveld, die Zaterdag door de H. R. J. V. werd gehouden', is één passage weggevallen. Deze luidde: De eerste prijs (en de wisselbeker) werd gewonnen door mevr. P. van LoonVersluys met Paprika, die deze prachtige vos snel en feilloos rondbracht. Zij bezorgde Paprika daarmee het eerste lintje als terreinpaard, een welkome aanvulling van de vele, die de vos al in de show-ring heeft gewonnen. Voetbal Engels elftal is ingrijpend gewijzigd Het Engelse elftal, dat Woensdag 16 No vember op het terrein van Manchester City tegen Noord-Ierland speelt in een voor ronde van het tournooi om het wereldkam pioenschap (Jules Rimetbeker), is als volgt samengesteld: Doel: Streten (Luton); achter: Mozley (Derby County) en Aston (Manchester United); midden: Watson (Sunderland), Franklin (Stoke City) en Wright (Wolver hampton) aanvoerder; voor: Finney (Pres ton North End), Mc/tensen (Blackpool), Rowley (Manchester United), Pearson (Manchester United) en Froggatt (Ports mouth Er zijn dus heel wat wijzigingen aange bracht in de ploeg, die 15 October met 4-1 Wales versloeg. Streten vervangt in het doel Williams van Wolverhampton, die in de ontmoeting tegen Wales gewond werd en sindsdien op de ziekenlijst staat. In de middenlinie ver huist Wright van rechts naar links, zijn eigenlijke plaats, waar hij Dickinson (Ports mouth) vervangt die niet herkozen is. Wat son is als rechtsmidden de nieuwe man in deze linie. In de voorhoede zijn Milburn (Newcastle United) die na zijn blessure nog niet helemaal fit is, Shackleton (Sun derland) en Hancocks (Wolverhampton) vervangen door Rowley, Pearson en Froggatt. Watson, Streten en Froggatt krijgen hun eerste cap, maar Streten is vroeger als ama teur wel eens in internationale wedstrijden uitgekomen. 25. William T. Bobbcrbroek en Panda zochten een lekker plaatsje in het vlieg tuig. De motoren gingen brommen en daar gingen ze, de lucht in, op weg naar Egypte. ..Ziezo," zei Bobberbroek voldaan. „En nu ga ik eerst het krantje maar eens lezen." Hij haalde een krant te voorschijn en vouwde hem open entoen gaf Panda een kreet! Wanf daar op de voor pagina stond een afbeelding van het Ho- rusbeelddat Joris Coedbloed de vorige dag aan Bobberbroek verkocht had! „Ge heimzinnige diefstal uit het museum!" stond er. „Beroemd Horus-beeld spoorloos verdwenen!" en daaronderja, waar achtig, daaronder stond een foto van Panda. „Deze kleine, uitgeslapen misda diger ivefd op de plek des onheils betrapt door de wakkere zaalwachter E. E. Spat- tenpieper," stond er. „De jeugdige onver laat wist echter op onverklaarbare wijze te ontsnappen." En zo stond er nog een heel lang verhaal! „Wat een onzin staat er hier toch in die kranten!" riep William T. Bobberbroek. „Bij mij thuis zijn de kranten veel groter en beter. Dit verhaal is immers helemaal niet waar! Dat Horus- beeld is niet gestolen! Ik heb het zelf ge kocht, van die vriend van je, die meester- gids! Ik heb er eerlijk voor betaald. Ge stolenwat een snert-krant, om zoiets te schrijven!" Maar Panda was er nog helemaal niet geritst op, en hij vond het maar prettig, dat hij in een vliegtuig zat op weg naar Egypte. Dat was toch beter, dacht hij, dan in de gevangenis zitten. Jan Mens, Het Goede Inzicht Kosmos, AmsterdamAntwerpen, Het Goede Inzicht (de naam van een schafthuis) completeert, toegevoegd aan De Gouden Reael en De Blinde Weerelt. de „Griet Manshande trilogie"; het is overigens een op zichzelf staande roman. Na het als zodanig gelezen te hebben is deze bespreker niet sterk bewogen. Griet Manshande heeft door toedoen zowel van zichzelf als van an deren haar hoop en vertrouwen verloren- geheel anders dan schipper Masereeuw, dié zij als klant van haar schafthuis leert kennen en niet wie zij bevriend raakt; hij heeft een eigen Christelijke overtuiging, van waaruit hij niet ophoudt alles te bezien. Hun ver houding geeft de voornaamste stof voor het verhaal; de schipper heeft wel enige invloed op Griet, maar als hij met haar wil trouwen weigert ze, overwegend dat zij te weinig innerlijk overeenstemmen: de invloed werk; alleen uit dat zij aanbiedt voor haar schoon zoon, die zyn vrouw verloren heeft, de huis houding te voeren. Hoop en vertrouwen kan zij niet terugwinnen, maar ook zonder dat kan zij bevrediging vinden in het vervullen van een taak. Jan Mens kent zijn personen niet diep ge- noeg om een verhaal op zo'n gedachte zieh werkelijk te laten ontwikkelen; het is in dit opzicht eentonig. Maar hij heeft zijn talent niet gesmoord in pretenties, zijn verhaal wil zo eenvoudig zijn als het is; deze onbevan genheid maakt de sterke scènes (bij het op treden van de arbeiders van de schoonzoon en in het schafthuis) zowel als de zwakke sympathiek, ontleend aan een, zij het beperkt, inzicht in mensen, niet aan een blinde zeli- ontrafelingswoede of aan een geloof iu braafheid. S. M. als Uw huid jeukt. Dat maakte =- het erger en het veroorzaakt infecties. Neetn vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel Cricket Eén zes kostte elfhonderd gulden De edele cricketsport kent in haar waar dering twee heel bijzondere slagen. Eén. die vier punten (runs) in eens oplevert en een ander, die er plotseling zes aan de score toe voegt. De eerste moet tegen de grens van het veld geslagen worden, de tweede zelfs zonder te stuiten daar over heen. En die tweede mogelijkheid nu heeft de laatste tijd een juridische moeilijkheid doen ontstaan in Manchester in Engeland, vanouds het land van het cricket. Het was in Augus tus 1947, dat juffrouw Bessie Stone in de loop van een zonnige middag vredig voor haar huis in Manchester stond te dromen. Aan de overkant van de straat stond een schutting van ruim vijf meter hoogte. Daar achter speelde de Cheetham Cricket Club een wedstrijd. Behalve het onregelmatig ge tik van bal en bat van achter die schutting was het stil, daar in de Beckenham Road. Maar plotseling was het een licht gefluit in de lucht en even later stond Bessie Stone niet langer voor haar huis. Zij lag daar, want een „zes" was over die vijf meter hoge schut ting gevlogen en had haar midden op bet hoofd getroffen. Toen zij weer bekomen en genezen was want het was hard aangekomen eiste Bessie schadevergoeding van de Cheetham Cricket Club. Maar rechter Oliver vond op grond van de pure toevalligheid van dit onge luk en de hoge schutting ook. die de vereni ging ter beveiliging had opgericht geen reden om deze eis (van 104 of wel ongeveer elf honderd gulden) door te voeren. Deze week nu stond miss Stone voor het Hof van Beroep en dit keer werd haar eis toegewezen. Gezien het feit, dat het al meer was gebeurd, dat zessen over de schutting waren gevlogen (zonder schade aan te rich ten), oordeelde dit college, dat er sprake was van strafbare verwaarlozing. De „Manchester Guardian" voegt hier nog aan toe. dat de mogelijkheid tot beroep bij 't Hogerhuis nog open staal en geeft dan een aantal suggesties om dergelijke ongevallen in de toekomst te vermijden. Mensen, die bij een cricketveld wonen, zouden stalen helmen kunnen dragen. En als ze dat niet wilden, dan zouden ze zich terdege op de hoogte moeten stellen van de krachtsverhoudingen in iedere wedstrijd om de mogelijkheden van dergelijke ongelukken te voorspellen. En ook de schuldkwestie is moeilijk: is de batsman, die zo hard sloeg, de schuldige, of is het de bowler, die een te eenvoudige bal gooide? In elk geval, zo besluit de „Guardian", heeft Bessie Stone hier een blangrijke kwestie aan hangig gemaakt en daarom alleen al verdient zij onze hoogachting. Niet kinderachtig. Een baby van 18 maan den viel gisteren ergens in Jutland uit zijn kinderwagen die werd vervoerd in het bagagerijtuig van een sneltrein. Vervolgens rolde hij de trein uit, viel langs een 15 meter hoge berm naar be neden in een met water gevulde grep pel, wist er weer uit te kruipen en bleek op enkele schrammen na onge deerd. (U.P.). Goede raad is duur. Vijftien rechters van de Franse Hoge Raad zijn in staking gegaan en hebben de behandeling van alle rechtszaken voor onbepaalde tijd uitgesteld omdat de rechtszaal niet ver warmd wordt. liet ministerie van Ju stitie heeft meegedeeld, dat de gelden, die voor de verwarming van de Hoge Raad zijn uitgetrokken, bijna opge bruikt zijn als gevolg van de gestegen kolenprijs. Success. Een Tsjechoslowaakse woordvoer der te Lake Success heeft met nadruk tegenspraak geleverd op de berichten, dat Vladimir Clementis, de Tsjechoslo waakse minister van Buitenlandse Za ken, om politieke redenen naar Praag zou zijn teruggeroepen. De woordvoerder verklaarde, dat Cle mentis te Lake Success zal blijven als hoofd van de Tsjechoslowaakse dele gatie bij de UNO. Staking. De arbeiders in de haven van Marseille hebben een 24-uurs staking gehouden. Zij hadden gisterochtend met' algemene stemmen een motie betref fende looneisen goedgekeurd, die tevens een weigering inhield oorlogsmateriaal met bestemming Indo-China te laden. Zwarte zijde van witte doek. J. Arthur Rank heeft bekend gemaakt, dat zijn filmcombinatie dit jaar een verlies van 3.350.000 pond sterling heeft geleden. De bekende filmproducent waarschuwt de Britse regering, dat hij voornemens is zijn gehele bedrijf per 1 Juli 1950 stop te zetten, wanneer hem geen belasting* verlichting wordt verleend. (UP.),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2